Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Β επιπεδου:Μονηρης ομφαλικη αρτηρια


Recommended Posts

Λοιπόν κορίτσια κάναμε τη β-επιπέδου σήμερα και όλα είναι μια χαρά! Ο ομφάλιος λώρος έχει μεν δύο αγγεία, αλλά η ανάπτηξη του μπεμπούλη είναι πολύ καλή. Μάλιστα είναι 2 εβδομάδες παραπάνω στις μετρήσεις! Τη Δευτέρα θα κάνουμε και έναν υπέρηχο καρδιάς σε εμβρυοκαρδιολόγο από δική μας επιλογή, έτσι να μας φύγει τελείως το άγχος. Μάκάρι να τελειώσουν οι εγκυμοσύνες για όλες μας με τον καλύτερο τρόπο - κρατώντας τα μωρουλάκια μας αγκαλίτσα.... Σας φιλώ και θα τα λέμε συχνά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 262
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μπράβο κοριτσάκι, πολύ καλά τα νέα σας!

Ο γυναικολόγος μου πάντως, οσο είχαμε την υποψία για τα δύο αγγεια, δεν έδωσε καμία σημασία, μου έλεγε "δεν είσαι η πρώτη, ούτε η τελευταια, ειχα αρκετές περιπτώσεις και σε καμία δεν παρουσιάστηκε πρόβλημα", εφόσον η αυχενική διαφανεια είχε βγει πολύ καλή. Μην ανησυχείς, απλά θα το παρακολουθείς.

Το εμβρυοκαρδιογράφημα το κάναμε προχθες, μια χαρά μας βρήκε η γιατρός!

Με το καλό τα μπεμπάκια μας και καλά αποτελέσματα σε όλες!

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Όλα οκ και με τον υπέρηχο καρδιάς! Προς το παρόν πάνε όλα πολύ καλά και η ανάπτυξη του μπέμπη είναι πάρα πολύ καλή!!!! Σε ένα μήνα έχουμε το doppler αλλά όσο να ναι ένα άγχος έφυγε!

 

Σας φιλώ όλες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ με πρόγραμμα πάω!

ΠΗΤ εχω 22 Αυγούστου, αλλά θα μας έρθει η μπουμπού αρχές Αυγούστου, γύρω στις 5-6 Αυγούστου, είδωμεν.

Εκτός απ' το doppler εχεις να κάνεις άλλες εξετάσεις? Εννοώ εξαιτίας των αγγειων, σου εχει ζητησει κατι παραπάνω από δω και πέρα ο γιατρός σου?

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μπα τίποτα. Μόνο τις κλασσικές προς το τέλος Ιουνίου, μικρή καμπύλη ζαχάρου, γενική αίματος, ούρων, τοξόπλασμα και κάτι άλλο που δε θυμάμαι τώρα. Απλώς θα κάνουμε συχνότερα doppler για να παρακολουθούμε πιο στενά την ανάπτυξη. Ο γιατρός μου από την αρχή ήταν καθησυχαστικός και μου έλεγε ότι δεν τρέχει τίποτε.

Αλήθεια, αφού έχεις ΠΗΤ 22/08 γιατί σε βάζει τόσο νωρίς για καισαρική; Εμένα ο δικός μου και πέρσι που γέννησα με προγραμματισμένη καισαρική με έβαλε 9 μέρες νωρίτερα από την ΠΗΤ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

γεια σας και πάλι κορίτσια αφού πλέων έχουμε τελειώσει με όλες της εξετάσεις dopler , επαναληπτικό β επιπέδου ,ευριοκαρδιογραφιμα ,τωρα πλεων περιμένουμε να έρθει το κοριτσάκι μας ,στις 22 Ιουνίου προγραμματισμένα ,είμαστε χαρούμενοι πια ,και ευχόμαστε τα καλυτέρα για αυτό ,και εύχομαι και σε σας που περνάτε τις ίδιες αγωνίες με μας τα καλυτέρα....και τα γοερότερα παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και πάλι κορίτσια αφού πλέων έχουμε τελειώσει με όλες της εξετάσεις dopler , επαναληπτικό β επιπέδου ,ευριοκαρδιογραφιμα ,τωρα πλεων περιμένουμε να έρθει το κοριτσάκι μας ,στις 22 Ιουνίου προγραμματισμένα ,είμαστε χαρούμενοι πια ,και ευχόμαστε τα καλυτέρα για αυτό ,και εύχομαι και σε σας που περνάτε τις ίδιες αγωνίες με μας τα καλυτέρα....και τα γοερότερα παιδιά.

 

Άντε κορίτσι μου με το καλό.... Είσαι στην τελική αυθεία.... Εγώ στις 17/06 έχω το 1ο doppler!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα και από εμένα. Είμαι καινούρια στο forum.

Είμαι στην 23εβδομαδα με αγοράκι. Την προηγούμενη εβδομάδα κάναμε την β-επιπέδου και βρήκαν και σε εμάς το ίδιο:μονηρη ομφαλικη αρτηρία.

Ο γιατρός που μας έκανε τον υπερηχο είπε απλά ότι το μωρό προς το τέλος δεν θα παίρνει βάρος και θα μας πει ο γιατρός πως θα κινηθούμε. Ο γιατρός μας ηρεμησε.Είπε ότι το συγκεκριμένο πρόβλημα σχετίζεται με προβλήματα καρδιάς και νεφρών. Από τη στιγμή που δεν έχουμε άλλες ενδείξεις, δεν χρειάζεται να πανικοβαλλομαστε.

Τον ρώτησα για παρακεντηση,αλλά είπε όχι.

Μόνο στη 30 εβδομάδα, υπερηχο καρδιάς εμβρυου.

Στο Internet ψαχνοντας, με αυτά που διάβασα έπαθα σοκ.

Όταν όμως εδώ στο forum βρήκα και άλλες ίδιες περιπτώσεις και μάλιστα να τα έχουν καταφέρει,χάρηκα.

Πραγματικά με έχει «πάρει από κάτω».

Οποία έχει και άλλη εμπειρία, ας τη γράψει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλή μου mafalda, όπως θα είδες τα ίδια κι εγώ και άλλα κορίτσια! Αμνιοπαρακέντηση και σε μένα είπαν όχι γιατί όλα τα άλλα ήταν καλά. Εγώ έκανα υπέρηχο καρδιάς εμβρύου σε εμβρυοκαρδιολόγο μια εβδομάδα μετά τη β-επιπέδου (έτσι ώστε αν υπήρχε κάτι να μπορούσε να γίνει διακοπή κύησης). Τελικά ήταν όλα καλά και εκεί! Στην 28η εβδομάδα έκανα έναν υπέρηχο ανάπτυξης για να δούμε το βάρος και ευτυχώς ήταν όλα πάλι πολύ καλά! Αύριο έχουμε το doppler οπότε θα έχω και νεότερα! Το θετικό είναι ότι ο μπέμπης μέχρι τώρα αναπτύσσεται πολύ καλά και το βάρος του στην 29η εβδομάδα ήταν 1600γρ. Εύχομαι να πάνε όλα καλά γιατί ένα άγχος το έχω αλλά ο γιατρός μου είναι πολύ καθησυχαστικός και μου είπε ότι ούτε αυτό με το βάρος είναι απόλυτο γιατί συνήθως η μία αρτηρία είναι μεγαλύτερη από ότι θα ήταν αν ήταν δύο οπότε το μωρό τρέφεται κανονικά! Οπότε μην αγχώνεσαι και απόλαυσε την εγκυμοσύνη σου.... Όλα καλά θα πάνε!

 

Μαριάν, τί έγινε, γεννήσατε;;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

το χα γραψει και παραπανω...ΜΗ ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΤΙΠΟΤΑ!!!!

μου εκανε εντυπωση πως δε σου πε να πας σε εμβρυοκαρδιολογο αμεσως μιας κι εμενα μου ειπε κυριως: "για να σου φυγει η ιδεα και να μην αγχωνεσαι..." και για τον αλλο λογο που λεει και η mpoumpoula

Δε ξερω για ποιο λογο στο ειπε αλλα αν το κανες πιο νωρις θα καθησυχαζοσουν και πιο νωρις...

Εμενα η μπεμπα μου βγηκε 3800. σας φαινεται μικρη?????

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

το χα γραψει και παραπανω...ΜΗ ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΤΙΠΟΤΑ!!!!

μου εκανε εντυπωση πως δε σου πε να πας σε εμβρυοκαρδιολογο αμεσως μιας κι εμενα μου ειπε κυριως: "για να σου φυγει η ιδεα και να μην αγχωνεσαι..." και για τον αλλο λογο που λεει και η mpoumpoula

Δε ξερω για ποιο λογο στο ειπε αλλα αν το κανες πιο νωρις θα καθησυχαζοσουν και πιο νωρις...

Εμενα η μπεμπα μου βγηκε 3800. σας φαινεται μικρη?????

 

 

Την ίδια απορία 'εχω κι εγώ!!!!!! Κι εμείς αμέσως μετά την β-επιπέδου πήγαμε εμβρυοκαρδιολόγο, για να μας φύγει η ιδέα όπως λες κι εσύ!! 3800 ε;;;;;;;;;;; Τελικά έχει δίκιο ο γιατρός μου!!!!!!!! Ούτε αυτό με το βάρος είναι απόλυτο!!!!!!!! Να σου ζήσουν τα παιδάκια σου!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Λοιπόν κοριτσάκια μου, μέχρι τώρα όλα πάνε πολύ καλά! Κάναμε και το doppler και τα πάντα βγήκαν πολύ καλά, το βάρος του μπέμπη στην 32 εβδομάδα ήταν 2100. Οι υπόλοιπες τί κάνετε;;; Εσύ μαριάν γέννησες σίγουρα! Περιμένουμε νέα σου!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αντε Mpoumpoula τον φαγες τα γαιδαρο ε?

αντε με το καλο... μια χαρα κιλα εχει ο μικρος....εγω γεννηθηκα 2100 στον 8ο χωρις να εχω μονηρη αρτηρια...

Ολα καλα θα πανε!!!!!:D

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

αντε Mpoumpoula τον φαγες τα γαιδαρο ε?

αντε με το καλο... μια χαρα κιλα εχει ο μικρος....εγω γεννηθηκα 2100 στον 8ο χωρις να εχω μονηρη αρτηρια...

Ολα καλα θα πανε!!!!!:D

 

Μου έμεινε η ουρά αλλά αυτή ουρά μου φαίνεται ατελείωτη!!!!!!!!!!!!!!!!! Τα έχω παίξει! Σε ευχαριστώ πολύ για το κουράγιο αν και ένα αγχος στο πίσω μέρος του μυαλού μου το έχω! Σε φιλώ..........

Link to comment
Share on other sites

να μην ανησυχεις...εχεις κανει ολα αυτα που επρεπε για να εισαι ησυχη! να σου πω την αληθεια εγω το χα ξεχασει προς το τελος. μετα τις εξετασεις που ηταν ολες καλες ημουν πραγματικα ησυχη. καμια φορα μου περνουσε απο το μυαλο μηπως ειναι οι εξετασεις λαθος κλπ κλπ αλλα οπως ερχοταν μου εφευγε. πες πως το χα και προαισθημα πως ολα θα ειναι καλα, δε ξερω!

Α!!! και μη πλακωσεις το φαι για να παρει το μωρο βαρος...δεν γινεται κατι.

Το μωρο παιρνει απο σενα οσο χρειαζεται και τα επιπλεον τα φορτωνεσαι εσυ!!!!:rolleyes: ειναι και καλοκαιρι...θα σκασεις πιστεψε με!!!:P

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Μονήρη ομφαλική είχα και γω κορίτσια. Γέννησα στις 36 +5 ημέρες το κοριτσάκι μου βάρους 2750 γρ. Όλα πήγαν μια χαρά καις μη μου φαινόταν έτσι στην αρχή. Απλά για 2 μήνες χρειάστηκε να είμαι στο κρεβάτι. Όλα θα πάνε καλά.

Link to comment
Share on other sites

Ω ναι!! γιατί μου γέρασε τον πλακούντα και από τον 7ο μήνα ήταν στο βαθμό 3 και πήγαινε για 4 (στο 4 γεννάς). Επίσης έκανα και ζάχαρο, το μωρό ήταν ανάποδα και λόγω της μοήρους το αμνιακό υγρό έφτασε στα κατώτατα όρια. Στις 32 εβδομάδες έκανα τις ενεσούλες μου για τα πνευμόνια του μωρού και στις 34 πήγα στον Μαλλιγιάννη να μου κάνει ντόπλερ. Όταν όλο χαρά του είπα ότι έκανα και τις ενέσεις στις 32 μου απάντησε..- Αφού έφτασες τις 32 μην μιλάς καθόλου-

Οπότε μην στεναχωριέστε όλα θα πάνε καλά!!!

Link to comment
Share on other sites

περιπτωση...!!!!!μαλλον ηταν συνδυασμος η δικη σου περιπτωση... εγω οσο κι αν το ειχα ψαξει αυτα ολα που μου πες μαζεμενα δε τα χα βρει! σε καμια αλλη κοπελα ειχαν πει τιποτα παρομοιο με της στελλας?

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

να μην ανησυχεις...εχεις κανει ολα αυτα που επρεπε για να εισαι ησυχη! να σου πω την αληθεια εγω το χα ξεχασει προς το τελος. μετα τις εξετασεις που ηταν ολες καλες ημουν πραγματικα ησυχη. καμια φορα μου περνουσε απο το μυαλο μηπως ειναι οι εξετασεις λαθος κλπ κλπ αλλα οπως ερχοταν μου εφευγε. πες πως το χα και προαισθημα πως ολα θα ειναι καλα, δε ξερω!

Α!!! και μη πλακωσεις το φαι για να παρει το μωρο βαρος...δεν γινεται κατι.

Το μωρο παιρνει απο σενα οσο χρειαζεται και τα επιπλεον τα φορτωνεσαι εσυ!!!!:rolleyes: ειναι και καλοκαιρι...θα σκασεις πιστεψε με!!!:P

 

 

Ε, αυτό με το φαί το γνωρίζω μετά από τρεις εγκυμοσύνες! Εξάλλου πέρσι είχα πάρει 20 κιλά και η μπέμπα βγήκε 2770! Τώρα έχω πάρει 11 και ο μπέμπης είναι ήδη 2600 σήμερα που πήγαμε για υπέρηχο! Άσε που σκάω έτσι κι αλλιώς λόγω κοιλιάς! Το φαί με μάρανε! Εξάλλου είναι το δεύτερο καλοκαίρι που είμαι 'εγκυος και η ψυχολογία μου έχει πιάσει πάτο......:(

Link to comment
Share on other sites

Περιπτωσαααααρα είμαι. Να φανταστείς ότι γέννησα με καισαρική και έπεσα στο μηδαμινό ποσοστό που δεν πιάνει η επισκληρίδιος. Τα είδα όλα μιλάμε.

 

 

Τί λες μωρέ στέλλα!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Εσύ τα έπαθες όλα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...