Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

σκεφτομαι πολυ για τριτο παιδάκι...


Recommended Posts

Lucy σε 4 χρονια 3 παιδια! Μπραβο!

Αχ δεν ξερω βρε κοριτσια χθες τα δικα μου δωσανε παλι ρεσιταλ! Ειχανε γινει μπλε και τα 2 και σπαραζανε μα πραγματικα χτυπιοντουσαν κατω και ειχανε ανεβασει τρελουσ σφιγμους γιατι θελανε και τα δυο να βαλουνε το καθενα το δικο του cd στο cd-player. Μιλαμε χαμος!

Και σκεφτομουνα φαντασου εδω δεν μπορω να διαχειριστω τα 2 σε μια κατασταση κρισης που να ειχα και το τριτο!

iD56p3.pnglk6hp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 192
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

MAMA-AGA

γι αυτο ακριβως εξεφρασα αυτες τις αποριες γιατι σημερα ολες οι γυναικες δουλευουμε. Και γι αυτο εγραψα σαυτο το θεμα γιατι μεχρι 2 παιδια κανεις σχεδον τα παντα μαζι τους και θεωρητικα ενα απογευμα 4-9 μπορεις να περνας μαζι τους καθημερινα με τις οποιοες "ποιοτικες" ή οχι δραστηριοτητες. Αμα γινουν τα 2 παιδια 3 αλλα ο χρονος αυτος ειναι ιδιος τι γινεται? Γιατι δυνατοτητα να μη δουλευω δεν υπαρχει....

 

ηθελα μονον να πω, με αφορμη το ποστ σου οτι δεν δουλευουμε ολες οι μαμαδες

πολλες σταματησαμε συνειδητα για να ειμαστε οσο πιο κοντα και πιο πολυ γινεται στο μεγαλωμα των παιδιων μας, τουλαχιστον τα δυο πρωτα χρονια, ειδικα το πρωτο ειναι εξαιρετικης σημασιας για τα παιδια

 

πολλες βεβαια μανουλες δεν μπορουν να κανουν κατι τετοιο αλλες παλι δεν θελουν, σεβαστο, αλλα καποιες σταματησαν τη δουλεια και εκαναν 2 και 3 παιδια,χωρις να εχουν παντα την πολυτελεια για αυτο,,,,μολις τα παιδια ξεπεταχτηκαν και μπηκαν σχολεια παιδικους ξαναρχισαν δουλεια μεταπτυχιακα διαφορα

Link to comment
Share on other sites

jackrussel ειμαι απο τις προνομιουχες που σε καθε παιδι πηρα αδεια και γυρισα οταν γινανε 13 μηνων στη δουλεια! Και στα 2 ειχα αφοσιωθει για τουλαχιστον 1 χρονο full-time θηλασα το 1ο παιδι 18 μηνες και το 2ο 13 μηνες. Κι αμα κανω 3ο παλι μπορω να παρω 1 χρονο αδεια. Μακαρι να μπορουσα να σταματησω τελειως αλλα δεν γινεται.

 

Εγω δε λεω για τον 1ο χρονο αλλα για μετα που ξαναπηγαινεις στη δουλεια και γυριζεις και θες να μαγειρεψεις και να πλυνεις κτλ και ηδη εγω τα χω βρει μπαστουνια με τα 2 ή οπως τωρα που πηγαμε διακοπες και δεν μπορω να πω οτι ξεκουραστηκα μαλλον ξεπατωθηκα. Αληθεια στις διακοπες με 3 παιδια μετα απο ποσα χρονια μπορεις να πεις οτι πας διακοπες και ξεκουραζεσαι?:-Ρ

iD56p3.pnglk6hp3.png
Link to comment
Share on other sites

jackrussel ειμαι απο τις προνομιουχες που σε καθε παιδι πηρα αδεια και γυρισα οταν γινανε 13 μηνων στη δουλεια! Και στα 2 ειχα αφοσιωθει για τουλαχιστον 1 χρονο full-time θηλασα το 1ο παιδι 18 μηνες και το 2ο 13 μηνες. Κι αμα κανω 3ο παλι μπορω να παρω 1 χρονο αδεια. Μακαρι να μπορουσα να σταματησω τελειως αλλα δεν γινεται.

 

Εγω δε λεω για τον 1ο χρονο αλλα για μετα που ξαναπηγαινεις στη δουλεια και γυριζεις και θες να μαγειρεψεις και να πλυνεις κτλ και ηδη εγω τα χω βρει μπαστουνια με τα 2 ή οπως τωρα που πηγαμε διακοπες και δεν μπορω να πω οτι ξεκουραστηκα μαλλον ξεπατωθηκα. Αληθεια στις διακοπες με 3 παιδια μετα απο ποσα χρονια μπορεις να πεις οτι πας διακοπες και ξεκουραζεσαι?:-Ρ

 

φιλεναδα ειτε με ενα ειτε με δυο ειτε με τρια χρειζεσαι παντα βοηθεια,,,ουφ,,,

γιαγιαδες, ντανταδες, φιλες, θειαδες, παιδικους

και σπιτι να μεινεις οπως ειπαμε στην αρχη, το ιδανικο, παλι θες βοηθεια

καλο ειναι πριν τα κανουμε να εχουμε σκεφτει που μπορυμε καποιες στιγμες να ακουμπησουμε και εμεις αλλα και αυτα,,,αν δεν μπορουμε να εχουμε προσβαση σε βοηθεια ακομα κι αν δεν δουλευουμε οι μαμαδες, καλυτερα να μην το προχωρησουμε

 

εννοειται οτι ετσι το βλεπω εγω βλεποντας τις αντοχες μου, ψυχικες, οικονομικες, οικογενειακες

 

ακομα κι αν η μαμα δεν δουλευει η οικογενεια με τρια θελει στηριξη απο πολλους

Link to comment
Share on other sites

ναι συμφωνω ακριβως μαυτο που λες ετσι πιστευω κι εγω οτι χρειαζεται βοηθεια αλλα δεν την εχω! Γι αυτο δισταζω πολυ για 3ο. Ευτυχως εχω βρει πολυ καλο παιδικο και πανε και τα 2 εκει μεχρι τις 4. Μετα ομως ειμαι μονη μου.

Τσπα εσυ σε τι φαση εισαι? Εχεις 1 ή 2?

iD56p3.pnglk6hp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ακομα κι αν η μαμα δεν δουλευει η οικογενεια με τρια θελει στηριξη απο πολλους

 

 

εγώ δεν συμφωνώ με αυτό! αν μια μαμα δεν δουλεύει μια χαρά τα καταφέρνει με τα 3 ...εγώ δεν εχω καμια βοήθεια , απολύτως, ουτε γονεις, πεθερικα, ουτε συγγενεις, τιποτα εδω που μενουμε ,,

 

ακομη και τουαλετα να παω που λεει ο λογος καποιο μου στυπαει την πορτα , ακομη και στο μαρκετ πρεπει να τα παρω μαζι...αλλα ηταν επιλογη μου και δεν με νοιαζει, θεωρω χαρα αυτην την κουραση και δεν μου λειπει προσωπικος χρονος(που δεν εχω).

 

παντως εχω πολλες γνωστες με 3 , δεν ειμαι εξαιρεση...και με 4 θα ελεγα και τα καταφερνουν χωρις αλλη βοηθεια, οταν δεν δουλευουν φυσικα

 

οταν δουλευεις θελεις βοηθεια, για δουλεις του σπιτιου κλπ..ετσι νομιζω

Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν συμφωνώ με αυτό! αν μια μαμα δεν δουλεύει μια χαρά τα καταφέρνει με τα 3 ...εγώ δεν εχω καμια βοήθεια , απολύτως, ουτε γονεις, πεθερικα, ουτε συγγενεις, τιποτα εδω που μενουμε ,,

 

ακομη και τουαλετα να παω που λεει ο λογος καποιο μου στυπαει την πορτα , ακομη και στο μαρκετ πρεπει να τα παρω μαζι...αλλα ηταν επιλογη μου και δεν με νοιαζει, θεωρω χαρα αυτην την κουραση και δεν μου λειπει προσωπικος χρονος(που δεν εχω).

 

παντως εχω πολλες γνωστες με 3 , δεν ειμαι εξαιρεση...και με 4 θα ελεγα και τα καταφερνουν χωρις αλλη βοηθεια, οταν δεν δουλευουν φυσικα

 

οταν δουλευεις θελεις βοηθεια, για δουλεις του σπιτιου κλπ..ετσι νομιζω

 

σου βγαζω το καπελο!

εγω εχω ενα και οργανωνομαι για το δευτερο και μου φαινεται βουνο,,,βεβαια τα πρωτα 2 χρονια θεωρω οτι ειναι τα πιο δυσκολα,,,η ετσι νομιζω τουλαχιστον

 

δεν εχω βοηθεια απο κανεναν και τα εχω φτυσει, θα ηθελα να εχω σε πιο μονιμη βαση μια γυναικα για το σπιτι καθε μερα αν γινεται, δεν θα με χαλαγε καθολου

Link to comment
Share on other sites

σου βγαζω το καπελο!

εγω εχω ενα και οργανωνομαι για το δευτερο και μου φαινεται βουνο,,,βεβαια τα πρωτα 2 χρονια θεωρω οτι ειναι τα πιο δυσκολα,,,η ετσι νομιζω τουλαχιστον

 

δεν εχω βοηθεια απο κανεναν και τα εχω φτυσει, θα ηθελα να εχω σε πιο μονιμη βαση μια γυναικα για το σπιτι καθε μερα αν γινεται, δεν θα με χαλαγε καθολου

 

 

το πρωτο πάντα ειναι το πιο δύσκολο..ετσι πιστευω και εγω..

 

στο πρωτο και εγω ετρεχα σαν τρελη και δεν μου εφτανε ο χρονος, αλλα μετα με το δευτερο ,βρισκεις τροπους και απλοποιεις τα πραγματα..

 

πραγματικα θα δεις πως με το 2 θα βρεις αλλες ισσοροπίες..

 

μετα το καθε μωρο ανακαλυπτω ποσα πολλα αχρηστα πραγματα κανουμε , επειδη ετσι πρεπει τυπικα, και ποσο ευκολα ειναι οταν ξεαγχωθεις και χαλαρωσεις....πχ το οτι πρεπει να κανεις τα μωρα (δεν λεω τα νεογεννητα) καθε βραδυ μπανιο, ειδικα το χειμωνα , ειναι χασιμο χρονου..

 

θυμαμαι στο πρωτο , οταν ακουγα μια μανουλα να το λεει αυτο την θεωρουσα πως βαριεται και την εκρινα λιγο περιεργα θα ελεγα.....

 

και άλλα πολλα..

 

με το καλό ενα δευτερο μωρακι σου εύχομαι!!!

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν νιωθω οτι παραμελω καποιο απ'τα 3 παιδακια μου!βασιικα ισα ισα που οταν εχουμε καποια ιδεα για παιχνιδι,κατασκευες,οτιδηποτε καθομαστε ολοι μαζι στο πατωμα κ παιζουμε!!δηλαδη μπορουμε κ απασχολουμαστε ολοι μαζι,χωρις καποιο παιδακι να ειναι εκτος!!!:)

 

επισης ουτε κ γω εχω βοηθεια,αν κ απο κατω κ διπλα μενει η μαμα μου,ο παππους κ η γιαγια μου!!η μαμα μου αντε μια φορα το 4μηνο να τα κρατησει να παμε για φαγητο με τον αντρα μου!οι παππουδες δεν μπορω να πω τα παιρνουν καμια ωρα μεσα στην ημερα σπιτι τους να τα φυλεψουν κατι,αλλα δεν τα παιρνουν ετσι ωστε να ξεκουραστω,απλα τα παιδια παιζουν στην αυλη κ πανε καμια βολτα κ προς τα κει κ ξαναρχονται!!πανω κατω δηλαδη!!η αληθεια ομως ειναι οτι δεν θελω γενικα να με βοηθανε!!ναι ναι κομπλεξ κ αυτο!!θελω να τα καταφερνω μονη μου με τον αντρα μου!!δεν εξρω γιατι,αλλα δεν θελω κανεναν να παιρνει μερος στην διαπαιδαγωγηση των παιδιων,δεν θελω κανενας να πει ''ευτυχως που εχει κ μας κ τη βοηθησαμε'',δεν θελω να στηριζομαι σε κανεναν εκτος απ'τον αντρα μου!!δηλαδη κ ενα σκ που λεγαμε να παμε τηνο κ παλι μαζι θα τα παιρναμε!θυξαμαι πριν 3 χρονια που ειπαμε να τα αφησουμε στην πεθερα μου να παμε 4 μερες στα καλαβρυτα να ξεκουραστουμε λιγο,να ξενοιασουμε!!!πηγαμε τελικα κ το μεσημερι της δευτερης μερας γυρισαμε γιατι μας ελειπαν!!:lol:βλεπαμε τοσα ομορφα μερη,γαληνεψαμε,πηγαμε βολτιτσες..τα παιδια ομως ελειπαν....δεν εβλεπαν οτι εβλεπαν κ τα δικα μας ματια να χαρουν!!

καμια φορα μου λεει ο αντρας μου οτι αν ημασταν στην πατρα σιγουρα οι συγγνεις του θα μας βοηθουσαν παρα πολυ,ειδικα η μαμα του!!αληθεια ειναι αυτο,αλλα εγω του απαντησα ''γι'αυτο καλυτερα που δεν ειμαστε στην πατρα!δεν θα αντεχα να μ λενε συνεχεια φερε μ τα λιγο να κανεις τις δουλειες σου,φερτα λιγο να ξαπλωσεις το μεσημερι,φερτα λιγο να μπορεσεις να σιδερωσεις''!!!κ ημουν απολυτα ειλικρινης σ'αυτο!δεν θα το αντεχα ολο αυτο με τιποτα!!!

 

τον απριλιο επιασα δουλεια σαν πωλητρια σ'ενα μαγαζι εδω!κ παλι τα κανονισαμε ετσι ωστε να μην χρειαστει κανεις να τα κραταει για να δουλεψω!απο τις 8 μεχρι τις 4 ηταν ο αντρας μου στη δουλεια κ γω με τα παιδια κ το απογευμα στις 5 πηγαινα εγω μεχρι τις 10!!αλλιως δνε θα πηγαινα καθολου!!!οταν με ειδοποιησαν να ξεκινησω,ειχαμε ηδη συμφωνησει οτι ο μονος λογος που παω ειναι επειδη ειμαι ησυχη οτι τα παιδια μου περνανε τις ωρες τους με τον μπαμπα τους!!!θα σταματαγα τελος σεπτεμρβη,αλλα τελικα σταματαω σημερα!!νιωθω οτι χανω πολυ χρονο μακρια τους!1βρηκε κ ο αντρας μ κατι μερεμετια να κανει κ 3 ωρες το απογευμα κ ετσι γυριζω στο σπιτακι μου!!δεν ειναι οτι ειμαι τεμπελα,απλα ειναι αυτο που λεμε ''εισαι καπου,ενω αλλου ειναι η θεση σου,το μερος που θες να εισαι''!!!εγω δουλευα κ ηθελα να ειμαι σπιτι να παιζω με τα παιδια!!καποιες κοπελες εκει στη δουλεια μου ειπαν ''αχ βρε γιατι φευγεις,ξεσκαγες τουλαχιστον απ'το σπιτι κ τα παιδια'' κ τους απαντησα ''οτι προτιμω να μην ξεσκαω,παρα να μου λειπουν τοσο''!!!!!

 

τωρα θα με πειτε κομπλεξικη,αλλα παιδια ετσι νιωθω πραγματικα!!!περσι το καλοκαιρι ηταν πιο ευκολα τα πραγματα!!δουλευα μονο το μεσημερι 2-5,δηλ την ωρα που κοιμοντουσαν κ ειχα ολο το απογευμα να το περασω μαζι τους!φετος δεν τα καταφερα,δεν μ ταιριαζε αυτη η δουλεια!!

 

αυτα!!σας ζαλισα παλι!!!χιχι!!!:-P:rolleyes:

''Κ όταν ξυπνάς κάθε πρωί,τον ήλιο σαν κοιτάξεις,στην αγκαλιά του πρωινού ποτέ να μην ξεχάσεις,να ψάχνεις μέσα στη ζωή τα άνθη τα λευκά της κ την ευχή μου θα τη βρείς μέσα στη μυρωδιά της''

ΝΙΚΟΣ-ΜΑΡΙΑ-ΘΑΝΑΣΗΣ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τελικα σταματησα απλως να το σκεφτομαι και ηδη το προσπαθω :lol:

Καμια αλλη στην προσπαθεια για τριτο υπαρχει?

 

Μπράβο!!! Με το καλό!!!

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Thanks Lucy εσυ δεν το σκεφτεσαι?

 

Το σκέφτομαι και θα το ήθελα, αλλά πρακτικά και οικονομικά μου είναι πάρα πολύ δύσκολο αυτή την εποχή.

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε κι εγω τα ιδια σκεφτομουν και σκεφτομαι... Δεν ξερω που θα το βαλουμε το τριτο με το καλο αν ερθει στο σπιτι δεν εχουμε χωρο, βοηθεια δεν υπαρχει, θα πρεπει να αλλαξουμε και αυτοκινητο, υπαρχει και το κοστος γεννας κτλ αλλα επειδη το ηθελε πολυ ο συζηγος και επειδη σκεφτηκα οτι μπορει μετα να το μετανιωσω ειπα να προχωρησω.

iD56p3.pnglk6hp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω που να το βάλω:D, αλλά δεν ξέρω που θα το αφήνω όταν επιστρέψω στη δουλειά. Με βοηθάει η μαμά μου η οποία πηγαινοφέρνει τα άλλα στο σχολείο και τα κρατάει κάποιες ώρες, αλλά δεν θα μπορεί και τα 3 ταυτόχρονα εφόσον δεν οδηγεί κιόλας.

Πιο σημαντικό βέβαια είναι και το οικονομικό, καθώς ήδη με 2 είναι δύσκολη η κατάσταση. Δεν ξέρω πως θα είναι η κατάσταση σε 1-2 χρόνια. Δεν έχω αποκλείσει εντελώς το ενδεχόμενο.

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αμα εχεις που να το βαλεις ειναι σημαντικο! :D Εμενα η μητερα μου ουτε τα 2 δεν κραταει!

Τα πηγαινω παιδικο! Εκατσα και υπολογισα οτι αμα (πρωτα ο Θεος) κανω το τριτο οταν θα πρεπει να επιστρεψω στη δουλεια ο μεγαλος θα παει νηπιο οποτε θα τον παω στο δημοσιο και θα εχω παλι 2 παιδια σε παιδικο.

Παντως δεν νομιζω οτι ειναι τοσο μεγαλυτερα τα εξοδα απο 2 στα 3. Καταρχας εχω ρουχα (για οτι φυλο και να ναι), αλλαξιερες, καροτσι, παιχνιδια κτλ Το θεμα σε μενα ειναι οτι θα πρεπει να αλλαξουμε αυτοκινητο (κανονικα και σπιτι) και το κοστος της γεννας. Προς το παρον θα ταντεξουμε αυτα τωρα οταν ερθει η ωρα για φροντηστηρια και τετοια θελω να ελπιζω οτι δεν θα εχουμε πτωχευσει ως οικογενεια!!!!;)

iD56p3.pnglk6hp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αμα εχεις που να το βαλεις ειναι σημαντικο! :D Εμενα η μητερα μου ουτε τα 2 δεν κραταει!

Τα πηγαινω παιδικο! Εκατσα και υπολογισα οτι αμα (πρωτα ο Θεος) κανω το τριτο οταν θα πρεπει να επιστρεψω στη δουλεια ο μεγαλος θα παει νηπιο οποτε θα τον παω στο δημοσιο και θα εχω παλι 2 παιδια σε παιδικο.

Παντως δεν νομιζω οτι ειναι τοσο μεγαλυτερα τα εξοδα απο 2 στα 3. Καταρχας εχω ρουχα (για οτι φυλο και να ναι), αλλαξιερες, καροτσι, παιχνιδια κτλ Το θεμα σε μενα ειναι οτι θα πρεπει να αλλαξουμε αυτοκινητο (κανονικα και σπιτι) και το κοστος της γεννας. Προς το παρον θα ταντεξουμε αυτα τωρα οταν ερθει η ωρα για φροντηστηρια και τετοια θελω να ελπιζω οτι δεν θα εχουμε πτωχευσει ως οικογενεια!!!!;)

 

Εφόσον το έχεις βάλει μπροστά δεν θέλω να σε αποτρέψω και να σου αραδιάζω τα έξοδα.:D

 

Δουλεύεις? Το δύσκολο όταν δουλεύουν και οι 2 είναι πως ακόμα και να έχεις χρήματα να τα στείλεις σε παιδικό σταθμό, πάλι κάποιος πρέπει να τα παραλαμβάνει από το σχολείο, αφού με τα ωράρια των παιδικών σταθμών/σχολείων δεν προλαβαίνεις να πας στη δουλειά, να δουλέψεις 8ωρο στην καλύτερη και να γυρίσεις εγκαίρως να παραλάβεις τα παιδιά.

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

κοιτα ειμαι απο τις τυχερες δουλευω στο ευρυτερο δημοσιο και εχω ωραριο 8:30-3:30 οποτε στις 8 τα παραλαμβανει σχολικο και στις 4 μου τα παραδινει και προλαβαινω μια χαρα ;)

iD56p3.pnglk6hp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ουφ δεν πρέπει να μπαίνω σε τέτοια θέματα γιατί όλο ιδέες θα μου μπαίνουν:lol:

 

χαχαχ καλα iliostalaki αμα απο τωρα σου μπαινουν ιδεες για το τριτο σιγουρα θα το κανεις τελικα! Εγω οταν η μικρη ηταν 6 μηνων ουτε που το σκεφτομουνα...

iD56p3.pnglk6hp3.png
Link to comment
Share on other sites

mariapap82 με το καλό σου εύχομαι! γρήγορα να μας πεις τα ευχάριστα!!!

 

και εγώ ετσι σκεφτόμουν πριν λίγο καιρό και έβαλα μπροστά το 4...΄τώρα όταν με το καλό έρθει , θα δουμε!!

και εγώ δεν έχω πολύ χωρο, αλλά θα βάλω τα 3 μεγαλα στο ιδιο δωμάτιο(ακόμη το μικρό ειναι μαζί μας) , πήρα μια κουκέτα, και το άλλο σε κρεβατάκι δίπλα.

 

για τον πρώτο καιρό καλά θα ειναι , εξοδο θεωρώ θα ειναι μόνο οι πάνες.

 

γαλα θα θηλασουε ,πρώτα ο Θεός, ρούχα έχω ότι και να είναι, καρότσια τα πάντα!

 

τώρα η δουλείά θα είναι ένα θεμα , γιατί ήδη δεν τους αρέσει που είμαι πάλι έγκυος. ίσως όταν τελει΄ψσει η περίοδος που δεν μπορούν να σε διώξουν , μου δώσουν τα παπούτσια στο χέρι!!!

 

αλλά θα δούμε ως τότε!!

 

 

ελπίζω να μεινεις έγκυος πολύ γρήγορα!!!

ενα και ένα έχεις απο ότι βλέπω έ??? τι θα ήθελες τώρα??

Link to comment
Share on other sites

MAMA-AGA

 

συγχαρητηρια δεν ηξερα οτι ησουν εγκυος! Στο 4ο? Καλα προσκυνω! Ποσων μηνων εισαι? Μην σε νοιαζει τι λενε στη δουλεια. Καλα εμενα θα φρικαρουν και στη δουλεια και οι γονεις μου και ολοι. Ολως τυχαιως χθες με ρωταγανε στη δουλεια αν θα κανω τριτο και ελεγα δεν ξερω και λεει μια ξινη "προσεχε δεν ειναι ιωση (η εγκυμοσυνη εννουσε) προσεχε μην ξανακολλησεις!" επειδη τα κανα γρηγορα και τα 2.

 

Αχ εμας το σπιτι εχει 2 δωματια (εκτος του δικου μας στο οποιο δε χωραει καλα καλα το κρεββατι μας!) αλλα ειναι μικρα και αμα βαλω τα 2 παιδια στο ιδιο δωματιο και το μωρο στο αλλο δεν θα εχουνε τα κημενα καθολου χωρο να παιξουνε! Ειναι θεμα αυτο με το σπιτι το οποιο ο συζηξ μου υποσχεθηκε οτι θα το λυσει δεν ξερω πως!

 

(ξερεις αυτα μου τα λεγε για να με πεισει :D ........και μου αλλαξε τα φωτα το σκ :oops::oops::oops:) Ηδη κατι νιωθω στην κοιλια μου αλλα μπορει να ειναι και ιδεα μου...

 

Τωρα για το τι θα ηθελα να ειναι δεν ξερω παντως σιγουρα θελω ενα σαν την Λυδια που κοιμαται πολυ και ευκολα και τρωει και ευκολα γιατι ο μεγαλος ειναι μεγαλος τυραννος σε ολα του. Παλι δε μαφησε να κοιμηθω αποψε.....

 

Εσυ ξερεις φυλο?

iD56p3.pnglk6hp3.png
Link to comment
Share on other sites

MAMA-AGA

 

συγχαρητηρια δεν ηξερα οτι ησουν εγκυος! Στο 4ο? Καλα προσκυνω! Ποσων μηνων εισαι? Μην σε νοιαζει τι λενε στη δουλεια. Καλα εμενα θα φρικαρουν και στη δουλεια και οι γονεις μου και ολοι. Ολως τυχαιως χθες με ρωταγανε στη δουλεια αν θα κανω τριτο και ελεγα δεν ξερω και λεει μια ξινη "προσεχε δεν ειναι ιωση (η εγκυμοσυνη εννουσε) προσεχε μην ξανακολλησεις!" επειδη τα κανα γρηγορα και τα 2.

 

Αχ εμας το σπιτι εχει 2 δωματια (εκτος του δικου μας στο οποιο δε χωραει καλα καλα το κρεββατι μας!) αλλα ειναι μικρα και αμα βαλω τα 2 παιδια στο ιδιο δωματιο και το μωρο στο αλλο δεν θα εχουνε τα κημενα καθολου χωρο να παιξουνε! Ειναι θεμα αυτο με το σπιτι το οποιο ο συζηξ μου υποσχεθηκε οτι θα το λυσει δεν ξερω πως!

 

(ξερεις αυτα μου τα λεγε για να με πεισει :D ........και μου αλλαξε τα φωτα το σκ :oops::oops::oops:) Ηδη κατι νιωθω στην κοιλια μου αλλα μπορει να ειναι και ιδεα μου...

 

Τωρα για το τι θα ηθελα να ειναι δεν ξερω παντως σιγουρα θελω ενα σαν την Λυδια που κοιμαται πολυ και ευκολα και τρωει και ευκολα γιατι ο μεγαλος ειναι μεγαλος τυραννος σε ολα του. Παλι δε μαφησε να κοιμηθω αποψε.....

 

Εσυ ξερεις φυλο?

 

 

ΧΑΧΑ μπράβο ο συζυξ!!! μπορεί ηδη να είσαι έγκυος!!!

 

 

εγώ δεν ξέρω ακόμη φύλο , στο β επιπέδου φαντάζομαι θα το δει., οπότε τον άλλο μηνα! ..έχω 2 κοριτσακια -1 αγοράκι..θα δούμε τώρα!

 

και εμένα το σόι όταν το μαθουν θα παθουν ένα σοκ! δεν το έχω πει ακόμη!!

Link to comment
Share on other sites

χεχεχε ναι μπορει και να ειμαι!

 

Οποτε εσυ να υποθεσω θελεις ενα αγορακι ακομη να ειναι ζευγαρακια? Καλα πως και δεν το εχεις πει ακομη στο σοι? Μενουν ολοι μακρια και δεν τους βλεπεις?

Εμενα η μητερα μου θα παθει εγκεφαλικο (ειμαι μοναχοπαιδι).....και ολο μας λεει ποσο δυσκολα τα εφερνε βολτα με ενα παιδι και δουλεια.......

iD56p3.pnglk6hp3.png
Link to comment
Share on other sites

κοιτα ειμαι απο τις τυχερες δουλευω στο ευρυτερο δημοσιο και εχω ωραριο 8:30-3:30 οποτε στις 8 τα παραλαμβανει σχολικο και στις 4 μου τα παραδινει και προλαβαινω μια χαρα ;)

 

 

Βέβαια αυτό προϋποθέτει να δουλεύεις κοντά στο σπίτι. Γιατί αλλιώς δεν φθάνει το μισάωρο για να προλάβεις να γυρίσεις...

 

Αχ, μην μου βάζετε ιδέες.:P

 

Με το χρόνο πως την παλεύετε? Προλαβαίνετε να αφιερώνετε χρόνο στα παιδιά, σε συνδυασμό με δουλειά, σπίτι, υποχρεώσεις, μετακινήσεις κτλ.. Εγώ δεν οδηγώ κιόλας (ενώ έχω δίπλωμα) και είναι και αυτό ένα πρόβλημα.

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...