Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

TASSIMO home brewer by BOSCH


ACIDBLACK

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 139
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Θελω να ρωτησω κατοχους της ΤΑSSIMO σχετικα με τα ροφηματα σοκολατας. Εγω εχω την ΤΑ20 εδω και 20 ημερες. Εχω προβλημα και με τις 3 μαρκες σοκολατας (suchard, Milka, Cote d'or). H γευση τους ειναι σαν να πινεις κατι χημικο-πλαστικο. Στην αρχη νομιζα οτι ηταν λογω του οτι η μηχανη ηταν καινουρια και μυριζει πλαστικο. Ομως το προβλημα παραμενει, αλλα μονο στις σοκολατες. Ο καφες ειναι ενταξει. Οι σοκολατες δεν πινονται. Να σημειωσω οτι χρησιμοποιω μονο εμφιαλωμενο νερο, χωρις χλωριο. Ξερει καποιος κατι γι' αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Θελω να ρωτησω στους πιο παλιους κατοχους Tassimo, μετα την εγγραφη σας στο www.tassimo.gr λαβατε ποτε δειγματα ή ενημερωτικο υλικο?

Οχι δεν ελαβα.

Ναι οντως καποιες σοκολατες εχουν περιεργη γευση. Εγω νομιζα οτι δεν ειχα αφησει το νερο της βρυσης να τρεξει αρκετα.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα ....πρακτικα η εγγυηση σε καλυπτει πανευρωπαικα για ενα χρονο βεβαια αν θα το αναγνωριζει η ελληνικη αντιπροσωπεια ειναι αλουνου παπα ευαγγελιο καντους ενα τηλεφωνο στην τοπικη αντιπροσωππεια αν και δεν υπαρχει λογος πουλανε με 99 ευρω στην ελλαδα..με τις οδηγιες χρησεως δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο μιας και με τα ποιο απλα αγγλικα μπορεις να καταλαβεις πως δουλευει δεν μιλαμε βεβαια για πυρηνικη επιστημη ...ανοιγεις το καπακι βαζεις την καψουλα αφου εχεις ανοιξει την μηχανη ...κλεινεις καπακι πατας το κουμπι και το μηχανακι αυτορυθμιζεται και σου φτιαχνει τον καφε που εχεις βαλει μεσα!

 

οδηγειες μπορεις να βρεις στο bosch-oikiakes.gr για την εγγυηση αν ειναι μοντελο το οποιο εισαγετε κ στηνελλα δα εισαι οκ με την αποδειξη αγορας 2 χρονια εγγυηση.να ξερετε οτι η bosch σε αυτες τις μικροσυσκευες κανει αμμεση αντικατασταση κ απευθυνεστε στο καταστημα που το αγορασατε.στις αγορες απο ιντερνετ κ εξωτερικο δεν ξερω τι γινετε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ η εγγυηση για αντικατασταση προιοντος για ειδος που εχει αγοραστει απο αλλου κ οχι απο ελλαδα.αναφερομαι στην σιγκεκριμενη εταιρεια μονο γτ τις περισσοτερες συσκευες της κανει αντικατασταση κ οχ επισκευη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καποιος γνωστος μου εκανε μια αγορα Bosch απο Αγγλικο Amazon.Kατι ομως δεν του αρεσε και εστειλε mail. Αυτο που μου εκανε φοβερη εντυπωση ειναι οτι χωρις να τον ρωτησουν κατι σχετικα με το μηχανημα, του εστειλαν νεο μηχανημα και του ειπαν να στειλει το χρησιμοποιημενο πισω. Και κατι μικρο αλλα αρκετα σημαντικο, να τους πει ποσο πληρωσε για τα μεταφορικα για να του τα επιστρεψουν στην καρτα του. Οταν μου το ειπε για να σας πω την αληθεια δεν πιστεψα οτι θα το κανουν γιατι στην χωρα μας δεν θα συνεβαινε κατι αντιστοιχο. Σας πληροφορω οτι σε 5 μερες φανηκε η επιστροφη στον λογαριασμο του!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω πινω τους καφεδες με μιση δοση καφε γιατι με ενοχλει στο στομαχι, υπαρχει η δυνατοτητα με αυτην την μηχανη να ελαττωσω τις ποσοτητες του καφε? Γνωριζει καποιος να με διαφωτησει?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Μολις μπηκα στη σελιδα της Tassimo και εξεπλαγην ευχαριστα. Αλλαξε εξ ολοκληρου και εγινε πολυ εντυπωσιακη.

http://www.tassimo.gr/tassimo/page?siteid=tassimo-prd&locale=grel1&PagecRef=930

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Εγω πινω τους καφεδες με μιση δοση καφε γιατι με ενοχλει στο στομαχι, υπαρχει η δυνατοτητα με αυτην την μηχανη να ελαττωσω τις ποσοτητες του καφε? Γνωριζει καποιος να με διαφωτησει?

μπορεις να ρθθμισεις κατα βουληση την ποοσοτητα του ωερου γι ανα φτιαξει καφε τοσο δυνατο η ελαφρυ θες....ουσιαστικα βαζεις οσο νερο θες ....αρα δεν εχει προβλημα....

Καλια στα ορη αρχοντας παρα στον καμπο δουλος .

Νατονε θωρεις απο ψηλα ειναι δικος σου ουλος .

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Kαλησπερα!!

 

Ηθελα να ρωτησω αν ξερετε πως μπορω να κανω αφαλατωση στο μηχανημα μου χωρις τη χρηση ταμπλετας.

 

Δοκιμασα με ξυδι αλλα εξακολουθει και αναβει το κουμπακι της αφαλατωσης.

 

 

 

Επισης ηθελα να πω οτι παραγγειλαμε καφεδακια μεσω internet και εχουμε δυο παραπονα:

 

1.Eνω μας ειπαν οτι θα μας παρουν τηλεφωνο για το ποτε θα ερθει το κουριερ- δεν μας πηραν ποτε και ξαφνικα χτυπησε η πορτα-θα μπορουσαμε να λειπουμε!

 

2.Ενα απο τα 9 πακετα που παραγγειλαμε εληγε σε 40 μερες απο την ημερα που το παραλαβαμε ενω τα αλλα σε διαστημα μεγαλυτερο των 6 μηνων.

 

Καναμε παραπονα και ειπαν οτι για την εταιρια δεν αποτελει προβλημα και δεν μας το αλλαζουν.

 

Δηλαδη εμεις επρεπε να καταναλωσουμε σωνει και ντε ολα τα ροφηματα του πακετου σε 40μερες.

 

 

Κατα τα αλλα σουπερ ευχαριστημενοι με τη μηχανη!!Την εχουμε λιωσει!!Καθε μερα φτιαχνουμε ροφηματα και τα απολαμβανουμε!!!!:)

9Gm6p2.png?qzCQ8hue
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμεις πηραμε απο το σουπερ μαρκετ ενα διαλυτικο αλατων για καφετιερες.

 

Ψαχνω για πιο οικολογικο τροπο, αλλα δε θυμαμαι τι μου ειχαν πει για το ξυδι ακριβως.

 

Πως το χρησιμοποιησατε αυτο το προιον?

 

Ευχαριστω για την απαντηση

9Gm6p2.png?qzCQ8hue
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Να ρωτήσω κι εγώ. Θέλω να αγοράσω την tassimo t65 κάνει για κρύα ροφήματα? Από ό,τι κατάλαβα από τα παραπάνω, καμιά μηχανή δεν κάνει κρύα αλλά μπορείς να τα παρασκευάσεις ζεστά και να προσθέσεις πάγο, όπως στον φρέντο. Είναι καλά σαν γεύση? Ακόμα, ποια η διαφορά ανάμεσα στην Τ40 και στην Τ65? Αξίζουν τα παραπάνω λεφτά για να πάρω τη δεύτερη?

rcTTp2.png?FOa8LWun

eoSGp2.png?NA1YYvQ4

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

ολα τα ροφηματα παρασκευαζονται ζεστα και μετα τα παγωνεις ....οπως και στις καφετεριες.....ο ποιο οικολογικος τροπος αφαλατωσης ειναι κια ο ποιο φτηνος ...αγοραστε σακουλακια ξυνο και φτιαξετα ενα διαλυμα ενα λιτρου με δυο σακουλακια...περαστε το απο την μηχανη με την ειδικη ταμπλετα και τερμα ....αν χτυπησετε tassimo sto google βγαζει ενα site στην ελλαδα και πουλανε καφεδες με 4,12!!....δινουν και σε διαφορα σουοερ μαρκετ με καλες εκπτωσεις....σοκολατα και ριστρετο θα εχω για κανα διμηνο ....

Καλια στα ορη αρχοντας παρα στον καμπο δουλος .

Νατονε θωρεις απο ψηλα ειναι δικος σου ουλος .

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

λεω να παρω την παρακατω tassimo

 

http://www.amazon.co.uk/gp/product/B003ZHVAL8/ref=ox_sc_sfl_title_1?ie=UTF8&m=A3P5ROKL5A1OLE

 

η οποια ειναι πιο μικροκαμωμενη απο τα αλλα δυο μοντελα.Η μονη διαφορα ειναι στο ποσο νερο παιρνει???Εμεις δεν πινουμε πανω απο 1 καφε την ημερα,πιστευω οτι δεν θα ειναι προβλημα...

Εχετε αποψη για να με βοηθησετε να προχωρησω σε αγορα??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 εβδομάδες μετά...

κουπονια σας στειλανε ?? γιατι ανα δεν στειλανε κατι δεν παει καλα ..

Καλια στα ορη αρχοντας παρα στον καμπο δουλος .

Νατονε θωρεις απο ψηλα ειναι δικος σου ουλος .

Link to comment
Share on other sites

κουπονια σας στειλανε ?? γιατι ανα δεν στειλανε κατι δεν παει καλα ..

 

Τι κουπονια? Σε μενα παντως οχι.

 

Πόσα κουπόνια δηλαδή έλαβες ACIDBLACK ? Γιατί εμένα έστειλαν με μέιλ, μόνο ένα την 17η Ιουνίου, για -1 ευρώ για αγορά JACOBS ESPRESSO Ristretto ή Suchard, το οποίο πρέπει να εκτυπώσω για να δώσω στο συμβατικό μαγαζί.

 

Έλαβες με μέιλ ή ταχυδρομικά ? Αυτό που αναφέρω ή άλλα ?:shock::shock: Για πες ....

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

μανούλες κ μπαμπάδες,

μια ερωτησούλα σας έχω!

 

πώς στ'αλήθεια πετυχαίνουμε το αφρόγαλα?

 

πρόσφατα αγοράσαμε την Tassimo και ο αντρούλης μου Φρεντο ζητάει κ δεν μπορώ να τον πετύχω!!!μα σε φραπεδιέρα χειρόσ κ κανονική χτύπησα το γάλα, μέχρι κ με το μίξερ(!) και τιποτα!Υπάρχει κανένα κόλπο που θα έπρεπε να γνωρίζω?

 

Σας ευχαριστώ πολύ και...μη γελάσετε με αυτό το θεματάκι.Προσπαθήστε το στο σπίτι και πείτε μου αν σας φαίνετε εύκολο να πετύχετε εκείνο το πλούσιο, αφρώδες, πηχτό γάλα που μας σερβίρουν στισ καφετέριες, γιατί εγώ...τίποτα ακόμα!!!!:D

Link to comment
Share on other sites

μανούλες κ μπαμπάδες,

μια ερωτησούλα σας έχω!

 

πώς στ'αλήθεια πετυχαίνουμε το αφρόγαλα?

 

πρόσφατα αγοράσαμε την Tassimo και ο αντρούλης μου Φρεντο ζητάει κ δεν μπορώ να τον πετύχω!!!μα σε φραπεδιέρα χειρόσ κ κανονική χτύπησα το γάλα, μέχρι κ με το μίξερ(!) και τιποτα!Υπάρχει κανένα κόλπο που θα έπρεπε να γνωρίζω?

 

Σας ευχαριστώ πολύ και...μη γελάσετε με αυτό το θεματάκι.Προσπαθήστε το στο σπίτι και πείτε μου αν σας φαίνετε εύκολο να πετύχετε εκείνο το πλούσιο, αφρώδες, πηχτό γάλα που μας σερβίρουν στισ καφετέριες, γιατί εγώ...τίποτα ακόμα!!!!:-D

Link to comment
Share on other sites

Δέσποινα, σήμερα είδα σε ένα καφέ, βάζουν φρέσκο γάλα πλήρες και εβαπορέ γάλα μαζί, λιγότερο εβαπορέ και το χτυπάνε.

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

μανούλες κ μπαμπάδες,

μια ερωτησούλα σας έχω!

 

πώς στ'αλήθεια πετυχαίνουμε το αφρόγαλα?

 

πρόσφατα αγοράσαμε την Tassimo και ο αντρούλης μου Φρεντο ζητάει κ δεν μπορώ να τον πετύχω!!!μα σε φραπεδιέρα χειρόσ κ κανονική χτύπησα το γάλα, μέχρι κ με το μίξερ(!) και τιποτα!Υπάρχει κανένα κόλπο που θα έπρεπε να γνωρίζω?

 

Σας ευχαριστώ πολύ και...μη γελάσετε με αυτό το θεματάκι.Προσπαθήστε το στο σπίτι και πείτε μου αν σας φαίνετε εύκολο να πετύχετε εκείνο το πλούσιο, αφρώδες, πηχτό γάλα που μας σερβίρουν στισ καφετέριες, γιατί εγώ...τίποτα ακόμα!!!!:D

 

Δυο τροποι υπαρχουν αλλα πρεπει να εχεις δυνατη φραπεδιερα:

 

1)Φρεσκο γαλα πληρες(περιπου 100μλ) +εβαπορε+παγο κ χτυπας δυνατα ή

2)Φρεσκο γαλα ελαφρυ (το νουνου υψηλης παστεριωσης που εχω δοκιμασει),το οποιο πρεπει να'ναι αρκετα κρυο κ το χτυπας παλι σε δυνατη φραπιερα

 

αν η φραπιερα δεν ειναι δυνατη δεν θα πετυχει!!

Καλη απολαυση...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Πόσα κουπόνια δηλαδή έλαβες ACIDBLACK ? Γιατί εμένα έστειλαν με μέιλ, μόνο ένα την 17η Ιουνίου, για -1 ευρώ για αγορά JACOBS ESPRESSO Ristretto ή Suchard, το οποίο πρέπει να εκτυπώσω για να δώσω στο συμβατικό μαγαζί.

 

Έλαβες με μέιλ ή ταχυδρομικά ? Αυτό που αναφέρω ή άλλα ?:shock::shock: Για πες ....

πηρα ενα στο μαιλ το τυπωσα καμμια δεκαρια φορες και ολα μια χαρα !

Καλια στα ορη αρχοντας παρα στον καμπο δουλος .

Νατονε θωρεις απο ψηλα ειναι δικος σου ουλος .

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...