Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

βάπτιση στη θάλασσα


Recommended Posts

Kαλησπέρα!

 

O μικρούλης μας είναι 10 μηνών, και θέλουμε να τον βαφτίσουμε το καλοκαίρι... στη θάλασσα. Έχουμε καθυστερήσει λίγο, θα είναι περίπου 15 μηνών ως τότε, γιατί μέχρι στιγμής δεν έχουμε βρει παπά που να δέχεται να βαφτίσει το μωρό στη θάλασσα.

Γνωρίζετε κάποιον παπά που θα έκανε βάφτιση στη θάλασσα? Μένόυμε Αθήνα, αλλά δε μας πειράζει να είναι λίγο πιό μακριά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


νομίζω μία κοπέλα από εδώ, από το φόρουμ από εδώ, το βάφτισε στη θάλασσα στην Πάρο

αν σε ενδιαφέρει, να επικοινωνήσω μαζί της και να σου πω, αν και αυτό δεν πέφτει λίγο, αλλά πολύ μακριά!!!

:lol:

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα!

 

O μικρούλης μας είναι 10 μηνών, και θέλουμε να τον βαφτίσουμε το καλοκαίρι... στη θάλασσα. Έχουμε καθυστερήσει λίγο, θα είναι περίπου 15 μηνών ως τότε, γιατί μέχρι στιγμής δεν έχουμε βρει παπά που να δέχεται να βαφτίσει το μωρό στη θάλασσα.

Γνωρίζετε κάποιον παπά που θα έκανε βάφτιση στη θάλασσα? Μένόυμε Αθήνα, αλλά δε μας πειράζει να είναι λίγο πιό μακριά.

 

 

Xλοη ωραια ιδεα αυτη, αλλα πως και σκεφτηκατε;συμβολίζει κατι;

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

νομίζω μία κοπέλα από εδώ, από το φόρουμ από εδώ, το βάφτισε στη θάλασσα στην Πάρο

αν σε ενδιαφέρει, να επικοινωνήσω μαζί της και να σου πω, αν και αυτό δεν πέφτει λίγο, αλλά πολύ μακριά!!!

:lol:

 

 

Όντως πολύ μακριά! Αλλά πες μου, γιατί ποτέ δεν ξέρεις. Ευχαριστώ :)

 

 

mama xrysa, απλά μας αρέσει πολύ η ιδέα να βαφτιστεί στη φύση, αντί σε κολυμπήθρα ;)

Link to comment
Share on other sites

Δλδ θα βγαλει και τα ρασα????

 

 

 

Σα να λέμε θα βγει από τα ρούχα του:cool:

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αυτα δεν γινονται στην ελλαδα μονο εαν πατε να το βαφτισετε στον ιορδανη ποταμο απο οτι ξερω κανουν βαδφτισεις αλλα ρωτα κ κανεναν παπα αμα τον πληρωσεις καλα μπορει κ να το κανει

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα…

 

Ξέρω ότι στο πόρτο γερμενό έχει γίνει κάτι τέτοιο…ήταν καλεσμένες φίλες μου και είδα photo…και η μία κοπέλα σκεφτόταν να το κάνει και η ίδια...

Link to comment
Share on other sites

mama xrysa, Ράννια, GeorginaΤ, Νίκη, Κατερίνα, Mariaeva ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις :)

 

Georgina, μήπως θα μπορούσες να μάθεις ποιός παπάς έκανε τη βάφτιση στο πόρτο γερμενό?

Link to comment
Share on other sites

οι βαφτίσεις αρχικά γινόταν πράγματι σε ποτάμια, λίμνες κλπ

επίσης μέχρι εντελώς πρόσφατα συνηθιζόταν και στην Ελλάδα η βάπτιση στη θάλασσα, κάτι ανάλογο με το αεροβάπτισμα για τα μωρά που κινδύνευε η ζωή τους και δεν προλάβαιναν πλήρη τελετή - δεν την έκανε όμως παπάς

 

επί του πρακτέου

 

πρέπει να βρείτε ένα παπά που να το χει λόξα

αλλιώς σκεφτείτε το, ο άνθρωπος μια δουλειά κάνει κι αυτός

έχει όρεξη να μπαίνει με τα ράσα στη θάλασσα, να πηδάει βράχια, να κάνει ισορροπία στα ρηχά, να του τρώει η αλμύρα τα άμφια που είναι και πανάκριβα και κυρίως, κυρίως, κυρίως, όλοι οι παπάδες έχουν άγχος μη τους πέσει το παιδί, μην πιεί νερό και πνιγεί κλπ λέτε να χει όρεξη να κάνει extreme sport και να παίζει την τύχη του στις θάλασσες; Κι άντε αυτός έχει, εσείς το ρισκάρετε; αυτή η φώτο εμένα μου κόβει την ανάσα, μία τα λάδια στο μωρό, μία το κλάμα και το τίναγμα και να πρέπει και τρείς φορές ισορροπώντας να το βάλει ολόκληρο στο νερό... εγώ το παιδί μου δεν το έδινα να κινδυνεύει να χτυπήσει χωρίς λόγο

για όλα αυτά λέω, πρέπει να βρείτε παπά ειδική περίπτωση αλλά και πάλι ξανασκεφτείτε το, γνώμη μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είναι θέμα συνεννόησης με το παπά.

Και στα ξωκλήσια δεν δέχεται η μητρόπολη τη τέλεση μυστηρίων , αλλά παίρνεις την άδεια για τη τάδε εκκλησία και η τελετή γίνεται όπου συνεννοηθείς

Μου φαίνεται πιθανότερο να βρεις παπά στην επαρχία παρά Αθήνα.

DZLjp2.png

LVTCp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

εγω πρωτη φορα ακουω βαπτιση σε θαλασσα......τεσπα ο καθενας οτι θελει κι οτι νομιζει καλυτερο για το παιδι του κανει.....

αλλα να κανω και λιγο χιουμορ; εγω δηλ εαν το βαπτιζω το μωρο στον πειραια λετε να γινει και ολυμπιακος; χαχαχαχαχαχχαχαχαχα (γιατι τωρα προς ΑΕΚ μας κοβω χαχαχαχαχχα)

line_line_typew12_beg_d_typew11_time_1195880400_text_c5dfece1f3f4e520f0e1edf4f1e5ecddedefe9.gif
Link to comment
Share on other sites

εμεις ειχαμε παει σε βαφτιση σε θαλασσα στην Αντιπαρο. Δεν ειχε βραχια αλλα χαλικακι η θαλασσα κ ο παπας/νονος μπηκαν μεχρι τη γαμπα στο νερο. Ειχε 3 βαφτισεις ο παπας εκεινη την ημερα κ η δικια μας ηταν η τελευταια, λογικο....

Απλα πρεπει να χει καλο καιρο κ λαδι θαλασσα.

Πολυ ωραιο ηταν. Πολυ επιβλητικη ατμοσφαιρα.Και δεν ειναι νεωτερισμος. Ισα ισα που παλια ετσι βαφτιζονταν. Η κολυμπηθρα ειναι ο νεωτερισμος στη συγκεκριμενη περιπτωση.

Με το καλο η βαφτιση σας!

Μετα την καταιγίδα, έρχεται πάντα η λιακάδα.

Link to comment
Share on other sites

οι 2 τελευταιες. Ξερω οτι στην αρχη τους εκανε το δυσκολο ο παπας και οτι πρεπει να ρωτησουμε την Αρχιεπισκοπη αν το επιτρεπει κλπ κλπ αλλα τελικα δεχτηκε. Τωρα πως και τι δεν ξερω.

Μετα την καταιγίδα, έρχεται πάντα η λιακάδα.

Link to comment
Share on other sites

Την ιδέα να βαπτίσει κανείς το παιδί του στην θάλασσα, ομολογώ ότι δεν την έχω ξανακούσει. Αλλά εγώ με χίλια μαζί σου!!!!!! Πιστεύω ότι όλοι οι παπάδες (φυσικά όχι πολύ γερασμένοι) με ένα ανάλογο χαρτζιλίκι θα δεχτούν να το κάνουν. Με αυτόν τον τρόπο σπάς και το κατεστημένο της εκκλησίας, μπουχτήσαμε πια. Οσο για εκκλησάκι, ρώτα και στην Αγία Μαρίνα (περιοχή Αυλάκι στο Πόρτο Ράφτη). Στο λέω μόνο και μόνο γιατί η εκκλησία είναι ακριβώς δίπλα στην θάλασσα (ακριβώς παραλία). Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Χλόη,

είμαι η μαμά που αναφέρει η MAriaeva. Βαπτίσαμε το μικρό μας αρχές Ιουλίου στη θάλασσα σε ένα εκκλησάκι κοντά στη Νάουσα της Πάρου.

Θέλαμε ούτως ή άλλως να το κάνουμε στην Πάρο και μας άρεσε και η ιδέα να γίνει στη θάλασσα ως κάτι το φυσικό. Πράγματι, το μυστήριο ήταν πολύ ωραίο και απλό. Ηταν 3 Ιουλίου, στις 18.00 το απόγευμα και ο μικρός έκλαψε όταν τον έβγαλαν από τη θάλασσα, ίσα ίσα που ήθελε να βουτήξει γιατί έκανε και ζέστη (ήταν και μεγάλος, 1 1/2 έτους και καταλάβαινε). Τώρα βέβαια αν είχε αέρα για να μην κρυώσει υπήρχε και η επιλογή της κολυμπήθρας.

 

Χλόη, αν σε ενδιαφέρει να πάτε εκτός Αθηνών, ή οποιαδήποτε άλλη μαμά ενδιαφέρεται ας μου στείλει πμ.

 

Αυτό που έχω να πω είναι ότι ο παπάς δεν μας πήρε περισσότερο χρήματα για να το κάνει. Ηταν καθαρά στη θέληση τη δική μας.

Κανείς δεν σκαρφαλώνει με το ζόρι στα βράχια για να βαπτίσει το παιδί του ούτε υποχρεώνει τους άλλους να το κάνουν. Η φωτογραφία που έχει ήδη αναρτηθεί είναι από το ίδιο μέρος και με τον ίδιο παπά (άλλο μωρό) με τη δική μας βάπτιση. Ο παπάς όπως βλέπεται είναι μεγάλος σε ηλικία παρόλα αυτά το κάνει, όπως το έκανε και η αγαπημένη μας νονά που ξυπόλητη και με πολλή αγάπη και χαμόγελο βάπτισε το αγοράκι μας.

 

Σημασία έχει να υπάρχει καλή διάθεση και χιούμορ και αγνές προθέσεις και να μην χαρακτηρίζουμε τις επιλογές των άλλων επειδή πολύ απλά είναι διαφορετικές από τις δικές μας.:D

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά βρίσκω την βάφτιση στην θάλασσα πολύ ωραία ιδεα και θεωρώ οτι είναι και όμορφο θέαμα (αν είναι καλός ο καιρός) και πολύ πρωτότυπο. Εμείς βαφτίσαμε τον Σεπτέμβριο τον γιό μας στο Πόρτο Γερμενό και αρχικά είχαμε πει με τον παπά να γίνει στην θάλασσα και δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα. Μετά όμως ο παπάς άλλαξε ενορία και αυτός που έκανε τελικα το μυστήριο δεν είχε τις ίδιες απόψεις όπότε βάλαμε κολυμπήθρα. Ηταν και αυτό πολύ ωραίο γιατι το συγκεκριμένο εκκλησάκι είναι πάνω στην παραλία. Οι παπάδες που λειτουργούν στο εκκλησάκι του Αγ. Νικολάου στο Πόρτο Γερμενό είναι αυτοί που λειτουργούν και στα Βίλια οπότε θα πρέπει να απευθυνθείς εκεί αν σε ενδιαφέρει.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

μου είπαν ότι υπάρχουν παποάδες που δέχονται να κάνουν τη β'άφτιση σε θάλασσα και μου άρεσε σαν ιδέα. ξέρετε κάτι σχετικό; που να ρωτήσω, πως είναι σαν διαδικασία κτλ;

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...