Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βοήθεια... για τα πρώτα μας γενέθλια! (χρησιμες διευθυνσεις)


Recommended Posts

τέλεια τα ποιηματάκια σου....δεν σε πειράζει να σου δανειστώ κάποιο φαντάζομαι....
καλά το φαντάζεσαι!! αλλά πες μου κι εμένα ποιό να διαλέξω!! :)

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 355
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις


Διαφημίσεις

Ε, ναι λοιπόν! τώρα μπερδέυτηκα!

λίγο πολύ μου αρέσουν όλα! γι' αυτό λοιπόν θα τα γράψω από 3 φορές το καθένα, θα τα βάλω σε μια γυάλα και θα βάλω τον μπέμπη να πιάσει ένα!

Δικά του γενέθλια είναι... ας διαλέξει αυτός!!! :lol::lol::lol:

 

δηλαδή vasso, εσύ θα γράψεις το 3 ε;;; :)

 

Πωπω ρε κορίτσια... έχει αρχίσει το άγχος μου τώρα!

τα τελευταία ψώνια για διακόσμηση κλπ θα τα κάνω την Παρασκευή

το Σάββατο θα βγώ για φαγώσιμα, ποτά κλπ...

και ότι προλαβαίνω μεσοβδόμαδα να αποτελειώσω!

 

Έχω ξεκινήσει το βιβλίο ευχών γενεθλίων, μένει να το ψιλοστολίσω με κορδελάκια, χαντράκια κλπ. όταν το έχω έτοιμο θα σας το δείξω κι αυτό!

(δε με ξετρελένει... μπορούσα και καλύτερο... αλλά δεν έχω χρόνο!)

 

Έχω πάρει και κάτι πλαστικές σακουλίτσες για τα δωράκια των παιδιών, αλλά σκέφτομαι να πάρω χαρτί να τις φτιάξω ποιό προσωπικές με τυπωμένα τα ονόματά τους επάνω! να δούμε! αυτό αν προλάβω!

 

Επίσης μου μένουν δύο βασικές αποφάσεις!

το μενού και τα γλυκά!

 

Βασικά σκέφτομαι όπως έχω ξαναπεί να έχω μπουφέ

με σφολιατοειδή, να κάνω σαλάτες, μπόμπες, χοτντογκάκια, μπεργκεράκια, να παραγγείλω και πίτσες και μερικά καλαμάκια και πιτούλες!

 

επίσης λέω να φτιάξω ποπκορν και ίσως γρανίτα φράουλα ή μπορεί να πάρω χωνάκια παγωτού να τα γεμίσω με γιαουρτάκι και να τα πασπαλίσω με τρούφα κλπ!

 

Είμαι υπό σκέψη αν θα φτιάξω την τούρτα εγώ ή αν τελικά την παραγγείλω! όπως και να 'χει, θα έχει σχήμα το Νο 1 και από ντεκόρ... πιπίλες και μπιμπερό!

 

σας κούρασα πάλι ε; :lol::lol::lol: μα πως το πετυχαίνω!!

ελάτε για πείτε γνώμες!! ειδικά όσες το έχετε δεί το έργο... θα είναι χρήσιμες οι συμβουλές σας!!!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει και κάτι πλαστικές σακουλίτσες για τα δωράκια των παιδιών, αλλά σκέφτομαι να πάρω χαρτί να τις φτιάξω ποιό προσωπικές με τυπωμένα τα ονόματά τους επάνω! να δούμε! αυτό αν προλάβω!

μ'αρεσει η τουρτα νο1 αλλα θα προλαβεις να την φτιαξεις???

μ'αρεσουν οι ιδεες σου πολυ....

μπορεις αντι για σακουλακια να κανεις πουγκακια με χαρτι γκοφρε γεμισμενα με καραμελιτσες και ζελεδακια και να βαλεις μεσα το δωρακι με ενα καρτελακι με το ονομα του καθε παιδιου επανω....

δεν ξερω αν σου αρεσει :?

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Τέλεια τα ποιηματάκια σου!

Όλα μου αρεσαν πολύ, ίσως λιγάκι παραπάνω το Nο 4...

Είμαι σίγουρη πως όλα θα γίνουν τέλεια γιατι φαίνεται πως τα κάνεις όλα με διάθεση και πολύ κέφι!

G9FN.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

Εκτος του οτι μ'αρεσουν ολες οι ιδεες σου για τα γενεθλια του μπομπιράκου, μ'εχεις αγχωσει. :oops::oops:

 

Και εγω την ιδια λυση θα εβρισκα για το ποιηματακι.

Ειναι ολα πολυ ωραια.

Τα εχω διαβασει απειρες φορες και προσπαθω να διαλεξω αλλα δεν.... καλυτερα ασε το μικρό μονο του.

:wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γιατί βρε fourfourina σε έχω αγχώσει;;; :lol::lol::lol::lol:

 

katerina24 ωραία η ιδέα σου!! αλλά σκέφτομαι αν δεν προλάβω να κάνω αυτό που θέλω... να γεμίσω τα δωράκια με λιχουδιές! ναι!! αφού για δώρο τους πήρα από ένα ποτηράκι που κλείνει με καπάκι και έχει και καλαμάκι, ξέρεις τα παιδικά!! με διαφορετικό ήρωα για κάθε παιδί! σκέφτηκα πως τώρα το καλοκαίρι θα είναι χρήσιμο στην παραλία και αργότερα το παίρνουν στο σχολείο :wink:

 

τώρα για την τούρτα... χλωμό το κόβω να προλαβαίνω να τη φτιάξω εγώ!

αλλά ρε γμτ... είναι που μου έβαλε ιδέες μια άλλη συμφορουμίτισσα, να την κάνω με αγνά υλικά για να φάει ένα κουταλάκι και ο πριγκιπάκος μου, από την πρώτη του τουρτιτσα.... αχχχχχ..δεν ξέρω!!!

 

timmy'smom, και διάθεση έχω... και κέφι έχω... χρόνο δεν έχω και τρέχω!!! :lol::lol::lol:

 

ΔΕ ΜΟΥ ΕΙΠΑΤΕ... τα φαγητά πως τα βρίσκετε;;;

είναι ΟΚ;;; να βάλω κάτι ακόμη;;; να βγάλω τίποτε... πείτε μου καλέεεεεεε!!!!

 

Αχ κορίτσια... σοβαρά τώρα!

σας ευχαριστώ πάαααααααρα πολύ που με ανέχεστε!!!!! :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω και εγω με την Κατερινα, θεωρώ περιττό να παραγγείλεις πιτσες... Κάνε ενα μπουφεδάκι με αυτα που ανέφερες και επίσης μπορείς να παίξεις λίγο με τη διακόσμιση, κάνοντας ενα πιο "παιχνιδιάρικο" και χρωματιστό μπουφε.

Το Σάββατο που πέρασε είχαμε τα δικά μας γενέθλια, (αν προλάβω στο σπίτι μετά θα βάλω κάποιες φωτος) να σου πω περίπου τι περιλάμβανε ο δικός μας μπουφες :

είχε τοστακια με φατσούλες (ματάκια, μυτούλες και χαμόγελα απο ελιες, λουκάνικα, τυριά και για μαλλάκια έβαζα μαρούλι), κοτομπουκιες τυλιγμένα με bacon, τυροπιτάκια (δοκίμασα να φτιάξω κατι πουγγάκια με δέσιμο bacon... αλλα δεν πολυέμοιαζαν με πουγγιά τελικα! :lol:) πιατέλα λαχανικών μαζι με sauce, τυρακια, λουκανικάκια, σαλαμάκια σε διαφορα σχήματα κομμένα με χρωματιστες οδοντογλυφίδες, και χρωματιστές ομπρελίτσες πάνω, κεφτεδάκια, τονοταρτάκια (παρήγγειλα ετοιμα ταρτάκια ζαχαροπλαστείου και τα γέμισα μετά), τοστάκια τριγωνάκια τυπου club σαντουιτς, πεινιρλάκια, και γενικά είχαμε ποικιλία απο finger food φαγητά περισσότερο (με πλαστικά χρωματιστά πιατάκια και χωρίς μαχαιροπίρουνα).

Δεν ξέρω αν βοήθησα καθόλου ...

Μην αγχώνεσαι πάντως και απόλαυσε το όσο μπορείς, ήδη έχεις κάνει εκπληκτική δουλειά για την προετοιμασία του παρτυ σας! Όλα θα είναι σουπερ με τη διαθεση που έχεις! Διάθεση και μουσική να υπάρχει και όλοι θα περάσουν τέλεια :D

Περιμένουμε νεώτερα (και να βγάζεις και φωτογραφίες να δούμε!)

:lol::lol::lol:

G9FN.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

Ολα θα ειναι σουπερ ειμαι σιγουρη :D

Το φαγητο ειναι μια χαρα(μου αρεσε και η ιδεα με τα ετοιμα ταρτακια που τα γεμιζεις μετα ,της timmy'smom :D )Αν θελεις βαλε και αυτα και ολα καλα!

ΚΑΛΗ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Xrysalis καλή επιτυχία στο πάρτυ σας και να χαίρεσαι το μωρούλι σου! Να'ναι πάντα καλά κι ευτυχισμένο!!!

Κι εμείς σε δύο βδομάδες κλείνουμε τον πρώτο μας χρόνο και ετοιμαζόμαστε για πάρτυ!!! Πήρα πολλές ιδέες από αυτό το τόπικ.

Αυτή την τούρτα, με τα αγνά υλικά.... υπάρχει καμμία συνταγή; :oops:

 

Εγώ λέω να ετοιμάσω τυροπιτάκια, λουκανικοπιτάκια, πίτσα και τοστάκια. Θα είμαστε περίπου 30 άτομα (10-12 μικρά και οι υπόλοιποι μεγάλοι). Λέτε να φτάσουν;

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, επηρεασμένη από το ποιηματάκι της πρόσκλησης της xrysalis έφτιαξα κι εγώ ένα, έβαλα και μια φωτογραφία του Ιάσονα ως backround και λέω να την τυπώσω σε φωτογράφο. Σας γράφω το ποιηματάκι να μου πείτε πώς σας φαίνεται:

 

Γρήγορα πέρασε ο καιρός

και γίνομαι αντράκι

Θα κάνω και γενέθλια

το πρώτο μου κεράκι!

 

Τραγουδάκι σαν θ’ ακούσω

το κεράκι μου θα σβήσω

Παλαμάκια θα χτυπήσω

και θα σας ευχαριστήσω!

 

Σας περιμένω όλους σας

στο σπίτι μου, στο Γκάζι

το Σάββατο στις 28,

και ώρα 19.30 ακριβώς

 

Λοιπόν, πώς σας φαίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριαστώ πολύ για τις ευχές σας!

 

χθές ψώνισα τα φαγητά... κλασική ελληνίδα γαρ... έχω άγχος αν θα μας φτάσουν!! (ο άντρας μου λέει πως είναι υπεραρκετά...) τέλος πάντων... αν δω πως δεν... θα παραγγείλω στο τέλος καμιά πίτσα!

 

Τώρα σχεδιάζω κάτι καρτελάκια... για τα φαγητά και τα δώρα... θα σας τα δείξω όμως έτοιμα!

 

Ουφφφφφ...

Βαράτε με κι ας κλαιω είμαι!! Αγχώνομαι αλλά γουστάρω με τρέλα όλη τη φάση!!

 

Βρε Marle... βαλθήκαμε να γίνουμε καλλιτέχνες για χάρη των μωρών μας;;; πάρα πολύ ωραίο είναι το ποιηματάκι!! όπως και το όνομα του μικρού σου! (όμως... να σου πωωωωωω :oops: γράφεται με "Ω" είναι Ιάσωνας....). Με το καλό και το δικό σας πάρτυ

Να έρχεσαι εδώ να μας λες τα νέα σας... προετοιμασία και τα κατόπιν εορτής εε;;; :lol::lol::lol::lol:

 

Αυτή την τούρτα, με τα αγνά υλικά.... υπάρχει καμμία συνταγή;

κάπου είχα δει μία και την ψάχνω κι εγώ... δε θυμάμαι που την πέτυχα! θα σου πώ αν την βρώ!!

 

Εγώ λέω να ετοιμάσω τυροπιτάκια, λουκανικοπιτάκια, πίτσα και τοστάκια. Θα είμαστε περίπου 30 άτομα (10-12 μικρά και οι υπόλοιποι μεγάλοι). Λέτε να φτάσουν;
Αν δεις πως δε φτάνουν... παραγγέλνεις κι εσύ πίτσες!!! :lol::lol::lol:

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια στο βιβλιο της Πολυξενης Μεγα "Παιδικα παρτυ"εχει πολλες συνταγες για θεματικα παρτυ,(παιχνιδια,οργανωση,στολισμο κ.α)οπως Καλοκαιρι,τσιγγανικο παρτυ,Αγρια Δυση,Τσιρκο,Πειρατες,Ζουγκλα,Μαγισσες,Μονο για κοριτσια,Γυρω απο το τρενο κ.α.

Εχει και συνταγες για τουρτες :D

Link to comment
Share on other sites

Xrysalis μου αγχωθηκα γιατι φανταστηκα το σκηνικο μεσα στο σπιτι με τρελες ετοιμασιες, ο φουρνος να εχει παρει "φωτιά", να μπαινουν να βγαινουν τα ταψια, ο μπεμπης να προσπαθει να σκαρφαλωσει στα ποδια σου.... εσενα να προσπαθεις να δεις τι εχεις φτιαξει και μη ξεχασεις τιποτα :shock::?

Και απο την άλλη αγχωθηκα γιατι σε ενα μηνα ακριβως εχουμε τα δικο μας παρτυ και πρεπει να ξεκινησω καποια στιγμη εστω απο τον σχεδιασμο για αρχη :roll::roll:

 

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

 

Μ'αρεσε η ιδεα σου με τα ταμπελακια. Θα το κανω και στις δικες μας γιορτες που καθε φορα με ρωτανε, τι ειναι αυτο και τι ειναι εκεινο :P:lol:

Link to comment
Share on other sites

(όμως... να σου πωωωωωω :oops: γράφεται με "Ω" είναι Ιάσωνας....).

 

Xrysalis μου ο Ιάσων γράφεται με "ω", ο Ιάσονας γράφεται με "ο" :?

Αν ωστόσο έχεις κάποια αμφιβολία δες το σε κάποιο λεξικό :wink:

 

Με το καλό και το δικό σας πάρτυ

Να έρχεσαι εδώ να μας λες τα νέα σας... προετοιμασία και τα κατόπιν εορτής εε;;; :lol::lol::lol::lol:

 

Ευχαριστώ πολύ!!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Χ Ρ Ο Ν Ι Α Π Ο Λ Λ Α

ΝΑ ΤΑ ΕΚΑΤΟΣΤΗΣΕΤΕ, ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΠΑΝΤΑ ΓΕΡΟΙ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΟ ΠΑΡΤΥ ΣΑΣ

ΚΑΙ.....ΚΑΛΗ ΣΑΣ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΣΧΟΛΙΑ, ΚΟΥΤΣΟΜΠΟΛΑ ΓΑΡ...... :lol::lol:

ντινα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...