Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΟΤΕ ΑΦΗΣΑΤΕ 1η ΦΟΡΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΓΙΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 1 ΜΕΡΑ?


Recommended Posts

Πρώτη φορά άφησα την κόρη μου στη μαμά μου για τρία 24ωρα όταν ήταν 2 χρονών γιατί πήγα να γεννήσω τον γιο μου. Τον γιο μου,δεν τον έχω αφήσει ακόμη,είναι 15 μηνών.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • 4 χρόνια μετά...

Καλησπερα σε ολους!! εμενα η γυναικα μου θηλαζει αλλα πρεπει να παει να κανει αφαιρεση της Χολης την Δευτερα.. η μπεμπα μας ειναι 3 μηνων και το κακο ειναι οτι κοιμαται με το στηθος της... το θεμα ειναι πως θα την κοιμησω το βραδυ εκεινο που θα λειπει η μαμα της!???!!! O M G !!! χθες καναμε μια δοκιμη εκλαιγε και δεν κοιμωνταν οταν ηρθε τελικα η μαμα της την εβαλε στο στηθος εφαγε και κοιμηθικε.. μηπως να την δινω γαλα με μπιμπερο πριν κοιμηθει? καμια λυση?

Link to comment
Share on other sites

On 16/12/2017 at 2:26 ΜΜ, mikemikegr είπε:

Καλησπερα σε ολους!! εμενα η γυναικα μου θηλαζει αλλα πρεπει να παει να κανει αφαιρεση της Χολης την Δευτερα.. η μπεμπα μας ειναι 3 μηνων και το κακο ειναι οτι κοιμαται με το στηθος της... το θεμα ειναι πως θα την κοιμησω το βραδυ εκεινο που θα λειπει η μαμα της!???!!! O M G !!! χθες καναμε μια δοκιμη εκλαιγε και δεν κοιμωνταν οταν ηρθε τελικα η μαμα της την εβαλε στο στηθος εφαγε και κοιμηθικε.. μηπως να την δινω γαλα με μπιμπερο πριν κοιμηθει? καμια λυση?

Φανταζομαι οτι τοσο μικρουλα θα ειναι μονιμα στο στηθος της μαμας

Οσο θα λειπει η μαμα θα πιει αντλημενο η σκονη;εχετε κανει μια δοκιμη;

Γενικοτερα κακα τα ψεμματα θα ειναι λιγο δυσκολες οι ωρες αυτες,κ για σενα κ για την μπεμπα,αλλα θα ειναι για λιγο(κ για τη μαμα που θα ειναι μακρια σας)

Οποτε πρεπει να φαει,εφοσον θα λειπει η μαμα κ θα πεινασει,θα πιει απο μπουκαλι,ευχομαι να το πιασει ευκολα

Αν νυσταζει,πιθανον θα γλαρωσει με το γαλα,λιγο αγκαλια,κουνημα,νανουρισμα κ θα κοιμηθει

Στην αναγκη κουνημα με καροτσι η βολτα με αυτοκινητο

Μολις επιστρεψει η μαμα θα μπορεσει να θηλασει αμεσως;

Στην αναγκη θα δοκιμαζα κ πιπιλα,μεχρι να επιστρεψει η μαμα

Ολα να πανε καλα,κ σιδερενια η γυναικα σου!

Επεξεργάστηκαν by vicky86
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 16/12/2017 at 2:26 ΜΜ, mikemikegr είπε:

Καλησπερα σε ολους!! εμενα η γυναικα μου θηλαζει αλλα πρεπει να παει να κανει αφαιρεση της Χολης την Δευτερα.. η μπεμπα μας ειναι 3 μηνων και το κακο ειναι οτι κοιμαται με το στηθος της... το θεμα ειναι πως θα την κοιμησω το βραδυ εκεινο που θα λειπει η μαμα της!???!!! O M G !!! χθες καναμε μια δοκιμη εκλαιγε και δεν κοιμωνταν οταν ηρθε τελικα η μαμα της την εβαλε στο στηθος εφαγε και κοιμηθικε.. μηπως να την δινω γαλα με μπιμπερο πριν κοιμηθει? καμια λυση?

Όταν ο γιος μου εγινε 9 μηνών μπήκα έκτακτα στο νοσοκομείο για σκωληκοειδίτιδα. Ο μικρός έμεινε με την γιαγιά του και τον άνδρα μου. Ενώ απο μένα δεν έπαιρνε μπιμπερο από εκείνη πήρε.  Εγώ δεν είχα τράπεζα κ ήπιε ξένο όσο έλειπα. Για να τον κοιμησουν δοκίμασαν διάφορα. Την  πρώτη μέρα κοιμήθηκε μετά από 7 ώρες άυπνος από εξάντληση στήν αγκαλιά. Άλλες φορές κοιμόταν ή με μπιμπερο ή με περπάτημα ή τραγούδια. Πιπιλα δεν ήθελε με τίποτα.  

  Αφού η γυναίκα σου θηλάζει σίγουρα θα πρέπει να κάνει αντλήσεις για να ανακουφιστεί και να διατήρησει την παραγωγη. Νομίζω αν μπορεί κάθε τρεις ώρες είναι καλό διάστημα και μία φορά τουλάχιστον το βράδυ. 

  Θα είναι δύσκολα και για κείνη και για σας που θα μείνετε στο σπίτι μα πρέπει να γινει. Το έχω ζήσει και μάλιστα χωρίς να έχω προγραμματίσει την επέμβαση. Μην ανησυχείς, όλα θα πάνε καλα. Να είσαι ψύχραιμος και έχε υπομονή. Ευχομαι γρήγορη ανάρρωση!

Link to comment
Share on other sites

On 16/12/2017 at 2:26 ΜΜ, mikemikegr είπε:

Καλησπερα σε ολους!! εμενα η γυναικα μου θηλαζει αλλα πρεπει να παει να κανει αφαιρεση της Χολης την Δευτερα.. η μπεμπα μας ειναι 3 μηνων και το κακο ειναι οτι κοιμαται με το στηθος της... το θεμα ειναι πως θα την κοιμησω το βραδυ εκεινο που θα λειπει η μαμα της!???!!! O M G !!! χθες καναμε μια δοκιμη εκλαιγε και δεν κοιμωνταν οταν ηρθε τελικα η μαμα της την εβαλε στο στηθος εφαγε και κοιμηθικε.. μηπως να την δινω γαλα με μπιμπερο πριν κοιμηθει? καμια λυση?

 

Οπλίσου με υπομονή και ψυχραιμία, θα είναι δύσκολα και λογικό είναι. Όμως είσαι ο μπαμπάκας της κι όσο και να κλάψει όλα καλά θα πάνε γιατί θα την πάρεις αγκαλιά με αγάπη, θα την ταίσεις, θα τη νανουρίσεις, θα τη φροντίσεις και θα είσαι εκεί για αυτήν. Να είσαι όσο πιο ήρεμος γίνεται, δες το σαν μια ευκαιρία να δεθείς ακόμα περισσότερο με το παιδάκι σου. Περαστικά στη γυναίκα σου.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα είναι 11 μηνών και δεν τον έχω αφήσει νύχτα, νομίζω στην παρούσα φάση θα τον άφηνα μόνο για (χτύπα ξύλο) λόγους υγείας. Δεν ξέρω αλλά αισθάνομαι ανασφαλής, ενώ μέρα έχει τύχει να τον αφήσω μέχρι και 12 ώρες περίπου, ποτέ όμως δεν είναι το καλύτερό μου!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...