Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΟΤΕ ΑΦΗΣΑΤΕ 1η ΦΟΡΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΓΙΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 1 ΜΕΡΑ?


Recommended Posts

εγω ακομα δεν τον εχω αφησει (και δεν προβλεπεται) ουτε για μια ωρα...

για ταξιδι αν θελησουμε να παμε θα τον παρω μαζι....

 

δεν θα το πιστεψετε αλλα προχθες σκεφτομουν οταν με το καλο ερθει το 2ο πως θα τον αφησω για το μαιευτηριο....:shock:

 

αλλα μην ανησυχεις...νομιζω τα μικρα προσαρμοζονται πολυ ευκολα!!!!!!!!

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγω άφησα τον μικρό μου πρώτη φορά για 4 μέρες στη μητέρα μου όταν ήταν 16 μηνών και πρέπει να σου πω ότι για τους επόμενους 3 μηνες τραβήξαμε μεγάλο λούκι! Ο μικρός ξύπναγε τουλάχιστον 2-3 φορές μέσα στη νύχτα με κλάματα και άγχος και φωνάζοντας "μαμά". Τωρα είναι 3 ετών και πρέπει να σου πω πως ακόμα έχει άγχος όταν φεύγω (ειδικά εγω). Οταν ο μπαμπάς του μένει μαζί του, είναι κάπως καλύτερα τα πράγματα, αλλά και πάλι έχει άγχος. Ξέρω ότι όταν πάω να γεννήσω θα έχουμε θέμα, αλλά δεν γίνεται διαφορετικά.

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εγώ που σκέφτομαι να μου τον φέρνουνε την ώρα του επισκεπτηρίου στο μαιευτήριο θα κάνω λάθος;Λέτε να μην μπορεί να ηρεμήσει μετά;Και τί;Θα κάνω 5 μέρες να τον δω;:-(:-(

url]

url]

Link to comment
Share on other sites

μα ... νομιζω οτι απαγορευται στα μαιευτηρια να μπαινουν μικρα παιδια μεχρι 14 ετων λογω των παιδικων ασθενειων. βεβαια αυτο μαλλον δεν ισχυει για την καφετερια-παιδοτοπο που εχουν τα ιδιωτικα.

 

εγω τον αφησα βραδι(α) με τη γιαγια οταν εγινε 1 στο εξοχικο.

Link to comment
Share on other sites

Άλλος ένας εξωγήινος...πρώτη φορά, άφησα το μεγάλο μου γιο όταν ήταν 3,5 μηνών για μία εβδομάδα στη μαμά μου. Γενικά, τους αφήνω 2 ή 3 φορές το χρόνο για μερικές μέρες, για διακοπές.

Αντιδρούν πολύ καλά, δεν έχουν γκρινιάξει ποτέ και μας υποδέχονται με πολύ χαρά όταν γυρίζουμε.

Συγκεκριμένα τώρα όταν γέννησα το μικρό, ο μεγάλος έμεινε σπίτι με την άλλη γιαγιά και τον μπαμπά του. Δεν ήρθε καθόλου στο μαιευτήριο να μας δει.

Ελπίζω να πάνε όλα καλά και να μην έχεις πρόβλημα όταν πας να γεννήσεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μα ... νομιζω οτι απαγορευται στα μαιευτηρια να μπαινουν μικρα παιδια μεχρι 14 ετων λογω των παιδικων ασθενειων. βεβαια αυτο μαλλον δεν ισχυει για την καφετερια-παιδοτοπο που εχουν τα ιδιωτικα.

 

εγω τον αφησα βραδι(α) με τη γιαγια οταν εγινε 1 στο εξοχικο.

Αν κατεβώ στην είσοδο του μαιευτηρίου γίνεται...

url]

url]

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν τους αφησα να τον φερουν στο μαιευτηριο...νομιζα πως θα τον στεναχωρουσα χωρις ουσιαστικο λογο....Μου ελειπε βεβαια (για αυτο εφυγα και μια μερα νωριτερα) αλλα προτιμουσα αυτο απο το να τον ταραξω εστω και λιγο....

Link to comment
Share on other sites

Άφησα το μεγάλο μου γιο πρώτη φορά για 4 μέρες όταν ήταν 18 μηνών και μπήκα να γεννήσω το 2ο μωρό. Ήρθε βέβαια στο νοσοκομείο να μας δει (18 μηνών παιδάκι και αυτός, μωρό ήταν, πόσο μεγάλος μας φαινόταν....) και αν και του είχαμε εξηγήσει και περίμενε (όσο καταλαβαινε) το μωρό και μιλούσαμε και καθημερινά στο τηλέφωνο, στο νοσοκομείο δε μου μίλαγε ο καημένος....Είδα και έπαθα να το πείσω να μου κάνει φιλάκι και αγκαλίτσα.

Τα ξανάφησα όταν ο μικρός ήταν 3μηνών (και ο μεγάλος 21) για εγχείρηση σκωλικοειδίτιδας (3 μέρες νοσηλεί) αλλά το μωρό δε καταλάβαινε και με τη γιαγιά στο σπίτι ο μεγάλος το πήρε μάλλον ψύχραιμα.

Στο 3ο είμασταν έμπειροι όλοι...

Giannis 31/1/2005

uE2Qp2.png 1FDip2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια διαβαζω τις δικες σας εμπειριες και καθησυχαζομαι...Ελα ομως που ο μικρος λες και μυριστηκε τις σκεψεις μου και σημερα που επρεπε να παω στον γιατρο μολις εκανα να φυγω αρχισε να κλαιει και να φωναζει μαμα!:shock:!!Δεν μπορει λεω...μου κανει πλακα!Δεν εχει κλαψει ποτε οταν φευγω!ΠΟΤΕ!!!Ουτε καν με χαιρεταει...Ελπιζω να ηταν τυχαιο!:rolleyes:

Ο γιος μου απο μπαμπακιας μεταμορφωνεται σε μαμακιας????:-D

Το μόνο άγχος που είχα ήταν ότι επειδή θήλαζα (και θηλάζω ακόμα), έπρεπε να πάρω μαζί το θήλαστρο για να ξαλαφρώνω. Το παιδί δεν είχε κανένα πρόβλημα, του είχα αφήσει μπόλικο γάλα και έτρωγε πλέον και στερεές τροφές. Α είχα και ένα άγχος με τον υπνάκο του, κοιμάται μόνο με θηλασμό, αλλά πήγαν όλα καλά, ξυπνούσε, έπινε το μπιμπερό του και ξανακοιμόταν εύκολα. :D

Ααα μια χαρουλα!Να σε ρωτησω με τον θηλασμο ολα οκ μετα???

Link to comment
Share on other sites

Ααα μια χαρουλα!Να σε ρωτησω με τον θηλασμο ολα οκ μετα???

 

Καλησπέρα marinab! Συγγνώμη για την καθυστέρηση της απάντησης!

Όταν γυρίσαμε, δεν είχα κανένα πρόβλημα με το θηλασμό! Δεν έπεσε και με τα μούτρα το μωρό να θηλάσει μόλις με είδε, δε ζήτησε μόνος του, αλλά τον έβαζα εγώ να θηλάσει κάθε λίγη ώρα για να το το ξαναθυμηθεί! Μετά από μερικές ώρες (και όχι μέρες) είχαμε επανέλθει! Το αστείο ήταν ότι για 1-2 μέρες με κοιτούσε λίγο απορημένα, σαν να μη με γνώριζε, αλλά μετά με θυμήθηκε! Πάντως από τη στγμή που γυρίσαμε, δε μας πήρε παραπάνω από 5-6 ώρες για να αρχίσει να ζητάει μόνος του.

Βέβαια να πω πως είναι γνωστό πως κάθε παιδί αντιδρά διαφορετικά, ίσως κάποια άλλη μαμά να έχει τα αντίθετα να μας πει, ίσως μας πει πως μετά σταμάτησε να θηλάζει.. Ελπίζω πως όχι! Έχει σημασία και η ηλικία του παιδιού. Ο δικός μου ήταν 10 μηνών.

EkcAp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δηλαδή εγώ που σκέφτομαι να μου τον φέρνουνε την ώρα του επισκεπτηρίου στο μαιευτήριο θα κάνω λάθος;Λέτε να μην μπορεί να ηρεμήσει μετά;Και τί;Θα κάνω 5 μέρες να τον δω;:-(:-(

 

Στη Θεσσαλονίκη υπάρχουν τουλάχιστον 2 μαιευτήρια με πρόγραμμα 1-2 ημερών.

Εγώ κάθησα μια μέρα (νύχτα), ωστόσο μου έφεραν την κόρη μου το ίδιο απόγευμα, έπαιξε ρόλο ότι είναι αρκετά μεγάλη και μπορούσε να αποφασίσει η ίδια αν ήθελε να έρθει ή όχι - ήθελε και όλα πήγαν καλά. Και ήταν πρώτη φορά που έλειψα βράδυ από κοντά της.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

η πρωτη φορα που αφησα την μεγαλη μου κορη ηταν οταν ηταν 27 μηνων επειδη γεννησα τον γιο μου.ειχαν ερθει οι γονεις μου γερμανια.2 βραδια ηταν.κ η 2η φορα για την κορη μου αλλα η 1η για τον γιο μου ηταν πριν 3 μηνες που γεννησα την μπεμπα παλι για 2 βραδια.

δεν υπηρξαν αλλες φορες ουτε που να μεινουν χωρις εμενα το βραδυ αλλα ουτε κ να παω καπου κ να τα αφησω σε καποιον.μιας κ δεν ειναι κ κανεις συγγενης εδω στη γερμανια ετσι κιαλλιως.πολυ σπανια(ουτε καν 1 φορα το μηνα) να λειψω καμια ωρα απο το σπιτι κ να τα αφησω στον αντρα μου.ειμαστε αυτοκολλητα,αν κ υπαρχουν στιγμες που λεω ''θελω να παρω αεραααααααα'':rolleyes:

 Ραφαελα 10/10/2005 Αλεξανδρος 22/01/2008 Νεφελη 28/10/2010 Β+Δ 04/10/2001

Link to comment
Share on other sites

ΜARIGOULA με εκανες και γελασα!Μπραβο που κανετε ταξιδακια!Κι εγω αν δεν ημουν εγκυοσ ειχαμε κανονισει για Ιταλια τις γιορτες!!!Οποτε αναβληθηκε για κανα χρονο σιγουρα)!

Ismeni με τον μπαμπα εχουν απιθανη σχεση!Και θα φαει μαζι του(αφου βεβαια πασαλειψουν και το ταβανι),το βραδυ παντα τον κανει μπανιο και μια θα του δωσει εκεινος γαλα και θα τον βαλει για υπνο μια εγω...

Παντως εχεις δικιο...θα πω στη γιαγια να ρθει κανα δυο φορες...να παε κι εμεις καμια μεταμεσονυκτια βολτα!με την κοιλια βεβαια λιγο δυσκολο!

Βλεπω οτι γενικα τα παιδια το ξεπερνανε πιο ευκολα απο οτι νομιζουμε τελικα!!!Ευτυχως!!!

 

Καλησπέρα κι από μένα,

πάνω κάτω έχουμε το ίδιο σκεπτικό, θέλουμε να έχουμε παντού και μαζί τα παιδιά μας. Όταν ήταν να γεννήσω τη 2η φορά ο γιός μου ήταν 23 μηνών, άάάάάάάγχοοοοοοοοοςςςς άστα να πάνε. Με τη μαμά μου δεν τα πήγαινε πολυ καλα ενω με την πεθερά μου καλύτερα και φυσικά αυτοκόλλητος με τον μπαμπά. Την πρώτη και δεύτερη μέρα όλα καλά, μόλις τους βαρέθηκε πέταξε ένα βράδυ το μπιμπερό πήγε στην πόρτα, την χτύπαγε και φώναζε μπαμπά και μαμά. Έφυγε αμεσως ο άντρας μου από το μαιευτήριο και έτσι ηρέμησαν κάπως τα πραγματα. Αυτό που έκανα εγώ πριν ηταν να του εξηγω συνέχεια όταν πλησίαζε ο καιρός ότι η μαμά θα λείψει για να παει να φέρει το μωρό θα κάνει 4 μέρες μέχρι να το φέρει, θα μιλαμε από το τηλέφωνο, θα είσαι με τον μπαμπά και όλα αυτά όσο μπορούσα με λεπτομέρειες. Την τελευταία εβδομάδα που πήγα για εξέταση τον αφήσαμε για λίγη ώρα και δεν μας αναζήτησε. Γενικως θα έχεις άγχος και για το γιο σου αλλά θα έχεις περισσότερο για τη γέννα οπότε θα έχεις το νου σου στο νεο μωράκι

Με το καλό και σε καταλαβαίνω απόλυτα, με το καλό αν κάνουμε τρίτο δεν ξέρω καθόλου, γιατί εντέλει πέρα από τον άντρα μου δεν εχω σε κανεναν άλλον εμπιστοσύνη. Οι άλλοι άλλα κανουν δεν τα λένε άστα άστα άστα.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε λιγους μηνες που θα γεννησω αναγκαστικα θα αφησω το παιδαικι μου 4-5 βραδια!Θα ειναι σχεδον 2 χρονων!Μεχρι σημερα εκτος απο καποιες ωρες στις γιαγιαδες,ειτε για κανα ρντβ στο γιατρο ειτε για κανα καφεδακι-σινεμα δεν τον εχω αφησει ποτε...

Οσο πλησιαζει ο καιρος το εχω πολυ εννοια...Πιστευω οτι θα περασει μια χαρουλα(θα ερθει η μαμα μου στο σπιτι μας και θα ειναι ενναλαξ με τον αντρα μου,ισως βοηθησει καιι η πεθερα)!Παρολα αυτα βλεπω οτι τωρα τελευταια δεν θα πιειτο γαλα του αν δεν ειμαι εγω και σπανια θα φαει...Ομως δεν με ζηταει ποτε...:oops:(μονο τον μπαμπα του ψαχνει ολη μερα)

Γενικοτερα το θεμα με προβληματιζε και πριν μεινω εγκυος...Δεν ειχε προκυψει η αναγκη να παω με τον αντρα μου εστω και για 2 μερες καπου...Παντου και ο μικρος μαζι...Ψωνια-καφε-θαλασσα-διακοπες-εκδρομες!Δεν θελαμενα τον αφησουμε!Δεν τιθεται θεμα εμπιστοσυνης...απλα προτιμουσαμε να τον εχουμε μαζι!

Την αποψη οτι οσο πιο μικρο το αφησεις θα μαθει καλυτερα δεν μπορεσα να τη χωνεψω ποτε! Ακομη πιστευω οτι οσο πιο μεγαλο(οχι κατευθειαν στα 18:mrgreen:)τοσο καλυτερα θα αντιδρασει και το παιδι.!Το πιστευω χωρις να εχω εμπειρια...απλα απο ενστικτο !

Βλεπω καποια ζευγαρια που τα αφηνουν 5-6 μηνων και πανε εκδρομες:shock: και απο την μια ζηλευω με την "ανεση"που το κανουν απο την αλλη μου φαινεται...εξωγηινο(χωρις παρεξηγηση)

Αλλα τελικα μηπως επρεπε να τον εχω αφησει και κανα βραδυ?

Εσεις μετα απο ποσο καιρο τα αφησατε και πως αντεδρασαν???

 

 

Μήπως να κάνετε μερικές πρόβες απουσίας της μαμάς? Να τον αφήνεις λίγο παραπάνω κάθε φορά, για να βλέπεις αντιδράσεις. 'Αστον να κοιμηθεί στη μαμά σου ένα βράδυ και μετά από 10 μέρες άστον δύο. Αν δεν αντέχεις, άστον έστω ένα βράδυ. Ή άστον μια μέρα ολόκληρη, από το πρωί ως το βράδυ. Μην του έρθει και ξαφνικό όταν γεννήσεις. Θα είσαι κι εσύ πιο ήρεμη έτσι. Αν μιλάει και μπορείτε να συνεννοηθείτε λίγο, πες του

"Θα έρθει μερικές μέρες η γιαγιά εκδρομή στο σπίτι και θα παίζετε όλη μέρα. Θα σου φέρει και το τάδε παιχνίδι" (κάποιο που επιθυμεί διακαώς, για να έχει ανυπομονησία και να το περιμένει.)

"Και μετά η μαμά θα φύγει για λίγο για να πάει να σου φέρει ένα ακόμα καλύτερο δώρο, το αδερφάκι σου!"

Είναι λίγο απλοϊκό και συνηθισμένο, δεν ξέρω, δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο..

Μόνο μη γυρίσει ο μπόμπιρας και σου πει "Δε θέλω άλλο δώρο, θα παίζω με το δώρο της γιαγιάς! Μην ξοδεύεσαι μαμά, έχουμε και κρίση!"

Πότε γεννάς? Εύχομαι να πάνε όλα καλά! Με το καλό να φέρεις στον κόσμο το νέο μέλος της οικογένειας!:-)

EkcAp3.png
Link to comment
Share on other sites

Η μονη φορα που αφησα τον Βασιλη μονο του (χωρις εμενα απλα δλδ :lol:) ηταν οταν πηγα να γεννησω. Ηταν βεβαια 4 ετων +.

 

Να σου πω την αληθεια.... η παραμονη μου στο μαιευτηριο ηταν μια περιοδο απολυτης ξεκουρασης :lol::lol:. Μου ελειπε ο Βασιλης δεν το συζηταω... αλλα ρε παιδια τοση ξαπλα.... συνεχομενη για 4 μερες... ηταν απολαυση. :D:D:D

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλες τις μανούλες!!

Ο μικρός μου είναι 3 μιση χρονών και δεν τον είχα αφήσει ποτέ κανένα βράδυ με γιαγιά, παππού ή οποιοδήποτε άλλο. Εκτός μόνο αν εξαιρέσεις τις ώρες που εργάζομαι την ημέρα και πηγαίνει στον παιδικό. Η μοναδική φορά που χρειάστηκε να τον αφήσω ήταν πριν 3 μήνες περίπου που έκανα μια επέμβαση και πέρασα 2 βράδυα στην κλινική. Μου έλειπε πολύ, την 2η μέρα ήρθε ντυμένος σαν γαμπρός και μου έφερε ένα τριαντάφυλλο. Έβαλα τα κλάματα μόλις τον είδα. Σε γενικές γραμμές δεν τον αφήνουμε ποτέ -άλλωστε δεν βγαίνουμε και τόσο συχνά- τον παίρνουμε πάντα μαζί σε ταβέρνες, μικρές εκδρομούλες και παντώς είδους επισκέψεις. Πάντως, μου έχουν πει ότι καλό θα ήταν να τον αφήνουμε που και που, να ανεξαρτητοποιηθεί λίγο από μας και να μείνουμε και λίγο μόνοι με τον άντρα μου. Είναι σωστή και αυτή η άποψη αλλά έχουμε συνηθίσει να είμαστε συνέχεια σε όλα μαζί. Ίσως πάντως κάνει καλό σε όλους λίγη "αποτοξίνωση" τι λέτε κι εσείς?

Link to comment
Share on other sites

Και εγω τον μεγαλο τον αφησα στα 2 που πηγα να γεννησω με τον πατερα του και τη θεια του (που δεν την ηξερε). Ομως εχει τυχει καποιες φορες να μην ειμαι το βραδυ που πεφτουν για υπνο και πιο συχνα να εχω φυγει το πρωι πριν ξυπνησουν. Βασικα ειναι περισοτερο το αγχος μου μηπως συμβει κατι και δεν μπορει να το αντιμετωπισει η μητερα μου μονη της και οχι αν θα περασουν καλα με τη γιαγια.Μια χαρα περνανε..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Άλλη μια εξωγήινος εδω...εμείς τον αφήσαμε πρώτη φορά όταν ήταν 20 ημερών για ένα βράδυ για να βγούμε για φαί. Μπορώ να πω ότι ήταν πιο ήσυχος απ'ότι με μας. από τότε όποτε μπορούμε τον αφήνουμε (Μένουμε μακριά από τους δικούς μας, οπότε όταν ανεβαίνουμε Θεσσαλονίκη να τους δούμε δεν μένει μαζί μας). Από την μία τον λυπάμαι που γινεται βαλιτσάκι από την μια στην άλλη γιαγια από την άλλη όμως ξέρω πόσο τον λαχταράνε αφού μπορεί να κάνουμε και 1-1,5 μήνες να τον δούνε.

Τελευταία φορά τον αφήσαμε για μία εβδομάδα πριν το Πάσχα και είχαμε λίγο αγωνία. Ούτε μας ζήτησε όμως ούτε αλλάξε καθόλου συμπεριφορά (φαγητό και υπνο) όταν δε μας είδε μας χαμογέλασε και μας έκανε ντροπές και νάζια.;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Γιατί εγώ βρίσκω εξωγήινο το να ΜΗΝ το αφήσεις? Μένω με την οικογένεια μου πολύ μακριά απο γονείς κ πεθερικά, εμείς Καλαμάτα γονείς Κιλκίς λόγο της δουλειάς τ άντρα μου. Ανεβαίνουμε στο Χωρίο μας περίπου κάθε 2 μήνες για 7 -14 μέρες αυτές τις μέρες το μωρό το έχει ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΆ η μαμά μου, τα γεύματα του, το γάλα του , τον βάζει για ύπνο, τον καθησυχάζει κ τον ξανακοιμίζει μετά από κάποιο όνειρο κ γενικά γίνεται η μαμά του, εγώ με τον άντρα μου μόνο παίζουμε μαζί του κ το βγάζουμε καμιά βόλτα... Τον άφησα μόνο του πρώτη φορά 9 μηνών κ πήγα γαμήλιο ταξίδι ( βέβαια μας έστελνε η μαμά κάθε μέρα mms γιατί το ζουζούνι μας είχε αρχίσει να κάνει τα πρώτα του βήματα κ ναι εμείς το χάσαμε) Επίσης μία φορά τον στείλαμε αεροπορικός με συνοδεία το νονό του έκπληξη για 1 βδομάδα στους γονείς μας... κ στην αρχή της δεύτερης εγκυμοσύνης μου τον αφήσαμε στην μάνα μου 1 μήνα γιατί δεν μπορούσα να αντεπεξέλθω..τώρα θα της τον αφήσουμε πάλι 2-3 βδομάδες πριν να γεννήσω κ θα τον φέρει μαζί τις όταν έρθει για το μπέμπακι γιατί δεν γίνετε διαφορετικά φαντάζεστε να με πιάσουν πόνοι να έχει ο άντρας μου καμιά υπηρεσία κ εγώ να μην ξέρω τι να κάνω το παλικαράκι μου

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το πρωτο παιδι το αφησα για 3 μερες σε ηλικια 8μηνων γιατι επρεπε να αποδεχτω διορισμο. Οταν γυρισα δεν με θυμοταν.... Το δευτερο την πρωτη φορα που το αφησα μονο του σε γιαγιαδες κλπ ηταν 2 ετων οταν πηγαμε ταξιδι αναψυχης με το συζυγο στη Γαλλία για 6 μερες.

Εκτοτε τα αφηνω καθε χρονο για ταξιδι εκτος Ελλαδος μια φορα το χρονο.Μοναδικο μεγα αγχος πως θα το χειριστουν οι παπουδες σε περιπτωση ασθενειας.Οχι το παιδι,το στρες τους...

Link to comment
Share on other sites

Το πρωτο παιδι το αφησα για 3 μερες σε ηλικια 8μηνων γιατι επρεπε να αποδεχτω διορισμο. Οταν γυρισα δεν με θυμοταν....

 

πολυ σκληρο μου ακουγεται αυτο!!!μηπως σου εκανε μουτρακια?

I

Link to comment
Share on other sites

Γιατί εγώ βρίσκω εξωγήινο το να ΜΗΝ το αφήσεις? Μένω με την οικογένεια μου πολύ μακριά απο γονείς κ πεθερικά, εμείς Καλαμάτα γονείς Κιλκίς λόγο της δουλειάς τ άντρα μου. Ανεβαίνουμε στο Χωρίο μας περίπου κάθε 2 μήνες για 7 -14 μέρες αυτές τις μέρες το μωρό το έχει ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΆ η μαμά μου, τα γεύματα του, το γάλα του , τον βάζει για ύπνο, τον καθησυχάζει κ τον ξανακοιμίζει μετά από κάποιο όνειρο κ γενικά γίνεται η μαμά του, εγώ με τον άντρα μου μόνο παίζουμε μαζί του κ το βγάζουμε καμιά βόλτα... Τον άφησα μόνο του πρώτη φορά 9 μηνών κ πήγα γαμήλιο ταξίδι ( βέβαια μας έστελνε η μαμά κάθε μέρα mms γιατί το ζουζούνι μας είχε αρχίσει να κάνει τα πρώτα του βήματα κ ναι εμείς το χάσαμε) Επίσης μία φορά τον στείλαμε αεροπορικός με συνοδεία το νονό του έκπληξη για 1 βδομάδα στους γονείς μας... κ στην αρχή της δεύτερης εγκυμοσύνης μου τον αφήσαμε στην μάνα μου 1 μήνα γιατί δεν μπορούσα να αντεπεξέλθω..τώρα θα της τον αφήσουμε πάλι 2-3 βδομάδες πριν να γεννήσω κ θα τον φέρει μαζί τις όταν έρθει για το μπέμπακι γιατί δεν γίνετε διαφορετικά φαντάζεστε να με πιάσουν πόνοι να έχει ο άντρας μου καμιά υπηρεσία κ εγώ να μην ξέρω τι να κάνω το παλικαράκι μου

 

 

To ιδιο ακριβως συμβαινει και με εμας και εντελως τυχαια μενουμε κι εμεις Καλαματα:D(να υποθεσω οτι ο συζυγος ειναι στρατιωτικος?).Εμας το πατρικο μας ειναι 300 χλμ μακρια,εδω δεν εχουμε βοηθεια απο κανεναν κ ετσι οταν πηγαινουμε εκει το μωρο το αναλαμβανει(σχεδον...) η μαμα μου.Ειναι η μοναδικη μας ευκαιρια να ξεκουραστουμε λιγο η να κανουμε κατι μονοι μας με τον αντρα μου και ειναι αρκετα ανακουφιστικο...Και για να απαντησω και στο αρχικο ερωτημα πρωτη φορα για πανω απο μια μερα αφησαμε το μωρο οταν ηταν 9 μηνων για να παμε ενα τριημερο με το συζυγο,περασαμε πολυ ωραια και δεν υπηρξε κανενα προβλημα...

q3pIp3.png

7QYNp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...