Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

2η εγκυμοσυνη 2 μηνες μετα απο καισαρικη


Recommended Posts

emaki.... να σε ρωτησω κατι? Θηλαζεις?Γιατι εχω ακουσει οτι αν θηλαζεις και δεν εχεις περιοδο ειναι σαν αντισυλιψη.Αν δεν ισχυει τελικα και δε θελουμε αλλο παιδι πρεπει να προσεχουμε παρα πολυ.Εγω δλδ μετα το δευτερο που περιμενω δε νομιζω να θελησω να κανω αλλο παιδι.

μια γνωστη μου ετσι εμεινε εγκυος στις 40 μερες και δε φτανει αυτο το καταλαβε οταν ηταν σχεδον 4 μηνων και αρχισε να φουσκωνει. αλλα ειχε γεννησει με φ.τ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 69
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν τα καταφέρνω ακόμα.Από Ιούνη αρχίζουν οι διπλοβάρδιες :D

 

οποτε παμε όλες πακετο...

εσυ ιούνιο:-P

εγω αυγουστο:-P

και το emaki σεπτεμβριο:-P

 

αφηστε κορίτσια, ακόμα δεν μπορω να το πιστεψω, αρχες Ιουλιου θα σβήνει το μανάρι μου το πρωτο του κεράκι και μετά απο ένα μήνα θα εχει αδερφάκι(αδερφούλα)......:-D

και τον ιουλιο ο μπεμπης μου!

η κορη κλεινει τα δυο και θα παρει δωρο αδερφακι!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλημερα....εγω θηλαζα μεχρι και πριν 10 μερες 9,5 μηνων ο μπεμπακος....εμενα ο γιατρος μου ειχε πει μετα το εξαμηνο ελευθερα μενω....παρα λοιπον τον θηλασμο και χωρις περιοδο παρακαλω εμεινα εγκυος....ειμαι τωρα 7 εβδομαδων....ανυπομονω το ηθελα παρα πολυ για να ειναι κοντα....το μονο που με προβληματιζει ειναι οτι ο μπεμπης μου ειναι σε φαση που περπαταει και ειμαι συνεχως μαζι του και φοβαμαι αν ερθουν ναυτιες τι θα κανω??????/γτ βοηθεια δεν εχω....τεσπα με το καλο ολες μας....δεν ηξερα οτι το δευτερο στο παιρνουν νωριτερα....λογω καισαρικης ή λογω του αν ειναι κοντα σχετικα?

zoi den einai oi stigmes poy anapneoyme....

zoi einai oi stigmes poy mas kovoyn tin anasa....

 

 

Link to comment
Share on other sites

απ'όσο ξέρω λόγω καισαρικής στο παίρνουν νωρίτερα για να μη ρισκάρουν να έρθει μόνο του μωρό και γίνει ρίξη μήτρας από την πίεση. όταν είναι και σε τόσο κοντινό διάστημα ο κίνδυνος είναι ακόμα μεγαλύτερος. πάντως ρε κορίτσια χαρά στο κουράγιο σας τόσο συντομα 2ο μωρό! παγματικά σας θαυμάζω!

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites

Π+Γ γεια σ!!!Ηθελα να σε ρωτησω, τι σ ειπε ο γιατρος σ να κανεις σε περιπτωση π εχεις πονακια????

 

Γεια σου emaki!

Συγνωμη που αργησα να απαντησω.

Βασικα μου ειπαν πως στην παρουσα φαση, δεν υπαρχει ιδιαιτερο θεμα, οτι θελει μεγάλη προσοχη το τελευταιο 2μηνο.

Απλα να προσεχω τα τρβηγματα και σε περιπτωση που θα εχω πονους ξάπλα και αν επιμένουν άμεση εποικινωνία με τον γιατρό και να ελεγχθει η τομή.

φυσικά μου είπαν να αποφευγω γενικα τα βάρη, αλλά με έναν μπέμπη 9,5 μηνων ειναι λίγο δυσκολο, οπως και η ξάπλα.

Παντως μου είπαν πως σπανίως υπαρχου επιπλοκές, απλά θέλει προσοχη Οπως με κάθε εγκυμοσύνη, απλά λόγο του ότι υπάρχει φρέσκια τομη, δείνουμε μεγάλη βαρυτητα εκεί.

Μη μαμσας, όλα καλά θα πανε!!!!:-P

 

Δεν σου είπα και εμείς κοριτσάκι περιμένουμε :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και τον ιουλιο ο μπεμπης μου!

η κορη κλεινει τα δυο και θα παρει δωρο αδερφακι!

 

 

Τέλεια, άντε με το καλό νε μας έρθουν τα μπεμπούδια μας.Πόσο Ιουλιου?Εμενα το μαναρι μου, γεννηθηκε στις 2 του μήνα, η μπέμπα σου?με το νινι ποτε εχεις ΠΗΤΘα γεμησεις μικρα ευαισθητα καρκινάκια, ειμαι και εγω στις 4 μηνα και ξέρω.............

Ολα καλα θα πάνε! Μπραβο χαιρομαι:lol:

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλημερα....εγω θηλαζα μεχρι και πριν 10 μερες 9,5 μηνων ο μπεμπακος....εμενα ο γιατρος μου ειχε πει μετα το εξαμηνο ελευθερα μενω....παρα λοιπον τον θηλασμο και χωρις περιοδο παρακαλω εμεινα εγκυος....ειμαι τωρα 7 εβδομαδων....ανυπομονω το ηθελα παρα πολυ για να ειναι κοντα....το μονο που με προβληματιζει ειναι οτι ο μπεμπης μου ειναι σε φαση που περπαταει και ειμαι συνεχως μαζι του και φοβαμαι αν ερθουν ναυτιες τι θα κανω??????/γτ βοηθεια δεν εχω....τεσπα με το καλο ολες μας....δεν ηξερα οτι το δευτερο στο παιρνουν νωριτερα....λογω καισαρικης ή λογω του αν ειναι κοντα σχετικα?

 

 

ΘΑ τον τσακώνεις και θα τρεχετε μαζί, άσε ξέρω πως είναι, ο μικρος είναι σε φάση που θέλει να περνάει την μέρα του ορθιος και απο παντου το σκάει.Απο το πάρκο, την περπατουρα απο παντου, σε καταλαβαινω, εχω τρελη συχνοουρία λογω εγκυμοσύνης και αναγκαστηκα πάμε πακέτο, δεν κάθεται πουθενα, όλο σηκωνεται και όλο πεφτει και επειδη φοβάμαι μην χτυπησει, αγκαλιτσα η στο καρεκλακι φαγητου ( αν μου κανει την χαρη να κατσει ) και τα κανουμε όοοοοοοοοοοοοοοοοοοοολα, μα όοοοοοοοοοοοοοοοολα μαζι!!!!!!!!!!!!

 

Το οτι τα παιρνουν νωρίτερα ισχυει μόνο σε περίπτωση καισαρικής σπανίως με ΦΤ.Θα πρέπει να υπάρχει καποιο θεμετάκι για να γινει αυτό με ΦΤ.

 

Ολα καλα θα πάνε, μην αγχώνεσαι!:wink:

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εβλεπα συχνα να αναφερεται, ότι ο θηλασμος λειτουργει ως αντισυλληψη και ρωτησα για να επιβεβαιώσω, πως κάτι τέτοιο δεν ισχύει.

Οποτε οποια δεν θελει παιδάκι στα κοντά , μεγάααααααααααααααααααααλη Π Ρ Ο Σ Ο Χ Η!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα! Εγώ είμαι νέα μανούλα, με ένα μπουμπουκάκι 3 μηνών (με καισαρική). Σήμερα ανακάλυψα πως είμαι πάλι έγκυος...μετά από καθυστέρηση περιόδου. Το τεστ το επανέλαβα για επαλήθευση και ... τζίφος! Δυστυχώς βοήθεια δεν έχουμε από κανέναν οπότε θα πρέπει εγώ και ο μπαμπάκας να τα καταφέρουμε μόνοι μας και με τα δύο.Εγώ έχω πανικοβληθεί γιατί νιώθω ήδη πολύ κουρασμένη. Επίσης, είναι το άγχος της εργασίας μου στην οποία δεν ξέρω αν και πότε θα μπορεσω πλέον να επιστρέψω...έχει καμία λίγο περίσσευμα θάρρους να μου δώσει???

Link to comment
Share on other sites

θαρρος???????τι λεξη ειναι αυτη????θα το βρεις μονη σου ολες πανω κατω τα ιδια τραβαμε....εμενα ο γιατρος που πηγα μου ειπε το κορυφαιο:φερνε τα ποδια σου κοντα που και που εχουν πολλα να συζητησουν μεταξυ τους...!!!!!!υπομονη......σκεψου ονο οτι θα τα ολο το ζορι θα το περασεις σχετικα κοντα που το θεωρω καλυτερο απο το να εχουν διαφορα τα παιδια μετα θα χαλαρωσεις μια και καλη....

zoi den einai oi stigmes poy anapneoyme....

zoi einai oi stigmes poy mas kovoyn tin anasa....

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΘΑ τον τσακώνεις και θα τρεχετε μαζί, άσε ξέρω πως είναι, ο μικρος είναι σε φάση που θέλει να περνάει την μέρα του ορθιος και απο παντου το σκάει.Απο το πάρκο, την περπατουρα απο παντου, σε καταλαβαινω, εχω τρελη συχνοουρία λογω εγκυμοσύνης και αναγκαστηκα πάμε πακέτο, δεν κάθεται πουθενα, όλο σηκωνεται και όλο πεφτει και επειδη φοβάμαι μην χτυπησει, αγκαλιτσα η στο καρεκλακι φαγητου ( αν μου κανει την χαρη να κατσει ) και τα κανουμε όοοοοοοοοοοοοοοοοοοοολα, μα όοοοοοοοοοοοοοοοολα μαζι!!!!!!!!!!!!

 

Το οτι τα παιρνουν νωρίτερα ισχυει μόνο σε περίπτωση καισαρικής σπανίως με ΦΤ.Θα πρέπει να υπάρχει καποιο θεμετάκι για να γινει αυτό με ΦΤ.

 

Ολα καλα θα πάνε, μην αγχώνεσαι!:wink:

 

χαχα καπως ετσι ειμαστε κι εμεις.......αλλα πες μου ειλικρινα καποια στιγμη δεν λες αμην λυπησου με σε παρακαλω.......μα που την βρισκουν τοοοοοοοοοοση ενεργεια ρε γμτ???????ξυπναει 7.30 και με το που ανοιξει το ματι ψαχνει να βρει τα χερια μου να σηκωθει......εγω με την τσιμπλα στο ματι τον παρακαλαω αλλα που οικτος........

zoi den einai oi stigmes poy anapneoyme....

zoi einai oi stigmes poy mas kovoyn tin anasa....

 

 

Link to comment
Share on other sites

θαρρος???????τι λεξη ειναι αυτη????θα το βρεις μονη σου ολες πανω κατω τα ιδια τραβαμε....εμενα ο γιατρος που πηγα μου ειπε το κορυφαιο:φερνε τα ποδια σου κοντα που και που εχουν πολλα να συζητησουν μεταξυ τους...!!!!!!υπομονη......σκεψου ονο οτι θα τα ολο το ζορι θα το περασεις σχετικα κοντα που το θεωρω καλυτερο απο το να εχουν διαφορα τα παιδια μετα θα χαλαρωσεις μια και καλη....

:confused: τα συναισθήματα είναι πολύ ανάμεικτα...φοβάμαι πως είναι νωρίς για δεύτερη καισαρική σε 11 μήνες μέσα και με το ζουζούνι μου να είναι αρκετά απαιτητικό δεν ξέρω αν μπορώ να ανταπεξέλθω σε μία δεύτερη εγκυμοσύνη τόσο σύντομα...από την άλλη βλέπω το αγγελούδι μου να μου χαμογελά και τα ξεχνάω όλα...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
χαχα καπως ετσι ειμαστε κι εμεις.......αλλα πες μου ειλικρινα καποια στιγμη δεν λες αμην λυπησου με σε παρακαλω.......μα που την βρισκουν τοοοοοοοοοοση ενεργεια ρε γμτ???????ξυπναει 7.30 και με το που ανοιξει το ματι ψαχνει να βρει τα χερια μου να σηκωθει......εγω με την τσιμπλα στο ματι τον παρακαλαω αλλα που οικτος........

 

Γεια!!!!αργησα να μπω, ελπιζω νε εισαστε πολού καλά.

 

¨Οχι απλά παρακαλάς να σε λυπηθεί, αλλά σου έρχεται να βαράς το κεφάλι σου, γυρναει το μάτι σου, μετά κοιτάς αυτό το υπέροχο πλασματάκι να σου απλώνει τα χεράκια με ένα πονηρό χαμογελάκι και λες..................δεν υπάρχει καλύτερο απο αυτό που έχω μπροστά μου!!!!!!!!!!!:lol:

Φαντάσου πως σε λίγους μηνες, θα εχεις 4 χεράκια να απλώνονται και διπλή χαρά......διπλά νευρα.....διπλή κούραση........όοοοοοοοοοοοοοοολα διπλά??????dont panic, όλα θα πάνε καλά, μια χαρά θα καταφέρουμε..................

ΟΛΕΣ ΜΑΣ,:-P

Link to comment
Share on other sites

:confused: τα συναισθήματα είναι πολύ ανάμεικτα...φοβάμαι πως είναι νωρίς για δεύτερη καισαρική σε 11 μήνες μέσα και με το ζουζούνι μου να είναι αρκετά απαιτητικό δεν ξέρω αν μπορώ να ανταπεξέλθω σε μία δεύτερη εγκυμοσύνη τόσο σύντομα...από την άλλη βλέπω το αγγελούδι μου να μου χαμογελά και τα ξεχνάω όλα...

 

 

Γεια σου συμπάσχουσσα!!!!!

Όσο θα περνάνε οι μήνες και θα πλησιάζεις προς το τέλος της εγκυμοσύνης και οι αμφιβολίες θα αρχίσουν σιγά σιγά να φεύγουν και το τοπίο θα ξεκαθαρίσει.

Ξέρουμε όλες μας εδώ μέσα πως ακριβώς νιώθεις.

¨ όλα θα πάνε καλά, αυτό να λες κάθε φορά που σε πιάνει αυτό το μπερδεμένο που σε κόβει...και σε γονατίζει και θα δεις πως όσο θα περνάει ο καιρός τόσο πιο ήρεμη και πιο αποφασισμένη θα είσαι.

:-P:razz::-P:razz::lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλή χρονιά!! Ζητάω τη γνώμη σας ή την εμπειρία σας γιατί ειμαι εξαιρετικά αγχωμένη! Γέννησα με καισαρικη ένα κοριτσάκι(το δεύτερο παιδάκι μου) πριν απο 3 μήνες ακριβώς. Τα λόχεια μου είχαν κρατήσει 35 μέρες, και μετά απο ένα μήνα περίπου μου ήρθε αίμα για 8 ημέρες το οποίο υποθέτω οτι ήταν περίοδος μιας και μετά την πρώτη μου γέννα είχα περίοδο με σταθερό κύκλο απο τον 2ο μήνα παρότι θήλαζα αποκλειστικά όπως και τώρα. Το άγχος μου τώρα είναι το εξής.. αν αυτό που είχα ήταν περίοδος σημαίνει οτι τώρα είμαι ηδη σε καθυστέρηση χωρίς βεβαια να μπορώ να προσδιορίσω ποσες μέρες αφού δεν μπορώ να γνωρίζω τον νέο μου κύκλο. Θηλάζω αποκλειστικά και προσέχουμε παρα πολύ αφού ο γιατρός μου τόνισε οτι αν θελω και 3ο παιδάκι πρέπει να περιμένω τουλάχιστον 6 μήνες για να μείνω έγκυος.. Τα συμπτώματα που με ανησυχούν είναι ο πόνος στην κοιλιά όπως όταν περιμένω περίοδο, που το είχα και στις 2 εγκυμοσύνες μου, και η δυσφορία στο στήθος.. Δεν έχουμε κάνει ελεύθερα έρωτα όμως διάβασα εδω στο φορουμ για εγκυμοσύνη απο προσπερματικά υγρά και έχω φρικάρει!! Μπορεί να είμαι έγκυος;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δε νομιζω να εισαι,μπορει να ειναικαι ανωμαλια περιοδου λογω θηλασμου η καθυστερησησ ου. εγβ μετα τον πρωτο τοκετο ειχα πολυ σταθερηπεριοδο,ενω μετα το δευτερο ειχα ανωμαλιες!

26/10/10 Ήρθε η kisha junior και είναι όντως γκαυ.....τσα!

Ο μικρός μου είναι κέβλαρρ  ! 20/02/12

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

καλησπερα ειμαι νεα μαμα και γεννησα κι εγω με καισαρικη πριν απο τρεις μηνες ακριβως και υπαρχει ενδεχομενο να ειμαι ξανα εγκυος μπορει ο οργανισμος μου να το αντεξει η ειναι παρακινδυνευμενο?:?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα...θυμαμαι οταν γεννησα την τελευταια μερα στην κλινηκη που μιλουσα με το γιατρο μου και μου ελεγε :Αντε μολις περασουν οι σαραντα μερες ξεκινατε προσπαθειες για το δευτερο μεχρι να γινει η συλληψη κ να γεννησεις .....να μην εχουν πολυ διαφορα τα αδερφακια..Γεννησα με καισαρικη!!!

Δευτετο δεν εχω κανει ακομη βεβαια αλλα μια ξαδερφη μου εχει τρια παιδια με εναμιση χρονο διαφορα περιπου το καθενα κ ολα υγιεστατα οπως επισης κ εκεινη.Τωρα τι να πω;;;Ο γιατρος σου ειναι ο πλεον καταλληλος για να σου απαντησει.

Ευχομαι ολα να πανε καλα

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ...τον γιατρο μου δεν τον εχω ρωτησει ακομα γιατι θελω πρωτα να σιγουρευτω απλα εχω ακουσει οτι θελει τουλαχιστον 2 χρονια μετα γι αυτο και ανυσηχω...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από 'μένα.Στη δική μου περίπτωση,προέκυψε η δεύτερη εγκυμοσύνη 4 μήνες μετά από την καισαρική.Ο γιατρός μου είπε ότι εφόσον είχε επουλωθεί καλά η τομή της μήτρας δεν υπήρχε κανένας κινδυνος.Όλα πήγαν καλά χωρίς κανένα πρόβλημα και φυσικά γέννησα και πάλι με καισαρική.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...