Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συναντήσεις νηπίων Συνδέσμου Θηλασμού


evaMuki

Recommended Posts

Π ρ ό γ ρ α μ μ α Σ υ ν α ν τ ή σ ε ω ν

Για μαμάδες νηπίων που θηλάζουν

 

Ομάδα Θεσσαλονίκης 2: Σύμβουλοι

 

 

Νατάσα Καψάλη (2310 345707, [email protected])

Σοφία Μαυροπούλου (2310 942 401, 24210 74757, [email protected])

Μαρία Νικολαϊδου (2310 345378, [email protected])

Ελένη Μπακοπούλου (23920 62817, [email protected])

 

 

 

 

1

 

Σάββατο

29/1/2011

5.00

Θηλάζει ακόμα;

Πωλίνα Κάβουρα, Σωκράτη Κουμπιά 1Α (γωνία με Αν. Παπανδρέου 47) Αγ. Ιωάννης

 

 

2

 

Σάββατο

26/2/2011

5.00

Οι σχέσεις στην οικογένεια του νηπίου που θηλάζει

Καλαμαριά

Ισόγειο (Melotropio μουσικοθεραπευτι-κό κέντρο) τηλ 2310434155

 

3

 

Σάββατο

19/3/2011

5.00

Στοργική καθοδήγηση

 

 

Παρακαλούμε επικοινωνήστε οπωσδήποτε μαζί μας την ημέρα της συνάντησης για τυχόν αλλαγή του προγράμματος

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Οι συναντήσεις είναι μόνο για μαμάδες νηπίων;

Οι συγκεκριμένες ναι, γίνονται όμως με τις ίδιες συμβούλους κι άλλες συναντήσεις της La Leche που φαίνονται εδώ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=1847619#post1847619 και απευθύνονται σε όλες τις μαμάδες που θηλάζουν, και σε εγκύους

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Οι συναντήσεις είναι μόνο για μαμάδες νηπίων;

 

Ναι, αλλά φυσικά, όσες θέλετε να θηλάσετε χωρίς προκαθορισμένο χρονικό όριο στο μυαλό σας, μπορείτε επίσης να περάσετε μια βόλτα! :-P

Link to comment
Share on other sites

Μπας και ξέρει καμιά μανούλα και το πρόγραμμα στην Αθήνα. Λέω τώρα στα "γεράματα" να αρχίσω να ασχολούμαι πιο σοβαρά με το σπορ. Άλλωστε τώρα για πρώτη φορά νιώθω ότι ζορίζομαι (ε, μου πήρε δεκαπέντε μήνες, από τους οποίους οι δύο είχαν μαραθώνιους θηλασμούς και καντιντίαση, καθώς και μια υποψία μαστίτιδας πριν από μια εβδομάδα. Δε ζορίζομαι πολύ εύκολα τελικά....)

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι, αλλά φυσικά, όσες θέλετε να θηλάσετε χωρίς προκαθορισμένο χρονικό όριο στο μυαλό σας, μπορείτε επίσης να περάσετε μια βόλτα! :-P

Το εχω ηδη λαβει το προγραμμα με mail και θα ειμαι εκει το Σαβατο!! Θα ξαναβρεθουμε απο κοντα μετα τον..Λευκο Πυργο...;)

Link to comment
Share on other sites

Μπας και ξέρει καμιά μανούλα και το πρόγραμμα στην Αθήνα. Λέω τώρα στα "γεράματα" να αρχίσω να ασχολούμαι πιο σοβαρά με το σπορ. Άλλωστε τώρα για πρώτη φορά νιώθω ότι ζορίζομαι (ε, μου πήρε δεκαπέντε μήνες, από τους οποίους οι δύο είχαν μαραθώνιους θηλασμούς και καντιντίαση, καθώς και μια υποψία μαστίτιδας πριν από μια εβδομάδα. Δε ζορίζομαι πολύ εύκολα τελικά....)

 

miriki,συγγνωμη για το off topic, αλλα επειδη ειμαστε ιδια ηλικια, τι σε ζοριζει τωρα?

και μενα θα με ενδιεφερε η συναντηση στην Αθηνα.

9Gm6p2.png?qzCQ8hue
Link to comment
Share on other sites

Η φοβερή γυναικεία ορμόνη δενξερωτιθελίνη. Δεν είμαι σίγουρη αν θέλω να συνεχίσω ή να διακόψω. Ο μικρός είμαι σίγουρη ότι δε θέλει να διακόψουμε οπότε απλώς μεταθέτω τις δικές μου αναζητήσεις για αργότερα. Παρόλα αυτά λίγη στήριξη νομίζω ότι τη χρειάζομαι τώρα.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Η φοβερή γυναικεία ορμόνη δενξερωτιθελίνη. Δεν είμαι σίγουρη αν θέλω να συνεχίσω ή να διακόψω. Ο μικρός είμαι σίγουρη ότι δε θέλει να διακόψουμε οπότε απλώς μεταθέτω τις δικές μου αναζητήσεις για αργότερα. Παρόλα αυτά λίγη στήριξη νομίζω ότι τη χρειάζομαι τώρα.

 

η στήριξη πάντα χρειάζεται κορίτσια για Αθήνα με ενδιαφέρει και εμένα.......:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πρωτευουσιάνες (:-P), καλύτερα στείλτε mail σε κάποια σύμβουλο της La Leche από Αθήνα για να σας πει. Υποθέτω ότι για να γίνονται στη Θεσσαλονίκη, λογικά θα γίνονται και στην Αθήνα.

 

Miriki, κι εγώ ξεκίνησα να πηγαίνω στις συναντήσεις αφού χρόνισε η Σοφία (και μετά μουτζωνόμουν που τόσο καιρό δεν πήγαινα)

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα κάνω, μόλις έχω νέα θα ποστάρω εδώ. Να σου πω μέχρι τώρα η υποστήριξη που είχα από εσάς ήταν παραπάνω από αρκετή. Αφού ό,τι προέκυπτε αντιμετωπιζόταν μια χαρά.

 

Ευχαριστούμε συμπρωτευουσιάνα (:) )

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Για τις συναντήσεις στην Αθήνα δείτε εδώ: http://www.llli.org/docs/greece/greece2.pdf

 

Μέχρι στιγμής, μόνο η μία ομάδα της Θεσσαλονίκης έχει ανακοινώσει συναντήσεις για νήπια.

Ωστόσο, ανεξάρτητα από το θέμα που συζητείται κάθε φορά, οι σύμβουλοι είναι πρόθυμες να απαντήσουν σε όλες τις ερωτήσεις, ακόμα και off topic.

Link to comment
Share on other sites

Καταπληκτική συνάντηση.

Με βοήθησε πολύ να ξεχάσω τις οποιες αμφιβολίες μου δημιούργησε ο περίγυρος για το αν κάνω καλά και συνεχίζω το θηλασμό. Ένιωσα ότι δεν είμαι μόνη. Κορίτσια χάρηκα πολύ που γνώρισα κάποιες από εμάς με την ίδια φιλοσοφία για το θηλασμό. Ήθελε και ο άντρας μου να είναι παρών αλλά τον απέτρεψα. Την άλλη φορά, που το θέμα είναι και σχετικό:)

 

Άσχετο (μάλλον στο τι θα ακούσω πάλι έπρεπε να μπει), αλλά μόλις γύρισα ανανεωμένη και χαρούμενη, η μαμά μου βρήκε επιχείρημα:

"Στη Γερμανία πάντως που ήταν ο θείος σου υπέβαλαν τις μητέρες σε κάποια τεστ για τοξίνες και σε κάποιες δεν επέτρεπαν τη συνέχιση του θηλασμού. Μήπως γεμίζεις το παιδί τοξίνες;"............................

 

Άφωνη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καταπληκτική συνάντηση.

Με βοήθησε πολύ να ξεχάσω τις οποιες αμφιβολίες μου δημιούργησε ο περίγυρος για το αν κάνω καλά και συνεχίζω το θηλασμό. Ένιωσα ότι δεν είμαι μόνη. Κορίτσια χάρηκα πολύ που γνώρισα κάποιες από εμάς με την ίδια φιλοσοφία για το θηλασμό. Ήθελε και ο άντρας μου να είναι παρών αλλά τον απέτρεψα. Την άλλη φορά, που το θέμα είναι και σχετικό:)

 

Άντε να έρθουν κι άλλοι σύζυγοι! Να μην είναι κι ο δικός μου μόνος του ;)

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, εγώ πηγαίνω στις συναντήσεις της la leche είναι πολύ ωραία, θηλάζουν νεογέννητα, μωράκια, νήπια! σε αυτή που πήγαινα εγώ |(Β. Αθήνας απογευματινή) τώρα ξεκινά καινούργιο κύκλο, αυτό είναι το πρόγραμμα

2 Φεβρουαρίου 2011, Τετάρτη στις 18.00 μμ

Γιατί να θηλάζεις το μωρό σου

2 Μαρτίου 2011, Τετάρτη στις 18.00 μμ

Ο πατέρας και τα αδέλφια του μωρού που θηλάζει

6 Απριλίου 2011, Τετάρτη στις 18.30 μμ

Θηλασμός. Ερωτήματα που έχουν συχνά οι μητέρες

4 Μαϊου 2011, Τετάρτη στις 18.30 μμ

Διατροφή και θηλασμός. Περισσότερο από 3 μήνες;

Οι συναντήσεις θα γίνουν στο σπίτι της:

Μαρίας Μποβολή - Μουράτη

οδός Σκοπέλου 5, Χολαργός, 3ος όροφος,

τηλέφωνο:210 6542023

Link to comment
Share on other sites

τι κριμα να μην γινονται και σε αλλες πολεις τετειες εκδηλωσεις

ζηλευω

 

Μπορείτε να δραστηριοποιηθείτε!

Μαμάδες που θηλάζετε για καιρό μπορείτε να γίνετε σύμβουλοι της La Leche, ειδικά σε πόλεις όπου δεν υπάρχουν ήδη και να διοργανώσετε τέτοιες εκδηλώσεις με επαγγελματικό τρόπο.

Αλλά και "απλές" συναντήσεις όπως αυτές που έγιναν την εβδομάδα μητρικού θηλασμού (τον περασμένο Νοέμβριο) ξεκίνησαν ουσιαστικά από 1-2 μαμάδες που πήραν την απόφαση να τις διοργανώσουν και πολλές άλλες ακολούθησαν. ;)

Link to comment
Share on other sites

Η φοβερή γυναικεία ορμόνη δενξερωτιθελίνη. Δεν είμαι σίγουρη αν θέλω να συνεχίσω ή να διακόψω. Ο μικρός είμαι σίγουρη ότι δε θέλει να διακόψουμε οπότε απλώς μεταθέτω τις δικές μου αναζητήσεις για αργότερα. Παρόλα αυτά λίγη στήριξη νομίζω ότι τη χρειάζομαι τώρα.

 

Κι εγώ έχω αυξημένη αυτή την ορμόνη τελευταία! :) Αλλά επειδή ο μικρός άρχισε πλέον να με παίρνει από το χέρι και να με πηγαίνει εκεί που θηλάζουμε, είπα να συνεχίσω μέχρι να πάει 2 και θα δούμε μετά. Οπότε θα με ενδιέφερε κι εμένα μια τέτοια συνάντηση.

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να δραστηριοποιηθείτε!

Μαμάδες που θηλάζετε για καιρό μπορείτε να γίνετε σύμβουλοι της La Leche, ειδικά σε πόλεις όπου δεν υπάρχουν ήδη και να διοργανώσετε τέτοιες εκδηλώσεις με επαγγελματικό τρόπο.

Αλλά και "απλές" συναντήσεις όπως αυτές που έγιναν την εβδομάδα μητρικού θηλασμού (τον περασμένο Νοέμβριο) ξεκίνησαν ουσιαστικά από 1-2 μαμάδες που πήραν την απόφαση να τις διοργανώσουν και πολλές άλλες ακολούθησαν. ;)

 

Εγώ το σκέφτομαι πολύ σοβαρά. Είμαι και νηπιαγωγός οπότε θεωρώ ότι είναι θέση κλειδί για το ζήτημα. Όμως τώρα είμαι χωμένη ως τα αυτιά με διδακτορικό, μωρό και μετακόμιση και καλά καλά δεν ξέρω αν θα προλάβω να πάω σε συνάντηση που οργανώνουν άλλοι.... Θέλω όμως πάρα πολύ να το κάνω κάποια στιγμή.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το σκέφτομαι πολύ σοβαρά. Είμαι και νηπιαγωγός οπότε θεωρώ ότι είναι θέση κλειδί για το ζήτημα. Όμως τώρα είμαι χωμένη ως τα αυτιά με διδακτορικό, μωρό και μετακόμιση και καλά καλά δεν ξέρω αν θα προλάβω να πάω σε συνάντηση που οργανώνουν άλλοι.... Θέλω όμως πάρα πολύ να το κάνω κάποια στιγμή.

 

Ακριβώς τώρα που είσαι χωμένη μέχρι τα αφτιά σε τόσα είναι που πρέπει να πας στις συναντήσεις! Λειτουργούν σαν τονωτική ένεση ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

αχ τι ωραιες συναντησεις ειναι αυτες μακαρι να καταφερω να παω σε καποιες... προσωπικα εχω γινει φανατικη με τον θηλασμο με την καλη εννοια:P:p:p.κ δεν ηταν και καθολου ευκολος ο δρομος αλλα δοξα το Θεο συνεχιζουμε.;)

DlkKp2.png

 

 

aoJjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Για όσες λέτε για "γεράματα" .. αν εξαιρέσω τις πρώτες βδομάδες, που είναι πιο ζόρικες, είτε θηλάζεις, είτε όχι, όσο πιο πολύ καιρό θηλάζεις, τόσο περισσότερο χρειάζεται η στήριξη ... από χρόνο σε χρόνο.

Επίσης, η στήριξη χρειάζεται και προσφέρεται και όταν θηλάζεις και όταν αποθηλάζεις, αυτό κάνει η LLL, υποστήριξη στις μητέρες. :wink:

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Στις Συναντήσεις για μαμάδες Νηπίων του Συνδέσμου Θηλασμού προστίθεται μία ακόμα κι αυτό προέκυψε αυθόρμητα στην προηγούμενη Συνάντηση, όπου κάποιες μαμάδες το ζήτησαν. Θα γίνει το επόμενο Σάββατο 12 Μαρτίου την ίδια ώρα (17:00) και στο ίδιο μέρος. Το θέμα είναι "Σχέσεις και ισορροπίες μέσα στην οικογένεια του νηπίου που θηλάζει". Οι μπαμπάδες είναι ευπρόσδεκτοι και η παρουσία τους είναι σημαντική στη συζήτηση.

 

 

Σύνδεσμος Θηλασμού Ελλάδος

Π ρ ό γ ρ α μ μ α Σ υ ν α ν τ ή σ ε ω ν

Για μαμάδες νηπίων που θηλάζουν

Ομάδα Θεσσαλονίκης 2: Σύμβουλοι

Νατάσα Καψάλη (2310 345707, [email protected])

Σοφία Μαυροπούλου (2310 942 401, 24210 74757, smavrop@uth.gr)

Μαρία Νικολαϊδου (2310 345378, [email protected])

Ελένη Μπακοπούλου (23920 62817, [email protected])

 

'Σχέσεις και ισορροπίες μέσα στην οικογένεια του νηπίου που θηλάζει"

Τόπος Συνάντησης:

Melotropio μουσικοθεραπευτικό κέντρο, Πωλίνα Κάβουρα, Σωκράτη Κουμπιά 1Α (γωνία με Αν. Παπανδρέου 47) Αγ. Ιωάννης

Καλαμαριά

Ισόγειο τηλ 2310434155

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...