Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ENSHMA OAED (απο περνω τα ενσημα που μπαινουν κατα την διαρκεια του 6μηνου?)


PEPI1979

Recommended Posts

ψάχνω όλα τα θέματα που αφορούν τα ένσημα , τελικά με ποιον τρόπο τα παίρνουμε τα ένσημα από το οεαδ , γνωρίζει κάποια μαμά που τελείωσε το 6 μηνο της ??

jHgFp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το ενημερωτικό έγγραφο που πήρες από τον ΟΑΕΔ, είναι αυτό που θα χρησιμοποιήσεις για τη σύνταξη. Δεν θα πάρεις κάτι άλλο, οπότε πρόσεξε μην το χάσεις.

Κατάλαβες ποιο λέω, ελπίζω. Εκείνο που γράφει αναλυτικά ότι θα πάρεις την άδεια μητρότητος και αναφέρει αναλυτικά τα ποσά που θα εισπράξεις.

Ουσιαστικά η έγκριση του ΟΑΕΔ.

Link to comment
Share on other sites

Ενσημα θα εχεις κανονικα και καρτελες οπως περνεις απο καθε εργοδοτη σου

απλα αυτα πανε στον ΟΑΕΔ γιατι το διαστημα που περνεις την αδεια μητροτητας ο ΟΑΕΔ ειναι ο εργοδοτης σου.

Για αυτο καθε φορα που θα πηγαινεις ρωτα τους αν εχουν ερθει τα ενσημα σου , αν και αυτο θα παρει καιρο γιατι το ικα καθυστερει να τα εκτυπωσει και ποσο και να τα στειλει ταχυδρομικως....

αυτο εδω ειναι

2njjyqd.jpg

 

επισης και με αναλυτικο λογαριασμο ενσημων απο το ικα τα εχει και αυτα μεσα για ολο το διαστημα που ησουν στην αδεια

αυτα

 

Link to comment
Share on other sites

ayta τα ενσημα φωτεινουλα ερχοναι σπιτι μας ???? η παμε απο τον οαεδ εμεις????? τελειωνει το 6μηνο μου γιαυτο ρωταω

 

 

 

κ κατι αλλο.............οποια ξερει ας βοηθησει............με την ασφαλιση του ικα τι γινεται?

θελω να πω ληγει τωρα (γραφει τελος φλεβαρη στο βιβλιαριο)ποιος θα μου δωσει αυτοκολλητο??????

88M1p3.png6KAgp2.png
Link to comment
Share on other sites

ayta τα ενσημα φωτεινουλα ερχοναι σπιτι μας ???? η παμε απο τον οαεδ εμεις????? τελειωνει το 6μηνο μου γιαυτο ρωταω

κ κατι αλλο.............οποια ξερει ας βοηθησει............με την ασφαλιση του ικα τι γινεται?

θελω να πω ληγει τωρα (γραφει τελος φλεβαρη στο βιβλιαριο)ποιος θα μου δωσει αυτοκολλητο??????

Οπως ειπα δεν ερχονται σπιτι , ακριβως ετσι γινεται και με τον εργοδοτη σας πανε στον εργοδοτη για αυτο επειδη μερικες το ξεχνανε , πρεπει να το λετε συνεχεια και συχνα στους υπαλληλους.Αυτα μπορει να κανουν και 2 χροναι για να φτασουν ολοι οι μηνες δεν πανε ολοι μαζι εκει

Οσο για το βιβλιαριο θα πας να παρεις μια βεβαιωση απο τον ΟΑΕΔ για να σου σφραγισουν το βιβλιαριο ,αλλα και με μια αναλυτικη κατασταση απο το ικα αν παρεις παλι στο σφραγιζουν

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δηλαδη φωτεινουλα τωρα αν παω στο τμημα οαεδ που μου εβγαλε τα χαρτια για το 6μηνο θα με εξυπηρεσισουν ε?κ δεν μιλαω για τα ενδημα ξερω οτι αργουν μιλαω για το αυτοκολλητο ασφαλισης του ικα που ληγει κ με καιει .

σε ευχαριστω για αλλη μια φορα γλυκια μου

88M1p3.png6KAgp2.png
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη φωτεινουλα τωρα αν παω στο τμημα οαεδ που μου εβγαλε τα χαρτια για το 6μηνο θα με εξυπηρεσισουν ε?κ δεν μιλαω για τα ενδημα ξερω οτι αργουν μιλαω για το αυτοκολλητο ασφαλισης του ικα που ληγει κ με καιει .

σε ευχαριστω για αλλη μια φορα γλυκια μου

 

 

Πάντως εμένα στο ΙΚΑ δεν μου σφράγισαν το βιβλιάριο για 10ένσημα. Μου είπαν ότι η άδεια μητρότητας του οαεδ μετράει μόνο για συντάξημα. Έτσι ή θα είμαι ανασφάλιστη μέχρι να μαζέψω ένσημα ή θα με ασφαλίσει ο άντρας μου, μέχρι να τα μαζέψω.

Link to comment
Share on other sites

Δενκαταλαβα δεν σου σφραγισαν το βιβλιαριο γιατι ???????????

Αφου δινουμε βεβαιωση για το βιβλιαριο ασθενειας....

Λοιπον αφηστε με να παρω μια συναδελφο να το σιγουρεψω και θα σας πω αργα το βραδυ η αυριο.Και πηγα σημερα απο την υπηρεσια και μαλιστα τους ρωτησα για τα ενσημα και μου το σιγουρεψαν οτι τα ενσημα πανε εκει και απλα οι μανουλες πανε και τα ζητανε

 

Link to comment
Share on other sites

clios κριμα τι στο καλο εγινε κ σου λειπαν ενσημα??????????

περιεργο

 

την αλλη βδομαδα εγω θα παω κατευθειαν στο ικα(ο οαεδ ειναι μακρυα μου κ δεν βολευει ) θα ζητησω κατασταση ενσημων του 2010 μεχρι σημερα κ μετα θα ρωτησω τι πρεπει να κανω κ που ν απω για να μου φτιαξουν την ανανεωση στο βιβλιαριο

εντομεταξυ εγω αρχιζω δουλεια, παλιοτερα το αυτοκολλητο το εστελναν στην δουλεια μου κ μου το δινε ........... τωρα μπερδεμα.οχι τιποτα αλλο μην μεινει το παιδι ανασφαλιστο κ τρεχουμε

 

 

φωτεινουλα για λλη μια φορα σε ευχαριστουμε :P

88M1p3.png6KAgp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καληεμρα δεν βρηκα την συναδελφο χτες...εγω μολις μπηκα και θα της στειλω μηνυμα να μου πει.

Παντως να ξερετε οτι και το αυτοκολλητο να μην εχετε με μια αναλυτικη κατασταση ενσημων του ικα μπορειτε να θεωρησετε το βιβλιαριο σας.

 

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα τι παίζει μ'εμένα. Όλο το 2010 έχω μόνο 70 ένσημα. Με τις άδειες κυοφορίας, λοχείας και μητρότητας δεν δούλεψα σχεδόν καθόλου. Πήγα στο ΙΚΑ με το χαρτί του ΟΑΕΔ του εξαμήνου και μου είπε η υπάλληλος ότι δεν μπορεί να μου σφραγίσει το βιβλιάριο. Δεν είναι αρκετά τα ένσημα. Θελεις λέει άλλα 10.

Ρώτησε και τον προιστάμενο και απάντησε το ίδιο. Λέει, η μητρότητα μετράει μόνο για συντάξημα,οχι για ασφάλεια.

Και αφού πήγα στον οαεδ για το οικογενειακό επίδομα, λέω ας ρωτήσω κι εδώ μήπως παρω απάντηση. Αλλά αθάνατη Ελλάδα. ΔΕΝ ΞΕΡΑΝΕ!!! Ε... ότι σου είπαν στο ΙΚΑ.

Πάντως αν ξες εσυ κάτι διαφορετικό, δώσε μας τα φώτα σου.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα τι παίζει μ'εμένα. Όλο το 2010 έχω μόνο 70 ένσημα. Με τις άδειες κυοφορίας, λοχείας και μητρότητας δεν δούλεψα σχεδόν καθόλου. Πήγα στο ΙΚΑ με το χαρτί του ΟΑΕΔ του εξαμήνου και μου είπε η υπάλληλος ότι δεν μπορεί να μου σφραγίσει το βιβλιάριο. Δεν είναι αρκετά τα ένσημα. Θελεις λέει άλλα 10.

Ρώτησε και τον προιστάμενο και απάντησε το ίδιο. Λέει, η μητρότητα μετράει μόνο για συντάξημα,οχι για ασφάλεια.

Και αφού πήγα στον οαεδ για το οικογενειακό επίδομα, λέω ας ρωτήσω κι εδώ μήπως παρω απάντηση. Αλλά αθάνατη Ελλάδα. ΔΕΝ ΞΕΡΑΝΕ!!! Ε... ότι σου είπαν στο ΙΚΑ.

Πάντως αν ξες εσυ κάτι διαφορετικό, δώσε μας τα φώτα σου.

Μπορείς να σφραγίσεις βιβλιάριο αν κάνεις χρήση του 15μηνου. Διάβασε στις τελευταίες σελίδες του βιβλιαρίου σου που λέει πως μπορείς να ασφαλιστείς αν τους τελευταίους 15 μήνες (μη υπολογίζοντας το τελευταίο τρίμηνο) έχεις τα απαιτούμενα ένσημα. Ξαναρώτα τους. Διάβασε πρώτα αυτό που σου λέω και μετά πήγαινε ξανά.

Ή στραβός είν' ο γιαλός, ή στραβά αρμενίζουμε! ! !:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!!!!

ΣΗΜΕΡΑ ΠΗΓΑ ΝΑ ΘΕΩΡΗΣΩ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑΡΙΑ ΥΓΕΙΑΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΘΕΩΡΗΣΑΝ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΣΥΖΥΓΟΥ ΓΙΑΤΙ ΛΕΕΙ ΠΩΣ ΕΓΩ ΗΜΟΥΝ ΣΤΟ ΕΞΑΜΗΝΟ ΟΑΕΔ ΤΗ ΧΡΟΝΙΑ ΤΟΥ 2010 ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΡΚΕΤΑ ΕΝΣΗΜΑ!!!!ΚΑΘΩΤΙ ΤΟ ΕΞΑΜΗΝΟ ΤΟΥ ΟΑΕΔ ΔΕΝ ΣΟΥ ΚΟΛΛΑΝΕ ΕΝΣΗΜΑ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΣΥΝΤΑΞΗ..

ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ??? ΕΓΩ ΕΧΩ ΠΑΝΩ ΜΟΥ ΤΑ 2 ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΣΦΑΛΕΙΑ...!!!! ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΜΕΧΡΙ ΠΡΩΤΗ ΑΠΡΙΛΙΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΩ ΤΑ ΕΝΣΗΜΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΘΕΩΡΗΘΕΙ ΤΟ ΒΙΒΛΙΑΡΙΟ...

ΚΑΙ ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ...?ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΛΕΕΙ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΣΦΑΛΗΣΕΙΣ ΤΗ ΜΗΤΕΡΑ?? ΑΚΟΥ ΣΥΝΤΑΞΗΜΑ?? ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΜΑΣ ΔΩΣΕΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΣΥΝΤΑΞΗ ΕΤΣΙ ΠΟΥ ΠΑΕΙ....

ΣΤΕΝΑΧΩΡΕΘΗΚΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΕΙΠΑ ΝΑ ΤΟ ΜΟΙΡΑΣΤΩ ΜΑΖΙ ΣΑΣ...

ΤΩΡΑ ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΜΗΝ ΜΑΣ ΤΥΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΑΡΡΩΣΤΙΑ ......ΒΑΛΕ ΘΕΕ ΜΟΥ ΤΟ ΧΕΡΙ ΣΟΥ.......

ulzbp3.png?RHvFPiSs3fxAp3.png?nm7c3Vpz
Link to comment
Share on other sites

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!!!!

ΣΗΜΕΡΑ ΠΗΓΑ ΝΑ ΘΕΩΡΗΣΩ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑΡΙΑ ΥΓΕΙΑΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΘΕΩΡΗΣΑΝ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΣΥΖΥΓΟΥ ΓΙΑΤΙ ΛΕΕΙ ΠΩΣ ΕΓΩ ΗΜΟΥΝ ΣΤΟ ΕΞΑΜΗΝΟ ΟΑΕΔ ΤΗ ΧΡΟΝΙΑ ΤΟΥ 2010 ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΡΚΕΤΑ ΕΝΣΗΜΑ!!!!ΚΑΘΩΤΙ ΤΟ ΕΞΑΜΗΝΟ ΤΟΥ ΟΑΕΔ ΔΕΝ ΣΟΥ ΚΟΛΛΑΝΕ ΕΝΣΗΜΑ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΣΥΝΤΑΞΗ..

ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ??? ΕΓΩ ΕΧΩ ΠΑΝΩ ΜΟΥ ΤΑ 2 ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΣΦΑΛΕΙΑ...!!!! ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΜΕΧΡΙ ΠΡΩΤΗ ΑΠΡΙΛΙΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΩ ΤΑ ΕΝΣΗΜΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΘΕΩΡΗΘΕΙ ΤΟ ΒΙΒΛΙΑΡΙΟ...

ΚΑΙ ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ...?ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΛΕΕΙ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΣΦΑΛΗΣΕΙΣ ΤΗ ΜΗΤΕΡΑ?? ΑΚΟΥ ΣΥΝΤΑΞΗΜΑ?? ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΜΑΣ ΔΩΣΕΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΣΥΝΤΑΞΗ ΕΤΣΙ ΠΟΥ ΠΑΕΙ....

ΣΤΕΝΑΧΩΡΕΘΗΚΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΕΙΠΑ ΝΑ ΤΟ ΜΟΙΡΑΣΤΩ ΜΑΖΙ ΣΑΣ...

ΤΩΡΑ ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΜΗΝ ΜΑΣ ΤΥΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΑΡΡΩΣΤΙΑ ......ΒΑΛΕ ΘΕΕ ΜΟΥ ΤΟ ΧΕΡΙ ΣΟΥ.......

 

Συγνωμη αλλα μου φαινεται λιγο κουλο αυτο που σου ειπαν. Για να θεωρησεις το βιβλιαριο νομιζω πως χρειαζεσαι 70 ενσημα. Ειναι λιγο δυσκολο να μην τα εχεις αν δεν εχεις σταματησει την δουλεια σου. Εγω ξεκινησα την αδεια εγκυμοσυνης 7-04-2010 κια τωρα ειμαι στο εξαμηνο. Πηγα κανονικα και θεωρησα το βιβλιαριο των παιδιων κια δεν βρηκαν προβλημα με τα ενσημα. Ψαξτο λιγο κατα τη γνωμη μου

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω ποσα ενσημα χρειαζονται ακριβως .... Εγω σταματησα τη δουλεια μου 56 μερες πριν κανονικα δηλαδη 23 Νοεμβρη του 2009 και επεστρεψα ΚΑΝΟΝΙΚΑ μετα απο 63 μερες και εξαμηνο + ενα μηνα αδεια τον Νοεμβρη του 2010 ..Ετσι τη χρονια του 2010 ειχα ενσημα μονο Οκτωμβρη , Νοεμβρη , Δεκεμβρη... Νομιζω μου ειπε πως τα τελευταια δεν υπολογιζονται γι αυτο και πρεπει να περιμενω ενα μηνα για να συμπληρωσω...Δε νομιζω να με κοροιδεψαν...? Για πιο λογο αλλωστε??

ulzbp3.png?RHvFPiSs3fxAp3.png?nm7c3Vpz
Link to comment
Share on other sites

κοιταξε μπορεις να πας στον οαεδ και να παρεις την βεβαιωση που να λεει οτι ταο ταδε ετος απο τον ταδε μηνα εως τον ταδε ησουν στον οαεδ με ταμειο με το εξαμηνο και θα το πας στο ικα και θα σου το θεωρησουν,εμενα τουλαχσιοτν αυτο μου ειπαν να κανω απο το ικα για να ισχυει η ασφαλεια μου για ακομα εναν χρονο!

Είμαι ερωτευμένη με δυο άντρες!!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

ακριβως αυτο εκανα εγω. Πηγα στον οαεδ και μου εδωσαν βεβαιωση οτι ειμαι ανεργη απο περυσι το φεβριουαριο και με αυτην πηγα και θεωρησα το βιβλιαριο της μικρης και το δικο μου για ενα χρονο

Link to comment
Share on other sites

Αυτο γινεται αν εισαι ανεργη , στο επιδομα ή κατι τετοιο... Αυτο δε συνεβη σ εμενα

Πιστεψτε με ..το εψαξα καλα και ειναι αυτο που σας πρωτοειπα.... 1 Απριλιου θα μπορεσω να εχω ασφαλεια ...Αλλιως μεταφερομαστε ολοι οι οικογενεια στο συζυγο....

ulzbp3.png?RHvFPiSs3fxAp3.png?nm7c3Vpz
Link to comment
Share on other sites

ναι αυτο το κανουν σε ολες σχεδον οσες δεν ειχαν ακετα ενσημα απο περυσι η κατι τετοι ο τελος παντων και η αδερφη μου μετα απο 6μηνο πηγε να θεωρισει το βιβλιαριο και της ειπαν το ιδιο ακριβος περιμενε μεχρι να δουλεψει τα ενσημα και μετα το θεωρισαν περιπου 2 μηνες ηταν ανασφαλιστει...βεβαια μπορεις να ασφαλιστεις στο συζυγο...αν εχει ασφαλεια...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς Αννουλίτσα έχεις απόλυτο δίκιο. Με τα ένσημα του εξαμήνου μητρότητας ΔΕΝ μπορείς να ασφαλίσεις το βιβλιάριο σου!Είναι απαράδεκτο συμφωνώ! Για να το ασφαλίσεις πρέπει να έχεις 75 ένσυμα στο τρέχον έτος δηλ. 3 μήνες δουλειάς. Εγώ ευτυχώς τα είχα τα ένσυμα και μπόρεσα και το ασφάλισα αλλά θυμάμαι εκείνη τη μέρα στο ικα ήταν πολλές μαμάδες που έκαναν καβγά για τον ίδιο ακριβώς λόγο που λες.Πραγματικά ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ακριβως!!!! Θα μας τρελλανουν!!!

Μου ειπαν πως ειναι ολοκληρη διαδικασια για να ασφαλιστω στο συζυγο και δεν θελω για ενα μηνα να κανω οοολη αυτη τη διαδικασια...Ετσι θα περιμενω ...και αν συμβει κατι εκτακτο θα τρεξει ο αντρας μου να το κανει...

ulzbp3.png?RHvFPiSs3fxAp3.png?nm7c3Vpz
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...