Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΑΜΑ ΚΑΙ ΠΙΣΩ ΚΑΘΙΣΜΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 82
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Λοιπόν εγώ δεν οδηγώ και έτσι κάθομαι πίσω με τον κούκλο μου.Δεν θέλω να τον αφήνω μόνο του πίσω κι ας είναι 14μηνών.Δεν αισθάνομαι καλά και έτσι δεν ξέρω πότε θα ξανακάτσω μπροστά:rolleyes:...

Link to comment
Share on other sites

Εγω απο τον 4ο μηνα που αρχισα πλεον να βγαινω μονη μου εξω με το μωρο και το αυτοκινητο τον αφηνα μονο του πισω χωρις καθρεφτακι και με το καθισματακι αναποδα εννοειται.Ποτε δεν παραπονεθηκε.....και παπεπιπτοντως εχω πολυ ζορικο παιδακι.

 

Τον πρωτο καιρο δεν του αρεσε γενικως να καθεται στο καθισμα αυτοκινητου...μετα απο 5-6 φορες το επιασε το νοημα και σταματησε να γκρινιαζει...το αν καθομουν εγω πισω η οχι δεν ειδα να του κανει διαφορα.Ισα ισα οταν ειναι μονος του πισω ριχνει κι εναν υπνακο...οταν ειμαι κι εγω καθεται και με κοιταει...μεγαλος μαμακιας ο γιος μου.

 

Ακομα και να κλαψει ,του λεω ενα τραγουδακι και σταματαει.

 

Τωρα το να κοιταει το καθισμα πισω ειναι κατι που προσωπικα δεν το διαπραγματευμαι...προτιμω να εχω το παιδι μου ζωντανο κι ας βαριεται να κοιταει πισω.Εννοειται στο καθισμα του συνοδηγου δεν θα το εβαζα για κανενα λογο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

νικη η θεση του συνοδηγου θεωρειται η πιο ασφαλης θεση για ενα παιδικο καθισμα αυτοκινητου,παντα με απενεργοποιημενο τον αεροσακο.το μπροστινο μερος του αυτοκινητου ειναι το πιο ενισχυμενο μερος ακριβως γιατι παντα καποιος θα ειναι σε αυτες τις θεσεις ;);)

 

 

διαβασε εαν θελεις αυτο,ειναι απο ενα σουηδικο σαιτ

 

 

http://www.carseat.se/are-car-seats-in-front-seat-safe/

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Στο πισω καθισμα, πισω απο το συνοδηγο και με καθισματακι που κοιταει προς τα πισω μεχρι να μην βολευεται και να αρχισει να δυσανασχετει. Τοτε το μονο που θα αλλαξει θα ειναι το καθισματακι που θα ειναι για μεγαλυτερο παιδακι και θα κοιταει μπροστα. Σε καμια περιπτωση στη θεση του συνοδηγου μπροστα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

....το μπροστινο μερος του αυτοκινητου ειναι το πιο ενισχυμενο μερος ακριβως γιατι παντα καποιος θα ειναι σε αυτες τις θεσεις ;);)

...

Μπορεί να είναι και έτσι. Από όσο ξέρω εγώ πάντως, το μπροστινό μέρος του αυτοκινήτου χρειάζεται την επιπλέον ενίσχυση, γιατί είναι αυτό που βάλλεται συχνότερα και σφοδρότερα, σε περίπτωση ατυχήματος.

etCDp3.png hk8kp3.png

 

Η μαμά του Ευριπίδη και της Ιφιγένειας

Link to comment
Share on other sites

ΣΟΡΥ κοριτσια να ρωτησω κατι ασχετο (σχεδον)

Απ οτι καταλαβα απο αυτα που λετε ειναι πιο ασφαλες το αναποδο καθισμα αυτοκινητου και το ερωτημε ειναι στο αν θα το βαλουμε μπροστα ή πισω???γιατι?

Εγω φαβταζομαι οτι απο μια ηλικια και μετα που το παιδι μπορει να κρατησει το κεφαλακι του το καθισμα μπορει να κοιταει μπροστα και οτι εννοειται (δεν ξερβ πια αν ισχυει αυτο)οτι δεν το βαζουμε μπροστα το καθισμα.ΤΟ γραφουν και οι οδηγιες χρησεως ..

ΚΑτατοπιστε με λιγο γιατι μπερδευτηκα:cry:

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ ένιωθα μεγάλη ανασφάλεια να τον αφήνω μόνο πίσω. Μέχρι που έβαλα το καθρεφτάκι. Μόνο τη νύχτα όταν δεν έχει φώτα στο δρόμο δεν τον βλέπω. Δε γινόταν όμως να συνεχίσω να μην οδηγώ, κάποια στιγμή πρεπει να γίνεσαι πιο ανεξάρτητη.

Μεταξύ των δύο ακριανών πίσω θέσεων ποια να προτιμήσω; Τι ξέρετε;

NLOdp3.png?XyVO1AM4
Link to comment
Share on other sites

ΣΟΡΥ κοριτσια να ρωτησω κατι ασχετο (σχεδον)

Απ οτι καταλαβα απο αυτα που λετε ειναι πιο ασφαλες το αναποδο καθισμα αυτοκινητου και το ερωτημε ειναι στο αν θα το βαλουμε μπροστα ή πισω???γιατι?

Εγω φαβταζομαι οτι απο μια ηλικια και μετα που το παιδι μπορει να κρατησει το κεφαλακι του το καθισμα μπορει να κοιταει μπροστα και οτι εννοειται (δεν ξερβ πια αν ισχυει αυτο)οτι δεν το βαζουμε μπροστα το καθισμα.ΤΟ γραφουν και οι οδηγιες χρησεως ..

ΚΑτατοπιστε με λιγο γιατι μπερδευτηκα:cry:

Τα καθισματάκια που κοιτάνε προς τα πίσω είναι πιο ασφαλή για τα παιδιά, ανεξάρτητα απο το αν μπορούν να στηρίζουν μόνα το κεφάλι τους.Σε ορισμένα κράτη της Ευρωπης (πχ Σουηδία) αυτό είναι υποχρεωτικο μέχρι τα 4 χρόνια.

Εχει γίνει μεγάλη κουβέντα για αυτό εδώ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=46037

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω ποτε δεν εχω κατσει πισω μαζι τους..καλα εκτος απο τις φορες που ειχαμε κι αλλο κοσμο στο αυτοκινητο...μια χαρα καθονται μονα τους και καμια ανασφαλεια δε νιωθω..ε αν κλαψουν καποια στιγμη, θα σταματησουμε να δουμε τι συμβαινει κι αν ειναι ολα καλα θα κανουμε ολοι υπομονη μεχρι να φτασουμε.

 

Αυτο παντως με τα καθισματακια να κοιτανε πισω ειναι γεγονος οτι ειναι πιο ασφαλη!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

προς το παρον δεν υπαρχει περιπτωση να κατσω μπροστα και να τον αφησω μονο του αν και παντοτε κοιμαται στο αμαξι ομως πριν τον παρει ο υπνος μπορει να χορευει στο καθισματακι αρα θα πρεπει να τον βαζω στη θεση του,μπορει να θελει να βγει γιατι δεν του αρεσει που ειναι δεμενος αρα πρεπει να ειμαι εκει για να τον κρατησω εκει με διαφορα κολπα,μπορει να αρχιζει να ανοιγει τις πορτες αν και εχω παντα ασφαλει,τωρα τον βαζω στη μεση παλια τον εβαζα στην ακρη και μια μερα εκει που ειμαστε σε αυτοκινητοδρομο στη γερμανια μου ανοιξε την πορτα και φρικαρα στο τσακ την προλαβα,μετα απο ολα αυτα τον πιανει υπνος και οκ αλλα δεν το διακινδυνευω με τιποτααααα να τον αφησω μονο απαπαπ,οταν ηρεμησει τοτε ναι..

Link to comment
Share on other sites

νικη η θεση του συνοδηγου θεωρειται η πιο ασφαλης θεση για ενα παιδικο καθισμα αυτοκινητου,παντα με απενεργοποιημενο τον αεροσακο.το μπροστινο μερος του αυτοκινητου ειναι το πιο ενισχυμενο μερος ακριβως γιατι παντα καποιος θα ειναι σε αυτες τις θεσεις ;);)

 

 

διαβασε εαν θελεις αυτο,ειναι απο ενα σουηδικο σαιτ

 

 

http://www.carseat.se/are-car-seats-in-front-seat-safe/

 

Μα τι λεμε τωρα?Ειμαστε σοβαροι?Τα πιο θανατηφορα ατυχηματα ειναι τα μετωπικα...και συνηθως αυτος που την πληρωνει ειναι ο συνοδηγος.Τι κι αν ειναι ενισχυμενο το μπροστα μερος...αυτο θα σωσει το παιδι σε μια μετωπικη?

Link to comment
Share on other sites

ΣΟΡΥ κοριτσια να ρωτησω κατι ασχετο (σχεδον)

Απ οτι καταλαβα απο αυτα που λετε ειναι πιο ασφαλες το αναποδο καθισμα αυτοκινητου και το ερωτημε ειναι στο αν θα το βαλουμε μπροστα ή πισω???γιατι?

Εγω φαβταζομαι οτι απο μια ηλικια και μετα που το παιδι μπορει να κρατησει το κεφαλακι του το καθισμα μπορει να κοιταει μπροστα και οτι εννοειται (δεν ξερβ πια αν ισχυει αυτο)οτι δεν το βαζουμε μπροστα το καθισμα.ΤΟ γραφουν και οι οδηγιες χρησεως ..

ΚΑτατοπιστε με λιγο γιατι μπερδευτηκα:cry:

 

 

οι οδηγιες χρησης των maxi cosi και britax εχουν οδηγιες τοποθετησης και στο μπροστινο καθισμα του συνοδηγου.και στα σαιτ τους δειχνουν διαφορα μοντελα καθισματων και που μπορεις να τα τοποθετησεις μεσα στο αυτοκινητο.και η θεση του συνοδηγου ειναι παντα σε αυτα τα γραφηματα με διευκρινηση οτι πρεπει να ειναι απενεργοποιημενος ο αεροσακος.

 

δεν ξερω αν εχουν ολα αλλα το δικο μου αυτοκινητο εχει και στην θεση του συνοδηγου βαση isofix.πιστευω δεν θα την εβαζαν καν αν υπηρχε υποψια επικινδυνοτητας.

ξερω παντως οτι οι σουηδοι εχουν ενα πολυ χαμηλο ποσοστο παιδικης θνησιμοτητας απο τροχαια παρολο που ειναι πολλοι αυτοι που εχουν τα παιδια τους στην θεση του συνοδηγου και σχεδον ολοι αυτοι που τα εχουν αναποδα εως 4 ετων.

 

 

εγω την εχω παντα στην θεση του συνοδηγου γιατι η καθημερινοτητας μας ειναι συνηθως εγω και το παιδι μονο στο αυτοκινητο.και οταν κανουμε ταξιδια οικογενειακως βαζουμε πισω το καθισμα,οδηγει ο αντρας μου και εγω μαζι της πισω να την προσεχω!

 

νικη και εγω την ιδια αντιδραση ειχα με εσενα οταν διαβαζα για καθισματα μπροστα(βασικα νομιζα οτι ειναι και απο τις μεγαλυτερες παλαβομαρες που μπορει να κανει γονιος :rolleyes:)αλλα διαβασα,εψαξα και πειστηκα.και ετσι το μετακινησαμε στην θεση του συνοδηγου :wink:

 

 

το μεγαλο μα πολυ μεγαλο θεμα ειναι ΕΝΑ

 

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΚΑΘΙΣΜΑ !!!!!!!

 

 

ειναι τραγικο μονο το 57 % των παιδιων στην ελλαδα να ειναι σε καθισματα.ειναι τραγικο να μην λυπομαστε να δωσουμε 1000 ευρω για ενα καροτσι και να κανουμε τσιγκουνιες για το καθισμα που ειναι υψιστης σημασιας!!!!!

 

 

αυτα απο εμενα..... :-P

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το κάθισμα του συνοδηγού δεν εχει υποδοχές isofix δεν συζητώ να βάλω εκεί το Ηλεκτράκι.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ μέχρι σήμερα ήξερα ότι η ασφαλέστερη θέση για το κάθισμα του παιδιού είναι η πίσω κεντρική...έχω χάσει επεισόδια;; Το ότι το παιδί πρέπει να κοιτάζει προς τα πίσω για το μεγαλύτερο δυνατό χρονικό διάστημα, αυτό εννοείται πλέον..Τέλος πάντων, κάθε μαμά κάνει αυτό με το οποίο αισθάνεται πιο άνετα..

Κι εγώ στην αρχή, στο αυτοκίνητο του άντρα μου καθόμουν πίσω με το μικρό και στο δικό μου αυτοκίνητο τον έβαζα στη θέση του συνοδηγού μετά φόβου Θεού. Καθρεφτάκια και παρακαθρεφτάκια εξυπακούονται :-) Τελικά όμως, όπως είπε και μια μαμά πιο πάνω, όλα είναι μια ιδέα, και γρήγορα μου πέρασε..Ίσως έχει να κάνει και με το γεγονός ότι είμαι κάθε μέρα στους δρόμους με το αμάξι και το παιδί, οπότε από ένα σημείο και μετά, απλά θέλω να κάνω τη ζωή μου πιο εύκολη. Και για μένα η ζωή γίνεται ευκολότερη με τον μικρό πίσω μόνο του, δεμένο στο καθισματάκι του ήσυχα κι ωραία - για να μαθαίνει κιόλας την αρετή της υπομονής :-) - και τη μαμά με το μπαμπά, ή μόνη της, μπροστά. :-D

 

"Πού να σε κρύψω γιόκα μου να μη σε φτάνουν οι κακοί

σε ποιο νησί του ωκεανού, σε ποια κορφή ερημική..."

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ειναι τραγικο μονο το 57 % των παιδιων στην ελλαδα να ειναι σε καθισματα.ειναι τραγικο να μην λυπομαστε να δωσουμε 1000 ευρω για ενα καροτσι και να κανουμε τσιγκουνιες για το καθισμα που ειναι υψιστης σημασιας!!!!!

 

:shock::shock::shock::shock: Εντάξει, βλέπω ένα σωρό παιδιά να αλωνίζουν στο αυτοκίνητο την ώρα που κινείτε, αλλά τόσο μεγάλο ποσοστό? 43%?????

Ελεος.

Και αναρωτιέμαι. Η τροχαία έχει δώσει ποτέ κλίση σε κανέναν για αυτό? Μπα άσε....

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

οι οδηγιες χρησης των maxi cosi και britax εχουν οδηγιες τοποθετησης και στο μπροστινο καθισμα του συνοδηγου.και στα σαιτ τους δειχνουν διαφορα μοντελα καθισματων και που μπορεις να τα τοποθετησεις μεσα στο αυτοκινητο.και η θεση του συνοδηγου ειναι παντα σε αυτα τα γραφηματα με διευκρινηση οτι πρεπει να ειναι απενεργοποιημενος ο αεροσακος.

 

δεν ξερω αν εχουν ολα αλλα το δικο μου αυτοκινητο εχει και στην θεση του συνοδηγου βαση isofix.πιστευω δεν θα την εβαζαν καν αν υπηρχε υποψια επικινδυνοτητας.

ξερω παντως οτι οι σουηδοι εχουν ενα πολυ χαμηλο ποσοστο παιδικης θνησιμοτητας απο τροχαια παρολο που ειναι πολλοι αυτοι που εχουν τα παιδια τους στην θεση του συνοδηγου και σχεδον ολοι αυτοι που τα εχουν αναποδα εως 4 ετων.

 

 

εγω την εχω παντα στην θεση του συνοδηγου γιατι η καθημερινοτητας μας ειναι συνηθως εγω και το παιδι μονο στο αυτοκινητο.και οταν κανουμε ταξιδια οικογενειακως βαζουμε πισω το καθισμα,οδηγει ο αντρας μου και εγω μαζι της πισω να την προσεχω!

 

νικη και εγω την ιδια αντιδραση ειχα με εσενα οταν διαβαζα για καθισματα μπροστα(βασικα νομιζα οτι ειναι και απο τις μεγαλυτερες παλαβομαρες που μπορει να κανει γονιος :rolleyes:)αλλα διαβασα,εψαξα και πειστηκα.και ετσι το μετακινησαμε στην θεση του συνοδηγου :wink:

 

 

το μεγαλο μα πολυ μεγαλο θεμα ειναι ΕΝΑ

 

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΚΑΘΙΣΜΑ !!!!!!!

 

 

ειναι τραγικο μονο το 57 % των παιδιων στην ελλαδα να ειναι σε καθισματα.ειναι τραγικο να μην λυπομαστε να δωσουμε 1000 ευρω για ενα καροτσι και να κανουμε τσιγκουνιες για το καθισμα που ειναι υψιστης σημασιας!!!!!

 

 

αυτα απο εμενα..... :-P

 

Εγω παλι θα σου μιλησω οπως θα σου μιλαγα αν ησουν κολλητη μου και θα σου πω ....κοψε τις βλακειες και βαζε το παιδι πισω.Δεν ξερω τι κανουν οι σουηδοι...εδω ειναι ελλαδα και ετσι οπως οδηγανε οι ελληναρες ρισκαρεις επικινδυνα.

 

Κι εγω ολη μερα μονη μου ειμαι με το παιδι στο αυτοκινητο.Εγω οδηγαω και ο μικρος ειναι πισω στο καθισμα του αναποδα.Δεν εχει κανενα προβλημα...κοιταει απο το παραθυρο και χαζευει ή κοιμαται.Και οταν οδηγαει ο αντρας μου εγω παλι μπροστα καθομαι και το παιδι πισω μονο του.

 

Περα απο το θεμα επικινδυνοτητας θεωρω οτι το να οδηγας και να εχεις το μωρ διπλα σου σου αποσπα τη προσοχη.ασε που θα μαθει να καθεται μπροστα και αργοτερα δε θα θελει να κατσει πισω.

 

Απο κει και περα εσυ εισαι η μανουλα του...εσυ ξερεις καλυτερα...

Link to comment
Share on other sites

Στο μπροστινό καθισμα δεν θα τον έβαζα ποτέ.Δεν έχω διαβάσει την έρευνα που αναφέρθηκε πιο πάνω ,αλλά μέχρι τωρα ήταν γνωστό οτι είναι ασφαλές για τα ΄παιδιά να είναι πίσω και μου φαίνεται πολύ λογικό.Δυστυχως σε μια πιθανή σύγκρουση οι συνηθως οι περισσότερες ζημιες γίνονται στο μπροστινό μερος του αυτοκινήτου.

 

Συγκεκριμένα εδώ το αναφέρει

http://www.carseat.se/are-car-seats-in-front-seat-safe/

 

Η Σουηδία έχει τα μικρότερα ποσοστά ατυχημάτων στην οδήγηση!

Ολα έχουν την εξήγησή τους!

Link to comment
Share on other sites

Tα βρεφικά καθισματάκια, τουλάχιστον αυτό που είχα εγώ, είχαν οδηγίες για το μπροστινό κάθισμα -να κοιτάει πίσω εννοείται-, αρκεί να μην είχε αερόσακο. Εγώ επειδή βαριόμουν να κλείνω τον αερόσακο δεν το είχα βάλει ποτέ, όμως οι οδηγίες έλεγαν ότι είναι ασφαλές και δεν βλέπω το λόγο να μην είναι. Όταν κοιτάει μπροστά, τότε μόνο πίσω, εννοείται.

Link to comment
Share on other sites

Tα βρεφικά καθισματάκια, τουλάχιστον αυτό που είχα εγώ, είχαν οδηγίες για το μπροστινό κάθισμα -να κοιτάει πίσω εννοείται-, αρκεί να μην είχε αερόσακο. Εγώ επειδή βαριόμουν να κλείνω τον αερόσακο δεν το είχα βάλει ποτέ, όμως οι οδηγίες έλεγαν ότι είναι ασφαλές και δεν βλέπω το λόγο να μην είναι. Όταν κοιτάει μπροστά, τότε μόνο πίσω, εννοείται.

ετσι κ εμεις απο 11 μηνων γυρισαμε το καθισματακι να κοιταει μπροστα, παντα πισω απο τον συνοδηγο. μου φαινεται σαν τιμωρια να τον εχω να κοιταει αναποδα:rolleyes:

εχει μαθει κ μονος του πισω κ μαζι μας. κυκλοφορει με 3 διαφορετικα Ι.Χ.(μαμα, μπαμπας,παππουδογιαγια) κ εχουν ολα καθισματακι(στο τελευταιο δε δωσαμε μαχη για να το βαλουμε στο αυτοκινητο του παππου(εεελα μωρε θα το παιρνουμε αγκαλια το παιδι στο μπροστινο καθισμα εννοειται:twisted::twisted:)

τεσπα! τσαντιζεται μονο οταν παει καποιο απο τα ανηψια μας να κατσει πισω μαζι του......:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes: μην τυχον κ ακουμπησουνε τα μικρα το καθισματακι του:shock: ουρλιαζει:oops::oops::oops:

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ μέχρι σήμερα ήξερα ότι η ασφαλέστερη θέση για το κάθισμα του παιδιού είναι η πίσω κεντρική...έχω χάσει επεισόδια;; Το ότι το παιδί πρέπει να κοιτάζει προς τα πίσω για το μεγαλύτερο δυνατό χρονικό διάστημα, αυτό εννοείται πλέον..Τέλος πάντων, κάθε μαμά κάνει αυτό με το οποίο αισθάνεται πιο άνετα..

 

κι εγώ αυτό ήξερα , το έγραφαν και τα δύο καθισματάκια που έχουμε... όταν αναγκάστηκα να τον βάλω στην άκρη για να χωρέσει και του μωρού το έκανα με μισή καρδιά... αλλά τι να γίνει...δε χωράμε πλέον...

 

στο δεύτερο κορίτσια αναγκαστικά αλλάζουν όλα... λόγω χώρου πλέον δεν έχεις και πολλές επιλογές.

 

:shock::shock::shock::shock: Εντάξει, βλέπω ένα σωρό παιδιά να αλωνίζουν στο αυτοκίνητο την ώρα που κινείτε, αλλά τόσο μεγάλο ποσοστό? 43%?????

Ελεος.

Και αναρωτιέμαι. Η τροχαία έχει δώσει ποτέ κλίση σε κανέναν για αυτό? Μπα άσε....

 

δυστυχώς rkt μου νομίζω πως το ποσοστό είναι πολυυυύ μεγαλύτερο... τουλάχιστον εδώ που μένουμε είμαστε η μειοψηφεία... και μένα αυτό που μου την δίνει είναι που δίνουν χιλιάρικα για τα καρότσια και σου την λένε που δίνεις πολλά για το καθισματάκι. άσε που οι περισσότεροι βαριουνται το δέσε λύσε και τα βγάζουν απ το αυτοκίνητο...αφού έτσι κι αλλιώς διακοσμητικό το έχουν.

Link to comment
Share on other sites

καθομαι στο πισω καθισμα τα τελευταια 3μιση χρονια για τον γιο μου και τωρα μια που ηρθε και η μπεμπα καθομαι αναγκαστικα μια που το καρεκλακι της δενει προς τα πισω.. ειδικα στα μεγαλα ταξιδια, ακομη και που ο γιος μου 3 χρονων θεωρειται μεγαλος εγω παλι καθομουν πισω..

 

αχ foubi μου ποσο μεσα επεσες για τα καροτσια.. αλλα βλεπεις το καροτσι το κυκλοφορουν ειναι μοστρα... ειδικα στο χωριο μου οποτε παω με κοιτανε σαν εξωγηινη με τα καθισματακια και να καθομαι και πισω.. εκει.. τετρακαβαλο στα παπακια ολη η οικογενεια..

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites

ετσι κ εμεις απο 11 μηνων γυρισαμε το καθισματακι να κοιταει μπροστα, παντα πισω απο τον συνοδηγο. μου φαινεται σαν τιμωρια να τον εχω να κοιταει αναποδα:rolleyes:

εχει μαθει κ μονος του πισω κ μαζι μας. κυκλοφορει με 3 διαφορετικα Ι.Χ.(μαμα, μπαμπας,παππουδογιαγια) κ εχουν ολα καθισματακι(στο τελευταιο δε δωσαμε μαχη για να το βαλουμε στο αυτοκινητο του παππου(εεελα μωρε θα το παιρνουμε αγκαλια το παιδι στο μπροστινο καθισμα εννοειται:twisted::twisted:)

τεσπα! τσαντιζεται μονο οταν παει καποιο απο τα ανηψια μας να κατσει πισω μαζι του......:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes: μην τυχον κ ακουμπησουνε τα μικρα το καθισματακι του:shock: ουρλιαζει:oops::oops::oops:

 

 

μπορει να φαινεται σαν τιμωρια αλλα το να κοιταει αναποδα ειναι 5 φορες πιο ασφαλες απο το να κοιταει μπροστα!και αυτο μεχρι τα 4 του χρονια !

 

εαν θελεις διαβασε αυτο το θεμα

 

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=46037

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

μπορει να φαινεται σαν τιμωρια αλλα το να κοιταει αναποδα ειναι 5 φορες πιο ασφαλες απο το να κοιταει μπροστα!και αυτο μεχρι τα 4 του χρονια !

 

 

 

Καλά, και στα τέσσερα, πού τα βάζει τα πόδια του? Εμένα τα παιδιά μου και να ήθελα δεν χωρούσαν να κάθονται ανάποδα ήδη από τον έναν χρόνο, αλλά και πάλι σημασία έχει η ασφάλεια να συνδυάζεται με τον κοινό νου. Το να βάζεις ένα τετράχρονο να κάθεται ανάποδα, νομίζω ότι υπερβαίνει τη λογική. Σε όλα πρέπει να υπάρχει μέτρο κατά τη γνώμη μου.... Ακόμα πιο ασφαλές είναι να μην μπαίνει καθόλου στο αυτοκίνητο, αλλά είναι ένα ανεκτό ρίσκο που παίρνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...