Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΔΕΙΑ ΛΟΧΕΙΑΣ ΕΠΙΠΛΕΟΝ 6ΜΗΝΟ


Recommended Posts

Παντως εκεινο το αρχειο που εχει στο site του ΟΑΕΔ δινει αρκετες απαντησεις για το ποιος δικαιουται!Σημερα εγω που πηρα τηλεφωνο στον ΟΑΕΔ για να ρωτησω την περιπτωση μου γιατι ειμαι με ανευ αποδοχων τον Απριλιο στον εναν ΟΑΕΔ μου παν οτι δεν γινεται κατηγοριματικα ενω στον αλλον μου το αφησαν ανοιχτο.Τωρα ειμαι σε συννενοηση με την δουλεια να περασουν στην μισθοδοσια απριλιου παρολο που εχει βγει την αδεια του 2008 για να παρω το 6μηνο!Ειμαι εν αναμονη, εχω ενα αγχος!!!!!Μεχρι να τακτοποιηθει θα σκασω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 191
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πηρα να ρωτησω σημερα στο υπουργειο και μου ειπαν οτι δεν δικαουμαι αδειας...γεννησα 16/9/07. επρεπε στις 3/4 να βρισκομαι σε αδεια λοχειας ή την αδεια μειωμενου να την επαιρνα μαζεμενη...κατι τετοιο καταλαβα... πολυ κριμα.

3OaPp3.png CNKep3.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ερωτηση

 

 

εγω εχω επιστρεψει στην δουλεια μου και ειμαι σε μειωμενο ωραριο, γεννησα στις 26-7-2007

 

επεστρεψα με το νεο ετος, δικαιουμε κατι απο το εξαμηνο τωρα...

 

ρωταω γιατι μου ειπε μια κοπελα σημερα απο το λογιστηριο οτι θα την δωσουν την αδεια αναδρομικα και να το ψαξω.

 

ισχυει κατι τετοιο η τσαμπα θα χασω τον χρονο μου.?

Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσια, τι ειναι αυτη η ισοχρονη αδεια? πιο μπερδεμενα δεν μπορουσαν να τα κανουν? ας ελεγαν, οσες γεννησαν απο τοτε, δικαιουνται το επιδομα...τι χαζα πραγματα ειναι αυτα? αν εχει καμια σας νεοτερα, ας μας πει...

3OaPp3.png CNKep3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ισοχρονη αδεια ειναι αν το μειωμενο σου ωραριο το παρεις ολο αδεια αντι να κανεις το μειωμενο.Ο χρονος που αντιστιχει στο μειωμενο ειναι γυρω στους 3.5μηνες.Αν παρεις αδεια 3.5 μηνες και δεν κανεις χρηση το μειωμενο (αφου το εχεις παρει αδεια) αυτο ειναι το ισοχρονη προς το μειωμενο ωραριο αδεια.

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια, το μειωμένο ωράριο ξεκινά από πότε? Εγώ εκτός την άδεια μετά τον τοκετό που δικαιούμαστε είχα πάρει και ένα τρίμηνο περίπου άνευ αποδοχών. Πάω δηλαδή ένα τρίμηνο πίσω? Ξέρει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έλεγα να κάνω εντυπωσιακό ντεμπούτο στο "ας γνωριστούμε", αλλά επειδή τα καλά νέα τα έμαθα και εγώ προ λίγων ημερών, κόλλησα στο συγκεκριμένο θέμα. Καλή πληροφόρηση και κυρίως έγκυρη παρέχουν και στον ΟΑΕΔ, και μέσω του site www.oaed.gr/Pages/SN_733.pg, όπου εκτός από την εγκύκλιο (την οποία τρίβεις και στη μούρη του άτεκνου εργοδότη), βρίσκεις και τυπώνεις και τις αιτήσεις που απαιτούνται για να μην ακούσεις το "δεν έχω την εγκύκλιο, δεν έχω πληροφόρηση ή -στη δικιά μου περίπτωση- δεν έχω εικόνα"!!! (ΟΚ φίλε, μήπως έχεις ήχο τουλάχιστον?).[/i]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λογικα πρεπει να γινεται!Μπορεις να την σπασεις και να την παρεις οποτε θες σε συννενοηση με τον εργοδοτη.Αλλα οχι μιση αδεια και μισο ωραριο.Επισης εδω να πουμε οτι αν 3/4 ησουν σε κανονικη αδεια δεν μπορεις να παρεις το 6μηνο διοτι πριν μια βδομαδα στειλαν εγκυκλιο και το αλλαξαν....Και φυσικα με τη γκαντεμια που με δερνει ειμαι σαυτην την περιπτωση.Και τωρα θελω να κανω αυτο ακριβως που περιγραφεις.Να παρω το μειομενο οχι ολο απλα να καλυψω το διαστημα που λεμε για να παρω το 6μηνο.Περιμενω απο την δουλεια αν μου δωσουν το οκ!Καντε μια προσευχη για μενα. :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ. ΕΠΕΣΤΡΕΨΑ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΤΙΣ 7/5/2008 ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΜΠΗΚΕ Η ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΕΜΠΤΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΑ ΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΜΟΥ ΟΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ΧΡΗΣΗ ΤΗΣ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΑΔΕΙΑΣ. ΔΕΝ ΠΟΛΥΧΑΡΗΚΕ. ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ ΟΤΙ ΜΙΛΗΣΕ ΜΕ ΤΟ ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΙΠΑΝΕ ΟΤΙ Ο ΝΟΜΟΣ ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΟΥΝ ΑΠΟ ΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ. ΦΥΣΙΚΑ ΓΕΛΑΣΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΙΠΑ ΟΤΙ Ο ΝΟΜΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο 3655 ΑΡΘΡΟ 142 ΚΑΙ ΟΤΙ ΔΙΚΑΙΟΥΜΕ ΤΟΥΣ 6 ΜΗΝΕΣ. ΤΟΥ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΩΙ ΠΗΓΑ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ ΓΙΑ ΤΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΕΓΓΡΑΦΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΘΑ ΜΙΛΗΣΕΙ ΠΑΛΙ ΜΕ ΤΗΝ ΛΟΓΙΣΤΡΙΑ. ΤΟΥ ΕΔΕΙΞΑ ΟΤΙ ΓΝΩΡΙΖΩ ΚΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΧΑΖΗ. ΜΕ ΠΗΡΕ ΠΑΛΙ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΜΙΛΗΣΩ ΜΕ ΤΟ ΤΜΗΜΑ ΜΙΣΘΟΔΩΣΙΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ. ΔΟΥΛΕΥΩ ΣΕ ΤΡΑΠΕΖΙΚΟ ΟΜΙΛΟ ΜΕΣΩ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΠΑΡΟΧΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ. ΠΗΡΑ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΑΥΤΗ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ Ο ΝΟΜΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΥΠΟΓΡΑΦΕΙ ΑΚΟΜΑ. ΤΟΥΣ ΕΙΠΑ ΟΤΙ Η ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΤΟΝ ΥΠΕΓΡΑΨΕ ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ. ΜΕΤΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝΕ ΟΤΙ ΟΙ ΝΟΜΟΙ ΑΠΟ ΤΗ ΜΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ. ΜΕΤΑ ΤΟΥΣ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΠΗΓΑ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ ΤΟ ΠΡΩΙ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΙΚΑΙΟΥΜΕ ΚΑΙ ΓΩ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΑΚΟΥΩ ΟΤΙ ΛΕΝΕ ΑΠΟ ΔΩ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΕΙ. ΤΟΥΣ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙ ΚΑΙ ΤΟ SITE ΤΟΥ ΟΑΕΔ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΚΑΙ ΚΕΙ ΜΠΟΡΕΙ ΜΑ ΜΗΝ ΙΣΧΥΕΙ. ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥΣ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΠΗΡΑ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ ΚΑΙ ΕΣΤΕΙΛΑ ΚΑΙ ΣΧΕΤΙΚΟ E MAIL ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΤΗΝ ΔΙΚΑΙΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΘΕΙ ΣΤΗΝ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΩΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΗΝΕΣ. ΕΓΩ ΤΟΥΣ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΟΑΕΔ ΟΤΙ ΘΑ ΔΗΜΟΣΙΕΥΤΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ. ΤΟΥΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΠΑΝΤΩΣ ΣΑΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΝΑ ΔΟΥΝΕ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΛΛΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΑΔΕΙΑ. ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΧΑΡΗΚΕ ΚΑΘΟΛΟΥ.ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΟΜΩΣ ΘΑ ΤΗΝ ΠΑΡΩ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ. Ο ΝΟΜΟΣ ΜΑΣ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ 1 ΧΡΟΝΟ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΑΔΕΙΑ. ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΑ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΑΕΙ ΑΚΟΜΑ ΤΑ ΕΓΓΡΑΦΑ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΘΑ ΤΑ ΕΧΟΥΝ. ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΩ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΠΛΑ ΣΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΕΡΘΟΥΝ ΘΑ ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ. ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΝΟΜΟ ΜΠΕΙΤΕ ΣΤΟ http://WWW.OAED.GR ΚΑΙ ΣΤΟ http://WWW.YPAKP.GR ΔΕΛΤΙΑ ΤΥΠΟΥ ΥΠΟΥΡΓΟΥ.

 

 

kalimera, peiges ston oaed? ti egine? ego peiga simerakai den skeroun tipota..simera mou eipe peiran thn apofasi kai den thn diabasan akoma...tha ksanapao aurio. Pou esteiles email kai sou eipan oti to dikaiouse ?? apla kai ego exo epistrepsei sthn ergasia mou kai den eimai sigouri an to dikaioume...

 

ΔΟΥΛΕΥΩ ΣΕ ΤΡΑΠΕΖΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΑΜΕΙΟ ΙΚΑ - ΟΑΕΔ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΤΟ 6ΜΗΝΟ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ?

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να εισαι ΙΚΑ-ΕΤΑΜ .Στον νομο αν τον διαβασεις λεει ποιες ασφαλισμενες το διακιουνται.Απλα θυμαμαι κατι τετοιο να πηρε το ματι μου.Καλυτερα διαβασε τον.Ή ρωτα στον ΟΑΕΔ της γειτονιας σας.(σαν διαφημιση ακουγεται)

Link to comment
Share on other sites

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΚΙ ΕΓΩ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΙΚΑ-ΕΤΑΜ. ΛΟΓΙΚΑ ΟΜΩΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΣΥΓΧΩΝΕΥΣΗ ΤΩΝ ΤΑΜΕΙΩΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΤΑΜΕΙΟ ΝΑ ΕΧΕΙ ΜΠΕΙ ΣΤΟ ΙΚΑ, ΔΕΝ ΤΟ ΨΑΧΝΕΙΣ ΛΙΓΟ??

Link to comment
Share on other sites

ΕΑΝ ΣΑΝ ΤΡΑΠΕΖΙΚΟΣ ΠΛΗΡΩΘΗΚΕΣ ΤΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΤΩΝ ΤΡΑΠΕΖΟΥΠΑΛΛΗΛΩΝ ΔΕΝ ΤΗΝ ΔΙΚΑΙΟΥΣΑΙ. ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΙΚΑ ΕΤΑΜ ΤΗΝ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΚΑΝΟΝΙΚΑ. ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ 2/6/2008 ΒΓΗΚΑ ΣΕ ΑΔΕΙΑ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλημερα!

 

Θα ηθελα την βοηθειά σας!

 

Μπορει να μου πει κάποια , αν πάρεις την 6αμηνη άδεια , ποσα λεφτα παιρνεις καθαρά στο χέρι?

 

και επίσης, δικαιούμαστε 54 περιπου μερες πριν τον τοκετο και 63 περιπου μετα τον τοκετο! Αυτες οι μέρες ειναι εργασιμες ή υπολογίζουμε και τα Σαββατοκυριακά μέσα?

 

 

Σας ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

και επίσης, δικαιούμαστε 54 περιπου μερες πριν τον τοκετο και 63 περιπου μετα τον τοκετο! Αυτες οι μέρες ειναι εργασιμες ή υπολογίζουμε και τα Σαββατοκυριακά μέσα?

 

Δυστυχως είναι μέσα και οι αργίες και τα Σαββατοκύριακα.

 

Στην πρώτη εγκυμοσύνη τα είχα υπολογισεί στην αρχή, λάθος, ως μόνο εργασιμες και πολύ μ'αρεσε το αποτέλεσμα, αλλα έμεινα με την όρεξη τελικά... :cry:

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εγω που ο εργοδοτης μου μου δωσε την ετησια αδεια μου μετα την αδεια λοχειας μεχρι ποτε μπορω να καταθεσω τα χαρτια για το εξαμηνο;

η ΑΔΕΙΑ ΛΟΧΕΙΑΣ ΤΕΛΕΙΩΣΕ ΤΩΡΑ ΣΤΗΣ 8 ΙΟΥΝΙΟΥ.ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΧΑΣΩ ΤΟ ΕΞΑΜΗΝΟ ΜΕ ΤΑ ΧΑΖΑ ΤΟΥ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΜΟΥ,ΜΕ ΤΗΝ ΕΤΗΣΙΑ ΑΔΕΙΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΔΩΣΕΙ ΤΩΡΑ;

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εγω που ο εργοδοτης μου μου δωσε την ετησια αδεια μου μετα την αδεια λοχειας μεχρι ποτε μπορω να καταθεσω τα χαρτια για το εξαμηνο;

η ΑΔΕΙΑ ΛΟΧΕΙΑΣ ΤΕΛΕΙΩΣΕ ΤΩΡΑ ΣΤΗΣ 8 ΙΟΥΝΙΟΥ.ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΧΑΣΩ ΤΟ ΕΞΑΜΗΝΟ ΜΕ ΤΑ ΧΑΖΑ ΤΟΥ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΜΟΥ,ΜΕ ΤΗΝ ΕΤΗΣΙΑ ΑΔΕΙΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΔΩΣΕΙ ΤΩΡΑ;

 

:shock::shock::shock::shock:

ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΕΤΑΦΕΡΕΙΣ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΛΟΧΕΙΑΣ.... ΣΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΤΗΣ ΚΑΝΟΝΙΚΗΣ ΣΟΥ ΑΔΕΙΑΣ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΣΟΥ ΚΟΛΛΑΕΙ ΕΝΣΗΜΑ ΚΑΙ ΣΕ ΠΛΗΡΩΝΕΙ, ΓΙΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΕΧΕΙΣ ΠΛΗΡΩΘΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΕΝΩ ΕΧΕΙΣ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ ΧΑΡΤΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙΣ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΓΙΑ 63 ΜΕΡΕΣ.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μια ερωτηση γιατι δεν καταλαβαινω.εγω 3/4 ειχα γυρισει στη δουλεια,αλλα εφοσον εχω μιωμενω ωραριο με ποιανει το καινουργιο νομοσχεδιο.

71107turcfebzs2.gif

252682in41fsxg03.gif

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μια ερωτηση γιατι δεν καταλαβαινω.εγω 3/4 ειχα γυρισει στη δουλεια,αλλα εφοσον εχω μιωμενω ωραριο με ποιανει το καινουργιο νομοσχεδιο.

 

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΟΧΙ, ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΗΣΟΥΝ ΣΤΗΝ ΙΣΟΧΡΟΝΗ ΜΕ ΤΟ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΩΡΑΡΙΟ ΑΔΕΙΑ.

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΔΙΝΟΤΑΝ ΚΑΙ ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΑ? ΔΗΛΑΔΗ ΕΜΕΙΣ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΣΑΜΕ ΠΡΙΝ 10 ΜΗΝΕΣ ΤΑ ΜΕΓΑΛΩΣΑΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΓΚΗ? ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΚΑΛΩΣ ΕΓΙΝΕ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΠΑΝΤΑ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΙΑ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΤΟΥ ΙΔΙΩΤΙΚΟΥ ΤΟΜΕΑ.

Dwnjp2.png

O ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 4/4/09

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Να ρωτήσω κάτι εγώ που έχω Π.Η.Τ. 10/11 κανονικά βγαίνω σε άδεια 18/09. Αν δεν πάρω όλη την καλοκαιρινή μου φέτος και αφήσω καβάτζα 2 εβδομάδες + δεν σταματήσω 18/9 αλλά 1/10 για να εκπαιδεύσω την αντικαταστάτριά μου (σε ιδιωτική συμφωνία με τον εργοδότη) θα κάτσω 2 μήνες μετά+ 1 μήνας (υπόλοιπο αδείας08+ υπόλοιπο προ τοκετού) + 6μήνες + 3.5 μήνες (άδεια αντί μειωμένου) +1 μήνας άδεια 09 Θα πάω για δουλειά 14 μήνες μετά?????????

Δηλαδή σταματάω 1/10 και πάω ξανά Ιανουάριο 2010??????

Μήπως να κολήσω και την άδεια του 2010? :lol::lol::lol:

 

Σε αυτά μπορεί να μου αρνηθεί κάτι ο εργοδότης μου ή μπορεί μετά το 12μηνο της γέννας να μου στείλει την απόλυση στο σπίτι ενω βρίσκομαι σε άδεια????

 

Επίσης μου είπαν πως αν πάρεις το 6μηνο παίζει να πρέπει να δουλέψεις 5 χρόνια παραπάνω για να βγείς στη σύνταξη!!!!!

Το αναφέρει λέει στα ψιλά γράμματα της απόφασης το έψαξε μια κοπέλα που γεννάει τώρα και δεν θα κάνει χρήση. Μου φαίνετε λίγο παράλογο αλλά μήπως ξέρει κάποιος κάτι??

Τα καλυτερα ερχονται...

2sgpp2.pngn2LTp3.png

Link to comment
Share on other sites

ΑΥΤΟ ΤΙ ΣΥΜΑΙΝΕΙ?

4. Από πότε ισχύει και ποιες γυναίκες καταλαμβάνει;

Κατά την πρώτη εφαρμογή της διάταξης εφαρμόζεται για όσες κατά τις 3/4/2008 βρίσκονταν σε άδεια μητρότητας (άδεια λοχείας) ή σε ισόχρονη προς το μειωμένο ωράριο άδεια, (Κεφ. Γ της ΥΑ).

 

Εφόσον ισχύει αυτή η προϋπόθεση, το δικαίωμα της εργαζόμενης δεν αναιρείται εάν στη συνέχεια έχει κάνει χρήση άλλης αδείας (αναρρωτικής, κανονικής, γονικής), ή εάν έχει ενδεχομένως επιστρέψει στην εργασίας της με μειωμένο ωράριο. Στις περιπτώσεις αυτές η εργαζόμενη μπορεί να ασκήσει το δικαίωμά της εντός 60 ημερών από τη δημοσίευση της Υπουργικής Απόφασης (09.05.08).

Dwnjp2.png

O ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 4/4/09

Link to comment
Share on other sites

Επειδή και εγώ ανήκω σε αυτό το μεταβατικό στάδιο, ήμουν δηλαδή σε άδεια μειωμένου ωραρίου τον Απρίλιο, συνεχίζω να λείπω απ΄την δουλειά και μετά έχω κανονίσει να πάρω την καλοκαιρινή άδεια, και μετά μετά ( ουσιαστικά τον Αύγουστο) θα πάρω το εξάμηνο, ρώτησα στον ΟΑΕΔ πότε πρέπει να κάνω την αίτηση... Ο ΟΕΑΔ μου απάντησε πως θεωρούν μεταβατικές τις μητέρες που τον Απρίλη θα επέστρεφαν ή είχαν ήδη επιστρέψει στην δουλειά, και αυτές έπρεπε να βιαστούν να κάνουν την αίτηση... εμένα με προέτρεψαν να κάνω τελικά την αίτηση μου τον Αύγουστο... αυτά με κάθε επιφύλαξη.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...