ΜΠΕΜΠΗΣ

ΑΔΕΙΑ ΛΟΧΕΙΑΣ ΕΠΙΠΛΕΟΝ 6ΜΗΝΟ

Recommended Posts

Χριστίνα εγώ το έψαξα πριν γεννήσω και είναι 83 εργάσιμες! Εγώ ήδη αξιοποίησα τις πρώτες 33 και κρατάω καβάτζα για αργότερα!

το 83 μέρες δεν είναι σωστό...

είναι κοντά στους 4 μήνες το μειωμένο

εκτός κι αν δεν δούλευες κανονικό 8ωρο αλλά μειωμένο

ψάξτο καλύτερα

83 εργάσιμες είναι όντως σχεδόν 4 μήνες!

22 εργάσιμες ο μήνας x 4 μήνες = 88 ημέρες

σωστό!!! απ τη βιασύνη παρέκαμψα τη λέξη "εργάσιμες"!!!!

σορρυ!

Διαφημίσεις

ψάξτο καλύτερα

Τόσο μου είπαν από τη δουλειά μου. Δεν δουλεύω μειωμένο! Λάθος έχουνε κάνει;

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ. ΕΠΕΣΤΡΕΨΑ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΤΙΣ 7/5/2008 ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΜΠΗΚΕ Η ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΕΜΠΤΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΑ ΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΜΟΥ ΟΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ΧΡΗΣΗ ΤΗΣ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΑΔΕΙΑΣ. ΔΕΝ ΠΟΛΥΧΑΡΗΚΕ. ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ ΟΤΙ ΜΙΛΗΣΕ ΜΕ ΤΟ ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΙΠΑΝΕ ΟΤΙ Ο ΝΟΜΟΣ ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΟΥΝ ΑΠΟ ΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ. ΦΥΣΙΚΑ ΓΕΛΑΣΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΙΠΑ ΟΤΙ Ο ΝΟΜΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο 3655 ΑΡΘΡΟ 142 ΚΑΙ ΟΤΙ ΔΙΚΑΙΟΥΜΕ ΤΟΥΣ 6 ΜΗΝΕΣ. ΤΟΥ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΩΙ ΠΗΓΑ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ ΓΙΑ ΤΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΕΓΓΡΑΦΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΘΑ ΜΙΛΗΣΕΙ ΠΑΛΙ ΜΕ ΤΗΝ ΛΟΓΙΣΤΡΙΑ. ΤΟΥ ΕΔΕΙΞΑ ΟΤΙ ΓΝΩΡΙΖΩ ΚΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΧΑΖΗ. ΜΕ ΠΗΡΕ ΠΑΛΙ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΜΙΛΗΣΩ ΜΕ ΤΟ ΤΜΗΜΑ ΜΙΣΘΟΔΩΣΙΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ. ΔΟΥΛΕΥΩ ΣΕ ΤΡΑΠΕΖΙΚΟ ΟΜΙΛΟ ΜΕΣΩ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΠΑΡΟΧΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ. ΠΗΡΑ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΑΥΤΗ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ Ο ΝΟΜΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΥΠΟΓΡΑΦΕΙ ΑΚΟΜΑ. ΤΟΥΣ ΕΙΠΑ ΟΤΙ Η ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΤΟΝ ΥΠΕΓΡΑΨΕ ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ. ΜΕΤΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝΕ ΟΤΙ ΟΙ ΝΟΜΟΙ ΑΠΟ ΤΗ ΜΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ. ΜΕΤΑ ΤΟΥΣ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΠΗΓΑ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ ΤΟ ΠΡΩΙ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΙΚΑΙΟΥΜΕ ΚΑΙ ΓΩ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΑΚΟΥΩ ΟΤΙ ΛΕΝΕ ΑΠΟ ΔΩ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΕΙ. ΤΟΥΣ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙ ΚΑΙ ΤΟ SITE ΤΟΥ ΟΑΕΔ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΚΑΙ ΚΕΙ ΜΠΟΡΕΙ ΜΑ ΜΗΝ ΙΣΧΥΕΙ. ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥΣ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΠΗΡΑ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ ΚΑΙ ΕΣΤΕΙΛΑ ΚΑΙ ΣΧΕΤΙΚΟ E MAIL ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΤΗΝ ΔΙΚΑΙΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΘΕΙ ΣΤΗΝ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΩΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΗΝΕΣ. ΕΓΩ ΤΟΥΣ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΟΑΕΔ ΟΤΙ ΘΑ ΔΗΜΟΣΙΕΥΤΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ. ΤΟΥΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΠΑΝΤΩΣ ΣΑΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΝΑ ΔΟΥΝΕ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΛΛΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΑΔΕΙΑ. ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΧΑΡΗΚΕ ΚΑΘΟΛΟΥ.ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΟΜΩΣ ΘΑ ΤΗΝ ΠΑΡΩ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ. Ο ΝΟΜΟΣ ΜΑΣ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ 1 ΧΡΟΝΟ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΑΔΕΙΑ. ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΑ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΑΕΙ ΑΚΟΜΑ ΤΑ ΕΓΓΡΑΦΑ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΘΑ ΤΑ ΕΧΟΥΝ. ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΩ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΠΛΑ ΣΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΕΡΘΟΥΝ ΘΑ ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ. ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΝΟΜΟ ΜΠΕΙΤΕ ΣΤΟ http://WWW.OAED.GR ΚΑΙ ΣΤΟ http://WWW.YPAKP.GR ΔΕΛΤΙΑ ΤΥΠΟΥ ΥΠΟΥΡΓΟΥ.

ΠΡΟΣΕΞΕ ΤΟ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΟ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ. ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ. ΠΗΓΑΜΕ ΣΤΑ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΓΩΝΑ 2 ΕΤΩΝ ΠΗΡΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΑΡΩ. Η ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΟΓΡΑΨΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΟ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΕΠΑΙΡΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΤΙ.

ΜΕΤΑ ΤΟ 6 ΜΗΝΟ ΔΙΚΑΙΟΥΣΤΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΤΟ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΩΡΑΡΙΟ.ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙ ΣΤΟ SITE ΤΩΝ ΛΟΓΙΣΤΩΝ ΔΕΝ ΙΣΧΥΟΥΝ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΣΤΕ ΜΕΙΩΜΕΝΟ Η ΝΑ ΤΟ ΜΕΤΑΤΡΕΨΕΤΕ ΣΕ ΑΔΕΙΑ. ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΝΕΣΤΕ ΑΠΟ ΕΠΙΣΗΜΕΣ ΠΗΓΕΣ. ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΚΑΙ ΟΑΕΔ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΡΑΦΕΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΕΙΔΙΚΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ.

ψάξτο καλύτερα

Τόσο μου είπαν από τη δουλειά μου. Δεν δουλεύω μειωμένο! Λάθος έχουνε κάνει;

όχι εγώ έκανα λάθος και συγγνώμη!

δεν είδα ότι έλεγες για 83 εργάσιμες και κράτησα σκέτο το 83

:oops:

το ξέρω οτι το ιδιωτικό συμφωνητικό δεν ισχύει ούτως ή άλλως. Το υπέγραψα γιατί δεν είχα όρεξη να τρέχω στα δικαστήρια. Ωστόσο, σκέφτομαι να ζητήσω παραπάνω $$$$ από αυτά που λέει το συμφωνητικό, και άν μου πούνε όχι, τότε μπορεί να βρώ την όρεξη να τρέχω στα δικαστήρια.

απλά σκέφτομαι ποιός είναι καλύτερος τρόπος. Να προστεθούν τα 650*6 στην αποζημίωσή μου ή να τους πώ οτι αντί για το Σεπτέμβριο να παραιτηθώ τον Φεβρουάριο...

ΠΡΟΣΕΞΕ ΤΟ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΟ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ. ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ. ΠΗΓΑΜΕ ΣΤΑ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΓΩΝΑ 2 ΕΤΩΝ ΠΗΡΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΑΡΩ. Η ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΟΓΡΑΨΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΟ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΕΠΑΙΡΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΤΙ.

ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΧΑΡΗΚΕ ΚΑΘΟΛΟΥ..

Το καταλάβαμε!!!

Ο ΝΟΜΟΣ ΜΑΣ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ 1 ΧΡΟΝΟ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΑΔΕΙΑ.

Για απαγόρευση απόλυσης εννοείς; Είσαι σίγουρη;

5dyVp3.png

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ. ΕΠΕΣΤΡΕΨΑ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΤΙΣ 7/5/2008 ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΜΠΗΚΕ Η ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΕΜΠΤΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΑ ΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΜΟΥ ΟΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ΧΡΗΣΗ ΤΗΣ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΑΔΕΙΑΣ. ΔΕΝ ΠΟΛΥΧΑΡΗΚΕ. ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ ΟΤΙ ΜΙΛΗΣΕ ΜΕ ΤΟ ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΙΠΑΝΕ ΟΤΙ Ο ΝΟΜΟΣ ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΟΥΝ ΑΠΟ ΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ. ΦΥΣΙΚΑ ΓΕΛΑΣΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΙΠΑ ΟΤΙ Ο ΝΟΜΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο 3655 ΑΡΘΡΟ 142 ΚΑΙ ΟΤΙ ΔΙΚΑΙΟΥΜΕ ΤΟΥΣ 6 ΜΗΝΕΣ. ΤΟΥ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΩΙ ΠΗΓΑ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ ΓΙΑ ΤΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΕΓΓΡΑΦΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΘΑ ΜΙΛΗΣΕΙ ΠΑΛΙ ΜΕ ΤΗΝ ΛΟΓΙΣΤΡΙΑ. ΤΟΥ ΕΔΕΙΞΑ ΟΤΙ ΓΝΩΡΙΖΩ ΚΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΧΑΖΗ. ΜΕ ΠΗΡΕ ΠΑΛΙ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΜΙΛΗΣΩ ΜΕ ΤΟ ΤΜΗΜΑ ΜΙΣΘΟΔΩΣΙΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ. ΔΟΥΛΕΥΩ ΣΕ ΤΡΑΠΕΖΙΚΟ ΟΜΙΛΟ ΜΕΣΩ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΠΑΡΟΧΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ. ΠΗΡΑ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΑΥΤΗ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ Ο ΝΟΜΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΥΠΟΓΡΑΦΕΙ ΑΚΟΜΑ. ΤΟΥΣ ΕΙΠΑ ΟΤΙ Η ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΤΟΝ ΥΠΕΓΡΑΨΕ ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ. ΜΕΤΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝΕ ΟΤΙ ΟΙ ΝΟΜΟΙ ΑΠΟ ΤΗ ΜΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ. ΜΕΤΑ ΤΟΥΣ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΠΗΓΑ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ ΤΟ ΠΡΩΙ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΙΚΑΙΟΥΜΕ ΚΑΙ ΓΩ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΑΚΟΥΩ ΟΤΙ ΛΕΝΕ ΑΠΟ ΔΩ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΕΙ. ΤΟΥΣ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙ ΚΑΙ ΤΟ SITE ΤΟΥ ΟΑΕΔ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΚΑΙ ΚΕΙ ΜΠΟΡΕΙ ΜΑ ΜΗΝ ΙΣΧΥΕΙ. ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥΣ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΠΗΡΑ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ ΚΑΙ ΕΣΤΕΙΛΑ ΚΑΙ ΣΧΕΤΙΚΟ E MAIL ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΤΗΝ ΔΙΚΑΙΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΘΕΙ ΣΤΗΝ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΩΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΗΝΕΣ. ΕΓΩ ΤΟΥΣ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΟΑΕΔ ΟΤΙ ΘΑ ΔΗΜΟΣΙΕΥΤΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ. ΤΟΥΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΠΑΝΤΩΣ ΣΑΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΝΑ ΔΟΥΝΕ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΛΛΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΑΔΕΙΑ. ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΧΑΡΗΚΕ ΚΑΘΟΛΟΥ.ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΟΜΩΣ ΘΑ ΤΗΝ ΠΑΡΩ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ. Ο ΝΟΜΟΣ ΜΑΣ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ 1 ΧΡΟΝΟ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΑΔΕΙΑ. ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΑ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΑΕΙ ΑΚΟΜΑ ΤΑ ΕΓΓΡΑΦΑ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΘΑ ΤΑ ΕΧΟΥΝ. ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΩ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΠΛΑ ΣΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΕΡΘΟΥΝ ΘΑ ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ. ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΝΟΜΟ ΜΠΕΙΤΕ ΣΤΟ http://WWW.OAED.GR ΚΑΙ ΣΤΟ http://WWW.YPAKP.GR ΔΕΛΤΙΑ ΤΥΠΟΥ ΥΠΟΥΡΓΟΥ.

kalimera, peiges ston oaed? ti egine? ego peiga simerakai den skeroun tipota..simera mou eipe peiran thn apofasi kai den thn diabasan akoma...tha ksanapao aurio. Pou esteiles email kai sou eipan oti to dikaiouse ?? apla kai ego exo epistrepsei sthn ergasia mou kai den eimai sigouri an to dikaioume...

Διαφημίσεις

Κορίτσια τα πράγματα είναι ξεκάθαρα :

Στις 3-4-08 όποια γυναίκα βρισκόταν έγκυος, σε άδεια λοχείας (οι 63 μέρες μετά τον τοκετό), ή σε άδεια που είχε μετατραπεί από μειωμένο ωράριο σε άδεια δικαιούται (4 μήνες περίπου):

Τα επιδόματα ως είχαν, δηλαδή κυοφορίας, λοχείας, τοκετού με βάση τις προϋποθέσεις

Τις ανωτέρω άδειες μαζί με την ετήσια άδεια (ένας μήνας περίπου) όπως ίσχυε ως τώρα

Την επιπλέον άδεια 6 μηνών που πληρώνεται από τον ΟΑΕΔ 680 ευρώ και δεν επιβαρύνεται ο εργοδότης.

Σύνολο μηνών 2 + 4 + 1 + 6 =13

Ο εργοδότης προφανώς μπορεί να αρνηθεί να μετατρέψει το μειωμένο ωράριο σε άδεια, η εργαζόμενη όμως μπορεί να κάνει χρήση του 6μήνου και μετά να πάρει το μειωμένο, δηλαδή να λείψει 13-4 = 9 μήνες και μετά να κάνει χρήση του μειωμένου (άρα δεν σε απολύει !).

Τώρα το αν αξίζει μετά τα 6 χ 680 να χάσεις τη δουλειά σου λόγω απόλυσης, ενώ βρίσκεσαι με το μωράκι σου, η γνώμη μου είναι οτι αξίζει, αν προσθέσεις και την αποζημίωση και το δικαίωμα να πάρεις επίδομα ανεργίας για 6 ή 12 μήνες μετά. (εαν φυσικά μπορεί τις απώλειες να τις καλύψει κάποιος άλλος από την οικογένεια ή οι ανάγκες μειωθούν στα απαραίτητα). Αν ξέρει κάποιος ας πει για πόσο διάστημα δεν μπορεί να σε απολύσει ο εργοδότης μετά τον τοκετό. Νομίζω 1 χρόνο, 1 1/2;; όσο είναι το μειωμένο;; Για να μην αγχωνόμαστε δηλαδή άδικα.

(Από αυτά που διάβασα και σε αυτά που έγραφε η elenik και από αυτά που διάβασα στα ΝΕΑ)

Αν υπάρχει δικηγόρος να μας εξηγήσει σε ποιά περίπτωση νόμος που ψηφίστηκε δεν ισχύει (αν υπάρχει) θα μας εξυπηρετούσε !!

g4BDp3.pngyCdLp3.png

sunsun μέχρι τώρα ίσχυε η απαγόρευση απόλυσης για 1 χρόνο από τη λήξη της άδειας λοχείας, δηλαδή περίπου 14 μήνες μετά τη γέννα, άσχετα αν δεν είχε τελειώσει η περίοδος του μειωμένου. Σ' αυτήν την περίπτωση βέβαια το έχανες υπόλοιπο του μειωμένου.

5dyVp3.png

sunsun μέχρι τώρα ίσχυε η απαγόρευση απόλυσης για 1 χρόνο από τη λήξη της άδειας λοχείας, δηλαδή περίπου 14 μήνες μετά τη γέννα, άσχετα αν δεν είχε τελειώσει η περίοδος του μειωμένου. Σ' αυτήν την περίπτωση βέβαια το έχανες υπόλοιπο του μειωμένου.

Η απαγόρευση απόλυσης συνεχίζει να ισχύει.

Ο νέος νομος δεν καταργεί τον παλαιό νομίζω αλλα ειναι συμπληρωματικός του. Αν ξέρεις κάτι παραπάνω θα ηθελα να το δημοσιεύσεις σε παρακαλώ. Θα το ψαξω και εγω παντως για να ειμαστε σιγουρες

ltPsp2.png

pantos ego ksanapeiga sto oaed. Lene den exoune parei akoma thn egkuklio...ena mpaxalo me alla logia. Ego ekana kai katethesa ta xartia mou afou biazomai giati exo epistrepsei idi sthn ergasia mou kaikanonika tha eprepe na stamatiso molis ta katethesa alla opos eipa den kseroune akoma ti ginete. Peira kai sto upourgeio tlf kai itane para polu apotomoi ..me neuriasan..eipan na paro sto oaed :evil:

asxeto...ratataplan ta paidakia sou einai sketh gluka ..na ta xerese :D:D

βρε sunsun... εγώ τώρα μπερδέυτηκα πάλι...

γέννησα 15/7/07, βρίσκομαι σε μειωμένο ωράριο (1 ωρα την ημέρα)

τί πρέπει να κάνω δηλαδή για να μην το χάσω;;;

να πιέσω το φεντικό να μου δώσει το μειωμένο ωράριο σε συγκεντρωτική άδεια;;; (και , ναι! σιγά να μην μου το κάνει!!!)

πως μπορώ να το διεκδηκίσω γενικά;;; και σαν χρόνο άδειας αλλά και φυσικά να μην χάσω τα χρήματα!!

ζητάω πολλά;;; :lol::lol::lol::lol:

βοηθηστε βρε κορίτσια... όποιες ξέρετε ή έχετε καταλάβει!!!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Διαφημίσεις

ΣΗΜΕΡΑ ΠΗΡΑ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ ΤΗΣ ΔΑΦΝΗΣ. ΕΚΕΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΔΙΚΑΙΟΥΜΕ ΕΦΟΣΟΝ ΕΧΩ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΤΟ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΩΡΑΡΙΟ. ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΖΗΤΗΣΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΤΗΝ ΙΣΟΧΡΟΝΗ ΠΡΟΣ ΤΟ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΩΡΑΡΙΟ ΑΔΕΙΑ. ΔΕΝ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΩΡΑΡΙΟ Η ΣΕ ΑΝΝΑΡΩΤΙΚΗ Η ΣΕ ΑΝΕΥ ΑΠΟΔΟΧΩΝ. ΜΟΛΙΣ ΕΦΥΓΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΑ ΜΕ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΣΤΟ 2105295141 ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΡΜΟΔΙΟ ΤΜΗΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΤΗΝ ΠΑΙΡΝΩ ΚΑΝΟΝΙΚΑ.ΟΣΕΣ 3/4/2008 ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΝ ΣΕ ΑΔΕΙΑ ΛΟΧΕΙΑΣ Η ΣΕ ΙΣΟΧΡΟΝΗ ΠΡΟΣ ΤΟ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΩΡΑΡΙΟ ΑΔΕΙΑ. ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ ΕΧΟΥΝ ΤΥΠΩΣΕΙ ΤΟ ΧΑΡΤΙ ΑΠΟ ΤΟ SITE ΤΟΥΣ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΟΣΕΣ ΑΠΟ 3/4/2008 ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΕ ΑΔΕΙΑ ΛΟΧΕΙΑΣ Η ΣΕ ΙΣΟΧΡΟΝΗ ΠΡΟΣ ΤΟ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΩΡΑΡΙΟ ΑΔΕΙΑ. ΑΛΛΑΖΕΙ ΧΡΟΝΟ ΤΟ ΡΗΜΑ. ΠΗΡΑ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ ΠΟΥ ΑΝΗΚΩ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ ΠΕΙΡΑΙΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΤΗΝ ΔΙΚΑΙΟΥΜΕ. ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΚΑΙ Η ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ. ΕΠΙΣΗΜΟ ΧΑΡΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΚΟΜΑ ΔΗΜΟΣΙΕΥΤΕΙ. ΘΑ ΤΥΠΩΣΩ ΤΟ ΝΟΜΟ ΠΟΥ ΥΠΕΓΡΑΨΕ Η ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΑΠΟ ΤΟ SITE ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΤΗΝ ΔΙΚΑΙΟΥΜΕ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΩ ΑΥΡΙΟ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ. Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΜΟΥ ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΘΑ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΤΗΝ ΙΣΟΧΡΟΝΗ ΠΡΟΣ ΤΟ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΩΡΑΡΙΟ ΑΔΕΙΑ. ΜΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΕ ΜΙΑ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΠΟΦΑΣΗ ΑΡΕΙΟΥ ΠΑΓΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΑΡΝΗΘΕΙ. ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ ΑΝΑΜΕΝΟΥΜΕ. ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΩ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ ΚΑΙ ΘΑ ΚΡΑΤΗΣΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΕΙ Η ΑΠΟΦΑΣΗ

ΣΗΜΕΡΑ ΠΗΡΑ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ ΤΗΣ ΔΑΦΝΗΣ. ΕΚΕΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΔΙΚΑΙΟΥΜΕ ΕΦΟΣΟΝ ΕΧΩ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΤΟ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΩΡΑΡΙΟ. ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΖΗΤΗΣΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΤΗΝ ΙΣΟΧΡΟΝΗ ΠΡΟΣ ΤΟ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΩΡΑΡΙΟ ΑΔΕΙΑ. ΔΕΝ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΩΡΑΡΙΟ Η ΣΕ ΑΝΝΑΡΩΤΙΚΗ Η ΣΕ ΑΝΕΥ ΑΠΟΔΟΧΩΝ. ΜΟΛΙΣ ΕΦΥΓΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΑ ΜΕ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΣΤΟ 2105295141 ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΡΜΟΔΙΟ ΤΜΗΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΤΗΝ ΠΑΙΡΝΩ ΚΑΝΟΝΙΚΑ.ΟΣΕΣ 3/4/2008 ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΝ ΣΕ ΑΔΕΙΑ ΛΟΧΕΙΑΣ Η ΣΕ ΙΣΟΧΡΟΝΗ ΠΡΟΣ ΤΟ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΩΡΑΡΙΟ ΑΔΕΙΑ. ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ ΕΧΟΥΝ ΤΥΠΩΣΕΙ ΤΟ ΧΑΡΤΙ ΑΠΟ ΤΟ SITE ΤΟΥΣ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΟΣΕΣ ΑΠΟ 3/4/2008 ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΕ ΑΔΕΙΑ ΛΟΧΕΙΑΣ Η ΣΕ ΙΣΟΧΡΟΝΗ ΠΡΟΣ ΤΟ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΩΡΑΡΙΟ ΑΔΕΙΑ. ΑΛΛΑΖΕΙ ΧΡΟΝΟ ΤΟ ΡΗΜΑ. ΠΗΡΑ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ ΠΟΥ ΑΝΗΚΩ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ ΠΕΙΡΑΙΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΤΗΝ ΔΙΚΑΙΟΥΜΕ. ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΚΑΙ Η ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ. ΕΠΙΣΗΜΟ ΧΑΡΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΚΟΜΑ ΔΗΜΟΣΙΕΥΤΕΙ. ΘΑ ΤΥΠΩΣΩ ΤΟ ΝΟΜΟ ΠΟΥ ΥΠΕΓΡΑΨΕ Η ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΑΠΟ ΤΟ SITE ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΤΗΝ ΔΙΚΑΙΟΥΜΕ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΩ ΑΥΡΙΟ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ. Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΜΟΥ ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΘΑ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΤΗΝ ΙΣΟΧΡΟΝΗ ΠΡΟΣ ΤΟ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΩΡΑΡΙΟ ΑΔΕΙΑ. ΜΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΕ ΜΙΑ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΠΟΦΑΣΗ ΑΡΕΙΟΥ ΠΑΓΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΑΡΝΗΘΕΙ. ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ ΑΝΑΜΕΝΟΥΜΕ. ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΩ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ ΚΑΙ ΘΑ ΚΡΑΤΗΣΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΕΙ Η ΑΠΟΦΑΣΗ

ΜΠΕΜΠΗΣ είναι σίγουρο ρε γλυκιά μου ότι ο εργοδότης είναι υποχρεωμένος να μου δώσει το μειωμένο ωράριο σε άδεια???????????????

Με ενδιαφέρει πάρα πολύ .....................

Σε παρακαλώ εαν ξέρεις κάτι παραπάνω ή κάποια άλλη κοπέλα??????

xOSvp3.png

Αντιγράφω αποσπάσματα από την απόφαση της Υπουργού που θα δημοσιευθεί στην εφημερίδα της κυβερνήσεως αλλά ως νόμος ισχύει από 3-4-08. Από αυτά που διαβάζουμε θα διαπιστώσουμε οτι εαν στις 3-4 είχε τελειώσει η άδεια μητρότητας, τότε δεν δικαιούμαστε την παροχή στην περίπτωση που κάνουμε χρήση του μειωμένου ωραρίου.

Είναι παράδοξο γι'αυτές που γέννησαν π.χ. τον Ιανουάριο και επέστρεψαν μετά από 2 + 1 μήνες, γιατί αυτές που γέννησαν τον Οκτώβριο πέρυσι και πήραν 2 + 1 + 4 μήνες άδεια δικαιούνται άλλους 6 !

Επίσης προκύπτει οτι αρκεί η αίτηση προς τον ΟΑΕΔ και η έγκαιρη έγγραφη προειδοποίηση του εργοδότη για όσες τη δικαιούνται

Από τον ΟΑΕΔ όμως θα πάρετε σίγουρη απάντηση...

"...

6. Η ανωτέρω άδεια χορηγείται στην εργαζόμενη, έπειτα από αίτησή της στον εργοδότη, τον οποίο οφείλει να προειδοποιήσει εγγράφως ένα μήνα πριν την έναρξη της εν λόγω αδείας. Η προθεσμία αυτή δεν ισχύει για τις εργαζόμενες που κατά τις 3-4-08 διένυαν την άδεια μητρότητας (τοκετού και λοχείας) ή την ισόχρονη προς το μειωμένο ωράριο άδεια και οι οποίες επέστρεψαν ή θα επιστρέψουν στην εργασία τους.

...

ΚΕΦΑΛΑΙΟ Β΄

...

3. Για την άσκηση του δικαιώματος η δικαιούχος υποβάλλει, η ίδια ή διʼ αντιπροσώπου, στην αρμόδια υπηρεσία του ΟΑΕΔ, αίτηση, εντός αποκλειστικής προθεσμίας 60 ημερών από τη λήξη της άδειας μητρότητας (τοκετού και λοχείας), της ισόχρονης προς το μειωμένο ωράριο αδείας ή και της ετήσιας κανονικής άδειας του κεφ. Α της παρούσης .

Κατά την πρώτη εφαρμογή και για διάστημα δύο μηνών η αναφερόμενη προθεσμία των 60 ημερών αρχίζει από τη δημοσίευση της παρούσης.

...

6. Αρμόδια Υπηρεσία για την καταβολή της ειδικής παροχής στην εργαζόμενη είναι η τοπική Υπηρεσία παροχών ή το ΚΠΑ 2 του τόπου κατοικίας της.

Αρμόδιο όργανο για την αναγνώριση του σχετικού δικαιώματος είναι ο προϊστάμενος της ανωτέρω αναφερόμενης αρμόδιας Υπηρεσίας του ΟΑΕΔ.

9. Ενστάσεις κατά των αποφάσεων των αρμοδίων οργάνων ασκούνται εντός ανατρεπτικής προθεσμίας 30 ημερών από την κοινοποίησή τους στην ενδιαφερόμενη.

Οι ανωτέρω ενστάσεις εξετάζονται σε πρώτο βαθμό από την Επιτροπή Επίλυσης Ασφαλιστικών Διαφορών (ΕΕΑΔ) της αρμόδιας Περιφερειακής Διεύθυνσης του Οργανισμού και σε δεύτερο βαθμό από το Διοικητικό Συμβούλιο του Οργανισμού.

ΚΕΦΑΛΑΙΟ Γ΄

Για τις εργαζόμενες που κατά την έναρξη ισχύος του ν. 3655/08 (3-4-2008) διένυαν την άδεια μητρότητας (τοκετού και λοχείας) ή την ισόχρονη προς το μειωμένο ωράριο άδεια και οι οποίες επέστρεψαν ή θα επιστρέψουν στην εργασία τους, ισχύουν τα ακόλουθα:

α. ως ημερομηνία έναρξης της ειδικής άδειας προστασίας της μητρότητας του κεφαλαίου Α΄ και ειδικής παροχής προστασίας του κεφαλαίου Β΄ της παρούσης λογίζεται η ημερομηνία κατάθεσης της αίτησής τους στην αρμόδια υπηρεσία του ΟΑΕΔ.

β. δεν ισχύει περίοδος προειδοποίησης προς τον εργοδότη.

γ. μπορούν να υποβάλλουν την αίτησή τους στην αρμόδια υπηρεσία του ΟΑΕΔ εντός 60 ημερών από τη δημοσίευση της παρούσης.

...

Η απόφαση αυτή να δημοσιευθεί στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως.

"

Συγνώμη που τα αντιγράφω από προηγούμενη δημοσίευση αλλά οι ερωτήσεις σας είναι πάνω σε αυτά τα θέματα...

g4BDp3.pngyCdLp3.png

ΜΠΕΜΠΗ πότε γεννήσατε; Στις 3-4-08 τί έκανες; Ήσουν σε άδεια μητρότητας, ή/και σε ετήσια άδεια; Για να λες επέστρεψες 7-5 , θεωρώ οτι δεν ήσουν σε μειωμένο.

Αυτό έχει σημασία γιατί ο νόμος το λέει ξεκάθαρα στην αρχή οτι ισχύει από εκείνη την ημερομηνία και όχι από εδώ και μπρός και άλλες τέτοιες αηδίες. Επίσης δεν ισχύει η προειδοποίηση στον εργοδότη για τη δική σας περίπτωση.

g4BDp3.pngyCdLp3.png

Κορίτσια για να είστε ενήμερες, σήμερα μιλούσε ο διοικητής του ΙΚΑ σε μια εκπομπή στην ΕΡΤ-3, όπου έλεγε οτι με τις κρατήσεις το ποσό που θα δίδεται στις μητέρες είναι 580 ? και όχι 681 ? που λένε

Li2ep3.pngKeoEp3.png

ΣΤΙΣ 3/4/2008 ΗΜΟΥΝ ΣΕ ΑΔΕΙΑ ΛΟΧΕΙΑΣ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΩΡΑΡΙΟ. ΤΟ ΠΡΩΙ ΠΟΥ ΠΗΓΑ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ ΗΤΑΝ ΑΛΛΕΣ 5 ΜΗΤΕΡΕΣ ΙΔΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΣΤΕ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΚΑΙ ΗΞΕΡΑ ΟΤΙ ΜΕ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΜΟΥ ΕΦΥΓΕ Η ΓΗ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΑ ΠΟΔΙΑ. ΜΑΣ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΕΙΧΑΝ ΤΗΝ ΕΓΚΥΚΛΙΟ. ΤΟΥΣ ΤΗ ΖΗΤΗΣΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΔΕΙΞΑΝ ΗΤΑΝ ΤΟ ΧΑΡΤΙ ΜΕ ΤΑΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΚΑΙ ΠΟΙΕΣ ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΣΤΟ SITE ΤΟΥΣ. ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΟΜΩΣ Η ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΓΙΑΤΙ ΠΗΡΑ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΒΓΕΙ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΗΣ ΥΠΟΥΡΓΟΥ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ SITE.

Κορίτσια καλημέρα!

Είμαι καινούργια στην παρέα σας και θέλω να ρωτήσω κάτι μήπως υπάρχει ανάλογη περίπτωση.

Γέννησα 22/02, οπότε χρονικά με πιάνει η επιπλέον 6μηνη άδεια.Δουλεύω σε ξενοδοχείο και ως γνωστόν, οι ξενοδοχοϋπάλληλοι είναι ασφαλισμένοι συνταξιοδοτικά στο ΙΚΑ(ένσημα) και ιατροφαρμακευτικά στο ΤΑΞΥ.

Η εγκύκλιος για την άδεια έφτασε στο ξενοδοχείο κανονικά και ο ίδιος ο εργοδότης μου με πήρε τηλ να με ρωτήσει αν θα κάνω χρήση.Μετά απο λίγες μέρες και ενώ τηλεοράσεις,δημόσιες υπήρεσίες,υπουργείο και επιχειρήσεις έλεγαν ότι τη δικαιούμαστε κανονικά, ξαφνικά δεν τη δικαιούμαστε, γιατί ένα από τα δικαιολογητικά που ζητάει ο ΟΑΕΔ είναι αντίγραφο της απόφασης επιδόματος μητρότητας από το ΙΚΑ.Εμείς όμως, πήραμε τα επιδόματα από το ΤΑΞΥ.

Πουθενά ο νόμος δεν αναφέρει ότι δικαιούνται την άδεια μόνο όσοι έχουν πάρει επίδομα από το ΙΚΑ.Λέει ότι δικαιούνται όσοι είναι ασφαλισμένοι στο ΙΚΑ. Κι εγώ στο ΙΚΑ είμαι.

Ξέρει καμμιά σας?

Please καίγομαι! :cry:

καλά... κατάλαβα! υπομονή θα κάνω για το 2ο!!

τζάμπα χάρηκα! :lol::lol::lol:

μα είμαι κι εγώ!! και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο ε; :lol::lol::lol:

άντε, με το καλό όσες το δικαιούστε!!!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Αυτη η διευκρινιστικη ποτε θα βγει επιτελους?

Θα ξεκαθαρισει το τοπιο?

Γιατι ο καθενας στις υπηρεσιες ερμηνευει οπως θελει, αλλοι κατεβαζουν τηλεφωνα (2105295141), αλλοι ελαφρα τη καρδια λενε οτι δεν δικαιουσαι κλπ

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα