Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΔΕΙΑ ΛΟΧΕΙΑΣ ΕΠΙΠΛΕΟΝ 6ΜΗΝΟ


Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΓΕΝΝΗΣΑ ΣΤΙΣ 21/02/2008. ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΕΠΙΠΛΕΟΝ 6ΜΗΝΟ ΚΑΙ ΠΟΙΕΣ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ. ΣΤΗΝ ΕΚΠΟΜΠΗ ΤΟΥ ΓΙΩΡΓΟΥ ΠΑΠΑΔΑΚΗ ΣΤΙΣ 30/04/2008 ΕΙΠΩΘΗΚΕ ΟΤΙ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ ΟΣΕΣ ΓΕΝΝΗΣΑΝ ΑΠΟ 03/04/2008 ΚΑΙ ΜΕΤΑ. ΚΑΤΟΠΙΝ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΗΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΜΕ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΙΑ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΓΙΑΤΙ ΣΤΙΣ 7/05/2008 ΕΠΙΣΤΡΕΦΩ ΣΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΚΑΙΓΟΜΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΚΑΤΑ 99% ΠΗΡΑ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΘΑ ΙΣΧΥΣΕΙ ΓΙΑ ΟΣΕΣ ΗΤΑΝ ΟΤΑΝ ΨΗΦΙΣΤΗΚΕ Ο ΝΟΜΟΣ ΣΕ ΑΔΕΙΑ ΛΟΧΕΙΑΣ. Ο ΝΟΜΟΣ ΨΗΦΙΣΤΗΚΕ ΣΤΙΣ 20/4/2008. ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 15/5/2008 ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΤΗΝ ΕΓΚΥΚΛΙΟ. ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΑΝ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΩ ΣΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΠΑΡΟΥΝ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥΣ ΤΗΝ ΕΓΚΥΚΛΙΟ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΓΩ ΣΕ ΑΔΕΙΑ . ΔΕΝ ΤΗΝ ΧΑΝΩ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΘΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΤΩΝ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ.ΕΣΤΕΙΛΑ ΚΑΙ E-MAIL ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΚΑΙ ΠΗΡΑ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ. :D:D:D:D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 191
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΚΟΜΑ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΑΦΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ...

1. ΜΕΤΑ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΧΡΗΣΗ ΜΕΙΩΜΕΝΟΥ ΩΡΑΡΙΟ ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΓΙΑ ΠΟΣΟ??

2. ΙΣΧΥΕΙ ΟΤΙ ΜΕΤΑ ΤΟ 6ΜΗΝΟ ΜΠΟΡΕΙ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΣΟΥ ΝΑ ΣΕ ΑΠΟΛΥΣΕΙ ΚΑΙ ΧΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΤΟΥ 1 ΕΤΟΣ ΠΟΥ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΝΑ ΑΠΟΛΥΘΕΙΣ??

Link to comment
Share on other sites

ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΧΡΗΣΗ ΚΑΙ ΤΟΥ ΜΕΙΩΜΕΝΟΥ ΩΡΑΡΙΟΥ. ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΚΑΛΕΙΤΕ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΣΤΟ 5295001 ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ. ΜΠΟΡΕΙΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΝΑ ΚΑΛΕΣΕΙΣ

Link to comment
Share on other sites

http://www.ypakp.gr. ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ ΝΕΑ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ. ΜΕΤΑ ΤΟ ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΤΗΣΕΙΣ ΤΗ ΛΕΞΗ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ. ΑΝΟΙΓΕΙ ΝΕΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ ΑΙΤΙΟΛΟΓΙΚΗ ΕΚΘΕΣΗ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΣ ΣΕΛΙΔΑ 106. ΚΑΙ ΣΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΝΟΜΟΥ ΣΕΛΙΔΑ 209. ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΚΛΙΟ ΟΜΩΣ ΕΧΕΙ ΑΝΑΛΥΤΙΚΟΤΕΡΑ ΣΕ ΠΟΙΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΙΣΧΥΕΙ
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΘΑ ΚΑΛΕΣΩ ΠΑΛΙ ΑΥΡΙΟ ΣΤΟ 2105295141.ΤΜΗΜΑ ΙΣΟΤΗΤΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΩ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΝΑ ΣΕ ΑΠΟΛΥΣΕΙ.ΣΤΗΝ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΧΙ. ΨΑΧΝΩ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΒΡΩ ΤΗΝ ΕΓΚΥΚΛΙΟ. ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΧΕΙ ΑΝΕΒΑΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ. ΚΑΛΕΣΤΕ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΟΣΕΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΠΑΡΟΥΝ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΤΟΣΟ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΓΚΥΚΛΙΟ. ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΙΣΧΥΟΥΝ ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΝΟΜΟ.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν καταλαβαίνω καλά....

 

Η εργαζόμενη δικαιούται 53 ημέρες άδεια πριν την ΠΗΤ, 66 μέρες μέτα την ΠΗΤ, 6 μήνες επιπλέον και τέλος μειωμένο ωράριο 30 μηνών για μία ώρα (το οποίο μεταφράζεται και ως 1 έτος για 2ώρες και 6μήνες και 1 ώρα).

 

όχι γιατί αν όντως ισχύει αυτο εγω σήμερα θα βάλω μπρος για δεύτερο παιδι!!!!

 

για πείτε μου!!!

 

dev277pr___.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δηλαδή αν καταλαβαίνω καλά....

 

Η εργαζόμενη δικαιούται 53 ημέρες άδεια πριν την ΠΗΤ, 66 μέρες μέτα την ΠΗΤ, 6 μήνες επιπλέον και τέλος μειωμένο ωράριο 30 μηνών για μία ώρα (το οποίο μεταφράζεται και ως 1 έτος για 2ώρες και 6μήνες και 1 ώρα).

 

όχι γιατί αν όντως ισχύει αυτο εγω σήμερα θα βάλω μπρος για δεύτερο παιδι!!!!

 

για πείτε μου!!!

Ακόμη δεν έβαλες πότε θα προλάβεις να αποκτήσεις πέντε παιδάκια μου λες? :lol::lol::lol:

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Είπαμε ρε Στελλίτσα... Ούτε κουνέλα να ήμουνα...

 

Αλλα τώρα που το σκέφτομαι αν όντως έχεις τέτοια άδεια τότε μάλλον για 10 πάω... :lol::lol::lol::lol::lol:

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol: θα κολλήσεις στο ένα και δεν θα κάνεις

ποδοσφαιρική ομάδα??????????? :roll:

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Είπαμε ρε Στελλίτσα... Ούτε κουνέλα να ήμουνα...

 

Αλλα τώρα που το σκέφτομαι αν όντως έχεις τέτοια άδεια τότε μάλλον για 10 πάω... :lol::lol::lol::lol::lol:

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol: θα κολλήσεις στο ένα και δεν θα κάνεις

ποδοσφαιρική ομάδα??????????? :roll:

 

ναι ναι για βάλε μου ιδέες τώρα :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

dev277pr___.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια, εμένα μου είπαν ότι ακούσανε ότι το εξάμηνο θα ισχύει μονο εφόσον δίνει την συγκατάθεση του ο εργοδότης.

Ξέρετε αν ισχύει αυτό; Δηλαδή αν δεν θέλει ο εργοδότης να λείψεις 6μήνο μπορεί να στο σταματήσει;

Λογικά έτσι οι περισσότεροι θα αρνηθούν να το δώσουν...

Ας μου απαντήσει κάποια που γνωρίζει ακριβώς αν ισχύει γιατί αυτό πολύ με χάλασε...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, εμένα μου είπαν ότι ακούσανε ότι το εξάμηνο θα ισχύει μονο εφόσον δίνει την συγκατάθεση του ο εργοδότης.

Ξέρετε αν ισχύει αυτό; Δηλαδή αν δεν θέλει ο εργοδότης να λείψεις 6μήνο μπορεί να στο σταματήσει;

Λογικά έτσι οι περισσότεροι θα αρνηθούν να το δώσουν...

Ας μου απαντήσει κάποια που γνωρίζει ακριβώς αν ισχύει γιατί αυτό πολύ με χάλασε...

 

Aν ισχύει αυτό που λές τότε αυτό το νομοσχέδιο είναι για τα σκουπίδια ! Ελπίζω να μην χρειάζεται να πάρεις συγκατάθεση απο τον εργοδότη σου γιατί εννοείται ότι κανείς δεν θα συναινέσει ! Δεν έχω ακούσει αλλά πιστεύω ότι δεν ισχύει . :?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, εμένα μου είπαν ότι ακούσανε ότι το εξάμηνο θα ισχύει μονο εφόσον δίνει την συγκατάθεση του ο εργοδότης.

Ξέρετε αν ισχύει αυτό; Δηλαδή αν δεν θέλει ο εργοδότης να λείψεις 6μήνο μπορεί να στο σταματήσει;

Λογικά έτσι οι περισσότεροι θα αρνηθούν να το δώσουν...

Ας μου απαντήσει κάποια που γνωρίζει ακριβώς αν ισχύει γιατί αυτό πολύ με χάλασε...

 

Aν ισχύει αυτό που λές τότε αυτό το νομοσχέδιο είναι για τα σκουπίδια ! Ελπίζω να μην χρειάζεται να πάρεις συγκατάθεση απο τον εργοδότη σου γιατί εννοείται ότι κανείς δεν θα συναινέσει ! Δεν έχω ακούσει αλλά πιστεύω ότι δεν ισχύει . :?

 

Το εύχομαι!!!

Γιατί διαφορετικά δεν βρίσκω και εγώ το λόγο να γίνει αυτό το νομοσχέδιο.

Link to comment
Share on other sites

δεν θελω να σας στεναχωρησω αλλα αν διαβασα καλα

πρεπει να συνενεσει ο εργοδοτης

και δευτερον αν κατσεις 6 μηνες δεν θα δικαιουσε μειωμενο ωραριο

κοινος το νομοσχεδιο ειναι για τα σκουπιδια

Link to comment
Share on other sites

δεν θελω να σας στεναχωρησω αλλα αν διαβασα καλα

πρεπει να συνενεσει ο εργοδοτης

και δευτερον αν κατσεις 6 μηνες δεν θα δικαιουσε μειωμενο ωραριο

κοινος το νομοσχεδιο ειναι για τα σκουπιδια

 

 

:cry::cry::cry:

Αλοίμονο μας....

Link to comment
Share on other sites

δεν θελω να σας στεναχωρησω αλλα αν διαβασα καλα

πρεπει να συνενεσει ο εργοδοτης

και δευτερον αν κατσεις 6 μηνες δεν θα δικαιουσε μειωμενο ωραριο

κοινος το νομοσχεδιο ειναι για τα σκουπιδια

 

Φυσικά και δικαιουσε μειωμένο ωράριο , τουλάχιστον αυτό κατάλαβα από αυτά που διάβασα εγώ στο link που μας παρέθεσε η Μπέμπης

 

http://www.ypakp.gr./

 

Εσύ μήπως μπερδέυεσαι με την ισόποση με το μειωμένο ωράριο άδεια

( 4 μηνη ) που υποτίθεται ότι μπορείς να πάρεις αλλά αν δεν συναινέση ο εργοδότης που εκεί χρειάζεται συγκατάθεση , δεν παίρνεις ? Και που εννοείται ότι δεν δίνει συγκατάθεση να σε πληρώνει 4 μήνες χωρίς να πηγαίνεις στην δουλειά !

Link to comment
Share on other sites

Ειδικότερα, στην ασφαλισμένη του ΙΚΑ - ΕΤΑΜ εργαζόμενη ως άνω μητέρα παρέχεται το δικαίωμα ειδικής άδειας προστασίας μητρότητας ίσης με έξι μήνες, η οποία χορηγείται μετά τη λήξη της άδειας λοχείας και της ισόχρονης προς το μειωμένο ωράριο άδειας, που προβλέπονται από το άρθρο 9 της ΕΓΣΣΕ των ετών 2004-2005. Στην περίπτωση που δεν γίνει χρήση της ισόχρονης προς το μειωμένο ωράριο άδειας για την οποία, με βάση την Ε.Γ.Σ.Σ.Ε. απαιτείται συμφωνία και του εργοδότη, η μητέρα δικαιούται αμέσως μετά τη λήξη της άδειας λοχείας την ως άνω ειδική άδεια προστασίας μητρότητας και στη συνέχεια το μειωμένο ωράριο.

 

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΓΡΑΦΟ ΑΠΟ ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟ

ΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΜΕΤΑΦΡΑΣΕΙ?

Link to comment
Share on other sites

ΕΧΩ ΨΑΞΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙ Ο ΝΟΜΟΣ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΕΓΚΡΙΣΗ ΤΟΥ ΕΡΓΟΔΟΤΗ.

 

ΠΙΘΑΝΟΤΑΤΑ ΝΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΕΓΚΡΙΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΤΟΥ ΜΕΙΟΜΕΝΟΥ ΩΡΑΡΙΟΥ ΣΕ ΤΕΤΡΑΜΗΝΗ ΑΔΕΙΑ.

 

ΕΓΩ ΕΧΩ ΜΙΛΗΣΕΙ ΣΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΚ

an1cCvQ0g410010Nzc3NzlkaHwxNTc1NzYzZGF8SCBWYXNpbGlrb3VsYSBtb3UgZWluYWk.gif
Link to comment
Share on other sites

Ειδικότερα, στην ασφαλισμένη του ΙΚΑ - ΕΤΑΜ εργαζόμενη ως άνω μητέρα παρέχεται το δικαίωμα ειδικής άδειας προστασίας μητρότητας ίσης με έξι μήνες, η οποία χορηγείται μετά τη λήξη της άδειας λοχείας και της ισόχρονης προς το μειωμένο ωράριο άδειας, που προβλέπονται από το άρθρο 9 της ΕΓΣΣΕ των ετών 2004-2005. Στην περίπτωση που δεν γίνει χρήση της ισόχρονης προς το μειωμένο ωράριο άδειας για την οποία, με βάση την Ε.Γ.Σ.Σ.Ε. απαιτείται συμφωνία και του εργοδότη, η μητέρα δικαιούται αμέσως μετά τη λήξη της άδειας λοχείας την ως άνω ειδική άδεια προστασίας μητρότητας και στη συνέχεια το μειωμένο ωράριο.

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΓΡΑΦΟ ΑΠΟ ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟ

ΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΜΕΤΑΦΡΑΣΕΙ?

 

Η εξάμηνη άδεια είναι αυτό που αναφέρεται σαν ειδική άδεια προστασίας μητρότητας και αυτό μας αφορά . Η ισόχρονη προς το μειωμένο ωράριο άδεια είναι ένα νομοσχέδιο που έχει ψηφιστεί αλλά στην πλειοψηφία δεν εφαρμόζεται το οποίο λέει ότι αντί για μειωμενο ωράριο 1 ώρα * 30 μήνες , μπορείς να πάρεις 4 μήνες άδεια και μετά να γυρίσεις στην δουλειά με κανονικό ωκτάωρο. Οπως καταλαβαίνεις όμως αυτό θέλει και συγκατάθεση εργοδότη οπότε δεν γίνεται ποτέ δεκτό !

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...