Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πόνος στην κοιλιά τι ειναι?


Recommended Posts

4 ώρες πρίν, kristin είπε:

Καλησπέρα και από εμένα και με το καλό κορίτσια τα μωράκια σας! Θελω κι εγώ τη γνώμη σας για κάποιο θέμα που με απασχολεί. Ειμαι 16 εβδομάδων και έχω ενα πόνο δεξιά από τον αφαλό που τον νιώθω στην αφή, αν πιεσω λίγο το σημείο όπου νιώθω κ ένα μικρό γρομπαλακι. Επίσης υποφέρω σχεδόν καθημερινά από έντονα φουσκωματα που κανουν πιο έντονο τον πόνο. Ακριβώς μια εβδομάδα πριν είχα και λίγο αίμα αλλά πήγα για υπερηχο και ήταν όλα οκ. Είναι το πρώτο μου παιδάκι ύστερα από 2 παλιδρομες κυησεις και με τρομαζουν τα πάντα!

Λογικό να φοβάσαι κι εσύ όπως η καθεμιά μας. Η γνώμη του γιατρού σου ποια είναι;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 66
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 1 month later...

Καλημέρα κορίτσια! Είμαι στην 34η εβδομάδα και έχω μερικές ανησυχίες. Εδώ και μερικές μέρες ο μπέμπης μου βρίσκεται σε πλήρη ανησυχία. Πολύ σπάνια είναι ήσυχος, τις περισσότερες φορές κουνιέται πολύ έντονα και μαζεύεται. Πλέον έχω βαρύνει πάρα πολύ και με δυσκολία κινούμαι. Επιπλέον έχω κάτι πονάκια πού και πού χαμηλά στην κοιλιά, στα πόδια μου και λίγο στη μέση μου. Δεν έχω πάρει το γιατρό μου να του το πω γιατί έτσι κι αλλιώς σε λίγες μέρες έχουμε ραντεβού. Η π.η.τ. μου είναι 8/10. Λέτε να μου έρθει νωρίτερα;; αχχχ φοβάμαι πάρα πάρα πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχωνεσαι...χαλαρωνουν οι συνδεσμοι της λεκανης, προετοιμαζεται η περιοχη για την καθοδο του μωρου και θα τα εχεις αυτα απο εδω και περα. Αλλωστε, εισαι στη τελικη ευθεια. Τωρα ειναι μεγαλος και  τον νιωθεις πολυ.Εμενα καποιες φορες πονουσαν τα σωθηκα μου απο τις κλωτσιες του! Σε δυο εβδομαδες μπαινεις στον μηνα σου, θα εχεις ενοχλησεις, μην αγχωνεσαι!

 
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sentir...natureza είπε:

Μην αγχωνεσαι...χαλαρωνουν οι συνδεσμοι της λεκανης, προετοιμαζεται η περιοχη για την καθοδο του μωρου και θα τα εχεις αυτα απο εδω και περα. Αλλωστε, εισαι στη τελικη ευθεια. Τωρα ειναι μεγαλος και  τον νιωθεις πολυ.Εμενα καποιες φορες πονουσαν τα σωθηκα μου απο τις κλωτσιες του! Σε δυο εβδομαδες μπαινεις στον μηνα σου, θα εχεις ενοχλησεις, μην αγχωνεσαι!

Όταν κουνιέται κι εγώ νιώθω απίστευτη δυσφορία!!! Πλέον ούτε να φάω δε μπορώ. Έτσι θα πάει μέχρι το τέλος;;; 

Ευχαριστώ για την απάντηση!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 23 λεπτά , ΧρύσαΜ είπε:

Όταν κουνιέται κι εγώ νιώθω απίστευτη δυσφορία!!! Πλέον ούτε να φάω δε μπορώ. Έτσι θα πάει μέχρι το τέλος;;; 

Ευχαριστώ για την απάντηση!!

Nαι οσο παει και χειροτερα θα γινεται:-P

 

 
Link to comment
Share on other sites

Πλεον ειναι μεγαλο το μωρο κ λογικο να γινονται επιπονες οι κινησεις του,ακομη κ που αλλαζει πλευρο

Λιγο πιο ανετα ισως νιωθεις αν εχει παρει θεση κ ειναι χαμηλα με το κεφαλι,βεβαια τοτε μπορει να σε ενοχλει εκει χαμηλα

Κανα δυο βδομαδες ακομη προσεχτικα να μπεις κ στο μηνα σου κ μετα μια χαρα οποτε γεννησεις

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι με νέα απορία :-P:-P:-P νιώθω ψηλά στο στομάχι μου σαν να μου έχεις βάλει φωτιά. Σε ένα μόνο σημείο είναι. Εξωτερικά αν το αγγίξεις δεν είναι ζεστό, αλλά από μέσα νιώθω πραγματικά σα να έχεις ακουμπήσει ένα σπίρτο αναμμένο!!! Η μαμά μου λέει ότι και καλά είναι από τα μαλλιά του μπέμπη, αλλά παίζει κάτι τέτοιο; κι αν ναι δηλαδή τι, σε εκείνο το σημείο που με καίει είναι το κεφάλι του; γιατί αρχές του Αυγούστου που είχα πάει στο γιατρό, το κεφάλι του ήταν προς τα κάτω. Παίζει να ξανάλλαξε θέση;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , ΧρύσαΜ είπε:

Επανέρχομαι με νέα απορία :-P:-P:-P νιώθω ψηλά στο στομάχι μου σαν να μου έχεις βάλει φωτιά. Σε ένα μόνο σημείο είναι. Εξωτερικά αν το αγγίξεις δεν είναι ζεστό, αλλά από μέσα νιώθω πραγματικά σα να έχεις ακουμπήσει ένα σπίρτο αναμμένο!!! Η μαμά μου λέει ότι και καλά είναι από τα μαλλιά του μπέμπη, αλλά παίζει κάτι τέτοιο; κι αν ναι δηλαδή τι, σε εκείνο το σημείο που με καίει είναι το κεφάλι του; γιατί αρχές του Αυγούστου που είχα πάει στο γιατρό, το κεφάλι του ήταν προς τα κάτω. Παίζει να ξανάλλαξε θέση;

Ευχαριστώ

Oχι δεν ειναι απ'τα μαλλια του:-Dαυτα ειναι παλιες αντιληψεις. Καουρες ειναι επειδη εχει ανεβει το στομαχι. Σε καποιες βοηθαει το γαλα,εμενα με βοηθουσε το χαμομηλι. Προσπαθησε να μην τρως μεγαλες μεριδες και απεφευγε τα εσπεριδοειδη, οπως και να ξαπλωνεις μολις φας. Εγω τον τελευταιο μηνα ειχα συνεχεια..υπομονη, μολις γεννησεις θα εξαφανιστουν.

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλά κι εμένα κουλό μου φαίνεται να είναι από τα μαλλιά.. Τόσο υγρό έχει γύρω του από πού κι ως πού να νιώθω κάψημο σε ένα μόνο σημείο;!;! Καούρες δεν έχω ξανανιώσει ποτέ, οπότε ίσως και να έχετε δίκιο. Απλά είναι τέτοια η αίσθηση που δε μου φαίνεται να το νιώθω σε κάποιο όργανο, αλλά δερματικά. Σα να μου σβήνουν τσιγάρο σε εκείνο το σημείο.. Θα πάω με την πρώτη ευκαιρία στο γιατρό και θα του το αναφέρω, εννοείται!! Τώρα, όσον αφορά το άλλο θέμα, υπάρχει περίπτωση να έχει ξαναγυρίσει ανάποδα;;

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, ΧρύσαΜ είπε:

Καλά κι εμένα κουλό μου φαίνεται να είναι από τα μαλλιά.. Τόσο υγρό έχει γύρω του από πού κι ως πού να νιώθω κάψημο σε ένα μόνο σημείο;!;! Καούρες δεν έχω ξανανιώσει ποτέ, οπότε ίσως και να έχετε δίκιο. Απλά είναι τέτοια η αίσθηση που δε μου φαίνεται να το νιώθω σε κάποιο όργανο, αλλά δερματικά. Σα να μου σβήνουν τσιγάρο σε εκείνο το σημείο.. Θα πάω με την πρώτη ευκαιρία στο γιατρό και θα του το αναφέρω, εννοείται!! Τώρα, όσον αφορά το άλλο θέμα, υπάρχει περίπτωση να έχει ξαναγυρίσει ανάποδα;;

Είναι ακριβώς η αίσθηση  της καούρας αυτό που  περιγραφεις. Δεν γίνεται να νιώθεις τα μαλλιά γιατι το μωρό είναι μέσα στο σάκο και η μήτρα δεν επικοινωνεί με το στομαχι:-D

Λίγο δύσκολο να έχει γυρισει.Γινεται αλλά δεν είναι συχνό. Αν θέλεις κάνε συχνά μέσα στη μέρα τις ασκήσεις που σου είχα πει παλιότερα με τη καμπούρα στα τεσσερα, για να διατηρησει την κεφαλικη προβολή.

 
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Είναι ακριβώς η αίσθηση  της καούρας αυτό που  περιγραφεις. Δεν γίνεται να νιώθεις τα μαλλιά γιατι το μωρό είναι μέσα στο σάκο και η μήτρα δεν επικοινωνεί με το στομαχι:-D

Λίγο δύσκολο να έχει γυρισει.Γινεται αλλά δεν είναι συχνό. Αν θέλεις κάνε συχνά μέσα στη μέρα τις ασκήσεις που σου είχα πει παλιότερα με τη καμπούρα στα τεσσερα, για να διατηρησει την κεφαλικη προβολή.

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας!Ειναι η πρώτη φορά που γράφω σε κάποιο φόρουμ,όποτε συγχωρήστε μου οποιοδήποτε λαθάκι. 

Είμαι στην 24η εβδομάδα και γενικά δεν έχω ηρεμήσει καθόλου!Πονάω φριχτά από την αρχή σε όλη τη κοιλιακή χώρα,στον αφαλό,στο στομάχι..

Συνοδευεται από έντονα τραβήγματα.

Εδω και μήνες δεν μπορώ να σταθώ όρθια πάνω από 10 λεπτά ή να περπατήσω για κάποια μέτρα..Τεράστια ταλαιπωρία!

Φυσικά αυτό δεν σταματάει ούτε τη νύχτα,με κανένα ειδικό μαξιλάρι κ καμία στάση!

Η γιατρός μου όσες φορές με εξέτασε είδε πως όλα είναι καλά κ πως όλο αυτό έχει να κάνει με την κατασκευή μου η οποία είναι πολύ «σκληρή» και οι σύνδεσμοι μου πολύ «σφιχτοί». 

Όλο αυτό ηρεμεί μόνο με παυσίπονα,τα οποία μου επιτρέπουν μεν,αλλά δεν θέλω να υπερκαταναλωσω δε. 

Εχει καμία τόση δυσκολία και για τόσο διάστημα στην εγκυμοσύνη της;Κοντεύω να τρελαθώ..!

 

 

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!!νομίζω η κάθε μια εχει διάφορα πονάκια...ίσως διαφορετικά!

εγώ απο την αρχη της εγκυμοσύνης είχα τσιμπηματάκια,τραβήγματακαι κράμπες  και απο τον τέταρτο μήνα έχω πονους στην μέση οι οποίοι φυσικά όχι μόνο δεν βελτιώθηκαν τώρα που είμαι στην 29η εβδομάδα αλλά έχουν ξεκινήσει και πόνοι στην πλάτη με αποτέλεσμα να ξυπνάω όλο το βράδυ από πόνους και φυσικά απο την συχνοουρίαααα!!!!όσο για το περπάτημα που φυσικά κάνει καλό δυστυχώς με κουράζει πάααρα πολύ και αυτό απο τον τέταρτο μήνα διότι τις περισσότερες φορές νιώθω ένα βάρος στο κάτω μέρος της κοιλιάς λες και πρόκειται να φύγει η κοιλία μου!!καθώς από τον ίδιο μήνα είχαν ξεκινήσει και οι συσπάσεις!!!φυσικά το μόνο που με νοιάζει είναι να είναι όλα αυτά φυσιολογικά και να ειναι καλά τω μωράκι μουυ και να το δω σε λίγο καιρό και απο κοντάα!!!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα προτεινα και στις δυο να αγορασετε μια μπαλα φυσιοθεραπειας και να εξασκειστε καθημερινα. Βασικα απλα και με το να καθεστε πανω της θα ανακουφιζεστε. Δοκιμαστε το! Επισης, αυτο το βιντεακι στον συνδεσμο βοηθαει να χαλαρωσουν οι σφιγμενοι συνδεσμοι και να μειωθει ο πονος.

 

 
Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπερα κοριτσια , 

Διανυω την 26 εβδομαδα κυησης και έχω το εξής θεμα .. 

Πανω σε υπερηχο που καναμε με τον γιατρο μογ παρατήρησα οτι σε συγκεκριμένο σημειο διπλα απο τον αφαλό πονάω αφόρητα, οταν το ακουμπάω.. 

Να πω οτι και στον 3ό μηνα κυησης  ειχα πόνους,  λιγο πιο χαμηλα πιυ εμοιαζάν σαν να με χτυπαγε ηλεκτρικο ρευμα και ο προηγούμενος ιατρος μου δεν ειχε δώσει σημασία ..

Κλείσαμε ραντεβου αύριο με γαστρεντερολογο και με ακτινολογκ για υπέρηχο ανω κάτω κοιλιάς.. 

Υποψιαζετε Ο γιατρός 3 πράγματα.. συμφιση μήτρας,  σκολικοηδη, κηλη .. καθως εκει ακριβώς ο γιατρος ψηλαφει μήτρα.. 

Ειχε καμια πσρομοια έμπειρα; πως εξελίχθηκε.. 

Ρχω ανχοθει γιατι δεν θελω να μπα σε διαδικασία καποιου χειρουργιπυ τωρα στην εγκυμοαυνη .. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...