Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πόνος στην κοιλιά τι ειναι?


Recommended Posts

Εγω ρε κοριτσια αυτες τις ημερες στο σημειο που εχω κανει τις ραγαδες γυρω απο τον αφαλο οταν π.χ. καταλαθος περασω ξυστα απο μια καρεκλα νιωθω σαν κατι να με τρυπαει απο μεσα!!!!Το εχετε νιωσει εσυς?Σκεφτηκα οτι μπορει να ειναι λογο των ραγαδων.

 

Και εγω εκει που εκανα ραγαδες ισα που το αγγιζω να βαλω κρεμα και τσουζει υπερβολικα.πονανε οι ατιμες πονανε!αυτο θα ναι

lo5lp3.pngtumhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 66
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα σας,

Έχω ένα μικρό πρόβλημα που με έχει αγχώσει πολύ και θα ήθελα τη βοήθειά σας.

Εδώ και δυο εβδομάδες περίπου έχω πόνους εξωτερικά της κοιλιάς και ιδιαίτερα στην περιοχή γύρω γύρω του αφαλού. Το βράδυ δεν μπορώ με τίποτα να βρω μια θέση που να μην με ενοχλεί η κοιλιά μου (είμαι στην 32η εβδομάδα). Φανταστείτε ότι η κόρη μου χαϊδεύει την κοιλιά μου ή τη φιλάει για να πει καληνύχτα στο μωρό και νιώθω πόνο. Μερικές φορές ο πόνος μοιάζει λες και έχω κάνει 10.000 κοιλιακούς, ενώ άλλες φορές λες και με διαπερνάει ηλεκτρικό ρεύμα. Την προηγούμενη εβδομάδα ρώτησα το γιατρό μου και μου είπε ότι προφανώς είναι λόγω του σκουλαρικιού που είχα στον αφαλό (εννοείτε ότι απο τον 3ο μήνα το έβγαλα), αλλά του είπα ότι και στην κόρη μου είχα ήδη κάνει την τρύπα στον αφαλό και δεν είχα τέτοιους πόνους. Δεν μου έδωσε άλλη εξήγηση.

Εντωμεταξύ έχω έντονη αλλεργία στη γύρη και φτερνίζομαι καμιά 60αριά φορές τη μέρα (αλήθεια μια μέρα τα μετρούσα!!!). Πονάω και αριστερά στα πλευρά μου απο την πίσω μεριά αλλά φαντάζομαι ότι αυτό θα είναι απο κάποια απότομη κίνηση που θα έκανα καθώς φτερνιζόμουν.

Έχει συμβεί σε καμιά απο εσάς κάτι τέτοιο; Ευχαριστώ πολύ!!!!

 

 

Καλημέρα, έχω περασει το βράδυ όρθια με παρόμοιο πόνο με αυτό που περιγράφεις... το νοιώθω κυρίως σαν όπως λες να έχω κάνει κοιλιακους... και είμαι μόλις στην 24η εβδομάδα.... ελπίζω να μπορει κάποια συμπάσχουσα να μας καθησυχάσει!!!!

...η αγάπη μετριέται με ό,τι μπορείς να απαρνηθείς

για χάρη της.... ακόμα και την ίδια την αγάπη....

Link to comment
Share on other sites

Έκανα την Τρίτη το doppler και επειδή παραπονέθηκα έντονα για τους πόνους που νιώθω η γιατρός με έψαξε πολύ ώρα. Μου είπε ότι είναι δερματικό (αυτό το τέντωμα...) και να μην ανησυχώ. Μου είπε επίσης ότι ο λόγος που νιώθω τώρα αυτόν τον πόνο ενώ δεν τον ένιωθα στην κόρη μου είναι γιατί τώρα προφανώς δεν ξεκουράζομαι όσο πρέπει και με τις κινήσεις που κάνω ταλαιπωρώ περισσότερο την κοιλιά μου. Οπότε μην ανησυχείτε!!!!

EVvep3.png6SUnp3.png

 

 

Αγάπες μου σας λατρεύω!

30.06.2011: Το αδελφάκι σας, το αστεράκι μου, πήγε στον ουρανό πριν ακόμα γεννηθεί...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα!!!!

Σημερα μπαινω στην 28η εβδομαδα ... εχθες το βραδυ δεν μπορουσα να κοιμηθω απο τους πονους διπλα στον αφαλο, αλλα κυριως στην μεση με επιαναν κατι κραμπες δεν μπορουσα να γυρισω στο πλαι... δεν βολευομουν με τιποτα. Μπορει να φατει οτι εχθες πηγαμε Ηρακλειο για να δουμε για κρεβατακι και ρουχαλακια και μαλλον κουραστικα.... Ελπιζω να μην συνεχιστουν αυτοι οι πονοι....ανησυχω περισσοτερο για την νεραιδουλα μου... φοβομουν τοσο πολυ που ελεγα στον αντρουλη μου οτι δεν την ακουω.....:|

kuWSp3.png

Link to comment
Share on other sites

ειχα κι εγω στην προηγουμενη εγκυμοσυνη πονους γυρω απο τον αφαλο κι η γιατρος μου ειπε οτι το μωρο τραβαει το λορο κι ισως ειναι απο αυτο...μετα απο λιγο καιρο ο πονος περασε....

IhCLp3.png

3Zdxp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα κοριτσια μην ανησυχητε αυτοι οι πονοι ειναι φυσιολογικοι τους εχω κ εγω ειμαι 31 εβδομαδα κ που ρωτησα τον γιατρο μου μου ειπε οτι το μωρο μεγαλωνει και τραβαει τον ομφαλιο λωρο γιαυτο μας ποναει ο ομφαλος..οσο για τις κραμπες απο τον τριτο μηνα υποφερω κ δεν με βοηθαει το μαγνησιο....φιλακια σε ολες!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

απιστευτος κολικός εντέρου με έπιασε χθες και ήταν σα να μην μπορώ να τον ξεχωρίσω από τις συσπάσεις της μήτρας μονο που ήταν εστιασμένος αριστερά!!! Κι όλα αυτά γιατί η μικρή λουλου μου κινείται και ζορίζει το έντερο - με το οποίο παρεμπιπτόντως δεν έχω και τις καλύτερες των σχέσεων δεδομένης της δυσκοιλιότητας!!!:mad:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

καλησπερα κοριτσια και εγω εχω πονους κατω αριστερα οταν περπαταω αρκετα και γενικα τισ τελευταιες ημερες που μπηκα στον 5ο καποιες φορες ειναι εντονος καποιες αλλες οχι αυριο θα παω για την β επιπεδου και εχω ενα αγχος φοβαμαι για το μωρο μου πολυ ειναι δραστήριο μωρο κλωτσαει ολη μερα!!!!!!!!! εσεις τι λετε πρεπει να ανησυχω πηρα τον γιατρο μου τηλ και μου ειπε να κανω την β επιπεδου και να τον ενημερωσω

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Καλησπερα κοριτσια!Ειμαι μολις 6 εβδομαδων και εχω απιστευτο πονο στον αφαλο λες και καποιος μου το σκαλιζει συνεχομενα..η ναυτια δεν σταματαει απο οταν ξυπνησω μεχρι να ξανακοιμηθω..τι ξερετε για αυτα?δεν ειναι νωρις για τετια?? :cry:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα κοριτσια!Ειμαι μολις 6 εβδομαδων και εχω απιστευτο πονο στον αφαλο λες και καποιος μου το σκαλιζει συνεχομενα..η ναυτια δεν σταματαει απο οταν ξυπνησω μεχρι να ξανακοιμηθω..τι ξερετε για αυτα?δεν ειναι νωρις για τετια?? :cry:

 

Απίστευτος πόνος είναι λόγος να πας στο νοσοκομείο. Το ότι είσαι έγκυος δυστυχώς δεν αποκλείει π.χ. μία σκωληκοειδίτιτδα. Ελπίζω να μην είναι τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια!Ειμαι μολις 6 εβδομαδων και εχω απιστευτο πονο στον αφαλο λες και καποιος μου το σκαλιζει συνεχομενα..η ναυτια δεν σταματαει απο οταν ξυπνησω μεχρι να ξανακοιμηθω..τι ξερετε για αυτα?δεν ειναι νωρις για τετια?? :cry:

Η ναυτια ειναι φυσιολογικη.και εγω μεχρι κ τελος του 3ου μηνα κ λιγο αρχες του τεταρτου ημουν χαλια ολη μερα απο ναυτιες κ εμετους.στο 1ο τριμηνο μια φορα με ειχε πιασει κ κολικος,μιλαμε για τρελο πονο που ξεκινουσε απο δεξια του αφαλου κ εφτανε μεχρι κατω.με πηγαν αρον αρον για εξετασεις σκωλικοειδιτιδας κλπ κ ευτυχως δεν ειχα τιποτα κ ηταν κολικος!αλλα πρεπει να μιλησεις με τον γιατρο σου κ να το κοιταξεις να μην το αφησεις!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Εγώ έχω άλλο είδους πόνο. Δε μπορώ να το περιγράψω στο γιατρό γιατί είναι περίεργο το σημείο. Αισθάνομαι πόνο μέσα μέσα μέσα στο "τέτοιο" μου σα να έχω τραυματιστεί από έντονη σεξουαλική επαφή ένα πράγμα και έχω μερικά πονάκια δεξιά κι αριστερά χαμηλά στην κοιλιά μου, σαν τραβήγματα. Αυτά κυρίως όταν σηκώνομαι μετά από ξάπλα. Είμαι στην 28η εβδομάδα. Τα πονάκια στην κοιλιά τα είχα και πριν 2 εβδομάδες που πήγα σρο γιατρό αλλά πολύ λιγότερα και από τη μια μεριά και μου είχε πει ότι είναι φυσιολογικά επειδή μεγαλώνει η μήτρα. Τότε ο μπέμπης ήταν 1.170 γραμμάρια. Λέτε οι ενοχλήσεις αυτές να οφείλονται στο βάρος του μπέμπη;; ή λέτε να με βρει κανένα κακό, όπως πρόωρος τοκετός (χτύπα ξύλο);;;;

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, ΧρύσαΜ είπε:

Εγώ έχω άλλο είδους πόνο. Δε μπορώ να το περιγράψω στο γιατρό γιατί είναι περίεργο το σημείο. Αισθάνομαι πόνο μέσα μέσα μέσα στο "τέτοιο" μου σα να έχω τραυματιστεί από έντονη σεξουαλική επαφή ένα πράγμα και έχω μερικά πονάκια δεξιά κι αριστερά χαμηλά στην κοιλιά μου, σαν τραβήγματα. Αυτά κυρίως όταν σηκώνομαι μετά από ξάπλα. Είμαι στην 28η εβδομάδα. Τα πονάκια στην κοιλιά τα είχα και πριν 2 εβδομάδες που πήγα σρο γιατρό αλλά πολύ λιγότερα και από τη μια μεριά και μου είχε πει ότι είναι φυσιολογικά επειδή μεγαλώνει η μήτρα. Τότε ο μπέμπης ήταν 1.170 γραμμάρια. Λέτε οι ενοχλήσεις αυτές να οφείλονται στο βάρος του μπέμπη;; ή λέτε να με βρει κανένα κακό, όπως πρόωρος τοκετός (χτύπα ξύλο);;;;

Ξαναμίλησε με το γιατρό σου για να είσαι ήσυχη. Σε εμένα ο πόνος στον κόλπο ήταν πρόωρος τοκετός, αλλά δεν ήμουν τόσο νωρίς. Επειδή όμως μπορεί ο δικός μου πόνος να ήταν άσχετος με το δικό σου, μίλα με το γιατρό σου να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

9 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

Πονο μεσα στον κολπο η στο ηβικο οστο.στο οστο ειναι φυσιολογικο.εγω στον κολπο ενιωθα κτ τσιμπηματακια αμα κουραζομουν λιγο

Ευχαριστώ για την απάντηση. Έχω διαβάσει τόσα πολλά άσχημα γεγονότα σε αυτό το σάιτ και έχω επηρρεαστεί αρκετά. Λέω κάτσε μη μου φύγει τίποτα από κάτω εκεί που στέκομαι... :-P:-P:-P:-P

2 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Ξαναμίλησε με το γιατρό σου για να είσαι ήσυχη. Σε εμένα ο πόνος στον κόλπο ήταν πρόωρος τοκετός, αλλά δεν ήμουν τόσο νωρίς. Επειδή όμως μπορεί ο δικός μου πόνος να ήταν άσχετος με το δικό σου, μίλα με το γιατρό σου να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Θα του μιλούσα αλλά δεν ξέρω πώς τα περιγράψω εκείνο το σημείο... Δεν είναι στον κόλπο είναι λίγο πιο πάνω. Διάβασα μεσα στο φόρουμ ότι και άλλη μια κοπέλα είχε το ίδιο ακριβώς, ειδικά όταν καθόταν για κάποια ώρα και σηκονόταν μετά.

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, ΧρύσαΜ said:

Εγώ έχω άλλο είδους πόνο. Δε μπορώ να το περιγράψω στο γιατρό γιατί είναι περίεργο το σημείο. Αισθάνομαι πόνο μέσα μέσα μέσα στο "τέτοιο" μου σα να έχω τραυματιστεί από έντονη σεξουαλική επαφή ένα πράγμα και έχω μερικά πονάκια δεξιά κι αριστερά χαμηλά στην κοιλιά μου, σαν τραβήγματα. Αυτά κυρίως όταν σηκώνομαι μετά από ξάπλα. Είμαι στην 28η εβδομάδα. Τα πονάκια στην κοιλιά τα είχα και πριν 2 εβδομάδες που πήγα σρο γιατρό αλλά πολύ λιγότερα και από τη μια μεριά και μου είχε πει ότι είναι φυσιολογικά επειδή μεγαλώνει η μήτρα. Τότε ο μπέμπης ήταν 1.170 γραμμάρια. Λέτε οι ενοχλήσεις αυτές να οφείλονται στο βάρος του μπέμπη;; ή λέτε να με βρει κανένα κακό, όπως πρόωρος τοκετός (χτύπα ξύλο);;;;

 

έλα βρε κορίτσι μου μην σκέφτεσαι τέτοια άσχημα πράγματα, πάρε τηλέφωνο τον γιατρό σου και πες του επακριβώς που σε πιάνει ο πόνος.. αχ όλα καλά θα πάνε μην ανησυχείς! αγοράκι περιμένεις?? τι καλά!!

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα κ από εμένα!!! Είμαι στην 26η εβδομάδα και έχω εδώ και μια βδομάδα που με πονάει η μέση μόνο όταν ξαπλώσω ηρεμεί κι αυτό αν είμαι για πολύ ώρα ξάπλα πάλι αρχίζω και πονάω και αγχώνομαι πριν μια βδομάδα πήγα στον γιατρό γιατί είχα πετρώματα στην κοιλιά πιο πολλά από το κανονικό που μου είπε ο γιατρος και μου έκοψε για την ώρα το ασβέστιο (δεν ξέρω γιατί) και πέρνω 3 φορές την μέρα από 2 χαπάκια μαγνήσιο και μπορώ να πω ότι έχω χαλαρώσει με τα πετρώματα αλλά προσπαθώ να μην περπατάω και να ξεκουράζομαι.. και τώρα άρχισε η μέση!!!! Και έχω φοβηθεί.. είναι φυσιολογικό??? Με το ζόρι κρατιέμαι να μην βάλω τα κλάματα από τον φόβο μου και από τις περίεργε σκέψεις που κάνω...Ο γιατρός με είχε εξετάσει κ από κάτω και  είπε ότι είμαι οκ.. Συγνώμη για το κατεβατο.. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, νουλιτσα είπε:

Κορίτσια καλησπέρα κ από εμένα!!! Είμαι στην 26η εβδομάδα και έχω εδώ και μια βδομάδα που με πονάει η μέση μόνο όταν ξαπλώσω ηρεμεί κι αυτό αν είμαι για πολύ ώρα ξάπλα πάλι αρχίζω και πονάω και αγχώνομαι πριν μια βδομάδα πήγα στον γιατρό γιατί είχα πετρώματα στην κοιλιά πιο πολλά από το κανονικό που μου είπε ο γιατρος και μου έκοψε για την ώρα το ασβέστιο (δεν ξέρω γιατί) και πέρνω 3 φορές την μέρα από 2 χαπάκια μαγνήσιο και μπορώ να πω ότι έχω χαλαρώσει με τα πετρώματα αλλά προσπαθώ να μην περπατάω και να ξεκουράζομαι.. και τώρα άρχισε η μέση!!!! Και έχω φοβηθεί.. είναι φυσιολογικό??? Με το ζόρι κρατιέμαι να μην βάλω τα κλάματα από τον φόβο μου και από τις περίεργε σκέψεις που κάνω...Ο γιατρός με είχε εξετάσει κ από κάτω και  είπε ότι είμαι οκ.. Συγνώμη για το κατεβατο.. 

Η μέση μπορεί να σε πονάει για χίλιους δυο λόγους, είτε λόγω αλλαγής καιρού, είτε επειδή μεγαλώνει η μήτρα, είτε αν είσαι πολύ δραστήρια και κουράζεσαι ή ακόμα και το ακριβώε αντιθετο, αν κάθεσαι πολλές ώρες. Από τη στιγμή που ο γιατρός είπε όλα καλά να μην ανησυχείς :-)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένα μικρό ποσοστό εγκύων που στο τρίτο τρίμηνο της εγκυμοσύνης βιώνουν πολύ ισχυρό πόνο στο ηβικό οστό και στον κόλπο. 

Κανείς δεν μιλάει για αυτό γιατί δεν είναι τόσο συχνό, αλλά μπορεί να γίνει αφόρητο. 

Δεν σημαίνει κάτι και εξαφανίζεται με τον τοκετό. 

ΑΛΛΑ για να έχετε το μυαλό σας ήσυχο, δεν είναι κακό να ρωτάμε τον ιατρό μας και να χρησιμοποιούμε οποιαδήποτε έκφραση μας βοηθάει ώστε να περιγράψουμε ακριβώς το πρόβλημα. 

Η ξεκούραση είναι βασική. 

Νουλίτσα, το ασβέστιο στο έκοψε γιατί προκαλεί συσπάσεις στη μήτρα και δεν θέλει να πυροδοτήσει περαιτέρω δραστηριότητα στην περιοχή.

Κλείνοντας, θέλω να πω κάτι βασικό.

Το forum είναι σουπερ χρήσιμο γιατί μας βοηθάει να διευρύνουμε τη σκέψη μας σε πολλά ζητήματα.

όμως σε θέματα υγείας, αρμόδιος είναι πάντοτε ο ιατρός μας - να ρωτάτε κορίτσια ! δεν είναι κακό να ρωτάτε ακόμα κι αν σας φαίνεται "χαζή η ερώτηση". 

Για αυτό τους χρυσοπληρώνουμε στην τελική ;) 

Link to comment
Share on other sites

Νουλιτσα δ νομιζω οτι ειναι ανησυχητικος ο πονος στη μεση αφου δ συνοδευεται με κτ αλλο

Χρυσα λογικα εννοεις στο ηβικο οστο,δ νομιζω οτι χρειαζεται να ανησυχεις

Φυσικα να μην ντρεπεστε να ρωτατε οτιδηποτε σας ανησυχει το γιατρο σας

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ κορίτσια! Τώρα σε λίγες μέρες έχω ραντεβού θα τον ρωτήσω φυσικά για ότι καινούριο μου προκύπτει.. είναι και η πρώτη φορά και γενικά φοβάμαι με το παραμικρό πόνο και ειδικά αυτό με το πέτρωμα με έχει τρομάξει είναι φυσιολογικό να συμβαίνει? Όσο για την μέση όταν ήμουν μικρή είχα κάνει μαγνητική και μου είχαν βρει ότι έχω από την γέννηση μου αυξημένη λόρδωση.. ίσως τώρα με την εγκυμοσύνη επιβαρύνετε εκείνο το σημείο... Αλλά αυτό με το πέτρωμα είναι λογικό να συμβαίνει? Κανόνισα και διακοπές τρομάρα μου για της 7 Αυγούστου μήπως να μην πάω πουθενά?? 

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον εχεις προδιαθεση λογικο να ποναει η μεση.στην εγκυμοσυνη βγαινουν ολα τα προβληματα.οσο για τα πετρωματα,αν πονας κ εχουν περιοδικοτητα ειναι προβλημα.με το μαγνησιο λογικα θα ηρεμησουν.αλλα ρωτα κ το γιατρο για τις διακοπες

Link to comment
Share on other sites

Δεν πονάω απλά πέτρωνε τώρα που μια βδομάδα παίρνω παραπάνω μαγνήσιο ελαττώθηκε μπορεί να μου συμβεί μια φορά την ημέρα κι αν.. Αλλά φυσικά θα τον ρωτήσω τώρα που θα πάω.Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου!! :D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα και με το καλό κορίτσια τα μωράκια σας! Θελω κι εγώ τη γνώμη σας για κάποιο θέμα που με απασχολεί. Ειμαι 16 εβδομάδων και έχω ενα πόνο δεξιά από τον αφαλό που τον νιώθω στην αφή, αν πιεσω λίγο το σημείο όπου νιώθω κ ένα μικρό γρομπαλακι. Επίσης υποφέρω σχεδόν καθημερινά από έντονα φουσκωματα που κανουν πιο έντονο τον πόνο. Ακριβώς μια εβδομάδα πριν είχα και λίγο αίμα αλλά πήγα για υπερηχο και ήταν όλα οκ. Είναι το πρώτο μου παιδάκι ύστερα από 2 παλιδρομες κυησεις και με τρομαζουν τα πάντα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...