Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θρησκεία


Recommended Posts

Δεν μου φαίνεται σαν "αντίδοτο" στις άλλες θρησκείες. Καμία θρησκεία δεν έχει τέτοιο ρόλο. Ίσα ίσα που μέσα από τη θρησκεία, τα κηρύγματα, την χειραγώγηση (στο βαθμό που κάθε πιστός ανέχεται, άλλος λίγο άλλος πολύ), μπορεί να πολωθεί ένα κλίμα. Η πόλωση φέρνει αντιδικίες και ... "ιερούς" πολέμους.

 

Από την άλλη υπάρχει μια σχετική ταύτιση σε πολλούς λαούς μεταξύ θρησκείας και παράδοσης, είτε γιατί η θρησκεία την ενσωμάτωσε είτε γιατί τη δημιούργησε. Η στροφή προς έντονα θρησκευτικό συναίσθημα (το εννοώ με τη φανατική έννοια του όρου) είναι δείγμα ανασφάλειας. Συνήθως κρύβονται οικονομικά στοιχεία εκεί μέσα βαθιά (και μακριά από την επίγνωση των απλών πιστών)....

Ας μην ξεχνάμε πως οι μεγαλύτεροι πόλεμοι στον πλανήτη έγιναν στο όνομα του Θεού το οποίο ερμηνεύτηκε ως εξάπλωση της θρησκείας.

 

Δεν το λεω ως αντιδοτο...δεν εννοω αντε να πιστεύουμε ολοι στην ορθοδοξη χριστιανικη θρησκεια με το ζορι.Οποιος δεν πιστευει δεν πιστευει τελος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 406
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καριτσια καταρχην τα περι υποκρισιας τα εγραψε η mariab, με διαθεση καθαρα αυτοκριτικης και προς τιμη της γιατι η αυτογνωσια απαιτει και καλλιεργεια και οξυδερκεια. Συμφωνησα και εγω με την αποψη της οπως και η vtigan τελικα με τα επιχειρηματα που ακουσε απο την Κine , γιατι στραφηκατε αποκλειστικα εναντιον της kine?

 

 

kine βλεπω εισαι καινουριο μελος. Δεν ξερω εαν εχεις παρακολουθησει αλλα παρομοια θεματα αλλα το θεμα θρησκειας σε αυτο το forum ειναι θεμα ταμπου. Κατι οπως το "εθνικο νομισμα" :)

 

Οπως θα διαπιστωσες παρα τις προσπαθειες σου να εισαι διακριτικη και προσεκτικη ωστε να μην προσβαλλεις το συνομιλητη σου , παρα το χρονο που αφιερωσες να μας αναλυσεις τα πιστευω σου, τις διαφορες παλαιοημερολογιτων και νεοημερολογιτων (αν και τελειως ασχετο το ερωτημα με το θεμα) , υπαρχει μεγαλη προκαταληψη εναντιον των θρησκευομενων που καποιοι δεν μπορουν να αντιληφθουν μια διαφορετικη θεωρηση ζωης , οσο χρονο και να αφιερωσεις για να εξηγησεις, οσα επιχειρηματα και να προβαλεις.

 

Summer, για μένα δεν είναι καθόλου ταμπού το θέμα. 'Ισα ίσα πιστεύω ότι ενήλικες άνθρωποι μπορούν θαυμάσια να συζητάνε ακόμα και όταν το θέμα είναι τέτοιο, υπό την προϋπόθεση ότι δεν κουνά ο ένας το δάκτυλο στον άλλο, όσο διακριτικά και να γίνεται αυτό (παρέθεσα αρκετά παραδείγματα). Το ίδιο ακριβώς ισχύει και σε θέματα γονεϊκής, που καταλήγουν τα μέλη να σφάζονται "με το γάντι" (όχι πάντα βέβαια) μεταξύ τους για το ποιός είναι ικανότερος γονέας. Δεν έχει καμία διαφορά. Κανένα θέμα δεν είναι ταμπού, εφόσον σέβεσαι τις επιλογές του συνομιλητή σου και τον ακούς. Κανένα!

Η mariab έγραψε μια κουβέντα, έκανε την αυτοκριτική της με βάση την προσωπική της εμπειρία και ορθώς το έπραξε. Δε γενίκευσε ούτε ισχυρίστηκε ότι γνωρίζει τι έχει ο καθένας στο κεφάλι του.

Προσωπικά και με τη vtgian διαφώνησα και με την alcyon αργότερα, και θα διαφωνήσω με οποιονδήποτε προβαίνει σε γενικεύσεις με βάση τις δικές του εμπειρίες και πιστεύω, είτε σε ό,τι έχει να κάνει με θρησκευόμενους, είτε σε ό,τι έχει να κάνει με άθεους. Για μένα δεν υπάρχει διαχωρισμός.

 

Υστερόγραφο 1:

Προς όσες έχουν παρεξηγηθεί με την Kine και θεωρούν ότι τις λέει υποκρίτριες:

 

Σέβεστε τους συντρόφους σας και σε καμία περίπτωση δεν αδιαφορείτε για τα πιστεύω τους ή έστω και υποσυνείδητα υποκρίνεστε. Αποκατέστησα την τάξη?

Φυσικά, ευτυχώς που σ'έστειλαν!

[Δεν σας είπε υποκρίτριες, είπε την άποψη της και θεωρήσατε ότι σας είπε υποκρίτριες.]

Είναι που έχουμε τη μύγα.

Υστερόγραφο 2:

Τι να παραθέσεις? Πως να απαντήσεις? Για να μπαχαλεύεις δεν βρισκεσαι εδώ? Τι επί της ουσίας έχεις πει?

Μάλλον χάθηκες στις πολλές σελίδες της συζήτησης.

Link to comment
Share on other sites

tzatzikaki

 

Εκανες μια πολύ εκτενή παράθεση των αναφορών μου και καλά έκανες, για να πεις όμως πως αυτά είναι τα σημεία όπου χαρακτηρίζω άλλα πρόσωπα, ανήθικους ή υποκριτές.

 

Θα σου διευκρινήσω πως αυτά είναι τα σημεία όπου απαντώ προσωπικά και εκφράζω το πως αντιλαμβάνομαι ΕΓΩ το συγκεκριμένο θέμα. Τι αποφάσισα ΕΓΩ να κάνω στη ζωή μου και πως κρίνω ΕΓΩ μια συγκεκριμένη στάση, εφόσον ρωτήθηκα ευθέως. Στη συνέχεια επίσης, είπα πως δεν θεωρώ σκόπιμο, να φέρνουμε τους γάμους μας και τις προσωπικές μας επιλογές σε μια συζήτηση φιλολογικού ενδιαφέροντος, γιατί έτσι δημιουργούνται παρεξηγήσεις. Κάτι το οποίο ανέφερα και στην osin. Την ίδια διευκρύνηση έκανα και στην livinath, που προτιμά την ίντριγκα από τον διάλογο. Την ίδια κάνω και σε σένα.

 

Εν ολίγοις, καταθέτω είτε τις απόψεις μου, είτε παραθέτω πράγματα που είναι δεδομένα και μπορεί να έχει πρόσβαση ο καθένας στο να τα ελέγξει (όπως πχ. με την θέση των παλαιοημερολογιτών).

Το έγραψα και νωρίτερα, δεν θυμάμαι αν ήταν προς εσένα όμως, Το ότι ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ είναι σημαντικό να υπάρχει κοινή πορεία πεποιθήσεων και πιστεύω, με τον σύντροφό μου, είναι η προσωπική μου στάση. Και την καταθέτω στην συζήτηση όπως και όσοι είπαν, πως δεν είναι τόσο σημαντικό αυτό.

Εμένα δεν με προσβάλει το ότι πολλοί είπαν πως δεν τους ενδιαφέρει καθόλου το μυστήριο και οι τελετές είναι απλώς έθιμα και τα κάνουν για να μην κακοκαρδιστούν με τις οικογένειες τους. Δε με εκφράζει αυτή η στάση και δεν την ασκώ. Αλλά δεν με προσβάλει να το κάνει κάποιος άλλος. Οπως δεν περιμένω να προσβληθεί κάποιος επειδή εγώ κρατώ πιο αυστηρά κάποια θέματα θρησκευτικού χαρακτήρα.

 

Αυτά. Αν ακόμη θεωρείς πως έχεις κριθεί ανήθικη ή υποκρίτρια, λυπάμαι πολύ.

Δεν σε γνωρίζω και δεν θα μπορούσα να έχω το οποιοδήποτε θάρρος να χαρακτηρίσω τη ζωή σου, τον σύντροφο σου ή την οικογένεια σου.

Γι' αυτό και προσπαθώ να μιλώ τριτοπρόσωπα και να κάνω επισημάνσεις όπως (δεν είναι προσωπική αναφορά), για να κάνω σαφές πως βρίσκομαι σε φιλολογική κουβέντα.

Link to comment
Share on other sites

[... εκφράζω το πως αντιλαμβάνομαι ΕΓΩ το συγκεκριμένο θέμα. Τι αποφάσισα ΕΓΩ να κάνω στη ζωή μου και πως κρίνω ΕΓΩ μια συγκεκριμένη στάση...] [... Το ότι ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ είναι σημαντικό να υπάρχει κοινή πορεία πεποιθήσεων και πιστεύω, με τον σύντροφό μου, είναι η προσωπική μου στάση. Και την καταθέτω στην συζήτηση όπως και όσοι είπαν, πως δεν είναι τόσο σημαντικό αυτό. Εμένα δεν με προσβάλει το ότι πολλοί είπαν πως δεν τους ενδιαφέρει καθόλου το μυστήριο και οι τελετές είναι απλώς έθιμα και τα κάνουν για να μην κακοκαρδιστούν με τις οικογένειες τους. Δε με εκφράζει αυτή η στάση και δεν την ασκώ. Αλλά δεν με προσβάλει να το κάνει κάποιος άλλος. Οπως δεν περιμένω να προσβληθεί κάποιος επειδή εγώ κρατώ πιο αυστηρά κάποια θέματα θρησκευτικού χαρακτήρα...]

 

Με τη διαφορά μας ότι εγώ είμαι μόνο κατά όνομα Χ.Ο. δεν έχω επαφή με την εκκλησία και σε καμία περίπτωση δε δηλώνω ότι έχω μελετήσει τη Χ.Ο. θρησκεία (ούτε την υιοθετώ, ούτε την απορρίπτω), όλα τα υπόλοιπα με εκφράζουν απόλυτα.

 

Παρένθεση: Osin (αναφέρομαι σε εσένα ειδικά, γιατί πραγματικά με ενδιαφέρεις ως σχολιάστρια) ήλπιζα πραγματικά ότι η παραπάνω παράθεση ήταν αυτονόητη στα όσα σχολιάστηκαν. Ειλικρινά αν σε προσέβαλα με κάποιο τρόπο, θα ήθελα να το ξέρω και ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και αναφέρθηκαν οι Μάρτυρες του Ιεχωβά στη συζήτηση, χθες βρήκα στην πόρτα μου μία μακροσκελή χείρογραφη επιστολή που μας καλούσε να επισκεφθούμε την ιστοσελίδα τους. Τα δε γράμματα, λες και ήταν γραμμένα με χάρακα. Άριστος γραφικός χαρακτήρας. Κάποτε μας άφηναν απλές φωτοτυπίες ή τα γνωστά φυλλάδια.

Πόσα τέτοια να έγραψε το άτομο αυτό άραγε :confused:

 

Κine,

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι εκφράζεις το πώς εσύ αντιλαμβάνεσαι εσύ το θέμα, με σένα διαφωνώ. Και δε διαφωνώ ως προς τις επιλογές τις δικές σου ούτε τις αξιολόγησα ούτε τις χαρακτήρισα διότι δε μου πέφτει λόγος. Εσύ ξέρεις τι λειτουργεί ή δε λειτουργεί σε σένα. Διαφωνώ με το να υποθέτεις εσύ ή ο οποιοσδήποτε πράγματα για άλλους που κάνουν κάτι διαφορετικό.

Τα τριτοπρόσωπα είναι για τους τύπους και για να πηγαίνουμε το θέμα δώθε κείθε. Η ουσία μετράει!

 

Δεν προσεβλήθην από αυτά που έγραψες, απλώς διαφωνώ. Αν θεωρούσα ότι έκανες σχόλιο για το γάμο μου, το σύντροφό μου ή την οικογένειά μου, θα ήταν σε άλλο ύφος οι απαντήσεις μου (και των υπολοίπων προφανώς).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παρένθεση: Osin (αναφέρομαι σε εσένα ειδικά, γιατί πραγματικά με ενδιαφέρεις ως σχολιάστρια) ήλπιζα πραγματικά ότι η παραπάνω παράθεση ήταν αυτονόητη στα όσα σχολιάστηκαν. Ειλικρινά αν σε προσέβαλα με κάποιο τρόπο, θα ήθελα να το ξέρω και ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων.

Αν και είπα ότι δεν θα ξανασυμμετάσχω στο παρόν θέμα, απαντώ συγκεκριμένα στη vtgian, καθώς δεν θέλω να το κάνω με π.μ. εφόσον μου έγραψε δημόσια.

Όχι, vtgian, δεν προσεβλήθην με καμία από όσες διαφώνησα. Το ότι έχω αντίθετη άποψη με εσένα και την οποιαδήποτε άλλη κοπέλα, δε σημαίνει ότι θα προσβληθώ. Ανταλλάξαμε τις διαφορετικές μας απόψεις και τέλος.

(Το ζήτημα προέκυψε όταν κατά την κρίση μου εξέλαβα κάτι επίμονα "επιθετικό".)

Link to comment
Share on other sites

Δεν το λεω ως αντιδοτο...δεν εννοω αντε να πιστεύουμε ολοι στην ορθοδοξη χριστιανικη θρησκεια με το ζορι.Οποιος δεν πιστευει δεν πιστευει τελος.

 

Φυσικά. Κανένας δε λέει για πίστη με το ζόρι. Σχόλιο ήταν το παραπάνω που είπα σκεπτόμενη τη φράση που είπες. Πως σε δύσκολες εποχές (οικονομικά και κοινωνικά) υπάρχει στροφή προς τη θρησκεία και πόλωση του γενικότερου κλίματος. Αυτά είναι εύφλεκτα υλικά......

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...