Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ανεπαρκεια τραχηλου τι γινεται?


ev@ki

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες!

...κι εγω με ανεπάρκεια τραχήλου! Δυστυχώς έχασα το Σεπτέμβρη το πρώτο μου παιδάκι, το κοριτσάκι μου, το οποίο γέννησα κανονικά στην 20η εβδομάδα... όπως ανακάλυψα μετά, ο τότε γιατρός μου ή τυφλώθηκε ή μας ξέγραψε, αφου δεν αξιολογησε σωστα τον τελευταίο μου υπέρηχο (ημερομηνίας αρχες αυγούστου) με μήκος τραχήλου 1.57 (!) και μου ζητησε μόνο να μην πάω διακοπές για να μαι κοντά ότι κι αν τυχει.... κράτησα ενα μήνα και τελικά δεν τα καταφέραμε! Τώρα...6 περιπου μηνες μετα ειμαι στην αρχή μιας νέας εγκυμοσύνης!!! αλλαξα γιατρό, έκανα εξετάσεις και υποσχεθηκα πως αυτή τη φορά, με την βοηθεια της Παναγίας, και πολύ ξάπλα απο τώρα... όλα θα πάνε καλά και μέχρι τέλους! Χρειάζομαι όμως και μια θετκή κουβέντα, μια όμορφη ιστορία, μια συμβουλή κάποιας μανούλας που τα κατάφερε... σας ευχαριστώ πολύ!;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 83
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ ΓΡΑΦΩ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΕΔΩ!! ΑΝ ΚΑΙ ΣΑΣ ΔΙΑΒΑΖΑ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΜΟΥ!!ΚΑΙ ΕΠΕΡΝΑ ΘΑΡΟΣ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ!! ΕΙΧΑ ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΑ ΤΡΑΧΗΛΟΥ ΤΟ ΕΜΑΘΑ ΣΤΟΝ 5 ΜΗΝΑ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΠΕΡΙΔΕΣΗ!! ΝΟΣΗΛΕΥΤΙΚΑ ΓΙΑ 2 ΜΗΝΕΣ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΕΧΩ ΧΑΛΙΑ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΦΟΒΟΜΟΥΝΑ ΠΩΣ ΘΑ ΕΧΑΝΑ ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΕ ΑΦΗΝΑΝΕ ΟΥΤΕ ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΗΣΩ ΜΟΝΟ ΤΟΥΑΛΕΤΑ ΜΟΥ ΛΕΓΑΝΕ....!!ΛΕΓΑΝΕ ΠΩΣ ΘΑ ΓΕΝΝΟΥΣΑ ΜΕΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΜΕΡΑ ..ΠΗΡΑ ΠΟΛΛΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΠΕΡΑΣΑ ΠΟΛΥ ΧΑΛΙΑ ΦΟΒΟΜΟΥΝΑ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΕΧΑΝΑ..ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΡΑΧΗΛΟ!!! ΚΑΝΕΙΣ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΠΡΟΕΒΛΕΨΕ ΠΩΣ ΘΑ ΕΦΤΑΝΑ ΣΤΙΣ 38 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ..ΘΑ ΕΠΕΡΝΑ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΑΝ Ο ΠΛΑΚΟΥΝΤΑΣ ΤΟ ΕΠΕΤΡΕΠΕ ΚΑΙ ΘΑ ΓΕΝΝΟΥΣΑ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΔΙΑΣΤΟΛΗ... ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΧΑ ΤΩΡΑ ΤΟΝ ΠΟΛΥΤΙΜΟ ΜΟΥ!!! ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΩΣΩ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝΕ ΚΑΤΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ..ΚΑΙ ΠΩΣ ΟΤΑΝ ΠΙΣΤΕΨΕΙΣ ΣΕ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΤΟ ΘΕΛΕΙΣ ΠΟΛΥ ΜΕ ΠΟΛΥ ΠΙΣΤΗ ΚΑΙ ΑΓΩΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΦΕΡΝΕΙΣ !!!! ΦΙΛΙΑ

 

Συγνώμη βρε κοπέλα μου αλλά θα σκάσω αν δεν το πω!Νοσηλεύτηκες 2 μήνες στο νοσοκομείο για να μην γεννήσεις πρόωρα γιατί είχες ανεπάρκεια τραχήλου και τελικά γέννησες με καισαρική γιατί δεν έκανες διαστολή?????Δεν γίνονται αυτά τα πράγματα λυπάμαι που στο λέω!Δεν αμφισβητώ τα λεγόμενά σου απλά πιστεύω ότι ο γιατρός σου δεν ξέρει που πάνε τα 4!!!Έχω αντιμετωπίσει πολύ σοβαρό θέμα με τον τράχηλο μου στην εγκυμοσύνη μου και όταν τελικά ήρθε η ώρα να γεννήσω έκανα τέλεια διαστολή μέσα σε 30 λεπτά απο την ώρα που μου έσπασαν τα νερά!Ανεπάρκεια τραχήλου ή έχεις ή δεν έχεις!!!Το λέει και η λέξη!Ο τράχηλος δεν επαρκεί,δεν μπορεί να κρατήσει το μωρό και διαστέλλεται.Απο τη στιγμή που εσένα δεν έκανε διαστολή άρα δεν είχες ποτέ σου ανεπάρκεια τραχήλου!!!Πάνε και σε κάποιον σοβαρό γιατρό και θα δεις ότι θα σου πει τα ίδια πράγματα.

o30Sp3.png

 

 

 

cZW4p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Κοριτσια εχει περασει καιρος απο το τελευταιοσας μην. Ελπιζω ολες ν ειστε καλα μετα μωρακια σας κ ολα ν εχουν παει κατ ευχην. ΗΕιμαι κ εγω στη θεση σας τωρα 21εβδ. με μολις 1,2χιλ τραχηλο. Περνω κολπικη τζελ κ μαγνησιο. Φυσικα ειμαι σε πληρη ακινησια.Δεν ειναι υπερ της περιδεσης η γιατρος. Εγω φοβαμαι οτι επειδη εχουμε πολυ δρομο μπροστα μας δεν θα αντεξει ο τραχηλος. Εχει τυχει σε καποια να μου πει τι απεγινε τελικα;

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εχει περασει καιρος απο το τελευταιοσας μην. Ελπιζω ολες ν ειστε καλα μετα μωρακια σας κ ολα ν εχουν παει κατ ευχην. ΗΕιμαι κ εγω στη θεση σας τωρα 21εβδ. με μολις 1,2χιλ τραχηλο. Περνω κολπικη τζελ κ μαγνησιο. Φυσικα ειμαι σε πληρη ακινησια.Δεν ειναι υπερ της περιδεσης η γιατρος. Εγω φοβαμαι οτι επειδη εχουμε πολυ δρομο μπροστα μας δεν θα αντεξει ο τραχηλος. Εχει τυχει σε καποια να μου πει τι απεγινε τελικα;

 

Γεια σου Ταρτάκι! Μάλλον αποκλείεται να έχεις 1,2 χιλ τράχηλο, μήπως εννοείς 1,2 εκατοστά, 12 δηλαδή χιλιοστά?

Εγώ έκανα ανεπάρκεια τραχήλου την 24η εβδομάδα, από θαύμα το προλάβαμε, βρέθηκε 6 χιλ. στην Β'επιπέδου, ο γιατρός φοβήθηκε ότι μπορεί να έχω μέχρι και διαστολή και έκανα επείγουσα περίδεση επιτόπου. Ευτυχώς πήγαν όλα καλά, με πλήρη ακινησία έφτασα στην 37η εβδομάδα! Ο κινδυνος στην περίδεση είναι να μην πάθεις μόλυνση και αποβάλλεις. Από την άλλη και χωρίς περίδεση είναι επικίνδυνα τα πράγματα.. δυστυχώς εκ του αποτελέσματος κρίνεται αυτή η απόφαση. Μπορείς να συζητήσεις με την γιατρό τους κινδύνους και τα ενδεχόμενα και προφανώς θα παρακολουθεί και το μήκος, αν δει ότι μικραίνει κι άλλο φαντάζομαι θα κάνεις περίδεση.

 

Είναι δύσκολη κατάσταση αλλά με υπομονή και ηρεμία, θα περάσει ο καιρός, θα δεις. Εννοείται ΠΛΗΡΗΣ ακινησία. Βοηθάει πολύ να το πας βήμα-βήμα, εγώ έτσι έκανα κουράγιο. Δηλάδη να σκέφτεσαι πρώτα να περάσει ένας μήνας, μετά να φτάσεις τις 28-29 εβδομάδες, πάαααρα πολύ σημαντικό, σου φέυγει το περισσότερο άγχος και μετά κάθε βδομάδα είναι κέρδος!

 

Όλα να πάνε καλά σου εύχομαι, υπομονή!

 

 


Link to comment
Share on other sites

Vivian9 εχεις δικιο το ειπα λαθος 1,2εκ ειναι. Δεν με πειραζει η ακινησια η ολη μου αγωνια ειναιμη γινει κατι πριν την 30 εβδ. Σε ευχαριστω πολυ αυριο παω γιατρο θα σας ενημερωσω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πηγα κ σε εναν γεννετιστη εμβρυολογο ειδικο για θεματα προωρων κ αποβολων. Στην εβδομαδα που ειμαι μου απαγορευσε κ αυτος οπως κ ο γιατρος μου ν κανω περιδεση. Η κατασταση ηταν ιδια αλλα σταθερη. Μαλιστα μου εδωσε κ ποσοστα προωροτητας. Συνεχιζω ακινησια κ ειμαι υπο παρακολουθηση καθε 15μερες. Εσυ οταν ησουν ακινησια σου ειπαν ανασκελα ή στο πλαι ;λιγισμενα ποδια επιτρεπονται; γιατι εμενα δεν μου δωσανε συγκεκριμένες οδηγιες σ αυτο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Αν και έχουν περάσει κάποια χρονάκια απο όταν έχουν γραφτεί αυτές οι ιστορίες, εγώ πήρα κουράγιο όταν διάβαζα  ιστορίες που είχαν αίσιο τέλος :) ανεπαρκεια  τραχήλου όταν ήμουν στην 26 εβδομάδα.  Ελπίδες πολλές δεν μου έδιναν. Έναν μήνα νοσοκομείο μετά ξάπλα στο σπίτι.  Τώρα 38 εβδομάδων το μόνο που θέλω είναι να πάνε όλα καλά στην γέννα.  Εύχομαι σε όλες τις μανούλες να έχουν καλά τα μωράκια τους.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
On 30/7/2020 at 5:16 ΜΜ, Jenny2803 είπε:

Αν και έχουν περάσει κάποια χρονάκια απο όταν έχουν γραφτεί αυτές οι ιστορίες, εγώ πήρα κουράγιο όταν διάβαζα  ιστορίες που είχαν αίσιο τέλος :) ανεπαρκεια  τραχήλου όταν ήμουν στην 26 εβδομάδα.  Ελπίδες πολλές δεν μου έδιναν. Έναν μήνα νοσοκομείο μετά ξάπλα στο σπίτι.  Τώρα 38 εβδομάδων το μόνο που θέλω είναι να πάνε όλα καλά στην γέννα.  Εύχομαι σε όλες τις μανούλες να έχουν καλά τα μωράκια τους.

Γεια σου!Και εγώ για τον ίδιο λόγο μπήκα!Είμαι  26η βδομαδα και χθες ο γιατρός βρήκε τον τράχηλο  2,2 εκ.Το κακό είναι  οτι έχω και δίκερη μήτρα...Τον είδα προβληματισμενο  και μου είπε για να χει πιθανότητες το παιδί να βγει καλά πρέπει να ξεπεράσουμε τις 28 βδομάδες.Έχω αγχωθεί πολύ...Εσένα εκείνη τη βδομάδα πόσα εκ.ήταν ό τράχηλος?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
On 20/8/2020 at 3:11 ΜΜ, Stella_kl είπε:

Γεια σου!Και εγώ για τον ίδιο λόγο μπήκα!Είμαι  26η βδομαδα και χθες ο γιατρός βρήκε τον τράχηλο  2,2 εκ.Το κακό είναι  οτι έχω και δίκερη μήτρα...Τον είδα προβληματισμενο  και μου είπε για να χει πιθανότητες το παιδί να βγει καλά πρέπει να ξεπεράσουμε τις 28 βδομάδες.Έχω αγχωθεί πολύ...Εσένα εκείνη τη βδομάδα πόσα εκ.ήταν ό τράχηλος?

 

Πως είσαι κούκλα μου;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σας κορίτσια ! Και εγώ συμπάσχω.. την 23η Εβδομάδα διαπιστώθηκε ότι το μήκος του τραχήλου μου ειναι 21 χιλιοστά. Μετά απο συζητήσεις αποφασίσαμε να μην κανω περιδεση και να Συνεχίσω με προγεστερονη, μαγνήσιο και ξάπλα. Τωρα έφτασα την 29η εβδομάδα με σταθερό μήκος τραχήλου και κάθε μερα που περνάει ειναι μόνο κέρδος. Περασε καμία αλλη κοπέλα την ίδια κατάσταση και Μέχρι ποσό τα κατάφερε ; 

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Indyla είπε:

 

Πως είσαι κούκλα μου;

Ευτυχώς μέχρι στιγμής συνεχίζεται η εγκυμοσυνη, εννοείται βέβαια στο κρεβάτι.Τη Δευτέρα εχω ραντεβού με τον γιατρό...να δουμε τι θα μου πει!

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Καλησπέρα σε ολους!διανυω την δευτερη εγκυμοσύνη μου και βρισκομαι στην 19εβδομαδα.εχθες το βραδυ ειχα λιγο αιμα και αμεσως μεμειδε ο γιατρος μου

Δεν φανηκε απο που αιμορραγουσα αλλα ο γιατρος μου εικαζει οτι ειναι απο τον τραχηλο λογω ιστορικου.την πρωτη μου εγκυμοσυνη την περασα ξαπλα λογω αυτου και οπως βλεπω θα περάσω και την δευτερη..απλα στεναχωριεμαι γιατι στον πρωτο εντοπιστηκε το προβλημα στην β επιπέδου ενω τωρα δεν εχω κλεισει καν την 19η!θα καταφερω να φτασω ως το τελος;να σημειωσω οτι ο τραχηλος μου ειναι κλειστος προς το παρόν και 32χλ.εχει καμια παρομοια εμπειρία με ανεπαρκεια απο τοσο νωρις;

 

Link to comment
Share on other sites

On 7/14/2021 at 7:21 PM, Afro_b said:

Καλησπέρα σε ολους!διανυω την δευτερη εγκυμοσύνη μου και βρισκομαι στην 19εβδομαδα.εχθες το βραδυ ειχα λιγο αιμα και αμεσως μεμειδε ο γιατρος μου

Δεν φανηκε απο που αιμορραγουσα αλλα ο γιατρος μου εικαζει οτι ειναι απο τον τραχηλο λογω ιστορικου.την πρωτη μου εγκυμοσυνη την περασα ξαπλα λογω αυτου και οπως βλεπω θα περάσω και την δευτερη..απλα στεναχωριεμαι γιατι στον πρωτο εντοπιστηκε το προβλημα στην β επιπέδου ενω τωρα δεν εχω κλεισει καν την 19η!θα καταφερω να φτασω ως το τελος;να σημειωσω οτι ο τραχηλος μου ειναι κλειστος προς το παρόν και 32χλ.εχει καμια παρομοια εμπειρία με ανεπαρκεια απο τοσο νωρις;

 

Σου είπε ότι είναι ανεπάρκεια τα 32 χιλιοστά? Τόσο είχα και εγώ, βασικά ακόμα λιγότερο 29-30 χιλ, και όλα πήγαν καλά αλλά κανείς δεν μου είχε πει ότι είναι λίγο. Ούτε η εμβρυολογος ούτε ο γυναικολογος. Δηλαδή ποτέ δεν έκανα κάτι για αυτό ούτε ακινησία ούτε τίποτα το αντίθετο μάλιστα. Εύχομαι να πάνε όλα καλά 

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν μου ειπε οτι ειναι ανεπαρκεια.τουλαχιστον οχι ακομα.απλα επειδη εχω ιστορικο  με τον τραχηλο και κυρίως επειδή ειχα αιμορραγια με ξαπλωσε προληπτικά..απλα φοβαμαι μην κοντυνει απο τωρα.εσυ σε ποια εβδομαδα ειχες τοσο τραχηλο; συνήθως δεν παιζει ρολο ποσο τραχηλο εχεις αλλα ποσο γρηγορα κονταινει.αν ειχες τραχηλο απο την αρχη της κυησης τοσο ως το τελος δεν μιλαμε για προβλημα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 14/7/2021 at 7:21 ΜΜ, Afro_b είπε:

Καλησπέρα σε ολους!διανυω την δευτερη εγκυμοσύνη μου και βρισκομαι στην 19εβδομαδα.εχθες το βραδυ ειχα λιγο αιμα και αμεσως μεμειδε ο γιατρος μου

Δεν φανηκε απο που αιμορραγουσα αλλα ο γιατρος μου εικαζει οτι ειναι απο τον τραχηλο λογω ιστορικου.την πρωτη μου εγκυμοσυνη την περασα ξαπλα λογω αυτου και οπως βλεπω θα περάσω και την δευτερη..απλα στεναχωριεμαι γιατι στον πρωτο εντοπιστηκε το προβλημα στην β επιπέδου ενω τωρα δεν εχω κλεισει καν την 19η!θα καταφερω να φτασω ως το τελος;να σημειωσω οτι ο τραχηλος μου ειναι κλειστος προς το παρόν και 32χλ.εχει καμια παρομοια εμπειρία με ανεπαρκεια απο τοσο νωρις;

 

Στο Parentscafe γεννούσα με δύο κοπέλες με ανεπάρκεια τραχήλου, γέννησαν και οι δύο στο μήνα τους. Μάλιστα η μία είχε περίπου στον έκτο μήνα διαστολή και συσπάσεις. Αυστηρά ξάπλα και ακινησία και όλα θα πάνε καλά. Είχανε και πολύ εύκολες γέννες λόγω του κοντού τράχηλου.

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, jellyfishch είπε:

Στο Parentscafe γεννούσα με δύο κοπέλες με ανεπάρκεια τραχήλου, γέννησαν και οι δύο στο μήνα τους. Μάλιστα η μία είχε περίπου στον έκτο μήνα διαστολή και συσπάσεις. Αυστηρά ξάπλα και ακινησία και όλα θα πάνε καλά. Είχανε και πολύ εύκολες γέννες λόγω του κοντού τράχηλου.

Αληθεια;;πωω μπραβο της!υπαρχουν και χειρότερα δηλαδη!κ εγω στον πρώτο μου γιο γεννησα ακριβως 40 εβδομαδων.τα καταφερα με πληρη ακινησια κ εγω..απλα αυτη την φορα ειχα και αιμα και πανικοβληθηκα!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα και από μένα κορίτσια! Εύχομαι να είστε καλά. Είμαι κι εγώ στην κατηγορία της ξάπλας λόγω πρόωρων συσπάσεων από τον 4ο μήνα που επηρέασαν τον τράχηλο. Από 32mm που ήταν στην 18η, στην εξέταση Β επιπέδου μετρήθηκε 27mm. Είμαι πολύ αγχωμένη γιατί είναι το πρώτο μου παιδάκι και παρά το νέο της ηλικίας μου (26) δυσκολεύτηκα πολύ (2 χρόνια) λόγω χαμηλής AMH και υψηλής FSH. Εννοείται παίρνω μαγνήσιο, glopir και vasclor. Το άγχος τρελό... 16 Σεπτέμβρη η επόμενη μέτρηση τραχήλου. Πώς περνάει ο καιρός στον καναπέ; @Afro_bπώς είσαι τώρα; διάβασα ότι κι εσύ είσαι σε παρόμοια φάση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα κορίτσια.κι εγώ ίδια περίπτωση δυστυχώς είχα δυο αποβολές περυσι μια παλινδρομη κυηση και μια αποβολή στον 4ο προς 5ο μήνα το περσινό καλοκαίρι που ποτέ δεν έμαθα το λόγο.ενω είχα πόνους το βράδυ και πήγα σε αρκετούς γιατρούς κι εψαξα το λόγο δεν έμαθα αν ήταν κάποιο μικρόβιο η απλά ανεπάρκεια γιατί μου είπαν στην ανεπάρκεια δεν έχεις πόνους. Στο σήμερα με μια νέα εγκυμοσύνη 25 εβδομάδων,στην α επιπέδου είχα 27 χιλιοστά τράχηλο κι έκανα προληπτική περίδεση και ξαπλα από τέλη Ιούνη λόγω ιστορικου. Τελη Ιουλίου σε επίσκεψη στο γιατρό ο τραχηλος έδειχνε 30 Χιλ και φαινόταν ότι κάναμε δουλειά με την ξαπλα,περίδεση κι εννοείται κολπικά προγεστερόνη και μαγνήσιο.11 Αυγούστου πάω για την β επιπέδου και δείχνει τράχηλο 20 Χιλ!!τρελάθηκα κι εγώ κι ο γιατρός που με ρωτούσε αν έχω συσπασεις και δν το χω καταλάβει.δεν έχω καταλάβει κάτι τέτοιο εκτός και το μπερδευω με τις κινήσεις του μωρού.τωρα είμαι σε αναμονή να πάω επίσκεψη στο γιατρό την Πέμπτη να δω την εξέλιξη .απο τη β επιπέδου και μετα αυστηρή ξαπλα, άγριες μέλισσες (που δεν είχα δει ποτέ) σερί και μόνο τουαλέτα όλα μου τα φέρνουν στο κρεβάτι φαι κλπ, ακόμα και μπάνιο μια φορά την εβδομάδα.ειναι πολύ δύσκολο, κανω πολλή υπομονή και προσευχομαι και προσπαθώ για μια καλή έκβαση για το μωράκι μου.στελνω εδώ για να ανταλλάξουμε μια κουβέντα υποστήριξης αυτές που είμαστε στην ίδια φάση. Εύχομαι για όλες μια τελειομηνη εγκυμοσύνη και υγιή μωρά!

Link to comment
Share on other sites

@Shakiraki δεν έχω σχετική εμπειρία. Το μόνο που ξέρω είναι πως, λόγω παρατεταμένου κλινοστατισμού θα πρέπει να συμβουλευτείς είτε εσύ απευθείας, είτε ο γυναικολόγος σου αν συνεργάζεται, αιματολόγο. Ο ιατρός σου θα σε έχει, εγκαίρως, ενημερώσει σχετικά.

 

Και η κουβέντα που λες... :)

Να φροντίζεις τον εαυτό σου, είσαι δυνατή και μια μέρα να διηγείσαι την ιστορία σου αυτήν στο παιδί σου.

Με το καλό!

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, samsympan said:

@Shakiraki δεν έχω σχετική εμπειρία. Το μόνο που ξέρω είναι πως, λόγω παρατεταμένου κλινοστατισμού θα πρέπει να συμβουλευτείς είτε εσύ απευθείας, είτε ο γυναικολόγος σου αν συνεργάζεται, αιματολόγο. Ο ιατρός σου θα σε έχει ενημερώσει σχετικά.

 

Και η κουβέντα που λες... :)

Να φροντίζεις τον εαυτό σου, είσαι δυνατή και μια μέρα να διηγείσαι την ιστορία σου αυτήν στο παιδί σου.

Με το καλό!

Αιματολογο είχα δει για εξετάσεις θρομβοφιλιας όταν έψαχνα τις αιτίες δεν βρέθηκε κάτι.ναι παίρνω και αντιπηκτικες καθημερινά λόγω της ακινησίας ξέχασα να το αναφέρω. Σε ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

@Shakirakiκαταλαβαίνω το άγχος σου. Σήμερα εγώ πήγα να πάρω τη γνώμη από έναν γνωστό γυναικολόγο του Έλενα. Μου είπε ότι μέχρι και με 15χιλ μπορεί κάποια κοπέλα να αντέξει με προσοχή και χωρίς περιδεση σκέψου. Εγώ την άλλη εβδομάδα θα κάνω επανέλεγχο. Βέβαια εγώ ταλαιπωρουμαι από συσπάσεις από τον 4ο μήνα άρα παίζει κι αυτό ρόλο στο ότι κονταίνει ο τράχηλος μου. Ο γιατρός σου τι σου είπε για τη μείωση αυτήν; μήπως κουράστηκες και έπεσε; μη φοβάσαι! Αφού το βρήκες και το παρακολουθείς θα κάνεις τα απαραίτητα. Εγω σημερα 23+1. Ανυπομονώ να περάσει ο καιρός...Ξάπλα αγκαλιά με τα μαξιλάρια. Πάντως οι συσπάσεις είναι ένα σφίξιμο σαν πέτρωμα στην κοιλιά που προκαλεί δυσφορία για κάποια δευτερόλεπτα. Εγώ έτσι το βιώνω. Νομίζω θα το καταλαβαινες αν παθαινες.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Shakiraki είπε:

Καλησπέρα κι από μένα κορίτσια.κι εγώ ίδια περίπτωση δυστυχώς είχα δυο αποβολές περυσι μια παλινδρομη κυηση και μια αποβολή στον 4ο προς 5ο μήνα το περσινό καλοκαίρι που ποτέ δεν έμαθα το λόγο.ενω είχα πόνους το βράδυ και πήγα σε αρκετούς γιατρούς κι εψαξα το λόγο δεν έμαθα αν ήταν κάποιο μικρόβιο η απλά ανεπάρκεια γιατί μου είπαν στην ανεπάρκεια δεν έχεις πόνους. Στο σήμερα με μια νέα εγκυμοσύνη 25 εβδομάδων,στην α επιπέδου είχα 27 χιλιοστά τράχηλο κι έκανα προληπτική περίδεση και ξαπλα από τέλη Ιούνη λόγω ιστορικου. Τελη Ιουλίου σε επίσκεψη στο γιατρό ο τραχηλος έδειχνε 30 Χιλ και φαινόταν ότι κάναμε δουλειά με την ξαπλα,περίδεση κι εννοείται κολπικά προγεστερόνη και μαγνήσιο.11 Αυγούστου πάω για την β επιπέδου και δείχνει τράχηλο 20 Χιλ!!τρελάθηκα κι εγώ κι ο γιατρός που με ρωτούσε αν έχω συσπασεις και δν το χω καταλάβει.δεν έχω καταλάβει κάτι τέτοιο εκτός και το μπερδευω με τις κινήσεις του μωρού.τωρα είμαι σε αναμονή να πάω επίσκεψη στο γιατρό την Πέμπτη να δω την εξέλιξη .απο τη β επιπέδου και μετα αυστηρή ξαπλα, άγριες μέλισσες (που δεν είχα δει ποτέ) σερί και μόνο τουαλέτα όλα μου τα φέρνουν στο κρεβάτι φαι κλπ, ακόμα και μπάνιο μια φορά την εβδομάδα.ειναι πολύ δύσκολο, κανω πολλή υπομονή και προσευχομαι και προσπαθώ για μια καλή έκβαση για το μωράκι μου.στελνω εδώ για να ανταλλάξουμε μια κουβέντα υποστήριξης αυτές που είμαστε στην ίδια φάση. Εύχομαι για όλες μια τελειομηνη εγκυμοσύνη και υγιή μωρά!

Όλα να σου πάνε τέλεια γλυκιά μου! Και θα πάνε με την απαραίτητη φροντίδα και με καλή τύχη που θα την έχεις. Πρόσεχε τον εαυτό σου, πέρνα όσο το δυνατόν πιο ήρεμα κι ευχάριστα και όπως πολύ ωραία το είπε η @samsympan μια μέρα θα διηγείσαι στο παιδάκι σου την περιπέτεια σου σαν γενναία μανούλα που είσαι!! ❤️

Link to comment
Share on other sites

On 9/6/2021 at 11:49 PM, Afroditi95 said:

@Shakirakiκαταλαβαίνω το άγχος σου. Σήμερα εγώ πήγα να πάρω τη γνώμη από έναν γνωστό γυναικολόγο του Έλενα. Μου είπε ότι μέχρι και με 15χιλ μπορεί κάποια κοπέλα να αντέξει με προσοχή και χωρίς περιδεση σκέψου. Εγώ την άλλη εβδομάδα θα κάνω επανέλεγχο. Βέβαια εγώ ταλαιπωρουμαι από συσπάσεις από τον 4ο μήνα άρα παίζει κι αυτό ρόλο στο ότι κονταίνει ο τράχηλος μου. Ο γιατρός σου τι σου είπε για τη μείωση αυτήν; μήπως κουράστηκες και έπεσε; μη φοβάσαι! Αφού το βρήκες και το παρακολουθείς θα κάνεις τα απαραίτητα. Εγω σημερα 23+1. Ανυπομονώ να περάσει ο καιρός...Ξάπλα αγκαλιά με τα μαξιλάρια. Πάντως οι συσπάσεις είναι ένα σφίξιμο σαν πέτρωμα στην κοιλιά που προκαλεί δυσφορία για κάποια δευτερόλεπτα. Εγώ έτσι το βιώνω. Νομίζω θα το καταλαβαινες αν παθαινες.

Ο γιατρός εξεπλάγη κι αυτός γιατί η μείωση φάνηκε στην β επιπέδου που κάναμε με τον εμβρυολογο αν λέω σωστά την ειδικότητα.το μόνο που μπορώ να σκεφτώ ως παραπάνω κούραση ήταν μια φορά που κατέβηκα σκαλιά τότε με τις πυρκαγιές επειδή είχαμε μείνει χωρίς ρεύμα και νερό. Πήγα σήμερα στο γιατρό και βρήκε τον τράχηλο από 1.7 έως 2.2 best case scenario.ο λόγος είναι ότι είναι ελαστικός από ότι μου είπε και δεν υπάρχει απόλυτη μέτρηση.αυτο τον προβληματίζει η ελαστικότητα οπότε τώρα συνεχίζουμε ξαπλα, αγωγή κι ελπίζουμε για το καλύτερο.αν ξεκινήσουν συσπασεις λόγω της περιπτωσης μου κατάλαβα ότι δεν θα είναι τόσο αισιόδοξος..μου έβαλε να κάνω και μια ένεση μια φορά κι έξω που ενισχύει τον τράχηλο. Εσύ τι τράχηλο έχεις; Σε καταλαβαίνω τόσο πολύ είμαστε στην ίδια φάση μετράω μέρες σαν φάνταρος :) έχω πάρει κι αυτό το μαξιλάρι εγκυμοσύνης που είναι σαν ύψιλον για να βολεύομαι με την τόση ξαπλα.νομιζω ότι με βοηθάει αρκετα.πως περνάς τον χρόνο σου; Βλέπεις σειρές;εγώ σταμάτησα και τη δουλειά παρότι ήμουν σε τηλεργασια από τον 3- 4ο μήνα αφού ούτε καθιστή επιτρέπεται.

Link to comment
Share on other sites

@Shakiraki το 1.7 έως 2.2 ειναι οτι κυμαίνεται αναμεσα σε αυτές τις μετρήσεις; Εννοώ εμένα μου έβγαλε μια μόνο μέτρηση. Τι εννοεί απόλυτη μέτρηση; Κι εγώ φουλ στις ταινίες και τις σειρές. Έχω σταματήσει τη δουλειά...Και το καλύτερο; παντρεύομαι την άλλη βδομάδα και αγχώνομαι για την ορθοστασία αλλά ήδη κανόνισα να έχω σκαμπό στην εκκλησία (τι να κάνω η καημένη). Η ένεση δεν ξέρω τι είναι...εγώ πάντως έχω ακόμα συσπάσεις και είμαι περίεργη την Πέμπτη που θα πάω πόσο έχει επηρεαστεί αυτή τη φορά. Μαξιλάρια έχω ακόμα τα κλασικά αλλά σκέφτομαι να πάρω κι εγώ αυτό που λες. Σε βοήθησε; Πάντως μην στεναχωριέσαι γιατί έχεις κάνει την περιδεση άρα δε νομιζω πης υπάρχει θέμα ανησυχίας για να ανοίξει ο τράχηλος. Γιατί αυτό που μας νοιάζει εκτός του μήκους είναι να είναι κλειστός. Εμένα ο γιατρός μου τυχαίνει να είναι και εμβυολογος και μου είπε ότι είναι σημαντικό να μείνει κλειστός. Για να δούμε...αχ να περάσει ο Σεπτέμβρης...σε ποια εβδομάδα είσαι τώρα; εγώ 23+5.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...