Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ανεπαρκεια τραχηλου τι γινεται?


ev@ki

Recommended Posts

εχασα το μωρακι μου 18 εβδομαδων απο ανεπαρκεια τραχηλου.εχω και ενα αγορακι 3.5 ετων αλλα προλαβαμε τον τραχηλο στην β' επιπεδου μετα τι γινεται σας ετυχε? ο γιατρος ειπε 6 μηνες να περιμενω και μετα να προσπαθησουμε αλλα ξερετε κατι? ειμαι χαλια αν ξερετε μπορει να γινει κατι πριν την εγκυμοσυνη καποια θεραπεια για να δυναμωσει ο τραχηλος? ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 83
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Λυπαμαι για το μωρακι σου γλυκια μου πολυ.....

Αν δεν κανω λαθος σε τετοιες περιπτωσεις γινεται περιδεση τραχηλου ωστε να κρατηθει το μωρακι.

Ο γυναικολογος σου τι σου εχει πει?Τι μπορεις να κανεις?

Link to comment
Share on other sites

λυπαμαι! το επαθα κ εγω κ σε καταλαβαινω. Στην επομενη εγκυμοσυνη μετα απο ανεπαρκεια τραχηλου οι γιατροι συστηνουν προγραμματισμενη περιδεση στη 13 εβδομαδα .

Link to comment
Share on other sites

στο πρωτο μου εκανε περιδεση και πηγαμε μεχρι το τελος καλα αλλα σε αυτο ημουν μονο με χαπια και με παρακολουθουσε δεν ηθελε να μου τραυματισει τον τραχηλο μου ειπε και οτι τα χαπια ηταν πιο σιγουρα

Link to comment
Share on other sites

μηπως εχεις καμια κολπιτιδα κοπελα μου? εγω ειχα κι ο γιατρος μου δεν της εδωσε σημασια... γεννησα 24w6d με ανεπαρκεια τραχηλου... τωρα που ειμαι εγκυος στο δευτερο εκανα μια καλλιεργεια που εδειξε οτι εχω ενα μικροβιο το οποιο προκαλλει αποβολες δευτερου τριμηνου κ κανουμε οτι μπορουμε να το παλεψουμε... μηπως συνεβη κατι παρομοιο και σε σενα κι απλα δεν δοσατε σημασια σε καποια κολπιτιδα?

Despoina 27/5/2010

Dimitris 12/6/2011

Marilou 9/8/2013

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λυπαμαι για το μωρακι σου γλυκια μου πολυ.....

Αν δεν κανω λαθος σε τετοιες περιπτωσεις γινεται περιδεση τραχηλου ωστε να κρατηθει το μωρακι.

Ο γυναικολογος σου τι σου εχει πει?Τι μπορεις να κανεις?

μου ειπε πως τα χαπια με καλυπταν και ηταν αρκετα και πως δεν ηθελε να μου τραυματησει τον τραχηλο παλι και πως ηταν προσφατη μεθοδος. και οταν εγιναν ολα που γεννησα φυσικα και την αποξεση , μου ειπε οτι γινεται περιδεση και χαπακια ενδοκολπικα και απο το στωμα και ενεσημα και ολη μερα ξαπλα ως το τελος (τα οποια εκανα και στο γιο μου εκτος τα ενεσημα)

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς κάποιες φορές, ακόμα και με περίδεση, δεν πάνε τα πράγματα κατ'ευχήν.

 

Δεν είμαι γιατρός και καμία από εμάς δεν είναι, από όσο έχει φανεί. Ωστόσο, λέμε εδώ απόψεις, που κάποιες φορές έχουν συνέπειες.

 

Πιστεύω μόνο ένας γιατρός είναι αρμόδιος να σου εξηγήσει. Στη θέση σου όμως, θα έκανα ένα καλό ψάξιμο στο ιντερνετ, για να έβλεπα τα ιατρικά πρωτόκολλα που είναι έγκυρα. Οι γιατροί είναι υπεύθυνοι να καθοδηγήσουν, αλλά συχνά δεν έχουν το χρόνο να ενημερώσουν αναλυτικά το πώς και το γιατί και θα το έχεις δει άλλωστε ότι δεν συμφωνούν πάντα μεταξύ τους.

 

Από όσο ξέρω, στην ανεπάρκεια, είναι περίπου εξίσου έγκυρη τόσο η στάση αναμονής όσο και η προληπτική περίδεση. Αυτό μου είχε πει τότε ο γιατρός μου και το είχα διασταυρώσει και στα πρωτόκολλα που λέμε. Δεν αποκλείεται βέβαια να είναι διαφορετικά τα πράγματα τώρα, όπως και κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Υπάρχουν γυναίκες που έχασαν την κύησή τους είτε ακολούθησαν τον ένα δρόμο είτε τον άλλον. Όπως επίσης υπάρχουν γυναίκες που έφεραν τα παιδιά τους στον κόσμο και θεωρούν ότι το χρωστάνε στη μέθοδο που ακολούθησαν, ενώ δεν ξέρουμε αν στην περίπτωσή τους, η άλλη ήταν εξίσου καλή. Μπορεί η διαδικασία της περίδεσης να ερεθίσει τον τράχηλο και να προκαλέσει τοκετό. Αν και αυτός ο κίνδυνος είναι μειωμένος στην περίπτωση της περίδεσης νωρίς στην εγκυμοσύνη.

 

Είχα και εγώ θέμα με τον τράχηλο, που ελέγθηκε με ανάπαυση μόνο και χωρίς περίδεση. Η εμπειρία μου πάντως λέει (τελείως εμπειρικά και πιθανόν μη έγκυρα), ότι κανένα φάρμακο και καμία περίδεση δεν αντικαθιστά την ξεκούραση, για έναν τράχηλο που είναι έτοιμος να ανοίξει με το παραμικρό. 9 μήνες στο κρεβάτι, άντε στην καρέκλα ή στον καναπέ μπορεί να ακούγονται... κάπως, αλλά κάποιες λίγες φορές μπορεί να είναι αναγκαίοι.

 

Βέβαια, κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.

 

Καλλιέργειες δεν είχες κάνει ως έλεγχο κύησης;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μια αποβολη β΄τριμηνου ηταν η αιτια να πληροφορηθω οτι εχω ανεπαρκεια τραχηλου. Στις δυο επομενες εγκυμοσυνες, εκανα περιδεση και εμεινα ξαπλα ως το τελος. Αντιμετωπιση με φαρμακα μονο, πρωτη φορα ακουω.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς κάποιες φορές, ακόμα και με περίδεση, δεν πάνε τα πράγματα κατ'ευχήν.

 

Δεν είμαι γιατρός και καμία από εμάς δεν είναι, από όσο έχει φανεί. Ωστόσο, λέμε εδώ απόψεις, που κάποιες φορές έχουν συνέπειες.

 

Πιστεύω μόνο ένας γιατρός είναι αρμόδιος να σου εξηγήσει. Στη θέση σου όμως, θα έκανα ένα καλό ψάξιμο στο ιντερνετ, για να έβλεπα τα ιατρικά πρωτόκολλα που είναι έγκυρα. Οι γιατροί είναι υπεύθυνοι να καθοδηγήσουν, αλλά συχνά δεν έχουν το χρόνο να ενημερώσουν αναλυτικά το πώς και το γιατί και θα το έχεις δει άλλωστε ότι δεν συμφωνούν πάντα μεταξύ τους.

 

Από όσο ξέρω, στην ανεπάρκεια, είναι περίπου εξίσου έγκυρη τόσο η στάση αναμονής όσο και η προληπτική περίδεση. Αυτό μου είχε πει τότε ο γιατρός μου και το είχα διασταυρώσει και στα πρωτόκολλα που λέμε. Δεν αποκλείεται βέβαια να είναι διαφορετικά τα πράγματα τώρα, όπως και κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Υπάρχουν γυναίκες που έχασαν την κύησή τους είτε ακολούθησαν τον ένα δρόμο είτε τον άλλον. Όπως επίσης υπάρχουν γυναίκες που έφεραν τα παιδιά τους στον κόσμο και θεωρούν ότι το χρωστάνε στη μέθοδο που ακολούθησαν, ενώ δεν ξέρουμε αν στην περίπτωσή τους, η άλλη ήταν εξίσου καλή. Μπορεί η διαδικασία της περίδεσης να ερεθίσει τον τράχηλο και να προκαλέσει τοκετό. Αν και αυτός ο κίνδυνος είναι μειωμένος στην περίπτωση της περίδεσης νωρίς στην εγκυμοσύνη.

 

Είχα και εγώ θέμα με τον τράχηλο, που ελέγθηκε με ανάπαυση μόνο και χωρίς περίδεση. Η εμπειρία μου πάντως λέει (τελείως εμπειρικά και πιθανόν μη έγκυρα), ότι κανένα φάρμακο και καμία περίδεση δεν αντικαθιστά την ξεκούραση, για έναν τράχηλο που είναι έτοιμος να ανοίξει με το παραμικρό. 9 μήνες στο κρεβάτι, άντε στην καρέκλα ή στον καναπέ μπορεί να ακούγονται... κάπως, αλλά κάποιες λίγες φορές μπορεί να είναι αναγκαίοι.

 

Βέβαια, κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.

 

Καλλιέργειες δεν είχες κάνει ως έλεγχο κύησης;

στην πρωτη μου εγκυμοσυνη καναμε περιδεση και ημουν κρεβατι 4 μηνες και ολα πηγαν καλα αλλα μην νομιζεις και βολτες πηγαιναμε και ψωνια αλλα υπηρχαν φορες μεσα στη μερα που ενοιωθα βαρος και ηθελα το κρεβατακι μου αλλα τι εννοεις καλλιεργιες?

Link to comment
Share on other sites

Καλλιέργεια κολπικού υγρού. Φανταζόμουν ότι κάποιοι γιατροί το συστήνουν άσχετα με άλλες ενδείξεις ανεπάρκειας, στις εγκυμοσύνες, ως στανταρ έλεγχο, μαζί με τοξόπλασμα, γενικές αίματος και χίλια μύρια άλλα, που είναι αρκετά συνηθισμένα στην εγκυμοσύνη.

 

Μάλιστα θυμάμαι ότι σχεδόν κανένα εργαστήριο δεν αναλάμβανε να κάνει καλλιέργεια σε έγκυο και έγινε ολόκληρη ιστορία... Όταν έμαθαν ότι είχα και αιμορραγία, τζιζ, μακριά, δεν αναλάμβαναν. Τελικά νομίζω ο γιατρός μου είχε πάρει το δείγμα.

 

Πάντως αναφέρθηκε και από κοπέλα παραπάνω, ότι ο τράχηλος μπορεί να ανοίξει από μικρόβιο, αν και προσωπικά δεν γνωρίζω με βεβαιότητα. Έχω ακούσει ότι μπορεί να σπάσουν τα νερά από μικρόβιο.

 

Μπορείς να πηγαίνεις για ψώνια και να μη συμβεί τίποτα το ανησυχητικό ή μπορεί να είσαι στο κρεβάτι και πάλι να μην πάνε καλά τα πράγματα. Προσωπικά το σώμα μου έλεγε από ένα σημείο και πέρα ιδιαίτερα ότι δεν έπρεπε να είμαι καθόλου όρθια. Ίσα ίσα μπορούσα να σηκωθώ να βάλω ένα ποτήρι νερό. Και ντους κάθε λίγες μέρες και μόνο καθιστή. Βέβαια, ποτέ δεν ξέρεις... Ψώνια για τα μωρά βγήκα και έκανα με αναπηρικό καροτσάκι μετά τις 34 εβδ, πάντα με άριστο τράχηλο και είχα διαλέξει σχεδόν τα πάντα από ιντερνετ. Για καφέδες έβγαινα χωρίς καθόλου περπάτημα, κάθε φορά αμέσως μετά την επίσκεψη στο γιατρό, που έδειχνε καλό τράχηλο και εφόσον έτσι και αλλιώς είχα βγει από το σπίτι, είχα κάτσει στους καναπέδες του γιατρού κτλ...

 

Είχα πολλές συσπάσεις μετά το Β τρίμηνο και είχα νοσηλευτεί κιόλας κάποιες μέρες για συσπάσεις, γιατί κάποια στιγμή έφτασαν να έχουν συχνότητα τοκετού, στο Β τρίμηνο. Αλλά ελέγχονταν με ξεκούραση τελικά.

 

Πάντως, γράφω τα παραπάνω, γιατί υπάρχει η εντύπωση ότι εντάξει, α, παίρνω φάρμακα ή ά, έκανα περίδεση άρα εντάξει... Δεν είναι πάντα εντάξει... Με παράγοντες επιβαρυντικούς για ανεπάρκεια, δεν περιμένει κανείς να μειωθεί πολύ ο τράχηλος για να πάρει μέτρα, γιατί πολλές φορές είναι πολύ αργά, όταν συμβεί αυτό και ο τοκετός δεν σταματάει.

 

Είχα διαβάσει αρκετά τις ατελείωτες ώρες της ακινησίας, στο ιντερνετ και τόσο από επιστημονικές πηγές όσο και από προσωπικές ιστορίες, είχε φανεί ότι, εφόσον υπήρχε σοβαρό πρόβλημα στον τράχηλο, κάθε επιπλέον μετακίνηση ήταν θεωρητικά επιβαρυντική. Είχα ακούσει κάποιες ιστορίες με μωρά που χάθηκαν και με περίδεση...

Link to comment
Share on other sites

Καλλιέργεια κολπικού υγρού. Φανταζόμουν ότι κάποιοι γιατροί το συστήνουν άσχετα με άλλες ενδείξεις ανεπάρκειας, στις εγκυμοσύνες, ως στανταρ έλεγχο, μαζί με τοξόπλασμα, γενικές αίματος και χίλια μύρια άλλα, που είναι αρκετά συνηθισμένα στην εγκυμοσύνη.

 

Μάλιστα θυμάμαι ότι σχεδόν κανένα εργαστήριο δεν αναλάμβανε να κάνει καλλιέργεια σε έγκυο και έγινε ολόκληρη ιστορία... Όταν έμαθαν ότι είχα και αιμορραγία, τζιζ, μακριά, δεν αναλάμβαναν. Τελικά νομίζω ο γιατρός μου είχε πάρει το δείγμα.

 

 

Λογω της περιδεσης, εκανα καθε μηνα καλλιεργεια. Το δειγμα το επαιρνε η γιατρος μου.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλλιέργεια κολπικού υγρού. Φανταζόμουν ότι κάποιοι γιατροί το συστήνουν άσχετα με άλλες ενδείξεις ανεπάρκειας, στις εγκυμοσύνες, ως στανταρ έλεγχο, μαζί με τοξόπλασμα, γενικές αίματος και χίλια μύρια άλλα, που είναι αρκετά συνηθισμένα στην εγκυμοσύνη.

 

Μάλιστα θυμάμαι ότι σχεδόν κανένα εργαστήριο δεν αναλάμβανε να κάνει καλλιέργεια σε έγκυο και έγινε ολόκληρη ιστορία... Όταν έμαθαν ότι είχα και αιμορραγία, τζιζ, μακριά, δεν αναλάμβαναν. Τελικά νομίζω ο γιατρός μου είχε πάρει το δείγμα.

 

Πάντως αναφέρθηκε και από κοπέλα παραπάνω, ότι ο τράχηλος μπορεί να ανοίξει από μικρόβιο, αν και προσωπικά δεν γνωρίζω με βεβαιότητα. Έχω ακούσει ότι μπορεί να σπάσουν τα νερά από μικρόβιο.

 

Μπορείς να πηγαίνεις για ψώνια και να μη συμβεί τίποτα το ανησυχητικό ή μπορεί να είσαι στο κρεβάτι και πάλι να μην πάνε καλά τα πράγματα. Προσωπικά το σώμα μου έλεγε από ένα σημείο και πέρα ιδιαίτερα ότι δεν έπρεπε να είμαι καθόλου όρθια. Ίσα ίσα μπορούσα να σηκωθώ να βάλω ένα ποτήρι νερό. Και ντους κάθε λίγες μέρες και μόνο καθιστή. Βέβαια, ποτέ δεν ξέρεις... Ψώνια για τα μωρά βγήκα και έκανα με αναπηρικό καροτσάκι μετά τις 34 εβδ, πάντα με άριστο τράχηλο και είχα διαλέξει σχεδόν τα πάντα από ιντερνετ. Για καφέδες έβγαινα χωρίς καθόλου περπάτημα, κάθε φορά αμέσως μετά την επίσκεψη στο γιατρό, που έδειχνε καλό τράχηλο και εφόσον έτσι και αλλιώς είχα βγει από το σπίτι, είχα κάτσει στους καναπέδες του γιατρού κτλ...

 

Είχα πολλές συσπάσεις μετά το Β τρίμηνο και είχα νοσηλευτεί κιόλας κάποιες μέρες για συσπάσεις, γιατί κάποια στιγμή έφτασαν να έχουν συχνότητα τοκετού, στο Β τρίμηνο. Αλλά ελέγχονταν με ξεκούραση τελικά.

 

Πάντως, γράφω τα παραπάνω, γιατί υπάρχει η εντύπωση ότι εντάξει, α, παίρνω φάρμακα ή ά, έκανα περίδεση άρα εντάξει... Δεν είναι πάντα εντάξει... Με παράγοντες επιβαρυντικούς για ανεπάρκεια, δεν περιμένει κανείς να μειωθεί πολύ ο τράχηλος για να πάρει μέτρα, γιατί πολλές φορές είναι πολύ αργά, όταν συμβεί αυτό και ο τοκετός δεν σταματάει.

 

Είχα διαβάσει αρκετά τις ατελείωτες ώρες της ακινησίας, στο ιντερνετ και τόσο από επιστημονικές πηγές όσο και από προσωπικές ιστορίες, είχε φανεί ότι, εφόσον υπήρχε σοβαρό πρόβλημα στον τράχηλο, κάθε επιπλέον μετακίνηση ήταν θεωρητικά επιβαρυντική. Είχα ακούσει κάποιες ιστορίες με μωρά που χάθηκαν και με περίδεση...

αθηνουλα μου και εγω οταν πηγαινα στον γιατρο μου και μου ελεγε οτι ημουνα καλα πηγαιναμε για ψωνια και για καφε στο ιδιο χωρο και τα δυο ετσι δεν επερνα και τους δρομους αλλα σχεδον συνεχεια καθηστη ποση ωρα βρε παιδι μου ξαπλα αλλα μετα απο αυτο το κρεβατι το ηθελα .Δεν οδειγουσα καθολου και ψωνια για το μωρο τα πηρα απο 28εβδ επειδη μου ειπε ο γιατρος πως μπορουσε να γεννησω και πιο νωρις αλλα μας εκανε τη χαρη ο μπεμπης και μας ηρθε 3/8 αντι 7/8 αλλα ητανε 2500

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και τωρα για καλλιεργειες και τα υπολοιπα θα τα δω σε 6 μηνες που θα μπω και πάλι στην διαδικασία απόκτησης τέκνου .Ο γιατρός είπε να περιμένω μέχρι να δυναμώσουν τα μέσα μου.Λέει και η μαμα μου, που αν δεν ήταν και αυτή δεν ξέρω πώς θα ήμουνα, εμείς στον καιρό μας γκαστρονόμασταν γενναγαμε και δεν καταλαβαίναμε τιποτα η γιαγιαδες μου κουβαλούσαν με τα τσουβαλια φρούτα και φθαρτά και ως την νυχτα γεννουσαν κάτω απο τα δεντρα .Εγω απο που πηρα και ενα μωρο δεν μπορω να κρατησω?

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, η ανεπάρκεια μπορεί να έχει τη ρίζα της σε παρεμβάσεις ιατρικές που γίνονται τώρα μόνο. Όμως και πάλι, υπήρχαν από παλιά και περιπτώσεις ανεπάρκειας, που τότε αντιμετωπίζονταν με αυστηρή ακινησία και φαντάσου δεν είχαν και υπέρηχους να ξέρουν που βρίσκονται... Αυστηρή ακινησία-κρεβάτι, προσευχή, ΥΕΝΕΔ και ΕΡΤ και βιβλια για απασχόληση ολημερίς... Όχι σαν και εμάς που έχουμε το ίντερνετ. Πάλι καλά που ζούμε στη σημερινή εποχή να λέμε...

 

Ένας ταξιτζής που με είχε πάει για εξετάσεις τα είχε πει αυτά... Πώς πέρασε η γυναίκα του όλη την εγκυμοσύνη στο κρεβάτι και εκείνος είχε αναλάβει όλες τις δουλειές του σπιτιού... Μεταξύ άλλων...

 

Εγώ, ας πούμε καθόμουν, στον υπολογιστή, δεν ήμουν μόνο ξάπλα, όσο ο τράχηλος κρατούσε. Εντάξει, οι βόλτες δεν μου έλειψαν ιδιαίτερα. Δεν ήταν και η ζωή μου φουλ βόλτες, ούτε πριν ούτε μετά, έτσι και αλλιώς... Δεν χρειάστηκε όμως το κρεβάτι αυστηρά. Αυτό ήταν πακέτο, το έζησα λίγες μέρες συνολικά στην εγκυμοσύνη. Αλλά αν φανεί ότι δεν γίνεται αλλιώς, γιατί σε κάποιες λίγες γυναίκες χρειάζεται και αυτό, το ρισκάρεις;

 

Στο κάτω κάτω, αν φανεί ότι μπορείς να κυκλοφορείς, χωρίς να περπατάς, δεν χρειάζεται να περπατάς, μπορεί να σε κάνει κάποιος βόλτα με αυτοκίνητο και να γυρνάς τις καφετέριες με προσωπικό οδηγό... :-)

 

Δεν είναι εύκολο να είναι η γυναίκα τόσο καιρό στο σπίτι... Αλλά...

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, η ανεπάρκεια μπορεί να έχει τη ρίζα της σε παρεμβάσεις ιατρικές που γίνονται τώρα μόνο. Όμως και πάλι, υπήρχαν από παλιά και περιπτώσεις ανεπάρκειας, που τότε αντιμετωπίζονταν με αυστηρή ακινησία και φαντάσου δεν είχαν και υπέρηχους να ξέρουν που βρίσκονται... Αυστηρή ακινησία-κρεβάτι, προσευχή, ΥΕΝΕΔ και ΕΡΤ και βιβλια για απασχόληση ολημερίς... Όχι σαν και εμάς που έχουμε το ίντερνετ. Πάλι καλά που ζούμε στη σημερινή εποχή να λέμε...

 

Ένας ταξιτζής που με είχε πάει για εξετάσεις τα είχε πει αυτά... Πώς πέρασε η γυναίκα του όλη την εγκυμοσύνη στο κρεβάτι και εκείνος είχε αναλάβει όλες τις δουλειές του σπιτιού... Μεταξύ άλλων...

 

Εγώ, ας πούμε καθόμουν, στον υπολογιστή, δεν ήμουν μόνο ξάπλα, όσο ο τράχηλος κρατούσε. Εντάξει, οι βόλτες δεν μου έλειψαν ιδιαίτερα. Δεν ήταν και η ζωή μου φουλ βόλτες, ούτε πριν ούτε μετά, έτσι και αλλιώς... Δεν χρειάστηκε όμως το κρεβάτι αυστηρά. Αυτό ήταν πακέτο, το έζησα λίγες μέρες συνολικά στην εγκυμοσύνη. Αλλά αν φανεί ότι δεν γίνεται αλλιώς, γιατί σε κάποιες λίγες γυναίκες χρειάζεται και αυτό, το ρισκάρεις;

 

Στο κάτω κάτω, αν φανεί ότι μπορείς να κυκλοφορείς, χωρίς να περπατάς, δεν χρειάζεται να περπατάς, μπορεί να σε κάνει κάποιος βόλτα με αυτοκίνητο και να γυρνάς τις καφετέριες με προσωπικό οδηγό... :-)

 

Δεν είναι εύκολο να είναι η γυναίκα τόσο καιρό στο σπίτι... Αλλά...

Καλή μου Αθηνά μακάρι ο παντοδύναμος Θεός,η μεγαλόχαρη Παναγιτσα και οι Αγιοι Πάντες να βοηθήσουν να μου στείλουν ενα υγιέστατο κοριτσακι οπως αυτό που μου πήραν αλλα να το εχω εγώ αγκαλιά μου ζωντανό .Και οχι μονο θα κατσω κρεβατι ακίνητη:roll: ,θα κατεβασω ολες τις ταινίες Βουγιουκλάκη Παπαμιχαήλ να τις ματαξαναδώ και ακόμα στον αντρουλη μου ποδιά θα βαλω:rolleyes: για το σπίτι και για τις εξωτερικες μας μετακινήσεις τον κάνω και delivery doy τον καημενο. τιποτα μα τιποτα δεν θα κανωωω

Link to comment
Share on other sites

Εχω εχασα διδυμα 4 μιση μηνων απο μικροβιο(e-coli).Σε επομενη εγκυμοσυνη ,συμφωνα με τον νεο μου γιατρο ,θα κανω περιδεση.Δεν ξερω τι σχεση υπαρχει αναμεσα στην ανεπαρκεια και στα μικροβιο,νομιζω οτι υπαρχουν διαφορετικες αποψεις στο θεμα,αλλα καλου κακου θα κανω ο,τι μου λεει ο γιατρος μου..

Link to comment
Share on other sites

Και εγω ειχα ανεπαρκεια τραχηλου στην πρωτη εγκυμοσυνη απο την 24 εβδομαδα. Τελικα εφτασα μερι το τελος χαρη στον καλο μου γιατρο. Εμεινα τελειως ακινητη,μομο μεχρι την τουαλετα πηγαινα. Με εξεταζε καθε εβδομαδα κολπικα (αυτο το κανεις σε ολες τις εγκυμοσνουσες) , εκανε καθε εβδομαδα CRP και σχεδον καθε εβδομαδα οταν πια ειχε κοντυνει τοσο πολυ ο τραχηλος ,με εξεταζε και με τον κολποδιαστολεα για να βλεπει απευθειας τον τραχηλο. Απλα προσπαθουσε να αποφυγει την πριδεση και τελικα τα καταφερε να φερουμε στον κοσμο ενα τελειομηνο μωρο.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο μένα. Ειχα και γω μια παρόμοια εμπειρία στην πρώτη εγκυμοσύνη. Περίπου 3,5 μηνών βρέθηκε στη καλλιέργεια το e- coli. Ο γυναικολόγος μου μου ειπε πως πρέπει να πάρω οπωσδήποτε αντιβίωση γιατι μπορεί να κάνω αποβολη. Πήρα 8 μέρες ceclor αλλα δεν μου έκανε τιποτα και συνέχισα αλλες 21 ημερες Procef. Τελικά κατάφερα να το δίωξω αλλα μετα από καμια 15 ημέρες εμφάνισα ανεπάρκεια τραχήλου (σημειωτέον οτι έχω δίκερο μήτρα).Ομως Δεν μου είπε πως ευθύνεται το μικρόβιο γιάυτο.Χρειάστηκε να μείνω 3,5 μήνες υπο περιορισμο στο σπίτι για να αποφύγω την περίδεση τραχήλου. 7,5 μηνών έληξε ο συναγερμός και πήγα 10 μέρες διακοπές Χαλκιδική αφου βέβαια τσέκαρε κολπικά τον τράχηλο.

Τώρα διανυω την 36 εβδομάδα κυησης της 2ης εγκυμοσύνης μου και δεν έμεινα ουτε μια μέρα ξάπλα! Ολα καλά!

UYijp2.png

2Wlep2.png

Link to comment
Share on other sites

και εμεισ προσπαθησαμε να το κρατησουμε χωρις περιδεση αλλα εγω εχω πληρες ανεπαρκεια και το γεννησα 18 εβδομαδων αλλο απο 12η θα κανω περιδεση

Link to comment
Share on other sites

Εγώ εκτός από το ότι είχα ανεπάρκεια τραχήλου, συγχήστηκα και με το κλασικο θέμα της πεθεράς στην 12η εβδομάδα της εγκυμοσύνης μου, είχα συσπάσεις, κι άνοιξε εσωτερικά ο τράχηλος. Γι'αυτό έκανα περίδεση. Στην πορεία δεν είχα κάποιο άλλο πρόβλημα. Φυσικά κάθε περίπτωση είναι και διαφορετική.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απόλυτα κοριτσια οτι η καθε περιπτωση ειναι διαφορετική. Ο αξιολογητης της εκαστοτε περιπτωσης ειναι ο γιατρος μας αλλα και αυτος δεν ειναι ο Θεος, δυστυχώς...Μακάρι απο δω και στο εξης να μας πανε ολα καλα σε ολες μας !

UYijp2.png

2Wlep2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ ΓΡΑΦΩ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΕΔΩ!! ΑΝ ΚΑΙ ΣΑΣ ΔΙΑΒΑΖΑ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΜΟΥ!!ΚΑΙ ΕΠΕΡΝΑ ΘΑΡΟΣ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ!! ΕΙΧΑ ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΑ ΤΡΑΧΗΛΟΥ ΤΟ ΕΜΑΘΑ ΣΤΟΝ 5 ΜΗΝΑ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΠΕΡΙΔΕΣΗ!! ΝΟΣΗΛΕΥΤΙΚΑ ΓΙΑ 2 ΜΗΝΕΣ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΕΧΩ ΧΑΛΙΑ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΦΟΒΟΜΟΥΝΑ ΠΩΣ ΘΑ ΕΧΑΝΑ ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΕ ΑΦΗΝΑΝΕ ΟΥΤΕ ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΗΣΩ ΜΟΝΟ ΤΟΥΑΛΕΤΑ ΜΟΥ ΛΕΓΑΝΕ....!!ΛΕΓΑΝΕ ΠΩΣ ΘΑ ΓΕΝΝΟΥΣΑ ΜΕΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΜΕΡΑ ..ΠΗΡΑ ΠΟΛΛΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΠΕΡΑΣΑ ΠΟΛΥ ΧΑΛΙΑ ΦΟΒΟΜΟΥΝΑ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΕΧΑΝΑ..ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΡΑΧΗΛΟ!!! ΚΑΝΕΙΣ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΠΡΟΕΒΛΕΨΕ ΠΩΣ ΘΑ ΕΦΤΑΝΑ ΣΤΙΣ 38 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ..ΘΑ ΕΠΕΡΝΑ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΑΝ Ο ΠΛΑΚΟΥΝΤΑΣ ΤΟ ΕΠΕΤΡΕΠΕ ΚΑΙ ΘΑ ΓΕΝΝΟΥΣΑ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΔΙΑΣΤΟΛΗ... ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΧΑ ΤΩΡΑ ΤΟΝ ΠΟΛΥΤΙΜΟ ΜΟΥ!!! ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΩΣΩ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝΕ ΚΑΤΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ..ΚΑΙ ΠΩΣ ΟΤΑΝ ΠΙΣΤΕΨΕΙΣ ΣΕ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΤΟ ΘΕΛΕΙΣ ΠΟΛΥ ΜΕ ΠΟΛΥ ΠΙΣΤΗ ΚΑΙ ΑΓΩΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΦΕΡΝΕΙΣ !!!! ΦΙΛΙΑ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...