Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γιατι εχω τετοιο αγχος στην οδηγηση????


#ΕΛΕΝΑ#

Recommended Posts

οπως ειπα σενα αλλο τοπικ εβγαλα το διπλωμα και εδω κ 20 μερες το εχω στα χερια και δεν οδηγω καθολου εχω κανει κ ασφαλεια ολα τα απαραιτητα...ενω με το δασκαλο που μου εκανε οδηγηση ημουν χαλαρη χωρις αγχος και οδηγουσα πολυ καλα χωρις λαθη... οταν πηρα το διπλωμα και δοκιμασα να οδηγησω με δικο μου αυτοκινητο μια χαρα ξεκιναω δεν μου σβηνει καθολου αλλα μολις λιγα μετρα πιο πανω αρχιζω να τρεμω και με πιανει τρομερη ανασφαλεια με αποτελεσμα να κανω πολλα λαθη , με αποτελεσμα να σταματαω το αυτοκινητο και δεν θελω να οδηγω αλλο ....το εχω πολυ αναγκη επειδη εχω δυο παιδακια και μητερα μου ειναι αρκετα μακρια απο το σπιτι μας και η διαδρομη μετα μεσα μαζικης ειναι δυσκολη πολυ με δυο μωρα...τι να κανω να μου φυγει αυτο το αγχος να σημειωσω οτι οδηγω καθε φορα με τον συζυγο μου και καμια φορα με αυτα που μου λεει οτι και καλα δεν το εχω οτι φαινεται, σε ποια σχολη πηγα κ δεν ξερω να οδηγο κ τετοια στο σημειο να θελω να σταματησω κ να παω σπιτι...τι μπορω να κανω για να μην αγχονομαι τοσο πολυ,τι να κανω να ειμαι χαλαρη... να παω να κανω ενα μαθημα στην σχολη ακομα, με δικο μου αυτοκινητο αυτη τη φορα??? τι να κανω βοηθιστε με...εχει συμβει σε καποια απο εδω μεσα???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΜΗ το φοβάσαι και ΜΗΝ ακούς τους άλλους τί σου λένε! Μία φορά, οδηγούσα και είχα τον άντρα μου δίπλα κι όλο παρατηρήσεις ήταν και πραγματικά σου μιλάω, τον κατέβασα στο δρόμο και γύρισε μόνος του!

Χαλάρωσε κι όλα καλά θα πάνε, όσο αγχώνεσαι θα τα πηγαίνεις χάλια. Και μη το αφήσεις, γιατί θα σε αφήσει. Δες το πεισματικά!

Άμα νιώθεις πως ο συνοδηγός σε αγχώνει βρες κάποιον άλλο ή πήγαινε μόνη σου, μια βόλτα εκεί κοντά στη γειτονιά σου και σιγά-σιγά ''ξανοίξου''...

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

απο οσα ειπες θα κολλησω με τα λεγομενα του συζηγου:mad:τελικα ολοι οι αντρες ειναι ιδιοι!παντα αυτοι οδηγανε καλυτερα απο εμας:rolleyes:ποτε δεν κανουν λαθη:rolleyes::rolleyes:και ο δικος μου τα ιδια στην αρχη:rolleyes:κοιτα τι ωραια πιανω το τιμονι!!!κοιτα τι ωραια πιανω τον λεβιε!!κοιτα τι ωραια παιρνω την στροφη!!!!κοιτα ποσο μαλακα το ξεκιναω!!!και αλλα τετοια ωραια:evil:η λυση ειναι μια μην ξαναοδηγησεις με κανεναν διπλα σου που να εχει διπλωμα γιατι ολοι θα στο παιζουνε εξυπνακηδες

Ξεκινα και παιρνε το αμαξι μονη σου χωρις κανεναν διπλα σου θα δεις οτι σιγα σιγα θα αισθανεσαι και πιο σιγουρη ασε δε που ολοι κανουμε λαθη στην αρχη ε δεν υπαρχει λογος να απολογησε παντως εγω αυτο εκανα και αισθανθηκα πιο σιγουρη,στην αρχη και πεζοδρομια καβαλησα για να παρκαρω και ροδες γρατζουνησα και το αμαξι γρατζουνησα !!!που εννοειτε δεν τα ελεγα στον αντρα μου:P:p

insekten-0042.gif

Link to comment
Share on other sites

Μην ανχωνεσαι...και μην ακους κανεναν.....

ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΚΑΙ ΗΞΕΡΕ ΝΑ ΟΔΗΓΕΙ.....

Ολοι περασαμε απο αυτο το σταδιο....παρε μια βαθια ανασα και προχωρα με τσαμπουκα.....και κλεισε τα αυτια σου στα τυχων σχολια καποιων....!!!!

..και να εχεις χιουμορ....με τα τυχων...σφαλματακια που θα κανεις ή με το..παρκαρισμα που ειναι ενα δυσκολο κομματι το ομολογω....

Στις αρχες εγω....εκανα χοντρα λαθη....καλα στο θεμα παρκαρισμα ηταν το κωμικο της υποθεσης.....κατεβαινα απο το αμαξι...(σταματημενο στην μεση του δρομου..)και παρακαλουσα τους περαστικους να μου παρκαρουν το αμαξι γρηγορα...γεματη ναζι.... γιατι ειδη ειχαν βγει απο τα πισω αμαξια οι οδηγοι..!!!!

το τι γελιο επεφτε δεν λεγεται....αλλά γελουσα και εγω στα σχολια περι κουζινας...και κατσαρολας....!!!!!

Το καλο ειναι πως μενω σε μικρη πολη και λιγο πολυ γνωριζομαστε μεταξυ μας ολοι...οποτε ηξερα και πιος μου παρκαρε το αμαξι καθιε φορα...!!!!!

Τωρα ομως εχω γινει...εξπερ....!!!!

Link to comment
Share on other sites

ξερω οτι εχεις δικιο..εχω σκεφτει πολλες φορες να παω βολτα να κανω το γυρω αλλα εχω το μικρο και φοβαμαι παρα πολυ μαζι του μην τρακαρω κ παθει τιποτα το μικρουλη μου.ασε που μενουμε σε κεντρικο δρομο με πολυ κινηση καθε μερα..πραγματικα θελω να αποδειξω οτι μπορω οτι δεν ειμαι κανενα τουβλο θελω να αποδειξω σε ολους οσους ελαγαν οτι θα βγαλω διπλωμα και θα το εχω ετσι χωρις να οδηγο και μετο πρωτο τρακαρισμα θα τα παρατησω και εχουν δικιο εδω με το πρωτο αποτομο φρενο τα παραταω νιωθω οτι δεν το εχω αρχιζω και πιστευω τα λογια του αντρα μου οτι δεν το εχω........ και θελω να το πολεμισω και δεν ξερω πως.....:cry::cry::cry: εσεις ετσι ησασταν στις πρωτες βολτες σας?? σας εχει συμβει η ολα τα κουλα σεμενα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μην ανχωνεσαι...και μην ακους κανεναν.....

ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΚΑΙ ΗΞΕΡΕ ΝΑ ΟΔΗΓΕΙ.....

Ολοι περασαμε απο αυτο το σταδιο....παρε μια βαθια ανασα και προχωρα με τσαμπουκα.....και κλεισε τα αυτια σου στα τυχων σχολια καποιων....!!!!

..και να εχεις χιουμορ....με τα τυχων...σφαλματακια που θα κανεις ή με το..παρκαρισμα που ειναι ενα δυσκολο κομματι το ομολογω....

Στις αρχες εγω....εκανα χοντρα λαθη....καλα στο θεμα παρκαρισμα ηταν το κωμικο της υποθεσης.....κατεβαινα απο το αμαξι...(σταματημενο στην μεση του δρομου..)και παρακαλουσα τους περαστικους να μου παρκαρουν το αμαξι γρηγορα...γεματη ναζι.... γιατι ειδη ειχαν βγει απο τα πισω αμαξια οι οδηγοι..!!!!

το τι γελιο επεφτε δεν λεγεται....αλλά γελουσα και εγω στα σχολια περι κουζινας...και κατσαρολας....!!!!!

Το καλο ειναι πως μενω σε μικρη πολη και λιγο πολυ γνωριζομαστε μεταξυ μας ολοι...οποτε ηξερα και πιος μου παρκαρε το αμαξι καθιε φορα...!!!!!

Τωρα ομως εχω γινει...εξπερ....!!!!

 

αρε κλαρα με εκανες και γελασα λιγο...πριν λιγο γυρισαμε απο την βολτα που δεν καταφερα να οδηγησω και ειμαι πολυ χαλια ψυχολογικα ειμαι ετοιμη να βαλω τα κλαματα ξερω οτι δεν ειναι τιποτα...οτι ειναι ενα χαζο προβλημα οτι αλλοι εχουν μεγαλητερα προβληματα αρρωστα μωρα και γενικααλλα πολλα...... αλλα δυσκολα θεματα.......και εγω καθομαι και σκαω γιαυτο το θεμα...αλλα πραγματικα αυτη την στιγμη για εμενα ειναι ενα βουνο η οδηγηση και ειμαι ρακος ψυχολογικα:-(.....

Link to comment
Share on other sites

Άσε το μωράκι σου σπίτι και το μεσημέρι που κοιμάται κάνε μια βολτούλα.

Στις 1ες βόλτες, έβαζα τη κολλητή μου μέσα (άσχετη και τότε και τώρα με οδήγηση) και πηγαίναμε βόλτες! Μέχρι και στη Συγγρού είχαμε βγεί και είχα το δίπλωμα μόνο λίγες μέρες (όποιον πάρει ο Χάρος δηλαδή)...

Στο παρκάρισμα έκανα ό,τι και η Κλάρα, επειδή αγχονώμουν με τους πίσω που κορνάρανε, κατέβαινα και ζητούσα όοοοοοοοοολο χάρη σε ένα περαστικό να μού το παρκάρει!

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

αρε κλαρα με εκανες και γελασα λιγο...πριν λιγο γυρισαμε απο την βολτα που δεν καταφερα να οδηγησω και ειμαι πολυ χαλια ψυχολογικα ειμαι ετοιμη να βαλω τα κλαματα ξερω οτι δεν ειναι τιποτα...οτι ειναι ενα χαζο προβλημα οτι αλλοι εχουν μεγαλητερα προβληματα αρρωστα μωρα και γενικααλλα πολλα...... αλλα δυσκολα θεματα.......και εγω καθομαι και σκαω γιαυτο το θεμα...αλλα πραγματικα αυτη την στιγμη για εμενα ειναι ενα βουνο η οδηγηση και ειμαι ρακος ψυχολογικα:-(.....

...καλε μην χαλιεσαι.....βουνο ηταν για ολους μας...πιστεψε το.....

αλλα σκεψου και το αλλο μεσα σε κατοικημενη περιοχη οι ταχυτητες ειναι πολυ μικρες....και αν συμβει κατι...τουλαχιστον θα ειναι μονο υλικες ζημιες....κανα γρατζουνισματακι.....που ολοι εχουμε κανει...!!!!!αλλα δεν ειναι ο κανονας οτι θα το γρατζουνισεις.....

Θελει θαρρος και τζαμπουκα....μια αλλη λυση που την εφαρμοζουν πολλοι ειναι να κανεις μερικα μαθηματα με τον δασκαλο οδηγησης στο δικο σου αμαξι ομως....οσες το εκαναν τις βοηθησε πολυ ψυχολογικα.....!!!!και ξεπερασαν οτι αναστολη και φοβο ειχαν...

Link to comment
Share on other sites

Άσε το μωράκι σου σπίτι και το μεσημέρι που κοιμάται κάνε μια βολτούλα.

Στις 1ες βόλτες, έβαζα τη κολλητή μου μέσα (άσχετη και τότε και τώρα με οδήγηση) και πηγαίναμε βόλτες! Μέχρι και στη Συγγρού είχαμε βγεί και είχα το δίπλωμα μόνο λίγες μέρες (όποιον πάρει ο Χάρος δηλαδή)...

Στο παρκάρισμα έκανα ό,τι και η Κλάρα, επειδή αγχονώμουν με τους πίσω που κορνάρανε, κατέβαινα και ζητούσα όοοοοοοοοολο χάρη σε ένα περαστικό να μού το παρκάρει!

Α....και εσυ το ιδιο εκανες...?????

χι χι πλακα ειχε......ωραια χρονια...!!!

Link to comment
Share on other sites

οπως ειπα σενα αλλο τοπικ εβγαλα το διπλωμα και εδω κ 20 μερες το εχω στα χερια και δεν οδηγω καθολου εχω κανει κ ασφαλεια ολα τα απαραιτητα...ενω με το δασκαλο που μου εκανε οδηγηση ημουν χαλαρη χωρις αγχος και οδηγουσα πολυ καλα χωρις λαθη... οταν πηρα το διπλωμα και δοκιμασα να οδηγησω με δικο μου αυτοκινητο μια χαρα ξεκιναω δεν μου σβηνει καθολου αλλα μολις λιγα μετρα πιο πανω αρχιζω να τρεμω και με πιανει τρομερη ανασφαλεια με αποτελεσμα να κανω πολλα λαθη , με αποτελεσμα να σταματαω το αυτοκινητο και δεν θελω να οδηγο αλλο ....το εχω πολυ αναγκη επειδη εχω δυο παιδακια και μητερα μου ειναι αρκετα μακρια απο το σπιτι μας και η διαδρομη μετα μεσα μαζικης ειναι δυσκολη πολυ με δυο μωρα...τι να κανω να μου φυγει αυτο το αγχος να σημειωσω οτι οδηγο καθε φορα με τον συζυγο μου και καμια φορα με αυτα που μου λεει οτι και καλα δεν το εχω οτι φαινεται, σε ποια σχολη πηγα κ δεν ξερω να οδηγο κ τετοια στο σημειο να θελω να σταματησω κ να παω σπιτι...τι μπορω να κανω για να μην αγχονομαι τοσο πολυ,τι να κανω να ειμαι χαλαρη... να παω να κανω ενα μαθημα στην σχολη ακομα, με δικο μου αυτοκινητο αυτη τη φορα??? τι να κανω βοηθιστε με...εχει συμβει σε καποια απο εδω μεσα???

 

 

τι μου θυμησες τωρα.την πρωτη φορα που βγηκα μονη με το αυτοκινητο τα ειδα ολα,κ εγω αλλα φανταζομαι κ οσοι με συναντησαν...αφου να φανταστεις γυρισα σπιτι μου μουσκεμα απο τον υδρωτα(μιλαμε για δεκεμβρη μηνα),κατασπρη(λες κ ειχα δει φαντασμα) κ φυσικα μες τα νευρα κ την απογνωση.θυμαμαι μαλιστα πηγα να πλυθω κ απο το μπλοκαρισμα που ειχα παθει ξεχασα να βγαλω τους φακους επαφης κ αρχισα με δυναμη να πλαινω το προσωπο μου.ευτυχως ασυναισθητα εκλεισα τα ματια μου κ ετσι γλιτωσαν οι ερμοι οι φακοι μου!!!!οπως καταλαβαινεις δεν εισαι η μονη που το παθαινεις,αλλα πιστεψε με σε λιγο καιρο θα το θυμασαι κ θα γελας,οπως κανω κ εγω τωρα!!!!!!!!;););););)

χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα

το αγορακι μου ειναι η ζωη μου ολη!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αυτο σκεφτομαι και εγω να κανω ενα 2ωρο μαθημα με το δικο μου αυτοκινητο, να δω πως τα παω...αφου φανταστειτε ηθελα να κανω επιτοπου στροφη και εκανα ακριβος 15 λεπτα να την κανω (να ξεκινησω ) επειδη ειχααμε παει στα ολυμπιακα ακινητα στο π.φαληρο μετα την ποσειδωνος και επειδη ειχε αρκετη κινηση και πολλους ποδηλατες δεν μπορουσα να ξεκινησω φοβομουν παρα πολυ και οταν την εκανα,,,μου λεει ο καλος μου οτι εκανα ακριβος 15 λεπτα να τηην κανω αν ημουν στο δρομο θα με ειχε σηκωσει ηδη ο γερανος...:?

Link to comment
Share on other sites

Μην παίρνεις τον άντρα σου μαζί, πάρε μια φίλη σου και σίγουρα όχι το μωρό γιατί θα αυξηθεί το άγχος σου. Το άγχος είναι πολύ φυσικό και μας προστατεύει από πολλά οπότε δέστο ως κάτι θετικό. Δεν πειράζει πόση ώρα αργείς αρκεί να αισθάνεσαι ασφαλής. Ότι μικροατυχήματα πάθαμε από τη βιασύνη και την πολύ άνεση τα πάθαμε. Και εμείς κάνουμε λάθη απλά δεν δίνουμε τόση σημασία. Παράνομη ήταν η επί τόπου στροφή;

Link to comment
Share on other sites

Εγω...τι να πω που μια απο τις πρωτες μου βολτες τις εκανα...με το χειροφρενο....ανεβασμενο...!!!!το καταλαβα οταν προσπαθησα να βαλω οπισθεν....!!!:oops:.....

Τι να πρωτο θυμηθω...!!!:mrgreen:...να ξεχασμενα αναμενα φωτα ολη την νυχτα????'η το οτι ξεκινησα σουρουπο χωρις να αναψω φωτα...!!!!..και το χειροτερο απο ολα....να κανω βολτες καμαρωτη...με φουιτ....και ν απορω...η χαζη γιατι τραβαει το τιμονι......!!!!

......ολα τα πλυτα στην φορα...!!!ουτε στον αντρα μου δεν τα χω πει...!!!!ευτυχως ολα αυτα εγιναν στο παλιο μας αμαξι....(κατι ηξερε ο αντρας μου που επεμενε πως καινουργιο αμαξι θα περναμε οταν θα εκλεινα εναν χρονο οδηγησης.....!!!!!):twisted:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

απο οσα ειπες θα κολλησω με τα λεγομενα του συζηγου:mad:τελικα ολοι οι αντρες ειναι ιδιοι!παντα αυτοι οδηγανε καλυτερα απο εμας:rolleyes:ποτε δεν κανουν λαθη:rolleyes::rolleyes:και ο δικος μου τα ιδια στην αρχη:rolleyes:κοιτα τι ωραια πιανω το τιμονι!!!κοιτα τι ωραια πιανω τον λεβιε!!κοιτα τι ωραια παιρνω την στροφη!!!!κοιτα ποσο μαλακα το ξεκιναω!!!και αλλα τετοια ωραια:evil:η λυση ειναι μια μην ξαναοδηγησεις με κανεναν διπλα σου που να εχει διπλωμα γιατι ολοι θα στο παιζουνε εξυπνακηδες

Ξεκινα και παιρνε το αμαξι μονη σου χωρις κανεναν διπλα σου θα δεις οτι σιγα σιγα θα αισθανεσαι και πιο σιγουρη ασε δε που ολοι κανουμε λαθη στην αρχη ε δεν υπαρχει λογος να απολογησε παντως εγω αυτο εκανα και αισθανθηκα πιο σιγουρη,στην αρχη και πεζοδρομια καβαλησα για να παρκαρω και ροδες γρατζουνησα και το αμαξι γρατζουνησα !!!που εννοειτε δεν τα ελεγα στον αντρα μου:P:p

 

εχω ακουσει πολλους να λενε οτι τα πρωτα μαθηματα μην τα κανεις ποτε με το συζυγο η πατερα... μαλλον εχουν πολυ δικιο...σε λιγο καιρο ερχεται η αδερφουλα μου στην αθηνα για μια εβδομαδα και λεω να κανω με αυτην οδηγηση που ειναι και δικο της το αυτοκινητο που εχω αυτη την στιγμη μου το αφησε απλα το αλλο που σκεφτομαι και ειναι αλλο ενα εμποδιο επειδη ειναι σχετικα καινοργιο αμαξι μην το καταστρεψω καμια φορα λεω να παρω ενα μικρο παλιο και να το κανω σαραβαλο να μην κλαιω μετα αλλα απο την αλλη σκεφτομαι οτι ισως τα παλια ειναι πιο δυσκολα στην οδηγηση επειδη δεν εχουν υδραβλικο τιμονι και τα λοιπα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε κορίτσια τα παλιά τα αυτοκίνητα δεν είχαν και υδραυλικό τιμόνι ήταν αδύνατο να παρκάρεις.

....απο εκει εκανα τα μπρατσα μου....!!!!!!:cool:

Αυτο το καταλαβαινεις μονο οταν παρκαρεις με υδραυλικο τιμονι....αν εχεις αγνοια για το καλυτερο...μια χαρα το παλευεις.....μονο οταν δεις το καλυτερο λες....πως παρκαρα πριν????

Link to comment
Share on other sites

Εγω...τι να πω που μια απο τις πρωτες μου βολτες τις εκανα...με το χειροφρενο....ανεβασμενο...!!!!το καταλαβα οταν προσπαθησα να βαλω οπισθεν....!!!:oops:.....

Τι να πρωτο θυμηθω...!!!:mrgreen:...να ξεχασμενα αναμενα φωτα ολη την νυχτα????'η το οτι ξεκινησα σουρουπο χωρις να αναψω φωτα...!!!!..και το χειροτερο απο ολα....να κανω βολτες καμαρωτη...με φουιτ....και ν απορω...η χαζη γιατι τραβαει το τιμονι......!!!!

......ολα τα πλυτα στην φορα...!!!ουτε στον αντρα μου δεν τα χω πει...!!!!ευτυχως ολα αυτα εγιναν στο παλιο μας αμαξι....(κατι ηξερε ο αντρας μου που επεμενε πως καινουργιο αμαξι θα περναμε οταν θα εκλεινα εναν χρονο οδηγησης.....!!!!!):twisted:

Τί είναι το φουιτ;

Πόσες φορές είχα παρκάρει κι είχα ξεχάσει να τραβήξω χειρόφρενο;;;;;;; Πόσες 1, 2 ή μήπως παραπάνω;;;;; Αμ, τα φώτα;;;;; Πόσες φορές οδηγούσα νύχτα και ξεχνούσα να τα ανάψω;;;;; 100 και λίγες λέω....:oops::oops:

Πόσες φορές στο παρκάρισμα είχα χτυπήσει ό,τι παρκαρισμένο όχημα βρισκόταν στο οπτικό μου πεδίο;;;;; Πόσες οεο;;;;;;;;;;;;;;

Αυτό πάντως με το παρκάρισμα από περαστικούς........ Μία φορά μάλιστα, επειδή φοβόμουν να κάνω αναστροφή σε ένα κεντρικό, σταμάτησα σε ένα συνεργείο απέναντι και ζήτησα από το μάστορα να μου κάνει την αναστροφή!:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα εχετε ξεχασει το αμαξι αναμενο και να πατε σπιτι σας;;;;;;:rolleyes:

εχω κανει ολα τα παραπανω που λετε αλλα στην αρχη ολο ξεχναγα το αμαξι αναμενο ανεβαινα σπιτι μου και μπορει να το επαιρνα χαμπαρι το απογευμα:confused::confused:οσο για το παρκαρισμα ε ακομα δεν το εχω:D

insekten-0042.gif

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που λέμε τώρα "παλιά" έχουν όλα υδραυλικό. Πάντως ένα αμάξι μετά την πενταετία που δεν χαλάει αλλά και δεν καίγεσαι να φτιάξεις τις ζημιές είναι μια χαρά. ¨Ημουν τυχερή που παρόλο που είχα δίπλωμα από εδώ έμαθα να οδηγώ Αγγλία. Είχαν κάτι ασφάλειες μεικτές πάμφθηνες που στα κάλυπταν όλα. Το έδινα στο συνεργείο μου έδιναν άλλο και σε μία εβδομάδα έπαιρνα το δικό μου ολοκαίνουργιο. Πραγματικά σου έφευγε το άγχος μην το τρακάρω, μην το ακουμπήσω, κλπ.

Link to comment
Share on other sites

μακαρι εγω να το παω βολτα και ας μην αναψω φωτα και ας αφησω χειροφρενα και ολα αυτα αλλα να μπορω να πηγαινω καπου εστω... να μην εχω αυτο το αγχος εστω να ξεκινησω και να ερθω πισω οσο για το παρκαρισμα δεν το συζυταω καν δεν εφτασα ποτε μεχρι αυτο το σημειο:oops:.... ενω με το δασκαλο το εκανα με την πρωτη μπορουσα να παρκαρω το αυτοκινητο χωρις κανενα προβλημα με την πρωτη και αναστροφες επιτοπου εκανα πολυ καλα... κ ξερω οτι δεν με βοηθουσε με τα πενταλια επειδη το νιωθεις αν παταει κατι υποχωρουν και το καταλαβενεις αμεσως οποτε ειμαι σιγουρη πως δεν βοηθουσε....τα εκανα μονη μου...ενω τωρα τι επαθα τα ξεχασα ολα σε 1 μηνα??

Link to comment
Share on other sites

Μην παίρνεις τον άντρα σου μαζί, πάρε μια φίλη σου και σίγουρα όχι το μωρό γιατί θα αυξηθεί το άγχος σου. Το άγχος είναι πολύ φυσικό και μας προστατεύει από πολλά οπότε δέστο ως κάτι θετικό. Δεν πειράζει πόση ώρα αργείς αρκεί να αισθάνεσαι ασφαλής. Ότι μικροατυχήματα πάθαμε από τη βιασύνη και την πολύ άνεση τα πάθαμε. Και εμείς κάνουμε λάθη απλά δεν δίνουμε τόση σημασία. Παράνομη ήταν η επί τόπου στροφή;

 

οχι νομιζω πως δεν ηταν επειδη ηταν σαν εξοδος παλια που την εκλεισαν τωρα οποτε εκει την εκανα...αφηστε τωρα που το ξανα σκεφτομαι 15 λεπτα?? :shock:για μια στροφη:oops:

Link to comment
Share on other sites

μακαρι εγω να το παω βολτα και ας μην αναψω φωτα και ας αφησω χειροφρενα και ολα αυτα αλλα να μπορω να πηγαινω καπου εστω... να μην εχω αυτο το αγχος εστω να ξεκινησω και να ερθω πισω οσο για το παρκαρισμα δεν το συζυταω καν δεν εφτασα ποτε μεχρι αυτο το σημειο:oops:.... ενω με το δασκαλο το εκανα με την πρωτη μπορουσα να παρκαρω το αυτοκινητο χωρις κανενα προβλημα με την πρωτη και αναστροφες επιτοπου εκανα πολυ καλα... κ ξερω οτι δεν με βοηθουσε με τα πενταλια επειδη το νιωθεις αν παταει κατι υποχωρουν και το καταλαβενεις αμεσως οποτε ειμαι σιγουρη πως δεν βοηθουσε....τα εκανα μονη μου...ενω τωρα τι επαθα τα ξεχασα ολα σε 1 μηνα??

Να μην σε αφησει να σε παρει απο κατω....και εγω στην αρχη κολλουσα...ποιο ειναι το γκαζι ποιος ο συμπλεκτης...μπερδευομουν..και ακομα και τωρα που το σκευτομαι δεν μπορω να απαντησω ...που ειναι το καθενα...δεξια ή αριστερα...ειναι θεμα εξασκησης και μονο...το ποδι πια παει απο μονο του....δινει εντολες ο εγκεφαλος...αυτοματα...δεν σκεφτεσαι οτι στην μεση πχ ειναι ο συμπλεκτης....(ειναι αραγε...?δεν το θυμαμε....:oops:)

οποτε εξασκηση και μονο εξασκηση...και αμα το αφησεις τωρα...παει δεν προκειται ποτε να το ξαναρχησεις....!!!!

Link to comment
Share on other sites

...τι μπορω να κανω για να μην αγχονομαι τοσο πολυ,τι να κανω να ειμαι χαλαρη... να παω να κανω ενα μαθημα στην σχολη ακομα, με δικο μου αυτοκινητο αυτη τη φορα??? τι να κανω βοηθιστε με...εχει συμβει σε καποια απο εδω μεσα???

 

Να παρεις το αμαξι να βγεις στον δρομο να κανεις μισο εκατομυριο λαθη και ΜΕΤΑ να μαθεις να οδηγεις. Ειναι ο μονος τροπος λυπαμαι που θα το πω. Και οχι δεν ξερεις να οδηγεις ακομα. Εχεις μαθει απλα να βαζεις μπρος και να φευγεις. Οδικη συμπεριφορα (που ειναι ξερω να οδηγω) θα μαθεις ΜΟΝΟ οταν βγεις στον δρομο και 'τριφτεις' με την πραγματικη οδηγηση σε συνθηκες καθημερινες. Αλλιως θα μεινεις αυτο που λενε τα Αμερικανακια Sunday Driver.....καθολα επικυνδινο και καθολου χρησιμο ;). Βγες εξω και οδηγησε. Και οσο για τον αντρα σου.....πες του να μην σου κανει τετοια σχολια. Ειναι πλεοναζοντα και δεν σε βοηθανε πουθενα.........καλους δρομους........:wink:

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Κάθε αρχή και δύσκολη! Όλοι βρεθήκαμε στη θέση σου, μην τα παρατήσεις έτσι εύκολα! Μην κάνεις βόλτες μαζί με τον άντρα σου εφόσον σε αγχώνει και σε απογοητεύει... Πήγαινε με τη μητέρα σου, με μια φίλη, ακόμα καλύτερα με κάποιον που δεν οδηγεί. Εγώ όταν πήρα το αυτοκίνητο ένιωθα τόση ανασφάλεια που αποφάσισα να κάνω έξτρα μαθήματα. Ταυτόχρονα οδηγούσα και με το δικό μου σχεδόν καθημερινά. Στην αρχή κοντινές αποστάσεις και μετά όλο και πιο μακριά. Σε δυο μήνες είχα πάρει τον αέρα! Μην το αφήσεις γιατί θα σε αφήσει!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...