Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πότε μάθατε το φύλο του μωρού σας;


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 343
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

προσωπικα και στις 2 εγκυμοσυνες μου στην αυχενικη διαφανεια ειδα το φυλλο του παιδιου και στις δυο περιπτωσεις ηταν αγορι.Νομιζω οτι γενικώς μπορουν να διακρινουν πιο νωρις τα αγορια απο τα κοριτσια.Αλλα απο την αλλη μπορεις να περιμενεις λιγοπ ακομα μεχρι να αρχισεις τις εξορμησεις στα μαγαζια

vXPNp3.png

QcHZp3.png

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα και στις 2 εγκυμοσυνες μου στην αυχενικη διαφανεια ειδα το φυλλο του παιδιου και στις δυο περιπτωσεις ηταν αγορι.Νομιζω οτι γενικώς μπορουν να διακρινουν πιο νωρις τα αγορια απο τα κοριτσια.Αλλα απο την αλλη μπορεις να περιμενεις λιγοπ ακομα μεχρι να αρχισεις τις εξορμησεις στα μαγαζια

vXPNp3.png

QcHZp3.png

Link to comment
Share on other sites

αχ ξανθη μου εχω τρομερη αγωνια να μαθω τι ειναι και να βγω για ψωνια!! βλεπω διαφορα στα μαγαζια κ με το ζορι κρατιεμαι :) αληθευει που λενε αν νιωθεις πονακια στα αριστερα της κοιλια σου εχεις κορη ενω στα δεξια γιο?? δεν νιωθω τπτ τετοιο αλλα απο περιεργια κ μονο ρωταω....

line_m121_beg_40_time_1250136000_text_ef20e3e9efeae1f220eceff520e5e9ede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

αχ ξανθη μου εχω τρομερη αγωνια να μαθω τι ειναι και να βγω για ψωνια!! βλεπω διαφορα στα μαγαζια κ με το ζορι κρατιεμαι :) αληθευει που λενε αν νιωθεις πονακια στα αριστερα της κοιλια σου εχεις κορη ενω στα δεξια γιο?? δεν νιωθω τπτ τετοιο αλλα απο περιεργια κ μονο ρωταω....

line_m121_beg_40_time_1250136000_text_ef20e3e9efeae1f220eceff520e5e9ede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Mimoula πάνω από όλα έχει σημασία να βγει καλή η εξέταση και να έχεις ένα υγιές μωρό. Προσωπικά θεωρώ όλα τα υπόλοιπα δευτερεύοντα όπως και νομίζω είναι πολύ νωρίς για ψώνια.

Καλή σου επιτυχία!

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Εμενα στην αυχενικη μου ειπε 80% κοριτσακι, αλλα μου ειπε δε βαζω και το χερι μου στη φωτια γιατι μπορει να αλλαξει...

 

Σημασια βεβαια εχει να ειναι γερο το μωρακι μας οτι και εαν ειναι!

 

Και οσον αφορα τα ψωνια...γνωμη μου ειναι οτι ειναι υπερβολικά νωρις.. :roll:

η κούκλα μου...18/8/2009

το αγορακι μου... 6/11/2012

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έμαθα στην β επιπέδου. Και τώρα να σου πει, δεν είναι 100% σίγουρο, αν πας και ψωνίσεις το λάθος χρωμα τί γίνεται μετά? Άσε που μπαίνεις και στην φιλοσοφία, ναι έχω αγόρι, ναι έχω κορίτσι..

Περίμενε λίγο καιρο κι εσύ για να το μάθεις σίγουρα, έτσι κι αλλιώς έχεις πολύ καιρό ακόμη για να ψωνίσεις!! :D:D

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα που ειχα κοριτσι στην αυχενικη μου ειπε οτι δεν ειναι σιγουρος. Μου το σιγουρεψε στη β'επιπεδου... αν κι εγω 1-2 φουστανακια τα ειχα ηδη παρει! :roll:

bunbunsrd20090303_-1_To+neraidaki+mou+einai.png

ΟΤΙ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΟ ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ ΗΤΑΝ ΤΙΠΟΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΗΣ ΚΟΡΗΣ ΜΟΥ!

Link to comment
Share on other sites

ΕΜΕΝΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΤΟ ΕΙΔΕ ΣΤΟΝ ΤΕΤΑΡΤΟ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΗΤΑΝ ΣΧΕΤΙΚΑ ΕΠΙΦΥΛΑΚΤΙΚΟΣ. ΣΤΟΝ ΠΕΜΠΤΟ ΜΟΥ ΤΟ ΕΙΠΕ ΜΕ ΣΙΓΟΥΡΙΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΓΟΡΑΚΙ.

 

ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΕΞΕΤΑΣΗ, ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ ..ΚΑΙ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΨΩΝΙΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΑΚΙ ΝΩΡΙΣ ΑΚΟΜΗ. ΕΧΕΙΣ ΠΟΛΥ ΧΡΟΝΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΟΥ. ΕΓΩ ΣΤΑ ΜΕΣΑ ΤΟΥ ΕΒΔΟΜΟΥ ΠΗΡΑ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑΚΙΑ.

ΝΙΚΟΛΑΣ 15-03-2009!!!!ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΡΕΛΑ ΜΩΡΟ ΜΟΥ!!!!

ΜΠΕΜΠΑΚΟΣ ΤΟ ΚΟΥΚΛΙ ΜΑΣ..ΗΡΘΕ...19-11-2011

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θα ηθελα να ρωτησω ακουω απο πολλες μανουλες πως στην εξεταση της αυχενικης διαφανιας μπορει ο γιατρος να εντοπισει και το φυλλο του παιδιου!! βρισκομαι στην 12η εβδομαδα και μεθαυριο θα κανω την αυχενικη ! σκεφτομαι πως αν μου πει ο γιατρος μου τι φυλλο εχει το μωρακι εγω θα τρεξω αμεσως για τα μωρουδιακα οπως θα εκανε η καθε μια μαμα στην θεση μου! κ αν κανει λαθος ο γιατρος??? :shock: υπαρχει καμια που να της εδειξε το φυλλο στην αυχενικη και να ηταν αξιοπιστο??ευχαριστω για τον χρονο σας! φιλια σε ολες!

 

εξαρταται τι γιατρό θα πετύχεις. εμενα οταν εκανα την αυχενικη στην 12η εβδομ, δεν μας ειπε το φυλο του, δεν ασχοληθηκε καν. λεει σημασια σε αυτην την εξεταση εχει να δουμε αν εχει 2 χερια 2 ποδια κια 1 κεφαλι το παιδι. τωρα ειμαι 17 εβδομαδων και ακομα δεν ξερω. οταν πηγαμε πριν λιγο καιρο ηταν μπρουμυτα. τωρα περιμενω την β' επιπεδου που ειναι και σιγουρο, γιατι μερικες φορες γίνονται και λαθη νωριτερα.

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα και στις 2 εγκυμοσυνες μου στην αυχενικη διαφανεια ειδα το φυλλο του παιδιου και στις δυο περιπτωσεις ηταν αγορι.Νομιζω οτι γενικώς μπορουν να διακρινουν πιο νωρις τα αγορια απο τα κοριτσια.Αλλα απο την αλλη μπορεις να περιμενεις λιγοπ ακομα μεχρι να αρχισεις τις εξορμησεις στα μαγαζια

η' παρε ουδετερα να βολεψεις κ το 2ο. :D:D

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Εμενα στην αυχενικη δεν μου ειπαν τιποτα,δεν ηξερα κιολας οτι υπαρχει πιθανοτητα να το δουν.το σαββατο που πηγα στον γιατρο και μου εκανε υπερηχο ειδαμε αναμεσα στα ποδια του μωρου αλλα δεν βλεπαμε τιποτα και μας ειπε οτι εχουμε μεγαλες πιθανοτητες να ειναι κοριτσακι αλλα θα πρεπει να περιμενουμε την β' επιπεδου για να σιγουρευτουμε!

Link to comment
Share on other sites

απλα ενθουσιαστηκα οταν μου ειπαν πως θα μαθω τοσο συντομα τι ειναι το παιδακι μου!! γερο να ειναι φυσικα πανω απο ολα αλλα οταν σε κυριευει ο ενθουσιασμος και η αγωνια τα ξεχνας ολα..πιστευω να καταλαβαινετε!! ευχαριστω για τις απαντησεις σας!

line_m121_beg_40_time_1250136000_text_ef20e3e9efeae1f220eceff520e5e9ede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να σου πουν το φύλο στην αυχενική αλλά δεν είναι σίγουρο. Στην περίπτωσή μου στην αυχενική μου είπαν αγόρι, αν και το ένστικτό μου μου έλεγε κορίτσι. Όταν με ρωτούσαν συγγενείς τους έλεγα ότι δεν το ξέρουμε, γιατί είχα διαβάσει εδώ στο φόρουμ ότι πολλές φορές οι γιατροί κάνουν λάθος το φύλο στην αυχενική γιατί είναι πολύ νωρίς. Στον τέταρτο μήνα η γιατρός σε υπέρηχο στο ιατρείο της είδε κορίτσι, αλλά πάλι θεώρησα ότι είναι πολύ νωρίς για να το ανακοινώσω ή να κάνω ψώνια. Στην β επιπέδου και στο Doppler o γιατρός που το έκανε δεν ήθελε να πει φύλο γιατί δεν ήταν η στάση του μωρού καλή και δεν ήταν σίγουρος. Μετά προέκυψε ένα μικροπροβληματάκι και δεν ασχοληθήκαμε με το φύλο. Σιγουρευτήκαμε στον 8ο μήνα και ψώνια ξεκινήσαμε μόλις χτες, αφού έχω μπει πλέον στον 9ο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

kai ego ematha sthn auxeniki, oti to pithanotero einai na exo AGORAKI. Den mou to epivevaiosai 100%. Mou eipe mporei na allaksei...

Apo thn arxh eniotha oti einai agoraki, gia na doume an telika h proth ektimish tou giatrou vgei alitheia. Alla kai koritsaki na mou pei thn epomenh fora, den tha exo provlhma. Gero na einai to moraki mou, kai ola ta morakia se auto to forum....

.png
Link to comment
Share on other sites

Στην αυχενικη 12 εβδ. και 2 ημ. αν θυμαμαι καλα,

τον ρωτησα κ μου ειπε κοριτσι αλλα δεν σου λεω 100% μου λεει για να μην με βριζεις υστερα.

Ενιωθα απο την αρχη οτι ηταν κοριτσι ομως.

 

Ο γιατρος μου μας ειπε οτι ειναι κοριτσι καπου εκει στους 3 μηνες

και στις 22 εβδομαδες μου ειπε ο υπερηχογραφιστης 100%

 

Φυσικα ψωνιζα ηδη λιγα πραγματα για κοριτσι!

Δεν κρατιομουνα! :lol:

Link to comment
Share on other sites

απο την αρχη που εμαθα πως ειμαι εγκυος καπου μεσα μου , μου λεει πως εχω κοριτσι αν και στην οικογενεια θελουν γιο!!εγω πιστευω το αντιθετο!! πολλες φορες το ενστυκτο μας βγαινει αληθινο..τωρα θα δουμε!! :)

line_m121_beg_40_time_1250136000_text_ef20e3e9efeae1f220eceff520e5e9ede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

ΑΧ...ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΗΜΟΥΝ ΣΙΓΟΥΡΗ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ.. ΑΛΛΑ ΤΖΙΦΟΣ ΤΟ ΕΝΣΤΙΚΤΟ ΤΗΣ ΜΑΝΑΣ!

 

ΚΑΙ ΤΩΡΑ.... ΛΑΤΡΕΥΩ ΤΟ ΑΓΟΡΑΚΙ ΜΟΥΥΥΥΥ!!!!!!

ΝΙΚΟΛΑΣ 15-03-2009!!!!ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΡΕΛΑ ΜΩΡΟ ΜΟΥ!!!!

ΜΠΕΜΠΑΚΟΣ ΤΟ ΚΟΥΚΛΙ ΜΑΣ..ΗΡΘΕ...19-11-2011

Link to comment
Share on other sites

Εμεις δεν ρωτήσαμε καν τον γιατρό να μας πει αν φαίνεται. Θέλαμε πολύ να μάθουμε το φύλο του μωρού, αλλά επειδή φοβηθήκαμε ότι στην αυχενική ίσως και να έκανε λάθος, δεν ρωτήσαμε καν. Δεν θέλαμε να προετοιμασουμε τον εαυτό μας ψυχολογικά για κάτι και μετά να βγει κάτι άλλο. Ξέρω από γνωστές μου που στην αυχένικη τους είχαν πει κορίτσι και μετά...κάτι φύτρωσε!

Μάθαμε στην 16 εβδομάδα ότι θα είναι αγοράκι!

242904.png 2/8/2008 Η ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΑΛΛΑΞΕ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ! ΗΡΘΕΣ ΕΣΥ! ΜΠΕΜΠΟΥΛΗ ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΠΟΛΥ - ΠΟΛΥ!
Link to comment
Share on other sites

lola μου σαν να εχεις δικιο!! ενθουσιαζεσαι με το προωρο αποτελεσμα και μετα....:( καλυτερα μην ξεσηκωνομαι απο τωρα ειναι πολυ νωρις! σας ευχαριστω κοριτσια ! με το καλο τα μωρακια μας !!

line_m121_beg_40_time_1250136000_text_ef20e3e9efeae1f220eceff520e5e9ede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως μου μετρησε 15!!! φορες το υγρο στον αυχενα για να ειναι σιγουρος και οταν του ειπα για το φυλο μου ειπε: περιμενε να δουμε πρωτα τα σοβαρα. :evil: Και στο τελος δεν μπορεσε να το δει και το μαθαμε στην επομενη. :lol:

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...