Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παραπληροφόρηση από τηλεπαρουσιαστές για τοξοπλάσμωση!Διαμαρτυρηθείτε!


kikileuteris

Recommended Posts

Τώρα... εγώ δεν είχα και δεν έχω ζώα... απότε το θέμα δεν το κατέχω.

 

Θεωρητικά μιλώντας, η άποψή μου είναι κάπου στη μέση. Ανεπίτρεπτη η παραπληροφόρηση απ' όπου κι αν προέρχεται αλλά από την άλλη - αν περιμένει κανείς να ενημερωθεί από την μις "Αίγιο Πέλαγος", τότε είναι άξιος της μοίρας του...

 

Τι ειχε πει ο Χιτσκοκ για τα πουλια?? :shock:

Πηραμε ενα καναρινι πριν ενα μηνα! :roll:

Φαίη μου, δεν είχε πει τίποτα ο συγχωρεμένος... Μια ταινία είχε γυρίσει, ας πούμε ψυχεδελική...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 271
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Είναι παραπληροφόρηση.Γιατί υπάρχουν και άνθρωποι που ενημερώνονται από εκεί και θεωρούν ότι οκ αυτό είναι το σωστό.

 

Και άντε αυτοί που το κάνουν και δεν το ψάχνουν περισσότερο είναι άξιοι της μοίρας τους (άποψη με την οποία εγώ διαφωνώ), τα ζωάκια που έχουν και θα καταλήξουν σε άλλο σπίτι, στη φιλοζωική ή στο δρόμο, γιατί να είναι άξια της μοίρας του αφεντικού τους?

 

Αστο ματια μου αυτο δεν θα γινει λογω παραπληροφορισης της τηλεορασης αλλα λογω προβληματος αυτων των ανθρωπων ΕΤΣΙ και αλλιως. Σου ξαναλεω τους δινεται περισσοτερη αξια απο οσο πρεπει. οχι σαν ανθρωπους αλλα σαν ΔΥΝΑΜΗ......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

αυτα ειναι λιγα απο αυτα που εψαξα κ εμαθα οταν εμεινα εγκυος κ δεν καταδικασα τα 8 γατια μου σε εξορια κ την καταθλιψη που θα τους δημιουργουσε η απουσια μου απο το σπιτι

Link to comment
Share on other sites

εδω εχεις δικιο, τι να πω οτι δεν εχεις???

 

κοιτα, εγω προσωπικα δεν τους βλεπω καν, δεν υπαρχει περιπτωση να κατσω να δω τετοια πραγματα ουτε δεμενη να με εχεις, με μανταλακια στα ματια, θα προτιμησω να πεσω σε κωμα..

 

αλλα για σκεψου ποσοι ανθρωποι πηραν σαν δεδομενο οτι οι γατες σκοτωνουν εμβρυα!!!!!!!!!!!!!!!!! (το 'πε στην τηλεοραση ο δοκτορ λιαγκας και η δοκτορ σκορδα!!!!!!!)

 

ΠΟΙΟΙ στο διαολο ειναι αυτοι ρε κουκλα? η ΜΑΝΑ τους τους ξερει? ....τελικα ισως οντως να εχουν δυναμη και να λεω μαλακιες....απαξ και με κανουν εμενα να αναρωτιεμαι ποιοι ειναι και να ετοιμαζομαι να τους googlaro για να δω.....κενο.....σας αφηνω....

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Αστο ματια μου αυτο δεν θα γινει λογω παραπληροφορισης της τηλεορασης αλλα λογω προβληματος αυτων των ανθρωπων ΕΤΣΙ και αλλιως. Σου ξαναλεω τους δινεται περισσοτερη αξια απο οσο πρεπει. οχι σαν ανθρωπους αλλα σαν ΔΥΝΑΜΗ......

 

Καλή μου φοβάμαι ότι έχοντας δημόσιο βήμα έχουν δύναμη.

 

Και δεν είναι θέμα αξίας.Χ$#%κα για τη Σκορδά.Αν μπορώ όμως με τον τρόπο μου να βοηθήσω να μη βρεθεί άλλο ένα ζώο στο δρόμο, έστω ένα, θα το κάνω.Δε μου καίγεται καρφί αν θεωρείται ότι με αυτόν τον τρόπο δίνω αξία που δε θα έπρεπε στο σκορδολιαγκαίικο, ούτε αν όντως το κάνω.

 

Με νοιάζει να σταματήσει να γεμίζε ο δρόμος από αδέσποτα και οι φιλοζωικές το ίδιο.Από ανθρώπους ανεύθυνους, μη σωστά πληροφορημένους, για όποιο λόγο τέλοσπάντων.Αυτός είναι ο στόχος μου.

 

Και μπορεί να φαίνεται πολύ λίγο και πολύ μικρό μια διαμαρτυρία στο μέγκα για το σαχλοκούδουνο, όμως με το να έχουμε αυτήν τη νοοτροπία σαν Έλληνες, ότι σιγά και τι θα καταφέρεις και γιατί να ασχοληθείς και είναι βαθύτερο το πρόβλημα, κι όσοι το πιστεύουν είναι άξιοι της μοίρας τους ποτέ τίποτα δε θα αλλάξει σε αυτή τη χώρα.Από τα ζώα μέχρι την κυβέρνηση.

 

Αυτή είναι η γνώμη μου.

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με νοιάζει να σταματήσει να γεμίζε ο δρόμος από αδέσποτα και οι φιλοζωικές το ίδιο.Από ανθρώπους ανεύθυνους, μη σωστά πληροφορημένους, για όποιο λόγο τέλοσπάντων.Αυτός είναι ο στόχος μου.

 

Πολυ ομορφη σαν σκεψη αλλα αυτο αλλαζει αλλιως.....οι δρομοι γεμιζουν λογω αναισθησιας και λογω του οτι τα ζωα ειναι accessory και τπτ παραπανω. Δεν φταινε τα σαχλοκουδουνα γιαυτο. Κανε οτι κανεις αλλα το κακο αλλαζει μονο αμα αλλαξει η νοοτροπια. Και αυτο ειναι μεγα κεφαλαιο......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γι΄ αυτό ρώτησα και απάντηση δεν πήρα: Που διαμαρτυρόμαστε για το ότι τους βλέπουν άνθρωποι αυτούς τους... ακατανόμαστους;

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφη σαν σκεψη αλλα αυτο αλλαζει αλλιως.....οι δρομοι γεμιζουν λογω αναισθησιας και λογω του οτι τα ζωα ειναι accessory και τπτ παραπανω. Δεν φταινε τα σαχλοκουδουνα γιαυτο. Κανε οτι κανεις αλλα το κακο αλλαζει μονο αμα αλλαξει η νοοτροπια. Και αυτο ειναι μεγα κεφαλαιο......

 

Για μένα φταίνε και τα σαχλοκούδουνα.

 

Όσο για τη νοοτροπία έχεις δίκιο...αλλά πως θα αλλάξει?Αν απλά καθόμαστε και συζητάμε ότι πρέπει να αλλάξει:rolleyes:Μόνο αν κάνουμε κάτι όλοι θα αλλάξει.Από το πιο μικρό μέχρι το πιο μεγάλο.Ο καθένας ότι και όσο μπορεί από την πλευρά του.

 

Σίγουρα πάντως δε θα αλλάξει αν απλά καθόμαστε στον καναπέ και συζητάμε διάφορες θεωρίες - συνήθως μεγαλεπήβολα σχέδια - για το πως θα αλλάξει ο κόσμος και μετά απλά ακολουθούμε την καθημερινότητα μας, χωρίς να προσπαθήσουμε εμείς οι ίδιοι να αλλάξουμε ότι μπορούμε (κυρίως τον εαυτό μας)!

 

Όπως είπες όμως αυτή είναι μεγάλη συζήτηση...

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι καλά το ΕΣΡ! Μια άλλη πικρή ιστορία!

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ούτε εγώ... εγώ έτσι κι αλλιώς την έχω κόψει! Το πρόβλημά μου όμως παραμένει ακούγοντας και βλέποντας σε περιοδικά όλους αυτούς τους ανεκδιήγητους να έχουν λόγο και βήμα για την επιφανειακή ζωή τους που γεμίζει τις ακόμα πιο επιφανειακές ζωές όσων τους παρακολουθούν!

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αποψη ειπαν μην τρελλενομαστε και κυριως με τι ασχολιομαστε? .....με τα σκ@τα της γατας? Οσο για το προκειμενο δεν με ενοχλει καθολου τι ειπαν. Ειχα ζωα απο παιδι. Την γατα μου την εξορισα σε αλλο διαμερισμα οταν εμεινα εγκυος και για το τοξοπλασμα και ναι το φοβομουν παρολου που ηταν οικοσιτη. Δεν επαιζα οτι με 1/1000 να παθω κατι για την γατα μου. Και εμεινε και εκει μεχρι που πεθανε απο αλλους λογους υγειας 3 χρονια μετα. Και αυτο γιατι δεν υπηρχε παλι ουτε 1/10000 αυτη την φορα να βαλω γατα και νεογεννητο μαζι. Οποτε δεν το βλεπω ως παραπληροφορηση. Απλα ως αποψη. Αυτοι που εχουν ζωα μπορουν να διαβασουν και να αποφασισουν τι θα κανουν. Λες η εν λογω εκπομπη (που δεν την ξερω κιολας) να τους κανει να αποφασισουν ? Αμφιβαλλω..........μα χαλαρωστεεεεεεε..........

 

εγω κοριτσια συμφωνω κ με την ellemphriem!!!δηλαδη αντε κ στα 18 μου επαιρνα γατα μεσα στο σπιτι κ την υπεραγαπω,την φροντιζω κ τα λοιπα κ τα λοιπα!!!κ στα 22 μου μενω εγκυος κ οπως ειπε κ η elle υπαρχει 1/1000 να κινδυνεψει το μωρο...εεε τοτε νομιζω κ γω το ιδιο με την elle θα εκανα!!θα την εδινα αλλου,σε καλα χερια,να την φροντιζουν οπως εγω!!δεν θα διακινδυνευα καθολου το μωρο,οσο καθαρη κ να ηταν και εμβολιασμενη!!!

γι'αυτο ειναι λιγο περιεργο να λεμε αν παρεις ζωο να εισαι υπευθυνος κ να μην το δωσεις μετα...γιατι κανεις δεν ξερει το μετα!!ειτε αυτο ειναι εγκυμοσυνη,ειτε μετακομιση,ειτε να πας στην αλλη ακρη του κοσμου!!ειναι στιγμες που αναγκαζεσαι να τα δωσεις!!δεν το θες,αλλα πρεπει!!!

''Κ όταν ξυπνάς κάθε πρωί,τον ήλιο σαν κοιτάξεις,στην αγκαλιά του πρωινού ποτέ να μην ξεχάσεις,να ψάχνεις μέσα στη ζωή τα άνθη τα λευκά της κ την ευχή μου θα τη βρείς μέσα στη μυρωδιά της''

ΝΙΚΟΣ-ΜΑΡΙΑ-ΘΑΝΑΣΗΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

Πεστα βρε κορίτσι μου!

 

 

 

Νομίζω, χωρίς να είμαι σίγουρη, ότι η γάτα είναι μόλις στο νούμερο 7 για τοξοπλάσμωση.Πρώτα έρχονται τα λαχανικά.

 

Ο γυναικολόγος μου μάλιστα (δεν έχω γάτα, αλλά έχουν οι φίλες μου) μου είχε αναλύσει ότι υπάρχουν εξαιρετικά μικρές πιθανότητες να κολλήσεις τοξόπλασμα από αδέσποτη γάτα.Για οικόσιτη δεν το συζητούσε καν.

Όσο γι αυτά που ακούς...κουράγιο θα ακούσεις κι άλλα:mrgreen:.Εγώ έχω σκυλί, και μετά που γέννησα όσοι με έβλεπαν έξω με ρωτούσαν:το σκυλί τι το έκανες?@#$@%:evil:

 

 

 

Ο Κτενάς, κτηνίατρος έχει γράψει ένα άρθρο το οποίο υπάρχει στο http://www.sapt.gr.Σε αυτό αναλύει πόσο πιο εύκολα (και πόσα περισσότερα) μεταφέρονται μικρόβια σε μια χειραψία, παρά αν χαϊδέψεις ένα ζώο.

 

Οταν η σκορδά φιλάει τον άντρα της ΄δε σιχαίνεται?

Προφανώς δεν της εχει πει ο ίδιος ξερόλας που της είπε για τη γάτα(αλλιώς θα τον είχε διώξει και αυτόν μαζί με το γατί.Ολα κι όλα πρωτα η υγεία μας) οτι αποδεδειγμένα ΜΕ ΈΡΕΥΝΕς ΤΟ ΣΤΌΜΑ ΤΟΥ 'ΑΝΘΡΏΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΒΡΩΜΙΚΟ ΑΠΟ ΤΟΥ ΣΚΥΛΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αποψη ειπαν μην τρελλενομαστε και κυριως με τι ασχολιομαστε? .....με τα σκ@τα της γατας? Οσο για το προκειμενο δεν με ενοχλει καθολου τι ειπαν. Ειχα ζωα απο παιδι. Την γατα μου την εξορισα σε αλλο διαμερισμα οταν εμεινα εγκυος και για το τοξοπλασμα και ναι το φοβομουν παρολου που ηταν οικοσιτη. Δεν επαιζα οτι με 1/1000 να παθω κατι για την γατα μου. Και εμεινε και εκει μεχρι που πεθανε απο αλλους λογους υγειας 3 χρονια μετα. Και αυτο γιατι δεν υπηρχε παλι ουτε 1/10000 αυτη την φορα να βαλω γατα και νεογεννητο μαζι. Οποτε δεν το βλεπω ως παραπληροφορηση. Απλα ως αποψη. Αυτοι που εχουν ζωα μπορουν να διαβασουν και να αποφασισουν τι θα κανουν. Λες η εν λογω εκπομπη (που δεν την ξερω κιολας) να τους κανει να αποφασισουν ? Αμφιβαλλω..........μα χαλαρωστεεεεεεε..........

 

Συμφωνώ.

Επίσης, ήθελα να σας πώ ότι κάνετε ένα λάθος. Η οικόσιτη γάτα ΜΠΟΡΕΙ να προσβληθεί απο τοξοπλάσμωση! Είχαμε στο πατρικό μου 2 γάτες! Ο αρσενικός μας, που είχε πιο brutal ένστικτα, έτρωγε τα περιστέρια που ερχόταν στο μπαλκόνι μας!:shock: Όταν δε, είχε οίστρο, το έσκαγε απο το σπίτι και γυρνούσε όταν είχε ικανοποιήσει τις ορέξεις του.:P Άρα, η πιθανότητα να προσβληθεί απο τοξοπλάσμωση ήταν πολύυυυ μεγάλη.

Για τον λόγο αυτόν, αλλά και γι'αυτόν: Συγγενής (στην εγκυμοσύνη)

Εάν μια γυναίκα μολυνθεί από το τοξόπλασμα κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης της, πολλές φορές οδηγείται σε μόλυνση και το έμβρυο. Προσβολή του εμβρύου, σε συνδυασμό με ελλιπή θεραπευτική αντιμετώπιση μπορεί να είναι μοιραία (αυτόματη αποβολή, ενδομήτριος θάνατος) ή να οδηγήσει στη γέννηση βρέφους με σοβαρές ανωμαλίες στο νευρικό σύστημα και τα σπλάγχνα του. (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A4%CE%BF%CE%BE%CE%BF%CF%80%CE%BB%CE%AC%CF%83%CE%BC%CF%89%CF%83%CE%B7)

και επειδή δεν μπορούσα να βασιστώ στο πόσο καλά πλένουν οι δικοί μου τα χέρια τους ή στο πού έχει καθίσει η γάτα αφού επισκέφθηκε την λεκάνη της, όταν έμεινα έγκυος, σταμάτησα να πηγαίνω στο πατρικό μου. Πήγα όταν ήμουν σχεδόν 8 μηνών και οι κίνδυνοι ήταν μικρότεροι.

 

Και η ξαδέρφη μου, όσο ήταν έγκυος, έστειλε στη φίλη της τους παπαγάλους της, just in case....

Δεν είναι κακό βρε κορίτσια..... Μην αφορίζετε έτσι τους ανθρώπους. (και δεν υπερασπίζομαι την Σκορδα, ούτε καν τη συμπαθώ, αλλά το δικαίωμα της να θέλει να κάνει εκείνο που αυτή θεωρεί ασφαλέστερο για το μωρό της)

Μόνο με την ιδέα του τι θα μπορούσε να πάθει το μωρό σου, θυσιάζεις για λίγο καιρό την παρέα της γατούλας σου... Εγώ έτσι το βλέπω πάντως. Ποτέ δεν θα ρίσκαρα την υγεία του μωρού μου, όσο κι αν αγαπούσα την γάτα μου...

Εγώ βέβαια, λειτούργησα έτσι παντού! Τι εννοώ?

Πόσες και πόσες εκατομμύρια γυναικών, παρά τις συμβουλές και συστάσεις των γυναικολόγων, δεν συνεχίζουν το κάπνισμα στην εγκυμοσύνη? Εγώ το έκοψα μόλις βγήκε θετικό το τεστ.

Και τον καφέ! Και τα φάρμακα! Δεν υπάρχουν γυναίκες που έπαιρναν φάρμακα στην εγκυμοσύνη και τελικά έβγαλαν υγιή βρέφη? Υπάρχουν. Αλλά επειδή αυτές ήταν τυχερές ή εξαίρεση, δεν σημαίνει ότι τα φάρμακα δεν μπορούν να βλάψουν το έμβρυο...

Θυμάμαι κάποια στιγμή όταν ζητούσα πληροφορίες για την αμνιοπαρακέντηση, ο γυναικολόγος μου μου είπε ότι οι πιθανότητες είναι π.χ. 1 στις 10.000 να έχει πρόβλημα το έμβρυο. Και λές, ΟΚ, τεράστιο ποσοστό... Αλλά αν εσύ ήσουν αυτή η 1??? ;)

Ο καθένας λοιπόν, αποφασίζει σύμφωνα με τα δικά του κριτήρια και συναισθήματα. Ή σύμφωνα με τις ανησυχίες και τους φόβους του αν θέλετε.

Η τοξοπλάσμωση δεν είναι μύθος, είναι γεγονός. Και ναι, μπορεί να μεταδοθεί απο την γάτα. Η δική μας οικόσιτηγάτα, έτρωγε ωμό κρέας χωρίς να της το έχουμε δώσει εμείς, σας το ξαναλέω!

Η δική σας δεν έχει βγεί ΠΟΤΕ εκτός σπιτιού? ΠΟΤΕ? πως ξέρετε αν άρπαξε κανένα ποντικάκι στην βόλτα της? :P

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνώ.

Επίσης, ήθελα να σας πώ ότι κάνετε ένα λάθος. Η οικόσιτη γάτα ΜΠΟΡΕΙ να προσβληθεί απο τοξοπλάσμωση! Είχαμε στο πατρικό μου 2 γάτες! Ο αρσενικός μας, που είχε πιο brutal ένστικτα, έτρωγε τα περιστέρια που ερχόταν στο μπαλκόνι μας!:shock: Όταν δε, είχε οίστρο, το έσκαγε απο το σπίτι και γυρνούσε όταν είχε ικανοποιήσει τις ορέξεις του.

 

 

αυτο δεν ειναι οικοσιτη γατα

Link to comment
Share on other sites

αυτο δεν ειναι οικοσιτη γατα

 

Η γάτα αυτή ζούσε αποκλειστικά σε διαμέρισμα του 3ου ορόφου στη Θεσσαλονίκη! Δεν ήταν ελεύθερη σε κανένα κήπο. Πήδηξε απο το μπαλκόνι στην τέντα του κάτω ορόφου και στο δέντρο και βγήκε τσάρκα. ΔΙΣ!! ;)

 

Αλλά και αυτο να μην είχε κάνει, σου λέω πως έτρωγε τα περιστέρια που ερχόταν στο μπαλκόνι μας!!!!

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως τα σχόλια για τους 2 παρουσιαστές είναι υπερβολικά, όπως επίσης και τα σχόλια για όσους τους παρακολουθούν.

Το φόρουμ το διαβάζει πολύς κόσμος και δεν είναι σωστό να κρίνουμε με βάση αυτά τα κριτήρια.

Δηλαδή όποιος τους παρακολουθεί έχει μια επιφανειακή ζωή;

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει ρε παιδιά, δικαίωμά της είναι της κοπέλας να μη θέλει να μπει στη διαδικασία να φοράει γάντια, να πλένει ακκαθαρσίες κλπ την περίοδο της εγκυμοσύνης της και την έδωσε τη γάτα. Κάθε γυναίκα έχει δικαίωμα να περνάει την εγκυμοσύνη της με τον τρόπο που κάνει την ίδια να αισθάνεται καλά.

Εμείς τώρα τι θα κάνουμε; Θα μαζέψουμε υπογραφές για να την πάρει τη γάτα με το ζόρι πίσω;:roll:

 

AngiCat, εσύ είσαι οικόσιτη γάτα ή θα μας το μολύνεις το thread;

 

οικόσιτη χαχαχαχα

εγώ δεν είχα το κουράγιο να την δώσω κ τώρα την κυνηγάει ο κανακάρης μου κ γελάει όταν φορτσάρει κατά πάνω της!!! χαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

για 600η 750η δισεκατομμυριοστη φορα..

 

οταν εχει καποιος υπ ευθυνη του ενα κατοικιδιο, πρεπει

να το εμβολιασει, στειρωσει, ταιζει καταλληλες τροφες, βολτα για τα σκυλια, και χωρο να ξυνονται για τις γατες..

 

αν δεν μπορει να παρεχει τα παραπανω, ας μην υιοθετησει ζωο ΜΕΣΑ στο σπιτι του, στη τελικη αν εισαι φιλοζωος αλλα οχι διατεθημενος να δωσεις χρονο, λεφτα και προσωπικο κοπο για τα ζωα, απλα βαλτους λιγο φαγακι εξω απο το σπιτι σου, σε μια γωνια του δρομου -για τα αδεσποτα, και λιγο νερακι... κι αυτο καλο ειναι...

 

το να εχεις βρωμικα ανεμβολιαστα ζωα, που τρωνε οτι να ναι, ε... ναι, ειναι επικινδυνο!!! οχι μονο για εγκυους, για τον οποιονδηποτε!!!!!!!!

 

αν καποιος εχει επιστημονικες αποδειξεις οτι ΟΙ ΟΙΚΟΣΙΤΕΣ γατες, ειναι επικινδυνες για τα εμβρυα, ας παραθεσει το λινκ...

Link to comment
Share on other sites

πολυ αστοχη η παρατηρηση...μα παρα πολυ..

 

Προφανώς άστοχη, εντελώς άστοχη όμως, αφού το τόπικ απέκτησε 4 σελίδες από χθες. Μάλλον ο κόσμος δεν καίγεται, το άλλο ισχύει!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή όποιος τους παρακολουθεί έχει μια επιφανειακή ζωή;

 

Πες μου εσύ πως θα χαρακτήριζες ανθρώπους που παρακολουθούν τις ζωές αυτών των ανεκδιήγητων; Υγιείς; Ή μήπως είναι υγιές το να βλέπεις όλα αυτά τα πρωινάδικα και μεσημεριανάδικα και να νομίζεις ότι "ενημερώνεσαι";

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να πω ότι αποκλείεται έτσι απλά να κατάπιε τρίχα σκύλου και να έπαθε κάτι.Μπορεί το ζώο να μη ζούσε σε καθαρό υγεινό περιβάλλον, μπορεί να μην πληρούσε προϋποθέσεις υγειινής ο χώρος που ζούσε...Θέλω να πω ότι αποκλείεται πχ να καταπιεί ο γιος μου τρίχα από το σκυλί μου ή τη γάτα της φίλης μου και να πάθει κάτι.Θα συντρέχουν άλλοι λόγοι.

 

QUOTE]

 

ναι ναι ακριβως!!αυτο λεω κ γω!!λογικα δεν θα προσεχαν πολυ το ζωο η' δεν το εμβολιαζαν...δεν ξερω!!αλλα για το παιδικο μυαλουδακι μου τοτε χτυπησε καμπανα μεσα στο κεφαλι μου!!!:rolleyes::shock:

''Κ όταν ξυπνάς κάθε πρωί,τον ήλιο σαν κοιτάξεις,στην αγκαλιά του πρωινού ποτέ να μην ξεχάσεις,να ψάχνεις μέσα στη ζωή τα άνθη τα λευκά της κ την ευχή μου θα τη βρείς μέσα στη μυρωδιά της''

ΝΙΚΟΣ-ΜΑΡΙΑ-ΘΑΝΑΣΗΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

για 600η 750η δισεκατομμυριοστη φορα..

 

οταν εχει καποιος υπ ευθυνη του ενα κατοικιδιο, πρεπει

να το εμβολιασει, στειρωσει, ταιζει καταλληλες τροφες, βολτα για τα σκυλια, και χωρο να ξυνονται για τις γατες..

 

αν δεν μπορει να παρεχει τα παραπανω, ας μην υιοθετησει ζωο ΜΕΣΑ στο σπιτι του, στη τελικη αν εισαι φιλοζωος αλλα οχι διατεθημενος να δωσεις χρονο, λεφτα και προσωπικο κοπο για τα ζωα, απλα βαλτους λιγο φαγακι εξω απο το σπιτι σου, σε μια γωνια του δρομου -για τα αδεσποτα, και λιγο νερακι... κι αυτο καλο ειναι...

 

το να εχεις βρωμικα ανεμβολιαστα ζωα, που τρωνε οτι να ναι, ε... ναι, ειναι επικινδυνο!!! οχι μονο για εγκυους, για τον οποιονδηποτε!!!!!!!!

 

αν καποιος εχει επιστημονικες αποδειξεις οτι ΟΙ ΟΙΚΟΣΙΤΕΣ γατες, ειναι επικινδυνες για τα εμβρυα, ας παραθεσει το λινκ...

 

 

χαχα!!! ότι άρθρο και να δεις, λέει σωστή διατροφή για τις οικόσιτες γάτες. Και οι δικές μας ΟΙΚΟΣΙΤΕΣ ήταν, ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΕΝΕΣ και ΚΑΘΑΡΕΣ ;) και σωστή διατροφή έκαναν. Έτρωγαν μόνο κονσέρβες και μπισκοτάκια friskies και gourmet. Τα δικά μας αποφάγια, ούτε που να τα φτύσουν. Ο αρσενικός όμως εμπλούτιζε το διαιτολόγιο του με περιστέρια όπως ξαναείπα. :cool:

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Πες μου εσύ πως θα χαρακτήριζες ανθρώπους που παρακολουθούν τις ζωές αυτών των ανεκδιήγητων; Υγιείς; Ή μήπως είναι υγιές το να βλέπεις όλα αυτά τα πρωινάδικα και μεσημεριανάδικα και να νομίζεις ότι "ενημερώνεσαι";

 

Εμένα προσωπικά δεν μου αρέσει να χαρακτηρίζω τους ανθρώπους.

Αλλά εαν το έκανα ποτέ δεν θα το έκανα με βάση το τι κάνουν, από την στιγμή που δεν με ενοχλούν προσωπικά ή δεν κάνουν κάτι που να βλάπτει τους συνανθρώπους τους.

Είναι άλλο πράγμα να λέμε ότι όποιος τους παρακολουθεί, προσπαθεί να γεμίσει την επιφανειακή ζωή του και άλλο να λέμε ότι αυτές οι εκπομπές δεν παρέχουν σωστή ενημέρωση.

Θεωρώ όμως άδικο κάποιος να θεωρηθεί ότι έχει επιφανειακή ζωή, επειδή παρακολουθεί μια εκπομπή.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...