Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παραπληροφόρηση από τηλεπαρουσιαστές για τοξοπλάσμωση!Διαμαρτυρηθείτε!


kikileuteris

Recommended Posts

όπως και τα ψάρια και τα ενυδρεία (αρκεί να μου πείτε που θα τα πετάξουν να πάω να τα μαζέψω :lol: δεν θα με χάλαγε ένα 500άρι ενυδρείο δώρο)

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

Καλέ ξερεις τι ασθενειες κουβαλανε τα ψαρια ;;; ειδικα αυτα που ειναι στα ενυδρεια επιβαλεται η απομακρυνση μαζι με το ενυδρειο εννοειται :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 271
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

να πω κ γω τη γνωμη μου,αλλα μη με φατε ε???:-P

εγω ανεκαθεν ελεγα οτι δεν τα παω καλα με τα ζωα!!ναι θα ταισω καποιο που πειναει,ναι θα καταγγειλω καποιον που δεν το προσεχει,ναι δεν θελω να υποφερουν....ΑΛΛΑ γενικα δεν τα παω καλα εμ τα ζωα...δεν ειμαι υπευθυνη!!!

ο αντρας μου απ'την αλλη αγαπαει υπερβολικα τα ζωα κ ειδικα τα σκυλια!!τωρα εχουμε ενα μπουλντογκ,αλλα να πω την αληθεια δεν καιγομαι κ πολυ γι'αυτο!!ενταξει το ταιζω,του βαζω νερακι,αλλα τα υπολοιπα ο αντρας μου!!δεν θυμαμαι καν αν το εχω χαιδεψει 1,5 χρονο που το εχουμε!!φυσικα εξω απ'το σπιτι!!ετσι κ μπω σε σπιτι με ζωα με πιανει τρομος!δεν μπορω...δεν θελω να προσβαλλω καμια,απλα ετσι νιωθω!!

οταν ημουν εγκυος πηγαινα οταν ελειπε ο αντρας μου κ ταιζα τον σκυλο με κλειστο το στομα..δεν μπορουσα καν να διανοηθω οτι αιωρειται καποια τριχα κ θα την καταπιω!:shock::shock::shock::shock:

γατα???γατα???????δεν πηγαινα καν κοντα!η γιαγια μου τις ταιζε!!ειναι βεβαια κ εξω απ'το σπιτι,αλλα κ μεσα να ηταν κ εμβολιασμενη,παλι απο μακρια κ αγαπημενες θα ημασταν!!απαπαπαπ!!!!:shock:

συμφωνω παρα πολυ κ με την frosobal!!!

εστω κ μια στο δισεκατομμυριο πιθανοτητα να υπηρχε να παθει κατι το μωρο μου,θα προτιμουσα να δωσω σε καποιον πιο ιακνο τη γατα!!!

ενταξει οπως προειπα δεν ειμαι λατρης των ζωων κ γι'αυτο δεν θελω να αποκτησω κ δικα μου!!αναγκαστικα ταιζω αυτο που εχουμε ,επειδη ο αντρας μου αργει να γυρισει!!!:shock:

οταν ημουν 12 χρονων μπηκα χειρουργειο για σκωληκοειδιτιδα!!στο διπλα δωματιο ηταν ενα 8χρονο παιδακι το οποιο ειχε καταπιει τριχα σκυλου κ κινδυνευε η ζωη του απο μολυνση!:shock::shock::shock:ειχα σοκαριστει!!ισως απο τοτε να ψιλοφοβαμαι τα ζωα!!!

εμβολιασμενο,ξεμβολιασμενο,τρεμω!!οταν τα απιδια χαιδευουν τον σκυλο μας,μολις μπαινουν σπιτι βγαζουν ολα τα ρουχα,μπαινουν για μπανιο κ τρεχω μην βαλουν τα χερια στο στομα!!βεβαια προσπαθω να μην τους μεταφερω τον φοβο μου κ οπως καθε μερα μπαινουν για το καθημερινο τους μπανιο!!αλλα η βασικη αιτια ειναι οτι τρεμω!!:oops:

 

οπως καταλαβατε δεν ειμαι απο κεινες που οποτε δουν ζωακι στο δρομο,πανε κοντα κ αρχιζουν τα γουτσου γουτσου!με καμια!!:mrgreen:

 

εχει τυχει μια φορα να παμε σε μια φαρμα ζωων κ τα παιδια κ ο αντρας μου ξετρελαθηκαν με τα αλογακια εκει κ ετρεξαν εξω απ'το αμαξι να τα δουν!!εγω εμεινα εκει ακουνητη στη θεση μου!!ουτε προς τα κει δεν κοιταξα!!!ειμαι κακια ε????

 

ααα κ τελος να πω οτι δεν φοβαμαι ολα τα ζωα!!1συγκεκριμενα γατες,σκυλους πολυ πολυ!!!μ'αρεσουν τα χελωνακια,τα κουνελακια,οι κοτουλες,τα μοσχαρακια!!ναι εκει δεν κλεινω το στομα μου!!!:-P

 

οσο για την σκορδα κ τον λιαγκα δεν εχω κατι να πω...δεν με νοιαζει τι ειπαν βασικα!!!εγκυος ειναι η γυναικα φοβαται για το μωρο της κ εδωσε καπου τη γατα..δεν νομιζω οτι την πεταξε στον δρομο!!!προτιμησε να βρει αλλο σπιτι η γατα,παρα να τρεχει να δει αν ειναι υγιες το μωρο της!!!δεν βλεπω που ειναι το προβλημα?/!!οσο για την παραπληροφορηση σ'αυτο το θεμα του πρωινου,νομιζω οτι ειμαστε νοημωνες ενηλικες κ δεν θα κατσουκε να κρεμομαστε απ'τα χειλια της καθε σκορδα!!ενα ρτηλεφωνακι στον γιατρο μας κ ειμαστε καλλυμενοι!!!!

''Κ όταν ξυπνάς κάθε πρωί,τον ήλιο σαν κοιτάξεις,στην αγκαλιά του πρωινού ποτέ να μην ξεχάσεις,να ψάχνεις μέσα στη ζωή τα άνθη τα λευκά της κ την ευχή μου θα τη βρείς μέσα στη μυρωδιά της''

ΝΙΚΟΣ-ΜΑΡΙΑ-ΘΑΝΑΣΗΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

Παντως δημιουργειται η λαθεμενη εντυπωση οτι μια τετοια ασθενεια σχεδον σιγουρα κι αποκλειστικα προκαλειται απο τα ζωα, κατι που μπορει να παραπλανησει τον κοσμο και να τους ερθει απο κει που δεν το περιμενουν.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

ειμαι απο τους ανθρωπους που προσπαθουν να αποθαρρυνουν αλλους απο το να παρουν ζωα σπιτι τους, ακριβως γι αυτο το λογο...

 

γιατι δεν μπορεις ετσι απλα, να τα διωξεις....

 

ειναι ΜΕΓΑΛΟ ΠΑΚΕΤΟ να εχεις ζωο........

 

εχω σκυλο και γατες, ζουμε στην εξοχη με κηπο, και παλι ζοριζομαστε τρομερα... βολτες για το σκυλο δε μπα να βρεχει/χιονιζει, ιδιαιτερα απαιτητικο καθαρισμα του σπιτιου, ζημιες, εμβολια, τροφες, στειρωση.... τριχες ΠΑΝΤΟΥ!!! συνεχεια ξεσκονισμα, καθαρισμα....... συνεχεια σφουγγαρισμα........... διακοπες με την ψυχη στο στομα, υποχρεωνεσαι εδω κι εκει να στα φροντιζουν (τα φροντιζουν??? καποτε, αφησαμε εναν φιλο του αντρα μου να ταιζει ενα

πολυ μικρο γατακι που ειχαμε, το βρηκαμε πετσι και κοκαλο... 4 μερες ουτε νερο δεν του ειχε βαλει:evil: )

 

 

παρ ολα αυτα, θεωρω τεραστιο κερδος για την ψυχικη υγεια του παιδιου μου το οτι ερχεται σε καθημερινη επαφη με ζωα.. οπως επισης, δεν ξεχνω δυσκολες στιγμες της ζωης μου, που περασα αγκαλια μ ενα σκυλο να με κοιταει στα ματια, ή μια γατα να μην ξεκολλαει απο διπλα μου ουτε για να παει να φαει..

 

 

 

οποτε, συμπερασμα

 

ΜΗΝ ΠΑΙΡΝΕΤΕ ΖΩΑ ΣΠΙΤΙ ΣΑΣ.................... ειναι μπελας!!!!!!

 

 

εκτος κι αν...

μπορειτε να αναλαβετε την ευθυνη..

 

και για τελευταια φορα, ο κινδυνος τοξοπλασματος απο γατες, εφοσον το ζωο σου ειναι οικοσιτο και εμβολιασμενο και τρωει ΜΟΝΟ καταλληλη γατοτροφη, ΕΙΝΑΙ ΜΟΥΦΑ

Link to comment
Share on other sites

παρ ολα αυτα, θεωρω τεραστιο κερδος για την ψυχικη υγεια του παιδιου μου το οτι ερχεται σε καθημερινη επαφη με ζωα.. οπως επισης, δεν ξεχνω δυσκολες στιγμες της ζωης μου, που περασα αγκαλια μ ενα σκυλο να με κοιταει στα ματια, ή μια γατα να μην ξεκολλαει απο διπλα μου ουτε για να παει να φαει..

 

 

 

 

 

φυστικακι σ'αυατ που λες συμφωνω απολυτα κ γω!!κερδιζουν πολλα τα απιδια οταν μεγαλωνουν κοντα σε ζωα!!!ειναι πολλα τα οφελη αυτης της σχεσης!!κ γω δεν μπορω να ξεχασω πριν 5 χρονια που ειχαμε καποιο προβλημα με τον αντρα μου κ ηταν πολυ πολυ στενχωρημενος!εκει που καθοταν πηγε κοντα ο σκυλος μας,τον κοιταζε μεσα στα ματια θλιμμενος κ κεινος κ γειρε το κεφαλακι του πανω στα ποδια του για παρηγορια!!ειχα συγκινηθει παρα πολυ τοτε!!!

το ξερω οτι τα ζωα μπορουν να προσφερουν πολλα σ'ενα ανθρωπο...απλα εγω τα φοβαμαι...δεν εξρω τι να πω...αν κ παντα κοντα σε ζωα μεγαλωνα!!δεν ξερω......

ειμαι πιο θετικη σε ψαρακια οπως ειπε το αερικο,σε χελωνακια,μικροσκοπικα δηλαδη που εχουν ενα μικρο δικο τους χωρο...κ δεν εχουν κ τριχες!!!:-P

οταν ακουω ανθρωπους να μιλανε για τα σκυλια τοσο στοργικα κ τοσο να ενδιαφερονται....νιωθω καπως...λεω μα γιατι εγω δεν μπορω να τα νιωσω αυτα???

''Κ όταν ξυπνάς κάθε πρωί,τον ήλιο σαν κοιτάξεις,στην αγκαλιά του πρωινού ποτέ να μην ξεχάσεις,να ψάχνεις μέσα στη ζωή τα άνθη τα λευκά της κ την ευχή μου θα τη βρείς μέσα στη μυρωδιά της''

ΝΙΚΟΣ-ΜΑΡΙΑ-ΘΑΝΑΣΗΣ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

φυστικακι σ'αυατ που λες συμφωνω απολυτα κ γω!!κερδιζουν πολλα τα απιδια οταν μεγαλωνουν κοντα σε ζωα!!!ειναι πολλα τα οφελη αυτης της σχεσης!!κ γω δεν μπορω να ξεχασω πριν 5 χρονια που ειχαμε καποιο προβλημα με τον αντρα μου κ ηταν πολυ πολυ στενχωρημενος!εκει που καθοταν πηγε κοντα ο σκυλος μας' date='τον κοιταζε μεσα στα ματια θλιμμενος κ κεινος κ γειρε το κεφαλακι του πανω στα ποδια του για παρηγορια!!ειχα συγκινηθει παρα πολυ τοτε!!!

το ξερω οτι τα ζωα μπορουν να προσφερουν πολλα σ'ενα ανθρωπο...απλα εγω τα φοβαμαι...δεν εξρω τι να πω...αν κ παντα κοντα σε ζωα μεγαλωνα!!δεν ξερω......

ειμαι πιο θετικη σε ψαρακια οπως ειπε το αερικο,σε χελωνακια,μικροσκοπικα δηλαδη που εχουν ενα μικρο δικο τους χωρο...κ δεν εχουν κ τριχες!!!:-P

οταν ακουω ανθρωπους να μιλανε για τα σκυλια τοσο στοργικα κ τοσο να ενδιαφερονται....νιωθω καπως...λεω μα γιατι εγω δεν μπορω να τα νιωσω αυτα???[/quote']

 

Προφανως εχεις φοβια οποτε δεν μπορει κανεις να αντικρουσει αυτα που αισθανεσαι ουτε να σε κατηγορησει για κατι τις φοβιες δεν τις ελεγχουμε δυστυχως.

Η αληθεια ειναι παντως οτι πιο πολυ κινδυνευουμε εμεις και τα παιδια απο αλλους ανθρωπους να κολλησουμε κατι παρα απο τα ζωα καμια ασθενεια των σκυλιων και των γατιων δεν μεταδιδεται στον ανθρωπο . Ακομα και η τοξοπλασμωση κινδυνευεις πιο πολυ απο ωμο κρεας ή απλυτα λαχανικα . Συμφωνω με φιστικακι οι οικοσιτες γατες δεν εχουν τοξοπλασμα το οποιο το εχουν οι γατες που ζουν ελευθερες και μπορει να σκοτωσουν ποντικια ή να φανε ωμο κρεας.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη βλεπω μια ξανθια παλι πεταξε μια βλακεια στην ελληνικη τηλεοραση κ εμεις τρωγομαστε ανανμεταξυ μας θα σας πω το εξης για το ξεκαθαρισω τοξοπλασμα απο την γατα κολλας μονο εαν καταναλωσεις κακα γατας η κρεας απο γατα δεν νομιζω καμια φυσιολογικη γυναιοκα να το κανει αυτο αυτοι οι τυποι της τηλεορασης καλο θα ηταν να βουταν την γλωσσα τους στο μυαλο τους πριν μιλησουν γιατι το μονο καλο που ξερουν να κανουν νειναι τα κουτσομπολια κ να ξεκατινιαζονται για τα νουμερα ελπιζω το Πρωινο μου στο μεγκα να παει απατω σε τηλεθεαση κ αυτο παιδια ειναι στο χερι μας η κλεινουμε την τηλεοραση η αλλαζουμε καναλι αμσνμε την καθε μην πω τι που τα ξερει ολα ελεος πια ελεος

Link to comment
Share on other sites

ειμαι απο τους ανθρωπους που προσπαθουν να αποθαρρυνουν αλλους απο το να παρουν ζωα σπιτι τους, ακριβως γι αυτο το λογο...

 

γιατι δεν μπορεις ετσι απλα, να τα διωξεις....

 

ειναι ΜΕΓΑΛΟ ΠΑΚΕΤΟ να εχεις ζωο........

 

εχω σκυλο και γατες, ζουμε στην εξοχη με κηπο, και παλι ζοριζομαστε τρομερα... βολτες για το σκυλο δε μπα να βρεχει/χιονιζει, ιδιαιτερα απαιτητικο καθαρισμα του σπιτιου, ζημιες, εμβολια, τροφες, στειρωση.... τριχες ΠΑΝΤΟΥ!!! συνεχεια ξεσκονισμα, καθαρισμα....... συνεχεια σφουγγαρισμα........... διακοπες με την ψυχη στο στομα, υποχρεωνεσαι εδω κι εκει να στα φροντιζουν (τα φροντιζουν??? καποτε, αφησαμε εναν φιλο του αντρα μου να ταιζει ενα

πολυ μικρο γατακι που ειχαμε, το βρηκαμε πετσι και κοκαλο... 4 μερες ουτε νερο δεν του ειχε βαλει:evil: )

 

 

παρ ολα αυτα, θεωρω τεραστιο κερδος για την ψυχικη υγεια του παιδιου μου το οτι ερχεται σε καθημερινη επαφη με ζωα.. οπως επισης, δεν ξεχνω δυσκολες στιγμες της ζωης μου, που περασα αγκαλια μ ενα σκυλο να με κοιταει στα ματια, ή μια γατα να μην ξεκολλαει απο διπλα μου ουτε για να παει να φαει..

 

 

 

οποτε, συμπερασμα

 

ΜΗΝ ΠΑΙΡΝΕΤΕ ΖΩΑ ΣΠΙΤΙ ΣΑΣ.................... ειναι μπελας!!!!!!

 

 

εκτος κι αν...

μπορειτε να αναλαβετε την ευθυνη..

 

και για τελευταια φορα, ο κινδυνος τοξοπλασματος απο γατες, εφοσον το ζωο σου ειναι οικοσιτο και εμβολιασμενο και τρωει ΜΟΝΟ καταλληλη γατοτροφη, ΕΙΝΑΙ ΜΟΥΦΑ

 

ακριβως οπως τα λες!!!!!!!!!!!!!αλλωστε δεν ειναι ολοι ικανοι στο να ζουν με ζωακια,κ αυτο δεν ειναι κακο...το κακο ειναι να τα αποκτουν απο σποντα(πχ δωρο χριστουγ ,μοδα κτλ) κ οταν καταλαβουν την πικρη αληθεια να το διωχνουν!!!!!!!

οταν απεκτησα την ''σκυλοκορη'' μου ο κτηνιατρος μου ειπε μπραβο(κ αυτο κυριως γιατι την βρηκαμε στον δρομο) αλλα να ξερεις πως μολις αποκτησατε ενα μωρακι...θελει προσοχη,αγαπη,χρονο,θελει με λιγα λογια χωρο στην ζωη σου,αν συμφωνειτε τοτε καλοριζικη!!!!!!!!!!!!!!

χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα

το αγορακι μου ειναι η ζωη μου ολη!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ακου mother s heart

 

θεωρω πολυ ντομπρα τη σταση σου απεναντι στα ζωα..

 

δεν θες.. τελος!! ειναι απολυτα κατανοητο!!! και τιμιο!!!

 

δεν κανεις πειραματα, στυλ παιρνω ενα σκυλακι, αμα μου κανει εχει καλως, αλλιως ουστ....

 

κι ουτε ειναι υποχρεωτικο να τα πηγαινει κανεις καλα, με το ζορι με τα ζωα, ουτε ειναι ευκολο για τον καθενα να συγκατοικει μαζι τους!!

 

αλλα μου φαινεται πολυ υποκριτικο το να παιρνει καποιος ζωα, και να τους συμπεριφερεται σαν αντικειμενα... σημερα εδω, αυριο στο σπιτι της μανας/θειας/τριτου ξαδερφου..

και για αυτην τους την πραξη να χρησιμοποιουν ανοητες προφασεις...

 

ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ ΕΞ ΑΡΧΗς κυρια μου... δεν ηξερες οτι καποια στιγμη θα θελησεις να μεινεις εγκυος???? ουτε καν σε απασχολησε να ψαξεις να μαθεις την αληθεια για το αν μπορεις να εχεις ζωο σπιτι σου ενω εισαι εγκυος..

 

και δε φτανει αυτο, φροντιζεις απο το δημοσιο βημα που (κακως) σου εχει δωθει, να λες ηλιθιοτητες... και να παραπληροφορεις το συμπαν..

 

αλλα θα μου πεις, οταν εισαι επαγγελματιας γκοσσιπας, και μουφολογος.. εδω δε σε νοιαζει για τους ανθρωπους τους οποιους κουτσομπολευεις, για τα ζωα θα σε νοιαζει...

 

 

τηλεοραση......

:evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil:

Link to comment
Share on other sites

ναι βρε φυστικακι μου ξερω πως νιωθω για τα ζωα..αλλα παντα σε συζητησεις κ τετοια ντρεπομαι να πω οσα νιωθω...σκεφτομαι οτι ισως εγω ειμαι η κομπλεξαρα..δεν ξερω...

τις γατες που εχουμε εξω..ειναι καμια εφταρια...οταν ειχα μεινει εγκυος δεν τις εδιωξα,ουτε της αφησα νηστικιες να πανε αλλου να βρουν φαι..απλα προσπαθουσα να τις αποφυγω!!!τωρα βεβαια δεν εχει τυχει ποτε να εχω ζωο μεσα στο σπιτι κ δεν ξερω τι θα εκανα αν ενιωθα οτι κινδυνευω..οσο κ καθαρο αν ειναι..καπως νιωθω....ισως απλα να το εβαζα στον κηπο μας κ θα το φροντιζα εκει..δεν εξρω!!

κοιτα το σκυλακι που εχουμε τωρα δεν το εχω παει ποτε βολτα,ουτε το εχω πλυνει....ευτυχως ασχολειται παρα πολυ ο αντρας μου!ωρες ωρες με πιανει μια μανια κ του λεω δωστο αλλου,αλλα καταβαθος δεν θελω να φυγει απο δω,ουτε να παθει τιποτα!!απλα με πιανει κακια!!:oops:

μια μερα το ειχα αμολυσει εξω στο χωραφι να περπατησει λιγακι,να παιξει κ καποια στιγμη ειδα οτι ειχε γρατσουνιθει κοντα στο ματι κ ετρεχε πολυ λιγο αιμα..μαλλον το γραντουνισε γατα..δεννξερω..κ αμεσως ετρεξα πανικοβλητη,το χαιδεψα,με πιασε παραπονο,πηρα ποσα τηλεφωνα να δω τι να κανω!!αλλα ναι το παραδεχομαι δεν μπορω να φροντισω ζωα....ξερω οτι δεν θα περνανε καλα μαζι μου,δεν εχω κ τον χρονο που απαιτουν!!ειχαμε παει να αγορασουμε σκυλοτροφη πριν 1 μηνα κ ειδα εκει στο pet shop κατι χελωνακια,εκανα σαν τρελη,ηθελα οπωσδηποτε να παρω!!δεν ξερω πως μου ηρθε!!ειναι γλυκουλικα κ ηξερα οτι δεν θελουν κ πολλα πολλα!!τα εχω στο παραθυρο της κουζινας,τους αλλαζω καθε μερα νερο,τα ταιζω!απλα πραγματα!!θα ημουν ανοητη να επαιρνα σκυλο η' γατα..ανωριμοτητα..καθε μερα θα γκρινιαζα!!!:oops:

''Κ όταν ξυπνάς κάθε πρωί,τον ήλιο σαν κοιτάξεις,στην αγκαλιά του πρωινού ποτέ να μην ξεχάσεις,να ψάχνεις μέσα στη ζωή τα άνθη τα λευκά της κ την ευχή μου θα τη βρείς μέσα στη μυρωδιά της''

ΝΙΚΟΣ-ΜΑΡΙΑ-ΘΑΝΑΣΗΣ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

 

αλλα μου φαινεται πολυ υποκριτικο το να παιρνει καποιος ζωα, και να τους συμπεριφερεται σαν αντικειμενα... σημερα εδω, αυριο στο σπιτι της μανας/θειας/τριτου ξαδερφου..

και για αυτην τους την πραξη να χρησιμοποιουν ανοητες προφασεις...

 

Εχμ, θέλεις; Θέλεις να σου δώσω τώρα στοιχεία ανθρώπων με διεύθυνση και τηλέφωνα που γνωρίζω, που αυτή η περιγραφή ταιριάζει απόλυτα ... για τα παιδιά τους; :roll:

 

Τέλος πάντων, δεν συμφωνώ με τους αφορισμούς. Άνθρωποι είμαστε, λάθη κάνουμε... Άλλο είναι να μην μπορέσει κάποιος να σταθεί εντάξει στις υποχρεώσεις του απέναντι στο κατοικίδιό του και να το δώσει σε κάποιον άλλον που να μπορεί και άλλο είναι να το πετάξει στο δρόμο ή να το θανατώσει...

 

Εγώ θεωρώ καλύτερο και για το ζώο να πάει κάπου που θα μπορούν να το φροντίζουν καλύτερα παρά να παραμείνει σε έναν άνρθωπο που δεν θελει ή δεν μπορεί πλέον να το φροντίσει.

 

Κι εγώ πρόσφατα, για να με σταυρώσετε :cool:, αποχωρίστηκα τα αγαπημένα μου ψαράκια, τα οποία διατηρούσα σε ενυδρείο για πολλά χρόνια. Όταν ξεκίνησα το χόμπυ είχα μόνο την κόρη μου μωράκι τότε. Διάβασα, πληροφορήθηκα, έκανα ένα ενυδρείο στολίδι και κράτησα τα ψαράκια μου για πολλά χρόνια. Πριν ένα μήνα τα έδωσα όλα με πόνο ψυχής σε έναν συνάδελφο που είχε κι εκείνος ενυδρείο και ήξερα ότι θα μπορέσει να τα φροντίσει... Δουλειά + τρία παιδιά + αρρώστιες, ήταν αδύνατο πλέον να τα φροντίζω. Το ενυδρείο είχε γίνει πράσινο από την άλγη και εγώ δεν προλάβαινα ούτε τις βασικές δουλειές του σπιτιού να κάνω, όχι να καθαρίσω το ενδυρείο....Και αυτό δεν το γνωριζα φυσικά πριν από 6 χρόνια όταν τα πήρα.:roll:

Το σκέφτηκα πολύ, στενοχωρήθηκα πολύ αλλά αισθάνθηκα ότι έκανα το καλυτερο για τα ψαράκια μου. Τα είδα κιόλας στο νέο τους περιβάλλον και μου φάνηκαν χαρούμενα. Επίσης έχω δει "φιλόζωους" να κρατάνε τα ψαράκια τους σε άθλιες συνθήκες, αυτοί χίλιες φορές να τα έδιναν...

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

μπαοκι, τα ψαρια δεν δενονται με το χωρο και τους ανθρωπους που τα φροντιζουν, οσο οι γατες και οι σκυλοι.....

 

αμα ψοφησω, το ψαρι μου ποσως ενδιαφερθηκε...

το σκυλι μου ή ο γατος μου, ε... σορρυ αλλα θα το παρει πιο δυσκολα!! (ισως πιο βαρια απο τον αντρα μου :mrgreen: )

Link to comment
Share on other sites

οταν ημουν 12 χρονων μπηκα χειρουργειο για σκωληκοειδιτιδα!!στο διπλα δωματιο ηταν ενα 8χρονο παιδακι το οποιο ειχε καταπιει τριχα σκυλου κ κινδυνευε η ζωη του απο μολυνση!:shock::shock::shock:ειχα σοκαριστει!!

 

Καταρχήν να πω ότι αποκλείεται έτσι απλά να κατάπιε τρίχα σκύλου και να έπαθε κάτι.Μπορεί το ζώο να μη ζούσε σε καθαρό υγεινό περιβάλλον' date=' μπορεί να μην πληρούσε προϋποθέσεις υγειινής ο χώρος που ζούσε...Θέλω να πω ότι αποκλείεται πχ να καταπιεί ο γιος μου τρίχα από το σκυλί μου ή τη γάτα της φίλης μου και να πάθει κάτι.Θα συντρέχουν άλλοι λόγοι.

 

Κατά τα άλλα θεωρώ τη στάση σου εντιμότατη!Το είπα και πιο πάνω.Δε θέλω κατοικίδιο, δεν παίρνω!Όχι παίρνω και δεν ξέρω ακριβώς τι κάνω, νομίζω ότι πήρα διακοσμητικό για το σπίτι!Η μητέρα μου επίσης δεν τα θέλει τα ζώα μέσα στο σπίτι της.Παρόλαυτα δε διανοήθηκε ούτε μια φορά να μου πει να το δώσω επειδή γέννησα.Αλλά από μακριά κι αγαπημένοι, και με το δικό μου και με όλα τα ζώα:mrgreen:

 

Έχω μια φίλη, εξαιρετικό άνθρωπο.Ασχολείται χρόνια εθελοντικά και επαγγελματικά με τα άτομα με ειδικές ανάγκες, με νοητική υστέρηση κτλ.Μεγαλείο ψυχής το άτομο!Ε, τα σκυλιά δεν τα μπορεί καθόλου!Μια φορά την πήρε ένα από πίσω και έλεγε να, είδεςς τι ύπουλο που είναι!Ξέρει ότι τα φοβάμαι και με ακολουθεί:mrgreen:

 

ειμαι απο τους ανθρωπους που προσπαθουν να αποθαρρυνουν αλλους απο το να παρουν ζωα σπιτι τους, ακριβως γι αυτο το λογο...

 

γιατι δεν μπορεις ετσι απλα, να τα διωξεις....

 

ειναι ΜΕΓΑΛΟ ΠΑΚΕΤΟ να εχεις ζωο........

 

οποτε, συμπερασμα

 

ΜΗΝ ΠΑΙΡΝΕΤΕ ΖΩΑ ΣΠΙΤΙ ΣΑΣ.................... ειναι μπελας!!!!!!

 

 

εκτος κι αν...

μπορειτε να αναλαβετε την ευθυνη..

 

και για τελευταια φορα, ο κινδυνος τοξοπλασματος απο γατες, εφοσον το ζωο σου ειναι οικοσιτο και εμβολιασμενο και τρωει ΜΟΝΟ καταλληλη γατοτροφη, ΕΙΝΑΙ ΜΟΥΦΑ

 

 

Ακριβώς!Και εμένα όποιος μου λέει ότι θέλει να πάρει ζώο, αρχικά τον αποθαρρύνω λέγοντας του τα μείον, και μετά ξεκινάω κύρηγμα με το τι θα πει παίρνω ζώο, με το ότι δεν τα αγοράζουμε κτλ.Η τρελλή του χωριού!

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

μπαοκι, τα ψαρια δεν δενονται με το χωρο και τους ανθρωπους που τα φροντιζουν, οσο οι γατες και οι σκυλοι.....

 

αμα ψοφησω, το ψαρι μου ποσως ενδιαφερθηκε...

το σκυλι μου ή ο γατος μου, ε... σορρυ αλλα θα το παρει πιο δυσκολα!! (ισως πιο βαρια απο τον αντρα μου :mrgreen: )

 

Κοίτα το ψάρι σου... μπορεί! Αλλά τα δικά μου... Θεό με είχανε..:cool:

 

Σοβαρά τώρα, και αυτά να μην είχανε δεθεί μαζί μας, εμείς είχαμε δεθεί μαζί τους. Οπότε ήταν δύσκολος ο αποχωρισμός. Αλλά αισθάνθηκα ότι έκανα το ΣΩΣΤΟ...

 

Και οι γάτες και οι σκύλοι, μη νομίζεις. Αν ζούνε με έναν άνθρωπο που τα πήρε π.χ. για μόδα και μόστρα, πόσο θα δεθούνε μαζί του; Και αν μετά βρεθούν από τη μοναξιά και την αδιαφορία ενός διαμερίσματος, σε καμιά εξοχή με ανθρώπους που να ασχολούνται μαζί τους, νομίζεις ότι θα τους λείψει ιδιαίτερα ο αρχικός ιδιοκτήτης τους;:roll:

 

Επαναλαμβάνω, το να δίνει κάποιος το ζώο του σε κάποια άλλη οικογένεια είναι διαφορετικό από το να το πετά στο δρόμο ή να το θανατώνει.

 

ΥΓ. Είπες "ψάρι μου".... Ελπίζω να μην έχεις ψάρι και μάλιστα σε ΓΥΑΛΑ!!!!

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αποψη ειπαν μην τρελλενομαστε και κυριως με τι ασχολιομαστε? .....με τα σκ@τα της γατας? Οσο για το προκειμενο δεν με ενοχλει καθολου τι ειπαν. Ειχα ζωα απο παιδι. Την γατα μου την εξορισα σε αλλο διαμερισμα οταν εμεινα εγκυος και για το τοξοπλασμα και ναι το φοβομουν παρολου που ηταν οικοσιτη. Δεν επαιζα οτι με 1/1000 να παθω κατι για την γατα μου. Και εμεινε και εκει μεχρι που πεθανε απο αλλους λογους υγειας 3 χρονια μετα. Και αυτο γιατι δεν υπηρχε παλι ουτε 1/10000 αυτη την φορα να βαλω γατα και νεογεννητο μαζι. Οποτε δεν το βλεπω ως παραπληροφορηση. Απλα ως αποψη. Αυτοι που εχουν ζωα μπορουν να διαβασουν και να αποφασισουν τι θα κανουν. Λες η εν λογω εκπομπη (που δεν την ξερω κιολας) να τους κανει να αποφασισουν ? Αμφιβαλλω..........μα χαλαρωστεεεεεεε..........

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εχω ψαρι... στο ψυγειο :lol::lol: σολωμο :D

 

φιλε, δεν τα γουσταρω καθολου τα ψαρια, ουτε τα πουλια... δεν ειμαι φαν... ειδικα τα πουλια δεν τα αντεχω καθολου, με φρικαρουν... (ναι, ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ με κατεστρεψε ο χιτσκοκ)

 

αλλα δε βγαινω στα καναλια να λεω οτι τα ψαρια φταινε για το κυπριακο ή οτι ενας παπαγαλος εφερε το ΔΝΤ στη ελλαδα...

Link to comment
Share on other sites

Οποτε δεν το βλεπω ως παραπληροφορηση. Απλα ως αποψη.

 

 

δεν ειναι αποψη... ειναι παραπληροφορηση..

 

αποψη ειναι να πεις οτι θες τη γατα σου να τη φωναζεις λιζα....

 

οχι οτι θα σε κολλησει αρρωστια

Link to comment
Share on other sites

κ χοντρη παραπληροφορηση για οσους δεν εχουν την διαθεση να ψαξουν κ να διαβασουν 5 πραγματα παραπανω καλο θα ηταν τα δημοσια προσωπα τετοιες αποψεις να μην της μοιραζονται δημοσια κ στην τελικη δενμας ενδιαφερει η προσωπικη τους ζωη κ τι κανουν στον σπιτι τους ας περιοριστουν σε αυτο που ξερουν να κανουν σωστα να μιαλανε για το τι φοραγε η μια κ η αλλη σταρλετ κ ποιοι μλλιοτραβηκτικαν μεχρι εκει φτανουν οι επιστημινικες τους γνωσεις

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι αποψη... ειναι παραπληροφορηση..

 

αποψη ειναι να πεις οτι θες τη γατα σου να τη φωναζεις λιζα....

 

οχι οτι θα σε κολλησει αρρωστια

 

Μα καλα βρε Φιστικι μιλας σοβαρα? Ειναι δλδ ιατρικη εκπομπη αυτη και παραπληροφορει τον κοσμο με λανθασμενες ιατρικες συμβουλες ή απο οτι καταλαβα δευτεροκλασσατο μαγκαζινο πρωινο που μιλαει για ολα χωρις να ξερει τπτ (που ειναι το κλασσικο στην Ελλαδα?).....πια παραπληροφοριση? Απο μαγκαζινο πληροφορισε εσυ για πραγματα σημαντικα προς εσενα? ......σαν πολυ σημασια δεν τους δινετε?

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

εχω ψαρι... στο ψυγειο :lol::lol: σολωμο :D

 

φιλε, δεν τα γουσταρω καθολου τα ψαρια, ουτε τα πουλια... δεν ειμαι φαν... ειδικα τα πουλια δεν τα αντεχω καθολου, με φρικαρουν... (ναι, ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ με κατεστρεψε ο χιτσκοκ)

 

αλλα δε βγαινω στα καναλια να λεω οτι τα ψαρια φταινε για το κυπριακο ή οτι ενας παπαγαλος εφερε το ΔΝΤ στη ελλαδα...

Τι ειχε πει ο Χιτσκοκ για τα πουλια?? :shock:

Πηραμε ενα καναρινι πριν ενα μηνα! :roll:

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα το ψάρι σου... μπορεί! Αλλά τα δικά μου... Θεό με είχανε..:cool:

 

Σοβαρά τώρα, και αυτά να μην είχανε δεθεί μαζί μας, εμείς είχαμε δεθεί μαζί τους. Οπότε ήταν δύσκολος ο αποχωρισμός. Αλλά αισθάνθηκα ότι έκανα το ΣΩΣΤΟ...

 

Και οι γάτες και οι σκύλοι, μη νομίζεις. Αν ζούνε με έναν άνθρωπο που τα πήρε π.χ. για μόδα και μόστρα, πόσο θα δεθούνε μαζί του; Και αν μετά βρεθούν από τη μοναξιά και την αδιαφορία ενός διαμερίσματος, σε καμιά εξοχή με ανθρώπους που να ασχολούνται μαζί τους, νομίζεις ότι θα τους λείψει ιδιαίτερα ο αρχικός ιδιοκτήτης τους;:roll:

 

Επαναλαμβάνω, το να δίνει κάποιος το ζώο του σε κάποια άλλη οικογένεια είναι διαφορετικό από το να το πετά στο δρόμο ή να το θανατώνει.

 

ΥΓ. Είπες "ψάρι μου".... Ελπίζω να μην έχεις ψάρι και μάλιστα σε ΓΥΑΛΑ!!!!

 

Για τις γάτες δεν έχω άποψη, ξέρω όμως ότι είναι πιο ανεξάρτητα ζώα.Επειδή όμως δεν είχα ποτέ κρατάω επιφυλάξεις γι αυτό που λέω.

 

Ξέρω όμως σκύλο που τον δώσανε σε ένα καλύτερο περιβάλλον και παρέλυσε, δε μπορούσε να περπατήσει για ψυχολογικούς λόγους.Και πάντα τα σκυλιά αναγνωρίζουν τα αφεντικά τους και πάντα στενοχωριούνται.

 

Συμφωνώ ότι άλλο είναι να δίνει κάποιος ένα ζώο κάπου καλύτερα και άλλο να το πετάει στο δρόμο, αλλά τι λέμε?Το μη χείρον βέλτιστο:roll:

 

Και το θέμα δεν είναι αν η Σκορδά έδωσε τη γάτα της αλλά η παραπληροφόρηση που γίνεται ότι από τη γάτα θα κολλήσει τοξοπλασμα!Δεν υπάρχει καμμία πιθανότητα να κολλήσει κάποιος τοξόπλασμα από οικόσιτη γάτα η οποία δεν τρώει ωμό κρέας..

 

Ellemphierm μου διαφωνώ. Αν δεν ξέρει κάποιος τι θα πει έχω ζώο, να μην πάρει ποτέ όχι να πάρει και να το δώσει για όποιο λόγο.

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μα καλα βρε Φιστικι μιλας σοβαρα? Ειναι δλδ ιατρικη εκπομπη αυτη και παραπληροφορει τον κοσμο με λανθασμενες ιατρικες συμβουλες ή απο οτι καταλαβα δευτεροκλασσατο μαγκαζινο πρωινο που μιλαει για ολα χωρις να ξερει τπτ (που ειναι το κλασσικο στην Ελλαδα?).....πια παραπληροφοριση? Απο μαγκαζινο πληροφορισε εσυ για πραγματα σημαντικα προς εσενα? ......σαν πολυ σημασια δεν τους δινετε?

 

Είναι παραπληροφόρηση.Γιατί υπάρχουν και άνθρωποι που ενημερώνονται από εκεί και θεωρούν ότι οκ αυτό είναι το σωστό.

 

Και άντε αυτοί που το κάνουν και δεν το ψάχνουν περισσότερο είναι άξιοι της μοίρας τους (άποψη με την οποία εγώ διαφωνώ), τα ζωάκια που έχουν και θα καταλήξουν σε άλλο σπίτι, στη φιλοζωική ή στο δρόμο, γιατί να είναι άξια της μοίρας του αφεντικού τους?

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ellemphierm μου διαφωνώ. Αν δεν ξέρει κάποιος τι θα πει έχω ζώο, να μην πάρει ποτέ όχι να πάρει και να το δώσει για όποιο λόγο.

 

Δεν διαφωνω χαρα μου αλλα ξερεις η ζωη δεν ειναι παντα προγραμματισμενη ουτε στρωτη. Αν ηταν ετσι πολλα πραγματα ΔΕΝ θα γινονταν.....και μαλιστα πιο σημαντικα απο μια γατα......:wink: Μερικες φορες αλλιως την ξεκινας και αλλιως σου καταληγει. Και εκει μετρας ΤΙ ειναι ΠΙΟ σημαντικο για σενα......και πολλα λεμε......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

1η Ερώτηση: Πώς μολύνεται συχνότερα ο άνθρωπος από τοξοπλάσμωση;

 

Απάντηση : Με την κατανάλωση ωμού ή ατελώς ψημένου κρέατος μηρυκαστικών, χοίρου κ.ά.

 

 

2η Ερώτηση: Πώς μολύνεται συχνότερα η γάτα από τοξοπλάσμωση ;

 

Απάντηση: Με την κατανάλωση ποντικιών, ερπετών κ.ά.

 

 

3η Ερώτηση: Ποιος είναι ο ρόλος της γάτας στην τοξοπλάσμωση;

Απάντηση: Το παράσιτο ( Toxoplasmagondii) πολλαπλασιάζεται στα κύτταρα του εντέρου της γάτας και αποβάλλεται με τα κόπρανά της στο εξωτερικό περιβάλλον συνολικά για 2-20 ημέρες σε ολόκληρη τη ζωή της. Επίσης, το παράσιτο πολλαπλασιάζεται μέσα στους ιστούς της γάτας, όπου παραμένει ζωντανό για ολόκληρη τη ζωή της γάτας και προφυλάσσει το ζώο από νέες μολύνσεις (ανοσία τύπου προάσπιση).

 

4η Ερώτηση: Η γάτα μπορεί να μολύνει άμεσα τον άνθρωπο με Toxoplasma gondii;

Απάντηση: Όχι (εκτός εάν το κρέας της καταναλωθεί ωμό ή ατελώς ψημένο από τον άνθρωπο !).

 

5η Ερώτηση: Υπάρχει λόγος να απομακρύνεται η γάτα από την έγκυο «για να μη μολυνθεί με τοξόπλασμα;»

 

Απάντηση: Όχι. Η γάτα δεν μολύνει άμεσα τον άνθρωπο. Η γάτα διασπείρει με τα κόπρανά της στο περιβάλλον τις άωρες μορφές του παρασίτου, οι οποίες πρέπει να παραμείνουν στο περιβάλλον 2-4 ημέρες για να αποκτήσουν μολυσματική ικανότητα για τον άνθρωπο και τα ζώα.

 

6η Ερώτηση: Είναι σημαντικό για τη δημόσια υγεία στη χώρα μας να ελέγχεται η γάτα μήπως είναι μολυσμένη με Toxoplasma gondii;

Απάντηση: Όχι. Ο έλεγχος αυτός δεν έχει πρακτική σημασία, επειδή: α) η μολυσμένη γάτα αποκτά ανοσία και έτσι, δεν αποβάλλει άωρες μορφές του παρασίτου με τα κόπρανά της στο περιβάλλον, και β) στη χώρα μας δεν καταναλώνεται κρέας γάτας (ούτε καλοψημένο !).

 

7η Ερώτηση: Με ποιόν τρόπο η έγκυος θα αποφύγει τη μόλυνση του εμβρύου με Toxoplasmagondii;

 

Απάντηση: Όταν η έγκυος έχει μολυνθεί με το παράσιτο τουλάχιστον 6 μήνες πριν την έναρξη της εγκυμοσύνης αναπτύσσει ανοσία (τύπου προάσπιση) που προστατεύει το έμβρυο κατά τις αναμολύνσεις με το παράσιτο (είναι «εμβολιασμένη» με φυσικό εμβόλιο για ολόκληρη τη ζωή της).

Όταν όμως η έγκυος δεν είναι μολυσμένη με το παράσιτο, πρέπει:

α) να μη «δοκιμάζει» ωμό κιμά,

β) να μη καταναλώνει ατελώς ψημένο κρέας,

γ) να πλένει σε άφθονη σαπουνάδα τα φρούτα και τα λαχανικά που καταναλώνονται ωμά (φράουλες, μήλα, σταφύλια, τομάτες, μαρούλι κ.ά.),

δ) να μη χρησιμοποιεί το άπλυτο μαχαίρι με το οποίο τεμάχισε ωμό κρέας μηρυκαστικών, χοίρου, πτηνών κ.ά., για το κόψιμο του ψωμιού, της ωμής σαλάτας κ.ά.,

ε) να μη ετοιμάζει την ωμή σαλάτα στην επιφάνεια που τεμάχισε το ωμό κρέας μηρυκαστικών, χοίρου, πτηνών κ.ά.,

στ) να πλένει τα χέρια της πριν το φαγητό,

ζ) να χρησιμοποιεί γάντια μιάς χρήσης, όταν απομακρύνει τα κόπρανα της γάτας ή καθαρίζει το δοχείο της γάτας με την άμμο καθημερινά ή έως δύο ημέρες μετά την αποβολή τους (έως δύο ημέρες δεν υπάρχει κίνδυνος) ή όταν ασχολείται με τις γλάστρες και το χώμα του κήπου κ.ά. (πιθανή παρουσία στο χώμα ώριμων ωοκύστεων του παρασίτου).

 

 

8η Ερώτηση: Πώς ενεργεί το ενημερωμένο άτομο στη χώρα μας στο θέμα της τοξοπλάσμωσης ;

Απάντηση: Το ενημερωμένο άτομο:

α) γνωρίζει ότι στη χώρα μας είναι μολυσμένα με το παράσιτο σχεδόν ένα στα δύο βοοειδή (~50%), ένα στα τέσσερα (~25%) πρόβατα, αίγες κ.ά. και ότι η μόλυνση του ανθρώπου γίνεται κυρίως με την κατανάλωση μισοψημένης μπριζόλας, ωμού κιμά, ωμού "χωριάτικου" λουκάνικου κ.ά. και σπανιότερα με την κατανάλωση άπλυτων ή ατελώς πλυμένων, ωμών λαχανικών, φρούτων κ.ά.,

β) δεν αποπροσανατολίζεται με την ενοχοποίηση της γάτας και δεν αποφεύγει τη γάτα ή τα άλλα ζώα, και

γ) ζητά από τον οφθαλμίατρό του να ελέγξει το βυθό των οφθαλμών για πιθανή παρουσία αλλοιώσεων στον αμφιβληστροειδή χιτώνα (βυθοσκόπηση). Σε περίπτωση θετικού αποτελέσματος πρέπει να ακολουθείται αντιτοξοπλασμική αγωγή κάθε φορά που στο μέλλον θα χρειασθεί το μολυσμένο άτομο να χρησιμοποιήσει κορτιζόνη (ακόμη και σε μορφή κολλυρίου) ή άλλα ανοσοκατασταλτικά φάρμακα, για να προληφθεί η αναζωπύρωση του παρασίτου (κίνδυνος απώλειας της όρασης).

 

 

 

ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ

 

Χαραλαμπίδης ΣΘ. Παρασιτικά Νοσήματα των Ζώων και του Ανθρώπου. Πρωτοζωώσεις, Ελμινθώσεις, Αρθροποδώσεις. University Studio Press, Θεσσαλονίκη, 2003.

 

Χαραλαμπίδης ΣΘ. Κτηνιατρική Παρασιτολογία. Πρωτόζωα, Έλμινθες, Αρθρόποδα. University Studio Press, Θεσσαλονίκη, 2001.

 

Χαραλαμπίδης ΣΘ., Διάκου ΑΝ. Εργαστηριακή Διάγνωση των Παρασιτικών Νοσημάτων των Ζώων. University Studio Press, Θεσσαλονίκη, 2001.

 

Χαραλαμπίδης ΣΘ . Ανοσολογία Παρασιτώσεων. 2η έκδ. University Studio Press, Θεσσαλονίκη, 1998.

 

Χαραλαμπίδης ΣΘ. Πρωτοζωολογία. 2η έκδ. University Studio Press, Θεσσαλονίκη, 1998.

 

Χαραλαμπίδης ΣΘ. Θέματα Παρασιτολογίας που Ενδιαφέρουν τη Δημόσια Υγεία στην Ελλάδα. University Studio Press, Θεσσαλονίκη, 1993.

 

Χαραλαμπίδης ΣΘ. Ανοσοδιαγνωστική των παρασιτικών νοσημάτων και η ανοσοενζυμική δοκιμασία ELISA (enzyme-linked immunosorbent assay). Επιστ. Επετ. Κτηνιατρ. Σχολής, 1984, 22: 75-253.

 

Χαραλαμπίδης ΣΘ . Συμβολή στη μελέτη των παρασίτων της γάτας και στη σημασία τους για τη δημόσια υγεία. Διδακτορική διατριβή. Επιστ.Επετ.Κτηνιατρ. Σχολής, 1978, 18: 237-379.

Link to comment
Share on other sites

Μα καλα βρε Φιστικι μιλας σοβαρα? Ειναι δλδ ιατρικη εκπομπη αυτη και παραπληροφορει τον κοσμο με λανθασμενες ιατρικες συμβουλες ή απο οτι καταλαβα δευτεροκλασσατο μαγκαζινο πρωινο που μιλαει για ολα χωρις να ξερει τπτ (που ειναι το κλασσικο στην Ελλαδα?).....πια παραπληροφοριση? Απο μαγκαζινο πληροφορισε εσυ για πραγματα σημαντικα προς εσενα? ......σαν πολυ σημασια δεν τους δινετε?

 

 

εδω εχεις δικιο, τι να πω οτι δεν εχεις???

 

κοιτα, εγω προσωπικα δεν τους βλεπω καν, δεν υπαρχει περιπτωση να κατσω να δω τετοια πραγματα ουτε δεμενη να με εχεις, με μανταλακια στα ματια, θα προτιμησω να πεσω σε κωμα..

 

αλλα για σκεψου ποσοι ανθρωποι πηραν σαν δεδομενο οτι οι γατες σκοτωνουν εμβρυα!!!!!!!!!!!!!!!!! (το 'πε στην τηλεοραση ο δοκτορ λιαγκας και η δοκτορ σκορδα!!!!!!!)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...