Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παραπληροφόρηση από τηλεπαρουσιαστές για τοξοπλάσμωση!Διαμαρτυρηθείτε!


kikileuteris

Recommended Posts

Καλησπέρα!

 

Το παρακάτω κείμενο μου ήρθε σε email από το strayshelp, και με την άδειά τους το αναπαράγω εδώ, ώστε να διαμαρτυρηθούμε όσοι περισσότεροι γίνεται:

 

Η παρουσιάστρια Φαίη Σκορδά και ο σύζυγος της Γιώργος Λιάγκας πριν ένα περίπου μήνα είχαν πει στην εκπομπή τους, με καλεσμένη την φιλόζωη Πέγκυ Ζήνα που έχει ένα κουνελάκι, ότι έδιωξαν το γάτο από το σπίτι τους επειδή...είναι έγγυος! Σε ένα παραλήρημα ανευθυνότητας, άγνοιας και ελλιπούς ενημέρωσης, το ζευγάρι Σκορδά-Λιάγκα θεωρούν το τοξόπλασμα ...ως κίνδυνο που υπάρχει ...ούτως ή άλλως σε κάθε γάτα και μπορεί να μεταδοθεί ακόμα...και από την ατμόσφαιρα, όταν ζεις με τη γάτα σου!

 

Τόσο αυτοί όσο και ο γυναικολόγος που παρακολουθεί την κ Σκορδά όμως προφανώς αγνοεί ότι ΔΕΝ είναι όλες οι γάτες μολυσμένες και ειδικά οι οικόσιτες, που εμβολιάζονται,δεν βγαίνουν στο δρόμο, δεν τρώνε ωμό και πιθανό μολυσμένο κρέας και έχουν μηδαμινή πιθανότητα να έχουν το τοξόπλασμα.

Ακόμα όμως και αν φοβάσαι την μετάδοση, σαν έγγυος, πρέπει επίσης να γνωρίζεις ότι το τοξόπλασμα μεταδίδεται μόνο από τα ΚΟΠΡΑΝΑ της γάτας. Με λίγα λόγια, πρέπει να μην είσαι προσεκτικός κατά την αλλαγή της άμμου της γάτας, να την αλλάζεις χωρίς γάντια και τελικώς να...καταπιείς μολυσμενες ακαθαρσίες της!

 

Μάλλον λοιπόν το ζευγάρι Σκορδά-Λιάγκα άλλαζε την άμμο της γάτας χωρίς γάντια και μετά έπιανε και έτρωγε και ένα..μεζεδάκι από κει και είχε κάνει προφανώς και εξετάσεις στη γάτα και ήταν θετική σε τοξόπλασμα, για να φοβάται τόσο πολύ και να διώξει όπως είπαν τη γάτα από το σπίτι.

 

Τα δημόσια αυτά πρόσωπα, που έχουν δυστυχώς βήμα στην τηλεόραση να λένε ότι τους κατέβει, μεταδίδουν λανθασμένα μηνύματα, σε μια κοινωνία, την ελληνική, που δυστυχώς είναι πολύ πίσω και φοβάται τα ζώα και τις ''ασθένεις που μεταδίδουν''.

 

Ακόμα και αν υποστηρίζουν ότι ο γάτος είναι στους γονείς τους, αυτό δεν αλλάζει το αποτέλεσμα για χιλιάδες ελληνίδες νοικοκυρές, οι οποίες χωρίς σωστή ενημέρωση, συνδέουν την εγκυμοσύνη και τη γάτα ως δύο ασυμβίβαστα πράγματα και μάλιστα με κίνδυνο.

 

Δεν είναι άλλωστε τυχαίο, ότι τα φιλοζωϊκά σωματεία έχουν ζήσει δυστυχώς τόσα χρόνια τις εγκαταλείψεις γατιών όταν οι ιδιοκτήτριες τους μένουν έγκυες. Χωρίς σωστή ενημέρωση από τους γυναικολόγους τους αλλά και με τις χρόνιες, παραδοσιακές φοβίες του λαού μας και τη φράση ''Μην χαϊδέψεις τη γάτα, δεν θα μπορείς να κάνεις παιδιά'', η κατάσταση διαιωνίζεται, με αποτέλεσμα τα ζώα να εγκαταλείπονται στο δρόμο μετά από χρόνια συμβίωσης.

 

Ευτυχώς φωτεινές εξαιρέσεις σε αυτές τις στενόμυαλες αντιλήψεις είναι ορισμένες μαμάδες που έμαθαν, ρώτησαν διάβασαν για το τοξόπλασμα και δεν έδιωξαν τη γάτα από το σπίτι τους αλλά αντίθετα τα παιδιά τους μεγαλώνουν μαζί με τα ζώα, χτίζοντας έναν γερό οργανισμό.

 

Το παραλήρημα Σκορδά-Λιάγκα βεβαίως συνεχίστηκε και σε δεύτερη εκπομπή, με καλεσμένη την πολύ φιλόζωη και επίσης έγγυο Μαριάννα Τουμασάτου. Η ηθοποιός περιέγραφε πως φροντίζει και στειρώνει αδέσποτα και πώς της δηλητηριάσαν περίπου 10 σκυλιά που φρόντιζε στη γειτονιά της αλλά το ζευγάρι των παρουσιαστών αρκέστηκε να λέει ότι αυτά είναι υπερβολικά και απλά ρώτησε αν τώρα με την εγκυμοσύνη θα ...συνεχίζει να έχει τα 4 της σκυλιά μέσα στο σπίτι!

 

Φυσικά με την απάντηση που πήραν ''Και βέβαια'' από την Μαριάννα, δεν τόλμησαν να συνεχίσουν τις φοβικές τους αντιλήψεις για τα ζώα.

 

Δυστυχώς, οι δηλώσεις για το γάτο τους κυκλοφορούν τόσο στο περιοδικό People όσο και στο site gossip-tv.gr και πιθανότατα σε πολλά ακόμα, μεταδίδοντας το λανθασμένο μήνυμα ότι η γάτα είναι ούτως ή άλλως μολυσμένη με τοξόπλασμα και κάθε εγγυος κινδυνεύει.

 

Θυμίζουμε ότι το τοξόπλασμα υπάρχει και στο ωμό κρέας και στα λαχανικά που δεν πλένονται καλά.

 

Διαμαρτυρηθείτε για τις λανθασμένες ειδήσεις που αναπαράγονται στα:

 

ΜΕGA CHANNEL

http://www.megatv.com/article.asp?catid=14670

ή με σχόλιο στο ΠΡΩΙΝΟ ΜΟΥ

http://www.megatv.com/proinomou/default.asp?catid=17079

τηλ. 2106646111-5

 

ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ PEOPLE

210 - 2705235

 

 

SITE Gossiptv

210-3503140,

[email protected]

 

 

http://www.adespoto.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=1663:2011-01-22-13-03-44&catid=35:generalnews&Itemid=67

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 271
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

αν κάποιος πετάξει την γάτα του στον δρόμο επειδή το είπε... η Σκορδά ..... είναι έρμαιο της μοίρας του...

Σαφώς και θα πρέπει να προσέχουν τα δημόσια πρόσωπα τι λένε... αλλά... από κάποιους ανθρώπους δεν μπορείς να έχεις τέτοια απαίτηση... είναι ενάντια στην φύση τους!

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εντάξει ρε παιδιά, δικαίωμά της είναι της κοπέλας να μη θέλει να μπει στη διαδικασία να φοράει γάντια, να πλένει ακκαθαρσίες κλπ την περίοδο της εγκυμοσύνης της και την έδωσε τη γάτα. Κάθε γυναίκα έχει δικαίωμα να περνάει την εγκυμοσύνη της με τον τρόπο που κάνει την ίδια να αισθάνεται καλά.

Εμείς τώρα τι θα κάνουμε; Θα μαζέψουμε υπογραφές για να την πάρει τη γάτα με το ζόρι πίσω;:roll:

 

AngiCat, εσύ είσαι οικόσιτη γάτα ή θα μας το μολύνεις το thread;

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

αν κάποιος πετάξει την γάτα του στον δρόμο επειδή το είπε... η Σκορδά ..... είναι έρμαιο της μοίρας του...

Σαφώς και θα πρέπει να προσέχουν τα δημόσια πρόσωπα τι λένε... αλλά... από κάποιους ανθρώπους δεν μπορείς να έχεις τέτοια απαίτηση... είναι ενάντια στην φύση τους!

 

Ξέρεις όμως περνάνε πολύ λάθος μυνήματα και κάνουν τον κόσμο φοβικό με τις γάτες.Γιατί είπε ότι μετά από παρότρυνση του γιατρού της το έκανε (άλλος κι αυτός:evil:)

 

Επιτέλους πρέπει να σταματήσει στην Ελλάδα να θεωρείται πως, όταν έχεις κατοικίδιο, έχεις μαζεμένες όλες τις αρρώστειες του κόσμου.Και οι γιατροί οφείλουν να είναι πιο καλά πληροφορημένοι κι όχι με το παραμικρό να ενοχοποιούν τα ζώα.

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει ρε παιδιά, δικαίωμά της είναι της κοπέλας να μη θέλει να μπει στη διαδικασία να φοράει γάντια, να πλένει ακκαθαρσίες κλπ την περίοδο της εγκυμοσύνης της και την έδωσε τη γάτα. Κάθε γυναίκα έχει δικαίωμα να περνάει την εγκυμοσύνη της με τον τρόπο που κάνει την ίδια να αισθάνεται καλά.

Εμείς τώρα τι θα κάνουμε; Θα μαζέψουμε υπογραφές για να την πάρει τη γάτα με το ζόρι πίσω;:roll:

 

AngiCat, εσύ είσαι οικόσιτη γάτα ή θα μας το μολύνεις το thread;

 

Όχι, δεν είναι έτσι για μένα.Όταν παίρνεις ένα κατοικίδιο οφείλεις να γνωρίζεις τι ακριβώς κάνεις.Κι όχι στην πορεία της ζωής του για οποιονδήποτε λόγο να το δίνεις.Μια ψυχή παίρνεις, όχι ένα αξεσουάρ σπιτιού.Καλύτερα να μην το πάρεις ποτέ.

 

Οφείλω να σου πω, ότι ενώ δεν έχω κανένα πρόβλημα με τους ανθρώπους που δεν έχουν κατοικίδια - ίσα ίσα τους θεωρώ συνειδητοποιημένους - έχω πολύ μεγάλο πρόβλημα με τους ανθρώπους που παίρνουν κατοικίδια, δεν τα στειρώνουν, δεν τηρούν τους κανόνες υγειινής, τα παρατάνε και άλλα πολλά.

 

Δημόσια θα πρέπει να προσέχουμε πάρα πολύ τι λέμε και τι μυνήματα δίνουμε.Και να μην παραπληροφορούμε.

 

Και το κορυφαίο?Ρωτάει την Τουμασσάτου τι θα τα κάνει τώρα τα ζώα που είναι έγκυος!!!

 

Το γιατί πρέπει να διαμαρτυρηθούμε το αναφέρω σε προηγούμενο ποστ.

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει ρε παιδιά, δικαίωμά της είναι της κοπέλας να μη θέλει να μπει στη διαδικασία να φοράει γάντια, να πλένει ακκαθαρσίες κλπ την περίοδο της εγκυμοσύνης της και την έδωσε τη γάτα. Κάθε γυναίκα έχει δικαίωμα να περνάει την εγκυμοσύνη της με τον τρόπο που κάνει την ίδια να αισθάνεται καλά.

 

 

Ετσι ακριβως...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι της την πήραν τότε δώρο τα Χριστούγεννα?Για λούτρινη?Συνείδηση μηδέν για μένα.

συμφωνω μαζι σου.δεν μπορουν ουτε να περνανε λαθος μηνυματα αλλα ουτε να περνει ο καθενας μια ψυχη και μετα αντε γεια δηλαδη αν ειχε υοθετησει ενα παιδι καποιος και ξαφνικα δεν μπορουσε να ανταπεξελθει για καποιο λογο οποιος και να ειναι αυτος τι θα εκανε θα το εβγαζε στο δρομο η θα το εδεινε σε φιλους?η γιαγια μου ελεγε δεν αγοραζεις ποτε ψυχη οπως ολοι ξερετε και τα ζωα ειναι ψυχες.και μην μου πειτε αλλο το παιδι αλλο το ζωο,αυτος που ειναι ανευθυνος στα ζωα ειναι και στα παιδια και παντου.

Link to comment
Share on other sites

αν κάποιος πετάξει την γάτα του στον δρόμο επειδή το είπε... η Σκορδά ..... είναι έρμαιο της μοίρας του...

Σαφώς και θα πρέπει να προσέχουν τα δημόσια πρόσωπα τι λένε... αλλά... από κάποιους ανθρώπους δεν μπορείς να έχεις τέτοια απαίτηση... είναι ενάντια στην φύση τους!

 

χαχαχααααααααα πολύ εύστοχο!! ;) ;) ;)

Με καλυψες πλήρως!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Τα ανέκδοτα για τις ξανθιές μήπως από αυτήν ξεκίνησαν;;;; ;)

 

 

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω μαζι σου.δεν μπορουν ουτε να περνανε λαθος μηνυματα αλλα ουτε να περνει ο καθενας μια ψυχη και μετα αντε γεια δηλαδη αν ειχε υοθετησει ενα παιδι καποιος και ξαφνικα δεν μπορουσε να ανταπεξελθει για καποιο λογο οποιος και να ειναι αυτος τι θα εκανε θα το εβγαζε στο δρομο η θα το εδεινε σε φιλους?η γιαγια μου ελεγε δεν αγοραζεις ποτε ψυχη οπως ολοι ξερετε και τα ζωα ειναι ψυχες.και μην μου πειτε αλλο το παιδι αλλο το ζωο,αυτος που ειναι ανευθυνος στα ζωα ειναι και στα παιδια και παντου.

 

Έτσι είναι!Συμφωνώ απόλυτα!

 

Ποτέ δεν κατάλαβα δε, πως κάποιοι αγοράζουν για δώρο ένα ζώο.Και συνήθως το κάνουν στα παιδιά τους, τα οποία δεν αναλαμβάνουν τις ευθύνες του ζώου και μετά γίνεται αδέσποτο.

 

Εγώ αυτή τη στιγμή έχω σκυλί(γριά πια, τα 10 κλείνει).Και τα παιδιά μου μεγαλώνουν με αυτήν. Πολλοί με ρωτάνε, όταν φύγει από τη ζωή η Λάρα και τα παιδιά ζητήσουν ζώο τι θα κάνω.Αν δω ότι δεν είναι σε θέση να αναλάβουν 5 πράγματα (κι επειδή κι εγώ σίγουρα θα θέλω ζώο) θα πάρω ενήλικα και όχι κουτάβι.Όχι να πάρω ένα κουτάβι που θέλιε άπειρη φροντίδα, να το βαρεθούν, να μην ασχολούνται και μετά +1 αδέσποτο στο δρόμο.

 

Όλα τα αδέσποτα που κυκλοφορούν στους δρόμους είναι από ασυνειδησία των δήθεν φιλόζωων.Δεν πετάχτηκαν από τον ουρανό!

 

Γενικώς ποτέ δεν κατάλαβα γιατί κάποιος αγοράζει ένα ζώο...αλλά αυτό είναι μια άλλη κουβέντα.

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Δικαίωμά της να θέλει να δώσει τη γάτα, αλλά είναι λάθος να χρησιμοποιεί σαν δικαιολογία ότι κινδυνεύει από τη γάτα. Είναι παραπληροφόρηση κι αφού είναι δημοσιογράφοι πρέπει να προσέχουν τι λένε.

Link to comment
Share on other sites

Δικαίωμά της να θέλει να δώσει τη γάτα, αλλά είναι λάθος να χρησιμοποιεί σαν δικαιολογία ότι κινδυνεύει από τη γάτα. Είναι παραπληροφόρηση κι αφού είναι δημοσιογράφοι πρέπει να προσέχουν τι λένε.

 

Θεωρώ ότι δεν θα έπρεπε να είναι δικαίωμά της να δώσει την γάτα... Θα έπρεπε να μην ήταν τόσο απλό να πετάς ένα ζωντανό όταν σου περάσει η χαρά των πρώτων ημερών. Να υπάρχουν κυρώσεις που να σε κάνουν να το σκεφτείς σοβαρά πριν μπεις στο πρώτο πετ σοπ και πάρεις το ομορφότερο ζωάκι! Αλλά αυτό είναι άλλο θέμα!

 

Τώρα όσο το ότι είναι δημοσιογράφοι (δε νομίζω, δεν γνωρίζω ποια ακριβώς είναι η ιδιότητά τους) και θα έπρεπε να μην παραπληροφορούν... Μα αυτή δεν είναι η δουλειά των δημοσιογράφων?:D:D:D

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να σας κανω μια απλη ερωτηση?κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης δεν τρωτε λαχανικα,γιατι πραγκατικα ειναι μεγαλυτερος ο κινδυνος να κολλησεις τοξοπλασμα παρα απο οικοστη κυριως γατα...ελεος με ολους τους κατα τ'αλλα φιλοζωους,αλλωστε οι δρομοι απο κατι τετοιους εχει γεμισει αδεσποτα!!!

κ κατι αλλο οι υπογραφες κ οι διαμαρτυριες δεν πανε στο να παρει πισω την γατα(φυσικα κ ειναι επιλογη της να κανει οτι θελει,φτανει βεβαιως βεβαιως να βρει στο καημενο το ζωντανο ενα ασφαλες σπιτι)αλλα στην λαθος πληροφορηση που προσφερουν απλοχερα στον κοσμο!!!!

χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα

το αγορακι μου ειναι η ζωη μου ολη!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω κανενας νοημων ανθρωπος να παιρνει σοβαρα ουτε την σκορδα που εγινε τωρα και φωστηρας και καταλληλη σε θεματα εγκυμοσυνης ουτε το τσιρακι της τον λιαγκα...ας κοιταξει η σκορδα να μαθει οτι το Αιγιο ειναι πολη και οχι πελαγος και ας αφησει τα αλλα να πουν οι ειδικοι...:evil:

μαθαμε τωρα το καθε σαχλοκουδουνο γινεται σταρ!

μη χειροτερα..

η Κατερινα μας ηρθε...13/2/2006

''ζω για να βλεπω την θαλασσα των ματιων σου'!

η Μαρια-Δημητρα ειναι μαζι μας απο 19/5/2013!

'η νυχτα γεμισε φως!'

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω κανενας νοημων ανθρωπος να παιρνει σοβαρα ουτε την σκορδα που εγινε τωρα και φωστηρας και καταλληλη σε θεματα εγκυμοσυνης ουτε το τσιρακι της τον λιαγκα...ας κοιταξει η σκορδα να μαθει οτι το Αιγιο ειναι πολη και οχι πελαγος και ας αφησει τα αλλα να πουν οι ειδικοι...:evil:

μαθαμε τωρα το καθε σαχλοκουδουνο γινεται σταρ!

μη χειροτερα..

 

χααχαχαχαχαχααχαχαα!!!να σαι καλα βρε κοριτσι,μια χαρα τα λες κ συμφωνω απολυτα!!!!

χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα

το αγορακι μου ειναι η ζωη μου ολη!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Έχετε απόλυτο δίκιο για την διαμαρτυρία. Γιατί μπορεί κάποιοι να λένε σιγά τις σαχλαμάρες τώρα που λενε οι Σκορδολιάγκοι, αλλά άλλοι τα πιστεύουν όλα αυτά. Είμαι έγκυος και έχω γάτα. Δεν μπορείται να φανταστείτε τι τραβάω με τους άσχετους όλους και το τι ακούω. Παρότι ο γιατρός μου είναι οκ, η κτηνίατρος επίσης, έχουν φαγωθεί όλοι γιατί κάπου το ακούσαν στην τηλεόραση. Και εμένα το άγχος μου είναι μη τυχόν και το κολλήσω από κανένα μαρούλι, γιατί τότε όλοι θα τρέξουν να γδάρουν τη γάτα.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως ετσι. Ο κινδυνος ειναι υπαρκτος απο φαγητα που τρωμε εξω και οχι απο την οικοσιτη γατα μας. Ποτε δεν τρωμε σαλατες που πλενονται δυσκολα εξω και αυτο δεν ισχυει μονο για την εγκυμοσυνη.΄Η ποσες φορες εχει τυχει να φαμε εξω κρεας που δεν ηταν καλα ψημενο μεσα...

 

Οποιος εχει ενα ζωο σπιτι του, οφειλει να ειναι υπευθυνος. Αν ακουει τον καθε τυχοντα και οχι τον ειδικο (κτηνιατρος), ειναι απλα ανευθυνος και επιπολαιος. Ειχα μια γατα 9 χρονια και δεν την εδιωξα ουτε στην πρωτη εγκυμοσυνη ουτε ακομη και οταν εμφανισα ξαφνικα αλλεργια...

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως ετσι. Ο κινδυνος ειναι υπαρκτος απο φαγητα που τρωμε εξω και οχι απο την οικοσιτη γατα μας. Ποτε δεν τρωμε σαλατες που πλενονται δυσκολα εξω και αυτο δεν ισχυει μονο για την εγκυμοσυνη.΄Η ποσες φορες εχει τυχει να φαμε εξω κρεας που δεν ηταν καλα ψημενο μεσα...

 

Οποιος εχει ενα ζωο σπιτι του, οφειλει να ειναι υπευθυνος. Αν ακουει τον καθε τυχοντα και οχι τον ειδικο (κτηνιατρος), ειναι απλα ανευθυνος και επιπολαιος. Ειχα μια γατα 9 χρονια και δεν την εδιωξα ουτε στην πρωτη εγκυμοσυνη ουτε ακομη και οταν εμφανισα ξαφνικα αλλεργια...

 

 

μπραβο βρε κοριτσι μια χαρα τα λες,αλλα δυστυχως δεν εχουν ολοι που περνουν ζωακια τα ιδια μυαλλα...αλλωστε οπως ξαναεγραψα οι δρομοι με αδεσποτα δεν εχουν γεμισει τυχαια....

χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα

το αγορακι μου ειναι η ζωη μου ολη!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

γατα δεν ετυχε να εχω σπιτι αλλα σκυλο ειχα 15 χρονια και μεχρι να γεννησω την κορη μου κοιμοταν πανω μου κυριολεκτικα! ποτε δεν επαθα τιποτα εστω και αν χαιδευα και περιεθαλπα απο μικρη ειτε γατες ειτε σκυλους...

προσωπικα φοβαμαι τις αρρωστιες που μπορουν να ερθουν απο τους ανθρωπους και οχι απο τα ζωα...με καθαρα χερια και τηρηση των κανονων υγιεινης δεν εχεις να φοβασαι τιποτα!

η Κατερινα μας ηρθε...13/2/2006

''ζω για να βλεπω την θαλασσα των ματιων σου'!

η Μαρια-Δημητρα ειναι μαζι μας απο 19/5/2013!

'η νυχτα γεμισε φως!'

Link to comment
Share on other sites

Στην τηλεόραση έχουν ειπωθεί κατά καιρούς ένα σωρό απάνθρωπες ανοησίες από εξίσου ανόητους που έχουν το βήμα από αυτήν. Καθώς επίσης έχουν περάσει και έχουν παγιώσει μηνύματα για τον τρόπο ζωής και σκέψης, το δικό μας και των παιδιών μας.Έχουν αλλοιώσει ιδανικά και αξίες και έχουν προβάλλει σκουπίδια. Μας έχουν κάνει φρικτή πλύση εγκεφάλου για όλο το κοινωνικό και το πολιτικό σύστημα, μας έχουν παραπληροφορήσει, μας έχουν αποχαυνώσει, μας έχουν παρουσιάσει τα φρικτότερα εγκλήματα σαν θέαμα που συνοδεύουν το δείπνο μας, μας έχουν κάνει να αισθανόμαστε συνυπεύθυνοι για την κατάντια μας χωρίς στην πραγματικότητα να είμαστε....Ας διαμαρτυρηθούμε για όλα αυτά τα εγκλήματα και όχι για ένα χαζοχαρούμενο ζεύγος που βγάζει χρήματα εις βάρος ηλιθίων τηλεθεατών. Αν θέλουμε να διαμαρτυρηθούμε όλοι...ας στείλουμε ένα ηχηρό μήνυμα...διαλέξτε τι βλέπετε, εσείς και τα παιδιά σας και πότε το βλέπετε...φιλτράρετε ό, τι μας κάνει ηλίθιους και αποφασίστε να κλείσουμε το χαζοκούτι..ΚΛΕΙΣΤΕ ΤΟ...διαλέξτε εσείς την ψυχαγωγία και την ενημέρωσή σας,....ας ασχοληθούμε με σοβαρά θέματα και προβλήματα....επιτέλους!!!!

a9X0p3.pngmrSbp3.png
Link to comment
Share on other sites

μπραβο βρε κοριτσι μια χαρα τα λες,αλλα δυστυχως δεν εχουν ολοι που περνουν ζωακια τα ιδια μυαλλα...αλλωστε οπως ξαναεγραψα οι δρομοι με αδεσποτα δεν εχουν γεμισει τυχαια....

 

Πεστα βρε κορίτσι μου!

 

Έχετε απόλυτο δίκιο για την διαμαρτυρία. Γιατί μπορεί κάποιοι να λένε σιγά τις σαχλαμάρες τώρα που λενε οι Σκορδολιάγκοι, αλλά άλλοι τα πιστεύουν όλα αυτά. Είμαι έγκυος και έχω γάτα. Δεν μπορείται να φανταστείτε τι τραβάω με τους άσχετους όλους και το τι ακούω. Παρότι ο γιατρός μου είναι οκ, η κτηνίατρος επίσης, έχουν φαγωθεί όλοι γιατί κάπου το ακούσαν στην τηλεόραση. Και εμένα το άγχος μου είναι μη τυχόν και το κολλήσω από κανένα μαρούλι, γιατί τότε όλοι θα τρέξουν να γδάρουν τη γάτα.

 

Νομίζω, χωρίς να είμαι σίγουρη, ότι η γάτα είναι μόλις στο νούμερο 7 για τοξοπλάσμωση.Πρώτα έρχονται τα λαχανικά.

 

Ο γυναικολόγος μου μάλιστα (δεν έχω γάτα, αλλά έχουν οι φίλες μου) μου είχε αναλύσει ότι υπάρχουν εξαιρετικά μικρές πιθανότητες να κολλήσεις τοξόπλασμα από αδέσποτη γάτα.Για οικόσιτη δεν το συζητούσε καν.

Όσο γι αυτά που ακούς...κουράγιο θα ακούσεις κι άλλα:mrgreen:.Εγώ έχω σκυλί, και μετά που γέννησα όσοι με έβλεπαν έξω με ρωτούσαν:το σκυλί τι το έκανες?@#$@%:evil:

 

γατα δεν ετυχε να εχω σπιτι αλλα σκυλο ειχα 15 χρονια και μεχρι να γεννησω την κορη μου κοιμοταν πανω μου κυριολεκτικα! ποτε δεν επαθα τιποτα εστω και αν χαιδευα και περιεθαλπα απο μικρη ειτε γατες ειτε σκυλους...

προσωπικα φοβαμαι τις αρρωστιες που μπορουν να ερθουν απο τους ανθρωπους και οχι απο τα ζωα...με καθαρα χερια και τηρηση των κανονων υγιεινης δεν εχεις να φοβασαι τιποτα!

 

Ο Κτενάς, κτηνίατρος έχει γράψει ένα άρθρο το οποίο υπάρχει στο http://www.sapt.gr.Σε αυτό αναλύει πόσο πιο εύκολα (και πόσα περισσότερα) μεταφέρονται μικρόβια σε μια χειραψία, παρά αν χαϊδέψεις ένα ζώο.

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Στην τηλεόραση έχουν ειπωθεί κατά καιρούς ένα σωρό απάνθρωπες ανοησίες από εξίσου ανόητους που έχουν το βήμα από αυτήν. Καθώς επίσης έχουν περάσει και έχουν παγιώσει μηνύματα για τον τρόπο ζωής και σκέψης, το δικό μας και των παιδιών μας.Έχουν αλλοιώσει ιδανικά και αξίες και έχουν προβάλλει σκουπίδια. Μας έχουν κάνει φρικτή πλύση εγκεφάλου για όλο το κοινωνικό και το πολιτικό σύστημα, μας έχουν παραπληροφορήσει, μας έχουν αποχαυνώσει, μας έχουν παρουσιάσει τα φρικτότερα εγκλήματα σαν θέαμα που συνοδεύουν το δείπνο μας, μας έχουν κάνει να αισθανόμαστε συνυπεύθυνοι για την κατάντια μας χωρίς στην πραγματικότητα να είμαστε....Ας διαμαρτυρηθούμε για όλα αυτά τα εγκλήματα και όχι για ένα χαζοχαρούμενο ζεύγος που βγάζει χρήματα εις βάρος ηλιθίων τηλεθεατών. Αν θέλουμε να διαμαρτυρηθούμε όλοι...ας στείλουμε ένα ηχηρό μήνυμα...διαλέξτε τι βλέπετε, εσείς και τα παιδιά σας και πότε το βλέπετε...φιλτράρετε ό, τι μας κάνει ηλίθιους και αποφασίστε να κλείσουμε το χαζοκούτι..ΚΛΕΙΣΤΕ ΤΟ...διαλέξτε εσείς την ψυχαγωγία και την ενημέρωσή σας,....ας ασχοληθούμε με σοβαρά θέματα και προβλήματα....επιτέλους!!!!

 

με αντιπροσωπευεις απολυτα σε ολα οσο λες

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...