Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρέψιμο & Θηλασμός


Recommended Posts

Είχα κι εγώ την ίδια απορία... Δεν ξέρω αν είναι σωστό αλλά θηλάζω ατελείωτες ώρες τη μικρή μου με αυτό το τρόπο κι ύστερα κοιμόμαστε κι 2, χωρίς να τη ρέψω... Πάντως είναι απόλαυση.

yGcNzoc.jpgyGcNp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κι εμένα ο μπέμπης μου είναι 2,5 μηνών και το βράδυ ποτέ δε μου ρεύεται, απλά τον έχω ακόμη δίπλα μου στο Port-bebe και έτσι μπορώ και τον ελέγχω αν πάθει κάτι. Το μεγάλο μου άγχος είναι που σε λίγο καιρό θα πάει στην κούνια του...εκεί δε ξέρω τι θα κάνω.Αν τον βάλω πλάγια να κοιμηθεί είναι οκ ? Γιατί τώρα στο port bebe του έχω το στρωματάκι λίγο ανασηκωμένο, στην κούνια δε θα μπορώ να το κάνω αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα ο μπέμπης μου είναι 2,5 μηνών και το βράδυ ποτέ δε μου ρεύεται, απλά τον έχω ακόμη δίπλα μου στο Port-bebe και έτσι μπορώ και τον ελέγχω αν πάθει κάτι. Το μεγάλο μου άγχος είναι που σε λίγο καιρό θα πάει στην κούνια του...εκεί δε ξέρω τι θα κάνω.Αν τον βάλω πλάγια να κοιμηθεί είναι οκ ? Γιατί τώρα στο port bebe του έχω το στρωματάκι λίγο ανασηκωμένο, στην κούνια δε θα μπορώ να το κάνω αυτό.

 

αν βάλεις κάτω από τα πόδια της κούνιας βιβλία??

Ιt always rains hardest on the people who deserve the sun

 

Mjb3p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομιζω οτι τα παιδιά που θηλάζουν δεν ειναι απαραίτητο να ρευτούν μιας και δεν ρουφάνε αέρα. Κι εγω δεν τον ρεύω πάντα...και να προσπαθώ δηλαδή δεν ρευεται παραπάνω απο τις μισές φορές.

Link to comment
Share on other sites

Το βράδυ δεν τη σηκώνω καθόλου να ρευτεί, νομίζω όπως έχουμε ξανασυζητήσει ότι το βράδυ η ροή του γάλακτος από το στήθος είναι μικρότερη, το μωρό πίνει πιο ήρεμα καθώς είναι μισοκοιμισμένο οπότε δεν καταπίνει αέρα και δεν χρειάζεται να ρευτεί.

Βέβαια εμείς κοιμόμαστε μαζί οπότε την ψιλοτσεκάρω κιόλας... :wink:

vbHl.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

επειδη η μικρη μου αρχιζει να βαραινει και το ρεψιμο το κανω στον ωμο (την βαζω με το στηθος να ακουμπα στον ωμο μου) και ποναει αφανταστα η πλατη και η μεση μου (μπορει να παρει ειλικρινα πολυ ωρα), μπορειτε να μου υποδειξετε αλλη σταση για ρεψιμο? διοτι σε λιγο καιρο θα βοηθα αρκετα και η κουνιαδα μου που ναι μεγαλη σε ηλικια και εκεινη σιγουρα δεν θα μπορει να την κραταει στον ωμο για ρεψιμο..αρα κατι πιο ευκολο και το ιδιο αποτελεσματικο θα ηταν βοηθητικο..σημειωση οτι εχουμε τακτικες αναγωγες..

Link to comment
Share on other sites

επειδη η μικρη μου αρχιζει να βαραινει και το ρεψιμο το κανω στον ωμο (την βαζω με το στηθος να ακουμπα στον ωμο μου) και ποναει αφανταστα η πλατη και η μεση μου (μπορει να παρει ειλικρινα πολυ ωρα), μπορειτε να μου υποδειξετε αλλη σταση για ρεψιμο? διοτι σε λιγο καιρο θα βοηθα αρκετα και η κουνιαδα μου που ναι μεγαλη σε ηλικια και εκεινη σιγουρα δεν θα μπορει να την κραταει στον ωμο για ρεψιμο..αρα κατι πιο ευκολο και το ιδιο αποτελεσματικο θα ηταν βοηθητικο..σημειωση οτι εχουμε τακτικες αναγωγες..

 

ποσο ειναι η μικρη;;;

δεν μπορεις να την εχεις στον ωμο σου για να ρευτεί, αλλα να εισαι καθιστή; Ετσι θα ποναει λιγοτερο η πλατη/μέση σου..

 

Πολλες φορές ο Αλέξανδρος δεν ρευόταν, τον έβαζα μετα απο καποια ωρα να ξαπλώνει στο πλάι και ηταν μια χαρά. Επισης τα μωρά που θηλάζουν δεν ρεύονται πάντα, διοτι δεν καταπινουν (τοσο) αερα σε σχεση με οσα πινουν με το μπιμπερο.

:):)

Link to comment
Share on other sites

Στο ρηλάξ

Το ίδιο πρόβλημα είχα και γω πόλλες αναγωγές είχαμε ΓΟΠ και όταν τον ταίζα τον είχα στον ώμο καθιστή και μετά απο κανα πεντάλεπτο τον έβαζα στο ρηλάξ, σχεδόν καθιστό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κι εγω αρχιζω να εχω προβλημα με το βαρος του μωρου και το ρεψιμο...και ειναι μονο 6,5 κιλα! Καπως τον σηκωσα αποτομα και με ποναει η μεση μου.

Παντως το βραδυ οταν ξεραινεται μετα το φαι δεν μου ρευεται με τιποτα αλλα ενταξει τον παρακολουθω μιας και τον εχουμε διπλα στο κρεβατι.

Link to comment
Share on other sites

[b]prosperous: Αν μπορείτε όταν είσαι καθιστή να βάζεις το παιδί με το στομαχάκι του, στο πόδι σου, να του στηρίζεις το κεφαλάκι του με το χέρι σου στο στο στήθος του. Εμένα με βολεύει κάποιες φορές γιατί δεν του ρέσει στον ώμο. Δεν ξέρω αν με κατάλαβες;

Link to comment
Share on other sites

Κακά τα ψέμματα, αυτή η στάση στον ώμο είναι πιο βολική από όλες, είτε είσαι καθιστή, είτε όρθια .. Ακόμη και τώρα καμιά φορά η κόρη μου χαζογκρινιάζει και μόλις την πάρω αγκαλιά ρεύεται και ηρεμεί :shock:

 

Παρόλα αυτά, μια στάση μπορεί να είναι με το μωρό καθιστό στα γόνατα αλλά να μην πιέζεται πολύ η κοιλίτσα του.

 

Την κόρη μου μικρή την έβαζα και μπρούμυτα στα γόνατα μου αλλά δεν ξέρω αν αντενδεικνυται στην ΓΟΠ. Η κόρη μου είχε ελαφριά ΓΟΠ και δεν έβγαλε ποτέ γουλιές σε αυτή τη στάση.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

κι εγω αρχιζω να εχω προβλημα με το βαρος του μωρου και το ρεψιμο...και ειναι μονο 6,5 κιλα! Καπως τον σηκωσα αποτομα και με ποναει η μεση μου.

Παντως το βραδυ οταν ξεραινεται μετα το φαι δεν μου ρευεται με τιποτα αλλα ενταξει τον παρακολουθω μιας και τον εχουμε διπλα στο κρεβατι.

πω πω ρε φιλαρακι?! 6,5 κιλα τον έφτασες????? :shock::shock:

να το πώ στους δικούς μου που εμένα είναι 5,800 και μου φωνάζουνε ότι θα το κάνω το παιδί τετράπαχο :?

πάντως η καλύτερη στάση είναι στον ώμο με τα ποδαράκια στην κοιλίτσα .. εμένα έτσι ρεύεται "αντρίκια" ;p

μου το είχε πεί η μαία μου στο μαιευτήριο και απο τότε τον βάζω να ρεύεται έτσι :wink:

Θεοδώρα : 31/03/2006 , Νικόλας : 25/11/2008

All I ever wanted..All I ever needed is here in my arms!!

 

Thank you Roger Waters for bringing this AMAZING show in Greece .. Ευχαριστούμε !!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Μετά το βραδυνό μπάνιο,θηλάζω τη ζουζούνα μου και κατά τη διάρκεια του θηλασμού,αποκοιμιέται!Το αποτέλεσμα είναι να τη βάλω στην κούνια της χωρίς να ρευτεί.Προτού τη βάλω στην κούνια,την κρατάω αρκετή ώρα στον ώμο μήπως ρευτεί αλλά τίποτα.Εάν δε τη ξυπνήσω δεν υπάρχει περίπτωση να ρευτεί! :( και αν τη ξυπνήσω πάνω στον καλό της ύπνο μετά την πιάνει η γκρίνια και πολύ δύσκολα κοιμάται ξανά.Τώρα είναι 9 μηνών και 17 ημερών.Υπάρχει κίνδυνος που δε ρεύεται?

Link to comment
Share on other sites

Απολύτως κανένας. Εγώ από 2 μηνών δεν τον βάζω να ρευτεί το βράδυ. Τα μωρά που θηλάζουν δεν έχουν ανάγκη το ρέψιμο εκτός αν το βλέπεις να ζορίζεται από τον αέρα που έχει εγκλωβιστεί στο στομάχι του.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

.Τώρα είναι 9 μηνών και 17 ημερών.Υπάρχει κίνδυνος που δε ρεύεται?

 

Ένα μωρό εννιά μηνών, αν έχει εγκλωβισμένο αέρα στο στομάχι, μπορεί να ανασηκωθεί και να ρευτεί μόνο του! Μην παιδεύεστε άδικα!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

.Τώρα είναι 9 μηνών και 17 ημερών.Υπάρχει κίνδυνος που δε ρεύεται?

 

Ένα μωρό εννιά μηνών, αν έχει εγκλωβισμένο αέρα στο στομάχι, μπορεί να ανασηκωθεί και να ρευτεί μόνο του! Μην παιδεύεστε άδικα!

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια, μέχρι πότε πρέπει να τα ρεύουμε εμείς οι μπουκαλομαμάδες;

Φίλλια συγνώμη που καταχράζομαι το θέμα σου, αλλά μου γέννησες απορία!

 

εγω τη ρευω παντα, γιατι φοβαμαι....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

θα ήθελα να θέσω το προβληματισμό μου μήπως υπάρχει καμμία ανάλογη περίπτωση..Θηλάζω το γιο μου σχεδόν αποκλειστικά(στο 24ο το πολύ να πιεί 60 ml ξένο).Το πρόβλημα μας είναι με το ρέψιμο..Ενώ μου χουν πεί ότι τα μωρά που θηλάζουν δε ρεύονται ο δικός μου θα ρευτεί 2 φορές δυνατά αφού φάει από το ένα στήθος κι αφού τον βάλω να κοιμηθεί πάλι ενοχλείται τον σηκώνω και ρεύεται και ξαναρεύεται...Τι μπορεί να φταίει?

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει το μωράκι σου!

 

Τα 60μλ που πίνει ξένο δεν του προσφέρουν τίποτα. Μπορείς να τα κόψεις εντελώς και απλά να του προσφέρεις περισσότερο στήθος. Άνετα τα παράγει και το στήθος σου αυτά τα 60μλ.

 

Κι εμένα ρευόταν και ρεύεται ακόμα πολύ. 2-3 φορές.

Απλά τα μωρά που θηλάζουν δεν πειράζει αν δεν ρευτούν. Αν ενοχλείται από τον εγλωβισμένο αέρα, να τον ρεύεις όσο θέλει. Δεν ξέρω μήπως έχουν σχέση τα γαλακτοκομικά με αυτό, όπως έχουν πολύ συχνά με τους κολικούς πχ.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ! Η ΜΙΚΡΟΥΛΑ ΜΟΥ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΤΡΩΕΙ ΤΗΝ ΠΑΙΡΝΕΙ Ο ΥΠΝΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΡΕΥΕΤΑΙ .ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ?ΤΙ ΚΑΝΕΤΕ?

 

Εμενα σχεδον παντα κοιμαται χωρίς να ρευτει (δεν πα να την κρατησω και 10 ωρες ορθια)...και οταν ξυπνησει ρευεται σαν νταλικερης!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...