Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρέψιμο & Θηλασμός


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Εγώ τον περιμένω 10 λεπτά με το ρολόι στο χέρι, όμως τις περισσότερες φορές δεν μου ρεύεται καθόλου. Αναρωτιέμαι αν είναι δυνατόν να μην παίρνει αέρα καθόλου, ή αν εγώ δεν τον τοποθετώ καλά να τον διευκολύνω (πάντως, τον ανεβάζω ψηλά στον ώμο για να πιέζεται η κοιλίτσα του, αλλά κ πάλι τίποτα).

Έχω ακούσει πως όταν θηλάζουν τα μωράκια μπορεί να μην καταπίνουν αέρα. Ισχύει κάτι τέτοιο? Γιατί όμως μερικές φορές -1 φορά στις 2 ημέρες περίπου- μου κάνει λόξυγγα?

Link to comment
Share on other sites

λένε ότι με το θηλασμό δεν καταπίνει πολύ αέρα το μωρό, οπότε μπορεί και να μη ρευτεί κάποιες φορές...εμένα πάντως η δικιά μου, μια χαρά μπυρορέψιμο έριχνε :)

μια άλλη στάση ρεψίματος είναι καθιστό το μωρό στα γόνατα, ελαφρώς γερμένο μπροστά, κράτημα του στήθους του με τη μια παλάμη, και με το άλλο χέρι ελαφρό τρίψιμο πλάτης.

 

Valia, ο λόξυγγας είναι σταθερή αξία και απόλυτα φυσιολογικός...

για να περάσει, είτε θηλάζεις πάλι για λίγο, είτε αλλάζεις στάση στο μωρό (σήκωμα αν είναι ξαπλωμένο, κλπ).

Link to comment
Share on other sites

λένε ότι με το θηλασμό δεν καταπίνει πολύ αέρα το μωρό, οπότε μπορεί και να μη ρευτεί κάποιες φορές...εμένα πάντως η δικιά μου, μια χαρά μπυρορέψιμο έριχνε :)

.

 

 

χαχα,και τα δυο μου μωρα το ίδιο και κατ'ευθείαν!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα τις 20 πρώτες μέρες δεν ρευόταν καθολου . Αποφασίσαμε με τον μπαμπα ότι το μωρουλινακι δεν ξέρει να ρευεται και καποιος πρεπει να της δείξει . Ανελαβε εκεινος ..... :lol::lol::lol:

 

Τώρα ρεύεται σαν μεθυσμένος Γερμαναράς αλλα όχι πάντα . Αν ειναι να ρευτεί θα ρευτεί στο 5 λεπτο αλλιώς δεν ρευεται καθόλου .

Εγω το χα αγχος στην αρχή και την κρατούσα με τις ώρες και την χτυπούσα στην πλατούλα . Αποτελεσμα να το εκνευρίζω το παιδί και να μην το αφήνω να κοιμηθεί !

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το μπεμπάκι μου είναι 13 ημερών τη θηλάζω αποκλειστικά αλλα το πρόβλημα είναι οτι μετά απο κάθε γεύμα που τη σηκώνω να ρευτει κατ'αρχην ξυπνάει και σχεδόν ποτέ δεν ρεύεται.Παρατήρησα οτι διπλώνει τα ποδαράκια της (ακουμπάνε δηλαδη τα πατουσάκια της στον ώμο μου), της τα κατεβάζω αλλα τιποτα.Τις δυο μόνο φορές που μου έχει ρευτεί τα ποδαράκια ήταν κάτω και η κοιλίτσα ακουμπούσε καλά πάνω μου.Επειδη ειδα οτι δεν γίνεται τίποτα σταμάτησα να τη ρεύω. Ομως αρχίσαν εδώ και δυο μέρες οι κολικοί τί να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Ρενατα μου καλησπερα.

Οσο καιρο θηλαζα την κορη μου δεν ρευτηκε ποτε ή σχεδον ποτε.

Δεν τραβουσε αερα συνηθως. Προσπαθουσα για λιγο αν δεν ρευοταν δλδ σχεσον παντα, κανενα προβλημα. Δεν μας παρουσιαστηκε ποτε προβλημα.

Νομιζω δεν τραβανε αερα οπως με το μπιμπερο.

Link to comment
Share on other sites

renata μου να σου ζήσει το μπεμπάκι σου :D

 

Μέχρι να σαραντήσει ούτε η μικρουλινα μου ρευτηκε ποτε (εγω επισης δεν εχω δει ακομα αυτες τις γουλιτσες που λενε αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα :lol: )

 

Μετά αρχισε ποτε ποτε να ρεύεται οχι σε κάθε γεύμα όμως και σπάνια την νύχτα . Ειχαμε/έχουμε και μεις προβλημα με τα αέρια .

 

Δες εδώ καποια "κολπα" που εμας μας βοήθησαν πολυ !

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=5211&highlight=%EA%EF%EB%E9%EA%EF%DF

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα μωράκια που θηλάζουν σπάνια ρεύονται. Μπορείς όμως να τη βάλεις στον ώμο σου, πιέζοντας ελαφρά την κοιλίτσα της στο στήθος σου, και να της τρίβεις την πλατουλα και τη μέση, απο κάτω προς τα πάνω. Αν δε ρεύτεί, δεν πειράζει.

 

Να σου ζήσει. :D

Link to comment
Share on other sites

Το μπεμπάκι μου είναι 13 ημερών τη θηλάζω αποκλειστικά αλλα το πρόβλημα είναι οτι μετά απο κάθε γεύμα που τη σηκώνω να ρευτει κατ'αρχην ξυπνάει και σχεδόν ποτέ δεν ρεύεται.Παρατήρησα οτι διπλώνει τα ποδαράκια της (ακουμπάνε δηλαδη τα πατουσάκια της στον ώμο μου), της τα κατεβάζω αλλα τιποτα.Τις δυο μόνο φορές που μου έχει ρευτεί τα ποδαράκια ήταν κάτω και η κοιλίτσα ακουμπούσε καλά πάνω μου.Επειδη ειδα οτι δεν γίνεται τίποτα σταμάτησα να τη ρεύω. Ομως αρχίσαν εδώ και δυο μέρες οι κολικοί τί να κάνω?

 

Renata καλησπέρα, να σου ζήσει το μωρούλι σου. Εμένα ο μπέμπης δεν ρευόταν καθόλου. Στην αρχή τον θήλαζα και μετά με συμπλήρωμα γάλα πάλι δεν ρευόταν. Βέβαια λένε ότι καθώς θηλάζουν δεν τραβάνε τόσο αέρα. Προσπαθησε να τη σηκώνεις στον ώμο απαλά και να χαιδεύεις την πλατούλα της, αλλά να είσαι και εσύ ορθια οχι καθιστή διότι καθώς θα την βολτάρεις λίγο θα "κουνιέται" ελαφρά οπότε με το χαϊδεμα στην πλάτη θα τη βοηθήσεις να βγάλεις τον αέρα. Έγώ προσπαθούσα να κάνω το μπουμπούκο μου να ρευτεί ενώ καθόμουν. Μετά εμαθα ότι πρέπει να τον περπατάω. Εάν δεν σου ρευτεί σε γεύμα προσπάθησε να την κρατήσεις ορθια 15 λεπτά με 20 και μετά να τη βάλεις για νάνι, στο πλαϊ για να είσαι πιο ήσυχη. Εγώ έτσι έκανα γιατί το είχα άγχος. Μεγαλώνοντας θα δεις ότι θα στρώσουν και τα εντεράκια της και θα ρεύεται το παιδάκι.

Καλό κουράγιο, και ψυχραιμία. :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα κοριτσάκια!!!

 

έχω έναν πανέμορφο μπέμπη 43 ημερών και θηλάζουμε αποκλειστικά...

Κατά 99% κάθε φορά που θηλάζει τον παίρνει ο ύπνος στο στήθος

 

Να τον σηκώνω να τον ρεύω ή να τον βάζω για ύπνο?

 

Κάποιες φορές δε ρεύεται, κάποιες φορές ρεύεται όταν θα ξυπνήσει

αργότερα και κάποιες άλλες αν τον βάλω να ρευτεί μετά το τάισμα

ξυπνάει και γκρινιάζει....

 

ευχαριστώ

Ιt always rains hardest on the people who deserve the sun

 

Mjb3p3.png

Link to comment
Share on other sites

Είμαι της γνώμης επειδή είναι μικρούλης ακόμα, να τον ρεύεις καλά και αν ξυπνήσει και γκρινίαξει τον ξαναβάζεις στο στήθος...μετά μπορείς για να μην τον ξαναξυπνήσεις, να τον κρατήσεις κοιμισμένο πάνω σου στο στέρνο (σχετικά όρθιο δηλαδή)τουλάχιστον κανα τέταρτο πριν τον βάλεις για ύπνο.

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι οσο ειναι μικρος καλο ειναι μετα το φαγητο να τον κρατας στον ωμο σου σε ορθια θεση και ας ειναι κ κοιμησμενος. Και εμενα ετσι εκανε και κανει παντα κοιμαται στο στηθος. Στην αρχη και εγω τον εβαζα για κανα 15 λεπτο στον ωμο και αν ηθελε ρευοταν και αν ξαναξυπνουσε τον εβαζα παλι στο στηθος και κοιμοταν. Τωρα παντος δεν τον κραταω να ρευτει, δεν ξαθεται κιολας και να ηθελα.

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

Τα μωρά που θηλάζουν, δεν έχουν πάντα την ανάγκη να ρευτόυν, γιατί δεν παίρνουν πολύ αέρα. Εγώ χωρίς να την ξυπνήσω, την έβαζα λίγο στον ώμο, για μερικά λεπτά, και μερικές φορές ρευόταν, άλλες όχι.

 

Νομίζω δεν είναι απαραίτητο, αν δεν δείχνει να το έχει ανάγκη. Εγώ την έβαζα γιατί ήταν λίγο ανήσυχη, στον ύπνο.

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ειναι να το κρατάς λιγο στον ώμο σου, η ακόμα καλυτερα να τον περπατάς,ωστε να "κουνιέται" λίγο και θα βγει ο αερας. αλλά και εάν δεν βγει εφ' όσον τον κρατάς δεν θα εχεις αγχος όταν θα τον βαζεις για υπνο.

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ειναι να το κρατάς λιγο στον ώμο σου, η ακόμα καλυτερα να τον περπατάς,ωστε να "κουνιέται" λίγο και θα βγει ο αερας. αλλά και εάν δεν βγει εφ' όσον τον κρατάς δεν θα εχεις αγχος όταν θα τον βαζεις για υπνο.
συμφωνω και εγω παντα το εκανα και τον κρατουσα και παραπανω για να σιγουρευτω .ειχα τρομερο αγχος με το ρεψιμο
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια, να ρωτήσω κάτι; όταν θηλάζετε τα μωρά σας ξάπλα, μετά πώς τα κάνετε να ρευτούν; ρωτάω γιατί εγώ νομίζω πώς πρέπει να σηκωθώ, οπότε μικραίνει το όφελος...μερικές φορές τον βάζω στο πάνω πλευρό μου ενώ είμαι ξαπλωμένη στο άλλο πλευρό, αλλά μου φαίνεται ότι θα του φύγει το κεφάλι μέχρι να τον ανεβάσω εκεί ή ότι θα του εξαρθρώσω κανένα χεράκι.

ut70pP4.jpgut70p2.png
Link to comment
Share on other sites

Για να πω τη μαύρη αλήθεια (και ντροπή μου κιόλας) εγώ μετά τον θηλασμό ξάπλα δεν τις έβαζα να ρευτούν... Απλά τυχαίνει όταν θα τις σηκώσω μετά να ρευτούν. Αν σκοπεύεις να τον μεταφέρεις στην κούνια του, μπορείς να τον βάλεις για λίγο στον ώμο σου ώστε να ρευτεί.

kr3fp2.png
Link to comment
Share on other sites

Η φίλη μου έχει ένα μωράκι 2 μηνών περίπου. Ανήσυχος αρκετά όλη την ώρα θέλει στήθος, αλλά όταν τρώει για κάποιο λόγο παίρνει και αέρα και μετά ρεύεται ακόμη και μετά απο δύο ώρες με πολύ ορμή. Είναι φυσιολογικό? Θηλάζει καθιστή σε μαξιλάρι και στο ένα πόδι βάζει σκαμνάκι. Μήπως μπορείτε να την βοηθήσετε?

Link to comment
Share on other sites

Να φροντίσει το μωρό να πιάνει σωστά τη θηλή, δηλαδή να εχει το μεγαλύτερο μέρος της θηλαίας άλω στο στόμα...Αν το μωρό συνεργάζεται μπορεί να το ρεύει ενδιάμεσα και να συνεχίζει τον θηλασμό...

 

Και σε μένα καμια φορά ρευόταν αρκετή ώρα μετά το γεύμα...σιγα σιγα στρώνει και δεν τ΄ρωνε τόσο λαίμαργα...

 

Επίσης να φροντίζει το παιδί να μην είανι παρα πολυ΄πεινασμένο πριν φάει ώστε να τρώει λαίμαργα...

 

Δεν ξέρω αν τα λέω καλα...πάντως καλή συνέχεια στη φίλη σου!

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...