Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός και περίοδος


manoula

Recommended Posts

Δηλαδη ποτε επανερχομαστε στα κανονικα μας Αγλαια; Με το που σταματαει ο θηλασμος ή ππει να περασει κι αλλος καιρος; Ενταξει,δεν μπορω να πω πως τελικα μου λειπει ιδιαιτερα η περιοδος,απλα σαν γνησιο αγχωτικο ον αναρωτιεμαι αν ολα θα ειναι οπως πριν μετα,αν ξαφνικα αποκτησω πολυκυστικες (επειδη εχω μικροπολυκυστικη υφη-ο γιατρος μου λεει οτι δεν σημαινει τιποτα απολυτως αυτο κι οτι δεν ειναι πολυκυστικες αλλα ξερω 'γω; ),αν θα ξαναειναι ο κυκλος ρολοι οπως παλια,και φυσικα (μη με βρισετε) αν το γεγονος οτι τωρα εχω παραπανω προλακτινη λογω θηλασμου,σημαινει οτι μπορει να μεινει για παντα η προλακτινη σε υψηλα επιπεδα. Ξερω μπορει να ακουγονται υπερ-κουλες ολες αυτες οι ανησυχιες αλλα πολλα ακουμε ρε κοριτσια,που ξερουμε τι μπορει να συμβει; Θα μου πεις,αμα σκεφτεσαι ετσι πρεπει να εχεις αγχος συνεχεια για τα παντα και στο τελος θα σου στριψει.

Μη με θεωρησετε ηλιθια,ειμαι απλως τρελλλη!!! :oops::oops::oops:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ πάντως κοντεύω τους 17 μήνες χωρίς περίοδο και ΜΟΥ ΛΕΙΠΕΙ!!!Θέλω να μείνω έγκυος ξανά και (ξέρω ξέρω) πρέπει να κάνω υπομονή...Εν τω μεταξύ η κουτσούνα μου τρώει τον αγλέωρα και από μένα αλλά και σε στερεές τροφές οπότε...Μου τη σπάει να περιμένω(που λέει κι ο γκρινιάρης!) :evil:

2zNUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη ποτε επανερχομαστε στα κανονικα μας Αγλαια; Με το που σταματαει ο θηλασμος ή ππει να περασει κι αλλος καιρος;

 

Οι δυνατότητες της επιστήμης στην πρόβλεψη των βιολογικών φαινομένων είναι περιορισμένες. Τα περισσότερα έχουν πολύ μεγάλο εύρος. Υπάρχουν μητέρες που έχουν κύκλο ρολόι από την αρχή (40 μέρες) και είναι μέσα στα νεύρα που δεν χάνουν ούτε μια φορά έναν κύκλο και άλλες που έχουν αμηνόρροια για περισσότερο από 2 χρόνια. Η επαναφορά του κύκλου εξαρτάται τόσο από τις ορμονικές ισορροπίες στο σώμα της μητέρας όσο και από τις συνήθειες του παιδιού. Υπάρχουν μωρά που ξεκινούν να κοιμούνται το βράδυ από λίγων μηνών ενώ άλλα ξυπνούν πολλές φορές μέχρι τα 2 ή 2,5 και θηλάζουν. Επίσης κάποια μωρά μειώνουν σημαντικά τους θηλασμούς όταν ξεκινούν στερεές τροφές ενώ άλλα θηλάζουν το ίδιο φανατικά και στα 2 τους χρόνια.

 

 

Ενταξει,δεν μπορω να πω πως τελικα μου λειπει ιδιαιτερα η περιοδος,απλα σαν γνησιο αγχωτικο ον αναρωτιεμαι αν ολα θα ειναι οπως πριν μετα

 

Στη διάρκεια της εγκυμοσύνης γίνονται αλλαγές που μπορεί να φέρουν μόνιμες μεταβολές στον κύκλο ανεξάρτητα από το θηλασμό.

 

αν το γεγονος οτι τωρα εχω παραπανω προλακτινη λογω θηλασμου,σημαινει οτι μπορει να μεινει για παντα η προλακτινη σε υψηλα επιπεδα.

 

Όχι, η προλακτίνη δεν μένει μόνιμα σε υψηλά επίπεδα ούτε στη διάρκεια του θηλασμού. Ο θηλασμός χρειάζεται ορμονική υποστήριξη στην αρχή, όσο περνάει ο καιρός τόσο λιγότερο απαραίτητη είναι η ορμονική υποστήριξη. Αν μια γυναίκα θηλάζει για μεγάλο διάστημα (πάνω από 2 χρόνια) τα επίπεδα προλακτίνης μπορεί να είναι πολύ χαμηλά, λίγο πάνω από το φυσιολογικό για τη γυναίκα που δεν θηλάζει, παρά το γάλα που παράγεται.

Link to comment
Share on other sites

εμενα παλι δε μου λειπει καθολου!

 

ξεκινησε να μου ερχεται 4 μηνες αφου γεννησα , καθε 40-45 μερες! αν μεινω & εγκυος χωρις να τη ξαναδω θα ειναι το καλυτερο!

απλα με νευριαζει γιατι αργει καθε φορα και πρεπει να κανω τεστ.

κατα τα αλλα εχω εμπιστοσυνη στη φυση. αλλωστε μετα την αλλεργια της θεοδωρας μου εχω βαλει σε πρωτεραιοτητα εκεινη και μετα τα θελω μου!

 

φιλια σε ολες!

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλά κι εγώ δεν είπα ότι τρελαίνομαι με την όλη διαδικασία.Απλά επέιδή ρε φιλενάδα όπως ξέρεις δεν έχω (και δεν ξέρω αν θέλω κιόλας) κανέναν για να με βοηθήσει σε λίγο που γυρνάω στη δουλειά, μία δεύτερη εγκυμοσύνη θα βοηθούσε την κατάσταση... :?

 

Πίστεψέ με κι εγώ τη μικρή σκέφτομαι και μόνο τη μικρή...και μόνο στην ιδέα ότι θα κλαίει κι εγώ θα είμαι ποοοολύ μακρυά και δε θα μπορώ να την πάρω αγκαλίτσα... :cry:

 

 

Συμπέρασμα...πότε θα μου έρθει η ρημαδοπερίοδος!!!

2zNUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμπέρασμα...πότε θα μου έρθει η ρημαδοπερίοδος!!!

 

ολα θα γινουν μη μου αγχωνεσαι!:wink:

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη ποτε επανερχομαστε στα κανονικα μας Αγλαια; Με το που σταματαει ο θηλασμος ή ππει να περασει κι αλλος καιρος; Ενταξει,δεν μπορω να πω πως τελικα μου λειπει ιδιαιτερα η περιοδος,απλα σαν γνησιο αγχωτικο ον αναρωτιεμαι αν ολα θα ειναι οπως πριν μετα,αν ξαφνικα αποκτησω πολυκυστικες (επειδη εχω μικροπολυκυστικη υφη-ο γιατρος μου λεει οτι δεν σημαινει τιποτα απολυτως αυτο κι οτι δεν ειναι πολυκυστικες αλλα ξερω 'γω; ),αν θα ξαναειναι ο κυκλος ρολοι οπως παλια,και φυσικα (μη με βρισετε) αν το γεγονος οτι τωρα εχω παραπανω προλακτινη λογω θηλασμου,σημαινει οτι μπορει να μεινει για παντα η προλακτινη σε υψηλα επιπεδα. Ξερω μπορει να ακουγονται υπερ-κουλες ολες αυτες οι ανησυχιες αλλα πολλα ακουμε ρε κοριτσια,που ξερουμε τι μπορει να συμβει; Θα μου πεις,αμα σκεφτεσαι ετσι πρεπει να εχεις αγχος συνεχεια για τα παντα και στο τελος θα σου στριψει.

Μη με θεωρησετε ηλιθια,ειμαι απλως τρελλλη!!! :oops::oops::oops:

 

joe άσχετο αλλά είδα τώρα στο τίκερ σου ότι τα μωρά μας γεννήθηκαν την ίδια μέρα!!! Αχ! συγκινήθηκα..

  lazy.gif

Link to comment
Share on other sites

όπως ξέρεις δεν έχω (και δεν ξέρω αν θέλω κιόλας) κανέναν για να με βοηθήσει σε λίγο που γυρνάω στη δουλειά, μία δεύτερη εγκυμοσύνη θα βοηθούσε την κατάσταση... :?

Αυτο μου πεταξε σαν ιδεα σημερα ο αντρας μου...Μια δευτερη εγκυμοσυνη,μολις ληξει η αδεια μου,λιγο μετα τα γενεθλεια της μικρης!Αλλά κοριτσια εγω με το χαλι που ειχα στην εγκυμοσυνη μου(στον 2ο μηνα με το ζορι εφτανα στην τουαλετα και ζουσα αγκαλια με την λεκανη)θα χρειαζονται 2 γυναικες, μια να προσεχει το μωρο και μια εμενα :shock: !Πραγματικα, απο οοοολη την διαδικασια της εγκυμοσυνης-γεννας κ.τ.λ.,η πιο δυσκολη φαση ηταν αυτη των πρωτων μηνων(τραυματικη εμπειρια :lol: )και δεν ξερω,πως θα την ξαναπερασω,τρεμω λιγο στην ιδεα... :?

Κι η μαμα μου και στις 2 εγκυμοσυνες της ετσι χαλια ηταν...

 

 

Ααα,και περιοδος δεν μου εχει ερθει ακομη! :D

Link to comment
Share on other sites

 

joe άσχετο αλλά είδα τώρα στο τίκερ σου ότι τα μωρά μας γεννήθηκαν την ίδια μέρα!!! Αχ! συγκινήθηκα..

 

Οντως!!! 15 Ιανουαριου κι εσεις; Τι ωρα; Εμεις 11:55 το πρωι,ειμαστε Αιγοκεροι με ωροσκοπο Κριο (αν και δεν πολυασχολουμαι με ζωδια!!! ) Εσεις; :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Είμαι νέο μέλος και νέα μαμά. Μόλις 35 ημερών. θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:

Είναι δυνατόν να ήρθε η περίοδος μου μόλις την 34 ημέρα? Και συγκεκριμένα χθες είδα λίγο κόκκινο αίμα κι ενώ τις 2 τελευταίες εβδομάδες ήταν ελάχιστο σκούρο καφέ. Σήμερα ήταν περισσότερο και έντονο κόκκινο σαν πρώτης μέρας περιόδου.Να επισημάνω οτι ο θηλασμός είναι αποκλειστικός.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σε όλους.

Είμαι νέο μέλος και νέα μαμά. Μόλις 35 ημερών. θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:

Είναι δυνατόν να ήρθε η περίοδος μου μόλις την 34 ημέρα? Και συγκεκριμένα χθες είδα λίγο κόκκινο αίμα κι ενώ τις 2 τελευταίες εβδομάδες ήταν ελάχιστο σκούρο καφέ. Σήμερα ήταν περισσότερο και έντονο κόκκινο σαν πρώτης μέρας περιόδου.Να επισημάνω οτι ο θηλασμός είναι αποκλειστικός.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Νομιζω κι εγω ειχα κατι τετοιο που λες,ενω ειχαν τελειωσει τα λοχεια ξαναειδα λιγο αιμα,δεν ηταν περιοδος,σταματησε μετα απο λιγο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις ευχές σας. Τα λόχεια δεν τελείωσαν κάποια συγκεκριμένη μέρα. Μέχρι προχθές είχα ελάχιστο σκούρο καφέ σε ένα μικρο σερβιετακι. Ξαφνικά την επομενη κόκκινο αίμα και σημερα περισσότερο. Καθώς και μια ενόχληση χαμηλα στην κοιλιά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

joe άσχετο αλλά είδα τώρα στο τίκερ σου ότι τα μωρά μας γεννήθηκαν την ίδια μέρα!!! Αχ! συγκινήθηκα..

 

Οντως!!! 15 Ιανουαριου κι εσεις; Τι ωρα; Εμεις 11:55 το πρωι,ειμαστε Αιγοκεροι με ωροσκοπο Κριο (αν και δεν πολυασχολουμαι με ζωδια!!! ) Εσεις; :D:D:D

 

Μάλλον κάτι μπλέξαμε.. 16 Ιανουαρίου είναι η μπέμπα 10:55 το πρωί, Αιγόκερως με Ιχθύ!! Η φρασούλα που μας ταιριάζει : "Μαμά και μπαμπά σου έχω αποφασίσει...!!!"

 

Είσαι έτοιμη για το μεγάλο ταξίδι με τον Αιγόκερω;;;; :lol::lol::lol:

  lazy.gif

Link to comment
Share on other sites

Εχω ωροσκοπο Αιγοκερω (ειμαι Ζυγος) κι επισης ειναι Αιγοκερως και η αδελφη μου.Δυσκολος ανθρωπος!!! Εγω απ΄την αλλη,ακομη δεν εχω δει κανενα στοιχειο του Αιγοκερου πανω μου,ισως ισχυει αυτο που λενε οτι ο ωροσκοπος μετα τα 30 επηρεαζει-ειμαι 28.

Ξερω οτιειναι πολυ πεισματαρηδες,ο,τι θελουν το πετυχαινουν και οτι αμα μουλαρωσουν την εβαψες!!! Λες να μας χορεψουν στο ταψι τα μωρα μας; Η αδελφη μου παντως τους παιδεψε αρκετα!!!

Link to comment
Share on other sites

Εχω ωροσκοπο Αιγοκερω (ειμαι Ζυγος) κι επισης ειναι Αιγοκερως και η αδελφη μου.Δυσκολος ανθρωπος!!! Εγω απ΄την αλλη,ακομη δεν εχω δει κανενα στοιχειο του Αιγοκερου πανω μου,ισως ισχυει αυτο που λενε οτι ο ωροσκοπος μετα τα 30 επηρεαζει-ειμαι 28.

Ξερω οτιειναι πολυ πεισματαρηδες,ο,τι θελουν το πετυχαινουν και οτι αμα μουλαρωσουν την εβαψες!!! Λες να μας χορεψουν στο ταψι τα μωρα μας; Η αδελφη μου παντως τους παιδεψε αρκετα!!!

 

Αχ joe ζυγός είναι ο άντρας μου και περιμένει πως και πως να μεγαλώσει η μπέμπα να του αποφασίζει!!! Η μπέμπα μου το έδειξε από την πρώτη ώρα που την έβαλα στο στήθος!! Ούρλιαξε που δε γινοταν αυτό που ήθελε, τα έχασα εγώ με τη φωνή και μου λέει η μαία μου "Ζόρικη η δικιά σου!!!"

Πάντως είναι επίμονοι και δυναμικοί σίγουρα!! Ετοιμάσου!!

Η αδελφή σου παιδεύει κανέναν τώρα;; :lol::lol: Δε νομίζω αυτό να τελειώνει ποτέ!!!!

  lazy.gif

Link to comment
Share on other sites

σημερα μετα απο 6 μηνες θηλάσμου που ηρθε και εμενα η περιοδος. Ενω η μπεμπα πεινουσε και ηρθε η ωρα να φαει με το που θηλασε 1 λεπτο αρχισε να κλαιει και να κλαει .....και γενικα δεν ειναι μωρο που κλαει. δεν ηθελε με τιποτα το στηθος. Γαλα εχω το ειδα να τρεχει μια χαρα αλλα μηπως υπαρχει περιπτωση να αλλαζει η γευση κατα την περιοδο???

παντος ζεστη, δουλεια, περιοδος και θηλασμος και ξενυχτι....σερνομαι απο την κουραση!!

Link to comment
Share on other sites

Kalispera se olous!

 

Eimai sxetika nea mama (exw ena agoraki 4 minwn)

kai mexri twra thilaza apokleistika.

 

Prin apo dyo meres omws mou irthe periodos kai paratirw aisthiti meiwsi

stin posotita tou galaktos... :cry:

 

Tha ithela na sas rotisw an exete sxetiki empeiria kai i Aglaia an tha mporouse na proteinei kati. Den xerw ti tha itan kalytero na kanw, na dinw symplirwma, i na prospathisw, thilazontas syxnotera na epanaferw to "systima"?

 

Eyxaristw!

m3uIp2.png
Link to comment
Share on other sites

το δευτερο καλη μου :)

 

θηλάζεις όσο συχνά χρειάζεται και πριν καλα καλα το καταλαβεις όλα θα είναι εντάξει :cool: ούτε λόγος για συμπλήρωμα :wink:

 

 

κάπου το έχουμε ξανασυζητησει αυτό νομίζω....

 

να σου ζήσει το μωράκι!

Link to comment
Share on other sites

το δευτερο καλη μου :)

 

θηλάζεις όσο συχνά χρειάζεται και πριν καλα καλα το καταλαβεις όλα θα είναι εντάξει :cool: ούτε λόγος για συμπλήρωμα :wink:

 

 

κάπου το έχουμε ξανασυζητησει αυτό νομίζω....

 

να σου ζήσει το μωράκι!

 

Σωστόοοοοοοοοο!!!

:D:wink:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου dimdio και να σου ζήσει! :)

 

Η μείωση που παρατηρείς είναι προσωρινή. Οι συχνοί θηλασμοί θα σου λύσουν το πρόβλημα. Αν πιστεύεις ότι το πρόβλημα είναι έντονο θα μπορούσες μια εβδομάδα πριν να παίρνεις μαγιά της μπύρας.

 

Το ξανασυζητάμε. :)

Link to comment
Share on other sites

Eyxaristw poly, mou dinete kouragio!

 

H maia tou gynaikologou mou, ypostirizei oti tha mou kopei to gala

kai gi' ayto irthe i periodos...Vevaia ayti apo tin proti mera mou elege

na dinw symplirwma, telika omws de xreiastike pote kai o mpempis itan mia xara ws pros to varos tou.

 

Ayto pou me apasxolei einai ti na kanw an ontws adeiasei to stithos kai o mpempis gkriniazei kai thelei ki allo.

 

Nwritera nomiza pws ayto synevei, alla tsekara me to thilastro kai evgala toulaxiston 50 ml (kai stamatisa giati den eixa allo xrono).

Yparxei periptosi na dysanasxetei to mwro, epeidi den einai poly entoni i roi?

 

Opws katalavainete, exw agxwthei, giati mou irthe apo to pouthena to provlima.

 

Aglaia, pws mporw na parw magia tis mpyras???

m3uIp2.png
Link to comment
Share on other sites

Na rotisw kai kati akoma Aglaia,

 

tha mporouse na yparxei kapoios allos logos gia na dysanasxetei to moro sto stithos kai na protimaei na pinei to gala apo to mpimpero?

 

Gia na tsekarw tin posotita tou galatos pou exw xrisimopoiwntas ena thilastro, yparxei kapoios xontrikos kanonas?

 

(giati mexri tora, logo tou thilasmou, den xerw poso gala tha eprepe na perimenw na vgalw kai se posi wra...Evgala px se 20 lepta, 80ml, ayto einai se genikes grammes synithismeno?)

m3uIp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...