Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός και περίοδος


manoula

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Κ εγώ αυτή τη μέθοδο χρησιμοποιούσα, δλδ πριν την ολοκλήρωση έβγαινε αλλά έλα που μετά από 6 χρόνια αυτής της μεθόδου σήμερα είμαι περίπου 13 εβδομάδων έγκυος!!!! Μετά την πρώτη γέννα μετά πιάνεις πιο εύκολα!

Συγχαρητήρια @mama16 με το καλό!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Συγχαρητήρια! Με το καλό να δεχθείς το δεύτερο μωρακι σου! 

Ευχαριστώ πολύ @Mama_Anesti_ @Lenia16 και @marakiz.. Άντε να πάρετε σειρα σιγά σιγά κ εσείς να τα έχουμε κοντά κοντά!!! :-D

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Ευχαριστώ πολύ @Mama_Anesti_ @Lenia16 και @marakiz.. Άντε να πάρετε σειρα σιγά σιγά κ εσείς να τα έχουμε κοντά κοντά!!! :-D

Βολεψου με τη @Sentir...natureza προς το παρόν, προσωπικά τουλάχιστον το σκέφτομαι κ ανατριχιαζω!:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Mε το καλο @mama16! Κι εμεις πιασαμε το πρωτο μετα απο 10 χρονια "τραβηγματος" (γνωριζοντας ομως οτι μαλλον παραπεσε λιγο και μεσα αφου τελειωσαμε) και το δευτερο πολυ ευκολα με προσπερματικα υγρα, μπερδεψα τις γονιμες μερες!

 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Sentir...natureza είπε:

Mε το καλο @mama16! Κι εμεις πιασαμε το πρωτο μετα απο 10 χρονια "τραβηγματος" (γνωριζοντας ομως οτι μαλλον παραπεσε λιγο και μεσα αφου τελειωσαμε) και το δευτερο πολυ ευκολα με προσπερματικα υγρα, μπερδεψα τις γονιμες μερες!

Χαχαχα αλήθεια???? Είσαι τυχερή άτυχη!!! Βέβαια πάντα ένα παιδάκι είναι ευτυχία αλλά όταν δεν το προγραμματίζεις σου έρχεται ξαφνικό.. θυμησε μου πόσο εβδομάδων είσαι??? @Lenia16 σε καταλαβαίνω γιατί κ εγώ πολλές φορές σκέφτομαι την πρώτη κορούλα μου κ πως θα στεναχωρηθεί που δεν θα έχει τα πρωτεία αλλά κ ότι κ για μένα θα είναι δύσκολα αλλά όλοι περνάνε από αυτό το στάδιο!

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Κ εγώ αυτή τη μέθοδο χρησιμοποιούσα, δλδ πριν την ολοκλήρωση έβγαινε αλλά έλα που μετά από 6 χρόνια αυτής της μεθόδου σήμερα είμαι περίπου 13 εβδομάδων έγκυος!!!! Μετά την πρώτη γέννα μετά πιάνεις πιο εύκολα!

Μπραβο!!!Καλη λευτεριά!!!Χεχε...η καλυτερη ευχή νομιζω!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mama16 είπε:

Χαχαχα αλήθεια???? Είσαι τυχερή άτυχη!!! Βέβαια πάντα ένα παιδάκι είναι ευτυχία αλλά όταν δεν το προγραμματίζεις σου έρχεται ξαφνικό.. θυμησε μου πόσο εβδομάδων είσαι???

Hρθε ξαφνικο και το πρωτο και το δευτερο, αλλα φερνουν χαρα! Αλλα σκεφτομαι σοβαρα να βαλω σπιραλ αφου γεννησω για να μην μας ερθει και τριτο, τουλαχιστον οχι για καποια χρονια! Τωρα μπαινω στην 29η εβδομαδα, τελευταιο τριμηνο!

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 7 λεπτά , Sentir...natureza είπε:

Hρθε ξαφνικο και το πρωτο και το δευτερο, αλλα φερνουν χαρα! Αλλα σκεφτομαι σοβαρα να βαλω σπιραλ αφου γεννησω για να μην μας ερθει και τριτο, τουλαχιστον οχι για καποια χρονια! Τωρα μπαινω στην 29η εβδομαδα, τελευταιο τριμηνο!

Αχ άντε με το καλό να σου έρθει κ το δεύτερο μέλος!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αμάν ρε Λένια αααααχαχαχαχα!!

 

Εγώ έχω να κάνω μια προληπτική μαστογραφία τον άλλο μήνα και μετά βουρ στο πατσό! :mrgreen:

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

On 27/5/2018 at 10:32 ΜΜ, CMES είπε:

Καλησπερα! Ηθελα να κανω την ακριβως αντιθετη ερωτηση απο τις προηγουμενες! Ο μπεμπης μου ειναι 4,5 μηνων και του κανω μεικτη διατροφη. Θηλαζει σε καθε γευμα και μετα πινει ξενο. Δεν θα θηλασω καθολου μονο αν ειμαστε εξω, δηλαδη το πολυ 1 γευμα την ημερα. Ομως πινει μεγαλες ποσοτητες ξενου, οποτε θα ελεγα πως μαλλον ο θηλασμος ειναι "συμπμηρωμα" του ξενου. Ομως περιοδος δεν μου εχει ερθει ακομα. Ειναι φυσιολογικο αυτο; με τοσο μικρες ποσοτητες που πινει απο το θηλασμο; τις ποσοτητες που πινει φυσικα δεν μπορω να τις υπολογισω, ομως το υποθετω γιατι πινει πολυ ξενο.

και εγώ αποκλειστικά θήλαζα  αλλά περίοδος ήρθε νομίζω τον  3ο  μήνα. 

Πάντως, δεν μπορεί ποτέ να ξέρεις τι ποσότητες πίνει απλώς από το τι ποσότητα ξένο πίνει;-)   για ποιό λόγο λές  "με τόσο μικρές ποσότητες "....!!!! 

 εφόσον το κάνει, εφόσον καταπίνει, το σημαντικό είναι ότι το κάνει. ασε που στο θηλασμό δε μετρά και η ποσότητα αλλά αυτό που δίνεις που είναι πολύτιμο (ζωντανό & αντισώματα). μπράβο που συνεχίζεις  !!   

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια σας! Ήθελα να ρωτήσω εάν ενώ θηλάζω η γονιμότητα μου ειναι μειωμένη. Θηλάζω ένα αγοράκι 14 μηνών, έχω αδιαθετησει από τον έκτο μήνα και εδώ κ 3 μήνες προσπαθούμε για δεύτερο παιδάκι αλλά χωρίς αποτέλεσμα:-) είναι μειωμένη η γονιμότητα μου λόγω θηλασμού; Θηλάζουμε 1-2 φορές τη μερα το βράδυ κυρίως μιας κ έχω επιστρέψει στη δουλειά.. σας ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, mary. είπε:

Γεια σας! Ήθελα να ρωτήσω εάν ενώ θηλάζω η γονιμότητα μου ειναι μειωμένη. Θηλάζω ένα αγοράκι 14 μηνών, έχω αδιαθετησει από τον έκτο μήνα και εδώ κ 3 μήνες προσπαθούμε για δεύτερο παιδάκι αλλά χωρίς αποτέλεσμα:-) είναι μειωμένη η γονιμότητα μου λόγω θηλασμού; Θηλάζουμε 1-2 φορές τη μερα το βράδυ κυρίως μιας κ έχω επιστρέψει στη δουλειά.. σας ευχαριστώ!!

 

Εφόσον έχεις κανονικά περίοδο, όχι, δεν παίζει ρόλο. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

22 ώρες πρίν, mary. είπε:

Γεια σας! Ήθελα να ρωτήσω εάν ενώ θηλάζω η γονιμότητα μου ειναι μειωμένη. Θηλάζω ένα αγοράκι 14 μηνών, έχω αδιαθετησει από τον έκτο μήνα και εδώ κ 3 μήνες προσπαθούμε για δεύτερο παιδάκι αλλά χωρίς αποτέλεσμα:-) είναι μειωμένη η γονιμότητα μου λόγω θηλασμού; Θηλάζουμε 1-2 φορές τη μερα το βράδυ κυρίως μιας κ έχω επιστρέψει στη δουλειά.. σας ευχαριστώ!!

Λογικα δεν ειναι μειωμενη, αλλα μπορει να μην κανεις ωορρηξια σε καθε κυκλο λογω των ορμονων. Συμβουλος θηλασμου μου ειχε πει οτι παρ'ολο που ο θηλασμος δεν ειναι μεθοδος αντισυλληψης μετα τους πρωτους μηνες (επιπλεον χωρις να εχεις περιοδο παλι μπορεις να μεινεις εγκυος) εχει βρεθει οτι οι νυχτερινοι θηλασμοι μπορει να δρουν ανασταλτικα στην ωορρηξια. Αν ξυπναει πολλες φορες το βραδυ πιθανοτατα να επηρεαζεται η γονιμοτητα.

 
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα είμαι καινούρια στο forum και θέλω να ρωτήσω 2πραγματακια

Γέννησα πριν 26 μήνες την κόρη μου και τη θηλάζω ακόμη(το βράδυ πρίν τον ύπνο) αλλά περίοδός δε μου έχει έρθει,ο γιατρός τα βλέπει όλα καλά.ομως αυτό που με προβληματίζει είναι ότι δε μπορώ να έρθω σε επαφή με τον άντρα μου γιατί πονάω ακόμη σα να μην έγινε σωστά το ράψιμο, λέτε να πονάω λόγω θηλασμού;ο γιατρός επίσης τα βλέπει όλα καλά

ΥΓ.μολις γέννησα και πήγε να με ράψει είδε ότι υπήρχε μέσα παραπλακουντας,του έκανε επιτόπου αποξεση και με εραψε

 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Παρασκευή και 13 είπε:

Καλησπέρα είμαι καινούρια στο forum και θέλω να ρωτήσω 2πραγματακια

Γέννησα πριν 26 μήνες την κόρη μου και τη θηλάζω ακόμη(το βράδυ πρίν τον ύπνο) αλλά περίοδός δε μου έχει έρθει,ο γιατρός τα βλέπει όλα καλά.ομως αυτό που με προβληματίζει είναι ότι δε μπορώ να έρθω σε επαφή με τον άντρα μου γιατί πονάω ακόμη σα να μην έγινε σωστά το ράψιμο, λέτε να πονάω λόγω θηλασμού;ο γιατρός επίσης τα βλέπει όλα καλά

ΥΓ.μολις γέννησα και πήγε να με ράψει είδε ότι υπήρχε μέσα παραπλακουντας,του έκανε επιτόπου αποξεση και με εραψε

 

Δλδ μονο εναν θηλασμο το 24ωρο;κ συμβαινει καιρο αυτο με τον εναν θηλασμο; 

Ο γιατρος στον υπερηχο δ ειδε τπτ σε ωορρηξια; να πλησιαζει η περιοδος; 

Θα μπορουσες να κανεις. Κ εναν ορμονολογικο ελεγχο, κυριως για προλακτινη

Οσον αφορα τις επαφες, η χρηση λιπαντικου θα βοηθησει. Ξερω οτι λογω θηλασμου υπαρχει μια ξηροτητα στον κολπο, αλλα δ ξερω αν ενας θηλασμος δυο χρονια απο τον τοκετο ειναι αρκετο για να ισχυει

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κοριτσια μου, 

Ανοιγω αυτο το θεμα, αν και εχω δει παρομοια θεματα...

Ειμαι μια μαμα μιας κοριτσαρας 16 μηνων σχεδον, Ειμαι ετοιμη για ενα 2ο σπορακι, βασικα πανετοιμη, εχω ηδη ξεκινησει προσπαθειες.... :-D!! Το θεμα μου ειναι οτι ακομα θηλασω λιγακι την μικρη μου, 1 φορα ή 2 μεσα στη μερα. και το βραδυ αλλες 2 με 3 φορες. Να σημειωσω οτι προσπαθουσα πανω απο χρονο να πετυχω εγκυμοσυνη και ειμαι 34 χρονων περιπου......

Θα ηθελα πολυ να ακουσω εμπειριες, γνωμες, συμβουλες απο αλλες μανουλες που καταφεραν εγκυμοσυνη ενω θηλασαν και πως το διαχειρίστηκαν και γενικα κ απο αλλες μανουλες που ήδη προσπαθουν κ εχουν αποριες οπως εγω !!!

 

2o4Jm5.png
 
Link to comment
Share on other sites

On 12/12/2020 at 11:03 ΜΜ, Neraidoula88 είπε:

Γεια σας κοριτσια μου, 

Ανοιγω αυτο το θεμα, αν και εχω δει παρομοια θεματα...

Ειμαι μια μαμα μιας κοριτσαρας 16 μηνων σχεδον, Ειμαι ετοιμη για ενα 2ο σπορακι, βασικα πανετοιμη, εχω ηδη ξεκινησει προσπαθειες.... :-D!! Το θεμα μου ειναι οτι ακομα θηλασω λιγακι την μικρη μου, 1 φορα ή 2 μεσα στη μερα. και το βραδυ αλλες 2 με 3 φορες. Να σημειωσω οτι προσπαθουσα πανω απο χρονο να πετυχω εγκυμοσυνη και ειμαι 34 χρονων περιπου......

Θα ηθελα πολυ να ακουσω εμπειριες, γνωμες, συμβουλες απο αλλες μανουλες που καταφεραν εγκυμοσυνη ενω θηλασαν και πως το διαχειρίστηκαν και γενικα κ απο αλλες μανουλες που ήδη προσπαθουν κ εχουν αποριες οπως εγω !!!

 

Εγώ θα σου πω ότι θήλαζα τον πρώτο μου γιο όταν έμεινα έγκυος στον δεύτερο. Και ήταν ακόμα 7 μηνών τότε και φαντάσου ότι θηλάζαμε πολύ συχνά όχι λίγο όπως εσείς τώρα που είναι μεγαλύτερη η κορούλα σου. Όποτε για εμένα δεν έπαιξε ρόλο ότι θηλάζω .. από θέμα γονιμότητας. Το δύσκολο ήταν όταν ο γιατρός μου είπε ότι δεν αναλαμβάνει να συνεχίσω κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης και τον θηλασμό και εγώ αυτό δεν το ήξερα και μου ήρθε πολύ βαρύ. Όποτε αναγκάστηκα μέσα σε 2 μήνες το κόψαμε μέχρι τον ένατο. Απλά να το γνωρίζεις αυτό σε περίπτωση που δεν το ξέρεις ότι δεν αναλαμβάνουν όλοι οι γιατροί εγκυμοσύνη και θηλασμό μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, 

 

Ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με την περίοδο μετά τον θηλασμό. Γέννησα πριν 8,5 μήνες και θήλασα το μωρό μου έως τους 6 με 6,5 μήνες. Με το που έκοψα το θηλασμό μου ήρθε περίοδος. Μου έχει έρθει δύο με τρεις φορές έως τώρα. 

 

Ωστόσο δεν είναι η ίδια όπως πριν. Έχω λιγότερες κράμπες αλλά αυτό που με ανησυχεί κυρίως είναι ότι το στήθος μου δεν πρηζεται πλέον καθόλου ενώ πριν την εγκυμοσύνη πρηζοταν αν όχι βδομάδες, μέρες πριν και ήταν πολύ ευαίσθητο. Αναρωτιέμαι για το τι μπορεί να συμβαίνει. Έχει καμία σας παρομοια εμπειρία?

 

Ο λόγος που ρωτάω είναι ότι έχουμε ξεκινήσει προσπαθειες για το δεύτερο χωρίς επιτυχία και αναρωτιέμαι αν φταίει το ότι οι ορμόνες μου δεν έχουν γυρίσει στο φυσιολογικό. 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Reo είπε:

Καλησπέρα σε όλους, 

 

Ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με την περίοδο μετά τον θηλασμό. Γέννησα πριν 8,5 μήνες και θήλασα το μωρό μου έως τους 6 με 6,5 μήνες. Με το που έκοψα το θηλασμό μου ήρθε περίοδος. Μου έχει έρθει δύο με τρεις φορές έως τώρα. 

 

Ωστόσο δεν είναι η ίδια όπως πριν. Έχω λιγότερες κράμπες αλλά αυτό που με ανησυχεί κυρίως είναι ότι το στήθος μου δεν πρηζεται πλέον καθόλου ενώ πριν την εγκυμοσύνη πρηζοταν αν όχι βδομάδες, μέρες πριν και ήταν πολύ ευαίσθητο. Αναρωτιέμαι για το τι μπορεί να συμβαίνει. Έχει καμία σας παρομοια εμπειρία?

 

Ο λόγος που ρωτάω είναι ότι έχουμε ξεκινήσει προσπαθειες για το δεύτερο χωρίς επιτυχία και αναρωτιέμαι αν φταίει το ότι οι ορμόνες μου δεν έχουν γυρίσει στο φυσιολογικό. 

δ ειναι απαραιτητο.γενικα μετα απο μια γεννα,μπορει να αλλαξει η περιοδος.η διαρκεια,ο κυκλος,τα συμπτωματα,η ροη,οι πονοι

απο την στιγμη που αδιαθετησες κ εχεις σχετικα σταθερο κυκλο,λογικα μια χαρα θα εισαι ορμονικα απο αποψη γονιμοτητας,μπορεις να κανεις εναν ελεγχο αν εχεις αμφιβολιες

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Reo said:

Καλησπέρα σε όλους, 

 

Ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με την περίοδο μετά τον θηλασμό. Γέννησα πριν 8,5 μήνες και θήλασα το μωρό μου έως τους 6 με 6,5 μήνες. Με το που έκοψα το θηλασμό μου ήρθε περίοδος. Μου έχει έρθει δύο με τρεις φορές έως τώρα. 

 

Ωστόσο δεν είναι η ίδια όπως πριν. Έχω λιγότερες κράμπες αλλά αυτό που με ανησυχεί κυρίως είναι ότι το στήθος μου δεν πρηζεται πλέον καθόλου ενώ πριν την εγκυμοσύνη πρηζοταν αν όχι βδομάδες, μέρες πριν και ήταν πολύ ευαίσθητο. Αναρωτιέμαι για το τι μπορεί να συμβαίνει. Έχει καμία σας παρομοια εμπειρία?

 

Ο λόγος που ρωτάω είναι ότι έχουμε ξεκινήσει προσπαθειες για το δεύτερο χωρίς επιτυχία και αναρωτιέμαι αν φταίει το ότι οι ορμόνες μου δεν έχουν γυρίσει στο φυσιολογικό. 

Δεν έχω ακριβώς ίδια εμπειρία, τα τελευταία 4 χρόνια σχεδόν είχα περίοδο 1 φορά! Το λέω και ανατριχιάζω. Από ότι θυμάμαι εκείνη την φορά και εμένα ήταν διαφορετική από ότι συνήθως. Τέλος πάντων αυτό με το στήθος όμως θέλω να σου πω ότι είναι φυσιολογικό μετά τον θηλασμο για κάποιο καιρό. Όταν έμεινα έγκυος στο πρώτο παιδί και πριν τις ημέρες της περιόδου πρηζοταν το στήθος μου και εμενα, ειδικά στην πρώτη εγκυμοσύνη. Στην δεύτερη εγκυμοσύνη που ήρθε αμέσως μετά από 1 χρόνο θηλασμού, ούτε καν, τίποτα. Ούτε και σε εκείνη την μια περίοδο που είχα τοτε. Δεν ήταν θέμα ορμονών, ήταν θέμα θηλασμού. Τώρα στην τρίτη εγκυμοσύνη πρηστηκε τώρα που είμαι στο δεύτερο τρίμηνο, στο πρώτο τίποτα (πάλι λόγω θηλασμού του δεύτερου παιδιου). Άρα αυτό με το στήθος δεν είναι απαραίτητα ένδειξη, απλά παίρνει λίγο καιρό μετά τον θηλασμο να επανέλθει. Με το καλό :)

Link to comment
Share on other sites

On 12/19/2020 at 1:16 PM, Reo said:

Καλησπέρα σε όλους, 

 

Ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με την περίοδο μετά τον θηλασμό. Γέννησα πριν 8,5 μήνες και θήλασα το μωρό μου έως τους 6 με 6,5 μήνες. Με το που έκοψα το θηλασμό μου ήρθε περίοδος. Μου έχει έρθει δύο με τρεις φορές έως τώρα. 

 

Ωστόσο δεν είναι η ίδια όπως πριν. Έχω λιγότερες κράμπες αλλά αυτό που με ανησυχεί κυρίως είναι ότι το στήθος μου δεν πρηζεται πλέον καθόλου ενώ πριν την εγκυμοσύνη πρηζοταν αν όχι βδομάδες, μέρες πριν και ήταν πολύ ευαίσθητο. Αναρωτιέμαι για το τι μπορεί να συμβαίνει. Έχει καμία σας παρομοια εμπειρία?

 

Ο λόγος που ρωτάω είναι ότι έχουμε ξεκινήσει προσπαθειες για το δεύτερο χωρίς επιτυχία και αναρωτιέμαι αν φταίει το ότι οι ορμόνες μου δεν έχουν γυρίσει στο φυσιολογικό. 

 Μετα την γεννα η περιοδος αλλάζει αρκετα. Μετα την πρωτη μου γεννα δεν είχα πλέον πόνους περιόδου (ενώ σφάδαζα στους πόνους τις πρώτες 2 μέρες) και ενώ είχα μεγαλύτερη ροή από πριν η περίοδος κρατούσε 1 μέρα λιγότερο. Τώρα που αδιαθέτησα ξανά μετά την δεύτερη γέννα είναι ακόμα πιο τρελή η περίοδος μου, αδιαθετώ μέχρι στιγμής κάθε 19 μέρες με διάρκεια περιόδου 3 ημερών. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...