Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός και περίοδος


manoula

Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα σας!

 

Έχω ένα μωρό 7,5 μηνών και εδώ και καμιά εβδομάδα και πολύ σταδιακά οι θηλασμοί μας είναι 2 όλο το 24 ωρο, πρωί και βράδυ..Ξεκινήσαμε με υπεραποκλειστικό θηλασμό ως και την εισαγωγή των στερεών περίπου στους 5.5. μήνες..Το θέμα είναι ότι αν και έχουν μειωθεί οι θηλασμοί, δεν έχω αδιαθετήσει ακόμη..Είναι φυσιολογικό? Είμαι 30 χρονών, η τελευταία επίσκεψη στον γιατρό στους 6 μήνες, έδειξε φυσιολογικά τα πράγματα πλην ενός περιβάλλοντος ολίγον εμμηνοπαυσιακού που όπως μου είπε οφειλόταν το θηλασμό:roll::roll:

 

Καμιά ανάλογη εμπειρία? Καμιά κοπέλα που να αδιαθέτησε αφού τελείωσε εντελώς με τον όποιον θηλασμό?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια καλησπέρα σας!

 

Έχω ένα μωρό 7,5 μηνών και εδώ και καμιά εβδομάδα και πολύ σταδιακά οι θηλασμοί μας είναι 2 όλο το 24 ωρο, πρωί και βράδυ..Ξεκινήσαμε με υπεραποκλειστικό θηλασμό ως και την εισαγωγή των στερεών περίπου στους 5.5. μήνες..Το θέμα είναι ότι αν και έχουν μειωθεί οι θηλασμοί, δεν έχω αδιαθετήσει ακόμη..Είναι φυσιολογικό? Είμαι 30 χρονών, η τελευταία επίσκεψη στον γιατρό στους 6 μήνες, έδειξε φυσιολογικά τα πράγματα πλην ενός περιβάλλοντος ολίγον εμμηνοπαυσιακού που όπως μου είπε οφειλόταν το θηλασμό:roll::roll:

 

Καμιά ανάλογη εμπειρία? Καμιά κοπέλα που να αδιαθέτησε αφού τελείωσε εντελώς με τον όποιον θηλασμό?

 

Σίγουρα θα αδιαθετήσεις, και πιστεύω αρκετά σύντομα αφού αραίωσες τόσο τους θηλασμούς. Να μην ανησυχείς, με τον αποκλειστικό είναι φυσιολογική η αμηνόρροια. Τώρα που ελάττωσες να περιμένεις....

2IW7p3.png

xwifp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα σας!

 

Έχω ένα μωρό 7,5 μηνών και εδώ και καμιά εβδομάδα και πολύ σταδιακά οι θηλασμοί μας είναι 2 όλο το 24 ωρο, πρωί και βράδυ..Ξεκινήσαμε με υπεραποκλειστικό θηλασμό ως και την εισαγωγή των στερεών περίπου στους 5.5. μήνες..Το θέμα είναι ότι αν και έχουν μειωθεί οι θηλασμοί, δεν έχω αδιαθετήσει ακόμη..Είναι φυσιολογικό? Είμαι 30 χρονών, η τελευταία επίσκεψη στον γιατρό στους 6 μήνες, έδειξε φυσιολογικά τα πράγματα πλην ενός περιβάλλοντος ολίγον εμμηνοπαυσιακού που όπως μου είπε οφειλόταν το θηλασμό:roll::roll:

 

Καμιά ανάλογη εμπειρία? Καμιά κοπέλα που να αδιαθέτησε αφού τελείωσε εντελώς με τον όποιον θηλασμό?

 

 

Υπάρχουν περιπτώσεις που η περίοδος δεν εμφανίζεται καθόλη τη διάρκεια του θηλασμού! Το οτι απλά εχεις μειώσει τους θηλασμούς λόγο εισαγωγής στερεών δέν επιρρεάζει την έμμηνο ρήση! Δεν υπάρχει λόγος να ανυσηχείς είναι πολύ νωρίς ακόμα!!

foxfoxsvi20130319_2_My+child+is.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια!εχω εναν γιοκα 5μηνων και θηλαζω αποκλειστικα ,η περιοδος φυσικα και ξερω οτι ειναι απο τον θηλασμο.αυτο που με ανησυχησε ειναι που ειπε καποια κοπελα παραπανω οτι μικρενει η μητρα παρα πολυ...ειναι κακο αυτο γενικα ή μονο ανα θελουμε να κανουμε 2ομωρο.ακομη δεν θελω 2ο,γιατι ο αντρας μου αποδειχτηκε ανικανος για το 1ο μωρο,σιγα μην κανω και 2ο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
καλημερα κοριτσια!εχω εναν γιοκα 5μηνων και θηλαζω αποκλειστικα ,η περιοδος φυσικα και ξερω οτι ειναι απο τον θηλασμο.αυτο που με ανησυχησε ειναι που ειπε καποια κοπελα παραπανω οτι μικρενει η μητρα παρα πολυ...ειναι κακο αυτο γενικα ή μονο ανα θελουμε να κανουμε 2ομωρο.ακομη δεν θελω 2ο,γιατι ο αντρας μου αποδειχτηκε ανικανος για το 1ο μωρο,σιγα μην κανω και 2ο.

 

Λυπάμαι που μόλις στους 5 μήνες ο άντρας σου σε απογοήτευσε... προσπάθησε να μη το βάλεις κάτω και να σώσεις την οικογένεια σου, πολλά ζευγάρια περνάνε μια μικρή κρίση κατά το πρώτο έτος του ερχομαου του μωρού τους. Με αρκετή προσπάθεια και απο τους δύο σας και κυρίως θέληση και κατανόηση θα τα λυσετε τα θεματάκια σας!

Οσο για το μέγεθος της μήτρας... προσωπικά δεν έχω ξανα ακούσει κάτι τέτοιο οπότε δεν το λαμβάνω και υπόψη μου. Ο πιο κατάλληλος να σου μιλήσει για αυτά τα θεματα ειναι ο γυναικολόγος σου! ;)

foxfoxsvi20130319_2_My+child+is.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα. Γέννησα πριν από 13 ημέρες και έχω μια μπεμπούλα που την θηλάζω, αλλά με συμπλήρωμα, όχι αποκλειστικά. Τα λόχεια είχαν σταματήσει σχεδόν μέσα στην κλινική, δηλαδή βγήκα καθαρή. Σήμερα νομίζω πως έχω περίοδο. Είναι φυσιολογικό αυτό? Λίγο γρήγορα δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι ο θηλασμός είναι το ωραιότερο πράγμα που μπορεί να κάνεις για το μωρό σου και εγώ όταν γεννήσω με το καλό θελω να θηλάσω όσο μπορώ πιο πολύ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Γέννησα πριν από 13 ημέρες και έχω μια μπεμπούλα που την θηλάζω, αλλά με συμπλήρωμα, όχι αποκλειστικά. Τα λόχεια είχαν σταματήσει σχεδόν μέσα στην κλινική, δηλαδή βγήκα καθαρή. Σήμερα νομίζω πως έχω περίοδο. Είναι φυσιολογικό αυτό? Λίγο γρήγορα δεν είναι?

 

Μήπως είναι λοχεία; Εγώ και στις δύο κόρες μου είχα αίμα για σαράντα μέρες. Οχι συνέχεια αλλά ήταν λοχεία. Η πρώτη περίοδος μου ήρθε 19 ημέρες μετά το τέλος της λοχείας. Και σκέψου ότι θήλαζα αποκλειστικά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κοριτσακια καλημερααα. Δυστυχως μου ηρθε περιοδος. Εχω ενα μωρακι 6.5 μηνων, τρωμε 3 γευματα στερεας τροφης πλεον , ενδιαμεσα ψιλοθηλαζει γιατι χορταινει απο φαγητο, απο χθες ομως παρατηρησα δραματικη μειωση γαλακτος!!! Υπαρχει πιθανοτητα να αποθηλασω???? Δε θελω ακομα, βαζω το μικρουλη μου συνεχεια στο στηθος, θα επανελθει το γαλατακι? Κατα τη διαρκεια περιοδου πλεον θα εχω μειωση γαλακτος? Πως θα χορταινει το ζουζουνακι μου,?

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακια καλημερααα. Δυστυχως μου ηρθε περιοδος. Εχω ενα μωρακι 6.5 μηνων, τρωμε 3 γευματα στερεας τροφης πλεον , ενδιαμεσα ψιλοθηλαζει γιατι χορταινει απο φαγητο, απο χθες ομως παρατηρησα δραματικη μειωση γαλακτος!!! Υπαρχει πιθανοτητα να αποθηλασω???? Δε θελω ακομα, βαζω το μικρουλη μου συνεχεια στο στηθος, θα επανελθει το γαλατακι? Κατα τη διαρκεια περιοδου πλεον θα εχω μειωση γαλακτος? Πως θα χορταινει το ζουζουνακι μου,?

 

Maria79, δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα, αν συνεχίσεις να βάζεις το μωρό στο στήθος. Τόσες κοπέλες εδώ στο φόρουμ αναφέρουν πως θηλάζουν και με περίοδο. Η κολλητή μου, θήλαζε ως τον έβδομο, με περίοδο από τον τρίτο μήνα!

Σε εμένα η ξεχασμένη πλέον περίοδος ήρθε προχτές και δεν είδα καμία απολύτως αλλαγή στον θηλασμό. Πάντως δεν μοιάζει με κανονική. Λίγο καφέ-ροζ για δύο μέρες μόνο. Είναι φυσιολογικό; Έτσι έρχεται στην αρχή;

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακια καλημερααα. Δυστυχως μου ηρθε περιοδος. Εχω ενα μωρακι 6.5 μηνων, τρωμε 3 γευματα στερεας τροφης πλεον , ενδιαμεσα ψιλοθηλαζει γιατι χορταινει απο φαγητο, απο χθες ομως παρατηρησα δραματικη μειωση γαλακτος!!! Υπαρχει πιθανοτητα να αποθηλασω???? Δε θελω ακομα, βαζω το μικρουλη μου συνεχεια στο στηθος, θα επανελθει το γαλατακι? Κατα τη διαρκεια περιοδου πλεον θα εχω μειωση γαλακτος? Πως θα χορταινει το ζουζουνακι μου,?

 

Καλημερα,κ μενα ο μικρος μου ειναι 6.5 μηνων,τρωμε επισης 3 γευματα,αλλα επιδη δεν θελω να μου κοπη το γαλα,δεν τον μπουκωνω...με το φαγητο...ειναι πολυ φαγανος...και ειμαστε 10 κιλα!του δινω λιγο απο ολα ,κ θηλαζει οσο θελει!ξυπναμε κ τα βραδυα γυρω στης 4 με πεντε φορες..κ θηλαζουμε!Α και βγαζω κ γαλα με το θηλαστρο(αυτο το κανω ,για να εχω γαλα,για να μην μου κοπη,τραβαω συναιχεια,)κανονας ->οταν υπαρχει ζητηση ,υπαρχη κ παραγωγη!ετσι μου πε ο παιδιατρος!και απο την αλλη ,ο δικος μου ,ουτε πιπιλα,ουτε μπουκαλι δεν περνει,ηρεμη μονο με το στηθος!:shock::idea:

Link to comment
Share on other sites

:confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused:εγω εχω αλλη απορεια!ειμαστε ειδη 6.5 μηνων!κ περιοδος πουθενα!?υπαρχη περιπτωση να αργηση?η στο δρομο ειναι κ ερχετε!αρχισα να ανυσηχω!
Link to comment
Share on other sites

μη βιαζεσαι. εμενα μου ηρθε στους 14 μηνες. παντως δεν ειιδα καμια διαφορα στην ποσοτητα. το μονο που αλλαξε,ηταν οτι 3 μερες πριν την εναρξη της περιοδου περναγε ενα ανησυχο βραδυ. επιανε να θηλασει, αφηνε, ξαναπιανε κτλ. ηξερα οτι σε 3 μερες θα εχω περιοδο. δεν ηταν πολυ σταθερη στην αρχη, μετα εστρωσε και μετα εμεινα εγκυος και τοτε ''εξαφανιστηκε'' το γαλα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

θυλαζω επι 13 μηνες δινω μονο πρωι βραδυ σιγουρα και μεσιμερι αν ειναι ξυπνια οταν γυρναω απ τη δουλεια περιοδος μου ηρθε οταν ηταν 9 μηνων πεινω τσαι ειδικο και τριγωνελα μια καθε μεσιμερι ενω παλια ξυπναγε τη νυχτα ετρωγε λιγο και κοιμοταν τωρα θυλαζει αρκετη ωρα μηπως πιναει? ξερετε καμια συμβουλη για να αυξισω την παραγωγη?

Link to comment
Share on other sites

θυλαζω επι 13 μηνες δινω μονο πρωι βραδυ σιγουρα και μεσιμερι αν ειναι ξυπνια οταν γυρναω απ τη δουλεια περιοδος μου ηρθε οταν ηταν 9 μηνων πεινω τσαι ειδικο και τριγωνελα μια καθε μεσιμερι ενω παλια ξυπναγε τη νυχτα ετρωγε λιγο και κοιμοταν τωρα θυλαζει αρκετη ωρα μηπως πιναει? ξερετε καμια συμβουλη για να αυξισω την παραγωγη?

 

Ισως σχετίζεται με δόντια!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Ελπιζω καποια να μπορεσει να με βοηθησει!

 

Πριν απο κανενα μηνα ,ειχα γραψει σ ενα τοπικ σχετικο με τον υπνο.Η μικρη μου ειχε 5 συνεχομενες μερες(νυχτες μαλλον) που ξυπνουσε το βραδυ -γυρω στις τρεις- και εκλαιγε γοερα!

Τελος παντων μεχρι να μπορεσω να καταλαβω τι μπορει να ηταν, δεν το ξαναεκανε.

Την επομενη μερα μου ηρθε περιοδος ,πρωτη φορα κανονικα , μετα απο ενα χρονο θηλασμου.

Τωρα ,που ειναι οι μερες να μου ξαναρθει , η μπεμπα παλι ξυπναει το βραδυ με πολυ κλαμα.

 

Τι συμβαινει;

Πως μπορω να τη βοηθησω;

Αυτο θα γινεται καθε μηνα;

 

Σας παρακαλω απαντηστε γιατι θα τρελαθω....

Link to comment
Share on other sites

χαρουλα καλησπέρα,,,και εγω όταν εχω περιοδο (ειδικα τις 2 πρωτες μερες) η μικρη θηλαζει πιο συχνα,,,νομιζω ότι συμβαινει μια μικρη προσωρινη μειωση της παραγωγης

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ιουλιανα εμενα το αρνειται το στηθος εκεινη την ωρα που ξυπνει κλαιγοντας.

Εγω της δινω κι αυτη ερχεται προς τα κει αλλα τελευταια στιγμη γυρναει απ'την αλλη με κλαμα.

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω καποια να μπορεσει να με βοηθησει!

 

Πριν απο κανενα μηνα ,ειχα γραψει σ ενα τοπικ σχετικο με τον υπνο.Η μικρη μου ειχε 5 συνεχομενες μερες(νυχτες μαλλον) που ξυπνουσε το βραδυ -γυρω στις τρεις- και εκλαιγε γοερα!

Τελος παντων μεχρι να μπορεσω να καταλαβω τι μπορει να ηταν, δεν το ξαναεκανε.

Την επομενη μερα μου ηρθε περιοδος ,πρωτη φορα κανονικα , μετα απο ενα χρονο θηλασμου.

Τωρα ,που ειναι οι μερες να μου ξαναρθει , η μπεμπα παλι ξυπναει το βραδυ με πολυ κλαμα.

 

Τι συμβαινει;

Πως μπορω να τη βοηθησω;

Αυτο θα γινεται καθε μηνα;

 

Σας παρακαλω απαντηστε γιατι θα τρελαθω....

 

Κορίτσια εγώ δε θηλάζω γιατί γεννήθηκε προωρα το μικρο μου και δεν έπιασε θηλη.εκανα και συνεχίσω μέχρι και τώρα 7 μηνες περιπου αντλησεις. Περίοδος ήρθε το δεύτερο μήνα. Απο τοτε παρατηρησα οτι μια Μερά πριν και την πρωτη Μερά της περιοδου το γάλα είναι μειωμένο άλλα μετα επανέρχεται.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια καλησπερα. Εχω ξαναζητησει τη συμβουλη σας και αλλη φορα στο ιδιο θεμα. Εχω φτασει αισιως στον 9ο μηνα θηλασμου με περιοδο απο τον 6ο μηνα. Δυστυχως ομως βλεπω οτι η παραγωγη μου εχει μειωθει. Αυτες τις μερες περιμενω να αδιαθετησω κ νομιζω ειναι τελειως αδειο. Προσπαθησα να αντλησω με το θηλαστρο (ενα απλο avent χειροκινητο) και αντλησα μονο 20ml!!!!! Μηπως τελικα ηρθε η ωρα για ξενο :(?

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα. Εχω ξαναζητησει τη συμβουλη σας και αλλη φορα στο ιδιο θεμα. Εχω φτασει αισιως στον 9ο μηνα θηλασμου με περιοδο απο τον 6ο μηνα. Δυστυχως ομως βλεπω οτι η παραγωγη μου εχει μειωθει. Αυτες τις μερες περιμενω να αδιαθετησω κ νομιζω ειναι τελειως αδειο. Προσπαθησα να αντλησω με το θηλαστρο (ενα απλο avent χειροκινητο) και αντλησα μονο 20ml!!!!! Μηπως τελικα ηρθε η ωρα για ξενο :(?

 

Η σύμβουλος θηλασμού λέει πως δεν έχει σχέση η παραγωγη με το θηλαστρο σε σχέση με το θηλασμό.επίσης τα απλα θηλαστρα δεν αντλουν καθόλου καλά. Απο το μωρο θα το δεις, αν πειναει και δε χορταινει.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Χαιρετώ σας. Αν μπορέσει η Αγλαϊα ή κάποια άλλη κοπέλα που γνωρίζει να με διαφωτίσει, θα ήταν μεγάλη βοήθεια:

Θηλάζω αποκλειστικά το 2 μηνών κοριτσάκι μου, και χθες μου ήρθε περίοδος. Είχα ενημερωθεί από το site ότι δεν υπάρχει πρόβλημα στο θηλασμό, όμως σήμερα που είναι η 2η μέρα περιόδου, η μικρή προσπαθεί να θηλάσει και εκνευρίζεται, μοιάζει σαν να μην έρχεται αρκετό γάλα. Μπορεί όντως να συμβαίνει αυτό λόγω περιόδου? Πώς μπορώ να το αντιμετωπίσω? Θα συμβαίνει κάθε φορά που έχω περίοδο? Θα ήταν καλό αυτές τις μέρες να πιω τριγωνέλα ή μαραθόσπορο ή μπορεί να προκληθεί υπερπαραγωγή ή παρενέργειες από τα βότανα στο παιδί? Να πω εδώ ότι κάποιες φορές που είχα πιει μαραθόσπορο η μικρή έδειχνε να μην απολαμβάνει το γάλα και θεώρησα ότι ίσως άλλαξε η γεύση.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας! Θέλω πολύ να συνεχίσω τον αποκλειστικό θηλασμο και έχω αγχωθεί με την περίοδο και τις αλλαγές που είδα στο θηλασμό.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...