Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός και περίοδος


manoula

Recommended Posts

Κορίτσια,να σας ρωτήσω κάτι:εδώ και δυο ημέρες έχω δει καφέ υγρά στο σερβιετακι μου και χθες το βράδυ πολυ-πολυ λιγο σκούρο κόκκινο αίματακι με βλενα-σήμερα ελαφρώς χρώματισμενα υγρά λιγο περισσότερα απο οτι συνήθως.εχω γεννήσει εδώ και δυόμιση μήνες φυσιολογικά με επισκληριδιο και θηλαζω αποκλειστικά του τελευταίους δυο.νομιζετε οτι ειναι περίοδος η κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εμενα ξεκινησε ετσι απο τον 5ο μηνα και το ειχα ανα 15 μερες για 2μηνες και μετα μου ηρθε κανονικα περιοδος.η βλεννα διαρκουσε 3 με 5 μερες κ ηταν πραγματικα πολυ εκνευριστικο αυτο καθε τρεις και λθγο

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια,να σας ρωτήσω κάτι:εδώ και δυο ημέρες έχω δει καφέ υγρά στο σερβιετακι μου και χθες το βράδυ πολυ-πολυ λιγο σκούρο κόκκινο αίματακι με βλενα-σήμερα ελαφρώς χρώματισμενα υγρά λιγο περισσότερα απο οτι συνήθως.εχω γεννήσει εδώ και δυόμιση μήνες φυσιολογικά με επισκληριδιο και θηλαζω αποκλειστικά του τελευταίους δυο.νομιζετε οτι ειναι περίοδος η κάτι άλλο;

να σου ζήσει το μπεμπέ σου! κάπως έτσι ήταν εμένα η 1η περίοδος, για μια μέρα μόνο κάτι καφέ-περίπου κόκκινο και την επόμενη μέρα περίοδος που κράτησε για 4 μέρες με λίγο αίμα κ καθόλου πόνο. Η 2η περίοδος όμως με ατελείωτο αίμα κ πόνο!! Εμένα μου ήρθε 20 μέρες μετά τον αποθηλασμό χωρίς χάπι (7 μήνες θήλασα). Βέβαια είναι φυσιολογικό να σου έρθει ακόμα και με αποκλειστικό θηλασμό.

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα,

 

Θηλάζω το μωρό μου που είναι 6,5 μηνών και περίοδος ακόμα δεν έχει έρθει...Υπάρχει κανένας τρόπος να μου έρθει χωρίς να κόψω τον θηλασμό γιατί θέλουμε να ξεκινήσουμε σιγά σιγά για το αδερφάκι του αλλά περίοδος πουθενα :( ήδη τα γεύματα γάλακτος τα έχουμε μειώσει τώρα που ξεκίνησαν στερεές αλλά περίoδος γιοκ :( Λέτε να υπαρχει κανένα πρόβλημα;;;;

yTiOp3.png

 

nzfhp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου kokko, όχι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, γύρω στον 8ο-9ο μήνα επανέρχεται η περίοδος - στον μέσο όρο πάντα- όταν θηλάζεις αποκλειστικά. Εμένα μου ήρθε στους 10 μήνες, νομίζω έχει να κάνει με το πότε θα μειώθεί αισθητά το γάλα, όχι με το που αρχίσουν οι στερεές, τουλάχιστον με μας έτσι έγινε. Τώρα αν έχεις ήδη αντικαταστήσει γεύματα γάλακτος με στερεές μπορεί να σου έρθει πιο σύντομα αλλά γενικά είναι κάτι που ποικίλει από γυναίκα σε γυναίκα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα,

 

Θηλάζω το μωρό μου που είναι 6,5 μηνών και περίοδος ακόμα δεν έχει έρθει...Υπάρχει κανένας τρόπος να μου έρθει χωρίς να κόψω τον θηλασμό γιατί θέλουμε να ξεκινήσουμε σιγά σιγά για το αδερφάκι του αλλά περίοδος πουθενα :( ήδη τα γεύματα γάλακτος τα έχουμε μειώσει τώρα που ξεκίνησαν στερεές αλλά περίoδος γιοκ :( Λέτε να υπαρχει κανένα πρόβλημα;;;;

 

Δε χρειάζεται να μειωνεις γεύματα γάλακτος με την έναρξη στερεών, δεν μιλάμε για ξένο γάλα αλλα για μητρικό το οποιο παραμένει κυρια τροφη όλο το πρώτο έτος.

Η περίοδος διαφέρει πολυ απο γυναίκα σε γυναίκα το ποτε επιστρέφει. Σε κάποιες επιστρέφει ενώ θηλάζουν αποκλειστικα και σε άλλες κάποιους μηνες μετα τον αποθηλασμό.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!

Θέτω μία απορία εκ μέρους μιας φίλης: γνωρίζουμε ότι σε κάποιες γυναίκες υπάρχει πιθανότητα να εμφανιστεί μείωση της ροής κοντά ή κατά τη διάρκεια της περιόδου. Η κοπέλα όμως μου ανέφερε ότι παρατηρεί και αλλαγή στη σύσταση και το διαπίστωσε επειδή το παιδάκι της κάνει γουλιές κατά τη διάρκεια της περιόδου της, έχει ρεψίματα (το μωρό) και της μυρίζουν διαφορετικά. Υπάρχουν αναφορές για αλλαγή στη σύσταση του μητρικού κατά την περίοδο? Είναι φυσιολογικό?

2IW7p3.png

xwifp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τελικά αδιαθέτησα με το που κλείσαμε τους 7 μήνες...Δηλαδή με το που ξεκίνησαν οι στερεές και κόψαμε 3 γεύματα γάλακτος ξεκίνησε και ο κύκλος μου!Στενοχωριέμαι μόνο γιατί το γάλα μου έχει σχεδόν στερέψει...:cry:

yTiOp3.png

 

nzfhp3.png

Link to comment
Share on other sites

γιατί να σου έχει λιγοστέψει το γάλα? δεν δίνεις στήθος κάθε φορά που το μωρό ζητάει? να δίνεις στήθος πριν το γεύμα των στερεών αν νιώθεις ότι λιγοστεύει το γάλα σου. αν και το πιθανότερο είναι να σου έχει μειωθεί η ροή λόγω περιόδου. αυτό κρατάει συνήθως μερικές μέρες πριν την έμμηνο ρύση ή τις πρώτες της ημέρες.

μην απογοητεύεσαι!!!

2IW7p3.png

xwifp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αχχχ έχω και εγώ την αποριούλα μου...!!

Ενώ είχα κανονικά περίοδο δύο μήνες τώρα, αυτό το μήνα δε μου έχει έρθει ακόμα... Είναι φυσιολογικο αυτό? Με τον άντρα μου είμαστε αρκετά προσεκτικοί..

Ο μικρός είναι τώρα 5,5 μηνών και θηλάζουμε αποκλειστικά!

foxfoxsvi20130319_2_My+child+is.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συνεχίστε να είστε προσεκτικοί με το σύζυγο και λογικά η περίοδος θα σου ξαναέρθει σύντομα! Προσωπικά λόγω του αποκλειστικού θεωρώ ότι είναι αναμενόμενες κάποιες μικροκαθυστερήσεις.

2IW7p3.png

xwifp2.png

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δεν μπορώ να τον θηλάζω μέσα στην ημέρα πια γιατί δουλεύω μέχρι αργά :'(. Μόνο πρωί και βράδυ μπορούσα να θηλάζω αλλά έστω και έτσι μου μειώθηκε σιγά σιγά...νομίζω είμαι 1 βηματάκι πριν τον πλήρη αποθηλασμό....Λέτε να έχω ελπίδα να επανέλθει η γαλουχία αν ξαναξεκινήσω να του δίνω όσο πιο πολύ μπορώ γάλα (την νύχτα, και από την ώρα που γυρίζω σπίτι μέχρι να κοιμηθεί...;;;)

yTiOp3.png

 

nzfhp3.png

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δεν μπορώ να τον θηλάζω μέσα στην ημέρα πια γιατί δουλεύω μέχρι αργά :'(. Μόνο πρωί και βράδυ μπορούσα να θηλάζω αλλά έστω και έτσι μου μειώθηκε σιγά σιγά...νομίζω είμαι 1 βηματάκι πριν τον πλήρη αποθηλασμό....Λέτε να έχω ελπίδα να επανέλθει η γαλουχία αν ξαναξεκινήσω να του δίνω όσο πιο πολύ μπορώ γάλα (την νύχτα, και από την ώρα που γυρίζω σπίτι μέχρι να κοιμηθεί...;;;)

 

Το γάλα σου μειώθηκε λογω των λίγων θηλασμων κι όχι λογω της περιόδου.

Οσο λείπεις στη δουλειά θα του δίνουν τις στερεές κι απο την ωρα που μπαίνεις σπίτι δεν ασχολησε εσυ καθόλου με στερεές και δίνεις μόνο στήθος ακόμα κι όταν δεν ζητάει (θα προσφέρεις εσυ δλδ).

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίστε να είστε προσεκτικοί με το σύζυγο και λογικά η περίοδος θα σου ξαναέρθει σύντομα! Προσωπικά λόγω του αποκλειστικού θεωρώ ότι είναι αναμενόμενες κάποιες μικροκαθυστερήσεις.

 

 

Ευχαριστώ!! Τελικά μου ήρθε ρτην Τετάρτη το βράδυ μετά απο 5 μέρες καθυστέρησης!

Ειχα ηρεμήσει λίγο η αλήθεια είναι καθώς διάβασα οτι εάν δεν έχουν μπει οι στερεές τροφές στο διαιτολόγιο του μωρού και θηλάζει αποκλειστικα είναι πολύ δύσκολο να συλλάβεις!

Ευχαριστώ και πάλι!!

foxfoxsvi20130319_2_My+child+is.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Nα ρωτήσω και γω κάτι..ο μπέμπης είναι 9,5 μηνών και περίοδος ακόμη να έρθει. Τέλεια δηλαδή, να μου λείπει και αυτό το βάσανο (πόνοι, άλλαγμα συνέχεια κλπ).

Αν λέω τώρα, αν, (και καλύτερα "Αν" με κεφαλαία) θελήσουμε κάποια στιγμή να προχωρήσουμε για ένα δεύτερο παιδάκι και η κυρία δεν μας κάνει την τιμή να έρθει?

Η αλήθεια είναι ότι το ρωτάω τελείως πληροφοριακά και ίσως γιατί το έχω στο πίσω μέρος του μυαλού μου. Κι αυτό γιατί έχουμε να έρθουμε σε επαφή με το σύζυγο από τότε που έμεινα έγγυος (Μάρτιος του 2012 δηλαδή). Στην εγκυμοσύνη στην αρχή είχα λίγο αιματάκι (ευτυχώς όλα πήγαν μια χαρά) και είπαμε γενικά να το αποφύγουμε (πρωτάρηδες γαρ..). Μετά τα βρήκαμε σκούρα με το μωρό, ο σύζυγος έλειπε όλη μέρα στη δουλειά και σπίτι ήθελε μόνο να κοιμάται, εγώ συνέχεια μόνη, λίγο θέλεις να τρελαθείς? Πού χρόνος και όρεξη για σεξ? Πέρασα και δύσκολες καταστάσεις στην αρχή με το θηλασμό μέχρι να τα κατεφέρω, συν πολλά άλλα που προέκυψαν (χορήγηση στο Διαβαλκανικό φόρμουλας οπότε στην ουσία έκανα μισό επαναγαλακτισμό μετά, σοβαρή πληγή στη θηλή με θεραπείες, γιατρούς, νοσοκομεία, συμβούλους, αντλήσεις κάθε 2 ώρες, κλάματα, πόνο, καθόλου υποστηρικτικό περιβάλλον από την οικογένεια μου για το θηλασμό -ακόμη και τώρα-, καυγάδες με το σύζυγο, μετά ανακαίνιση και μετακόμιση στους 6 μήνες, εκεί τα είδα όλα κορίτσια.. ). Για να μην τα πολυλογώ, με το σύζυγο φυσικά μαλώνουμε συνέχεια (γιατί λείπει, δεν συμμετέχει, οι κλασικοί καυγάδες των ζευγαριών στο πρώτο μωρό -εντάξει, υπάρχουν και οι άντρες-άγγελοι, αλλά πού τέτοια τύχη)! Κοιμόμαστε χώρια, εγώ με το μωρό και αυτός σαλόνι, για να κοιμάται. Άσε που ροχαλίζει κι όλας και ξυπνάει κι εμένα. Ερωτική διάθεση ούτε για πλάκα, εδώ δε δίνουμε ούτε φιλάκι!

Ο γυναικολόγος μου που με είδε πριν 2 βδομάδες (9 μηνών το μωρό) μου είπε ότι η μήτρα μου έχει μικρύνει πάρα πολύ, λόγω των συσπάσεων από τους θηλασμούς και αν θελήσω να κάνω 2ο, να αραιώσω λίγο τους θηλασμούς (εννοείται δεν μου είπε να αποθηλάσω ή κάτι παρόμοιο) για να μου έρθει πρώτα περίοδος και μετά να περάσει κανά 2μηνο 3μηνο για να επανέλεθι η μήτρα στο νορμάλ/αρχικό της μέγεθος.

Εγώ πιστεύω ότι μετά το έτος οι θηλασμοί θα αραιώσουν ούτως ή άλλως, αλλά γενικά δεν έχω σκοπό να αποθηλάσουμε για κανένα λόγο, ούτε καν για 2ο παιδί. Το όνειρό μου είναι να αξιωθώ ν ακάνω tandem, αλλά προς το παρόν δεν έχω σκεφτεί σοβαρά για ένα δεύτερο παιδί. Απλές σκέψεις που φεύγουν αμέσως.

Θεωρητικά πάντα, αν βρούμε χρόνο σιγά σιγά με το σύζυγο, αν βρούμε τους ρυθμούς μας (ποιός ξέρει, μπορεί να μην τους βρούμε ποτέ), πότε έρχεται η περίοδος όταν οι θηλασμοί είναι απεριόριστοι και κατά τη βούληση του παιδιού? Και όντως βρε κορίτσια μικραίνει τόσο πολύ η μήτρα, ε?

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σου ζησει το μωρακι. Νομιζω ειναι περισσοτερο θεμα οργανισμου. Εμενα μου ηρθε στους 5 μηνες με φουλ αποκλειστικο θηλασμο..κ η αληθεια ειναι πως παρολο που ηρθε δεν ητανε σταθερος ο κυκλος αρα ουτε κ η ωορρηξια και ταλαιπωρηθηκαμε λιγο με το δευτερο με την εννοια οτι δεν πετυχαιναμε αυγουλακι. Εχουν συμβει κ εγκυμοσυνες χωρις περιοδο και ας λενε οτι ο θηλασμος ειναι η καλυτερη ανυισυλληψη:-)

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησει το μωρακι. Νομιζω ειναι περισσοτερο θεμα οργανισμου. Εμενα μου ηρθε στους 5 μηνες με φουλ αποκλειστικο θηλασμο..κ η αληθεια ειναι πως παρολο που ηρθε δεν ητανε σταθερος ο κυκλος αρα ουτε κ η ωορρηξια και ταλαιπωρηθηκαμε λιγο με το δευτερο με την εννοια οτι δεν πετυχαιναμε αυγουλακι. Εχουν συμβει κ εγκυμοσυνες χωρις περιοδο και ας λενε οτι ο θηλασμος ειναι η καλυτερη ανυισυλληψη:-)

 

Αυτό πρώτη φορά το ακούω..εγκυμοσύνη χωρίς περίοδο? Πώς βρε παιδιά, έχουμε ωορρηξία χωρίς περίοδο? Φαντάζομαι πας για tandem, ε? Και έμεινες πολύ γρήγορα έγκυος τώρα που βλέπω τα τικεράκια σου. Θηλάζεις κανινικά τώρα, ε?

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Συνηθως εχεις ωορρηξια πριν ερθει η περιοδος. Αλλα.μπορει να κανεις κ κυκλους χωρις ωορρηξια. Ειναι ορμονικα ολα αυτα. Θηλαζουμε ακομη περιπου αφου πλεον δεν εχω γαλα και ειναι περιασοτερο ταλαιπωρια για μενα αφου ποναω αλλα λογω δοαφορων αλλαγων στξ ζωη μας δεν θα τον στρεσαρω με αποθηλασμο. Το δοκιμασα δεν επιασε και ετσι το αφηνω οσο παει..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κοριτσια καλησπερα,

 

μου ηρθε περιοδος στις 38 μερες μετα τον τοκετο και απο τοτε εχω ροζ-κοκκινα υγρα καθε Σαββατο :confused:. Συγκεκριμενα αρχικα ηταν καθε 3 σαββατα μετα καθε 2 και τωρα καθε Σαββατο. Καθε φορα νομιζω οτι μου ερχεται περιοδος, αλλα αντι να εμφανιστει ροη αιματος, την Κυριακη ειμαι καθαρη..

 

Σημερα ειναι Πεμπτη και εχω πονακια φοβαμαι τι θα γινει μεθαυριο παλι....:(

Μου κανει εντυπωση οτι συμβαινει περιοδικα αλλα περιοδος δεν νομιζω να ειναι με τοσο λιγα υγρα κι με τοσο μεγαλη συχνοτητα.

 

Εχω αγχωθει πολυ και την αλλη εβδομαδα θα παω στο γυναικολογο μου αλλα μεχρι τοτε θα με φαει το αγχος.

 

Εχει παθει καμμια κοπελα κατι αναλογο?

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα,

 

μου ηρθε περιοδος στις 38 μερες μετα τον τοκετο και απο τοτε εχω ροζ-κοκκινα υγρα καθε Σαββατο :confused:. Συγκεκριμενα αρχικα ηταν καθε 3 σαββατα μετα καθε 2 και τωρα καθε Σαββατο. Καθε φορα νομιζω οτι μου ερχεται περιοδος, αλλα αντι να εμφανιστει ροη αιματος, την Κυριακη ειμαι καθαρη..

 

Σημερα ειναι Πεμπτη και εχω πονακια φοβαμαι τι θα γινει μεθαυριο παλι....:(

Μου κανει εντυπωση οτι συμβαινει περιοδικα αλλα περιοδος δεν νομιζω να ειναι με τοσο λιγα υγρα κι με τοσο μεγαλη συχνοτητα.

 

Εχω αγχωθει πολυ και την αλλη εβδομαδα θα παω στο γυναικολογο μου αλλα μεχρι τοτε θα με φαει το αγχος.

 

Εχει παθει καμμια κοπελα κατι αναλογο?

 

Καλησπέρα να σου ζήσει το μωράκι σου.Νομίζω πως δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι.Εφόσον γράφεις εδώ θεωρώ ότι θηλάζεις?Αν ναι τότε απλώς είναι ορμονικό το θέμα που όμως δυστυχώς ακόμη & εξετάσεις να κανεις δεν θα βγάλεις άκρη. Και εμένα πριν μου έρθει κανονικά περίοδος στους 6 μήνες (με αποκλειστικό θηλασμό) από τους 4,5 είχα ανά 2 βδομάδες σταθερά για 2-3 μέρες ροζ & καφέ υγρά. Κάποια στιγμή απλώς ήρθε και κανονικό αίμα..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα να σου ζήσει το μωράκι σου.Νομίζω πως δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι.Εφόσον γράφεις εδώ θεωρώ ότι θηλάζεις?Αν ναι τότε απλώς είναι ορμονικό το θέμα που όμως δυστυχώς ακόμη & εξετάσεις να κανεις δεν θα βγάλεις άκρη. Και εμένα πριν μου έρθει κανονικά περίοδος στους 6 μήνες (με αποκλειστικό θηλασμό) από τους 4,5 είχα ανά 2 βδομάδες σταθερά για 2-3 μέρες ροζ & καφέ υγρά. Κάποια στιγμή απλώς ήρθε και κανονικό αίμα..

 

Καταλαβα ευχαριστω για την απαντηση.

 

Θηλαζω αλλα μονο την ημερα μιας και η μικρη μου κοιμαται 8 -10 ωρες τη νυχτα και καπου ειχα διαβασει πως αν δεν θηλαζεις νυχτα γινεται ωορηξια.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα ευχαριστω για την απαντηση.

 

Θηλαζω αλλα μονο την ημερα μιας και η μικρη μου κοιμαται 8 -10 ωρες τη νυχτα και καπου ειχα διαβασει πως αν δεν θηλαζεις νυχτα γινεται ωορηξια.

 

 

Να θεωρήσεις οτι σου ηρθε κανονικα περιοδος αν εχεις ροη πάνω απο 48 ωρες.

 

(Επίσης να φροντίζεις το μωρο σου να κανει 8-12 θηλασμούς)

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
πως να γινει αυτο οταν κοιμαται τοσες ωρες? :confused:

 

Εχεις όλη την ημερα να αναπληρώσεις αυτα που χάνει την νύχτα.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Nα ρωτήσω και γω κάτι..ο μπέμπης είναι 9,5 μηνών και περίοδος ακόμη να έρθει. Τέλεια δηλαδή, να μου λείπει και αυτό το βάσανο (πόνοι, άλλαγμα συνέχεια κλπ).

Αν λέω τώρα, αν, (και καλύτερα "Αν" με κεφαλαία) θελήσουμε κάποια στιγμή να προχωρήσουμε για ένα δεύτερο παιδάκι και η κυρία δεν μας κάνει την τιμή να έρθει?

Η αλήθεια είναι ότι το ρωτάω τελείως πληροφοριακά και ίσως γιατί το έχω στο πίσω μέρος του μυαλού μου. Κι αυτό γιατί έχουμε να έρθουμε σε επαφή με το σύζυγο από τότε που έμεινα έγγυος (Μάρτιος του 2012 δηλαδή). Στην εγκυμοσύνη στην αρχή είχα λίγο αιματάκι (ευτυχώς όλα πήγαν μια χαρά) και είπαμε γενικά να το αποφύγουμε (πρωτάρηδες γαρ..). Μετά τα βρήκαμε σκούρα με το μωρό, ο σύζυγος έλειπε όλη μέρα στη δουλειά και σπίτι ήθελε μόνο να κοιμάται, εγώ συνέχεια μόνη, λίγο θέλεις να τρελαθείς? Πού χρόνος και όρεξη για σεξ? Πέρασα και δύσκολες καταστάσεις στην αρχή με το θηλασμό μέχρι να τα κατεφέρω, συν πολλά άλλα που προέκυψαν (χορήγηση στο Διαβαλκανικό φόρμουλας οπότε στην ουσία έκανα μισό επαναγαλακτισμό μετά, σοβαρή πληγή στη θηλή με θεραπείες, γιατρούς, νοσοκομεία, συμβούλους, αντλήσεις κάθε 2 ώρες, κλάματα, πόνο, καθόλου υποστηρικτικό περιβάλλον από την οικογένεια μου για το θηλασμό -ακόμη και τώρα-, καυγάδες με το σύζυγο, μετά ανακαίνιση και μετακόμιση στους 6 μήνες, εκεί τα είδα όλα κορίτσια.. ). Για να μην τα πολυλογώ, με το σύζυγο φυσικά μαλώνουμε συνέχεια (γιατί λείπει, δεν συμμετέχει, οι κλασικοί καυγάδες των ζευγαριών στο πρώτο μωρό -εντάξει, υπάρχουν και οι άντρες-άγγελοι, αλλά πού τέτοια τύχη)! Κοιμόμαστε χώρια, εγώ με το μωρό και αυτός σαλόνι, για να κοιμάται. Άσε που ροχαλίζει κι όλας και ξυπνάει κι εμένα. Ερωτική διάθεση ούτε για πλάκα, εδώ δε δίνουμε ούτε φιλάκι!

Ο γυναικολόγος μου που με είδε πριν 2 βδομάδες (9 μηνών το μωρό) μου είπε ότι η μήτρα μου έχει μικρύνει πάρα πολύ, λόγω των συσπάσεων από τους θηλασμούς και αν θελήσω να κάνω 2ο, να αραιώσω λίγο τους θηλασμούς (εννοείται δεν μου είπε να αποθηλάσω ή κάτι παρόμοιο) για να μου έρθει πρώτα περίοδος και μετά να περάσει κανά 2μηνο 3μηνο για να επανέλεθι η μήτρα στο νορμάλ/αρχικό της μέγεθος.

Εγώ πιστεύω ότι μετά το έτος οι θηλασμοί θα αραιώσουν ούτως ή άλλως, αλλά γενικά δεν έχω σκοπό να αποθηλάσουμε για κανένα λόγο, ούτε καν για 2ο παιδί. Το όνειρό μου είναι να αξιωθώ ν ακάνω tandem, αλλά προς το παρόν δεν έχω σκεφτεί σοβαρά για ένα δεύτερο παιδί. Απλές σκέψεις που φεύγουν αμέσως.

Θεωρητικά πάντα, αν βρούμε χρόνο σιγά σιγά με το σύζυγο, αν βρούμε τους ρυθμούς μας (ποιός ξέρει, μπορεί να μην τους βρούμε ποτέ), πότε έρχεται η περίοδος όταν οι θηλασμοί είναι απεριόριστοι και κατά τη βούληση του παιδιού? Και όντως βρε κορίτσια μικραίνει τόσο πολύ η μήτρα, ε?

 

Κορίτσια γεια σας και Καλή Χρονιά....

Νομίζω πως η ιστορία μου θα λύσει πάρα πολλές ΑΠΟΡΙΕΣ.

Καταρχήν θηλάζω τη μικρή μου εδώ και 15μιση μήνες και βέβαια η Περίοδος είναι άφαντη....

Είχα αρχίσει να το ψάχνω για πιθανότητα 2ης εγκυμοσύνης με γυναικολόγους, συναντήσεις της la leche και επικοινωνία με την Αγλαία.

Οπότε ξαφνικά πριν 2 μέρες έχοντας κάποια συμπτώματα και επίσης γυναικεία διαίσθηση έκανα ένα τεστ το οποίο βγήκε ΘΕΤΙΚΟ.....

ΑΡΑ κορίτσια οι πιθανότητες για εγκυμοσύνη χωρίς περίοδο συνεχιζουν να είναι υψηλές, ακόμα κ στην ηλικία μου 35+ κ ακόμα κ με περιορισμένες συνευρέσεις...

Ελπίζω να σας κάλυψα σε πολλά....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...