Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός και περίοδος


manoula

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εγω ηθελα να ρωτησω κατι αλλο που καπου το διαβασα αλλα δεν θυμαμαι που. οταν σου ερχετε η περιοδος και εχεις αγορακι επειδη εχεις πλεον και τις θηλυκες σου ορμονες να μην θηλασεις λεει το γιο γιατι του περνας τις ορμονες σου. ισχυει κατι τετοιο????????????

κι εκεί που νομίζεις ότι τα έχεις ακούσει όλα......:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλησπερα μανουλες!η μικρουλα μου εγινε 2μηνων στις 13-12.θηλαζω αποκλειστικα και στις 12-12 μου εμφανιστικε λιγο αιμα και ακομα και σημερα εχω.καθημερινα εχω μια-δυο σταγονες.πιστευετε πως ειναι λοχεια ή περιοδος?

ευχαριστω πολυ!

AnJUp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κι εκεί που νόμιζα ότι δε θα έχω περίοδο μέχρι να αποθηλάσω, μετά τα 2-2,5 χρόνια δηλαδή, αδιαθέτησα τελικά στους 15 μήνες χωρίς να έχω κάποιο σύμπτωμα ότι θα συμβεί. Έτσι ξαφνικά. Σημειωτέον η ημερομηνία έλευσις της περιόδου μου είναι ίδια με την ημερομηνία της τελευταίας περιόδου που είχα πριν την εγκυμοσύνη! Είχα 2 χρόνια ξεγνοιασιάς δηλαδή (μαζί με την εγκυμοσύνη δηλαδή)

w94ip2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εκεί που νόμιζα ότι δε θα έχω περίοδο μέχρι να αποθηλάσω

 

 

Γιατί το νόμιζες αυτό;

Οι νυχτερινοί θηλασμοί σας άλλαξαν καθόλου;

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου, amaretto!

Το παράξενο είναι ότι αδιαθέτησα τώρα που αυξήθηκαν οι βραδινοί θηλασμοί λόγω δοντιών. Από τα Χριστούγεννα και μετά δηλαδή. Γενικά το μωρό μου από 3 μηνών κοιμάται σερί ή έστω με 1 σύντομο ξύπνημα εκτός από τις περιόδους που σκάνε τα δόντια. Κάθε δόντι = 3 ξενύχτια. Τι να πει κανείς; Ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός. Πάντως και την ημέρα αυτές τις 2 βδομάδες αύξησε τους θηλασμούς.

Δεν είχα κανένα πονάκι ως ένδειξη ότι θα αδιαθετούσα.

w94ip2.png
Link to comment
Share on other sites

εγω αδιαθετησα περιπου οταν ηταν 15 μηνων αλλα θηλαζε κανονικα τη νυχτα, ειχαν μειωθει ομως οι πρωινοι, τωρα ειναι 21 μηνων συνεχιζει να θηλαζει νυχτα ειδικα οταν βγαζει δοντι η περιοδος μου ειναι κανονικη

 

τωρα νιωθω οτι εκνευριζεται στο στηθος, μου θυμωνει πολυ κανει να με χτυπησει και λεει μπα που στην γλωσσα του σημαινει μεγαλο, μαλλον εχει μειωθει πολυ η παραγωγη κι εκεινος μου φωναζει κι αλλο πιο πολυ και δεν εχει τοσο οσο θα ηθελε και θυμωνει

 

εγω βεβαια θελω να αποθηλασω τωρα αν γινεται, κουραστηκα βαρεθηκα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

9 + μηνών η μικρή μου θηλάζουμε αποκλειστικά και ακόμα δεν ηρθε. Όμως συμβαίνει το εξής, εδώ και περίπου 10 μέρες ένιωσα τα σχετικά πονάκια ήρθε και μία σταγόνα και λέω να την...έλα όμως που δεν. Χθες πάλι είχα το σχετικό πόνο (όπως πριν την εγκυμοσύνη) λέω πάλι ήρθε, όμως πάλι δεν...Το πρόβλημά μου είναι πως σήμερα νιώθω σαν να έχω (σωματικά, δηλαδή αδυναμία και πονάκια) αλλά δεν ήρθε.... Αυτό είχε συμβεί και κάποια μέρα τον προηγούμενο μήνα... Τί γίνεται βρε κορίτσια???? Σας έχει τύχει???? Μου σπάει τα νεύρα όλο αυτό, αν είναι να έρθει ας έρθει να τελειώνουμε....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πολλές φορές ένιωθα ότι όπου να'ναι θα'ρθει, αλλά δεν ερχόταν. Η τελευταία φορά ήταν μια βδομάδα πριν αδιαθετήσω. Πάντως σταγόνα αίμα δεν είχα δει, Ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός! Θα δεις!

w94ip2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμενα κοριτσια μου ήθρε περιοδος στον 7 μηνα. γενννησα στις 12-2-1012 και μου ήρθε 12-9-2012.ο κυκλος μου ηταν σταθερος πριν την εγκυμονσυνη και αφοτου μου ηρθε περιοδος μετα την γεννα δεν σταθεροποιηθηκε πληρως σχεδον εναν χρόνο με θηλασμο. Υπαρχει περιπτωση να μεινεις εγκυος οσο θηλαζεις; αν, ποιες είναι οι ενδείξεις και τα συμπτωματα, ποτε είναι γονιμες μερες και πως το καταλάβαινουμε; είμαι παντελως ασχετη!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Βρε κορίτσια να πω και γω την απορία μου.....;;;

Γέννησα με φτ στις 05/10/2011 απο τότε θηλαζουμε αποκλειστικά. Στις 03/01/2012 αδιάθετα χωρις κανένα προμηνυμα πόνου ευτυχώς και είχα αρκετό αίμα!! Μου κράτησε ακριβώς 8 μέρες. Περιμένω και γω να αδιαθετησω ξανα στις 03/02/2012..... Αλλα τίποτα. Πριν την εγκυμοσύνη μου η περιοδος μου ήταν ρολόι στις 30 με 31 μέρες ένα μήνα ακριβώς απο την προηγούμενη δηλαδη. Υπάρχει περίπτωση επειδη Θηλαζω να μου κόπηκε;; Και τότε γιατι αδιαθετησα τον Ιανουάριο;; Μηπωσ εκει που μου ηταν ρολοι τωρα να εχω διαταραχές;; Έχει συμβεί σε καμία;;please heeeeelp

age.png

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια να πω και γω την απορία μου.....;;;

Γέννησα με φτ στις 05/10/2011 απο τότε θηλαζουμε αποκλειστικά. Στις 03/01/2012 αδιάθετα χωρις κανένα προμηνυμα πόνου ευτυχώς και είχα αρκετό αίμα!! Μου κράτησε ακριβώς 8 μέρες. Περιμένω και γω να αδιαθετησω ξανα στις 03/02/2012..... Αλλα τίποτα. Πριν την εγκυμοσύνη μου η περιοδος μου ήταν ρολόι στις 30 με 31 μέρες ένα μήνα ακριβώς απο την προηγούμενη δηλαδη. Υπάρχει περίπτωση επειδη Θηλαζω να μου κόπηκε;; Και τότε γιατι αδιαθετησα τον Ιανουάριο;; Μηπωσ εκει που μου ηταν ρολοι τωρα να εχω διαταραχές;; Έχει συμβεί σε καμία;;please heeeeelp

 

Κι εμένα έχει αλλάξει ο κύκλος. Ενώ πριν είχα κάθε 28 μέρες ακριβώς, τώρα έχω κάθε 33-35. Κι ενώ πριν πονούσα πάρα πολυ, τώρα δεν πονάω αλλα έχω πολυ αίμα!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα τίποτα κορίτσια!! Θα αφήσω να περάσει κ αυτη η βδομαδα μετα θα πάρω τηλ τον γυναικολογο μου. Ελπίζω να μου συμβαίνει και μένα Nina-nana μου το ίδιο κ να μην είναι τίποτα άλλο . . . .

age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χαχαχαχαχα!! Όχι Nina-nana μου αυτο σχεδόν το αποκλείω γιατι μια φορα έγινε και αυτη μιση, δεν ολοκληρώθηκε δηλαδη(λόγω πόνου απο μένα)

Άλλωστε έγινε πριν τις 03/01/2012 που αδιαθετησα την πρώτη φορα. Αμαν και τώρα που το σκέφτομαι μήπως έχει περάσει πολυ καιρος απο τότε;;;; Είναι και του Αγ. Βαλεντινου σήμερα.... Μμμμμμ κάτι σκέφτηκα :wink:

Πάντως πέρα απο την πλάκα θα πάρω τον γυναικολογο μου σε λίγες μέρες και θα δούμε....

age.png

Link to comment
Share on other sites

Το μυστήριο έληξε!! Αδιαθετησα σήμερα μετα απο 14 μέρες καθυστέρηση :-(

Έτσι θα είναι τώρα η περιοδος μου;;; Μάλλον πρέπει να πάμε για το δεύτερο για να έρθει στα ίσα της :wink: έτσι είχε συμβεί στην μητέρα μου απ΄οτι μούχει πει!!!

age.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας!!

Ειναι η δευτερη φορα που μου ηρθε περιοδος απο τοτε που γεννησα και ενω την πρωτη ηταν ολα μια χαρα τωρα η κορη μου δεν θελει να θηλασει...ηδη ειχε μειωσει τους θηλασμους με την εισαγωγη στερεων και ειχε σταματησει να ξυπναει τη νυχτα πανω απο μια φορα...εχω ανχωθει γιατι ενω δειχνει οτι θελει μολις καταπιει 2-3 φορες σταματαει και γυρναει αλλου το κεφαλι...δεν θελει με τιποτα..δοκιμασα να της καθυστερισω το γευμα στερεων μηπως και πιει περισοτερο(αν και παντα θηλαζε πριν και μετα απο καθε γευμα στερεων ως τωρα)αλλα τιποτα..Απο χτες το πρωι θηλασε μια φορα αργα τη νυχτα και μια μολις ξυπνησε σημερα το πρωι κι αυτο για 5 λεπτα..

Υπαρχει περιπτωση να αλλαζει κατι στο γαλα?Εννοω στη γευση στη μυρωδια η κατι τετοιο?

και τι γινεται αν συνεχισει ετσι ?Ηδη με ενοχλει το στηθος προσπαθησα να βγαλω με το χερι γτ με θηλαστρο δεν τα καταφερνω και φοβαμαι μην μειωθει το γαλα...ειναι δυνατον μετα απο τοσους μηνες να μειωθει αν αυτη η κατασταση συνεχισει για μερες?

Δεν πιστευα οτι θα αντιμετωπιζα πια προβλημα με το θηλασμο...:(

IZvWp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας!!

Ειναι η δευτερη φορα που μου ηρθε περιοδος απο τοτε που γεννησα και ενω την πρωτη ηταν ολα μια χαρα τωρα η κορη μου δεν θελει να θηλασει...ηδη ειχε μειωσει τους θηλασμους με την εισαγωγη στερεων και ειχε σταματησει να ξυπναει τη νυχτα πανω απο μια φορα...εχω ανχωθει γιατι ενω δειχνει οτι θελει μολις καταπιει 2-3 φορες σταματαει και γυρναει αλλου το κεφαλι...δεν θελει με τιποτα..δοκιμασα να της καθυστερισω το γευμα στερεων μηπως και πιει περισοτερο(αν και παντα θηλαζε πριν και μετα απο καθε γευμα στερεων ως τωρα)αλλα τιποτα..Απο χτες το πρωι θηλασε μια φορα αργα τη νυχτα και μια μολις ξυπνησε σημερα το πρωι κι αυτο για 5 λεπτα..

Υπαρχει περιπτωση να αλλαζει κατι στο γαλα?Εννοω στη γευση στη μυρωδια η κατι τετοιο?

και τι γινεται αν συνεχισει ετσι ?Ηδη με ενοχλει το στηθος προσπαθησα να βγαλω με το χερι γτ με θηλαστρο δεν τα καταφερνω και φοβαμαι μην μειωθει το γαλα...ειναι δυνατον μετα απο τοσους μηνες να μειωθει αν αυτη η κατασταση συνεχισει για μερες?

Δεν πιστευα οτι θα αντιμετωπιζα πια προβλημα με το θηλασμο...:(

 

Δεν νομίζω να επηρεάζεται τόσο πολυ απο την περίοδο. Περίμενε να δεις μήπως είναι μια παροδική φάση.

Τρώει καλα τις στερεες; Πόσες φορές θηλάζει συνολικά;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Είμαι στην αρχή του 3ου μήνα αποκλειστικού θηλασμού και δεν έχω αδιαθετήσει (ευτυχώς). Θηλάζω και κατά τη διάρκεια της νύχτας πάντα. Εδώ και αρκετές μέρες όμως έχω ανοιχτόχρωμα υγρά (αρκετά), έχει τύχει αυτό σε καμία? Ουσιαστικά από τη γέννα και μετά όλο κάτι τρέχει! Λέτε να έρθει περίοδος? Δεν θέλωω :(

Link to comment
Share on other sites

μου ηρθε η πρωτη περιοδος τον περασμενο μηνα ενω θηλαζω.τωρα ομως δεν μου εχει ξαναρθει.εχω 4 μερες καθυστερηση...τι ειναι παλι αυτο;

Το αντράκι μου είναι η ζωή μου!

Link to comment
Share on other sites

μου ηρθε η πρωτη περιοδος τον περασμενο μηνα ενω θηλαζω.τωρα ομως δεν μου εχει ξαναρθει.εχω 4 μερες καθυστερηση...τι ειναι παλι αυτο;

 

Αχου...!Κι εγω το ιδιο ακριβως!Περιμενα την περασμενη Κυριακη και δεν μου χει ερθει ακομα!Αδιαθετησα πρωτη φορα 22.1.

Εχω ψιλοαγχωθει ειναι η αληθεια.Αν δεν ερθει μεχρι την τριτη θα παω για χοριακη!Εκτος αν δεν αντεξω και παρω κανα τεστ!Ουτε να το σκεφτομαι δεν αντεχω....

Ρε κοριτσια ο κυκλος σας μςτα τη γεννα ενω θηλαζετε πως ειναι σε σχεση με πριν?Εμενα ηταν ρολοι και μετα την πρωτη γεννα παλι ρολοι επεστρεψε μετα απο 7 μηνες αλλα μετα αποθηλασα!Οποτε λεω μηπως επηρεαζει ο θηλασμος τον κυκλο?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Είμαι στην αρχή του 3ου μήνα αποκλειστικού θηλασμού και δεν έχω αδιαθετήσει (ευτυχώς). Θηλάζω και κατά τη διάρκεια της νύχτας πάντα. Εδώ και αρκετές μέρες όμως έχω ανοιχτόχρωμα υγρά (αρκετά), έχει τύχει αυτό σε καμία? Ουσιαστικά από τη γέννα και μετά όλο κάτι τρέχει! Λέτε να έρθει περίοδος? Δεν θέλωω :(

fantasy ki εγω ειχα παρα πολλα υγρα και τελικα ειχα κολπιτιδα και εκανα θεραπεια αλλα και πριν αδιαθετησω γινοτανε χαμος!τελειως φυγανε αφου αδιαθετησα!

Link to comment
Share on other sites

Αχου...!Κι εγω το ιδιο ακριβως!Περιμενα την περασμενη Κυριακη και δεν μου χει ερθει ακομα!Αδιαθετησα πρωτη φορα 22.1.

Εχω ψιλοαγχωθει ειναι η αληθεια.Αν δεν ερθει μεχρι την τριτη θα παω για χοριακη!Εκτος αν δεν αντεξω και παρω κανα τεστ!Ουτε να το σκεφτομαι δεν αντεχω....

Ρε κοριτσια ο κυκλος σας μςτα τη γεννα ενω θηλαζετε πως ειναι σε σχεση με πριν?Εμενα ηταν ρολοι και μετα την πρωτη γεννα παλι ρολοι επεστρεψε μετα απο 7 μηνες αλλα μετα αποθηλασα!Οποτε λεω μηπως επηρεαζει ο θηλασμος τον κυκλο?

εμένα δεν μου ήρθε πάντως...έκανα μεν τεστ χθες και βγήκε αρνητικό...ε για να βγήκε αρνητικο με 5 μέρες (χθες) καθυστέρηση ετσι δεν θα είναι???

και εγω αποκλειστικα θηλάζω...πριν 2 βδ ηρθε για μια μερα λίγο καφέ...τι ειναι αυτό?

Το αντράκι μου είναι η ζωή μου!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...