Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός και περίοδος


manoula

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

kasiani εμενα ηρθε στον 8ο μηνα,απο τοτε εχω σχεδον καθε μηνα αλλα οχι σταθερο οπως ηταν προ γεννας,δλδ εχουν περασει και 45 μερες και 28 και 32 κλπ, καθε φορα αλλες μερες την περιμενω και αλλες ερχεται.

Πιστευω πως ειναι φυσιολογικο και θα στρωσει μετα τον αποθηλασμο.:)

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εχω μια ερωτηση στις συναδελφους -θηλαζουσες:P

 

Αδιαθετησα μετα απο 9 μηνες για πρωτη φορα και τωρα εχουν περασει 45 μερες και τιποτα ακομη.

 

Στο μεταξυ εχω και φοβερη λιγουρα για εναλλαγη αλμυρου-γλυκου, που αν συνεχιστει ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΗΚΑ:P

 

Εσας οταν σας ηρθε 1η φορα, η 2η ηρθε κανονικα???

 

 

Emena μου ρθε στους 20 μηνες και για τρεις μηνες ερχοταν ρολοι στις 28 μερες.......τον τεταρτο μηνα εκανε κατι παλαβα κι εμεινα εγκυος σε φαση εκτος γονιμων (υποθετικα) ημερων)

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια μπράβο! και περίοδο και θηλασμό? Εγώ στα 3 παιδιά μόλις αδιαθετούσα μετά από λίγο μου κοβόταν το γάλα. Συγκεκριμένα στους 8 μήνες είδα περίοδο και σε 1 βδομάδα τέλος. Τώρα το 4ο μωρουλίνι είναι 4,5 μηνών και τρέμω μην αδιαθετήσω.

8jPDp3.pngmAB8p3.png
Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια μπράβο! και περίοδο και θηλασμό? Εγώ στα 3 παιδιά μόλις αδιαθετούσα μετά από λίγο μου κοβόταν το γάλα. Συγκεκριμένα στους 8 μήνες είδα περίοδο και σε 1 βδομάδα τέλος. Τώρα το 4ο μωρουλίνι είναι 4,5 μηνών και τρέμω μην αδιαθετήσω.

 

Διάβασε εδώ πώς να αυξήσεις τις πιθανότητες να καθυστερήσει η περίοδος:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=39695

Δεν ξέρω με ποιον τρόπο θήλαζες τα άλλα παιδιά αλλά είναι πολύ πιθανό με την εισαγωγή των στερεών, να περιορίσατε τόσο τους θηλασμούς, ώστε τελικά αποθηλάσατε.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Διάβασε εδώ πώς να αυξήσεις τις πιθανότητες να καθυστερήσει η περίοδος:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=39695

Δεν ξέρω με ποιον τρόπο θήλαζες τα άλλα παιδιά αλλά είναι πολύ πιθανό με την εισαγωγή των στερεών, να περιορίσατε τόσο τους θηλασμούς, ώστε τελικά αποθηλάσατε.

 

Σε ευχαριστώ πολύ. Για αρχή θα μειώσω την πιπίλα. :D

8jPDp3.pngmAB8p3.png
Link to comment
Share on other sites

εγω παλι κοριτσια θηλαζω 5 1/2 μηνεσ και ειδα περιοδο απ τον πρωτο μηνα κανονικοτατα!! λετε για αυτο να δυσκολευτικα να τον σταθεροποιησω(στην αρχη 40 μερεσ εδινα και συμπληρωμα μετα το κοψα)το φοβερο ειναι οτι ενω ποναγα παλιοτερα φριχτα και επερνα πολυ δυνατα χαπια για να με πιασουν τωρα τιποτααααααα περασαν ολοι οι πονοι!!!ελπιζω να κρατησει αυτο!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κορίτσια!

είδα λίγες ροζ σταγόνες σήμερα, 11 μήνες μετά τον τοκετό. συνεχίζουμε κανονικά το θηλασμό.

έτσι έρχεται πρώτη φορά? λίγο-λίγο? να περιμένω κανονική περίοδο δηλαδή ή μπορεί να είναι κάτι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Σισσυ αναλογως....εμενα μου ρθε κανονικα, η μονη διαφορα ηταν οτι ηρθε χωρις καθολου πονο (κατι πολυ ευχαριστο)

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Μανθουλα κι εγω 4 φορες που ειχα περιοδο, πριν ξαναμεινω εγκυος δεν ειχα καθολου πονους, οπως παλια.........μακαρι να ειναι μονιμο!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σ' ευχαριστώ πολύ για τις ευχές!

Να είσαι αισιόδοξη, σε λίγες μέρες όλα θα είναι καλύτερα! Όλες τα έχουμε περάσει και γι' αυτό σε καταλαβαίνουμε απόλυτα!

 

Αυτό με την αδιαθεσία και την μείωση παραγωγής, νομίζω πως δεν ισχύει για όλες τις γυναίκες. Βέβαια, εγώ αδιαθέτησα μόνο 3 φορές, αλλά δεν διαπίστωσα καμία διαφορά στις συνήθειες του μικρού.

 

Το συμπλήρωμα ξένου γάλακτος που αναφέρεις, κατά τη γνώμη μου, μπορεί να φέρει τα αντίθετα αποτελέσματα απ' αυτά που "επιδιώκει" το μωρό σ' αυτή τη φάση. Δηλαδή, θηλάζει για να φέρει την παραγωγή εκεί που θέλει, για να καλύψει τις ανάγκες του. Αν του δώσει συμπλήρωμα, ο στόχος δεν θα επιτευχθεί ποτέ!

 

 

Κατ αρχην εγω ειπα οτι αδιαθετουσα καθε μηνα μετα το σαραντισμα και αναφερθηκα σ εμενα οχι οτι συμβαινει σε ολες τις γυναικες επισης εγω εγραψα οτι συνεβη σ εμενα οσο αναφορα το γαλα και σε οτι μου ειπε ο παιδιατρος μου και απ οτι διαβασες εγω ''επιδιωξα'' αυτο που ηθελε το μωρο και μαλλον πολυ καλα!!!!!;)

Εγραψα την προσωπικη μου εμπειρια δεν εβαλα θεμα προς συζητηση καθως επισης και την συμβουλη μου για να αυξηθει η παραγωγη:lol:

9newp3.png8dIOp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχην εγω ειπα οτι αδιαθετουσα καθε μηνα μετα το σαραντισμα και αναφερθηκα σ εμενα οχι οτι συμβαινει σε ολες τις γυναικες επισης εγω εγραψα οτι συνεβη σ εμενα οσο αναφορα το γαλα και σε οτι μου ειπε ο παιδιατρος μου και απ οτι διαβασες εγω ''επιδιωξα'' αυτο που ηθελε το μωρο και μαλλον πολυ καλα!!!!!;)

Εγραψα την προσωπικη μου εμπειρια δεν εβαλα θεμα προς συζητηση καθως επισης και την συμβουλη μου για να αυξηθει η παραγωγη:lol:

Κι εγώ με βάση την προσωπική μου εμπειρία μίλησα, δεν είμαι ειδικός και σε καμία περίπτωση δεν θέλω να κάνω την έξυπνη.

Συγνώμη αν το σχόλιό μου σε στεναχώρησε. Δεν είναι αυτό που επιδίωκα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε κοριτσια ενοειται οτι καθε οργανισμος λειτουργει διαφορετικα εγω ειχα προ γεννας αλλα και μετα φοβερους πονους δεν ξερω αν επαιξε ρολο, επισης μειθηκε δεν εννοω δεν ειχα και αυτο συνεβη καθε φορα την πρωτη μερα της περιοδου!

 

Αυτο που δεν μπορω ομως να καταλαβω ειναι γιατι αφηνετε το θεμα που εχει βαλει η κοπελα να σχολιαζετε την εμπειρια του αλλου!!!!

9newp3.png8dIOp3.png
Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλησπέρα εγώ έχω την εξής απορία.γέννησα με καισαρική αρχές μάρτη θηλάζω και δίνω συμπλήρωμα και έχω εδώ και 3 μέρες καφέ αίμα μελίγα υπολοίματα (συγνώμη για την περιγραφή)όχι πολύ όμως.π'ηρα τον γιατρό μου και επιμένει ότι αφού θηλάζω δεν αδιαθετώ (καλά αυτός πιστεύει οτι δεν μένεις και έγκυος αφούθηλάζεις)αλλά δεν μου εξηγεί τιείναι και αυτόπου έχω.επίσης έχω πονάκια περιόδου αλλά δεν λέει να κατέβει η ρημάδα.είναι ακριβώς 2μήνες αφού γεννησα/λέτε να με πάει έτσι?

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ έχω μια απορία. Είχα περίοδο στις 35 μέρες μετά τον τοκετό για 10 μέρες διάρκεια και θηλάζω αποκλειστικά. Το αναφέρω στον γυναικολόγο και τη μια μου λέει ότι μάλλον έχεις λίγο γάλα. Του είπα ότι το θηλάζω αποκλειστικά οπότε μάλλον δεν ισχύει. Τοτε μου λέει ότι δεν θα είναι θρεπτικό το γάλα μου, αλλά το μωρό πήρε 1 κιλό σε 4 εβδομάδες σύμφωνα με την τελευταία ζύγιση. Μετά τον έβλεπα και απορούσε. Αληθεύει τιποτα από τα δυο (μείωση της παραγωγής ή μη θρεπτικό γάλα?)? Ανησυχώ γιατί έχω για 2η φορά περίοδο 25 μέρες μετά την πρώτη φορά.

ISGLp2.pngilpPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω μια απορία. Είχα περίοδο στις 35 μέρες μετά τον τοκετό για 10 μέρες διάρκεια και θηλάζω αποκλειστικά. Το αναφέρω στον γυναικολόγο και τη μια μου λέει ότι μάλλον έχεις λίγο γάλα. Του είπα ότι το θηλάζω αποκλειστικά οπότε μάλλον δεν ισχύει. Τοτε μου λέει ότι δεν θα είναι θρεπτικό το γάλα μου, αλλά το μωρό πήρε 1 κιλό σε 4 εβδομάδες σύμφωνα με την τελευταία ζύγιση. Μετά τον έβλεπα και απορούσε. Αληθεύει τιποτα από τα δυο (μείωση της παραγωγής ή μη θρεπτικό γάλα?)? Ανησυχώ γιατί έχω για 2η φορά περίοδο 25 μέρες μετά την πρώτη φορά.

 

 

Μπορεί να υπάρξει μια μικρή μείωση της παραγωγής, η οποία καλύπτεται με περισσότερους θηλασμούς. Το γάλα μια χαρά θρεπτικό είναι, το βλέπεις και μόνη σου.

Νομίζω ότι αίμα πριν τις 40 μέρες θεωρείται ακόμη λόχεια αλλά δεν ξέρω τις ειδικές συνθήκες.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερακοριτσια..αναζητω απαντηση σε ενα προβλημαπου εχει προκυψει..

Γεννησα το μαρτη του 2009 κ απο τοτε βγαζω γαλα με θηλαστρο,λογω νοσηλειας της μικρης..Περιοδος μου ηρθε πρωτη φορα τον νοεμβριο του 2009..κ για τρεις μηνες ειχα περιοδο,καθε μηνα.Μου ηρθε δηλ το Γεναρη κ μετα απο τρεις μηνες ξανα τον Απριλιο στις 20 οπου ειχα κ πολυ αιμα.Πριν απο αυτοειχα παει στο γυναικολογο ο οποιος ειπε το θεικο¨" φταιει η προλακτινη κ δεν ειναι τιποτα..''.Τωρα κ μια εβδομαδα εχω λιγο αιμα ποτε καφε κ ποτε κοκκινο κ πηγα κ σε αλλο γυναικολογο ο οποιος μου εγραψε παρα πολλες εξετασεις ορμονικες κ αλλες κ μου ειπε οτι οταν αποκλειστουν τα αλλα θα το αποδωσει στο θηλασμο ,αλλα ετσι κ αλλιως δεν ειναι πλεον απαραιτητος ο θηλασμος κτλ-αναμενομενο απο γυναικολογο αυτο,οκ το παρακαμπτω-αλλα ειναι παλι παχυ το ενδομητριο,δηλαδη αναμενει καποια στιγμη να μου ερθει περιοδος..

δηλαδη αυτο που εχω τωρα μια εβδομαδα ειναι λεει αιμοραγια κ οχι περιοδος..

ερωτηση:εχει τυχει σε καμια σας;μπορει οντως να συνδεεται με το θηλασμο;κ γινεται την μια να εχω καθε τρεις μηνες κ την αλλη μετα απο15μερες; την βοηθεια σας παρακαλω..

Link to comment
Share on other sites

kalispera manoules!!!eimai k egw nea mama se ena koritsaki 4 mhnwn...Gennithike 4 kila k thn thilazw ews shmera pou einai 4mhnwn,dinontas ths symplirwma elaxistes fores k aytes mono otan eprepe na leipw.Epairne kanonika kila,1 kilo kathe mhna alla ayton pou perase twra phre mono 400gr k tis prohgoumenes meres parathrousa oti dn etrwge poly kala.Den paraponiotan vevaia alla evlepa k to stithos mou dn htan opws paliotera pou prhzotan poly..Shmera meta apo 4mhnes mou irthe k periodos...Kserete ti mporei na ftaiei pou meiwthike to gala mou k an exei na kanei me thn periodo?H irthe h periodos twra epeidh dn etrwge poly to mwro?Stis diatrofikes sinitheies k genika sth zwh mou dn exei allaksei kati k gi ayto mou kanei entypwsh alla to vlepw oti meiwthike ,stenaxwrithika kiolas giati o paidiatros oxi oti anisixe ypervolika alla mou eipe se kathe geyma na toy dinw symplhrwma k tha ithela na to apofygw ayto.Eyxaristw manoulessss!!!!

Link to comment
Share on other sites

Natalakii να σου ζήσει. Μπράβο που τα κατάφερες τόσο καλά μέχρι εδώ. Μην ανησυχείς για την παραγωγή σου. Τις μέρες της περιόδου μπορεί να έχεις μια παροδική μείωση. Αν το μωρό θηλάζει ελεύθερα θα το αναπληρώσει με περισσότερους θηλασμούς. Και για το βάρος, να ξέρεις ότι μετά τον 3ο μήνα ο ρυθμός ανάπτυξης μειώνεται και βάζουν λιγότερο βάρος/μήνα αλλιώς θα γινόντουσαν γιγαντάκια:lol:

 

Η δικιά μου ερώτηση τώρα:

Η Σοφία είναι 13 μηνών. Μου ήρθε περίοδος πρώτη φορά όταν ήταν 9 μηνών -τον Γενάρη- και από τότε κανονικά κάθε μήνα. Όμως, τις πρώτες 24-48 λωρες έχω πάρα πολύ αίμα -πλημμύρα- και μετά για 1-2 μέρες λίγο και για καμιά 10αρια ακόμα και βάλε μερικές σταγόνες καφέ.

Η γυναικολόγος που τη ρώτησα (πριν 3 μήνες) είπε ότι είναι μάλλον ορμονικό αλλά επειδή ακόμα είμαι σε φάση λεχωιδας δεν το αξιολογούμε. Αν επιμείνει βλέπουμε.

Έχει καμιά αντίστοιχο πρόβλημα? ή ξέρει κάτι περί αυτού?:confused:

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλησπέρα εγώ έχω την εξής απορία.γέννησα με καισαρική αρχές μάρτη θηλάζω και δίνω συμπλήρωμα και έχω εδώ και 3 μέρες καφέ αίμα μελίγα υπολοίματα (συγνώμη για την περιγραφή)όχι πολύ όμως.π'ηρα τον γιατρό μου και επιμένει ότι αφού θηλάζω δεν αδιαθετώ (καλά αυτός πιστεύει οτι δεν μένεις και έγκυος αφούθηλάζεις)αλλά δεν μου εξηγεί τιείναι και αυτόπου έχω.επίσης έχω πονάκια περιόδου αλλά δεν λέει να κατέβει η ρημάδα.είναι ακριβώς 2μήνες αφού γεννησα/λέτε να με πάει έτσι?

 

Να σου απαντήσω ακριβώς δεν ξέρω. Μην αγχώνεσαι όμως, κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός. Αλλά... μήπως ν'αλλάξεις γιατρό? (λέω εγώ τώρα)!:wink:

8jPDp3.pngmAB8p3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια βλέπω είμαστε αρκετές με θέμα στη περίοδο, εγώ θηλάζω 13 μήνες κ έχω περίοδο από τον 3ο μήνα, στην αρχή είχα κάθε 15 μέρες, μέτα τους 8 μήνες έγινε κάθε 40 μέρες και αυτον τον μήνα είχα επί μία εβδομάδα καφέ και την επόμενη αίμα αλλα όχι κανονικη ροή. ο δικός μου γυναικολόγος μου είπε ότι όσο θηλάζω η περίοδος κάνει ότι θέλει κ να μην δίνω καμία σημασία

 

iTLNp3.pnguQzNp3.png

 

If my heart can become pure and simple, like that of a child, I think there probably can be no greater happiness than this. -- Kitaro Nishida

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ελιζα και μενα μου συμβενει κατι παρομοιο ...εχω αδιαθετησει απ το πρωτο μηνα και πραγματικα τισ πρωτεσ 48ωρεσ το αιμα ρεει υπερβολικα αφου φοβαμε να κατσω καπου γιατι συνηθως αφηνω σημαδια...μετα για 2 μερεσ φυσιολογικα και συνολο μου κρατανε 8 με 10μερεσ με ελφρα καφε.επισησ 1φορα που κρατησαν λιγοτερεσ μερες αδιθετησα ξανα μετα απο 10 μερεσ:mad:

πηγα στη γυναικολογο μου και μου ειπε οτι ειναι φυσιολογικεσ ορμονικεσ διαταραχεσ να μην ανυσηχω και οτι με τον καιρο θα φτιαξει αν οχι μπορω να παρω μια αγωγη (που εγω δεν θελω)και ετσι το αφησαμε...νομιζω οτι δεν ειναι τιποτα ...εγω δεν ανησυχω απλα με κουραζει λιγο.....τωρα τι να σου πω δεν ειμαι και γιατροσ απλα την προσωπικη μου [/url]εμπειρια σου γραψα ανα αυτο σε βοηθαει...:)

c0oqp3?r=1275426121

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...