Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός και περίοδος


manoula

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμένα μου είχε έρθει περίοδο όταν η μικρή ήταν σχεδόν 7μηνών στις πρώτες μας διακοπές΄.Η περίοδος μου σταθεροποιήθηκε όταν σχεδόν η μικρή έκλεισε τα 2και κάποιες διακύμανσεις ακόμα τις έχω .Έίναι διαφορετική βέβαια η και η ένταση της περιόδου αλλά και οι μέρες που διαρκεί.:roll:Πάντως ήταν πολύ καλύτερα χωρίς την περίοδο.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημερα, η μπέμπα μου σήμερα έγινε 3 μηνών και τη θηλάζω αποκλειστικά. Τα γεύματά της είναι κατά μέσο όρο 7 την ημέρα, οπωσδήποτε ένα μεταμεσονύκτιο.

Εδώ και τρεις ημέρες το μωρό δεν ησυχάζει καθόλου, κλαίει και κοιμάται ελάχιστα. Τα γεύματά της συνεχίζονται κανονικά, κάθεται όμως περισσότερο στο στήθος.

Τη νύχτα σηκώθηκα να τη θηλάσω και όταν πήγα στην τουαλέτα είχα αίμα, το οποίο συνεχίζεται και τώρα το πρωί, στο σκούπισμα, χωρίς ροή. Επίσης, ενώ το στήθος μου τις νύχτες γέμιζε και το καταλάβαινα, δεν γίνεται το ίδιο από προχθές... Στο μεταξύ, η μικρή δεν ησυχάζει καθόλου....

Την παιδίατρο αποφεύγω να την πάρω και να την ρωτήσω τι συμβαίνει διότι μου είπε πως αν μου έρθει περίοδος το γάλα μου θα αραιώσει και ίσως χρειαστεί να προσθέσουμε συμπλήρωμα, κάτι που θα αποφύγω μέχρις εσχάτων....

Έχετε παρόμοια εμπειρία?:-( Πως το αντιμετωπίσατε?

Πεινάμε περισσότερο από την έλλειψη αγάπης και εκτίμησης σ΄αυτό τον κόσμο, παρά από την έλλειψη τροφής. Η αγάπη καρπίζει όλες τις εποχές και ο καρπός της είναι προσιτός σε όλους. (Mother Tereza)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλημερα, η μπέμπα μου σήμερα έγινε 3 μηνών και τη θηλάζω αποκλειστικά. Τα γεύματά της είναι κατά μέσο όρο 7 την ημέρα, οπωσδήποτε ένα μεταμεσονύκτιο.

Εδώ και τρεις ημέρες το μωρό δεν ησυχάζει καθόλου, κλαίει και κοιμάται ελάχιστα. Τα γεύματά της συνεχίζονται κανονικά, κάθεται όμως περισσότερο στο στήθος.

Τη νύχτα σηκώθηκα να τη θηλάσω και όταν πήγα στην τουαλέτα είχα αίμα, το οποίο συνεχίζεται και τώρα το πρωί, στο σκούπισμα, χωρίς ροή. Επίσης, ενώ το στήθος μου τις νύχτες γέμιζε και το καταλάβαινα, δεν γίνεται το ίδιο από προχθές... Στο μεταξύ, η μικρή δεν ησυχάζει καθόλου....

Την παιδίατρο αποφεύγω να την πάρω και να την ρωτήσω τι συμβαίνει διότι μου είπε πως αν μου έρθει περίοδος το γάλα μου θα αραιώσει και ίσως χρειαστεί να προσθέσουμε συμπλήρωμα, κάτι που θα αποφύγω μέχρις εσχάτων....

Έχετε παρόμοια εμπειρία?:-( Πως το αντιμετωπίσατε?

Καταρχήν να χαίρεσαι το μωράκι σου!

Λοιπόν κατά τη γνώμη μου πάντα και την εμπειρία μου (δεν είμαι ειδικός), αυτό που περιγράφεις δεν θα το απέδιδα στην αδιαθεσία σου αλλά σε άλμα ανάπτυξης που περνάει η μικρούλα σου. Τα ίδια έκανε και ο δικός μου στις 40 μέρες, μετά 3 μηνών και μετά όταν μπήκε στον 6ο. Η λύση είναι μία: το μωρό στο στήθος όσο θέλει και όποτε θέλει. Κάνεις και λίγη υπομονή μερικές μερούλες και θα μπει και πάλι σε μία "ρουτίνα".

Για το στήθος σου, παρακολούθησέ το, αλλά δεν νομίζω ότι πρέπει να ανησυχείς. Αργά ή γρήγορα η παραγωγή προσαρμόζεται στις απαιτήσεις και δεν θα το αισθάνεσαι το ίδιο όπως τον πρώτο καιρό.

Για την παιδίατρο δεν θα κάνω κανένα σχόλιο... τίποτα πια απ' τις αηδίες που λένε δεν μου κάνει εντύπωση...:?

Link to comment
Share on other sites

Sonar σ΄ευχαριστώ πολύ, θα κάνω υπομονή, ελπίζω να στρώσει η κατάσταση... Απόψε πάλι έσκασε στο κλάμα... Τώρα ευτυχώς κοιμάται!

Καλή λευτεριά! :)

Πεινάμε περισσότερο από την έλλειψη αγάπης και εκτίμησης σ΄αυτό τον κόσμο, παρά από την έλλειψη τροφής. Η αγάπη καρπίζει όλες τις εποχές και ο καρπός της είναι προσιτός σε όλους. (Mother Tereza)

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ απολύτως με τη Σόναρ, κι εμείς στους 3 μήνες περάσαμε μεγάλο άλμα.

 

Πάντως υπάρχει περίπτωση λόγω της περιόδου να υπάρξει μία μικρή μείωση της παραγωγής, η οποία όμως σε 2-3 24ωρα επανέρχεται κανονικά! εσύ θήλαζε όσο ζητά το μωρό, και αν χρειάζεται κάνε και εναλλαγές στο στήθος

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα !!!!

 

Πιστευω οτι ο λογος που κλαιει το μωρακι σου ειναι γιατι οταν αδιαθετουμε μειωνετε λιγο η παραγωγη μας μην το βαζεις κατω εγω αδιαθετουσα καθε μηνα μετα της 40 μερες αυτο ομως δεν μ εμποδισε να θηλασω 9 1/2 μηνες! και θα θηλαζα ακομα αν δεν με ειχε δαγκωσει !!!

 

Κανε λιγο υπομονη αν δεις οτι κλαιει πολυ το μωρακι σου και θεωρεις οτι δεν χορταινει μπορεις να του δωσεις λιγο συμπληρωμα αλλα να ξερεις οτι θα αυξηθει συντομα η παραγωγη σου!!!!!!

Θα σου προτεινα αυτες τις μερες να εμπλουτισεις την διατροφη σου με σουπες εγω αυτο εκανα και δεν χρειαστηκε να δωσω καθολου συμπληρωμα!!!!!

9newp3.png8dIOp3.png
Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ απολύτως με τη Σόναρ, κι εμείς στους 3 μήνες περάσαμε μεγάλο άλμα.

 

Πάντως υπάρχει περίπτωση λόγω της περιόδου να υπάρξει μία μικρή μείωση της παραγωγής, η οποία όμως σε 2-3 24ωρα επανέρχεται κανονικά! εσύ θήλαζε όσο ζητά το μωρό, και αν χρειάζεται κάνε και εναλλαγές στο στήθος

 

 

Palladin σ΄ευχαριστώ πολύ, σήμερα με τάραξε η μικρή... θήλασε στις 12:50, στις 14:50, στις 16:00, στις 17:10, στις 18:15... Αλλά νομίζω πως μειώθηκε το κλάμα της από χθες, θα κάνω υπομονή, εξάλλου είναι για το καλό της!

Καλό βράδυ! :)

Πεινάμε περισσότερο από την έλλειψη αγάπης και εκτίμησης σ΄αυτό τον κόσμο, παρά από την έλλειψη τροφής. Η αγάπη καρπίζει όλες τις εποχές και ο καρπός της είναι προσιτός σε όλους. (Mother Tereza)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα !!!!

 

αυτο ομως δεν μ εμποδισε να θηλασω 9 1/2 μηνες!

 

Σ΄ευχαριστώ, να είσαι καλά! Και εγώ έχω βάλει ένα παρόμοιο στόχο! Μακάρι να καταφέρουμε να φτάσουμε 9-10 μήνες αποκλειστικού θηλασμού!

 

Θα σου προτεινα αυτες τις μερες να εμπλουτισεις την διατροφη σου με σουπες εγω αυτο εκανα και δεν χρειαστηκε να δωσω καθολου συμπληρωμα!!!!!

 

Σ΄ευχαριστω, δε σκέφτηκα να φάω σουπίτσα αυτές τις μέρες, λόγω ζέστης! Αύριο κιόλας θα κάνω γιουβαρλάκια! ! !

Πεινάμε περισσότερο από την έλλειψη αγάπης και εκτίμησης σ΄αυτό τον κόσμο, παρά από την έλλειψη τροφής. Η αγάπη καρπίζει όλες τις εποχές και ο καρπός της είναι προσιτός σε όλους. (Mother Tereza)

Link to comment
Share on other sites

Σ΄ευχαριστω, δε σκέφτηκα να φάω σουπίτσα αυτές τις μέρες, λόγω ζέστης! Αύριο κιόλας θα κάνω γιουβαρλάκια! ! !
μπορείς απλά να πίνεις άφθονο νερό, δεν είναι απαραίτητη η σούπα, αρκεί να καταναλώνεις αρκετά υγρά!

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να ρωτησω το εξης δυο μερες τωρα οταν βαζω τη μικρη να θηλασει με πονανε αρκετα οι θηλες ευτυχως για λιγο στην αρχη.Επειδη περιμενω να αδιαθετησω εχει σχεση?Μηπως ειναι απο αυτο ο πονος?

2xgIp3.png1RTwp3.png
Link to comment
Share on other sites

εσύ θήλαζε όσο ζητά το μωρό, και αν χρειάζεται κάνε και εναλλαγές στο στήθος

 

 

Palladin και πάλι σ΄ευχαριστώ, ήθελα να σε ρωτήσω, τι εννοείς να κάνω εναλλαγές στο στήθος? Την ώρα που θηλάζει από το ένα στήθος να την αλλάζω στο άλλο?

Γιατί μέχρι σήμερα θηλάζω από ένα στήθος κάθε φορά, ποτέ δεν έκανα εναλλαγή... Και ανη μπέμπα μου ζητούσε να ξαναφάει σε σύντομο χρονικό διάστημα (μέσα σε μισή ώρα, τρία τέταρτα,) την έβαζα πάλι από το ίδιο που είχε θηλάσει πριν. Έκανα λάθος? Από την πρώτη εβδομάδα, αυτή την τακτική ακολουθώ...

Επίσης, να κάνω εναλλαγές πάντα ή τώρα που περνάμε αυτή τη φάση?

 

Και πάλι ευχαριστώ!Καλημέρα! :)

Πεινάμε περισσότερο από την έλλειψη αγάπης και εκτίμησης σ΄αυτό τον κόσμο, παρά από την έλλειψη τροφής. Η αγάπη καρπίζει όλες τις εποχές και ο καρπός της είναι προσιτός σε όλους. (Mother Tereza)

Link to comment
Share on other sites

Palladin και πάλι σ΄ευχαριστώ, ήθελα να σε ρωτήσω, τι εννοείς να κάνω εναλλαγές στο στήθος? Την ώρα που θηλάζει από το ένα στήθος να την αλλάζω στο άλλο?

Γιατί μέχρι σήμερα θηλάζω από ένα στήθος κάθε φορά, ποτέ δεν έκανα εναλλαγή... Και ανη μπέμπα μου ζητούσε να ξαναφάει σε σύντομο χρονικό διάστημα (μέσα σε μισή ώρα, τρία τέταρτα,) την έβαζα πάλι από το ίδιο που είχε θηλάσει πριν. Έκανα λάθος? Από την πρώτη εβδομάδα, αυτή την τακτική ακολουθώ...

Επίσης, να κάνω εναλλαγές πάντα ή τώρα που περνάμε αυτή τη φάση?

 

Και πάλι ευχαριστώ!Καλημέρα! :)

 

Εκτός αν υπάρχει πρόβλημα υπερπαραγωγής, ο σωστός τρόπος να θηλάζεις είναι να προσφέρεις το ένα στήθος, αφήνεις να πιει όσο θέλει και προσφέρεις και το δεύτερο στήθος. Πίνει όσο θέλει και ξαναπροσφέρεις το πρώτο, κ.ο.κ. μέχρι να σταματήσει να ενδιαφέρεται. Στον επόμενο θηλασμό, ξεκινάς από το άλλο στήθος.

Αν ακολουθήσεις αυτή την τακτική, ίσως η μικρή σου σταματήσει να κάνει τόσο κοντινά γεύματα.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Palladin και πάλι σ΄ευχαριστώ, ήθελα να σε ρωτήσω, τι εννοείς να κάνω εναλλαγές στο στήθος? Την ώρα που θηλάζει από το ένα στήθος να την αλλάζω στο άλλο?

Γιατί μέχρι σήμερα θηλάζω από ένα στήθος κάθε φορά, ποτέ δεν έκανα εναλλαγή... Και ανη μπέμπα μου ζητούσε να ξαναφάει σε σύντομο χρονικό διάστημα (μέσα σε μισή ώρα, τρία τέταρτα,) την έβαζα πάλι από το ίδιο που είχε θηλάσει πριν. Έκανα λάθος? Από την πρώτη εβδομάδα, αυτή την τακτική ακολουθώ...

Επίσης, να κάνω εναλλαγές πάντα ή τώρα που περνάμε αυτή τη φάση?

 

Και πάλι ευχαριστώ!Καλημέρα! :)

 

 

Αυτο που εκανα εγω παντως ηταν καθε γευμα και διαφοτετικο στηθος βεβαια καθε φορα θηλαζε μονο απο το ενα στο επομενο γευμα του εδινα το αλλο ...

Να πινεις πολλα υγρα και σουπιτσες!!!!

9newp3.png8dIOp3.png
Link to comment
Share on other sites

Palladin και πάλι σ΄ευχαριστώ, ήθελα να σε ρωτήσω, τι εννοείς να κάνω εναλλαγές στο στήθος? Την ώρα που θηλάζει από το ένα στήθος να την αλλάζω στο άλλο?

Γιατί μέχρι σήμερα θηλάζω από ένα στήθος κάθε φορά, ποτέ δεν έκανα εναλλαγή... Και ανη μπέμπα μου ζητούσε να ξαναφάει σε σύντομο χρονικό διάστημα (μέσα σε μισή ώρα, τρία τέταρτα,) την έβαζα πάλι από το ίδιο που είχε θηλάσει πριν. Έκανα λάθος? Από την πρώτη εβδομάδα, αυτή την τακτική ακολουθώ...

Επίσης, να κάνω εναλλαγές πάντα ή τώρα που περνάμε αυτή τη φάση?

 

Και πάλι ευχαριστώ!Καλημέρα! :)

όπως είπε και η Αμαρέτο, όταν αφήσει το μωρό μόνο του το στήθος (δεν το διακόπτουμε εννοείται την ώρα που τρώει) προσφέρουμε και το άλλο. Αν περνάει άλμα ανάπτυξης, είναι πιθανόν να φάει και από τα δύο, και μπορεί ύστερα από λίγο να ξαναπεινάσει, οπότε ξαναδίνεις το πρώτο. Πάντως αυτές οι φάσεις της τρελής μάσας κρατάν 2-3 μέρες, μετά η παραγωγή προσαρμόζεται και γυρνάμε στους παλιούς ρυθμούς.

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια τα φωτα σας..εχουν περασει σχεδον 10μηνες απο τοτε που γεννησα και την μικρουλα μου την θηλαζω.βεβαια οι θηλασμοι εχουν αραιωσει καθοτι τρωει και στερεες αλλα θηλαζει περιπου τρεις φορες την νυκτα.την πρωταπριλια μου ηρθε περιοδος αλλα μεχρι και σημερα δεν εχει ερθει.υπαρχει περιπτωση να μην ερθει?ειναι φυσιολογικο αυτο?

YZ36p2.png

OZiRp2.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια τα φωτα σας..εχουν περασει σχεδον 10μηνες απο τοτε που γεννησα και την μικρουλα μου την θηλαζω.βεβαια οι θηλασμοι εχουν αραιωσει καθοτι τρωει και στερεες αλλα θηλαζει περιπου τρεις φορες την νυκτα.την πρωταπριλια μου ηρθε περιοδος αλλα μεχρι και σημερα δεν εχει ερθει.υπαρχει περιπτωση να μην ερθει?ειναι φυσιολογικο αυτο?

 

 

Σου είπε ψέμματα η περίοδος :mrgreen:

Ίσως σου πάρει λίγο καιρό ακόμη (μήνες) για να στρώσεις, γι'αυτό πρόσεχε την αντισύλληψη σου :wink:

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

areti32 κι εμενα μου ηρθε περιοδος οταν ο χαρης ηταν στον 11ο μηνα και ενω ειχα κυκλο 28 ημερων πριν γεννησω μου ηρθε μετα απο 35 μερες ξανα περιοδος (στο μεταξυ ειχαν σπασει τα νευρα μου και εκανα και 3 τεστ εγκυμοσυνης!)

iD56p3.pnglk6hp3.png
Link to comment
Share on other sites

Sonar σ΄ευχαριστώ πολύ, θα κάνω υπομονή, ελπίζω να στρώσει η κατάσταση... Απόψε πάλι έσκασε στο κλάμα... Τώρα ευτυχώς κοιμάται!

Καλή λευτεριά! :)

Σ' ευχαριστώ πολύ για τις ευχές!

Να είσαι αισιόδοξη, σε λίγες μέρες όλα θα είναι καλύτερα! Όλες τα έχουμε περάσει και γι' αυτό σε καταλαβαίνουμε απόλυτα!

Καλημερα !!!!

 

Πιστευω οτι ο λογος που κλαιει το μωρακι σου ειναι γιατι οταν αδιαθετουμε μειωνετε λιγο η παραγωγη μας μην το βαζεις κατω εγω αδιαθετουσα καθε μηνα μετα της 40 μερες αυτο ομως δεν μ εμποδισε να θηλασω 9 1/2 μηνες! και θα θηλαζα ακομα αν δεν με ειχε δαγκωσει !!!

 

Κανε λιγο υπομονη αν δεις οτι κλαιει πολυ το μωρακι σου και θεωρεις οτι δεν χορταινει μπορεις να του δωσεις λιγο συμπληρωμα αλλα να ξερεις οτι θα αυξηθει συντομα η παραγωγη σου!!!!!!

Θα σου προτεινα αυτες τις μερες να εμπλουτισεις την διατροφη σου με σουπες εγω αυτο εκανα και δεν χρειαστηκε να δωσω καθολου συμπληρωμα!!!!!

Αυτό με την αδιαθεσία και την μείωση παραγωγής, νομίζω πως δεν ισχύει για όλες τις γυναίκες. Βέβαια, εγώ αδιαθέτησα μόνο 3 φορές, αλλά δεν διαπίστωσα καμία διαφορά στις συνήθειες του μικρού.

 

Το συμπλήρωμα ξένου γάλακτος που αναφέρεις, κατά τη γνώμη μου, μπορεί να φέρει τα αντίθετα αποτελέσματα απ' αυτά που "επιδιώκει" το μωρό σ' αυτή τη φάση. Δηλαδή, θηλάζει για να φέρει την παραγωγή εκεί που θέλει, για να καλύψει τις ανάγκες του. Αν του δώσει συμπλήρωμα, ο στόχος δεν θα επιτευχθεί ποτέ!

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια ερωτηση στις συναδελφους -θηλαζουσες:P

 

Αδιαθετησα μετα απο 9 μηνες για πρωτη φορα και τωρα εχουν περασει 45 μερες και τιποτα ακομη.

 

Στο μεταξυ εχω και φοβερη λιγουρα για εναλλαγη αλμυρου-γλυκου, που αν συνεχιστει ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΗΚΑ:P

 

Εσας οταν σας ηρθε 1η φορα, η 2η ηρθε κανονικα???

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...