Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΙΒΛΙΑ ΕΥΧΩΝ - φωτογραφίες απο βιβλία ευχών


manoula24

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 745
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλησπέρα!!

 

μπορει καποιος να με ενημερωσει που μπορουμε να βρουμε οικονομικα βιβλια ευχων? ειχα βρει ενα στο μακρο, πολυ οικονομικο..7 ευρω αν δεν κανω λαθος αλλα ηταν σχετικα απλο..καθε προτσαη δεκτη! ευχαριστω!

 

Δεν έχω δει πουθενά κάτι τόσο οικονομικό. Πάρε από ένα βιβλιοπωλείο ένα όμορφο ''τετράδιο'' με σκληρό και όμορφο εξώφυλλο και λευκά φύλλα (χωρίς γραμμές) ή ένα με μονόχρωμο εξώφυλλο και στόλισε το λιγάκι εσύ.

Μπορείς να το φτιάξεις και από την αρχή, αλλά θα στοιχίσει παραπάνω.

 

να ρωτησω κατι?που βαζουμε το βιβλιο ευχων στη βαφτιση κ που ξερουμε οτι θα γραψουν?

 

Aν κάνεις μετά τραπέζι, το βάζεις εκεί. Εγώ (και οι περισσότερες κοπέλες) το είχα στο χώρο που έγινε μετά το πάρτυ, είχα κάνει τραπέζι ευχών με ζαχαρωτά και το βιβλίο. Το είχα βάλει σε κεντρικό σημείο του χώρου, όπου έγινε το πάρτυ. Το βάζουν και στην είσοδο.

Αν δεν κάνεις τραπέζι, θα έλεγα να το έχεις στην εκκλησία κοντά στις μπομπονιέρες. Απλά ίσως είναι λίγο χρονοβόρο να γράψει ο κόσμος.

Τραπέζι ευχών μπορείς να κάνεις και στην εκκλησία, αν δε θέλεις να είναι σκέτο το βιβλίο.

EkcAp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα σε όλες τις μανούλες!!!Έχω και εγώ μια απορία που ίσως μπορείτε να μου λύσετε.Μήπως ξέρετε πώς γίνονται τα βιβλία ευχών που έχουν σχήμα πχ φορεμα,καράβι κτλ?πώς κόβουν τα χαρτια και τα χαρτόνια σε οτι σχήμα θέλουν?Υπάρχουν κάπου οδηγίες ή να το ξεχάσω και να παραγγείλω από κάποια κοπέλα που ασχολείται με scrapbooking να μου το κάνει?50 ευρώ περίπου τα κοστολογούν χωρίς εσωτερική διακόσμηση και 70 με.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
  • 4 εβδομάδες μετά...
Καλημέρα σε όλες τις μανούλες!!!Έχω και εγώ μια απορία που ίσως μπορείτε να μου λύσετε.Μήπως ξέρετε πώς γίνονται τα βιβλία ευχών που έχουν σχήμα πχ φορεμα,καράβι κτλ?πώς κόβουν τα χαρτια και τα χαρτόνια σε οτι σχήμα θέλουν?Υπάρχουν κάπου οδηγίες ή να το ξεχάσω και να παραγγείλω από κάποια κοπέλα που ασχολείται με scrapbooking να μου το κάνει?50 ευρώ περίπου τα κοστολογούν χωρίς εσωτερική διακόσμηση και 70 με.

H το παιρνεις μονοι σου απο καποιο site on line και το διακοσμεις, ή απευθυνεσαι σε κοπελα που ασχολειται. Να το κοψεις μονη σου ειναι πολυ δυσκολο εως ακατορθωτο :wink: .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σε όλες τις μανούλες!!!Έχω και εγώ μια απορία που ίσως μπορείτε να μου λύσετε.Μήπως ξέρετε πώς γίνονται τα βιβλία ευχών που έχουν σχήμα πχ φορεμα,καράβι κτλ?πώς κόβουν τα χαρτια και τα χαρτόνια σε οτι σχήμα θέλουν?Υπάρχουν κάπου οδηγίες ή να το ξεχάσω και να παραγγείλω από κάποια κοπέλα που ασχολείται με scrapbooking να μου το κάνει?50 ευρώ περίπου τα κοστολογούν χωρίς εσωτερική διακόσμηση και 70 με.

 

εχεις πμ.

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να θελω να παρεξηγηθω και με σεβασμο στις γνωμες ολων σας θα σας πω την δικη μου αποψη για τα χειροποιητα γενικα. Δεν θυμαμαι που ακριβως το διαβασα σημερα αλλα πριν 2 χρονια περιπου με μεγαλυτερη ανεση ελεγες σε καποιον κανε μου κατι. τωρα λογο του οτι εχουμε κριση ολα μας φαινονται βουνο και πανακριβα. Ακουω συχνα το "ελα μωρε τι κανουν και αυτες και θελουν τοσα" και πραγματικα στεναχωριεμαι που υπαρχει αυτη η εντυπωση. Οτι και αν κανουν ειναι η δουλεια τους. Τα υλικα που χρησιμοποιουνται δεν ειναι φτηνα αν θελεις να κανεις καλη δουλεια που θα αντεξει στο χρονο. Το χειροποιητο κοστιζει και οποιος δεν εχει κανει κατι μονος του ειτε κοσμημα, κεντημα, ραψιμο κτλ ευκολα δεν μπορει αν καταλαβει ποσες εργατοωρες χρειαζεται κατι για να γινει. Εγω φτιαχνω και βιβλια ευχων σε σχηματα ή τετραγωνα. Εχω κανει μαθηματα βιβλιοδεσιας και συντηρησης. Ειναι μια τεχνη πολυ ομορφη και δυστυχως ξεχασμενη. Απο την μεχρι τωρα εμπειρια μου σας λεω οτι τα 60 ευρω δεν ειναι κανενα μεγαλο ποσο. Πριν αναθεσετε την δουλεια σε καποιον αλλον βαλτε κατω τα υλικα που θα χρειαστειτε να αγορασετε, τα εργαλεια γιατι το ψαλιδακι μονο δυστυχως δεν φτανει και θα δειτε πόσο θα σας κοστισει να το κανετε μονες σας. Απλα οταν το αναθετετε σε καποιον αλλον τοτε αυτος θα βαλει μεσα στην τιμη και τον κοπο του. Δυστυχως δεν μπορει αν το κανει τζαμπα γιατι εχει πολυ δουλεια. Ο καθενας μπορει με λιγο ψαξιμο στο ιντερνετ να κανει οτι θελει :)

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κορίτσια!

Προσπαθώ να κάνω κ εγώ το βιβλίο ευχών της μπουμπούς μου!

Θα έχω θέμα τι άλλο? ναραιδομωρά και θέλω στο εξώφυλλο να εκτυπώσω μια νεράιδα και να βάλω το προσωπάκι της μπέμπας.

Ξέρετε που θα βρω νεράιδα για να το κάνω αυτό? πατάω στο google αλλά δεν μπορώ να το αντιγράψω στο word ώστε να το επεξεργαστώ.

υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος?

To αρχειο που βρηκες τη μορφη εχει? Ειναι εικονα, κειμενο? Επειδη θελεις να το εκτυπωσεις τοτε δοκιμασε να το ανοιξεις με ενα προγραμμα επεξεργασιας εικονας πχ την απλη ζωγραφικη. Μετα δοκιμασε κατι αλλο αν δε πιασει αυτο. Πατα το κουμπι Print screen και μετα κανε paste στην ζωγραφικη.

Αλλιως γραψε μας το λινκ που πας να ανοιξεις να δουμε πως μπορουμε να βοηθησουμε

Link to comment
Share on other sites

εγω σκεφτομαι σαν νονα να κανω ενα κουτι ευχων και να μοιρασω καρτουλες στην εισοδο και να τις ριχνουν μεσα στο κουτι το οποιο βεβαια θα διακοσμησω. μετα ισως να τις κανω ενα τεραστιο κολαζ μαζι με φωτογραφιες του μωρου και των γονιων . τι λετε για την ιδεα μου???

 

Πολυ καλη ιδεα! Μου αρεσουν τα κολαζ

Link to comment
Share on other sites

ΚΟριτσια προσοχη στα πιτσιρικια! Μην το αφηνετε χυμα, βαλτε καποιον υπευθυνο να το εχει υπο την επιβλεψη του αλλιως πανε ζωγραφιζουν, μουτζουρωνουν και φυσικα οι γονεις λενε "ε παιδια ειναι" κι εσυ θα εχεις χασει το ενθυμιο σου!

 

αυτο δεν το ειχα σκεφτει...!!!!! θα βαλω ατομο!!

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χωρις να θελω να παρεξηγηθω και με σεβασμο στις γνωμες ολων σας θα σας πω την δικη μου αποψη για τα χειροποιητα γενικα. Δεν θυμαμαι που ακριβως το διαβασα σημερα αλλα πριν 2 χρονια περιπου με μεγαλυτερη ανεση ελεγες σε καποιον κανε μου κατι. τωρα λογο του οτι εχουμε κριση ολα μας φαινονται βουνο και πανακριβα. Ακουω συχνα το "ελα μωρε τι κανουν και αυτες και θελουν τοσα" και πραγματικα στεναχωριεμαι που υπαρχει αυτη η εντυπωση. Οτι και αν κανουν ειναι η δουλεια τους. Τα υλικα που χρησιμοποιουνται δεν ειναι φτηνα αν θελεις να κανεις καλη δουλεια που θα αντεξει στο χρονο. Το χειροποιητο κοστιζει και οποιος δεν εχει κανει κατι μονος του ειτε κοσμημα, κεντημα, ραψιμο κτλ ευκολα δεν μπορει αν καταλαβει ποσες εργατοωρες χρειαζεται κατι για να γινει. Εγω φτιαχνω και βιβλια ευχων σε σχηματα ή τετραγωνα. Εχω κανει μαθηματα βιβλιοδεσιας και συντηρησης. Ειναι μια τεχνη πολυ ομορφη και δυστυχως ξεχασμενη. Απο την μεχρι τωρα εμπειρια μου σας λεω οτι τα 60 ευρω δεν ειναι κανενα μεγαλο ποσο. Πριν αναθεσετε την δουλεια σε καποιον αλλον βαλτε κατω τα υλικα που θα χρειαστειτε να αγορασετε, τα εργαλεια γιατι το ψαλιδακι μονο δυστυχως δεν φτανει και θα δειτε πόσο θα σας κοστισει να το κανετε μονες σας. Απλα οταν το αναθετετε σε καποιον αλλον τοτε αυτος θα βαλει μεσα στην τιμη και τον κοπο του. Δυστυχως δεν μπορει αν το κανει τζαμπα γιατι εχει πολυ δουλεια. Ο καθενας μπορει με λιγο ψαξιμο στο ιντερνετ να κανει οτι θελει :)

Συμφωνω μαζι σου αν και καποιες φορες οι τιμες ειναι οντως τραβηγμενες. πχ εμενα μου φαινεται υπερβολικο το ποσο των 50 ευρω για ενα βιβλιο ευχων που το μονο που εχει ειναι ενα στολισμενο εξωφυλλο. Εαν ειναι σε στυλ mini album σαφως και κοστιζει περισσοτερο οχι μονο για τα υλικα που χρησιμοποιουνται αλλα και γιατι χρειαζεται πολυ περισσοτερος κοπος αλλα και χρονος για να φτιαχτει.

Link to comment
Share on other sites

τωρα ειδα οτι εσβησα τις φωτο απο το δικο μας! δικη μου χαζομαρα.. τις ξαναβαζω λοιπον! αντε λιγο μας εμεινε μεχρι τις 17!ανηπομονωωω!!!!!

το θεμα μας ειναι τα σπουργιτια και το σπιτακι τους.. το εξωφυλλο ειναι ζωγραφισμενο στο χερι

http://imageshack.us/photo/my-images/809/dsc0078.gif/

και καποιες απο τις εσωτ. σελιδες μας

http://imageshack.us/photo/my-images/443/dsc0081y.gif/

http://imageshack.us/photo/my-images/135/dsc0084.gif/

http://imageshack.us/photo/my-images/832/dsc0086.gif/

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

τωρα ειδα οτι εσβησα τις φωτο απο το δικο μας! δικη μου χαζομαρα.. τις ξαναβαζω λοιπον! αντε λιγο μας εμεινε μεχρι τις 17!ανηπομονωωω!!!!!

το θεμα μας ειναι τα σπουργιτια και το σπιτακι τους.. το εξωφυλλο ειναι ζωγραφισμενο στο χερι

http://imageshack.us/photo/my-images/809/dsc0078.gif/

και καποιες απο τις εσωτ. σελιδες μας

http://imageshack.us/photo/my-images/443/dsc0081y.gif/

http://imageshack.us/photo/my-images/135/dsc0084.gif/

http://imageshack.us/photo/my-images/832/dsc0086.gif/

 

Πολύ ωραίο!! Και πρωτότυπο το θέμα!!

EkcAp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ συμφωνώ με τα κορίτσια. Γενικά τα χειροποίητα πράγματα δεν πληρώνονται. Κι εμένα η μαμά μου έραβε επαγγελματικά και όταν έλεγε π.χ. για ένα καλό φόρεμα - τουαλέτα ότι ήθελε 300 ευρώ, λέγανε μερικές ''αφού υπάρχουν κι έτοιμα με 100.'' Αλλά στο κομωτήριο δίνουμε 50 ή 100 ευρώ και σε 2 μέρες λουζόμαστε. Προς Θεού δεν έχω τίποτα με τις κομώτριες, είναι κουραστική δουλειά, απλά το ανέφερα ως παράδειγμα. :)

 

Όσον αφορά τα χειροποίητα βιβλία, φαίνονται ακριβές οι τιμές τους εν μέσω κρίσης, αλλά για τη δουλειά τους δεν είναι, γιατί όντως είναι πολύ ακριβά τα υλικά τους και απαιτούν πάρα πολύ χρόνο και κόπο για να φτιαχτούν. Κι εγώ ασχολούμαι με το scrapbooking και πραγματικά και αφιερώνω πολύ χρόνο για να φτιάξω ένα άλμπουμ. Κι εγώ και όλες όσες ασχολούνται με το χόμπι αυτό.

Στα μαγαζιά πουλάνε έτοιμα βιβλία ευχών με 50 ευρώ και είναι πραγματικά τόσο απλά ακόμα και στο εξώφυλλο, που δεν δικαιολογούν την τιμή τους!

Τα χειροποίητα όμως δεν έχουν καμία σχέση. Εννοείται βέβαια πως οι καιροί είναι πολύ δύσκολοι και αν δε σου περισσεύουν, δεν μπορείς να δώσεις 50 ή 70 ευρώ για βιβλίο ευχών! Γιατί είναι ''πολυτέλεια''! Ίσως δεν κάνεις πάρτυ ή δε βάλεις ένα σκασμό μπαλόνια. Αλλά τουλάχιστον αυτό σου μένει και αν μείνει χώρος, μετά μπορείς να βάλεις και φωτογραφίες, ενώ άλλα πράγματα πετιούνται.. Ωστόσο ο καθένας διαλέγει και παίρνει αυτό που προτιμά!

EkcAp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

Εμένα στο βιβλίο ευχών πάντως μου έγραψαν ελάχιστοι..Έχω παραγγείλει τώρα να μου φτιάξουν 3 για κάτι βαφτίσεις,μόλις τα έχω θα σας βάλω φώτο!!!

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλημερα:D,θα ηθελα την βοηθεια σας να φτιαξω βιβλιο ευχων για αγορακι μονη καθως και μικρο καβαλετο που να λεει "αφηστε μου μια ευχη".Εχω γαμοβαφτιση και λογω οικονομικων θα κανω πολλα μονη,μπομπονιερες,μαρτυρικα,το στολισμο της εκκλησιας.Θελω πολυ να κανω βιβλιο ευχων δεν ξερω καθολου τι να αγορασω,πως να το δεσω και θα εκτιμουσα πολυ εαν καποιος με βοηθησει η εστω αν ξερετε καποιο blog με τετοιες κατασκευες για γαμοβαφτιση.

Ευχαριστω πολυ

28-06-2010 Αντιο αγγελουδι μου

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Κορίτσια μπράβο για το μεράκι και τις δημιουργίες σας.

 

Τον Αύγουστο βαφτίζω κι εγώ το 4ο και παρ'όλο που στα άλλα 3 δεν είχα κάνει βιβλίο ευχών, τώρα που σας γνώρισα ζήλεψα .

 

Απ'ότι κατάλαβα αγοράζετε άλμπουμ φωτογραφειών ή φυτολόγια και τα ντύνετε. Α! ή χοντρές σελίδες, τις τρυπάτε και βουαλά!

 

Για να δούμε τί θα σκαρφιστώ . Το θέμα μας είναι μικρός πρίγκηπας.

 

Να σας ζήσουν τα μανάρια σας !

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...