Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φοβίες γονέων!!!


Recommended Posts

Φίλε μου ο φόβος σου σε έχει κάνει να σκέφτεσαι την πιο ακραία λύση. Αν το σκεφτείς ήρεμα θα διαπιστώσεις ότι μπορείς να αποφύγεις ένα τέτοιο δυσάρεστο περιστατικό. Από το να κάνεις τατουαζ στο παιδικό κορμάκι είναι καλύτερο να μάθεις στο παιδί σου να είναι προσεκτικό και να έχεις εσύ τα μάτια σου δεκατέσσερα. Μαθαίνοντας της από πολύ νωρίς πως δεν πρέπει να μιλάει σε αγνώστους που θα την προσεγγίζουν,θα την θωρακίσεις.

Μην ανησυχείς,και τα παιδιά που οι γονείς τους είναι κοντά τους (όχι μόνο σε θέμα χιλιομετρικής απόστασης) δεν τολμάει να τα πλησιάσει κανένας.

Απόλαυσε την πατρότητα χωρίς να βάζεις στο μυαλό σου κακές σκέψεις.

Να την χαίρεστε!

[/url]

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 400
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Jean

    Jean 28 δημοσιεύσεις

  • stin@

    stin@ 19 δημοσιεύσεις

  • BIZELI

    BIZELI 17 δημοσιεύσεις

  • Mara-76

    Mara-76 16 δημοσιεύσεις

Να της βάλεις και μικροτσιπ με gps :P... καταλαβαίνεις οτι το ερώτημά σου είναι ρητορικό αφού μόνος σου έχεις απαντήσει προειδοποιώντας να μην σε κράξουμε ή σε 'λούσουμε' !

 

Δεν θα στο πάρει κανείς αν είσαι πάντα δίπλα του χωρίς να το πνίγεις ;)

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Παράλογοοοοο.......

Αρα λογικό.:D

Φίλε μου, ηρέμησε. Και απόλαυσε το υπέροχο ταξίδι που μόλις άρχισε.

Πρώτες μέρες είναι, σε κατανοούμε. Θα σου περάσει.

Αν όταν το παιδί γίνει 3-4 επιμένεις σε αυτό που λες, έλα τότε να το ξανασυζητήσουμε..

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σύζυγε της Ιωαννα Γ. χωρίς πλάκα, έχω ένα πολύ καλό ψυχίατρο να προτείνω. Αν θες σου στέλνω με πμ όνομα και τηλέφωνο.

etCDp3.png hk8kp3.png

 

Η μαμά του Ευριπίδη και της Ιφιγένειας

Link to comment
Share on other sites

Για την πρακτική πλευρά του θέματος:

Το τατουάζ σβήνει με λέιζερ, άρα δεν θα κάνεις τίποτα μόνιμο, αν θέλεις να έχεις μόνιμο στοιχείο ταυτότητας πάρε τα δακτυλικά της αποτυπώματα.

Για το ουσιαστικό του πράγματος: Μέρος της άσκησής σου σαν γονιός θα είναι να καταλάβεις ότι το παιδί σου δεν σου ανήκει και ποτέ δεν θα το ελέγχεις απόλυτα, θα μάθεις να σέβεσαι το πρόσωπο του παιδιού σου και την ελευθερία του. Μπορείς να της μάθεις πράγματα, μπορείς να την κάνεις να αισθάνεται όμορφα, αλλά δεν θα μπορείς να την προστατεύεις απόλυτα, ούτε να της λες πώς θα ζήσει τη ζωή της. Χαλαρά, πρώτες μέρες είναι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σ' αυτό που λέει η agentP να συμπληρώσω ότι ο σεβασμός του παιδιού πρέπει να είναι ολοκληρωτικός! Σε ένα σώμα ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΝΗΚΕΙ δεν μπορείς να κάνεις τίποτα περισσότερο απο το να το καθαρίζεις και να το προσέχεις για όσο καιρό δεν θα μπορεί να το κάνει μόνη της! Θα της έκανες π.χ. τρύπες στα αυτιά; Εγώ όχι αν δεν το ζητήσει η ίδια!

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Εμένα οι φοβίες μου είναι:

1) μην πάθω τπτ εγώ ή ο άντρας μου και δεν είμαστε κοντά στα παιδιά μας, και φυσικά να μην βιώσουν αυτά το χαμό μας ή τη θλίψη και τις δυσκολίες μιας αρρώστιας των γονιών τους.

2) ο μεγαλύτερος μου φόβος όμως είναι μην τυχόν και πάθουν κάτι σοβαρό. π.χ ανίατη αρρώστια, μην υποφέρουν, μην τα χάσω...

Σίγουρα δεν θέλω να χτυπήσουν ή να αρρωστήσουν, αλλά παιδιά είναι και τα πράγματα που είναι περαστικά δεν με αγχώνουν ιδιαίτερα.

Το πάλεψα όμως διότι πέρασα και εγώ μια φάση που έβλεπα ασθένειες που δεν υπήρχαν και κινδύνους να παραμονεύουν και κόντεψα να παρανοήσω..!!!!

Το πάλεψα αρκετά και μπορώ να πω είμαι σε καλό δρόμο.. Όμως οι φοβίες που έχω τώρα να αντιμετωπίσω είναι πράγματα που συμβαίνουν συνεχώς γύρω μας και είναι δύσκολο να τις αγνοήσεις..

Ο άντρας μου λέει μή κακό να μας τύχει κάτι, τότε θα το αντιμετωπίσουμε και θα το παλέψουμε και η ελπίδα πάντα υπάρχει. Αλλά πραγματικά θυμώνει μαζί μου που κάθομαι και αγχώνομαι αντί να απολαμβάνω τα παιδιά μας, αντί να με πιάνει πανικός με αυτά τα θέματα..!!

Πρέπει να βγάλουμε όλες τις κακές σκέψεις από το μυαλό μας γιατί χάνουμε τα χρόνια μας και χαλάμε την υγεία μας!! (τα λέω για να τα ακούω και εγώ!! :P)

Θετικές σκέψεις και όλα καλά θα πάνε!!!! :wink:

You can buy your children everything in the world, but nothing will compare to the memories you make with them...

G0Xpp3.pngj0Hcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Θα της έκανες π.χ. τρύπες στα αυτιά; Εγώ όχι αν δεν το ζητήσει η ίδια!

Εγώ ούτε αυτό θα κάνω. Μου το έχουν ήδη ζητήσει... Αρνούμαι.

Όταν μεγαλώσουν, τότε ας αποφασίσουν πόσες και που θα τις κάνουν.

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για τις συμβουλες....εννοειται πως οταν ηρεμησα σκεφτηκα πιο λογικα.....παρολα αυτα το εστειλα για να δω εαν το εχω σκεφτει μονο εγω αυτο το πραγμα...(προφανως και ειμαι ο μονος).

Συγγνωμη εαν σας σοκαρα.....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα σας.Ειμαι ο συζυγος της Ιωαννας Γ,κι οπως θα καταλαβετε η γυναικα μου δεν γνωριζει οτι θα χρησιμοποιήσω τον λογ/σμο της.Είμαι ένας καινούργιος πατερούλης με μια πανέμορφη κορούλα γεννημένη στις 13 του Σεπτέμβρη Ο λόγος που γράφω στο forum-πρώτη φορά- είναι για να μοιραστώ τον φόβο μου με την ιδέα και μόνο να χάσω το παιδί μου. Χθες στην δουλεία και μόνο στην σκέψη να χάσω ή μάλλον να μου κλέψουν το παιδί μου έπαθα κρίση πανικού. Πέρα όμως από την νοσηρές ιδέες το τι θα μπορούσα να κάνω τον υποτιθέμενο κλεφτή εάν τον έπιανα, μου γεννήθηκε και μια ¨ηλίθια¨ ιδέα..

Ξέρω ότι μπορεί να γκρινιάξετε ή να με αποκαλέσετε άκαρδο άσπλαχνο και χίλια δυο αλλά κοσμητικά επίθετα αλλά δεν παύει να είναι μια σκέψη-και μόνο προς το παρόν-γεννημένη αποκλείστηκα από τον πανικό και τον τρόμο που με κυριεύει στην ιδέα να μου κλέψουν την κόρη. Η οποία δεν είναι άλλη από το να κάνω ένα τατουάζ π.χ ενα κύκλο ή ένα τετράγωνο η κάτι τέλος πάντων (όχι τίποτα περίεργο)

πάνω στην κόρη μου σε ένα σημείο του σώματος της το οποίο να μην φαίνετε δίχως ρούχα όπως πίσω στην ωμοπλάτη ή στο γοφό.

Πριν αρχίσετε να με ¨λούζετε¨ διαβάστε το σκεπτικό μου. Αρχικά δεν θα το έκανα τώρα που είναι ημερών θα το έκανα σε ηλικία 3 ή 4 χρόνων. Ηλικία που σύμφωνα με μελέτες είναι τα παιδία πιο ατίθασα και φεύγουν πολύ από την επιτήρηση του γονέα.

Στην αρχή σκεφτόμουν να μην είναι μόνιμο αλλά 5ετιας ή κάτι τέτοιο….μετά όμως σκέφτηκα (ναι ναι η κουταμάρα μου δεν έχει όρια) να έκανα μόνιμο. Γιατί;

Γιατί δεν βγαίνει και εάν βγει με laser αφήνει σημάδι. Όποτε το παιδί που είναι ¨σημαδεμένο¨ εάν είναι ζωντανό και δεν έχει καταλήξει όργανα (συγνώμη εάν σας σοκάρω) θα μπορέσει να ¨βρεθεί¨ κάποια στιγμή από κάποιους που θα το δούνε ή να το ανακαλύψει το ίδιο σε μια φάση της ζωής του.

Αυτή είναι η σκέψη που ήθελα να μοιραστώ με εσάς και περιμένω πριν με λιθοβολήσετε να έρθετε λίγο στην θέση του γονέα που έχουν κλέψει το παιδί. Ξέρω ότι δεν συμμερίζεστε όλοι την σκέψη μου αλλά σίγουρα συμμερίζεστε τους φόβους μου.

ΜΗΠΩΣ ΕΙΜΑΙ ΠΑΡΑΛΟΓΟΣ?

WHAT??????????????? :shock::twisted:

 

Φυσικά εγώ νομίζω μας δουλεύεις αλλά έστω και έτσι δεν πας καλά...!!! :?

You can buy your children everything in the world, but nothing will compare to the memories you make with them...

G0Xpp3.pngj0Hcp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστω για τις συμβουλες....εννοειται πως οταν ηρεμησα σκεφτηκα πιο λογικα.....παρολα αυτα το εστειλα για να δω εαν το εχω σκεφτει μονο εγω αυτο το πραγμα...(προφανως και ειμαι ο μονος).

Συγγνωμη εαν σας σοκαρα.....

Ναι, σιγά που μας σόκαρες...

Εχουμε σκεφτεί εμείς..... ουυυυυυ. Απλώς, πάρτο αλλιώς για να ευχαριστηθείς το ταξίδι. Αυτό μετράει. Οχι ο προορισμός.

 

Να πω τώρα και εγώ μία μεγάλη φοβία που έχω...

Τα μπαλκόνια.

Δεν επιτρέπω ποτέ ,για τίποτα, με καμμία κυβέρνηση να μένουν μόνες στα μπαλκόνια. Αν κάποιος τραβήξει καρέκλα κοντά στα κάγκελα τον λούζω κανονικα, και εννοείτε ότι έχω δει πολλές φορές στον ύπνο μου ότι κάποια από τις 2 έχει πέσει από το μπαλκόνι και έχω μείνει ξάγρυπνη μετά.....:?

 

Το καλό είναι ότι πλέον, το λένε μόνες τους. "Τα παιδάκια μόνα τους στο μπαλκόνι απαγορεύεται"..

Και αν συμβεί αυτό (εγώ να είμαι μέσα από την μπαλκονόπορτα και αυτές έξω, μου φωνάζουν "μαμά, μας άφησες μόνες στο μπαλκόνι. Αυτό δεν επιτρέπεται.....":lol::lol::lol:

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

εγω αναρωτιεμαι να θα καταφερω να φησω ποτε τα παιδια μου απο τα ματια μου...δεν θα τα καταφερω....φοβαμαι ακομη και οποιν τα πλησιαζει, εμπιστοσυνη σε κανενα(φυσικα)

νομιζω οτι μεχρι να παντρευτουν εγω θα τα πηγαινοφερνω παντου!!!!

ε αυτο που λες δεν το σκεφτηκα ποτε...αλλα καλα εκανες και το ξανασκεφτηκες γιατι ειναι λιγο παραλογο.παντως απο αρπαγες βιασμους εμποριο οργανων κ.τ.λ υπαρχουν μπολικα στις μερες μας και ειναι λογικο νομιζω να αγχωνομαστε καλυτερα με αγχος παρα με αναισθησια που εχουν πολλοι γονεις και λενε "ελα μωρε τι θα παθει?"

ολα με μετρο!!

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα σας.Ειμαι ο συζυγος της Ιωαννας Γ,κι οπως θα καταλαβετε η γυναικα μου δεν γνωριζει οτι θα χρησιμοποιήσω τον λογ/σμο της.Είμαι ένας καινούργιος πατερούλης με μια πανέμορφη κορούλα γεννημένη στις 13 του Σεπτέμβρη Ο λόγος που γράφω στο forum-πρώτη φορά- είναι για να μοιραστώ τον φόβο μου με την ιδέα και μόνο να χάσω το παιδί μου. Χθες στην δουλεία και μόνο στην σκέψη να χάσω ή μάλλον να μου κλέψουν το παιδί μου έπαθα κρίση πανικού. Πέρα όμως από την νοσηρές ιδέες το τι θα μπορούσα να κάνω τον υποτιθέμενο κλεφτή εάν τον έπιανα, μου γεννήθηκε και μια ¨ηλίθια¨ ιδέα..

Ξέρω ότι μπορεί να γκρινιάξετε ή να με αποκαλέσετε άκαρδο άσπλαχνο και χίλια δυο αλλά κοσμητικά επίθετα αλλά δεν παύει να είναι μια σκέψη-και μόνο προς το παρόν-γεννημένη αποκλείστηκα από τον πανικό και τον τρόμο που με κυριεύει στην ιδέα να μου κλέψουν την κόρη. Η οποία δεν είναι άλλη από το να κάνω ένα τατουάζ π.χ ενα κύκλο ή ένα τετράγωνο η κάτι τέλος πάντων (όχι τίποτα περίεργο)

πάνω στην κόρη μου σε ένα σημείο του σώματος της το οποίο να μην φαίνετε δίχως ρούχα όπως πίσω στην ωμοπλάτη ή στο γοφό.

Πριν αρχίσετε να με ¨λούζετε¨ διαβάστε το σκεπτικό μου. Αρχικά δεν θα το έκανα τώρα που είναι ημερών θα το έκανα σε ηλικία 3 ή 4 χρόνων. Ηλικία που σύμφωνα με μελέτες είναι τα παιδία πιο ατίθασα και φεύγουν πολύ από την επιτήρηση του γονέα.

Στην αρχή σκεφτόμουν να μην είναι μόνιμο αλλά 5ετιας ή κάτι τέτοιο….μετά όμως σκέφτηκα (ναι ναι η κουταμάρα μου δεν έχει όρια) να έκανα μόνιμο. Γιατί;

Γιατί δεν βγαίνει και εάν βγει με laser αφήνει σημάδι. Όποτε το παιδί που είναι ¨σημαδεμένο¨ εάν είναι ζωντανό και δεν έχει καταλήξει όργανα (συγνώμη εάν σας σοκάρω) θα μπορέσει να ¨βρεθεί¨ κάποια στιγμή από κάποιους που θα το δούνε ή να το ανακαλύψει το ίδιο σε μια φάση της ζωής του.

Αυτή είναι η σκέψη που ήθελα να μοιραστώ με εσάς και περιμένω πριν με λιθοβολήσετε να έρθετε λίγο στην θέση του γονέα που έχουν κλέψει το παιδί. Ξέρω ότι δεν συμμερίζεστε όλοι την σκέψη μου αλλά σίγουρα συμμερίζεστε τους φόβους μου.

ΜΗΠΩΣ ΕΙΜΑΙ ΠΑΡΑΛΟΓΟΣ?

 

 

Πωπωωω και έλεγα πως έχω εγώ φοβίες...

 

Και εγώ φοβάμαι απίστευτα με όλα αυτά που ακούμε με τις αρπαγές παιδιών κτλ, αλλά αυτό που μόλις έγραψες δεν το είχα σκεφτεί ποτέ. Μαλλόν είσαι πιο προχωρημένος από μένα. Εγώ περιορίζομαι στο να είμαι πάντα δίπλα της, να μην την αφήνω να απομακρύνεται και να λέω "μη αυτό, μη εκείνο"... Εσύ ρε φίλε μου το παράκανες... Και για να σου απαντήσω: ΝΑΙ ΕΙΣΑΙ ΠΑΡΑΛΟΓΟΣ. Η γυναίκα σου τι λέει για όλα αυτά? Αυτή είναι και λεχώνα και οι ορμόνες της παίζουν κλακέτες. Εκείνη θα την δικαιολογούσα...

Αλήθεια τώρα, δεν πας για καμιά 10αρια συνεδρίες σε κανα ψυχολόγο, να σε ηρεμήσει λίγο. Θα δεις που θα σε βοηθήσει.

 

Και ασε το μωρό να μεγαλώσει κανονικά χωρίς τατουάζ και χαζομάρες!

Να σας ζήσει!

I LOVE LOVE LOVE MY LOVEs!!!

kk3v338aind9kxn9.png

 

kk3v94dfbst5o12x.png

Link to comment
Share on other sites

 

Να πω τώρα και εγώ μία μεγάλη φοβία που έχω...

Τα μπαλκόνια.

Δεν επιτρέπω ποτέ ,για τίποτα, με καμμία κυβέρνηση να μένουν μόνες στα μπαλκόνια. Αν κάποιος τραβήξει καρέκλα κοντά στα κάγκελα τον λούζω κανονικα, και εννοείτε ότι έχω δει πολλές φορές στον ύπνο μου ότι κάποια από τις 2 έχει πέσει από το μπαλκόνι και έχω μείνει ξάγρυπνη μετά.....:?

 

Το αυτό! Αλλά όχι... δεν την καταπιέζω με το μπαλκόνι! Παρολα αυτά... θα ακολουθήσω τη μέθοδό σου! :lol:

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

την natasa_spyros την απαντηση σου θα την παρεις απο το avatar του χρηστη rkt.

εγώ και πάλι λέω πως μας δουλεύεις....;)

You can buy your children everything in the world, but nothing will compare to the memories you make with them...

G0Xpp3.pngj0Hcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από το να μην πάθουν ή παθουμε τίποτα με τρομάζει η ιδέα οτι κάποια στιγμή θα μεγαλώσουν και θα κάνουν πράγματα χωρίς εμάς τι παρέες θα έχουν και γενικά ότι δεν θα είναι μαζί μου όταν βγαίνουν να τα βλέπω.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Γεια σε ολους.Ειμαι καινουρια στην παρεα και ηθελα πολυ να μοιραστω μαζι σας τις εμμονες που εχω με το παιδι μου.Κανω τις πιο τρελλες σκεψεις γυρω απο την υγεια του.Ακομα και τις απλες ιωσεις τις εξομοιωνω με τις χειροτερς ασθενειες.Για παραδειγμα χτες χτυπησε το κεφαλι του με μια σβουρα(το πως βρεθηκε εκει ειναι αλλη ιστορια)και εκλαιγα σκεφτομενη την περιπτωση εσωτερικης αιμορραγιας.Ειναι 7 ετων και υγιες.Ομως στη σκεψη μου παντα κατι εχει.Αυτο που με αρρωσταινει ειναι που πολλοι λενε οτι με τις αρνητικες σκεψεις προκαλω το κακο.Τοτε ειναι που θελω να ξεριζωσω το ιδιο μου το κεφαι για να μη σκεφτομαι.Ειμαι πλεον σε απογνωση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Κορίτσια αύριο πεταω με τον μικρο για το νησί μου και έχει κολλήσει τώρα στο μυαλό μου ότι θα πέσει το αεροπλάνο.πως θα μπω μέσα Παναγίτσα μου;;;

 

 

Μην κάνεις τέτοιες σκέψεις βρε παιδάκι μου... Βγάλτες από το μυαλό σου. Όλα καλά θα πάνε. Τόσες πτήσεις γίνονται καθημερινά και το αεροπλάνο ανήκει στα πιο ασφαλή μέσα μετακίνησης, συγκριτικά με τα υπόλοιπα.

Χαλάρωσε, μια χαρά θα ταξιδέψετε.:D

natassa + tasos = 15 years together

 

" Να θυμάσαι ότι κάθε άνθρωπος που συναντάς, κάτι φοβάται, κάτι αγαπά και κάτι έχει χάσει"

Link to comment
Share on other sites

Γράφω πια απο το νησί μου και δόξα τω θεω μια χαρα ταξιδεψαμε!για να καταλάβετε ο

Ως για τι προβληματικό άτιμο μιλάμε ήμουν σίγουρη ότι θα πέσει το αεροπλάνο στη θάλασσα θα σωθούμε απο την πτώση κ θα μας τσιμπανε τεράστιες μεδουσες η το πως θα θηλασω το μωρο ενω επιπλεοθμε για να γλιτώσει την αφηδατωση!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Φοβίες ε?Τελικά δεν είμαι η μόνη και μάλλον δεν είμαι για τα σίδερα...ο μικρουλης μου νοσηλευτηκε 20 μηνων (τώρα είναι 32 μηνων) απο σπασμους λόγω υψηλού πυρετου...ευτυχώς δεν ήταν τίποτα αλλά εγώ πάει το έχασα...αισθάνθηκα τόοοσο μικρή και αδύναμη...ένα μόνιμο άγχος...τσεκάρισμα για πυρετό συνέχεια...όταν ευτυχώς μία φόρα φέτος΄πέρασε ενα μικρό κρυωματάκι με πυρετό κόντεψα να φτάσω στο Δαφνί...όταν όμως το αντιμετωπίσαμε με κομπρεσούλες και αντιπυρετικά στο σπίτι χαλάρωσα λίγο...βέβαια αν καμιά φορά τον πιάσω ζεστό ταράζομαι μέχρι να δώ οτι όλα είναι καλά...η λίστα βέβαια συνεχίζεται...τσεκάρω όταν παιζεί μόνος στο δωμάτιο του...δεν εμπιστευομαι κανέναν εκτός απο την πεθερά μου...φοβάμαι μην βγεί στο μπαλκόνι...φοβάμαι μην αρρωστήσει...τρέμω δηλαδή...όλα τα παραπάνω δηλαδή...υπάρχουν βράδια που δεν με παίρνει ο ύπνος...ο άντρας μου επιμένει πως όλα είναι και πρέπει να χαλαρώσω...΄πως όμως δεν ξέρω...

pcs9p3.pngTYJ2p2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα,

 

Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης μου έκανα αμνιοπαρακέντηση καθώς οι πιθανότητες για down ήταν 1/500.

Τα αποτελέσματα βγήκαν καλά και όπως μου είπαν το βρέφος θα είναι αγοράκι και αναμένεται φυσιολογικό.

Τελικά το παιδί γεννηθηκε στις 35 εβδομάδες (πρόωρο).

Η παιδίατρος μου επισύμανε τα εξής:

μονήρη χειρομαντική γραμμή κ στα 2 χεράκια,χορδή πέους,διάταση στο 1 νεφρό στο 1cm καθώς και 3η θηλή.

Μου είπαν ότι αυτά λεγονται συγγενείς ανωμαλίες.

Όλα αυτά με έχουν ανησυχήσει πολύ καθώς όταν ρώταγα στο νοσοκομείο αν το παιδί έχει κάποιο σύνδρομο ή κάποιο πρόβλημα δεν μου έδιναν σαφή απάντηση αλλά ένα ''θα δούμε'' το οποίο δεν έχει απαντηθεί ακόμα.

Όλα αυτά που έχει το μωράκι μου μήπως κρύβουν κάτι άλλο?

Σε αναμονή

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης μου έκανα αμνιοπαρακέντηση καθώς οι πιθανότητες για down ήταν 1/500.

Τα αποτελέσματα βγήκαν καλά και όπως μου είπαν το βρέφος θα είναι αγοράκι και αναμένεται φυσιολογικό.

Τελικά το παιδί γεννηθηκε στις 35 εβδομάδες (πρόωρο).

Η παιδίατρος μου επισύμανε τα εξής:

μονήρη χειρομαντική γραμμή κ στα 2 χεράκια,χορδή πέους,διάταση στο 1 νεφρό στο 1cm καθώς και 3η θηλή.

Μου είπαν ότι αυτά λεγονται συγγενείς ανωμαλίες.

Όλα αυτά με έχουν ανησυχήσει πολύ καθώς όταν ρώταγα στο νοσοκομείο αν το παιδί έχει κάποιο σύνδρομο ή κάποιο πρόβλημα δεν μου έδιναν σαφή απάντηση αλλά ένα ''θα δούμε'' το οποίο δεν έχει απαντηθεί ακόμα.

Όλα αυτά που έχει το μωράκι μου μήπως κρύβουν κάτι άλλο?

Σε αναμονή[/QUO

 

Κοίτα μπορεί όλα αυτά να μην είναι τίποτα αλλά μπορεί και να είναι. Απορώ πως δε σου σύστησαν να κάνεις στο μωρό τεστ DNA για να δείτε αν υπάρχει οποιαδήποτε ανωμαλία εκεί. Ξέρω ότι πολλά άτομα έχουν κάποια μικρή ανωμαλία στο DNA τους, χωρίς αυτο να επηρεάζει ούτε τη νοημοσύνη τους ούτε την ανάπτυξή τους. Στα αγγλικά ονομάζεται translocation και αυτό γίνεται κατά τη σύζευξη των χρωμοσωμάτων στη σύλληψη. Δεν ξέρω αν αυτό μπορεί να αποδειχθεί με την αμνιοκέντηση. Το μωρό από υγεία είναι καλά αν και πρόωρο?

Σ' ευχαριστώ Θεέ μου...

 

aUeJp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...