Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φοβίες γονέων!!!


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 400
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Jean

    Jean 28 δημοσιεύσεις

  • stin@

    stin@ 19 δημοσιεύσεις

  • BIZELI

    BIZELI 17 δημοσιεύσεις

  • Mara-76

    Mara-76 16 δημοσιεύσεις

αν γίνει παιδαγωγός, δηλαδή δημόσιος υπάλληλος, εντάξει μπορεί και ιδιωτική υπάλληλος, θα τραγουδήσω!

σας απειλώ! θα το κάαααααααααανωωωωωωωωωωω!!!!!!!!!!! τραγουδάω χάααααααααλιααααααααααα!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εδω σας μιλα η Master της φοβιας.Ολες βεβαια οι φοβιες οι δικες μουεχουν να κανουν αποκλειστικα και μονο με τη μεγαλη μου κορη.Δε φοβαμαι ουτε μηπως παθω εγω κατι,ουτε ο αντρας μου,ουτε μηπως απολυθω ουτε τιποτα αλλο γενικα,εκτος απο το μηπως συμβει κατι στη μεγαλη.Οχι πως δεν λατρευω και τη μικρη,δεν εχει να κανει οπως καταλαβαινετε με την αγαπη αυτο,καμμια σχεση.Απλα με τη μεγαλη μου τυχαινουν διαφορα κατα καιρους που μου ενισχυουν τη φοβια,την οποια την εχω σχεδον απο τοτε που γεννησα.Εχω ανοιξει και το σχετικο topic "Εσεις θα ανησυχουσατε?" μεσα απο το οποιο οι περισσοτερες κοπελες με εχουν παροτρυνει να επισκεφθω ειδικο,πραγμα που εκανα εν τελει αλλα ακομη ειναι πολυ νωρις για να δω αποτελεσμα.Απλα εγω αυτο που φοβαμαι ειναι αν αυτα που μου συμβαινουν σχετικα με τη μεγαλη μου κορη ειναι φοβιες,εμμονες ή και συμπτωσεις ή μηπως-χτυπαω ξυλο-ειναι καποιου ειδους ενστικτο,απο αυτο που εχουν οι μαναδες.

Link to comment
Share on other sites

αν γίνει παιδαγωγός, δηλαδή δημόσιος υπάλληλος, εντάξει μπορεί και ιδιωτική υπάλληλος, θα τραγουδήσω!

σας απειλώ! θα το κάαααααααααανωωωωωωωωωωω!!!!!!!!!!! τραγουδάω χάααααααααλιααααααααααα!

 

Θα σε δέσουμε στο δέντρο πιο πριν μην φοβάσαι :D

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Κοπέλες μου, βοήθεια.... Έχω μια φοβία η οποία με τρελένει.... Όλες έχετε ακούσει για τον αιφνίδιο θάνατο των βρεφών....Πρέπει να πω κάτι άλλο??? Φαντάζεστε, οποτε κοιμάται τρέχω να δω αν αναπνέει... τις νύχτες ξυπνάω να δώ αν είναι καλά.... Περιμένω πως και πως να περάσει ο πρώτος χρόνος που απ ότι διάβασα τότε συμβαίνει, με αποτέλεσμα να μη χαίρομαι την ανάπτυξη του γιου μου.Είμαστε δύο μηνών , ακόμα δέκα μήνες για να χρονίσουμε :wink: Θέλω τη βοήθεια σας. Πώς να ηρεμίσω???


 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Mακάρι να είχα συμβουλή να σου δώσω.

Μάλλον είναι θέμα συνήθειας να ζείς με τις φοβίες σου... κάθε λίγο θα βγαίνει και μια καινούργια.;)

 

Αυτό το πάθαινα κι εγώ τους πρώτους μήνες.( όλη τη νύχτα άυπνη να δώ αν αναπνέει) εεεε σιγά σιγά άρχισα να αφήνω αυτον τον φόβο στην άκρη και να αποκτώ καινούργιους.

JR7vp2.pngh5zip2.png

Link to comment
Share on other sites

pixie μου θέμα συνήθειας να ζω με τις φοβίες μου ή θέμα συνήθειας να είμαι κάθε μέρα άυπνη???? χθες κοιμήθηκα δύο ώρες!! Τώρα τον έχω στο παρκοκρεβατο του στο σαλόνι και δεν το κάνει η ψυχή μου να πάω μέσα στην κουζίνα να κάνω και καμμιά δουλειά, που παρεπιπτώντως είναι και ακριβώς δίπλα!

Χθες κοιμόταν όλη μέρα και εγώ να διερωτόμαι γιατί νυστάζει συνέχεια??? συμβαίνει κάτι?? μέχρι και καταθλιπτικό το έβγαλα το μωρό μου , 2 μηνών πλάσμα, γιατί λέει δε μου γελάει 24 ώρες το 24ωρο! δεν ξέρω και σε ποιον να τα πω, που αμα πετάξω καμμιά τέτοια σκέψη στον άντρα μου με κοιτάει λες και είμαι τρελή!! Αλλά μάλλον είμαι !!!!


 

Link to comment
Share on other sites

που αμα πετάξω καμμιά τέτοια σκέψη στον άντρα μου με κοιτάει λες και είμαι τρελή!! Αλλά μάλλον είμαι !!!!

Εμείς το ξεπεράσαμε το να με κοιτάει σαν τρελή. Μου το λέει κατάμουτρα:mrgreen:

JR7vp2.pngh5zip2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

pixie μου θέμα συνήθειας να ζω με τις φοβίες μου ή θέμα συνήθειας να είμαι κάθε μέρα άυπνη???? χθες κοιμήθηκα δύο ώρες!! Τώρα τον έχω στο παρκοκρεβατο του στο σαλόνι και δεν το κάνει η ψυχή μου να πάω μέσα στην κουζίνα να κάνω και καμμιά δουλειά, που παρεπιπτώντως είναι και ακριβώς δίπλα!

Χθες κοιμόταν όλη μέρα και εγώ να διερωτόμαι γιατί νυστάζει συνέχεια??? συμβαίνει κάτι?? μέχρι και καταθλιπτικό το έβγαλα το μωρό μου , 2 μηνών πλάσμα, γιατί λέει δε μου γελάει 24 ώρες το 24ωρο! δεν ξέρω και σε ποιον να τα πω, που αμα πετάξω καμμιά τέτοια σκέψη στον άντρα μου με κοιτάει λες και είμαι τρελή!! Αλλά μάλλον είμαι !!!!

 

Τρελή σίγουρα δεν είσαι απλώς είσαι νέα μανούλα και είναι φυσικό να έχεις φοβίες (πολλές νέες μανούλες έχουν κάποια φοβία, περισσότερο ή λιγότερο). Αυτή τη συγκεκριμένη φοβία (με τον αιφνίδιο θάνατο) την είχα κι εγώ, ούτε και ξέρω πως μου είχε κολλήσει!:roll: Πήγαινα συνέχεια πάνω από τα μωρά και περίμενα να κλείσουν τους 6 μήνες για να ησυχάσω (άντε, άλλους 4 μήνες θα κάνεις τον βρυκόλακα :lol::lol::lol:).

 

Μην αγχώνεσαι, τίποτα δεν θα πάθει το μικράκι σου, απλώς ό,τι μας λένε το μεγαλοποιούμε στο μυαλό μας και νομίζουμε ότι σίγουρα σε εμάς θα συμβεί και ότι το δικό μας παιδί κάτι έχει και κοιμάται πολύ (μα τι άλλο να κάνει 2 μηνών???), που κοιτάει έτσι και όχι αλλιώς, που κάνει αυτό και όχι το άλλο κτλ. Σίγουρα θα το ξεπεράσεις σύντομα και αρχίσεις να απολαμβάνεις το μωρό σου χωρίς να κολλάς το αυτί σου στο στόμα του να δεις αν αναπνέει (ξέρω ότι το κάνεις κι αυτό!!!:lol::lol::lol:)

 

Φιλικά,

 

Jeanne

UmGGp3.png
Link to comment
Share on other sites

jeane μου αυτό κάνω κι άλλα πολλά!!! :lol::lol:Χαίρομαι γιατί μέσα από τις απαντήσεις σας είδη νιώθω πιο ήρεμη.... λες και αυτό που βιώνω είναι μια ίωση που κολλάνε όλες οι νέες μανούλες και που στο τέλος από οξεία γίνεται χρόνια!!!;)

Αλλά πώς να μην ανησυχώ που αν καμμιά φορά χαλαρώσω λίγο με πιάνουν τύψεις!??!! Σας λέω , χαλαρά για το Δαφνί είμαι!!!:mrgreen:


 

Link to comment
Share on other sites

jeane μου αυτό κάνω κι άλλα πολλά!!! :lol::lol:Χαίρομαι γιατί μέσα από τις απαντήσεις σας είδη νιώθω πιο ήρεμη.... λες και αυτό που βιώνω είναι μια ίωση που κολλάνε όλες οι νέες μανούλες και που στο τέλος από οξεία γίνεται χρόνια!!!;)

Αλλά πώς να μην ανησυχώ που αν καμμιά φορά χαλαρώσω λίγο με πιάνουν τύψεις!??!! Σας λέω , χαλαρά για το Δαφνί είμαι!!!:mrgreen:

 

Αν ήταν έτσι όλες στο Δαφνί θα ήμασταν! :lol: Δεν υπάρχει λόγος για τύψεις, αγαπάς το μωρό σου και το φροντίζεις όσο καλύτερα μπορείς. Χαλάρωσε, πάρε το θησαυρό σου αγκαλίτσα, σκέψου ότι είναι ένα υγιέστατο μωρό που δεν θα πάθει τίποτα και πες του ότι θα είσαι δίπλα του όποτε σε χρειαστεί. Σιγά-σιγά θα μάθεις ότι δεν σε έχει ανάγκη κάθε δεύτερο του δευτερολέπτου.

 

και ...προς Θεού, κάνε το μπάνιο με την ησυχία σου και σταμάτα να σαπουνίζεσαι σαν τον Βέγγο για να γυρίσεις στο μωρό που σίγουρα κάτι θα πάθει αν μετακινηθείς από δίπλα του!!!:lol::lol::lol: (κι αυτό το κάνεις έτσι?:lol::lol::lol:). Σε νοιώθω, μια χαρά είσαι, θα ηρεμήσεις...

UmGGp3.png
Link to comment
Share on other sites

και ...προς Θεού, κάνε το μπάνιο με την ησυχία σου και σταμάτα να σαπουνίζεσαι σαν τον Βέγγο για να γυρίσεις στο μωρό που σίγουρα κάτι θα πάθει αν μετακινηθείς από δίπλα του!!!:lol::lol::lol: (κι αυτό το κάνεις έτσι?:lol::lol::lol:). Σε νοιώθω, μια χαρά είσαι, θα ηρεμήσεις...

 

χα χα χα καλά εγώ αυτό το πρόβλημα το έχω ακόμη :D:D:D

Τελικά όλες οι μανούλες τα ίδια προβλήματα έχουμε.

JR7vp2.pngh5zip2.png

Link to comment
Share on other sites

χα χα χα καλά εγώ αυτό το πρόβλημα το έχω ακόμη :D:D:D

Τελικά όλες οι μανούλες τα ίδια προβλήματα έχουμε.

 

Εσύ είσαι και έγκυος απ'ότι βλέπω από το στικάκι σου ε? Εγκυος είχα τη φοβία ότι θα γλυστρίσω στο μπάνιο :roll::lol::rolleyes: Τώρα που το σκέφτομαι, ημίτρελη ήμουν!!! χα χα χα

UmGGp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

χαχαχαχαχα καλα ε!!! Αυτό με το μπάνιο είναι η απόδειξη ότι με παρακολουθεις!!!! κάνω μπάνιο αργά τη νύχτα αφου έχει κοιμηθεί το μωρό αλλά και ο άντρας μου. είναι η μόνη ωρα που βρισκω για να ηρεμίσω!!!

Εγώ στην εγκυμοσύνη είχα τις φοβίες μου αλλά γενικά και απροσδιόριστα...... να μην τρέχω σαν οδηγώ ( ε είμαι συγγενής του Σούμαχερ:lol::lol::lol:) να μη τρυπηθώ στη δουλειά και κολλήσω τίποτα και τα λοιπα και τα λοιπά :mrgreen:

θεοοοτρελη λέμε!!!


 

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαχα καλα ε!!! Αυτό με το μπάνιο είναι η απόδειξη ότι με παρακολουθεις!!!! κάνω μπάνιο αργά τη νύχτα αφου έχει κοιμηθεί το μωρό αλλά και ο άντρας μου. είναι η μόνη ωρα που βρισκω για να ηρεμίσω!!!

Εγώ στην εγκυμοσύνη είχα τις φοβίες μου αλλά γενικά και απροσδιόριστα...... να μην τρέχω σαν οδηγώ ( ε είμαι συγγενής του Σούμαχερ:lol::lol::lol:) να μη τρυπηθώ στη δουλειά και κολλήσω τίποτα και τα λοιπα και τα λοιπά :mrgreen:

θεοοοτρελη λέμε!!!

 

Αφού σε παρακολουθώ λοιπόν (με τσάκωσες!!!), όταν σε πιάνουν οι ...τρελές σου ιδέες, σκέψου το άγρυπνο μάτι μου πάνω σου -μπας και σκιαχτείς!!!- (ωραίο, καστανό και σύμφωνα με έγκυρες πηγές αμυγδαλωτό:lol:) και όλες εμάς τις θεοπάλαβες και πες στον εαυτό σου ότι όλα είναι καλά, είναι απλώς μια φοβία που έχεις και ότι το μωρό είναι μια χαρά, υγιές, χαρούμενο και τίποτα δεν θα το πειράξει... Παλαβές όλου του κόσμου ενωθείτε!

UmGGp3.png
Link to comment
Share on other sites

Jeanne είσαι φοβερή!!!! Είδη νιώθω πολύ καλύτερα!!!! Να σαι καλά!! Από δώ και πέρα θα σκέφτομαι το καστανό αμυγδαλωτό σου μάτι και θα ηρεμώ!!!!!

 

Άντε μπράβο, χαίρομαι που είσαι καλύτερα!;) Αϊ στο καλό πια που όλα καλά μας πάνε και όλο κάτι βρίσκουμε να ανησυχούμε (μιλάω και στον εαυτό μου τώρα, μην παρεξηγηθείς :roll:). Γράφε όποτε θέλεις, θα είμαστε εδώ να τα αναλύουμε, να τα ξορκίζουμε και γιατί όχι... να κάνουμε και πλάκα για να ανεβαίνουμε ψυχολογικά και τελικά να τα ξεπερνάμε! Φιλιά!!!:-D

UmGGp3.png
Link to comment
Share on other sites

χα! αγαπες μου ειστε φυσιολογικότατες.. τσακώστε μια λίστα με μαριεσ φοβίες για να δειτε οτι ειστε περα για πέρα φυσιολογικές και εγώ ειμαι απλά.. του γιατρού

 

- φοβος για ταξίδι το βράδυ. Δεν ταξιδευω ποτέ βράδυ

- Αεροπλανοφοβία. παραλίγο να χάσω το μεταπτυχιακό μου οταν κλαίγοντας αρνιομουν να μπω στο πλειν για ινγκλατέρα. τελικά την εβγαλα καλιγοντας στο αεροπλάνο και προσευχόμενη.... να φτάσω

φοβος με το ταξίδι γενικά. προκειμένου να ηρεμώ κάνω το εξής. πχ ταξιδεύω με πλοίο. χωρίζω το ταξίδι σε ημίωρα.. καθε φορά που περνάει και ένα ημίωρο νιωθω καλύτερα αφου..φτάνω στον προορισμό μου οσονουπω. αυτο φυσικά δνε λειτουργησε στα 14ωρα ταξιδια με το δημητρούλα για να φτάσω ικαρία... δεν σας περιγράφω πώς ήμουν.. τα καλά τα κρατάω για απογευμαινά καφεδιάσματα γιατι πρεπει να σας κάνω όοοοολο το σκετσάκι με το ύφος μου, το κλάμα μου και τον τρόπο που πάντα απαιτώ να μαθαίνω απο τον αξιωματικό γεφυρας αν το πλοιο ειναι στα καλά του.. γιατι εγώ μια φορά δεν είμαι.

- σεισμός. α καλά εκεί τα δίνω όλα... τσεκαρω νυχθημερόν sites με σεισμική δραστηριότητα

όλα αυτα PLUS τα.. καινουργια που με βρήκαν ώς μάνα πλέον

φοβος του πυρετού. Στην πρώτη δοση του Prevenar13 η πουκι ανεβασε ένα 39,4...δεν σχολιάζω άλλο....κατανοείτε φανταζομαι.. πάντως απο τοτε 8ερμομετρώ το παιδί που και που.. τζαστ ιν κεισ

- φοβος γενικά.. διαφορων συνδρόμων. ε τέλος πάντων αυτο ειναι και λιγο δικαιολογημένο καθώς ο συζυγος μου ειχε μια αδερφουλα που επασχε απο συνδρομο Rett. δεν περιγράφω άλλο

- φοβος φοβος φοβος φοβος φοβος φοβος φοβος... ΕΥΤΥΧΩΣ τους φοβους που σχετιζονται με την μικρη τους ψιλοελέγχω και δεν με βλέπει το παιδάκι μου να κυκλοφορω σαν το υστερικοφρικιο..

 

ουφφ...αυτα.. τι λέτε γιατρέ μου?

Ενώ είναι γραπτός λόγος, νιώθω ότι ακούγεται. Έχει χροιά! - Marcella - http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=84479

Link to comment
Share on other sites

Φόβος του πυρετού....

Από αυτό πάσχω και εγώ. Επειδή αρρωσταίνουμε πολύ συχνά η πρώτη μου κίνηση όταν μπαίνω στο σπίτι μετά τη δουλειά είναι να πιάνω το μετωπάκι της, μετά το δικό μου να τσεκάρω θερμοκρασίες. Κάθε τρεις και λίγο με το χέρι στο μέτωπο είμαι. Και αν δεν είμαι σίγουρη πιάνω και του άντρα μου το μέτωπο....

Σε λίγο δε θα κάνω χειραψίες με τους ανθρώπους, ο χαιρετισμός μου θα είναι να πιάνω το μέτωπο!!

(Από σήμερα νομίζω έχω και με το συνάχι....θα δείξει!!)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή διαβάζω όλα αυτα....Ερώτηση ρε κορίτσια που αν απαντηθει θα καταλάβω ότι δεν είμαι παλαβή αρα δεν είμαι και μόνη μου.....

 

Φοβία για το μην τυχόν πεθάνετε εν καιρώ εγκυμόσύνης ή όταν γεννήσετε και δεν προλάβετε να δείτε το μωράκι σας,την είχατε????

 

ή εγώ είμαι η τρελή που το σκέφτομαι όλη μέρα και φοβάμαι???

Link to comment
Share on other sites

Επειδή διαβάζω όλα αυτα....Ερώτηση ρε κορίτσια που αν απαντηθει θα καταλάβω ότι δεν είμαι παλαβή αρα δεν είμαι και μόνη μου.....

 

Φοβία για το μην τυχόν πεθάνετε εν καιρώ εγκυμόσύνης ή όταν γεννήσετε και δεν προλάβετε να δείτε το μωράκι σας,την είχατε????

 

ή εγώ είμαι η τρελή που το σκέφτομαι όλη μέρα και φοβάμαι???

 

 

οοοοοοοοοοοοοοοο καλά εισαι! μιλάμε οτι ειχα σκεφτει ολα τα πιθανα σεναρια.. αυτο δεν ειναι τρελα μωρομ..ειναι ορμονες...μουαχαχα!

Ενώ είναι γραπτός λόγος, νιώθω ότι ακούγεται. Έχει χροιά! - Marcella - http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=84479

Link to comment
Share on other sites

Επειδή διαβάζω όλα αυτα....Ερώτηση ρε κορίτσια που αν απαντηθει θα καταλάβω ότι δεν είμαι παλαβή αρα δεν είμαι και μόνη μου.....

 

Φοβία για το μην τυχόν πεθάνετε εν καιρώ εγκυμόσύνης ή όταν γεννήσετε και δεν προλάβετε να δείτε το μωράκι σας,την είχατε????

 

ή εγώ είμαι η τρελή που το σκέφτομαι όλη μέρα και φοβάμαι???

 

Αντε βρε, καλώς ήρθες κι εσύ στο γκρουπάκι ψυχανάλυσης παλαβών μητέρων και μέλλουσων μητέρων! :lol: Εγώ για να πω την αλήθεια αυτή τη φοβία δεν την είχα αλλά όπως θα είδες παραπάνω όλο και κάτι φοβόμαστε οπότε νιώσε καλύτερα, αποδέξου την ... τρέλα σου ως απλή τρέλα και σκέψου όταν γεννήσεις που θα το κρατάς αγκαλιά και θα γελάς με αυτά που σκεφτόσουν!!! (η Μάρθα Βούρτση χαλαρά πρέπει να μας φθονεί για το ταλέντο μας στο μελλόδραμα!!!:lol::lol::lol:)

UmGGp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...