Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΤΟΚΕΤΟΥ


Recommended Posts

Eγώ είμαι 37 και 3 ημερών και τίποτα ακόμα.

Η κοιλιά δεν έχει κατέβει. Αυτό που έχω προσέξει μόνο είναι πολλά,πάρα πολλά,λευκά υγρά.

Εγω ειμαι 38 και 2 και η κοιλια ειναι (νομιζω) πιο ψηλα σε σχεση με μια - δυο βδομαδες πριν!!!! Θα παρω ολο τον μηνα μου, το κοβω εγω. Ουτε συσπασεις εχω ουτε τπτ!

h0MYp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 402
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

το λεω αυτο γιατι κ εμενα τα ποδαρακια του τα εχει πολυ ψηλά.Τα νιωθω πολυ πιο πανω απο τον οφαλο αλλα ο γιατρος μου ειπε οτι ειναι χαμηλα το μωρο.

Αχ ποιον αφαλο, στο διαφραγμα τα νιωθω, αφου και τωρα που καθομαι στο πισι, δεν μπορω να κατσω καλα και εχω γυρει πισω στην πλατη του καθισματος να μπορω να αναπνεω...:S

h0MYp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμενα ενω απο την μερα που μπηκα στο νοσοκομειο το ενοιωθα πολυ χαμηλα (σχεδον αναμεσα στα ποδια μου) και μου ειπε ο γιατρος οτι πηρε θεση απο χτες το πρωι το νοιωθω παλι ψηλα και μαλιστα ξαπλωτο, ειναι δυνατον να κατεβηκε και να ανεβηκε παλι? παρασκευη εκλεισα τις 33 εβδ

και επιτελους σηκωθηκα απ το κρεβατι και μπορω και περπαταω και κανω και δουλειες. χτες ειπα στον αντρα μου να παμε και για μπανακι και με κατσαδιασε κανοικα :( αμα μπω στο μηνα μου λεει θα με παει

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν φαίνεται από την κοιλιά;

 

Λένε οτι φαίνεται αλλα νομιζω οτι εμεις δεν μπορουμε να το καταλαβουμε γιατι δεν κατεβαινει κ πολυ η κοιλια.3-4 δάκτυλα μας ειπαν στα μαθηματα ανωδυνου τοκετου.εμενα τον καρδιοτακογραφο τον εβαλε πολυ ψηλα στην κοιλια ( κοντα στο στομαχι).παντως αν νιωθεις πονακια αυτο ειναι καλο νομιζω για να κατέβει το μωρό.

Link to comment
Share on other sites

εμενα ενω απο την μερα που μπηκα στο νοσοκομειο το ενοιωθα πολυ χαμηλα (σχεδον αναμεσα στα ποδια μου) και μου ειπε ο γιατρος οτι πηρε θεση απο χτες το πρωι το νοιωθω παλι ψηλα και μαλιστα ξαπλωτο, ειναι δυνατον να κατεβηκε και να ανεβηκε παλι? παρασκευη εκλεισα τις 33 εβδ

και επιτελους σηκωθηκα απ το κρεβατι και μπορω και περπαταω και κανω και δουλειες. χτες ειπα στον αντρα μου να παμε και για μπανακι και με κατσαδιασε κανοικα :( αμα μπω στο μηνα μου λεει θα με παει

βασικα αν κατεβηκε χαμηλα καλο θα ηταν να προσέχεισ λιγο κ να μην κουραζεσαι ιδιαίτερα .δεν ξερω αν μπορει να ξαναανέβει πανω ,κ για μενα το φοβαμαι αυτο.

Απλα περιμενε να κλεισεις κ την 37 εβδομαδα κ μετα κανε δουλειες γτ αν ειναι χαμηλα το μωρο τοτε μπορει να σου προκυψει πιο γρηγορα τοκετος απ'ότι έχω ακουσει κ εσυ εισαι ακομα σε σχετικα μικρη εβδομαδα.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια χθες ο γιατρος μου είπε πως αν η καρδιά του μωρού ειναι κάτω από τον αφαλό τότε θεωρείται ότι είναι χαμηλά και εχει πολύ καλή θέση για τοκετό. Εμενα είναι ήδη κάτω πάντως!!! να δούμε πόσο θα μείνει εκει μέσα!!!

bunbunadg20110712_2_O+prigkipas+mou+einai.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Καλησπερα κοριτσια. Χρειαζομαι τα φωτα σας. Ειμαι στην 36η εβδομαδα. Το σαββατο το απογευμα ειδα βλεννες χωρις αιμα το ιδιο κ εχτες και σημερα. Εχω λιγα πονακια οχι ομως συσπασεις. Το μωρο το ακουω κανονικα. Εχω κ αρκετα υγρα. Λετε να ερχεται ο μπεμπης μου? Μακαρι γιατι κουραστηκα. Ευχαριστω εκ των προτερων. Σας παρακαλω βοηθηστε με.

xzDLp2.png

fa5gp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακια μου καλησπερα. Πηρα το γιατρο τηλ κ μου ειπε οτι μπορει να εχω μυκητες κ να μην ειναι κατι αλλο αφου δ με εχουν πιασει πονοι. Την πεμπτη θα με δει. Τι λετε?

xzDLp2.png

fa5gp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια. Χρειαζομαι τα φωτα σας. Ειμαι στην 36η εβδομαδα. Το σαββατο το απογευμα ειδα βλεννες χωρις αιμα το ιδιο κ εχτες και σημερα. Εχω λιγα πονακια οχι ομως συσπασεις. Το μωρο το ακουω κανονικα. Εχω κ αρκετα υγρα. Λετε να ερχεται ο μπεμπης μου? Μακαρι γιατι κουραστηκα. Ευχαριστω εκ των προτερων. Σας παρακαλω βοηθηστε με.

 

Γεια σου! Δε θελω να σε απογοητευσω αλλα νομιζω ειναι νωρις ακομα. Γενικα θυμαμαι οτι στον 9ο εχεις αρκετα υγρα αλλα χωρις να σημαινει οτι εισαι κοντα στη γεννα. Αν δεις αιμα τοτε αλλαζει. Αυτο με τους μυκητες να ελεγξεις. Μην αγχωνεσαι! Με το καλο!

KtMtp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Γεια σε όλες τις μανούλες και στις μέλλουσες!

Μου φαίνεται απίστευτο που έχω φτάσει στην 39η εβδομάδα (!) αλλά πλέον δεν κρατιέμαι! Πριν 2 μέρες έκανα για 1η φορά εξέταση στον τράχηλο και τίποτα. Από τότε έχω ρίξει ΤΟ περπάτημα! Λέτε να καταφέρω τίποτα??

Όσες έχετε πείρα, πόσο γρήγορα μπορεί να ωριμάσει ο τράχηλος αν βρίσκεται στο μηδέν?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλες τις μανούλες και στις μέλλουσες!

Μου φαίνεται απίστευτο που έχω φτάσει στην 39η εβδομάδα (!) αλλά πλέον δεν κρατιέμαι! Πριν 2 μέρες έκανα για 1η φορά εξέταση στον τράχηλο και τίποτα. Από τότε έχω ρίξει ΤΟ περπάτημα! Λέτε να καταφέρω τίποτα??

Όσες έχετε πείρα, πόσο γρήγορα μπορεί να ωριμάσει ο τράχηλος αν βρίσκεται στο μηδέν?

 

 

Συνήθως στις πρωτότοκες ο τοκετός πλησιάζει την ΠΗΤ,χωρίς όμως να είναι απαραίτητο 100%! Την πρωτη κόρη μου τη γέννησα στις 38 εβδ κ 6 ημερες!

Το περπάτημα καλό θα σου κάνει πάντως!

 

Με το καλό!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλες τις μανούλες και στις μέλλουσες!

Μου φαίνεται απίστευτο που έχω φτάσει στην 39η εβδομάδα (!) αλλά πλέον δεν κρατιέμαι! Πριν 2 μέρες έκανα για 1η φορά εξέταση στον τράχηλο και τίποτα. Από τότε έχω ρίξει ΤΟ περπάτημα! Λέτε να καταφέρω τίποτα??

Όσες έχετε πείρα, πόσο γρήγορα μπορεί να ωριμάσει ο τράχηλος αν βρίσκεται στο μηδέν?

 

Εγώ θα σου πω ότι 39 εβδομάδων ακριβώς το πρωί πήγα για εξέταση και αφού με εξέτασε ο γιατρός μου είπε ότι ο τράχηλος είναι σκληρός και συσπάσεις μηδέν και ότι έχω ακόμα μέλλον!!!Και το απόγευμα της ίδιας μέρας μου έσπασαν τα νερά και τη νύχτα γέννησα το αντράκι μου φυσιολογικά!

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

Αχ μακάρι να γίνει κάτι αυτή την εβδομάδα! Δεν θέλω να πάω με ραντεβού! Αν και ακόμα δεν μου έχει πει κάτι ο γιατρός.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Θα συνεχίσω με περπάτημα και με εκείνο το άλλο που βοηθάει :P

Επίσης είχα πόνους περιόδου στην αρχή του 9ου μήνα, σταμάτησαν, και από σήμερα με ξαναπιάσανε.

Μακάριιιιι ανυπομονώ να δω το πρώτο μου παιδάκι!

Link to comment
Share on other sites

Παντως κοριτσια δεν ειναι απαρετητο να εχουμε καποια συμπτωματα προ τοκετου πχ πονακια,διαρια και τετοια.Η μαμα μου λεει οτι δεν ειχε τιποτα ουτε πονακια τιποτα και ειχε αργησει κιολλας να γεννησει και ξαφνικα την πιασανε ενα απογευμα οι πονοι!(ασε που με γεννησε μετα απο 18 ωρες...η καημενη,αλλα αλλο θεμα αυτο!).Μπορει και σε σεν αετσι ξαφνικα απο την μια μερα στην αλλη να γεννησεις!!

aRjHp3.pngiD6Np3.png
Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια να σας ρωτήσω κατι...Ειμαι 39+5 και αν δεν γεννησω μεχρι και αυριο μπαινω την Τριτη για τεχνητους. Εχθές το βραδυ με επιασαν δυνατοι πόνοι στην μητρα που κράτησαν κανένα μισάωρο και ταυτόχρονα πέτρωνε έντονα η κοιλιά μου. Υπάρχει ελπίδα να προετοιμάζεται το μωρό και να γίνει τίποτα πριν την Τρίτη?Ειναι δείγματα προετοιμασίας αυτα?

Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια να σας ρωτήσω κατι...Ειμαι 39+5 και αν δεν γεννησω μεχρι και αυριο μπαινω την Τριτη για τεχνητους. Εχθές το βραδυ με επιασαν δυνατοι πόνοι στην μητρα που κράτησαν κανένα μισάωρο και ταυτόχρονα πέτρωνε έντονα η κοιλιά μου. Υπάρχει ελπίδα να προετοιμάζεται το μωρό και να γίνει τίποτα πριν την Τρίτη?Ειναι δείγματα προετοιμασίας αυτα?

 

Ακριβώς.

Κάπως έτσι προετοιμάζεται ένας τοκετός 2-3 μέρες πριν.

Κι εγω είχα συμφωνήσει για πρόκληση αν ξεπερνούσα τις 40, αλλά έτσι γέννησα φυσιολογικά στις 39! Και κάπως έτσι ήταν τα συμπτώματα. Πονάκια, πετρωματα, ενόχληση στη μεση, λίγο αιματάκι μετά... και μετα από 6 ώρες, να σου η μικρή μου!

 

Εύχομαι με το καλό, αύριο τέτοια ώρα να δεις το μωράκι σου!

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς.

Κάπως έτσι προετοιμάζεται ένας τοκετός 2-3 μέρες πριν.

Κι εγω είχα συμφωνήσει για πρόκληση αν ξεπερνούσα τις 40, αλλά έτσι γέννησα φυσιολογικά στις 39! Και κάπως έτσι ήταν τα συμπτώματα. Πονάκια, πετρωματα, ενόχληση στη μεση, λίγο αιματάκι μετά... και μετα από 6 ώρες, να σου η μικρή μου!

 

Εύχομαι με το καλό, αύριο τέτοια ώρα να δεις το μωράκι σου!

 

 

 

 

Σ'ευχαριστώ, να είσαι καλά!Εχω αγχωθεί λίγο με την πρόκληση γιατί φοβάμαι μήπως χρειαστεί καισαρική τελικά!!

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ, να είσαι καλά!Εχω αγχωθεί λίγο με την πρόκληση γιατί φοβάμαι μήπως χρειαστεί καισαρική τελικά!!

 

Λογικά, αν το μωράκι έχει κεφαλική προβολή και είστε και οι δύο υγιείς, γιατί να χρειαστεί καισαρική?

Εκτός κι αν ο γιατρός σου σε "τουμπάρει" με δικαιολογίες...

Α και να μην το ξεχάσω.... και λίγο σεξ καλό θα σου κάνει! ;)

Μαλακώνει και τον τράχηλο με φυσικό τρόπο!;)

Link to comment
Share on other sites

Λογικά, αν το μωράκι έχει κεφαλική προβολή και είστε και οι δύο υγιείς, γιατί να χρειαστεί καισαρική?

Εκτός κι αν ο γιατρός σου σε "τουμπάρει" με δικαιολογίες...

Α και να μην το ξεχάσω.... και λίγο σεξ καλό θα σου κάνει! ;)

Μαλακώνει και τον τράχηλο με φυσικό τρόπο!;)

 

 

το μωρο εχει κεφαλική προβολή και ο γιατρός είναι υπερ του φ.τ.

Αλλά για σεξ...ούτε λόγος!!!:PΔεν πείθεται με τίποτα ο σύζηγος!!!χαχαχα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...