Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΤΟΚΕΤΟΥ


Recommended Posts

εγω πάλι παρολο που την άλλη παρασκευη γεννάω, δεν έχω τίποτα, ούτε συσπάσεις, ούτε πόνους, ούτε η μέση πονάει, είχα 2-3 τσιμπιματάκια απο κάτω κ λίγους πόνους περιόδου αλλά εδω κ μια εβδομάδα τίποτα, λες κ δεν ειμαι έγκυος...μονο η κοιλιά με ζορίζει που δεν μπορω να σκυψω κ οτι λιγο εχουν πρηστει τα πόδια μου.έχω πάρει κ 15 κιλά- ελπίζω μη πάρω άλλα μέχρι την άλλη παρασκευη γιατί τρωω σαν βόδι!!!!!! βοήθειά μου να τα χασω μετα!!!!αλλά με τόσο τρέξιμο που θα έχω προβλέπω να μένω μισή...

ntRCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 402
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κάτια είχες καλό τοκετό την πρώτη φορά? Μην αγχώνεσαι πάντως, όλα καλά θα πάνε!

Helen κι εγώ που έχω κάτι ψιλά μην φανταστείς ότι νιώθω ετοιμόγεννη!

Από την υπερένταση κορίτσια κάθομαι και καθαρίζω νυχτιάτικα! Δεν έχω άγχος, μπορώ να πώ είμαι πολύ χαλαρή, απλά άρχισα να ανυπομονώ, θέλω να γεννήσω!!! Να δώ τον μπέμπη μου!!!

2sCXp3.png
Link to comment
Share on other sites

helen , εχεις ορεξη για φαγητο βρε ???μπραβο!!!μετα την 36 εβδομαδα δεν βαζεις σχεδον καθολου φαε οσο μπορεις τωρα!!

 

Δημητρα , ο σκοπος ειναι ιερος και αν το βαλω τωρα κατω θα κανω κακο και στον εαυτο μου και στους γυρω μου.Η μαμα μου ελεγε '' οι μαχητες της ζωης οσες φορες και αν του ριξεις κατω βρισκουν δυναμη και παλι στεκονται στα ποδια τους''.

 

Αντε αντε με το καλο σε ολες σας πλησιαζουν οι μερες.Θετικη σκεψη και υπομονη.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εδω και μια βδομαδα εχω ναυτια ζαλαδα και βαρυ κεφαλι. Αυτο το τελευταιο ισως ειναι και απο τις πολλες ωρες στο a/c. Τα αλλα δυο τωρα στο τελος βρηκαν να με πιασουν? Διαρροια επισης, που εχω διαβασει οτι συμβαινει πριν τον τοκετο. Αλλα συμπτωματα περα απο τρελη κουραση και πονους στη λεκανη δεν εχω. Που και που νιωθω να σπρωχνει αλλα πολλες φορες ειδικα στον υπνο μαζευεται πολυ ψηλα στο στομαχι και εκεινο το σημειο ειναι πολυ σκληρο. Την Τεταρτη που πηγα στο γιατρο στην αρχη μου ειπε οτι μου εχει πει μεχρι τελος του μηνα και στην εξεταση με το χερι μου ειπε οτι ειναι ακομα ψηλα. Οταν ομως μου εκανε υπερηχο και ειδε οτι το κεφαλι εχει φτασει 42 εβδομαδων μου ειπε οτι δεν προκειται να κατεβει και τη Δευτερα το πρωι να παω στο Λητω να με δει και αν δε γενναω τοτε να μπω το βραδυ για προκληση. Απο τη μια εχω αγχωθει, απο την αλλη με εχει πιασει ανυπομονησια. Λετε κι αυτες οι ζαλαδες και η ναυτια να ειναι ψυχοσωματικα απο το αγχος μου?

M1g4p3.png

t7kQp2.png

Link to comment
Share on other sites

helen , εχεις ορεξη για φαγητο βρε ???μπραβο!!!μετα την 36 εβδομαδα δεν βαζεις σχεδον καθολου φαε οσο μπορεις τωρα!!

 

Δημητρα , ο σκοπος ειναι ιερος και αν το βαλω τωρα κατω θα κανω κακο και στον εαυτο μου και στους γυρω μου.Η μαμα μου ελεγε '' οι μαχητες της ζωης οσες φορες και αν του ριξεις κατω βρισκουν δυναμη και παλι στεκονται στα ποδια τους''.

 

Αντε αντε με το καλο σε ολες σας πλησιαζουν οι μερες.Θετικη σκεψη και υπομονη.

 

Markela μπραβο σου που σκεφτεσαι ετσι. Το περασα κι εγω οπως βλεπεις στο τικερακι μου και ξερω πως νιωθεις. Περασα την καταθλιψη μου βεβαια αλλα ειπα κι εγω δεν θα το βαλω κατω και αν σκεφτομαστε μονο αρνητικα δεν κανουμε τιποτα. Αυτο που περασα μου εμαθε οτι μπορει να συμβει οτιδηποτε οποιαδηποτε στιγμη. Ετσι ειναι αυτα τα πραγματα και δεν τα ξερει κανεις παρα μονο ο Θεος. Κουραγιο λοιπον και ευχομαι γρηγορα να εχεις ευχαριστα νεα!

M1g4p3.png

t7kQp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι, την πρώτη φορά δεν με παγίδεψε καθόλου σε σχέση με όλα αυτά που είχα ακούσει.Αν και ήταν ψηλά κατέβηκε πολύ γρήγορα και τολμώ να πω πως όλες ποναμε, αλλά ήμουν από τις τυχερες και ήρθε πολύ γρήγορα.Όλοι λένε ότι το δεύτερό είναι ακόμα πιο εύκολα και σκεπτόμενη αυτό κάπως ηρεμώ...

Πάντως να ξέρετε κορίτσια ότι αμέσως μετά τον τοκετό που αντικριζετε τα μωρακια σας έχετε ξεχάσει τα πάντα!!!

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια ωραια....ειπαμε εχουμε τα πονακια μας, τις τσιμπιες μας αλλα αναρωτιεμαι θα το καταλαβουμε οτι πλησιαζει???Εγω νοιωθω τωρα και 2 εβδομαδες το ιδιο και λεω καθε μερα απο μεσα μου.....το νοιωθω ερχεται αμεσα!!!!!!!!!!....αλλα που?.......καμια σχεση μαλλον......!

:P:p:p:p:p:p

Κι οταν θα συμβει θα λες μπα!οχι!λαθος κανω δεν ειναι τωρα η ωρα...

Δεν το πιστευω οτι κοντευεις κι εσυ!!!!!!!!!!

 

Στελλι,Ματιλντα και τα αλλα κοριτσια το πιστευετε οτι φτανει η ωρα;;;;

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Μπουρμπουρ: Δεν το εχουμε πιστεψει νομιζω!!!Κ αι εγω ειδικα αφου πηγα στον γιατρο κ μου ειπε οτι αρχιζει το σωμα κ ετοιμαζεται....ανυπομονω να δω αυτο το πλασματακι που ξυπνα καθε βραδυ και κανει τουμπες και που με κανει να τρωω ΠΟΛΥ παγωτο!!!!Εχω ενα αγχος για τον τοκετο κ αν θα τα παμε καλα με τον θηλασμο....τα βραδια κοιμαμαι 3 καθε βραδυ....σκεφτομαι ολο το μωρο....Ευχομαι σε ολες τις μελλουσες μαμαδες να κρατησουν στην αγκαλια τους τα μωρα τους---ειπαμε καθε βδομαδα ολο κ καποια απο εμας θα γενναει!!!--και στις ηδη μαμαδες να χαιρονται τα αστερακια τους!!!:-P

Link to comment
Share on other sites

:P:p:p:p:p:p

Κι οταν θα συμβει θα λες μπα!οχι!λαθος κανω δεν ειναι τωρα η ωρα...

Δεν το πιστευω οτι κοντευεις κι εσυ!!!!!!!!!!

 

Στελλι,Ματιλντα και τα αλλα κοριτσια το πιστευετε οτι φτανει η ωρα;;;;

 

 

Οχι δεν το εχω πιστεψει καθολου. Τωρα εφτιαχνα τα τελευταια πραγματακια του , μπουκαλια , αποστειρωτες και λεω να στρωσω την κουνια του τι λετε? Αν και θα αγορασω καλαθουνα για τον πρωτο καιρο. Αλλα δεν θελω να τη βλεπω αλλο (την κουνια) με τις ετικετες και τα στρωματα...

Να σας πω κατι χθες ειδα ενα νεογεννητο μου το εδωσαν να το κρατησω και φοβομουν τοσο πολυ να το πιασω...ηταν πολυ πολυ μικρακι... και μαλλον επειδη δεν το κραταγα καλα μετα απο λιγο εκλαιγε...:oops::cry:

Μη με περασετε για χαζη αλλα στενοχωρηθηκα που εγινε αυτο γιατι στους αλλους καθοταν κανονικα... γιατι βρε παιδια? Λετε να το κανει και ο δικος μου? Γιατι ειχα τοσο φοβο?

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

Ειναι φυσικο να φοβηθηκες! Εισαι λιγο πριν την κορυφη του βουνου!!! Εκει που σου κοβεται το οξυγονο! Το ενιωσε και το μικρακι... το δικο σου ομως θα σε ξερει! Θα συνηθισει το αγγιγμα σου, τη μυρωδια σου... ακομα και λιγο δυσκολα να ναι στην αρχη, θα γνωρισετε ο ενας τον αλλο και θα τα βρειτε μεταξυ σας! Θα δεις πολλες μανουλες να το παιρνουν αγκαλια και να κλαιει, ενω στη δικη σου θα ηρεμει και θα νανουριζεται! Σου ευχομαι με εναν πονο, μια καλη γεννα και με το καλο να ζησεις το ομορφο ταξιδι της μητροτητας, παρεα με το μικρο σου συνεπιβατη! :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Matilda38: και γω ειχα παει σε νεογεννητο πριν 2 χρονια κ μου το εδωσαν αγκαλια....ε, εκατσα σε καρεκλα για να το παρω γιατι φοβομουν οτι θα μου πεσει κατω...φαινοταν τοσο ευθραυστο!!!Συμφωνω με την Κατια82....αλλο πραγμα η αγκαλια της μαμας!!!!Και γω την κουνια την εχω με το στρωμα!!!Επλυνα την προικα κ λεω να στρωσω τα σεντονια!!!Ο αντρας μου αγχωνεται κ καθε φορα που ερχεται απο τη δουλεια μου λεει "ακομα να τα στρωσεις? αμα πας στο μαιευτηριο πώς θα ξερω ποια σεντονια να στρωσω εγω????"χιχιχιχιιχ!!!!Παντως καθε φορα που μπαινω στο δωματιο το παιδικο βλεπω την αδεια κουνια κ λεω αντε καποια θα κοιμαται σε λιγο καιρο!!!Εχω κ γω καλαθουνα για τις πρωτες μερες!!!Πρεπει να ετοιμασω κ το πορτ μπεμπε με σεντονακια για να ειναι ετοιμο για την εξοδο!!!Βεβαια εχω μερες ακομα αλλα ΑΝ σπασουν τα νερα???

Link to comment
Share on other sites

Matilda38, μην ανησυχείς καθόλου γι'αυτο!Το μωράκι που πήρες αγκαλίτσα μάλλον κατάλαβε το άγχος σου!:lol: Να είσαι σίγουρη πως το μωράκι σου θα ηρεμεί στην δική σου αγκαλίτσα!Τόσο καιρό είναι στην κοιλίτσα σου και σίγουρα δεν υπάρχει μεγαλύτερη ασφάλεια γι' αυτό από την κοιλίτσα της μαμάς του!!!

Link to comment
Share on other sites

Μαρκελα σου το ευχομαστε απο καρδιας!!!!Του χρονου να εχεις αγκαλιτσα ενα πολυ πολυ γλυκο μωρακι, να πιστευεις στον εαυτο σου!

Ιoanna οντως το πιστευω οτι οταν ερθει η ωρα θα ειμαι η πιο ψυχραιμη!Κάθομαι μερικες φορες μονη μου και σκεφτομαι πως θα αντιδρασουν ολοι οταν ανακοινωσω οτι γενναμε και με πιανουν κατι γελια....

 

Βρε κοριτσια ωραια....ειπαμε εχουμε τα πονακια μας, τις τσιμπιες μας αλλα αναρωτιεμαι θα το καταλαβουμε οτι πλησιαζει???Εγω νοιωθω τωρα και 2 εβδομαδες το ιδιο και λεω καθε μερα απο μεσα μου.....το νοιωθω ερχεται αμεσα!!!!!!!!!!....αλλα που?.......καμια σχεση μαλλον......!

 

Marou , θα το καταλαβεις οταν ειναι να ερθει θα δεις!!μην ανησηχεις γιαυτο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σημερα εφτιαξα και τα τελευταια πραγματακια του μωρου μου...εχω τρομερη ανυπομονησια..δεν περνανε οι μερες οιυετ οι ωρες...

Αυριο παμε παλι για καρδιοτοκογραφημα.

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

κ εγω σημερα επιτελους εφτιαξα το δωματιακι της!!!αυριο εχω να σιδερωσω κατι τελευταια σεντονακια κ πετσετουλες, να παω να παρω κανα διακοσμητικο...κ μου ειπαν πως επεσε λιγο η κοιλια μου....αντε να δουμε...5 ημερες εμειναν....

ntRCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κ απο μενα! Σημερα το πρωι ως συνηθως σηκωνομαι με μπουκωμενη μυτη κ φτερνιζομαι...εκει που εχω σηκωθει νιωθω πολλα κολπικα υγρα να τρεχουν απο κατω!!!Λεω "εχει γουστο"!!!!Κοιταω αλλα ειχα πολλα κολπικα υγρα διαφανα--οχι ομως σαν υφη νερου....ειναι αυτο σημαδι οτι ειναι τραχηλικα υγρα???Δεν νομιζω να σπασανε τα νερα ετσι!!!Ή ειναι οι απαρχες που λενε οτι βγαινει το τραχηλικο πωμα???Θελω να βγω κ για δουλειες εξω σημερα...δε νομιζω να μου σπασουν τα νερα στο σουπερμαρκετ!!!!!Τι να ειναι αυτα τα υγρα? Υπενθυμιζω ηταν αχρωμα αλλα οχι νερουλα...αλλα εβγαιναν πολλα...οχι μονο πανω στο σερβιετακι...Συγγνωμη για την περιγραφη πρωι-πρωι...αλλα δεν το ειχα ξαναπαθει...:shock::P

Link to comment
Share on other sites

παρε το γιατρο και τρεχα μαιευτηριο...εγω που ειχα πολυ λιγοτερο απ αυτο που περιγραφεις μου βαζαν παντα στο μαιευτηριο αυτη την ταινια να δουν αν ηταν αμνιακα γιατι μου πε μια μαια εκει οτι και λιγο βα σου τρεξει μπορει να ειναι αμνιακα και να μην το καταλαβεις. παρολο που της το δειξα κι ολας και ειδε οτι ηταν σα βλεννα και οχι υγρο.τελικα εμενα ηταν το πωμα και γεννησα 5 μερες μετα αλλα εμενα μια σταλιτσα ειχε βγει και ηταν και καφετι και ειχα τρομαξει. μην το αφηνεις...

Link to comment
Share on other sites

Στελλι , παρε τηλ τον γιατρο σου!Εγω ειχα βγαλει ενα πραγμα διαφανο σαν ζελε με ελαχιστο ελαχιστο καφε πανω ισα που φαινοταν και ηταν το πωμα σε 5 ωρες μετα απο αυτο εσπασαν τα νερα!

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει περιπτωση να σου σπασουν τα νερα χωρις να δεις πρωτα λιγο αιμα ή αυτη τη καφετί βλέννα?νομιζα πως πρωτα βγαινει λιγο αιμα κ μετα αρχιζουν να τρεχουν τα νερα..

ntRCp3.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια τι κανετε?εχω μπει και εγω στον μηνα μου σημερα ειδα λιγι βλεννα με πολυ αχνο αιμα μου ειπε ο γιατροσ να μην ανισιχω και να περιμενουμε να δουμε αν θα με πιασουν πονοι!υπαρχει περιπτωση να μην με πιασουν πονοι?εχω ακουσει οτι κοπελεσ εχουν δει αυτην την βλενα αλλα δεν τουσ εχουν πιασει και πονοι!

Link to comment
Share on other sites

Πηρα τον γιατρο...μου ειπε οτι ειναι τραχηλικη βλεννη...αλλα επειδη η κοιλια μου ειναι σκληρη ειναι προετοιμασια!!!Εχω ραντεβου την αλλη Τριτη(τωρα ειμαι στην 37η βδομαδα) αλλα ισως χρειαστει να με δει μεσα σε αυτη τη βδομαδα....μου ειπε να παρακολουθω τα υγρα....βεβαια εχω θα ειμαι σε ετοιμοτητα!!!!!Εν τω μεταξυ ειχα μεγαλη πιεση χαμηλα στη μητρα κ ποναγα λιγο...εκει πιεζει το κεφαλακι του μωρου...Λετε να ερχεται?????Μου ερχεται να φαω ολο το παγωτο στην καταψυξη απο το αγχος μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Τι να σας πω???Εμενα το πρωι ηταν διαφανα καθαρα τελειως!!!!Οχι πολυ νερουλα...αλλα αρκετα να περασουν το σερβιετακι κ να τρεξουν λιγο....εν τω μεταξυ ειχα κ κατι καφε 3 μερες πριν αλλα με ειχε εξετασει ο γιατρος πριν 5 μερες για τον τραχηλο κ ειχα διαστολη 1....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...