Recommended Posts

Είναι σοβαρό.

Και θέλω να απαντήσουν ΜΟΝΟ οι μητέρες που θηλάζουν και χορηγούν στα παιδάκια τους το πιο πάνω συμπλήρωμα.

Πόσες σταγόνες χορηγείτε ημερησίως (κατόπιν υποδείξεως γιατρού);

Παρακαλώ να μου πείτε και εάν το χορηγείτε ως απλό συμπλήρωμα ή για κάποιο συγκεκριμένο λόγο (=να έχει διαγνωστεί κάτι που να απαιτεί τη χορήγηση του σκευάσματος).

Ο λόγος που ρωτώ είναι ότι ο γιατρός μας είπε νσ δίνουμε στο Ηλεκτράκι 4 σταγόνες ημερησίως, ενώ στις οδηγίες το όριο προφύλαξης είναι 1-2 σταγόνες. (Το Ηλεκτράκι χαίρει άκρας υγείας)

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Διαφημίσεις

Καλησπερα!Εμας μας ειπε ο γιατρος να παιρνουμε 1 σταγονα την ημερα κ απο2 σταγονες το σαββατοκυριακο.Ειναι βιταμινες τις οποιες δεν μπορει να συνθεσει ακομα ο οργανισμος του βρεφους κ γιάυτο τις δινουν σαν συμπληρωμα!

εμάς πάντως μας είπε και η παιδίατρος στο μαιευτήριο και η δική μας 2 σταγόνες ημερησίως, για 2 μήνες. διάβασα και σε ένα βιβλίο (νομίζω στο "τι να περιμένεις τον 1ο χρόνο") ότι χρειάζονται οι σταγόνες στα ΄μωρά που θηλάζουν αποκλειστικά γιατί υποκαθιστούν την έκθεση στον ήλιο, ενώ στο ξένο γάλα την έχουν προσθέσει τη βιταμίνη αυτή. Το είδα κάπου να το γράφει ως σύσταση και η αμερικάνικη παιδιατρική ακαδημία. επίσης στο βιβλίο αυτό έγραφε κι αυτό, ότι πρέπει να προσέχουμε να μη δίνουμε παραπάνω δόση από όσο πρέπει (χωρίς να αναφέρει ποια δόση είναι η συνιστώμενη, αφού δεν αναφερόταν στο συγκεκριμένο φάρμακο αλλά στη βιταμίνη d γενικά). επίσης η παιδίατρος του μαιευτηρίου μας είχε εξηγήσει ότι βασικά την d χρειάζεται το παιδί , ένώ η A είναι για να βοηθήσει την απορρόφηση της D.

tMJnp2.png

W2cQp3.png

κοριτσια κι εγω θηλαω αποκλειστικα και στις 15 μερες που μας ειδε ο γιατρος δεν ειπε να παρουμε τιποτα

Z57wp3.png dQOzp3.png

25/12/10 πήραμε το καλύτερο δώρο

επειδη ειναι για τη D θυμηθηκα στο μεγαλο μου οτι ο παιδιατρος μου ειχε πει να τον βγαζω απο ημερων καθε μερα στον ηλιο λετε γι αυτο να ηταν;

Z57wp3.png dQOzp3.png

25/12/10 πήραμε το καλύτερο δώρο

Διαφημίσεις

ακριβώς. και μια γνωστή μου παιδίατρος που την είχα ρωτήσει αν είναι απαραίτητη μου είχε πει ναι, ειδικά επειδή το μωρό μου γεννήθηκε Οκτώβρη που δεν είχε ήλιο. βρήκα και το κείμενο της αμερικάνικης παιδιατρικής ακαδημίας, που λέει για το θηλασμό γενικά. εκεί εξηγεί και για τη βιταμίνη d.

http://aappolicy.aappublications.org/cgi/content/full/pediatrics;115/2/496

tMJnp2.png

W2cQp3.png

μωρε΄γράφει και την ημερήσια προτεινόμενη δοσολογία , 200 IU αλλά είμαι άσχετη, τι μονάδα μέτρησης είναι αυτή? έχω πετάξει και το φυλλάδιο οδηγιών της aquasol.

tMJnp2.png

W2cQp3.png

τα 200 ειναι περιπου μιση σταγονα.πως δινεις ομως μιση σταγονα:rolleyes::confused:

εμεις εδω το δινουμε σε χαπι 500ιυ καθε μερα απο νεογεννητα μεχρι να γινουν 2 ετων.σε νερακι το λιωνουμε.ειτε θηλαζει ειτε οχι. η δοση ειναι διπλασια κ βαλε αλλα εμεις δεν εχουμε σχεδον καθολου ηλιο!μονο το καλοκαιρι!

Καλά, θα ήθελα να ήξερα τι είχε ο γιατρός στο μυαλό του και μας ειπε 4.

Αλλάζουμε γιατρό. Θα πάμε σε μία που είναι φιλική στον θηλασμο.

Αλλά τα έχω πάρει. Μου έρχεται να πάω να τον βρω να τον χτυπήσω. ¨Οταν τον ρωτήσαμε γιατί μας δίνει τη διπλή δόση από αυτή που συνιστά η φαρμακευτική (η οποία θα είχε κάθε συμφέρον να μας πει να πιούμε το μισό μπουκαλάκι) είπε ότι έτσι λέει η ιατρική εταιρεία (τι είναι τούτο;;:( ). Και το λένε μονο σε αυτόν;;; ¨οταν όλοι οι άλλοι γιατροί συστήνουν 1-2 σταγόνες;;;

iu=international units

Σημειωτέον μία από τις παρενέργειες της υπερβιταμίνωσης από την D είναι η προωρη σύγκλιση των οστών του κρανίου. Γκρρρρρρ.....

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

κ εγω τις εδινα 2 σταγονες για κανα δυο μηνες..μετα εφοσον εκτιθεται τοπαιδι στον ηλιο παραγει μονο του την βιταμινη d..

Διαφημίσεις

καλησπέρα κορίτσια. Εγώ θηλάζω εδώ και 23 μήνες (χωρίς συμπλήρωμα ξενου γάλακτος) και κανείς δε μου είπε ποτέ να πάρω τίποτα. Να ανησυχήσω?????

1gv1p3.png

2 σταγονες ημερησιως (αλλα δεν εδωσα αφου καθημερινα κανουμε βολτα :) )

ΒΑΣΙΛΙΚΗ....ΛΑΤΡΕΙΑ ΜΟΥ!!!!!!29.11.03

ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΜΟΥ...ΑΝΤΡΑΚΙ ΜΟΥ !!!!!!04.08.10

και εμας μας ειχε πει ενας παιδιατρος στο αττικο που ειχαμε νοσηλευτει για ασχετο λογο να παιρνει καθε μερα 1 σταγονα και τα σαββατοκυριακα 2 σταγονες επειδη θηλαζα!η αν ξεκινουσε ξενο γαλα θα συνεχιζε να το πινει μεχρι να πινει 1 λιτρο γαλα την ημερα!:evil:η παιδιατρος ομως που μας παρακολουθει οταν πηραμε εξιτηριο μας το εκοψε αμεσως λεγοντας οτι δεν χρειαζεται.την εμπειστευτικα και το εκοψα.το κοριτσακι μου δεν παρουσιασε κανενα προβλημα.αυτο που ειχα παρατηρησει παντως οσο καιρο της το εδινα ειναι οτι το νεογεννητο τοτε ειχε πολυ μεγαλη υπερενταση και γκρινια.η παιδιατρος μου ειπε οτι ηταν απο το σκευασμα.οταν το εκοψα το μωρακι μου ηρεμησε!

PRW0p2.pngORfXp3.png

Διαφημίσεις

εγω δ εδωσα ποτε κ ουτε κ ο γιατρος μου πε τιποτα οποτε δ εδωσα κ ουτε θα δωσω.ελατε βρε κοριτσια κ οι γιαγιαδες μας που θηλαζαν εδιναν τοτε???μια χαρα μεγαλωσαν οι γονεις μας!ειμαι λιγο σκεπτικη μ αυτα...

xthLp3.png?N3RWspeV

LBhKp2.png?23AKgaR7

και εμας μας ειχε πει ενας παιδιατρος στο αττικο που ειχαμε νοσηλευτει για ασχετο λογο να παιρνει καθε μερα 1 σταγονα και τα σαββατοκυριακα 2 σταγονες επειδη θηλαζα!η αν ξεκινουσε ξενο γαλα θα συνεχιζε να το πινει μεχρι να πινει 1 λιτρο γαλα την ημερα!:evil:η παιδιατρος ομως που μας παρακολουθει οταν πηραμε εξιτηριο μας το εκοψε αμεσως λεγοντας οτι δεν χρειαζεται.την εμπειστευτικα και το εκοψα.το κοριτσακι μου δεν παρουσιασε κανενα προβλημα.αυτο που ειχα παρατηρησει παντως οσο καιρο της το εδινα ειναι οτι το νεογεννητο τοτε ειχε πολυ μεγαλη υπερενταση και γκρινια.η παιδιατρος μου ειπε οτι ηταν απο το σκευασμα.οταν το εκοψα το μωρακι μου ηρεμησε!

δε νομιζω οτι η βιταμινη εχει σχεση με την γκρινια γιατι κ η δικια μου παιρνει καθε μερα ενα χαπι των 500 λιωμενο σε νερο με το κουταλακι κ ειναι παρα πολυ ησυχη κ κοιμαται κ ολη νυχτα σερι 8ωρο.

και εμεις 1 σταγόνα την ημέρα και 2 το σκ μέχρι να γίνρι 8 μηνών αφόσον δε δίνω συμπλήρωμα... οδηγίες των γιατρών στο Αττικό

Βρε κορίτσια, εγώ δεν καταλαβαίνω τι είναι αυτό που διαφοροποιεί το ΣΚ από τις υπόλοιπες μέρες της εβδομάδας. Με ποια δικαιολογία δηλαδή το ΣΚ πρέπει να διπλασιάζεται η δόση :confused::confused::confused::confused:

Τέολος πάντων ούτε εγώ της έδωσα ποτέ. Βέβαια γεννήθηκε Μαϊο και ήμασταν συνέχεια στη βόλτα και στον Ήλιο.

iCNap3.png

Κι εγώ δίνω στη μπέμπα μου 2 σταγόνες γιατί γεννήθηκε προωρούλα, νομίζω ότι δεν έχει σχέση με τον θηλασμό

εγω γεννησα πριν 20 μερες θηλαζω αποκλειστικα και στο αττικο μου εδωσαν οδηγια να το παιρνει 1 σταγονα ημερησιως κ 2 το σκ-εγω τις το δινω χωρις αναστολη για ονομα του Θεου βιταμινη ειναι δεν προκυται να παθει τιποτα με μια σταγονιτσα την ημερα καλο κανει κακο δε κανει......

με μια σταγονα οχι.αλλα με 4???τετραπλη δοση της ειπε.κιεγω διαβασα οτι η υπερδοσολογια μπορει να προκαλεσει συγκλιση στις πηγες του κρανιου!οπως και πολλα αλλα.δε παιζουμε μαυτα

Ραφαελα 10/10/2005 Αλεξανδρος 22/01/2008 Νεφελη 28/10/2010 Β+Δ 04/10/2001

για ονομα του Θεου βιταμινη ειναι δεν προκυται να παθει τιποτα με μια σταγονιτσα την ημερα καλο κανει κακο δε κανει......

Κανένα σκεύασμα και μάλιστα υγρό, δεν είναι σκέτη βιταμίνη, όλα έχουν έκδοχα και συντηρητικά.

Η λογική του ότι τόσο λίγο καλό κάνει, κακό δεν κάνει, δεν υπάρχει στην ιατρική. Το αντίστροφο ισχύει τις περισσότερες φορές.

IBCLC

International Board Certified Lactation Consultant

Για να δείτε τις νέες δημοσιεύσεις του μέλους επισκεφθείτε το σύνδεσμο επιστημονικού συνεργάτη της ΕΕΕΓ: Aglaia Papadima

Επαναφέρω το θέμα γιατί εμένα ακριβώς για αυτό μου έδωσε η παιδίατρος τις σταγόνες, για να βοηθήσουν στην σύγκληση των οστών της κρανιακής πηγής διότι λέει είναι αρκετά μεγάλο για 8 μηνών που είναι η κόρη μου. Είχε κάποια ανάλογη εμπειρία; Το έχω γράψει και αλλού αλλά μάλλον εδώ είναι πιο κατάλληλο το ποστ.

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα