Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλησπέρα! Ειμαι εγκυος για δευτερη φορα! Εχω ειδη ενα αγορακιβ3 1/2 ετων. Ολα πηγαιναν καλα και ευχαριστιομουν πολυ τη δευτερη εγκυμοσυνη. Μεχρι την β επιπεδου. Η εμβρυολογος μας ειπε πως ολα ηταν καλα εκτος απο μια μετρηση! Το μωρακι μας ειχε λιγο περισσοτερο υγρο στον εγκεφαλο. Μας ειπε πως μαλλον συμβαινει επειδη ειναι αγορι μαλιστα αστειευτηκε λεγοντας μας πως οι αντρες εχουν λιγοτερο μυαλο ( θελωντας να ελαφρυνει το κλιμα ). Απο εκει και περα με εζωσαν τα φιδια. Μου ειπε να κανω την ντοπλερ εκει και να το ξαναδουμε (συνηθως την κανει ο γυναικολογος μου) επειδη τρομολρατηθηκα της ζητησα να με δει σε ενα μηνα! Μου ειπε πως η μετρηση ειναι μεσα στα ορια απλα ειναι απνω απο το μεσο ορο και θελει να το παρακολουθησει. Μου ειπε πως δεν μπορει να με δει νωριτερα γτ δεν θα ειναι ενα αποτελσμα συμπερασματικο πρεπει αν περασει ενας μηνας. Αργοτερα μιλησα με τον γυναικολο μου ο οποιος μου ειπε πως ειναι σιγουρος πως δεν εχει κατι το μωρο γτ ολες οι μετρησεις ηταν τελεις και πως να κανω λες και δεν μ ειπε τπτ. Μου ειπε επισης πως αν ειχε υποψια για κατι δεν θα μ ελεγε πηγαινε σπιτι σου και περνα καλα τις γιορτες αλλα θα με περνουσε απο κοσκινο. Φοβαμαι πολυ. Δεν μ ανεφεραν τπτ για αμνιοπαρακεντιση το.μονο π μ ειπε η εμβρυολογις ειναι πως καμια φορα αν τα πραγματα ειναι ασχημα κανουμε μαγνητικη η οποια δε νομξζει να χρειαστει ατην δικη μας περιπτωση αλλα και να χρειαστει δεν θα δειξει τπτ κακο. Εχετε παρομοιες εμπειριες;;;; 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 77
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα είμαι νέα στο φόρουμ και θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει συμβεί σε καμμια από εσάς στην Β επιπέδου να μη δουν την χοληδοχο κυστη του μωρου. Την έκανα στην 22η εβδομαδα στο Μητερα μου είπαν να ξαναπάω σε 10 μέρες. Να πω ότι όλες οι άλλες μετρήσεις είναι φυσιολογικές καθώς και το nipt μου δεν έδειξε τίποτα. Πήρα την γνώμη άλλου 1 γυναικολόγου που θεωρείται ο καλύτερος στο Αλεξάνδρα σε κλήσεις υψηλού κινδύνου και μου είπε ότι αν δεν την δουν μπορεί να υπάρχει ατρησια χοληφορων αγγείων και να πρέπει να ρίξω το μωρο.Πραγματικα έχω απελπιστεί και δεν θέλω ούτε να το σκέφτομαι 

Link to comment
Share on other sites

On 3/5/2008 at 7:52 ΜΜ, candy1234 είπε:

Τελικά, καθ' όλη την διάρκεια της εγκυμοσύνης, δεν ξέρεις ποτέ τι σε περιμένει πιο κάτω. Σήμερα πήγα στο Λητώ για την Β' Επιπέδου. Το μωρό δεν ήταν και στην καλύτερη θέση ώστε να γίνουν "καλά" όλες οι μετρήσεις, το συμπέρασμα όμως που βγήκε ήταν πως το ένα τμήμα του εγκεφάλου του, (του οπισθίου κέρατος της αριστερής πλάγιας του εγκεφάλου) βρέθηκε να είναι 10,4mm ενώ το όριο είναι 10,0mm. Βέβαια, ο γιατρός είπε να επαναλάβουμε τον υπέρηχο σε 1 εβδομάδα για να δούμε τι έχει συμβεί, γιατί συνήθως μειώνεται το νούμερο αυτό. Εν τω μεταξύ , είναι σύνηθες φαινόμενο στα αγοράκια, όπως έχουμε εμείς.... Μου έγινε η καρδιά περιβόλι.... Στο τέλος, του έδειξα τα αποτελέσματα του ALPHA TEST που είχα κάνει στο ΙΑΣΩ, (δεν είχα προλάβει να κάνω την Αυχενική Διαφάνεια...και έκανα μόνο ΑΛΦΑ ΤΕΣΤ). Εκεί ήταν που μου κόπηκαν τα γόνατα!!! Μου είπε πως κανονικά, όπως και το χαρτι των αποτελεσμάτων αναφέρει, το ποσοστό βάση της ηλικίας μου για Σύνδρομο Down έπρεπε να είναι 1/1000 και η εξέταση το έβγαλε 1/310. Αυτό μου είπε συμβαίνει αλλά δεν παυει να είναι και ανησυχητικό....λιγάκι...

Είμαι χάλια μετά απο αυτά... Σκέφτομαι την λύση της αμνιοπαρακέντησης....Είχε καμία απο εσάς αντίστοιχα αποτελέσματα;;; :cry:

Πως εξελίχθηκε η εγκυμοσύνη σας;θα ήθελα να μάθω γιατί είχαμε παρομοια διάγνωση στην Β επιπέδου. Και ανησυχω

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...