Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βάφτιση με θέμα "Φραουλίτσα"


my_Kelly

Recommended Posts

Χριστίνα η κουμπάρα είναι από εκεί (είμαστε κολλητές από τα φοιτητικά χρόνια). Ρε λες να φέρει τριγωνάκια από'κει???? Ποιος κάνει μίνι τριγωνάκια βάφτισης? Αλλά δεν κολλάει με το θέμα... αχ για πες, για πες, έχεις καλές ιδέες εσύ!;)

 

 

Καλέ,άμα βάλει ο καλεσμένος στο στόμα του το τριγωνάκι,πολύ που θα σκεφτεί αν ταιριάζει με το θέμα!!!:lol::lol::lol:

Πάντως,πολύ δύσκολο να τα φέρεις από Θεσσαλονίκη...η κρέμα τους θα γίνει σαν σούπα.

Κάτι που ταιριάζει με το θέμα σου είναι τα ταρτάκια με τα φρούτα,που συνήθως έχουν και φράουλα.Επίσης πανακότα με σιρόπι φράουλας...και γιατί όχι,γλυκό του κουταλιού φράουλα!Το κάνει η θεία μου και είναι υπέροχο.Αλλιώς το κλασικό προφιτερολάκι,στην συσκευασία με την φραουλίτσα που σου είπα.Κάτι άλλο δεν μου έρχεται τώρα...(εκτός από μια λιγούρα!)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

my_beba…θα ήθελα πολύ να μάθω που κατέληξες στο θέμα προσκλητήρια…

αν πάλι δεν θέλεις να πεις δεν πειράζει… :)

 

σκέφτομαι και εγώ το ίδιο θέμα για τη μικρή…αλλά ακόμα απλά σκέφτομαι και ψάχνω….

για γλυκό πάντως θα σου πρότεινα…ή γλυκό κουταλιού φράουλα…ή πανακότα με γλυκό φράουλα από επάνω…αυτά έχω σκεφτεί καθώς ταιριάζουν με το θέμα και είναι γλυκά που θα αρέσουν σε όλους….

 

GeorginaT μια φίλη γραφίστρια θα κάνει μια απλή άσπρη καρτούλα ορθογώνια που στις γωνίες θα έχει τυπωμένες κάποιες φωτο της φραουλίτσας. Θα γράψουμε ένα ποιηματάκι δικής μου έμπνευσης (αν θέλεις στο δανείζω ευχαρίστως!) και τα στοιχεία φυσικά με κόκκινα γράμματα. Θα γίνει μια απλή εκτύπωση σε έναν τυπογράφο και θα τα κλείσω σε κόκκινους ή άσπρους φακέλους. Από πίσω, στο κλείσιμο του φακέλου δλδ, θα βάλω αυτοκολλητάκι και ίσως κανένα μπαρμπαδελάκι με τη φραουλίτσα, ανάλογα, ό,τι μου γυαλίσει και ό,τι βρω στα μαγαζιά.;) Μου αρέσουν τα απλά και χαριτωμένα πράγματα!

 

Πάντως ψάχνοντας το θέμα με τα cupcakes, βρήκα ένα τέλειο με τη φάτσα της φραουλίτσας από ζαχαρόπαστα(αν θέλεις link πες μου), αλλά η τιμή του ήταν 2,5 ευρώ. Τη στιγμή που θέλω 150 κομμάτια περίπου, τα 375 ευρώ που μου ζητάνε είναι ΠΟΛΛΑ.

 

Το γλυκό του κουταλιού είναι μια πολύ καλή λύση. Χμμμ θα το ψάξω σήμερα, να δω τι μπορεί να γίνει!;)

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εγω εκανα την βαπτιση της αγαπης μου με θεμα φραουλιτσα. το προσκλητηριο μου το εκανε ο φιλος του αντρα μου και φωτογραφος μας . βρηκα ενα κειμενο και μια φωτο με φραουλα στο ιντερνετ και το εφτιαξε αυτος. γλυκα ειχα cup cakes με γλασο φραουλα και μπομπο κρεμαστρες σε κοκκινο πρασινο με παιδικα σχεδιακα. οτι θελετε στη διαθεση σας

 

Αφροδίτη πόσο σου κόστισαν τα cup cakes? Έχεις καμιά φωτό να βάλεις? Και το κυριότερο, βρίσκεσαι Αθήνα?:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και γω που ειχα ρωτησει για cupcakes μου ειχαν ζητησει 3.5 ευρω για τα τυποποιημενα και 5 για τον τουιτι. Παντως μπορεις να τα κανεις και μονη σου αν εχεις το χρονο. Εχει συνταγη στο syntagespareas.gr. Εγω σκεφτομαι να φτιαξω μερικα για τα παιδακια.

Link to comment
Share on other sites

Και γω που ειχα ρωτησει για cupcakes μου ειχαν ζητησει 3.5 ευρω για τα τυποποιημενα και 5 για τον τουιτι. Παντως μπορεις να τα κανεις και μονη σου αν εχεις το χρονο. Εχει συνταγη στο syntagespareas.gr. Εγω σκεφτομαι να φτιαξω μερικα για τα παιδακια.

 

Έχω βρει κι εγώ συνταγές, και τα υπόλοιπα υλικά είναι επίσης εύκολο να τα βρεις ή να τα φτιάξεις (διακόσμηση από ζαχαρόπαστα κτλ) αλλά κολλάω στο γεγονός ότι θα πρέπει να γίνουν τις προηγούμενες μέρες της βάφτισης για να είναι φρέσκα.. επίσης θα πετύχουν? μην μείνω την τελευταία ώρα χωρίς γλυκά, θα σαλτάρω! Τα έχει κάνει ποτέ καμιά για βάφτιση για να μας πει τις εντυπώσεις και τις δυσκολίες που αντιμετώπισε?

Link to comment
Share on other sites

τα cupcakes μου κοστισαν 1,5 ευρω περιπου (οχι αθηνα, επαρχια)-ειχανε γλασσο χρωματιστο και μια φραουλα πανω απο ζαχαροπαστα και αυτη. φωτο δεν μπορω να ανεβασω, προσπαθησα χθες αλλα δεν τα καταφερα. το κειμενο του προσκλητηριου μπορεις να το βρεις στο θεμα "υπεροχα κειμενα by MERSY" και ειχε πανω την φραουλιτσα. θα σου προτεινα να ρωτησεις σε φωτογραφο οπως εγω, γιατι βγαινει πολυ πιο φθηνα. επισης η Vicky μου εφτιαξε ενα πολυ ομορφο βιβλιο ευχων με θεμα φραουλιτσα, το οποιο και ειχα στο κεντρο και εκανε εντυπωση σε ολους. στολισμο στην εκκλησια δεν εβαλα γιατι δεν επιτρεπονταν αλλα στο κεντρο ειχα δυο κατασκευες με φραουλα στην εισοδο και πανω στα τραπεζια μια συνθεση με 3-4 μπαλονια σε αναλογα χρωματα

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ είχα κάνει cupcakes σε μεγάλη αλύσιδα ζαχαροπλαστείων (μελισσούλες) και νομίζω ότι δεν είχαμε δώσει πάνω απο 1,5 ευρώ βέβαια είναι και 2χρόνια τώρα αλλά τα 3,60 μου φαίνονται υπερβολικά :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ ωραίο!!!!!!!! Ξέρεις κάποιον που να το "επιμελείται" ή απλά μου δίνεις ιδέες?;)

Oχι δεν ξερω κανεναν απλα με το που το ειδα σκεφτηκα το δικο σου τοπικ:Dαπλα να παρεις καμια ιδεα εαν καταληξεις σε αυτο το θεμα

insekten-0042.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια εγώ είχα κάνει cupcakes σε μεγάλη αλύσιδα ζαχαροπλαστείων (μελισσούλες) και νομίζω ότι δεν είχαμε δώσει πάνω απο 1,5 ευρώ βέβαια είναι και 2χρόνια τώρα αλλά τα 3,60 μου φαίνονται υπερβολικά :rolleyes:

 

Μπορείς να μου πεις (σε πμ αν δεν θες δημόσια) ποια είναι αυτή η αλυσίδα που τα έκανες?

Link to comment
Share on other sites

Oχι δεν ξερω κανεναν απλα με το που το ειδα σκεφτηκα το δικο σου τοπικ:Dαπλα να παρεις καμια ιδεα εαν καταληξεις σε αυτο το θεμα

 

Να'σαι καλά βρε GIOYLA μου! Χίλια ευχαριστώ που με σκέφτηκες!:D

Link to comment
Share on other sites

τα cupcakes μου κοστισαν 1,5 ευρω περιπου (οχι αθηνα, επαρχια)-ειχανε γλασσο χρωματιστο και μια φραουλα πανω απο ζαχαροπαστα και αυτη. φωτο δεν μπορω να ανεβασω, προσπαθησα χθες αλλα δεν τα καταφερα. το κειμενο του προσκλητηριου μπορεις να το βρεις στο θεμα "υπεροχα κειμενα by MERSY" και ειχε πανω την φραουλιτσα. θα σου προτεινα να ρωτησεις σε φωτογραφο οπως εγω, γιατι βγαινει πολυ πιο φθηνα. επισης η Vicky μου εφτιαξε ενα πολυ ομορφο βιβλιο ευχων με θεμα φραουλιτσα, το οποιο και ειχα στο κεντρο και εκανε εντυπωση σε ολους. στολισμο στην εκκλησια δεν εβαλα γιατι δεν επιτρεπονταν αλλα στο κεντρο ειχα δυο κατασκευες με φραουλα στην εισοδο και πανω στα τραπεζια μια συνθεση με 3-4 μπαλονια σε αναλογα χρωματα

Αφροδίτη για να ανεβάσεις φωτο διάβασε εδώ http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=925782&postcount=6. Και αν δε βαριέσαι βάλε καμιά να δούμε, νομίζω θα τα είχες κάνει πολύ ωραία!;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας και πάλι κοριτσάκια! Τελικά για γλυκό προσανατολίζομαι σε γλυκό του κουταλιού φράουλα και τα βαζάκια που διάλεξα είναι αυτά http://www.elxisdoro.com/details.php?productsid=3216. Για πείτε μου, σας αρέσουν? Μήπως υπάρχει κάτι άλλο ανάλογο που έχετε δει κάπου και δεν το έχω πάρει χαμπάρι?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και πάλι κοριτσάκια! Τελικά για γλυκό προσανατολίζομαι σε γλυκό του κουταλιού φράουλα και τα βαζάκια που διάλεξα είναι αυτά http://www.elxisdoro.com/details.php?productsid=3216. Για πείτε μου, σας αρέσουν? Μήπως υπάρχει κάτι άλλο ανάλογο που έχετε δει κάπου και δεν το έχω πάρει χαμπάρι?

 

 

Τέλειο το βαζάκι!Το έχω κι εγώ και εννοείται ότι το κράτησα για διακοσμητικό!Να ξέρεις όμως ότι δεν κλείνει καλά,όπως τα άλλα.Λίγο να γείρει,έχει χυθεί το σιροπάκι...(έπαθα και έμαθα)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το θέμα είναι η κούκλα Φραουλίτσα, αλλά δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο σχετικότερο, εκτός από τη διακόσμηση εννοείται. Όπου δεν βρίσκω κάτι με τη Φραουλίτσα να μου κολλάει, ε βάζω κι εγώ φράουλες..

Link to comment
Share on other sites

Ισως καποιες απο αυτες τις φωτο να σου χρειαστούν

Να σου πώ ότι δεν είναι όλες καλές κι ότι αν θες να μεγενθυνεις κάποια μη τη μεγαλώσεις πολύ , μπορει να χαλάσει

 

http://picasaweb.google.com/meriellyneresartes/Moranguinho#5233848070903959474

Οι δυο ερωτες της ζωής μου :

:DΔΗΜΗΤΡΑΚΗΣ 12-08-08 :DΣΤΕΛΙΟΣ 05-03-10

Link to comment
Share on other sites

Καλά Ειρήνη είναι καταπληκτικές!!! Δεν ξέρω ποια να πρωτοδιαλέξω! Χίλια ευχαριστώ:P

 

Να σαι καλά !!Χαρηκα που σου αρεσαν !! Για να εχεις καλύτερο αποτελεσμα κάνε "λήψη" Πολλές είναι αρκετα μεγαλες και δε χρειαζεται καν να τις μεγενθύνεις !

Οι δυο ερωτες της ζωής μου :

:DΔΗΜΗΤΡΑΚΗΣ 12-08-08 :DΣΤΕΛΙΟΣ 05-03-10

Link to comment
Share on other sites

Θελεις φωτο με Φραουλίτσα μωρό ; Εχει και πατρόν για κατασκευες (κουτια χωνακια , κλπ )

Οι δυο ερωτες της ζωής μου :

:DΔΗΜΗΤΡΑΚΗΣ 12-08-08 :DΣΤΕΛΙΟΣ 05-03-10

Link to comment
Share on other sites

Έχω βρει κι εγώ συνταγές, και τα υπόλοιπα υλικά είναι επίσης εύκολο να τα βρεις ή να τα φτιάξεις (διακόσμηση από ζαχαρόπαστα κτλ) αλλά κολλάω στο γεγονός ότι θα πρέπει να γίνουν τις προηγούμενες μέρες της βάφτισης για να είναι φρέσκα.. επίσης θα πετύχουν? μην μείνω την τελευταία ώρα χωρίς γλυκά, θα σαλτάρω! Τα έχει κάνει ποτέ καμιά για βάφτιση για να μας πει τις εντυπώσεις και τις δυσκολίες που αντιμετώπισε?

 

Δεν είχα δει νωρίτερα το ερώτημά σου και είναι και αρκετές μέρες πριν.. Ωστόσο αν δεν έχεις ακόμα αποκλείσει τα cupcakes, να σου πω πως είμαι φανατική! Έφτιαξα για τη βάπτιση του γιου μου και όλοι είπαν τα καλύτερα, πως ήταν πολύ πρωτότυπα κλπ. Γενικά μας αρέσουν και φτιάχνω συχνά. Κι εγώ είχα άγχος μήπως δεν πετύχουν (είμαι και πολύ αγχώδης), θα τα μοίραζα στην εκκλησία. Θα είχα εξάλλου τούρτα στο τραπέζι και σκέφτηκα "Αν δεν πετύχουν, δε θα μοιράσω τίποτα, ας αρκεστούν οι καλεσμένοι στην τούρτα''.

Τη ζαχαρόπαστα και τα στολίδια τα έφτιαξα 3-4 μέρες πριν, αλλά και μία βδομάδα πριν να τα φτιάξεις, δεν παθαίνουν τίποτα. (Θα τα είχα φτιάξει κι εγώ νωρίτερα, αλλά έφτιαχνα τις μπομπονιέρες και το στολισμό μέχρι τελευταία στιγμή..). Δεν παθαίνει τίποτα η ζαχαρόπαστα, αρκεί να την τυλίξεις καλά με μεμβράνη και τα στολιδάκια να τα βάλεις σε τάπερ για να μην ξεραθούν.

Τα κεϊκάκια τα έφτιαξα την προηγούμενη μέρα της βάπτισης, με βοήθησε βέβαια η μαμά μου. Καλό θα ήταν αν σε βοηθούσε κάποιος, ώστε ο ένας να χτυπάει στο μίξερ, ο άλλος να τα βάζει στο φούρνο κλπ. Αφού κρυώσανε, τα γέμισα με μαρμελάδα φράουλα (ταιριάζει και στην περίπτωσή σου!) , κόλλησα τα ζαχαρένια στολίδια και τα βάλαμε σε σακουλάκια με χρωματιστά κορδελάκια, εκεί βοήθησε κι ο άντρας μου, γενικά καλό είναι να υπάρχουν χέρια, επειδή εκεί τριγύρω θα είναι κι ένα μωρό που θα σε ζητά. Συνολικά μας πήρε γύρω στις 6 ώρες, εξαρτάται και πόσα θέλεις να φτιάξεις. Πάντως και 2 μέρες πριν να τα κάνεις, δε νομίζω να έχεις πρόβλημα!

EkcAp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν τα έχω αποκλείσει ακόμα αλλά σκέφτομαι αυτά που διάβασες (μήπως δεν μου πετύχουν κτλ). Άσε που εκείνες τις μέρες θα γίνεται ψιλοχαμός εδώ πέρα, γιατί οι κουμπάροι μας είναι από Θεσσαλονίκη και θα μας έρθουν όλοι οικογενειακώς, βάλε και τους γονείς μου που μένουν κι αυτοί επαρχία και θα έρθουν κι αυτοί την προηγούμενη μέρα.. Οπότε θα πρέπει να είναι κάτι που θα έχει ετοιμαστεί μια βδομάδα νωρίτερα το λιγότερο για να μην τρέχω και σαν τον Βέγγο. Τελικά όσο το σκέφτομαι τόσο πείθομαι πως για την περίπτωσή μου είναι προτιμότερο το γλυκό φράουλα από τα χεράκια μου σε όμορφα βαζάκια. Τα γουστάρω ΤΡΕΛΑ τα cup cakes αλλά είναι πανάκριβα να τα πάρω έτοιμα:( και δύσκολο να τα φτιάξω μόνη μου:(:(

 

Ειρήνη δώσε λινκ, αυτό με τα χωνάκια που είπες μου έδωσε ΙΔΕΑ!!!:idea::idea::idea:

Link to comment
Share on other sites

Σου τα βάζω !!!Να τα μεγαλώσεις όμως τα χωνακια!Εχει και για περιτυλιγμα σοκολάτας και πατρόν για κουτακια πολύ όμορφα !

http://picasaweb.google.com/saraeyury.sarajane/MoranguinhoBaby#

Οι δυο ερωτες της ζωής μου :

:DΔΗΜΗΤΡΑΚΗΣ 12-08-08 :DΣΤΕΛΙΟΣ 05-03-10

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...