Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γαλακτομπουρεκο Παρλιάρου.Το έχετε δοκιμάσει?


elenaκι

Recommended Posts

Kι εγώ το έφτιαξα κι απογοητεύτηκα. Απίστευτα γλυκό σε σημείο που το πετάξαμε.

 

Εμένα μου βγήκε πολύ καλό με λίγο πείραγμα στο σιρόπι. Αντί για 300 γρ νερό έβαλα 350, ενώ μείωσα τη ζάχαρη στα 400 γρ από 500 που λέει η συνταγή.

 

Επειδή όμως αυτά τα πειράγματα είναι στο όριο του να μην σιροπιάσει το γλυκό σωστά, δοκιμάστε να κρατήσετε τις αναλογίες του σιροπιού όπως τις δίνει η αρχική συνταγή (3/5 νερό / ζάχαρη), μειώνοντας λίγο την ποσότητα. Πόσο; Αυτό είναι θέμα πειραματισμού :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να σας παραθέσω την δική μου συνταγή για γαλακτομπούρεκο?Την είχα διαβάσει κάπου και είπα δεν την δοκιμάζω?Το αποτέλεσμα?Όσοι το δοκίμασαν ΞΕΤΡΕΛΑΘΗΚΑΝ!!!Δεν ειναι πολύ γλυκό και γίνετε γρήγορα χωρίς κόπο.θα σας κάνει να γλύφετε τα δάχτυλά σας!!!!(μου αρέσει περισσότερο από του παρλιάρου)

 

Συστατικά

 

1 πακέτο φύλλο κρούστας

2 κουτιά ζαχαρούχο γάλα

6 κουτιά (του γάλακτος) νερό

1 ποτήρι καί 1 κουταλιά της σούπας σιμιγδάλι ψιλό.

1 κρέμα άνθος αραβοσίτου βανίλια

ξύσμα ενός λεμονιού

2 αυγά

2 βανίλιες

  • 1 κουταλιά βούτυρο

Σιρόπι: 4 ποτήρια ζάχαρη

3 ποτήρια νερό

1 ξυλάκι κανέλας

 

 

Οδηγίες

 

  1. Σε μια κατσαρόλα βάζουμε το γάλα, το νερό, το σιμιγδάλι, το άνθος αραβοσίτου και το ξύσμα λεμονιού.
  2. Μόλις βράσουν και πήξει η κρέμα κατεβάζουμε από την φωτιά την κατσαρόλα και προσθέτουμε το βούτυρο τις βανίλιες και τα αυγά κτυπημένα.
  3. Στρώνουμε στο ταψί 5 φύλλα κρούστας, βάζουμε την κρέμα και από πάνω τα υπόλοιπα 6 φύλλα (βουτυρωμένα)και το ψήνουμε στο φούρνο στους 180 βαθμούς μέχρι να ροδίσει το φύλλο.
  4. Βράζουμε το νερό με την ζάχαρη και την κανέλλα να γίνει σιρόπι και περιχύνουμε το ταψί.

Καλή επιτυχία!!!!!!!!!

Τα μωράκια είναι εκεί ψηλά και διαλέγουν σε ποιά κοιλίτσα θα μπούν....!!!!!!!!!!!!!!!!:lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...