Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γαλακτομπουρεκο Παρλιάρου.Το έχετε δοκιμάσει?


elenaκι

Recommended Posts

Έχει δοκιμάσει κανείς να φτιάξει το γαλακτομπούρεκο του Παρλιάρου? Είναι διαφορετικό γιατι στην κρέμα δε χρησιμοποιεί σιμιγλάδι αλλά κρέμα γάλακτος. Οποια το έχει δοκιμάσει ας μου πει τη γνώμη της.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ναι, το έχω κάνει πολλές φορές. είναι το αγαπημένο του άντρα μου.

γίνεται τέλειο και δεν έχει μυστικά. η κρέμα του, όπως και το σιρόπι είναι όλα τα λεφτά.

να βράσει καλά το σιρόπι. μη το βιαστείς.

το μόνο που κάνω διαφορετικά είναι ότι βάζω δύο φύλλα πάνω, όχι ένα που λέει η συνταγή.

καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Σέβη. Χαίρομαι για την απάντησή σου. Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο. Κάνεις μία δόση ή 2? Συνήθως οι συνταγές του παρλιάρου είναι πολύ μικρές και σκέφτομαι να κάνω διπλή. Επίσης δεν έχω ορθογώνιο ταψί και θα το κάνω σε στρογυλλό, πειράζει. Και γω θα βάλω περισσότερα φύλλα γιατι είναι επιθυμία του αντρούλη μου: με πολά φύλλα και δίχως πορτοκάλια και λεμόνια στο σιρόπι!

Link to comment
Share on other sites

μία δόση είναι αρκετή.

το έχω κάνει και σε στρογγυλό ταψάκι. αλλά καλύτερα σε ορθογώνιο, και καλύτερα σε μικρό.

αν το κάνεις σε μεγάλο, κάνε διπλή δόση.

πρόσεχε, να γυρίζεις τα κάτω φύλλα, τα περισσεύματα. να τα κρατήσεις, ώστε να τα δέσεις με τα πάνω. μη βάλεις πολλά πάνω.

δύο είναι αρκετά.

και μην αλλάξεις τίποτα στα υλικά κρέμας, σιρόπι. θα γλείφεις και τα δάχτυλά σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

http://www.megatv.com/glykesalximies/page.asp?catid=15523&subid=20531#synt

 

εχει και το βιντεο αν χρειαστεις κατι

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites

ΓΑΛΑΚΤΟΜΠΟΥΡΕΚΟ Σ. ΠΑΡΛΙΑΡΟΥ

ΥΛΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΡΕΜΑ:

700 γρ. γάλα φρέσκο

300 γρ. κρέμα γάλακτος

160 γρ. ζάχαρη

2 αυγά

6 κρόκοι αυγών

80 γρ. κορν φλάουερ

1 κλωναράκι βανίλιας

 

ΥΛΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΦΥΛΛΟ:

½ κιλό φύλλο κρούστας

250 γρ. βούτυρο

 

ΥΛΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΣΙΡΟΠΙ:

500 γρ. ζάχαρη

300 γρ. νερό

20 γρ. γλυκόζη (μία κουταλιά της σούπας)

 

 

 

 

 

ΕΚΤΕΛΕΣΗ:

 

ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΡΕΜΑ:

 

Σε μια κατσαρόλα αδειάζουμε το γάλα και την κρέμα γάλακτος και τα βάζουμε στη φωτιά μαζί με το κλωναράκι βανίλιας σχισμένο κάθετα στη μέση. Για να μην μας ''αρπάξει'' το γάλα, προσθέτουμε και λίγη από τη ζάχαρη. Ανακατεύουμε την υπόλοιπη ζάχαρη με το κορν φλάουερ και τα αυγά (ολόκληρο και κρόκους). Πριν πάρει βράση το γάλα, ρίχνουμε το 1/3 στο μίγμα των αυγών και ανακατεύουμε. Το αδειάζουμε μέσα στο υπόλοιπο γάλα. Συνεχίζουμε το ανακάτεμα. Μόλις δέσει η κρέμα και αρχίσει να κοχλάζει, την κατεβάζουμε από τη φωτιά, αφαιρούμε το κλωναράκι βανίλιας και την αδειάζουμε κατευθείαν στα βουτυρωμένα φύλλα.

 

 

 

ΓΙΑ ΤΟ ΓΛΥΚΟ:

 

Σε ένα ταψί 30Χ25 εκ. τοποθετούμε ένα-ένα τα φύλλα, βουτυρώνοντάς τα έτσι ώστε οι άκρες τους να εξέχουν από το ταψί. Αυτή τη διαδικασία την κάνουμε χρησιμοποιώντας τα μισά από τα φύλλα. Αδειάζουμε την κρέμα ζεστή. Διπλώνουμε τις άκρες των φύλλων πάνω από την κρέμα και συνεχίζουμε με τα υπόλοιπα φύλλα τα οποία θα καλύπτουν μόνο το εσωτερικό του ταψιού (να μην εξέχουν οι άκρες τους). Ψήνουμε σε προθερμασμένο φούρνο στους 160º-170οC για 1 ώρα τουλάχιστον έως ότου ροδίσουν τα φύλλα. Βγάζουμε από το φούρνο και σιροπιάζουμε με το κρύο σιρόπι που έχουμε φτιάξει προηγουμένως, βράζοντας τη ζάχαρη, το νερό και τη γλυκόζη για 4 λεπτά (4 λεπτά από το σημείο βρασμού). Όταν το γαλακτομπούρεκο κρυώσει καλά, κόβουμε σε κομμάτια.

 

Είδα το βιντεάκι από τις γλυκιές αλχημίες. Είναι πολύ κατατοπιστικό, ειδικά γιατο στρώσιμο των φύλλων. ίσως να κάνω 1,5 δόση να μην γίνει και τεράστιο. Προτείνεις να το κάνω την ίδια μέρα που θα το κεράσω?

Link to comment
Share on other sites

Ναι και αν σου αρέσει το γαλακτομπούρεκο χωρίς τα σβολάκια που κάνει το σιμιγδάλι θα ξετρελαθείς. Όλες οι συνταγές που κάνει ο Παρλίαρος είναι χωρίς μυστικά και σίγουρα πετυχημένα. Έχω φτιάξει πολλές συνταγές του (ακόμα και τσουρέκια που θεωρούνται δύσκολα) και έχουν πετύχει όλα. Ένα μυστικό όμως (γενικά με τα γλυκά) είναι ότι πρέπει να ακόλουθες τα γραμμάρια και να μην κάνεις προσθαφαίρεσες.

Link to comment
Share on other sites

Όντως τα τσουρέκια του είναι υπέροχα. Πρώτη φορά έκανα το πασχα και πέτυχαν χωρίς πολύ κόπο. Σε ορισμένα κιόλας έβαλα και μερέντα πρωτού τα πλέξω. Κόλαση!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σου δίνει δυνατή γεύση βουτύρου? (Να σημειώσω ότι τρελαινόμαστε για το γαλακτομπουρεκο του Κοσμικον)Στο μέλωμα πως βγαίνει, γιατί ο παρλιάρος δεν είναι πολύ της γλύκας.

Link to comment
Share on other sites

κι εμένα μου αρέσουν τα γλυκά του,αλλά το ραβανί του ήταν απαίσιο!!!

και απόρησα γιατί βγήκε σαν σφουγγάρι...

άλλα γλυκά του που έχω φτιάξει έχουν πετύχει.

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα δεν εχω κανει ποτε γαλακτομπουρεκο διοτι ειμαι φαν του Γαλυφιανακη αλλα να ρωτησω κατι?Κανει η κουμπαρα μου και το φυλλο παντα της γινεται πανιαρισμενο,τι κανει λαθος ?Για βοηθηστε σας παρακαλω?

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ Η ΖΩΗ ΜΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

Το κάνω κι εγώ και βγαίνει τέλειο, βάζω τα φύλλα βυρηττού που πουλάνε στα σούπερ και είναι υπέροχο!

 

Δεν βγαίνει πολύ γλυκό. Απλά κανονικό σαν γλυκο και δε σε λιγώνει. Το σιρόπι που δίνει είναι τέλεια ποσότητα για το γλυκό, το μελώνει πολύ ωραία.

 

Να προσέξεις να το βράσεις ακριβώς 4 λεπτά. το λέει. (Άρα και γρήγορο)

 

Γενικά είναι ένα γρήγηρο γλυκό. Εγώ που δεν φτιάχνω γλυκά τους κούφανα όλους και χωρίς κόπο.

 

Θέλει προσοχή στο ψήσιμο, εγώ το ψήνω μια ωρα στους 170. Αν ψηθει πολύ το φύλλο δεν είναι καλό. Θέλει να ροδοκοκκινήσει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω προσωπικα δεν εχω κανει ποτε γαλακτομπουρεκο διοτι ειμαι φαν του Γαλυφιανακη αλλα να ρωτησω κατι?Κανει η κουμπαρα μου και το φυλλο παντα της γινεται πανιαρισμενο,τι κανει λαθος ?Για βοηθηστε σας παρακαλω?

παίρνω φύλλο κρούστας για γλυκά,βουτυρώνω πολύ καλά τα φύλλα και ψήνω στους 180 βαθμούς για 40 λεπτά ίσως και παραπάνω,το ξεροψήνω το φύλλο, και πάντα έχω το σιρόπι κρύο και το γαλακτομπούρεκο ζεστό. πάντα μου βγαίνει τραγανό!!

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites

παίρνω φύλλο κρούστας για γλυκά,βουτυρώνω πολύ καλά τα φύλλα και ψήνω στους 180 βαθμούς για 40 λεπτά ίσως και παραπάνω,το ξεροψήνω το φύλλο, και πάντα έχω το σιρόπι κρύο και το γαλακτομπούρεκο ζεστό. πάντα μου βγαίνει τραγανό!!

 

ευχαριστω πολυ θα το μεταφερω.

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ Η ΖΩΗ ΜΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα χτες το βραδυ αργα και από την πρώτη δοκιμή σήμερα το πρωι μπορώ να πω ότι πέτυχε! Εύκολο μου φάνηκε, μιας και ήτνα το πρώτο γαλακτομπούρεκο που΄έφτιαξα. Καλά η κρέμα είναι υπέροχη. Θα τη δοκιμάσω και για μπουγάτσα ένα κυριακάτικο πρωινό! Το μόνο που χρησιμοποίησα φύλλα κρούστας κανάκη ενώ αν είχα θυμηθεί να παρω από ένα ζαχαροπλαστείο που μας δίνει και για το μπακλαβά θα ήταν τέλειο! Επίσης έκανα 1,5 δόση συνταγής και βούτυρο έβαλα μόνο το 1/3 adoro το υπόλοιπο φρεσκο βούτυρο, μη μας βάλει κάτω το κοσμικόν!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια να ρωτήσω κάτι εσείς που το έχετε κάνει ?

Με τόσα πολλά αυγά και μόνο αρωματικό το κλωνάρι βανίλιας δεν βρωμάει αυγουλίλας ??

υ.γ. εγώ σε όοοοολες τις συνταγές πάντα μειώνω τα αυγά, ακόμη και στα κεικ

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν έβαλα κλωναράκι αλλά 3 κλασσικές σκόνες βανίλιες και δε μυρίζει καθόλου αβγουλίνα καθώς είναι αρωματικό και το βούτυρο. Του παρλιάρου οι συνταγές στηρίζονται πολύ στην ακρίβια των υλικών οπότε δεν θα πρότινα να πειράξεις την συγκεκριμένη συνταγή. Ισως βρεις κάποια με λιγότερα αβγα.

Link to comment
Share on other sites

εγω το εχω φτιαξει αλλα να πω την αληθεια δε μου αρεσε καθολου:roll:

και μπορω να πω οτι τα αυγα για τα δικα μου γουστα ειναι πολλα.:?

δε μυριζαν βεβαια αλλα ηταν πολλα.

Link to comment
Share on other sites

εγω το εχω φτιαξει αλλα να πω την αληθεια δε μου αρεσε καθολου:roll:

και μπορω να πω οτι τα αυγα για τα δικα μου γουστα ειναι πολλα.:?

δε μυριζαν βεβαια αλλα ηταν πολλα.

 

Ε τότε Τιγράκη να μας ξαναφτιάξεις ένα με λιγότερα αβγά και κέρασε μας να το δοκιμάσουμε βρε για να σου πούμε την γνώμη μας οχι για ΄τιποτα αλλό :lol::lol::lol:(ε μας τρέχουν λίγο τα σάλια)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...