mammy30

Μία σάλπιγγα.Εμπόδιο για φυσιολογική σύλληψη?

Recommended Posts

Σ ευχαριστω ... θα το ρωτησω κι αυτο στη γιατρο μου... μολις ολοκληρωθηκαν οι εξετασεις που εκανα αλλα δεν καταλαβαινω τις τιμες των αποτελεσματων αν ειναι φυσιολογικες...

Διαφημίσεις

Τον Ιανουάριο έμεινα έγκυος για Τρίτη φορά αφού έχασα το πρώτο αποκοληση πλακούντα το δεύτερο το γέννησα πρόωρα και στο τρίτο εξωμητρια κύηση και αφαίρεση μιας σάλπιγγας...προσπαθούμε να κάνουνε δεύτερο έδω και δυο μήνες και δεν πιάνω ..θέλω την γνώμη σας....0

Just now, Βασια στερ είπε:

παλυνδομιση

Επεξεργάστηκαν by Βασια στερ

On 20/9/2019 at 6:46 ΜΜ, Βασια στερ είπε:

Τον Ιανουάριο έμεινα έγκυος για Τρίτη φορά αφού έχασα το πρώτο αποκοληση πλακούντα το δεύτερο το γέννησα πρόωρα και στο τρίτο εξωμητρια κύηση και αφαίρεση μιας σάλπιγγας...προσπαθούμε να κάνουνε δεύτερο έδω και δυο μήνες και δεν πιάνω ..θέλω την γνώμη σας....0

Γεια σου γλυκια μου Βάσια Καλησπέρα σε όλα τα κοριτσια του forum!! μπήκα εδω να πω την ιστορια μου και να δωσω θάρρος σε καθε κοπέλα που με μια σαλπιγγα παλευουν να αποκτησουν το παιδακι τους. πριν 1 χρόνο εμπαινα κ ξαναεμπαινα σε αυτο to forum και εγω να παρω μια ελπίδα. προσπαθουσα 1 χρόνο και παραπανω για να κανω ενα παιδάκι. πολυ ανχος οταν ανακαλυψα οτι εχω μονο μια σαλπιγγα. αφου καθυστερουσα να πιασω ξαναπηγα στο γιατρο και μου ειπε ξερεις.... καλήτερα κανε εξωσωματικη μιας και βιαζεσαι και τα ωαρια σου δεν ειναι και τοσο ζωηρα, απο τη μερια της ανοιχτης σαλπιγγας. εφυγα απο το γραφειο του, πολυ στεναχωρημενη, απογοητευμενη.......εκλαψα λιγο στους δρομους και μετα αποφασισαμε με τον ανδρα μου να μην το μακρηγορουμε άλλο και να παμε για εξωσωματικη. θα επρεπε να περιμενουμε 3 μηνες βεβαια γιατι θα μετακομιζαμε σε αλλα πολη λογω δουλειας, λεγαμε λοιπον μολις μετακομισουμε θα ειναι αυτο που θα καναμε πρωτα η εξωσωματικη. σε 2 μηνες εμεινα εγκυος ξαφνικα!!! Τον μηνα που ειχα τις λιγοτερες επαφες, δεν ειχα ανχος!! τπτ αφου δεν περιμενα εγκυμοσυνη!! ειχα αποκλεισει την φυσιολογικη συλληψη!!!

γενικα δηλ Βασια στερ.....μην ανχωνεσαι .....ολα θα πανε καλα. ο γιατρος σας τι σας λεει?? 

• Μου αρέσει 2

LpZWm5.png
    ΘΑΥΜΑΤΑΚΙ ΜΑΣ...ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ...ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΑΜΕ ΠΑΝΤΑ..ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΠΟΛΥ 

Καλή επιτυχία εύχομαι. Έχω στενή μου φίλη με μία σάλπιγγα και μετά από αρκετή ταλαιπωρία, κατέληξε εδώ στη Θεσσαλονίκη σε μια γιατρό που της συνέστησα και με τη σωστή προετοιμασία τα παιδιά τα κατάφεραν και έκαναν ένα υγιέστατο κοριτσάκι. Κάνενα πρόβλημα να μην σας απελπίζει. Κάνετε καλή έρευνα και με τη σωστή θεραπεία θα τα καταφέρετε. Κι εμείς τώρα ξεκινάμε και ελπίζω όλα να πάνε καλά. 

• Μου αρέσει 1

Πιστεύω ότι είναι λίγες η περιπτώσεις που δεν αντιμετωπίζονται προβλήματα στην σύλληψη έστω με εξωσωματική, η τουλάχιστον αυτό  θέλω να πιστεύω για να παίρνω θάρρος . Με την σωστή καθοδήγηση από ειδικό και κυρίως δίχως άγχος . Επειδή είμαι στην φάση που ψάχνομαι για εξωσωματική , έχω ακούσει πάρα πολλές ιστορίες γνωστών . Το άγχος είναι ο πρωταρχικός παράγοντας .Αλλά δεν είναι εύκολο να το καταπολεμήσεις όταν προσπαθείς χρόνια για ένα παιδάκι και δεν έρχεται!!!

• Μου αρέσει 1

Καλημέρα και εγώ πρόβλημα με σάλπιγγες είχα αλλά το αντιμετωπίσαμε και τώρα πάμε για το 2ο με εξωσωματική. Η επιστήμη έχει προχωρήσει πολύ!

• Μου αρέσει 1

Όχι το άγχος είναι δύσκολο πράγμα. Και αυτή η αναμονή και η απογοήτευση δε καταβάλει. Όλες τα έχουμε περάσει. Εμένα κορίτσια με βοηθάει πολύ ο άντρας μου κ η γιατρός μου, που μου εξηγεί τα πράγματα & πως είναι η κατάσταση και δε χάνομαι δεξιά κ αριστερά. Προσέξτε επίσης πολύ την υγεία σας και τη διατροφή σας. Καλό κουράγιο έυχομαι και σύντομα με επιτυχία.

On 12/11/2019 at 11:13 PM, Neraidoula86 said:

πολυ ανχος οταν ανακαλυψα οτι εχω μονο μια σαλπιγγα. αφου καθυστερουσα να πιασω ξαναπηγα στο γιατρο και μου ειπε ξερεις.... καλήτερα κανε εξωσωματικη μιας και βιαζεσαι και τα ωαρια σου δεν ειναι και τοσο ζωηρα, απο τη μερια της ανοιχτης σαλπιγγας. εφυγα απο το γραφειο του, πολυ στεναχωρημενη, απογοητευμενη.......εκλαψα λιγο στους δρομους και μετα αποφασισαμε με τον ανδρα μου να μην το μακρηγορουμε άλλο και να παμε για εξωσωματικη. θα επρεπε να περιμενουμε 3 μηνες βεβαια γιατι θα μετακομιζαμε σε αλλα πολη λογω δουλειας, λεγαμε λοιπον μολις μετακομισουμε θα ειναι αυτο που θα καναμε πρωτα η εξωσωματικη. σε 2 μηνες εμεινα εγκυος ξαφνικα!!! Τον μηνα που ειχα τις λιγοτερες επαφες, δεν ειχα ανχος!! τπτ αφου δεν περιμενα εγκυμοσυνη!! ειχα αποκλεισει την φυσιολογικη συλληψη!!!

γενικα δηλ Βασια στερ.....μην ανχωνεσαι .....ολα θα πανε καλα. ο γιατρος σας τι σας λεει?? 

Καταρχήν να σου ευχηθώ με το καλό το μωράκι σου.

Συγγνώμη αλλά δεν κατάλαβα, ενώ έχεις μία σάλπιγγα (με δεδομένο ότι αυτή η μία είναι διαβατή) ο γιατρός σου σου απέκλεισε την φυσιολογική σύλληψη?

Εννοείται πως με μία σάλπιγγα μπορεί να υπάρξει σύλληψη, οι λόγοι που μπορούν να αποκλείσουν μία φυσιολογική σύλληψη είναι πολλοί, σίγουρα όμως ένας από αυτούς δεν είναι η μία σάλπιγγα.

7 ώρες πρίν, kotsifikos είπε:

Καταρχήν να σου ευχηθώ με το καλό το μωράκι σου.

Συγγνώμη αλλά δεν κατάλαβα, ενώ έχεις μία σάλπιγγα (με δεδομένο ότι αυτή η μία είναι διαβατή) ο γιατρός σου σου απέκλεισε την φυσιολογική σύλληψη?

Εννοείται πως με μία σάλπιγγα μπορεί να υπάρξει σύλληψη, οι λόγοι που μπορούν να αποκλείσουν μία φυσιολογική σύλληψη είναι πολλοί, σίγουρα όμως ένας από αυτούς δεν είναι η μία σάλπιγγα.

Ευχαριστω πολυ, επιτελους εχω το μωρακι μου στην αγκαλια μου!! να ειστε καλα.

Δεν μου ειχε αποκλεισει το Φ.Τ. απλα μου ειπε οτι απο την μερια που ειναι η ανοικτη σαλπιγγα (μου ειπε οτι δεν θα την βαθμολογουσε και άριστη όμως) τα ωαρια μου δεν ειναι "ζωηρα." κατι σαν αδρανεις ωοθηκες μου ειπε. και αφου προσπαθω πολυ καιρο και εχω τοσο ανγχος και δεν μπορω να το μακρυγορησω αλλο αν θελω να προχωρησω σε εξωσωματικη.  προσπαθουσα πανω απο χρονο για εγκυμοσυνη...ο γιατρος ειδε οτι δεν μπορουσα να περιμενω αλλο.

Γι αυτο και απευθυνομαι σε αυτο το θέμα να πω αυτο!! οτι με μια σαλπιγγα μπορεις να μεινεις εγκυος, ισως αυριο κιολας, ισως να μας ταλαιπωρησει λιγακι χρονικά!! Αυτο ηθελα να πω σε οποια κοπέλα εχει την παραμικρη αμφιβολία!!! <3

LpZWm5.png
    ΘΑΥΜΑΤΑΚΙ ΜΑΣ...ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ...ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΑΜΕ ΠΑΝΤΑ..ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΠΟΛΥ 

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα