Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μία σάλπιγγα.Εμπόδιο για φυσιολογική σύλληψη?


Recommended Posts

Σ ευχαριστω ... θα το ρωτησω κι αυτο στη γιατρο μου... μολις ολοκληρωθηκαν οι εξετασεις που εκανα αλλα δεν καταλαβαινω τις τιμες των αποτελεσματων αν ειναι φυσιολογικες...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τον Ιανουάριο έμεινα έγκυος για Τρίτη φορά αφού έχασα το πρώτο αποκοληση πλακούντα το δεύτερο το γέννησα πρόωρα και στο τρίτο εξωμητρια κύηση και αφαίρεση μιας σάλπιγγας...προσπαθούμε να κάνουνε δεύτερο έδω και δυο μήνες και δεν πιάνω ..θέλω την γνώμη σας....0

Just now, Βασια στερ είπε:

παλυνδομιση

 

Επεξεργάστηκαν by Βασια στερ
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
On 20/9/2019 at 6:46 ΜΜ, Βασια στερ είπε:

Τον Ιανουάριο έμεινα έγκυος για Τρίτη φορά αφού έχασα το πρώτο αποκοληση πλακούντα το δεύτερο το γέννησα πρόωρα και στο τρίτο εξωμητρια κύηση και αφαίρεση μιας σάλπιγγας...προσπαθούμε να κάνουνε δεύτερο έδω και δυο μήνες και δεν πιάνω ..θέλω την γνώμη σας....0

 

Γεια σου γλυκια μου Βάσια Καλησπέρα σε όλα τα κοριτσια του forum!! μπήκα εδω να πω την ιστορια μου και να δωσω θάρρος σε καθε κοπέλα που με μια σαλπιγγα παλευουν να αποκτησουν το παιδακι τους. πριν 1 χρόνο εμπαινα κ ξαναεμπαινα σε αυτο to forum και εγω να παρω μια ελπίδα. προσπαθουσα 1 χρόνο και παραπανω για να κανω ενα παιδάκι. πολυ ανχος οταν ανακαλυψα οτι εχω μονο μια σαλπιγγα. αφου καθυστερουσα να πιασω ξαναπηγα στο γιατρο και μου ειπε ξερεις.... καλήτερα κανε εξωσωματικη μιας και βιαζεσαι και τα ωαρια σου δεν ειναι και τοσο ζωηρα, απο τη μερια της ανοιχτης σαλπιγγας. εφυγα απο το γραφειο του, πολυ στεναχωρημενη, απογοητευμενη.......εκλαψα λιγο στους δρομους και μετα αποφασισαμε με τον ανδρα μου να μην το μακρηγορουμε άλλο και να παμε για εξωσωματικη. θα επρεπε να περιμενουμε 3 μηνες βεβαια γιατι θα μετακομιζαμε σε αλλα πολη λογω δουλειας, λεγαμε λοιπον μολις μετακομισουμε θα ειναι αυτο που θα καναμε πρωτα η εξωσωματικη. σε 2 μηνες εμεινα εγκυος ξαφνικα!!! Τον μηνα που ειχα τις λιγοτερες επαφες, δεν ειχα ανχος!! τπτ αφου δεν περιμενα εγκυμοσυνη!! ειχα αποκλεισει την φυσιολογικη συλληψη!!!

γενικα δηλ Βασια στερ.....μην ανχωνεσαι .....ολα θα πανε καλα. ο γιατρος σας τι σας λεει?? 

2o4Jm5.png
 
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλή επιτυχία εύχομαι. Έχω στενή μου φίλη με μία σάλπιγγα και μετά από αρκετή ταλαιπωρία, κατέληξε εδώ στη Θεσσαλονίκη σε μια γιατρό που της συνέστησα και με τη σωστή προετοιμασία τα παιδιά τα κατάφεραν και έκαναν ένα υγιέστατο κοριτσάκι. Κάνενα πρόβλημα να μην σας απελπίζει. Κάνετε καλή έρευνα και με τη σωστή θεραπεία θα τα καταφέρετε. Κι εμείς τώρα ξεκινάμε και ελπίζω όλα να πάνε καλά. 

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι είναι λίγες η περιπτώσεις που δεν αντιμετωπίζονται προβλήματα στην σύλληψη έστω με εξωσωματική, η τουλάχιστον αυτό  θέλω να πιστεύω για να παίρνω θάρρος . Με την σωστή καθοδήγηση από ειδικό και κυρίως δίχως άγχος . Επειδή είμαι στην φάση που ψάχνομαι για εξωσωματική , έχω ακούσει πάρα πολλές ιστορίες γνωστών . Το άγχος είναι ο πρωταρχικός παράγοντας .Αλλά δεν είναι εύκολο να το καταπολεμήσεις όταν προσπαθείς χρόνια για ένα παιδάκι και δεν έρχεται!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Όχι το άγχος είναι δύσκολο πράγμα. Και αυτή η αναμονή και η απογοήτευση δε καταβάλει. Όλες τα έχουμε περάσει. Εμένα κορίτσια με βοηθάει πολύ ο άντρας μου κ η γιατρός μου, που μου εξηγεί τα πράγματα & πως είναι η κατάσταση και δε χάνομαι δεξιά κ αριστερά. Προσέξτε επίσης πολύ την υγεία σας και τη διατροφή σας. Καλό κουράγιο έυχομαι και σύντομα με επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

On 12/11/2019 at 11:13 PM, Neraidoula86 said:

 πολυ ανχος οταν ανακαλυψα οτι εχω μονο μια σαλπιγγα. αφου καθυστερουσα να πιασω ξαναπηγα στο γιατρο και μου ειπε ξερεις.... καλήτερα κανε εξωσωματικη μιας και βιαζεσαι και τα ωαρια σου δεν ειναι και τοσο ζωηρα, απο τη μερια της ανοιχτης σαλπιγγας. εφυγα απο το γραφειο του, πολυ στεναχωρημενη, απογοητευμενη.......εκλαψα λιγο στους δρομους και μετα αποφασισαμε με τον ανδρα μου να μην το μακρηγορουμε άλλο και να παμε για εξωσωματικη. θα επρεπε να περιμενουμε 3 μηνες βεβαια γιατι θα μετακομιζαμε σε αλλα πολη λογω δουλειας, λεγαμε λοιπον μολις μετακομισουμε θα ειναι αυτο που θα καναμε πρωτα η εξωσωματικη. σε 2 μηνες εμεινα εγκυος ξαφνικα!!! Τον μηνα που ειχα τις λιγοτερες επαφες, δεν ειχα ανχος!! τπτ αφου δεν περιμενα εγκυμοσυνη!! ειχα αποκλεισει την φυσιολογικη συλληψη!!!

γενικα δηλ Βασια στερ.....μην ανχωνεσαι .....ολα θα πανε καλα. ο γιατρος σας τι σας λεει?? 

Καταρχήν να σου ευχηθώ με το καλό το μωράκι σου.

Συγγνώμη αλλά δεν κατάλαβα, ενώ έχεις μία σάλπιγγα (με δεδομένο ότι αυτή η μία είναι διαβατή) ο γιατρός σου σου απέκλεισε την φυσιολογική σύλληψη?

Εννοείται πως με μία σάλπιγγα μπορεί να υπάρξει σύλληψη, οι λόγοι που μπορούν να αποκλείσουν μία φυσιολογική σύλληψη είναι πολλοί, σίγουρα όμως ένας από αυτούς δεν είναι η μία σάλπιγγα.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, kotsifikos είπε:

Καταρχήν να σου ευχηθώ με το καλό το μωράκι σου.

Συγγνώμη αλλά δεν κατάλαβα, ενώ έχεις μία σάλπιγγα (με δεδομένο ότι αυτή η μία είναι διαβατή) ο γιατρός σου σου απέκλεισε την φυσιολογική σύλληψη?

Εννοείται πως με μία σάλπιγγα μπορεί να υπάρξει σύλληψη, οι λόγοι που μπορούν να αποκλείσουν μία φυσιολογική σύλληψη είναι πολλοί, σίγουρα όμως ένας από αυτούς δεν είναι η μία σάλπιγγα.

Ευχαριστω πολυ, επιτελους εχω το μωρακι μου στην αγκαλια μου!! να ειστε καλα.

Δεν μου ειχε αποκλεισει το Φ.Τ. απλα μου ειπε οτι απο την μερια που ειναι η ανοικτη σαλπιγγα (μου ειπε οτι δεν θα την βαθμολογουσε και άριστη όμως) τα ωαρια μου δεν ειναι "ζωηρα." κατι σαν αδρανεις ωοθηκες μου ειπε. και αφου προσπαθω πολυ καιρο και εχω τοσο ανγχος και δεν μπορω να το μακρυγορησω αλλο αν θελω να προχωρησω σε εξωσωματικη.  προσπαθουσα πανω απο χρονο για εγκυμοσυνη...ο γιατρος ειδε οτι δεν μπορουσα να περιμενω αλλο.

Γι αυτο και απευθυνομαι σε αυτο το θέμα να πω αυτο!! οτι με μια σαλπιγγα μπορεις να μεινεις εγκυος, ισως αυριο κιολας, ισως να μας ταλαιπωρησει λιγακι χρονικά!! Αυτο ηθελα να πω σε οποια κοπέλα εχει την παραμικρη αμφιβολία!!! <3

2o4Jm5.png
 
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα κορίτσια. Θα ήθελα την γνώμη σας. Είμαι 29 ετών και τον Απρίλιο μέσα στην καραντίνα είχα ένα εξωμητριο κ μου αφαιρέθηκε η μία σάλπιγγα. Ο γιατρός μου μου είπε κατευθείαν μετά την πάροδο της πρώτης περιόδου να ξεκινήσω πάλι προσπάθειες κ ότι υπάρχουν περιπτώσεις που μπορεί να τραβήξει η καλή σάλπιγγα το ωάριο αν γίνει ωορρηξια απτην άλλη μεριά . Δυστυχώς δεν έχει έρθει εγκυμοσύνη. Πήγα πρόσφατα κ σε έναν άλλον γιατρό ο οποίος μου είπε ότι θα είναι πολύ δύσκολο να μείνω με φυσικό τρόπο έγκυος κ να κάνω εξωσωματική. Ποια είναι η άποψη σας? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 21/9/2020 at 9:43 ΜΜ, Adriana55 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Θα ήθελα την γνώμη σας. Είμαι 29 ετών και τον Απρίλιο μέσα στην καραντίνα είχα ένα εξωμητριο κ μου αφαιρέθηκε η μία σάλπιγγα. Ο γιατρός μου μου είπε κατευθείαν μετά την πάροδο της πρώτης περιόδου να ξεκινήσω πάλι προσπάθειες κ ότι υπάρχουν περιπτώσεις που μπορεί να τραβήξει η καλή σάλπιγγα το ωάριο αν γίνει ωορρηξια απτην άλλη μεριά . Δυστυχώς δεν έχει έρθει εγκυμοσύνη. Πήγα πρόσφατα κ σε έναν άλλον γιατρό ο οποίος μου είπε ότι θα είναι πολύ δύσκολο να μείνω με φυσικό τρόπο έγκυος κ να κάνω εξωσωματική. Ποια είναι η άποψη σας? 

Γεια σου! Πως σου δικαιολόγησε την εξωσωματική; Βρήκε τη δεύτερη σάλπιγγα μη λειτουργική; Και αν ναι πως; Με υπέρηχο; Με σαλπιγγογραφία; Αν δεν είναι λειτουργική τότε ναι δεν έχεις άλλο τρόπο. Αλλά αν είναι μια χαρά μπορείς να μείνεις έγκυος φυσιολογικά. Σε δώδεκα (μ.ο) κύκλους σε ένα χρόνο σχεδόν 50/50 είναι οι ωορρηξίες από κάθε ωοθήκη. Δε χρειάζεται να πιστεύεις στο θα τραβήξει ωάριο η άλλη σάλπιγγα, φτάνει και η μία σου ωοθήκη με την λειτουργική σάλπιγγα. Απρίλη είχες εξωμήτριο Μάη η πρώτη περίοδος άρα ξεκινήσατε Ιούνη τις προσπάθειες πάνω κάτω; Ούτε τρίμηνο δεν πέρασε. Άκρως φυσιολογικό χρονικό διάστημα για μη επίτευξη εγκυμοσύνης. Μπορείς να κάνεις έναν υπέρηχο κάθε 10η μέρα του κύκλου (γύρω εκεί) να βλέπεις από πια μεριά θα γίνει ωορρηξία και να έχεις τις ανάλογες επαφές η να το αφήσεις εντελώς στην τύχη για αρκετούς μήνες ακόμα χαλαρά. 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

On 21/9/2020 at 9:43 ΜΜ, Adriana55 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Θα ήθελα την γνώμη σας. Είμαι 29 ετών και τον Απρίλιο μέσα στην καραντίνα είχα ένα εξωμητριο κ μου αφαιρέθηκε η μία σάλπιγγα. Ο γιατρός μου μου είπε κατευθείαν μετά την πάροδο της πρώτης περιόδου να ξεκινήσω πάλι προσπάθειες κ ότι υπάρχουν περιπτώσεις που μπορεί να τραβήξει η καλή σάλπιγγα το ωάριο αν γίνει ωορρηξια απτην άλλη μεριά . Δυστυχώς δεν έχει έρθει εγκυμοσύνη. Πήγα πρόσφατα κ σε έναν άλλον γιατρό ο οποίος μου είπε ότι θα είναι πολύ δύσκολο να μείνω με φυσικό τρόπο έγκυος κ να κάνω εξωσωματική. Ποια είναι η άποψη σας? 

Αυτο για τισ σαλπιγγεσ το ξερω κ εγω...

Κ ειναι πολυ νωρισ ακομη για να απογοητευεσαι...ακομη κ να μην εχανεσ την σαλπιγγα αυτο δεν σημαινει πωσ θα μενεσ ευκολα εγκυοσ...καθε μηνα ςζουμε πςριπου 30% πιθανοτητεσ κ αυτο το ποσοστο πεφτει καθωσ περναν τα χρονια..

Εγω ειχα εξωμητριο στα 34 κ εμεξνα φυσιολογικα εγκυοσ στα 35 κ στα 37 κ εχω τωρα 2 κοριτσακια...με 1 σαλπιγγα παρακαλω.

 

Link to comment
Share on other sites

Η μαμα μου με εκανε με μια σαλπιγγα. Μια χαρα εγκυμοσυνη αλλα είχε πρωτύτερα 5 αποβολες.... Δηλαδή εγω σημερα θα ειχα 5 αδερφια. Δεν έχω,  νομιζω πηρα μια δύναμη τους ομως:)

Ο επιμένων νικα! :) <3

Link to comment
Share on other sites

On 21/9/2020 at 9:43 ΜΜ, Adriana55 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Θα ήθελα την γνώμη σας. Είμαι 29 ετών και τον Απρίλιο μέσα στην καραντίνα είχα ένα εξωμητριο κ μου αφαιρέθηκε η μία σάλπιγγα. Ο γιατρός μου μου είπε κατευθείαν μετά την πάροδο της πρώτης περιόδου να ξεκινήσω πάλι προσπάθειες κ ότι υπάρχουν περιπτώσεις που μπορεί να τραβήξει η καλή σάλπιγγα το ωάριο αν γίνει ωορρηξια απτην άλλη μεριά . Δυστυχώς δεν έχει έρθει εγκυμοσύνη. Πήγα πρόσφατα κ σε έναν άλλον γιατρό ο οποίος μου είπε ότι θα είναι πολύ δύσκολο να μείνω με φυσικό τρόπο έγκυος κ να κάνω εξωσωματική. Ποια είναι η άποψη σας? 

Καλημέρα Ανδριάννα...ακριβώς στην ίδια κατάσταση είμαι κι εγώ...είχα μια εξωμήτριο κύηση μέσα στην καραντίνα και μου αφαιρέθηκε η αριστερή σάλπιγγα...εμένα ο γιατρός μου, μου είπε οπωσδήποτε σαλπιγγογραφία να δούμε την κατάσταση της άλλης...βέβαια εγώ είχα ήδη 2 αποβολές...μια παλίνδρομη 8ης εβδομάδας με απόξεση και μια βιοχημική...εσένα δεν σου μίλησε καθόλου για σαλπιγγογραφία???εγώ δεν την έχω κάνει ακόμα...περίμενα να περάσει το καλοκαίρι αλλά φοβάμαι και λίγο...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα σε όλους, είμαι 34 χρονών, εχω ήδη ενα παιδάκι 4 χρονών με φυσιολογική συλληψη και προσπαθώ για το 2ο εδώ και αρκετό καιρό. Μετά από πολλές προσπάθειες φυσιολογικής σύλληψης έκανα κάποιες ορμονολογικές εξετάσεις πριν ενα χρόνο οπου ολες βγήκαν καλές εκτος από την ΑΜΗ. ΑΜΗ στο 0,90 ng/ml και inhibin B 28,6 ng/L FSH 6,49 mIU/ml 3η ημερα κύκλου. Μετα απο αυτες τις εξετασεις ως εκ θαυματος εμεινα εγκυος φυσιολογικά αλλά ήταν εξωμήτριος κύηση και έγινε αφαίρεση της αριστερής σάλπιγγας. Απο τον Νοέμβρη του 2021 προσπαθώ πάλι φυσιολογικά με μια σάλπιγγα, σταμάτησα τον θηλασμό σε περιπτωση που επηρέαζε και επανέλαβα την ΑΜΗ τώρα και είναι στο 0,37 ng/ml. Δεν ξέρω τι να κάνω και τι να περιμένω, όλοι οι γιατροι που εχω επισκεφθει συμβουλεύουν εξωσωματική. Θα ήθελα τα φώτα σας καθως τρεμω στην ιδεα της εμμηνοπαυσης τοσο γρηγορα μιας και ειμαι 34 και θελω πολυ ενα δευτερο παιδι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σας

δείτε επίσης και εδώ

https://parents.org.gr/forum/tags/χαμηλή αμη/

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...