Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μία σάλπιγγα.Εμπόδιο για φυσιολογική σύλληψη?


Recommended Posts

καλησπέρα @Elfer έχεις δίκιο για την ψυχολογία, άσε που έχει και αντίκτυπο στον άντρα μου ο οποίος στεναχωριέται πιο πολύ που με βλέπει σε αυτή την κατάσταση και δεν μπορεί να κάνει τίποτα, όπως λέει και ο άντρας μου αν δεν το πιστέψεις Εσύ ότι θα τα καταφέρεις τότε πως θα γίνει? Από βδομάδα έχω πάλι ραντεβού με τον γιατρό για επανεξέταση οπότε ίσως μου λυθούν κάποιες απορίες.Κι εγώ ήμουν πολύ τυπική σε όλα και μάλιστα τη σαλπιγγογραφία την έκανα  με την παρότρυνση του γιατρού αλλά στους λίγους μήνες ελεύθερων επαφών   προληπτικά και τελικά τα  αποτελέσματα έπεσαν σαν κεραμίδα! Έχω διαβάσει τις ιστορίες σας αλλά και πάλι λέω εγώ θα μαι τυχερή αυτή τη φορά? να σου ζήσει το κοριτσάκι σου γερο και καλότυχο να είναι!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

11 ώρες πρίν, maria1212 είπε:

καλησπέρα @Elfer έχεις δίκιο για την ψυχολογία, άσε που έχει και αντίκτυπο στον άντρα μου ο οποίος στεναχωριέται πιο πολύ που με βλέπει σε αυτή την κατάσταση και δεν μπορεί να κάνει τίποτα, όπως λέει και ο άντρας μου αν δεν το πιστέψεις Εσύ ότι θα τα καταφέρεις τότε πως θα γίνει? Από βδομάδα έχω πάλι ραντεβού με τον γιατρό για επανεξέταση οπότε ίσως μου λυθούν κάποιες απορίες.Κι εγώ ήμουν πολύ τυπική σε όλα και μάλιστα τη σαλπιγγογραφία την έκανα  με την παρότρυνση του γιατρού αλλά στους λίγους μήνες ελεύθερων επαφών   προληπτικά και τελικά τα  αποτελέσματα έπεσαν σαν κεραμίδα! Έχω διαβάσει τις ιστορίες σας αλλά και πάλι λέω εγώ θα μαι τυχερή αυτή τη φορά? να σου ζήσει το κοριτσάκι σου γερο και καλότυχο να είναι!!

Ευχαριστω να εισαι καλα!!Να σκεφτεσαι ακριβως οπως ο αντρας σου!!!Πρεπει να το πιστεψεις εσυ πανω απ'ολα..Και ναι γτ να μην εισαι τυχερη;;;Δεν υπαρχει καποιο αλλο παθολογικο αιτιο οποτε και με μια ωοθηκη/σαλπιγγα μπορεις να συλλαβεις κανονικα.Μπορει να δινεις ωαριο μηνα παρα μηνα,μπορει ομως να δινεις και καθε μηνα κανονικα,οποτε δεν υπαρχει λογος ανησυχιας.Στην 1η περιπτωση απλα μπορει να σου παρει λιγο χρονο παραπανω αφου θα "παραγεις" ωαριο καθε 2ο μηνα.

Λοιπον,παρε τα πανω σου και βουρ..Εχεις δουλεια να κανεις και μη σκεφτεσαι ωχ δεν εγινε αυτον το μηνα και να πεφτεις ψυχολογικα..Οταν ενα υγιες ζευγαρι κατα μεσον ορο μπορει να κανει και εναν χρονο για να συλλαβει να ξερεις οτι μπορει να θελετε και παραπανω χωρις να ειναι απολυτο.Εγω σε 3 μηνες εμεινα εγκυος,βεβαια ζουσα στην αγνοια και αυτο βοηθησε γτ δεν πιεστηκα ψυχολογικα. Οποτε αλλαξε μυαλα και συντομα θα εχεις το αποτελεσμα που θελεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Μερα με τη μερα ειμαι καπως καλυτερα, αν και κραταω και τις επιφυλάξεις μου για τη συναντηση με το γιατρο!! Να σαι καλα παντως @Elfer για το κουραγιο που μου δινεις! Εν τω μεταξύ κατι αλλο που με αγχωνει ειναι ο κοσμος που περιμενει ποτε θα κανεις παιδι; λες και ειναι δικος τους και αφορα αυτους το θέμα και οχι εμενα και τον αντρα μου! Και οσο περναει ο καιρος θα γινετε ακομα πιο εντονο.

Επισης για οποια κοπελα τυχει να διαβασει αυτα το θεμα απο την ολη διαδικασια που περασα αποκομισα τα εξης: η λαπαροσκόπηση ειναι καλο να γινεται αν βεβαια σας το συστησει ο γιατρος σας γιατι βλέπει και καταλαβαινει πολλα απο τον εσωτερικο σας κοσμο αρκει να πεσετε σε ΚΑΛΑ ΧΕΡΙΑ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΛΟ ΑΝΘΡΩΠΟ!!!! Αν και ειναι λιγο ακριβη αξιζει τον κοπο και αν και δεν ειχα κανει ποτε μου αλλη εγχειρηση και οσο να πεις ειχα πολυ αγχος, τελικα δεν ηταν τιποτα το πρωι την εκανα και το απογευμα με ψαχνανε οι νοσοκομες και εγω εκοβα βολτες.

Link to comment
Share on other sites

Εχω κανει 2 λσπαροσκοπησεισ..η μια γισ εξωμητριο...κ εκει μου  αφαιρεσανε τη σαλπιγγα, γιατι στη σαλπιγγα ειχε γινει η εμφυτευση κ την ειχε καταστρεψει..κ μια 2η λαπαροσκοπξση μετα απο 2 μηνεσ περιπου για αφαιρεση ινωμυωματων...

Εμεινα εγκυοσ φυσιολογικα..μεσα σε 7 μηνεσ απο τη 2η επεμβαση...(9 απο την πρωτη) κ με μια σαλπιγγα στα 35 μου..

Αυτη τη στιγμη θηλαζω το αγγελουδι μου που ειναι 8 μηνων...

Κ εγω φοβομουν κ αγχωνομουν πολυ για το σν τα κσταφερω..ποτε μου ομωσ δεν το μετεδωσα στον συζυγο..

Σου ευχομαι γρρηγορα με ενα μωρακι...

Ολα θα πανε καλα...θα το δεισ...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ  @tzenaki1982, πηγα στον γιατρό και ηταν αρκετα καθυσηχασρικος αλλα δεν ειναι και Θεος να ξερει τι θα γινει στο μελλον! Ειμαι κι εγω πολυ πιο ηρεμη παντως! Εχεις δικιο δεν επρεπε να μεταδωσω στον αντρα μου αυτο το αγχος και τη στεναχωρια μου , αλλα περισσότερο  στεναχωριεμαι και για εκείνον, που δεν ξερω αν θα μπορεσω να του χαρισω ενα παιδάκι. 

Διαβαζοντας τις ιστοριες σας καταλαβα πως οι περισσοτερες κοπελες εχουν χασει σαλπιγγες απο εξωμητριο κυηση, ομολογώ πως ειχα πληρη άγνοια του θέματος αλλα εχω μπερδευτεί  βρε κοριτσια, δεν υπαρχει τροπος να εσωζε ο γιατρος τη σαλπιγγα? Πχ αν το καταλαβαινε νωρίτερα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κατα τη διαρκεια χειρουργειου

 γισ το εξωμητριο , οταν με ανοιξαν, τοτε φανηκε ποσο ειχε καταστρεψει την σαλπιγγα..ο γιατροσ που το ειδε ζητησε την αδεια απο το συζηγο να την αφαιρεσει..διαφορετικα αν τηβ αφηνανε μελλοντικα μπορει να χα κ 2ο εξωμητριο στην ιδια σαλπιγγα..

Υπερηχογραφικα δεβ μπορουν να δουν αν κατι δεν ειναι φυσιολογικο στισ σαλπιγγεσ..μονο με το τεστ παπ νομιζω μπορουν να καταλαβουν τισ φλεγμονεσ..

Παντωσ εξαρταται κ απο το σημειο που εμφυτευεται για το αν καταφερουν να τη σωσουν..

Τισ ιδιεσ ακριβωσ φοβιεσ ειχαμε

.κ εγω φοβομο6ν πωσ δεν θα του δωσω ενα μωρο.

Παντωσ για να σε ηρεμησω σε προσφατη συζητηση με το γιατρο μου για το ποτε θα κανω 2ο μωρο..( εγω την ανοιξα )..μου λεει σιγα..τι αγχωνεσαι?? Ε του λεω ειμαι 36..λειπει κ μια σαλπιηγα...κ μου λεει κ τι εγινε?? Κ πριν με μια δεν επιασεσ? Κ μαλιστα γρηγορα???κ μιλαμε για εμπειρο γιατρο..μεγαλο σε ηλικια..καθηγητη πανεπιστημιου ..

Ξερω κοπελα με εξωμητριονπου σε 6 μηνεσ εμεινε εγκυοσ..

Θα χαρω να μαθω κ για σενα το ιδιο..

Μπορει να σου φαινεται βουνο τωρα..αλλα δεν ειναι..απλα θελει λιγο παραπανω υπομονη..μονο αυτο...

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι βρε κορίτσια τι να πώ κι εγω ελπίζω πως ολα αυτα θα τελειωσουν, γιατι ωρες ωρες δεν μπορω να το διαχειριστω.. @tzenaki1982 και ο δικος μου ο γιατρος  μου ειπε πως σε δευτερη εγκυμοσυνη ειναι πολυ πιο ευκολα τα πράγματα, τα περισσοτερα στρωνουν γι αυτο και η @lili13 τα καταφερε οπως ειπε 4 ολοκληρες φορες!!!!!!!  Ισως βοηθαει στο οτι εχεις ηδη ενα παιδι και φευγει και αυτο το καταραμενο το αγχος!! Οποτε μην το σκεφτεσαι καθολου!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Κοριτσια καλησπερα και απο εμενα... ειμαι η Σταυρουλα και ειμαι 25 χρονων...

Την Πεμπτη εμαθα οτι ειμαι εγκυος αλλα τη Δευτερα διαπιστωσαμε οτι ηταν εξωμητρια κυηση στην αριστερη σαλπιγγα... εκανα εκτακτως λαπαροσκοπηση την Τριτη το πρωι ωστε να αποφευχθει η ρηξη... ολα πηγαν πολυ καλα και η γυναικολογος μου ειπε (παντα με δικη μου συγκαταθεση) οτι κρατησε τη σαλπιγγα η οποια δεν ειχε καποιο προβλημα αλλα ηταν κατι τυχαιο... μου ειπε οτι η αλλη η σαλπιγγα ειναι υγιεστατη και οτι μπορω να κανω και 10 παιδια απο εκεινη μονο... μου ειπε ομως οτι μπορει να επανελθει και η αλλη γιατι ηταν υγιης απλα μπορει να μου ξανατυχει εξωμητριο απο εκεινη τη μερια...

Ηταν η 1η μου εγκυμοσυνη και δυστυχως ειχε πολυ ασχημη εκβαση... αγχωνομαι ομως πολυ αν θα καταφερω να εχω ενα παιδακι στο μελλον και αν ολα θα πανε καλα... 

Link to comment
Share on other sites

On 5/9/2018 at 6:20 ΜΜ, Stavroula1993 είπε:

Κοριτσια καλησπερα και απο εμενα... ειμαι η Σταυρουλα και ειμαι 25 χρονων...

Την Πεμπτη εμαθα οτι ειμαι εγκυος αλλα τη Δευτερα διαπιστωσαμε οτι ηταν εξωμητρια κυηση στην αριστερη σαλπιγγα... εκανα εκτακτως λαπαροσκοπηση την Τριτη το πρωι ωστε να αποφευχθει η ρηξη... ολα πηγαν πολυ καλα και η γυναικολογος μου ειπε (παντα με δικη μου συγκαταθεση) οτι κρατησε τη σαλπιγγα η οποια δεν ειχε καποιο προβλημα αλλα ηταν κατι τυχαιο... μου ειπε οτι η αλλη η σαλπιγγα ειναι υγιεστατη και οτι μπορω να κανω και 10 παιδια απο εκεινη μονο... μου ειπε ομως οτι μπορει να επανελθει και η αλλη γιατι ηταν υγιης απλα μπορει να μου ξανατυχει εξωμητριο απο εκεινη τη μερια...

Ηταν η 1η μου εγκυμοσυνη και δυστυχως ειχε πολυ ασχημη εκβαση... αγχωνομαι ομως πολυ αν θα καταφερω να εχω ενα παιδακι στο μελλον και αν ολα θα πανε καλα... 

Όχι να μην αγχώνεσαι καθόλου!!! Την ιστορία μου την εχω ξαναγράψει.. Εν τάχει,στην καισαρική πάνω έμαθα ότι έχω μισό αναπαραγωγικό σύστημα,δλδ μια ωοθηκη,μια σάλπιγγα. Είχα μείνει έγκυος τον 3ο μήνα προσπαθειών.. Τώρα είμαι παλι έγκυος με την 1η προσπάθεια.. Όλα γίνονται αρκεί να μην το έχεις στο μυαλό σου!!!

Εύχομαι σύντομα με ένα μωράκι στην αγκαλιά σου!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσι μου ήταν μια άσχημη στιγμή δυςτυχως, μην σε παίρνει όμως απο κάτω. Θα κανείς όπως στα ειπε καλύτερα η γιατρός σου όσα παιδάκια θελεις!!! Η ηλικία σου και η γονιμότητα σου ειναι στα καλύτερα της!! 

Link to comment
Share on other sites

On 5/9/2018 at 6:20 ΜΜ, Stavroula1993 είπε:

Κοριτσια καλησπερα και απο εμενα... ειμαι η Σταυρουλα και ειμαι 25 χρονων...

Την Πεμπτη εμαθα οτι ειμαι εγκυος αλλα τη Δευτερα διαπιστωσαμε οτι ηταν εξωμητρια κυηση στην αριστερη σαλπιγγα... εκανα εκτακτως λαπαροσκοπηση την Τριτη το πρωι ωστε να αποφευχθει η ρηξη... ολα πηγαν πολυ καλα και η γυναικολογος μου ειπε (παντα με δικη μου συγκαταθεση) οτι κρατησε τη σαλπιγγα η οποια δεν ειχε καποιο προβλημα αλλα ηταν κατι τυχαιο... μου ειπε οτι η αλλη η σαλπιγγα ειναι υγιεστατη και οτι μπορω να κανω και 10 παιδια απο εκεινη μονο... μου ειπε ομως οτι μπορει να επανελθει και η αλλη γιατι ηταν υγιης απλα μπορει να μου ξανατυχει εξωμητριο απο εκεινη τη μερια...

Ηταν η 1η μου εγκυμοσυνη και δυστυχως ειχε πολυ ασχημη εκβαση... αγχωνομαι ομως πολυ αν θα καταφερω να εχω ενα παιδακι στο μελλον και αν ολα θα πανε καλα... 

Εμεισ που ειχαμε εξωμητριο εχουμε 20% παραπανω πιθανοτητεσ να μασ ξανασυμβει.

Αλλα κ παλι αμα βαλεισ κατω υα ποσοστα η τυχη ειναι με το μεροσ μασ..

Εγω δεν καταλαβαινω γιατι ηταν τοσο απολυτοσ ο γιατροσ πωσ αν σου τυχει εξωμητριο παλι στην  ιδια σαλπιγγα θα συμβει..

Εμενα ο δικοσ μου μου το χε πει αυτο στην περιπτωση που δεν αφαιρουσα την προβληματικη σαλπιγγα. 

Τελοσ παντων..εγω 8 μηνεσ μετα εμεινα εγκυοσ..κ μαλιστα με μια σαλπιγγα.τωρα η μπεμπα.μου ειναο 10 μηνων..

Μην φοβασαι..εχεισ κ τισ 2 σαλπιγγεσ..το θετικο ειναι πωσ ειστε γονιμο ζευγαρι..κ συντομα θα ξανσ μεινεισ εγκυοσ..

Με χαρα θσ θελαμε να ακουσουμε.κ τα ευσαριστα..μ

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να σας ευχαριστησω ολους για τα ομορφα σας λογια... επειδη ειναι πολυ φρεσκο ακομη ειμαι ευαλωτη αλλα τα λογια σας μου δινουν δυναμη... μου ειπε αν επανελθει η σαλπιγγα απλα οτι εχω καποιες παραπανω πιθανοτητες για εξωμητριο... αλλα ρε κοριτσια μιλωντας παντα για τη δικη μου περιπτωση που συμφωνα με το γιατρο το συστημα ηταν και ειναι πεντακαθαρο και απλα ετυψε για ποιο λογο να μου δινουν τοσες πιθανοτητες παλι για εξωμητριο αφου δεν ειναι κατι γενετικο πχ?

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Stavroula1993 είπε:

Θα ηθελα να σας ευχαριστησω ολους για τα ομορφα σας λογια... επειδη ειναι πολυ φρεσκο ακομη ειμαι ευαλωτη αλλα τα λογια σας μου δινουν δυναμη... μου ειπε αν επανελθει η σαλπιγγα απλα οτι εχω καποιες παραπανω πιθανοτητες για εξωμητριο... αλλα ρε κοριτσια μιλωντας παντα για τη δικη μου περιπτωση που συμφωνα με το γιατρο το συστημα ηταν και ειναι πεντακαθαρο και απλα ετυψε για ποιο λογο να μου δινουν τοσες πιθανοτητες παλι για εξωμητριο αφου δεν ειναι κατι γενετικο πχ?

Σταυρούλα Μου εγω δεν το γνωρίζω καθόλου το κομμάτι αυτό. Δεν ξερω αν το @tzenaki1982 μπορεί να σου πει κατι παραπάνω 

Link to comment
Share on other sites

On 7/9/2018 at 12:29 ΜΜ, Stavroula1993 είπε:

Θα ηθελα να σας ευχαριστησω ολους για τα ομορφα σας λογια... επειδη ειναι πολυ φρεσκο ακομη ειμαι ευαλωτη αλλα τα λογια σας μου δινουν δυναμη... μου ειπε αν επανελθει η σαλπιγγα απλα οτι εχω καποιες παραπανω πιθανοτητες για εξωμητριο... αλλα ρε κοριτσια μιλωντας παντα για τη δικη μου περιπτωση που συμφωνα με το γιατρο το συστημα ηταν και ειναι πεντακαθαρο και απλα ετυψε για ποιο λογο να μου δινουν τοσες πιθανοτητες παλι για εξωμητριο αφου δεν ειναι κατι γενετικο πχ?

Εγω δεν καταλαβαινω το εξησ..η αριστερη σου σαλπιγγα εχει θεμα η οχι?γιατι σου λεει o γιατροσ σου"αν" επανελθει???εμενα μου την αφαιρεσαν γιατι ειχε καταστραφει κ ηταν σιγουρο πωσ αν γινοταν απο εκεινη τη μερια η συλληψη παλι εξωμηττιο θα ηταν..

Θεωρειται τυχαιο γεγονοσ..απλα συνεβη σε σενα κ σε μενα..το μονο καλο απο την ολη υποθεση ειναι πωσ ειστε γονιμο ζευγαρι..κ πωσ σιγουρα στο μελλον θα αποκτησετε παιδακι..

Το οτι μασ συνεβη μια φορα αυτο μασ δινει 20 τοισ εκατο παραπανω πιθανοτητεσ για να ξανα συμβει..τωρα το γιατι?? Δεν το ξερω..αλλα κ παλι το 80% ειναι με το μεροσ μασ..

Κ εγω φοβομουν πωσ θα μου ξανα συμβει.οταν εμεινα εγκυοσ το 1ο που περιμενα να δω ηταν αν ειναι στη μητρα το σπορακι μου..κ τελικα ολα πηγαν καλα..

Κ σενα μια χαρα θα πανε ολα..

Μην απελπιζεσαι..

Κ στην τελικη υπαρχει κ η εξωσωματικη..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 9/9/2018 at 12:16 ΠΜ, tzenaki1982 είπε:

Εγω δεν καταλαβαινω το εξησ..η αριστερη σου σαλπιγγα εχει θεμα η οχι?γιατι σου λεει o γιατροσ σου"αν" επανελθει???εμενα μου την αφαιρεσαν γιατι ειχε καταστραφει κ ηταν σιγουρο πωσ αν γινοταν απο εκεινη τη μερια η συλληψη παλι εξωμηττιο θα ηταν..

Θεωρειται τυχαιο γεγονοσ..απλα συνεβη σε σενα κ σε μενα..το μονο καλο απο την ολη υποθεση ειναι πωσ ειστε γονιμο ζευγαρι..κ πωσ σιγουρα στο μελλον θα αποκτησετε παιδακι..

Το οτι μασ συνεβη μια φορα αυτο μασ δινει 20 τοισ εκατο παραπανω πιθανοτητεσ για να ξανα συμβει..τωρα το γιατι?? Δεν το ξερω..αλλα κ παλι το 80% ειναι με το μεροσ μασ..

Κ εγω φοβομουν πωσ θα μου ξανα συμβει.οταν εμεινα εγκυοσ το 1ο που περιμενα να δω ηταν αν ειναι στη μητρα το σπορακι μου..κ τελικα ολα πηγαν καλα..

Κ σενα μια χαρα θα πανε ολα..

Μην απελπιζεσαι..

Κ στην τελικη υπαρχει κ η εξωσωματικη..

Η γυναικολογος οταν εκανε την επεμβαση ειδε οτι δεν ειχε πειραχτει η σαλπιγγα οτι γενικοτερα ηταν καθαρη απο πριν απλα ετυχε αυτο... γι αυτο και την κρατησε εν τελει... απλα αυτο που καταλαβαινω απο τα λεγομενα της ειναι οτι απο τη στιγμη που χρειαστηκε να γινει καποια επεμβαση στη σαλπιγγα πολυ πιθανον κατι να πειραχτηκε... 

Η αληθεια ειναι οτι θελω πολυ να ξαναρχισω προσπαθειες (η γυναικολογος μου ειπε σε 2-3 μηνες) απλα θελω κι εγω πρωτα να ηρεμησω ψυχολογικα και να φυγω απο αυτη την κατασταση της στιγμης που ολα περιστρεφονται γυρω απο αυτο... ελπιζω σιγα σιγα να το αποβαλλω απο μεσα μου...

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Stavroula1993 είπε:

Η γυναικολογος οταν εκανε την επεμβαση ειδε οτι δεν ειχε πειραχτει η σαλπιγγα οτι γενικοτερα ηταν καθαρη απο πριν απλα ετυχε αυτο... γι αυτο και την κρατησε εν τελει... απλα αυτο που καταλαβαινω απο τα λεγομενα της ειναι οτι απο τη στιγμη που χρειαστηκε να γινει καποια επεμβαση στη σαλπιγγα πολυ πιθανον κατι να πειραχτηκε... 

Η αληθεια ειναι οτι θελω πολυ να ξαναρχισω προσπαθειες (η γυναικολογος μου ειπε σε 2-3 μηνες) απλα θελω κι εγω πρωτα να ηρεμησω ψυχολογικα και να φυγω απο αυτη την κατασταση της στιγμης που ολα περιστρεφονται γυρω απο αυτο... ελπιζω σιγα σιγα να το αποβαλλω απο μεσα μου...

Δεν ειναι ψεμμα αυτο που λενε πωσ ο χρονοσ ειναι γιατροσ...

Ολα καλα θσ πανε στο τελοσ...

 

Link to comment
Share on other sites

Παντως κοριτσια θα ηθελα να μου πειτε κι εσεις πως το αντιμετωπισατε ολο αυτο.... γιατι εγω αυτη τη στιγμη ειμαι ακομη παρα πολυ ευαλωτη και στενοχωρημενη... ενταξει ειναι και νωρις απλα αληθεια δεν θελω να με καταβαλει ουτε τωρα ουτε μετα που θα ξεκινησουμε παλι προσπαθειες... αλλα αυτη τη στιγμη δυσκολευομαι πολυ... συγγνωμη αν σας κουραζω απλα θα ηθελα πολυ τη γνωμη σας γιατι μονο εσεις που εχετε περασει κατι τετοιο μπορειτε να με καταλαβετε...

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Stavroula1993 είπε:

Παντως κοριτσια θα ηθελα να μου πειτε κι εσεις πως το αντιμετωπισατε ολο αυτο.... γιατι εγω αυτη τη στιγμη ειμαι ακομη παρα πολυ ευαλωτη και στενοχωρημενη... ενταξει ειναι και νωρις απλα αληθεια δεν θελω να με καταβαλει ουτε τωρα ουτε μετα που θα ξεκινησουμε παλι προσπαθειες... αλλα αυτη τη στιγμη δυσκολευομαι πολυ... συγγνωμη αν σας κουραζω απλα θα ηθελα πολυ τη γνωμη σας γιατι μονο εσεις που εχετε περασει κατι τετοιο μπορειτε να με καταλαβετε...

Κοίταξε να δεις,εμενα ειναι λίγο διαφορετική η περίπτωση μου. Έμαθα ότι έχω ελλιπές αναπαραγωγικό σύστημα την ωρα της καισαρικής και όντας ακόμα ανοιχτή... Προγεννετικο δεν είχα κανει στην ίδια γιατρό αλλα και όσοι ειχα επισκεφθεί στο παρελθόν δεν το είχαν δει καν και ανέφεραν ότι έβλεπαν και τις 2 ωοθήκες ενώ δεν τις απεικόνιζαν τελικα ποτέ.. Τέσπα,αυτό εν ταχύ για να μπεις στο κλίμα.. Αφού ήμουν λίγο κάπως με την επισκληριδιο το πήρα αψηφιστα... Όταν συνήλθα ο άντρας μου ζητησε να φύγουν όλοι απο το δωμάτιο να μιλήσουμε. Αφου του επιβεβαίωσα ότι δεν το γνώριζα (ειχε κ αυτός τα δίκια του,ειχε σαστισει) συζητήσαμε ακομα κ την εκδοχη να ειχε γίνει κάτι στην καισαρική,αλλά το αποκλισαμε λόγω χρόνου της επέμβασης.. Μετά να σου πω της αλήθεια είπα στον εαυτό μου ότι θα το παρω αψηφιστα όπως ηταν και η αρχική μου αντίδραση γτ οσο το σκεφτόμουν εχανα το μυαλό μου... Ριξ'το στην τρελή και μην το σκέφτεσαι καν.. Οτι ηταν να γίνει,καλώς ή κακώς έχει ήδη γίνει... Σκέψου το σαν ένα όνειρο που δεν αφορά εσενα κ σβησ'το απο το μυαλό σου,να μην το σκέφτεσαι καν.. Ούτε ονταν έρθει η ωρα για να ξεκινήσετε προσπάθειες. Αρκεί να σου πω οτι κ αυτό το ελάχιστο που υπάρχει κ λειτουργεί είναι αρκετό.. Να σου πω μόνο ότι μια γνωστή πρόσφατα έμεινε έγκυος (με εξωσωματική πάντα) χωρις καμία σάλπιγγα και χωρίς να γνωρίζω για τις ωοθήκες (μπορεί κ να έγινε με δωρεά ωαρίων έχω μια επιφύλαξη γτ δεν είμαι σίγουρη).

Συνέχισε τις προσπάθειες σου χωρίς να έχει συμβεί τπτ και σύντομα θα κρατάς αγκαλιά το μωράκι σου!!

Link to comment
Share on other sites

On 12/9/2018 at 1:20 ΜΜ, Stavroula1993 είπε:

Παντως κοριτσια θα ηθελα να μου πειτε κι εσεις πως το αντιμετωπισατε ολο αυτο.... γιατι εγω αυτη τη στιγμη ειμαι ακομη παρα πολυ ευαλωτη και στενοχωρημενη... ενταξει ειναι και νωρις απλα αληθεια δεν θελω να με καταβαλει ουτε τωρα ουτε μετα που θα ξεκινησουμε παλι προσπαθειες... αλλα αυτη τη στιγμη δυσκολευομαι πολυ... συγγνωμη αν σας κουραζω απλα θα ηθελα πολυ τη γνωμη σας γιατι μονο εσεις που εχετε περασει κατι τετοιο μπορειτε να με καταλαβετε...

Οταν σκεφτηκα για 1η φορα πωσ θελω μωρο ηταν οταν ο πατερασ μου αρρωστησε κ ηθελα να του χαρισω ενα λογω για να κρατηθει ζωντανοσ..τελοσπαντων εμεινα ευκολα χωρισ ιδιαιτερη προσπαθεια αλλα  τον πατερα μου εχασΑ..κ τελικα ηταν εξωνητριο..

Δεν καταλαβα πωσ ημουν εγκυοσ..μου χε ερθει κανονικα περιοδοσ κ μετα απο μερικεσ μερεσ ειχα παλι  μια μικρη αιμοραγια..πηγα στο γιατρο να δω τι ειναι..κ μου κανε τεστ εγκυμοσυνησ...

Βγηκε αχνο θετικο αλλα μου πε πωσ δεβ θα παει καλα..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα σε ολα τα κοριτσια.

 

Εχθες διαβασα ολα τα μηνυματα της Margi και συνδεθηκα πολυ μαζι της. Επι 3 χρονια το κοριτσι μας περασε απ ολα τα σταδια που ακολουθουν την εξωμητρια κυηση. Θυμωνα πολυ με τις συμβουλες και την ανευθυνοτητα των γιατρων.  Ποσο θυμωσα οταν χρειαστηκε να κανει λαπαροσκοπηση για το μερος της σαλπιγγας που ειχαν αφησει. Και ξαφνικα ενω εκανε την α εξωσωματικη και απετυχε βλεπω με μεγαλα γραμματα ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ.

Αυτο μ εκανε να κλαψω πολυ. Για οσα περασε. Για οσα περασαν ολες που ετυχε ν αφαιρεσουν σαλπιγγα. Για μενα που μετα απο 3 χρονια απ το εξωμητριο και 1,5 χρονο απο μια βιοχημικη ειμαι στη φαση να παω σε γιατρο εξωσωματικης.

 

Μακαρι να εχω μια καλη τυχη γτ εγω ξεκινησα απ τα 36 μου οπου εμεινα με την 1η προσπαθεια στη ζωη μου εγκυος και κατεληξε σε αφαιρεση  σαλπιγγας. Μετα εκανα μια βιοχημικη. Πριν λιγους μηνες ανακαλυψα οτι εχω θρομβοφιλια

 

Η ιστορια δε με το εξωμητριο ηταν βγαλμενη απο εφιαλτη γιατι οι 2 πρωτοι γιατροι που με ειδαν οχι μονο δε το ειχαν διαγνωσει, αλλα το απεκλειαν!! Ευτυχως στην 8η εβδομαδα το βρηκε 3ος γιατρος και εγινε επεμβαση πριν τη ρηξη (ηταν ετοιμη να γινει κ η εσωτερικη αιμοραγια ειχε ξεκινησει)

 

Εκτοτε εχω περασει απ ολα τα σταδια αισιοδοξιας, προγραμματισμου, απογοητευσης, αγχους και αρνησης εξωσωματικης. 

 Τωρα ειμαι στη φαση μιας μεγαλης στεναχωριας. Μια απλη εξεταση γυναικολογου μου θυμιζει οσα εχω περασει. 

Να ξερετε οτι δυσκολα θα σας καταλαβει καποιος και ολοι θα σας λενε να ηρεμησετε. Εγω προσωπικα αν το ξανακουσω θα ριξω μπουνια σε οποιον μου το πει (που λεει ο λογος)

 

Γι αυτο καλυτερα να συζητατε με ανθρωπους που μπορουν εστω να υποψιαστουν τι σημαινει εξωμητριο, ή οτι αλλο.

 

Προσωπικα θεωρω οτι οσο και να προσευχομαι δεν εισακουγομαι αλλα δεν ξερω τι θα φερει ο Θεουλης τελικα. Μπορει για καποιο λογο να γινονται ολα αυτα. Και θα το δω αργοτερα.

Link to comment
Share on other sites

On 19/1/2014 at 9:25 ΜΜ, margi είπε:

Nα πω κι εγώ με τη σειρά μου σε όλα τα κορίτσια που έχουν χάσει τη σάλπιγγα τους, να μην πτοούνται! Θαύματα γίνονται! Αν ψάξετε να βρείτε παλιά μου μηνύματα, θα διαπιστώσετε πως πιο απαισιόδοξο άτομο από εμένα δεν υπήρχε! Θεωρούσα, μάλλον το είχα δεδομένο, πως δεν θα τα κατάφερνα ποτέ! Και χειρουργεία έκανα και εξωσωματική έκανα................τίποτα........ δεν έλεγε να έρθει!

 

 

Ε, λοιπόν, το καμάρι μου, το όμορφο κοριτσάκι μου ήρθε όταν σταμάτησα πια να προσπαθώ! Εκείνος ο μήνας ήταν αφιερωμένος σε μένα και στον άντρα μου ΜΟΝΟ! Ερχόμασταν σε επαφή όποτε γουστάραμε ( όχι όποτε έπρεπε).

Ηρθε μόνη της χωρίς καμία προσπάθεια.........

 

Είναι θέμα τύχης! Εμένα η τύχη μετά το εξωμήτριο και την αφαίρεση σάλπιγγας που είχα κάνει με παίδευε 3μιση χρόνια.

 

Να έχετε πίστη κορίτσια μου κι όλα θα γίνουν!

 

Margi μου ειναι δυσκολο να δεις το μηνυμα μου. Ηθελα απλα να σου εκφρασω οτι με συγκινησε πολυ η ιστορια σου. Εχθες μεσα στο κλαμα ελεγα τι περασε αυτο το κοριτσι!!!! Να χει ολα τα καλα του Θεου.

Κι επισης μου δωσε κουραγιο. Να μπω κι εγω μια μερα και να πω μ αυτα τα μεγαλα γραμματα, οτι ειπες κι εσυ και να πανε ολα καλα

Κι ας μη το διαβασεις ποτε. Σ ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

On 2/10/2018 at 10:44 ΠΜ, Ag Rafail είπε:

 

Margi μου ειναι δυσκολο να δεις το μηνυμα μου. Ηθελα απλα να σου εκφρασω οτι με συγκινησε πολυ η ιστορια σου. Εχθες μεσα στο κλαμα ελεγα τι περασε αυτο το κοριτσι!!!! Να χει ολα τα καλα του Θεου.

Κι επισης μου δωσε κουραγιο. Να μπω κι εγω μια μερα και να πω μ αυτα τα μεγαλα γραμματα, οτι ειπες κι εσυ και να πανε ολα καλα

Κι ας μη το διαβασεις ποτε. Σ ευχαριστω

Εχω βρεθει  σ αυτην την θεση κ ξερω ποσο απελπιστικο μπιρει να ειναι..ευτυχωσ ο δικοσ μου εφιαλτηδ κρατησε συνολικα 10 μηνεσ... 

οταν πια μπορουσαμε να προσπαθησουμε για μωρο καθε μερα ηταν βασανιστικη..φσνταχομουν συμπτωματα..ο πονοσ για καθε νεα εγκυμοσυνη που ακουγα αβαστακτοσ...μαχαιρια στο στομαχι..αμετρητα γιατι...κ η πιστη στο θεο να κλονιζεται...

Κ ομωσ..κ εγω κ η μαργκι κ η ελενη..κ σιγουρα πολλεσ αλλεσ κοπελεσ τα καταφεραμε... 

Το ιδιο ευχομαι κ για σασ κοριτσια μου...μην το βαζετε κατω

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Ειμαι 39 χρονών και προσπαθώ εδω και 6 μηνες να μείνω εγκυος. Ειμαι στην επαρχία οποτε δεν εχουμε και τα καλυτερα κέντρα ουτε την καλύτερη ενημερωση.. Εχω κανει ήδη καποιες ορμονολογικες εξετασεις και σημερα έκανα σαλπιγγογραφία στο νοσοκομειο. Πονεσα αρκετά και ακόμη πονάω. Μου ειπε ο γιατρος που μου την εκανε οτι η αριστερη ειναι κλειστή κι οτι δεν μπορεσαν να την ανοιξουν. Κι οτι να μην ανυσηχω γιατι η δεξια μου ειναι μια χαρα και λειτουργει τελεια.. Ακομη δεν εχω παει στον εξωτερικο (ιδιώτη) γιατρο μου αλλα ειμαι ηδη πολυ ανυσηχη. Μου ειπε επισης αυτον τον μηνα να εχω επαφες με προφυλαξη και μονο. Οποιος ξερει κατι για το συγκεκριμενο θεμα και μπορει λιηο να με βοηθησει θα χαρω να διαβασω οτι εχει να μου πει..:)

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Katrin80ath είπε:

Ειμαι 39 χρονών και προσπαθώ εδω και 6 μηνες να μείνω εγκυος. Ειμαι στην επαρχία οποτε δεν εχουμε και τα καλυτερα κέντρα ουτε την καλύτερη ενημερωση.. Εχω κανει ήδη καποιες ορμονολογικες εξετασεις και σημερα έκανα σαλπιγγογραφία στο νοσοκομειο. Πονεσα αρκετά και ακόμη πονάω. Μου ειπε ο γιατρος που μου την εκανε οτι η αριστερη ειναι κλειστή κι οτι δεν μπορεσαν να την ανοιξουν. Κι οτι να μην ανυσηχω γιατι η δεξια μου ειναι μια χαρα και λειτουργει τελεια.. Ακομη δεν εχω παει στον εξωτερικο (ιδιώτη) γιατρο μου αλλα ειμαι ηδη πολυ ανυσηχη. Μου ειπε επισης αυτον τον μηνα να εχω επαφες με προφυλαξη και μονο. Οποιος ξερει κατι για το συγκεκριμενο θεμα και μπορει λιηο να με βοηθησει θα χαρω να διαβασω οτι εχει να μου πει..:)

καλο θα ειναι τον επομενο μηνα που θα ξεκινησεις προσπαθειες αμεσως μετα την περιοδο να πας για παρακολουθηση ωορηξιας με υπερηχους. να παρακολουθησεις καποιους κυκλους ωστε να βλεπεις ποτε κανεις ωορηξια απτην πλευρα που ειναι ανοικτη η σαλπιγγα . ετσι θα εχεις στοχευμενες επαφες γιατι κ ο χρονος πιεζει. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...