Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μία σάλπιγγα.Εμπόδιο για φυσιολογική σύλληψη?


Recommended Posts

Κοριτσια καλησπέρα και καλή σαρακοστή! ήθελα να σας καταθέσω την δική μου εμπειρία σχετικα με το θεμα. καταρχάς Μελιτίνη μου καλή, μην μου στενοχωριέσαι. και εγω είχα το ίδιο πρόβλημσ, με θυμάσαι έτσι δεν είναι από το φόρουμ μετα από ποσο καιρό μεινατε έγκυος; επειδή ομως οι άλλες κοπελες δεν με γνωριζουν, θα σας συστηθω. είμαι η Ρίτα 34 ετων. τον οκτωβρη 2015 έκανα λαπαροσκόπηση λόγω μιας κύστης 4 εκατοστων στην δεξια ωοθήκη, που τελικά ήταν ενδομητριωσική. κατά την επέμβαση ο γιατρός είδε ότι η αριστερή μου σάλπιγγα ήταν εντελώς κλειστή. αυτή δεν επιχείρησε να την ανοίξει γιατι θα μου προκαλούσε εξωμήτρια κύηση. την δεξια που είχε την κύστη, μου την ψιλοάνοιξε, αλλά όχι σπουδαία πράγματα. μόλις άνοιξα τα μάτια μου από το χειρουργείο και τον ρώτησα πώς πηγαμε, μου απάντησε πως αν θέλω να μείνω έγκυος να κάνω εξωσωματική. όλη την ημερα έκλαιγα στην κλινική. τα πεθερικά μου ούτε λίγο ούτε πολύ με αντιμετώπιζαν ως στείρα. βασικά και εγω έτσι αντιλαμβανόμουν τον εαυτό μου. άρχισα να ψάχνω για κέντρα εξωσωματικής και να συλλεγω πληροφορίες. ειχα κλείσει και ραντεβού στην επιτροπή του εοππυ για τα χάπια της εξωσωματικής. επισης τον ιανουάριο θα πήγαινα σε δυο εξωσωματικούς να με εξετάσουνε στην Αθήνα. 4 Ιανουριου του 2016 έμαθα οτι είμαι έγκυος και στις 22 Ιανουαριου ότι είναι διζυγωτικά δίδυμα. ο γιατρός μου είπε οτι η διπλή ωορρηξία δεν έγινε από την ίδια σάλπιγγα αλλά ότι η δεξιά που ήταν ψιλοδιαβατή τράβηξε και το ωάριο από την αριστερή ωοθήκη, που συνδεόταν με τη θεόκλειστη σάλπιγγα. θέλω να πω ότι όντως μπορεί η μία ωοθήκη να τραβήξει το ωάριο της άλλης. εγω βεβαια αν δεν έμεινα έγκυος ως τον Απρίλη φυσιλογικά, θα προχωρούσα σε εξωσωματική, γιατί δεν πιστευα ότι θα τα καταφέρνα φυσιολογικά. ο γιατρός που μου έκανε την λαπαροσκόπηση, μόνο μετά από την κατσάδα που έφαγε από τον άνδρα μου, άρχισε να τα μαζεύει ότι μπορεί και να μείνω έγκυος φυσιολογικά. βασικά έλεγε ότι όλα είναι πιθανά, σαν να ήθελε να συμπληρώσει ότι και η Σάρα έμεινε έγκυος στα 90 της.

Μελιτίνη μου μην απελπίζεσαι, μακάρι να μην είναι υδροσάλπιγγα και η δεύτερη σάλπιγγα. τωρα έκανες την λαπαροσκόπηση; εγω έμεινα έγκυος δυο μήνες μετα την λαπαροσκόπηση. μακαρι να είσαι τυχερή και να μείνεις και εσύ γρήγορα έγκυος. αλλιώς προχώρησε σε εξωσωματική. εχεις πολλές πιθανότητες να τα καταφέρεις έτσι!

όπως και τα υπόλοιπα κορίτσια! μην απελπίζεστε!

 

Ρίτα μου καλή φυσικά και σε θυμάμαι! έμπαινα που και που στο θεματάκι αλλά έβλεπα μονο καινούρια κορίτσια και καμία από εσάς που τα λέγαμε. Τι κάνεις; Την εγκυμοσύνη σου τη θυμάμαι, τι κάνουν τα διδυμάκια; Αχ ρίτα μου μοιάζουν πολύ οι περιπτώσεις μας, θυμάσαι που το ξαναλέγαμε; Κι εμένα η μία θεόκλειστη-υδροσάλπιγγα, και από την άλλη μεριά κύστη ενδομητριωσιακη η οποία επηρέασε και τη σάλπιγγα (είχαν κολλήσει μεταξύ τους). Είναι όμως βατή και προς το παρόν δεν έχει υγρό.Πριν ένα μήνα σχεδόν έκανα τη λαπαρόσκοπηση όπου μαζί με την υδροσάλπιγγα αφαιρέθηκε και η κύστη.

Χαχαχ γέλασα με τη Σάρα γιατί κι εγώ σκέφτηκα ακριβώς το ίδιο, το πιστεύεις; Ο δικός μου ο γιατρός είναι πάαααρα πολύ αισιόδοξος και μου είπε να προσπαθήσω σίγουρα ένα εξάμηνο πριν ξεκινήσω διαδικασίες εξωσωματικής, αλλά κι εγώ το μετέφρασα ως: "περίμενε λίγο, δεν ξέρεις καμιά φορά. η Σάρα πως έμεινε στα 90 της;" :D

Η περίπτωση σου όμως μου δίνει πολύ κουράγιο, μακάρι να είμαι κι εγώ τόσο τυχερή. Ξεκινάω κι εγώ προσπάθειες μόλις κλείσω μήνα, δεν μου είπε να περιμένω παραπάνω. Άντε να δούμε!

nhZg.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ρίτα μου καλή φυσικά και σε θυμάμαι! έμπαινα που και που στο θεματάκι αλλά έβλεπα μονο καινούρια κορίτσια και καμία από εσάς που τα λέγαμε. Τι κάνεις; Την εγκυμοσύνη σου τη θυμάμαι, τι κάνουν τα διδυμάκια; Αχ ρίτα μου μοιάζουν πολύ οι περιπτώσεις μας, θυμάσαι που το ξαναλέγαμε; Κι εμένα η μία θεόκλειστη-υδροσάλπιγγα, και από την άλλη μεριά κύστη ενδομητριωσιακη η οποία επηρέασε και τη σάλπιγγα (είχαν κολλήσει μεταξύ τους). Είναι όμως βατή και προς το παρόν δεν έχει υγρό.Πριν ένα μήνα σχεδόν έκανα τη λαπαρόσκοπηση όπου μαζί με την υδροσάλπιγγα αφαιρέθηκε και η κύστη.

Χαχαχ γέλασα με τη Σάρα γιατί κι εγώ σκέφτηκα ακριβώς το ίδιο, το πιστεύεις; Ο δικός μου ο γιατρός είναι πάαααρα πολύ αισιόδοξος και μου είπε να προσπαθήσω σίγουρα ένα εξάμηνο πριν ξεκινήσω διαδικασίες εξωσωματικής, αλλά κι εγώ το μετέφρασα ως: "περίμενε λίγο, δεν ξέρεις καμιά φορά. η Σάρα πως έμεινε στα 90 της;" :D

Η περίπτωση σου όμως μου δίνει πολύ κουράγιο, μακάρι να είμαι κι εγώ τόσο τυχερή. Ξεκινάω κι εγώ προσπάθειες μόλις κλείσω μήνα, δεν μου είπε να περιμένω παραπάνω. Άντε να δούμε!

Καλησπέρα Μελιτίνη! Ναι να είσαι αισιόδοξη! μην το βάζεις κάτω! εγω ένιωθα ερείπιο. ενιωθα πληγωμένη σαν να ήμουν αναπηρη. όμως ό,τι και να γίνει υπαρχουν και τα κέντρα εξωσωματικής. να κάνεις το σταυρό σου και όλα θα πάνε καλά. αν το θέλει ο Θεός, όλα είναι πιθανά. ακόμη και τα πιο απίθανα πράγματα. και στο φορουμ που έγραφα, σκεπτόμουν "εμενα, απ ότι φαίνεται, ο ρόλος μου εδω είναι να γράφω συγχάρητηρια μόνο στις άλλες κοπέλες. σε μένα ποτέ δεν θα ξαναευχηθεί κανείς συγχαρητήρια". πέρασα δύσκολα. εύχονταν στην κουνιάδα μου να μείνει έγκυος (που είναι και αυτή φρεσκοπαντρεμένη και να είναι και δίδυμα) και σε μενα κανείς δεν ευχόταν τπτ. τόσο τελειωμενη με θεωρούσαν. εκανα πως δεν καταλαβαίνω..

μην ανησυχείς Μελιτίνη θα ξαναμείνεις έγκυος. εμενα ο γιατρός μου είχε πει κατευθείαν μετα την λαπαροσκόπηση να εχουμε επαφές. να φανταστείς τρεις μερες μετα την επεμβαση είχαμε επαφή! μην χαθει ο κύκλος. αλλά ήταν ενας κουτσουρεμένος κύκλος. να συνεχίσεις τις προσπάθειες και να μην το βάζεις κάτω. όλα καλά θα πάνε.. έχεις την σάλπιγγά σου και μπορείς να μείνεις έγκυος!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια να ξερατε ποση δυναμη δινετε μεσα απο τα γραφομενα σας...

 

Την επομενη βδομαδα προκειται να υποβληθω σε λαπαροσκοπηση. Υπαρχει ενδεχομενο να αφαιρεθει η αριστερη μου σαλπιγγα... Κλαμα μολις το ακουσα, ηρθε η καταστροφη και μονο στο ενδεχομενο ενιωσα χαλια και οπως ειπες Ριτα ενιωσα πληγωμένη, σαν να μου ειπαν οτι θα μεινω "αναπηρη"-ανικανη...

Διαβαζοντας ομως τις εμπειριες μου εχω παρει δυναμη και πιστευω οτι με υπομονη και επιμονη ολα θα πανε καλα!!

Να ειστε ολες καλα!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια να ξερατε ποση δυναμη δινετε μεσα απο τα γραφομενα σας...

 

Την επομενη βδομαδα προκειται να υποβληθω σε λαπαροσκοπηση. Υπαρχει ενδεχομενο να αφαιρεθει η αριστερη μου σαλπιγγα... Κλαμα μολις το ακουσα, ηρθε η καταστροφη και μονο στο ενδεχομενο ενιωσα χαλια και οπως ειπες Ριτα ενιωσα πληγωμένη, σαν να μου ειπαν οτι θα μεινω "αναπηρη"-ανικανη...

Διαβαζοντας ομως τις εμπειριες μου εχω παρει δυναμη και πιστευω οτι με υπομονη και επιμονη ολα θα πανε καλα!!

Να ειστε ολες καλα!!

 

Ioanna καλησπέρα.Σου εύχομαι καλή επιτυχία με την εγχείρηση που θα κάνεις.Πίστεψε με δεν είναι δύσκολη σαν επέμβαση,δε θα καταλάβεις τίποτα,μόνο μετά για κάποιες μέρες θα πονάς,αλλά είναι φυσιολογικό.Έχει ένα χρόνο που έκανα λαπαροσκόπηση λόγω εξωμήτριας κύησης.Εκτός από το μωράκι μου ,έχασα και τη δεξιά μου σάλπιγγα.Στην αρχή δεν ήξερα ότι υπάρχει περίπτωση να χάσεις και τη σάλπιγγα και όταν το έμαθα ήταν διπλός ο πόνος μου.Όμως συνήθισα στην ιδέα,έχουν μείνει έγκυες πολλές γυναίκες με μία σάλπιγγα,μη σε παίρνει από κάτω.Εγώ βέβαια ετοιμάζομαι για την τρίτη εξωσωματική,λόγω ηλικίας και κάποιου προβλήματος στο σπέρμα του συζύγου.Το μόνο σίγουρο είναι ότι ποτέ δε θα μπορέσω να ξεπεράσω όλον αυτό το πόνο που έζησα.'Ομως λέω στον εαυτό μου ότι ο Θεός είχε τους λόγους Του για να το κάνει αυτό και παίρνω δυνάμεις.Καλή επιτυχία και όλα θα πάνε καλά.:D

Link to comment
Share on other sites

Ioanna καλησπέρα.Σου εύχομαι καλή επιτυχία με την εγχείρηση που θα κάνεις.Πίστεψε με δεν είναι δύσκολη σαν επέμβαση,δε θα καταλάβεις τίποτα,μόνο μετά για κάποιες μέρες θα πονάς,αλλά είναι φυσιολογικό.Έχει ένα χρόνο που έκανα λαπαροσκόπηση λόγω εξωμήτριας κύησης.Εκτός από το μωράκι μου ,έχασα και τη δεξιά μου σάλπιγγα.Στην αρχή δεν ήξερα ότι υπάρχει περίπτωση να χάσεις και τη σάλπιγγα και όταν το έμαθα ήταν διπλός ο πόνος μου.Όμως συνήθισα στην ιδέα,έχουν μείνει έγκυες πολλές γυναίκες με μία σάλπιγγα,μη σε παίρνει από κάτω.Εγώ βέβαια ετοιμάζομαι για την τρίτη εξωσωματική,λόγω ηλικίας και κάποιου προβλήματος στο σπέρμα του συζύγου.Το μόνο σίγουρο είναι ότι ποτέ δε θα μπορέσω να ξεπεράσω όλον αυτό το πόνο που έζησα.'Ομως λέω στον εαυτό μου ότι ο Θεός είχε τους λόγους Του για να το κάνει αυτό και παίρνω δυνάμεις.Καλή επιτυχία και όλα θα πάνε καλά.:D

 

 

Σ ευχαριστω πολυ! και σε σενα καλη δυναμη!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ιωάννα καλή επιτυχία! Ολυ75 και σενα καλή τύχη, να δεις που η τρίτη θα είναι η τυχερή. ποτε θα κάνεις την εξωσωματική;;;

Ιωάννα να ξέρεις πως πολλές κοπέλες έχουν χάσει τη μία σάλπιγγα. και εγω που την έχω είναι νεκρή. εντελώς άχρηστη. όμως μια χαρά μπορείς να μείνεις έγκυος από την άλλη. τωρα με την λαπαροσκόπηση θα ελεγχθεί και η διαβατότητα της καλής σου σάλπιγγας, οπότε έχεις πολλές πιθανότητες να μείνεις έγκυος μετά την επέμβαση. ειχα διαβάσει για πολλά κορίτσια που έμειναν έγκυος μετα την λαπαροσκόπηση και είχα αρχίσει και εγω να ελπίζω. εναν μήνα μετα την επέμβαση πήγα στον γυναικολόγο και μου είπε πως θα έκανα ωορρηξία από την άχρηστη σάλπιγγα, οπότε δεν είχα καμία ελπίδα. ο επόμενος μήνας, που έγινε ωορρηξία από την μισοανοικτή σάλπιγγα, ήταν ο τυχερός. γι αυτό σου λέω μην απελπίζεσαι.. σύντομα μπορεί να δεις θετικό τεστάκι!

Ολυ75 όλα καλά να σου πάνε αυτή την φορά. θα κάνεις μεταφορά με κρυοσυντηρημένα εμβρυάκια; είσαι καλά; πώς νιώθεις;;

Link to comment
Share on other sites

Ιωάννα καλή επιτυχία! Ολυ75 και σενα καλή τύχη, να δεις που η τρίτη θα είναι η τυχερή. ποτε θα κάνεις την εξωσωματική;;;

Ιωάννα να ξέρεις πως πολλές κοπέλες έχουν χάσει τη μία σάλπιγγα. και εγω που την έχω είναι νεκρή. εντελώς άχρηστη. όμως μια χαρά μπορείς να μείνεις έγκυος από την άλλη. τωρα με την λαπαροσκόπηση θα ελεγχθεί και η διαβατότητα της καλής σου σάλπιγγας, οπότε έχεις πολλές πιθανότητες να μείνεις έγκυος μετά την επέμβαση. ειχα διαβάσει για πολλά κορίτσια που έμειναν έγκυος μετα την λαπαροσκόπηση και είχα αρχίσει και εγω να ελπίζω. εναν μήνα μετα την επέμβαση πήγα στον γυναικολόγο και μου είπε πως θα έκανα ωορρηξία από την άχρηστη σάλπιγγα, οπότε δεν είχα καμία ελπίδα. ο επόμενος μήνας, που έγινε ωορρηξία από την μισοανοικτή σάλπιγγα, ήταν ο τυχερός. γι αυτό σου λέω μην απελπίζεσαι.. σύντομα μπορεί να δεις θετικό τεστάκι!

Ολυ75 όλα καλά να σου πάνε αυτή την φορά. θα κάνεις μεταφορά με κρυοσυντηρημένα εμβρυάκια; είσαι καλά; πώς νιώθεις;;

Kαλημέρα Ρίτα.Σ'ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.'Οχι δε θα κάνω με κρυοσυντηρημένα έμβρυα,κανονικά ενέσεις και θα δούμε πώς θα πάει.Εγώ στις δύο εξωσωματικές που έχω κάνει δεν έχω καταφέρει να πάω σε εμβρυομεταφορά.Την πρώτη είχα ένα ωοθυλάκιο το οποίο δε διαιρέθηκε και τη δεύτερη από τα τρία ώριμα ωάρια που πήραν δε γονιμοποιήθηκε ούτε ένα.Ατυχία μεγάλη.Τώρα αποφάσισα να αλλάξω κέντρο,βασικά θα έκανα σε νοσοκομείο την τρίτη προσπάθεια,αλλά επειδή δε τους εμπιστεύομαι πλέον θα ψάξω για αλλού.Σκέφτομαι το Μάιο,αν τα βρούμε στην τιμή και έχω τα χρήματα.Βασικά νοιώθω ελαφρώς απογοητευμένη,γιατί εδώ και δύο μήνες μου ακυρώνουν την εξωσωματική.Μου βρήκαν κυστικά ωοθυλάκια στο νοσοκομείο και μου διέκοψαν τις προσπάθειες.Επειδή δεν ασχολούνται και πολύ,γι'αυτό και εγώ αποφάσισα να φύγω πριν μου σπάσουν τελείως τα νεύρα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας , ειμαι νεο μελος του forum κι εχω κι εγω μονο μια σαλπιγγα ενεργη... Εχω μπει στη διαδικασια να κανω σαλπιγγογραφια ομως δεν ολοκληρωσα την εξεταση😢 ηταν πραγματικα πολυ επιπονη!!!! Παρ ολα αυτα ειδαμε καθαρα οτι απ τη μια σαλπιγγα δεν περναει το υγρο... Το γιατι ομως δεν το ξερω... Υπαρχει αραγε καποια αγωγη που θα μπορουσα να παρω????? Καποιοι γιατροι μου λενε ναι και καποιοι αλλοι με προτρεπουν να ακολουθηω τη λυση της εξοσωματικης.....ειμαι μολις 31 ετους ομως και δεν θελω να μπω σε αυτη τη διαδικασια! Πηρα πολυ θαρρος με τις ιστοριες σας κι ελπιζω να εχω κι εγω συντομα στην αγκλια μου εν αγγελουδι😁😁😁😀😁

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας , ειμαι νεο μελος του forum κι εχω κι εγω μονο μια σαλπιγγα ενεργη... Εχω μπει στη διαδικασια να κανω σαλπιγγογραφια ομως δεν ολοκληρωσα την εξεταση😢 ηταν πραγματικα πολυ επιπονη!!!! Παρ ολα αυτα ειδαμε καθαρα οτι απ τη μια σαλπιγγα δεν περναει το υγρο... Το γιατι ομως δεν το ξερω... Υπαρχει αραγε καποια αγωγη που θα μπορουσα να παρω????? Καποιοι γιατροι μου λενε ναι και καποιοι αλλοι με προτρεπουν να ακολουθηω τη λυση της εξοσωματικης.....ειμαι μολις 31 ετους ομως και δεν θελω να μπω σε αυτη τη διαδικασια! Πηρα πολυ θαρρος με τις ιστοριες σας κι ελπιζω να εχω κι εγω συντομα στην αγκλια μου εν αγγελουδι😁😁😁😀😁

 

Καλησπέρα ψαρακι465.Μη στεναχωριέσαι που έχεις μία σάλπιγγα,είσαι μικρή και έχεις πάλι πιθανότητες να μείνεις φυσιολογικά.Έχουν μείνει έγκυες πολλές κοπέλες που είχαν μία μόνο σάλπιγγα.Τώρα όσον αφορά την αγωγή που λες,δε νομίζω ότι μπορείς να κάνεις κάτι όταν είναι κλειστή η σάλπιγγα και δε λειτουργεί.Μπορείς να δώσεις μία διορία στον εαυτό σου π.χ 2 χρόνια,λέω τώρα,για να μείνεις έγκυος και αν δε μείνεις τότε άρχισε να σκέφτεσαι για εξωσωματική.Εγώ έχω μία σάλπιγγα λόγω εξωμήτριας κύησης,αλλά είμαι 40 χρονών και αναγκαστικά στρέφομαι στην εξωσωματική.Σου εύχομαι να σου πάνε όλα καλά.:)

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα Ρίτα.Σ'ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.'Οχι δε θα κάνω με κρυοσυντηρημένα έμβρυα,κανονικά ενέσεις και θα δούμε πώς θα πάει.Εγώ στις δύο εξωσωματικές που έχω κάνει δεν έχω καταφέρει να πάω σε εμβρυομεταφορά.Την πρώτη είχα ένα ωοθυλάκιο το οποίο δε διαιρέθηκε και τη δεύτερη από τα τρία ώριμα ωάρια που πήραν δε γονιμοποιήθηκε ούτε ένα.Ατυχία μεγάλη.Τώρα αποφάσισα να αλλάξω κέντρο,βασικά θα έκανα σε νοσοκομείο την τρίτη προσπάθεια,αλλά επειδή δε τους εμπιστεύομαι πλέον θα ψάξω για αλλού.Σκέφτομαι το Μάιο,αν τα βρούμε στην τιμή και έχω τα χρήματα.Βασικά νοιώθω ελαφρώς απογοητευμένη,γιατί εδώ και δύο μήνες μου ακυρώνουν την εξωσωματική.Μου βρήκαν κυστικά ωοθυλάκια στο νοσοκομείο και μου διέκοψαν τις προσπάθειες.Επειδή δεν ασχολούνται και πολύ,γι'αυτό και εγώ αποφάσισα να φύγω πριν μου σπάσουν τελείως τα νεύρα.

Μπορώ να πω ότι σε καταλαβαίνω λιγάκι. πέρασα πολλες μέρες παιρνοντας τηλεφωνα σε όλα τα κέντρα εξωσωματικής και ρωτώντας τιμές. είχε συνηθίσει το αυτί μου σε κάτι τρελά ποσά, τα οποία ήταν το ελάχιστο γιατι θα έπρεπε να προσθεσεις τις εξετασεις το πηγαινεελα, μιας και μένω επαρχία, την κρυοσυντήρηση, το ενδεχόμενο της αποτυχίας και παντα κατσούφιαζα. αλλά και σε δυο τρια κέντρα που μου είπαν χαμηλές τιμές, ημουν πολύ καχυποπτη. φαυλος κυκλος. η ελπιδα εντελώς εμπορευματοποιημένη. και καλά να σου περισσεύουν..

σε ποιο νοσοκομ έκανες τις προσπάθειες; μακαρι όλα από εδω και στο εξής να σου πάνε καλα. στο εύχομαι μεσα από την καρδια μου.. μην χάνεις την πίστη σου, αυτή την φορά θα τα καταφέρεις, άκουσε με..

Ψαρακι465 καταρχας μην πανικοβάλλεσαι, δοκίμασε το αναπαραγωγικό σου σύστημα πριν καταλήξεις στην εξωσωματική. η αλήθεια είναι ότι κυκλοφορούν κάποια φάρμακα για την υπογονιμότητα γενικά, αλλά δεν ξέρω κατι σχετικο για τις σάλπιγγες. πραγματι όπως είπαν τα κοριτσια όταν μια σάλπιγγα είναι κλειστη, είναι μη διαβατή. και καλύτερα που δεν είναι διαβατή γιατι θα σου δημιουργούσε εξωμήτρια κύηση. δεν είμαι ειδικός, εγω απλώς μέσα από την εμπειρία μου γραφω κάποια πραγματα, ο καθένας όμως ξέρει καλύτερα πώς θα κινηθεί. απλά δώσε λίγο χρόνο στον εαυτό σου να αναρρώσει και όλα θα πάνε καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπορώ να πω ότι σε καταλαβαίνω λιγάκι. πέρασα πολλες μέρες παιρνοντας τηλεφωνα σε όλα τα κέντρα εξωσωματικής και ρωτώντας τιμές. είχε συνηθίσει το αυτί μου σε κάτι τρελά ποσά, τα οποία ήταν το ελάχιστο γιατι θα έπρεπε να προσθεσεις τις εξετασεις το πηγαινεελα, μιας και μένω επαρχία, την κρυοσυντήρηση, το ενδεχόμενο της αποτυχίας και παντα κατσούφιαζα. αλλά και σε δυο τρια κέντρα που μου είπαν χαμηλές τιμές, ημουν πολύ καχυποπτη. φαυλος κυκλος. η ελπιδα εντελώς εμπορευματοποιημένη. και καλά να σου περισσεύουν..

σε ποιο νοσοκομ έκανες τις προσπάθειες; μακαρι όλα από εδω και στο εξής να σου πάνε καλα. στο εύχομαι μεσα από την καρδια μου.. μην χάνεις την πίστη σου, αυτή την φορά θα τα καταφέρεις, άκουσε με..

Ψαρακι465 καταρχας μην πανικοβάλλεσαι, δοκίμασε το αναπαραγωγικό σου σύστημα πριν καταλήξεις στην εξωσωματική. η αλήθεια είναι ότι κυκλοφορούν κάποια φάρμακα για την υπογονιμότητα γενικά, αλλά δεν ξέρω κατι σχετικο για τις σάλπιγγες. πραγματι όπως είπαν τα κοριτσια όταν μια σάλπιγγα είναι κλειστη, είναι μη διαβατή. και καλύτερα που δεν είναι διαβατή γιατι θα σου δημιουργούσε εξωμήτρια κύηση. δεν είμαι ειδικός, εγω απλώς μέσα από την εμπειρία μου γραφω κάποια πραγματα, ο καθένας όμως ξέρει καλύτερα πώς θα κινηθεί. απλά δώσε λίγο χρόνο στον εαυτό σου να αναρρώσει και όλα θα πάνε καλά...

 

Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια. Στο Παπαγεωργίου έκανα τη δεύτερη εξωσωματικη και εκεί θα έκανα και την τρίτη, αλλά επειδή είναι απαράδεκτοι καλύτερα να ψαχτω για αλλού. Το οικονομικό είναι βέβαια ένα μεγάλο πρόβλημα, αλλά θα το παλεψω. Το βλέπω σαν ένα εμπόδιο για να μη κάνω στο νοσοκομείο την εξωσωματική. Σαν κάτι να μου λέει μακριά. Θα δούμε πώς θα εξελιχθουν τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

@melitini81 Σου εύχομαι μέσα απο την καρδιά μου να τα καταφέρεις όπως και όλες οι κοπέλες που προσπαθούν!!! Οι ιστορίες μας έχουν πολλά κοινά και ελπίζω να σου δώσω δύναμη μέσα απο την δική μου περιπέτεια. Μετά απο 1,5 χρόνο προσπαθειών και με όλες τις αρχικές εξετάσεις μας πολύ καλές, πέραν απο ένα πολύ μικρό πολύποδα και μία κίστη στην δεξιά ωοθήκη, έκανα σαλπιγγογραφία με διάγνωση αριστερή υδροσάλπιγγα.  Ο γιατρός μου, μου είπε ότι κατα την λαπαροσκόπηση&υστεροσκόπηση όπου θα είχε γενική εικόνα του τι συμβαίνει εκεί μέσα, θα αποφάσιζε και τι θα έκανε(πλαστική ή αφαίρεση της υδροσάλπιγγας). Φυσικά πήρα άλλες δύο γνώμες γιατρών οι οποίοι ήταν απόλυτοι  στην αφαίρεση της σάλπιγγας διότι ήταν σίγουροι ότι δεν θα λειτουργούσε. Αποφασίσαμε με τον σύντροφό μου να ακολουθήσουμε τον γιατρό μας, τον οποίο εμπιστευόμαστε και είναι υπέρμαχος του φυσιολογικού σε όλα τα επίπεδα. Κάνοντας την επέμβαση διαγνώσθηκα με ενδομητρίωση 3ου βαθμού και με την δεξιά σάλπιγγα να υπολειτουργεί, ο γιατρός μου έκανε πλαστική στην αριστερή υδροσάλπιγγα, αφαίρεσε την κίστη, καυτηρίασε τις εστίες ενδομητρίωσης  και καθάρισε το ενδομήτριο. Μας εξήγησε ότι θα υπάρχει δυσκολία να συλλάβω φυσιολογικά αλλά δεν είναι απίθανο έτσι μας έδωσε ένα 6μηνο να χαλαρώσουμε και να προσπαθήσουμε και αν δεν τα καταφέρναμε τότε θα συζητούσαμε για υποβοηθούμενη. Όσο κι αν επιμείναμε να κάνουμε συζήτηση μαζί του για εξωσωματική γιατί ψυχολογικά δεν αντέχαμε να περιμένουμε, ήταν ανένδοτος. Και τώρα που σου γράφω είμαι έγκυος με φυσιολογική σύλληψη λίγους μήνες μετά την επέμβαση και μάλιστα απο την αριστερή σάλπιγγα (έχω ενοχλήσεις κατά την ωορρηξία γι' αυτό και το γνωρίζω). Μην απελπίζεστε, όλα θα πάνε καλά αρκεί να είστε τυχερές σαν εμένα και να βρεθεί στο δρόμο σας ένας γιατρός που να σας βλέπει σαν ανθρώπους και όχι σαν ευρώ.... 

@ψαρακι465 Καλή σου μέρα! Κάποια θεραπεία μη επεμβατική για υδροσάλπιγγα δεν υπάρχει, πέραν της προσπάθειας που κάνει ο ακτινολόγος να την ανοίξει κατά τη διάρκεια της σαλπιγγογραφίας με την πίεση του σκιαγραφικού που σε κάποιες περιπτώσεις έστω και προσωρινά έχει αποτέλεσμα. Βρες έναν καλό γιατρό να κάνεις λαπαροσκόπηση, αν είναι κατεστραμμένος ο ιστός θα σου την αφαιρέσει ειδάλλως έχει κάποιες πιθανότητες να λειτουργήσει(όπως στην περίπτωσή μου), ακόμη και με μία μπορείς να μείνεις έγκυος απλά θα σου πάρει λίγο παραπάνω χρόνο. Κάντε και εσύ και ο σύντροφός σου όλες τις απαραίτητες εξετάσεις και μη φοβάσαι τίποτα.Έχουμε την ίδια ηλικία και εγώ με περισσότερα προβλήματα (μπορείς να δείς πιο πάνω την ιστορία μου) τα κατάφερα μια χαρά. Η γνώμη μου είναι να μην εμπιστεύεσαι γιατρούς που σου δίνουν αμέσως την "εύκολη" λύση της εξωσωματικής και μην πας σε εξωσωματική πριν κάνεις την επέμβαση, το υγρό που περιέχει η υδροσάλπιγγα είναι τοξικό για το έμβρυο και δεν το αφήνει να εμφυτευθεί στη μήτρα. Καλή επιτυχία!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
On 18/2/2016 at 2:19 ΜΜ, Sunrise15 είπε:

 

Καταρχάς, να ζήσετε! Κιλών; Μάλλον εκατοστών εννοείς...Είμαι ομοιοπαθούσα...Αν επιτρέπεται, ποιες είναι οι ηλικίες σας; Χωρίς να θέλω να σε αγχώσω, θα σε συμβούλευα να κοιτάξετε τη γονιμότητά σας προκειμένου να μη βρεθείτε καποια στιγμή προ εκπλήξεων..

οχι εννοω 2.5 κιλων...ηταν 16 εκατοστα. Εγω 30 ο συζυγος 31. Οταν θα φτασουμε σε σημειο να χρειαζετε να ελεγχτει η γονιμοτητα θα το κανουμε...

Link to comment
Share on other sites

On 17/5/2009 at 9:46 ΜΜ, kouasimodetostina είπε:

κοριτσια γεια σασ.διαβασα τα μηνυματα σασ κκαι θελω και εγω με τη σειρα μου να σαΣ πω τον πονο μου.Προσπαθω εναν χρονο να μεινω εγκθοσ,πριν 3 μερεσ εκανα σαλπιγγογραφια και ο γιατροσ μου ειπε οτι ενω η μητρικη μου κοιλοτητα και η αριστερη μου σαλπιγγα ειναι φυσιολογικεσ η δεξια μου σαλπιγγα ειναι τελειωσ κλειστη.Τι σημενει αυτο?Δηλαδη η δεξια μου σαλπιγγα ειναι νεκρη?Και τοτε πως καθε μηνα εχω κανονικα περιοδο?Μου προτεινε να ακολουθησω μια μεθοδο που λεγεται σπερματοχυση.Να το κανω?Ποια η γνωμη σας για ολα τα παραπανω?

Δεν εχει σχεση η σαλπιγγα με τη περιοδο. Εγω με μια ωοθηκη κ μια σαλπιγγα εχω καθε μηνα περιοδο ομως ωορηξια κανω μηνα παρα μηνα. Εχετε κανει καποιες αλλες εξετασεις;

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Mardi30 είπε:

Δεν εχει σχεση η σαλπιγγα με τη περιοδο. Εγω με μια ωοθηκη κ μια σαλπιγγα εχω καθε μηνα περιοδο ομως ωορηξια κανω μηνα παρα μηνα. Εχετε κανει καποιες αλλες εξετασεις;

Θα συμφωνήσω.Η μάμα μου λόγω αφαίρεσης ωοθήκης και σάλπιγγας από ινομύωμα με έκανε στα 24 της μετά από 6 μήνες προσπαθειών.Είχε κάθε μήνα περίοδο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...
On 23 Ιανουαρίου 2016 at 6:51 ΜΜ, oly75 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα.Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν γνωρίζετε για τη φυσιολογική σύλληψη με μία σάλπιγγα.Αφαίρεσα τη δεξιά σάλπιγγα λόγω εξωμήτριας κύησης πέρσι.Διαβάζω ότι μόνο όταν έχεις ωορρηξία από εκεί που έχεις σάλπιγγα μπορείς να μείνεις έγκυος.Ο γιατρός μου όμως λέει ότι ακόμα και όταν γίνεται ωορρηξία από εκεί που δεν έχεις σάλπιγγα,μπορείς να μείνεις έγκυος,η άλλη σάλπιγγα μπορεί να τραβήξει το γονιμοποιημένο ωάριο.Εσείς γνωρίζετε κάτι γι'αυτό?Αληθεύει?Εγώ πιστεύω το γιατρό μου,αλλά όπου το λέω τους φαίνεται περίεργο.

Έχει περάσει καιρός απο τότε που το δημοσίευσες κ ελπίζω όλα να σου πήγαν καλα!!! Πέρασα κ εγω τα ίδια!!! Έξωμητριο κ αφαίρεση σάλπιγγας!δεν θά μπω σε λεπτομέρειες για να μην κουράσω, πάντως 6 μήνες μετα την επέμβαση έμεινα έγκυος με την μια σάλπιγγα!!! Αυτο που σου λέει ο γιατρος σου μου το χει αναφέρει κ ο δικός μου, σθλυμπληρωνοντας βέβαια πως ειναι σπάνιο αλλα μπορει να συμβεί. Στη βιβλιογραφία το αναφέρουν λέει! Πάντως οταν είχα εγω το έξωμητριο ο τότε γιατρος που με παρακολουθούσε μου ειπε πως εκανα ωορρηξία απο την δεξιά αλλα συνέλαβα απο την αριστερή ! Αλήθεια ψέμματα θα σε γελάσω !! Πάντως μου το ειπε!!τωρα ειμαι 5 μηνών!!ευχομαι αν δεν είσαι να σου συμβεί γρηγπρα;!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Κορίτσια για όλα υπάρχουν πιθανότητες και ελπίδες!!!Εγώ έμεινα έγκυος μετά απο 3 μήνες προσπαθειών.Εν τέλη κάναμε καισαρική και αυτό για καλή μου τύχη γιατί η γιατρός μου είπε ότι έχω μια ωοθηκη-σάλπιγγα και οφείλεται σε γενετική ανωμαλία (είχα αλλάξει γιατρό στη μέση της εγκυμοσύνης και δυστυχώς 3 γιατροί στο παρελθόν δεν το είχαν δει..)

Επίσης μου είπε ότι κ μόνο το 1/10 να λειτουργεί υπάρχουν πιθανότητες εγκυμοσύνης..

Αυτό που θέλω να πω είναι μην το βάζετε κάτω κ προσπαθήστε να μην έχετε άγχος (πιστεύω αν γνώριζα απο πριν θα δυσκολευομουν). Πολλές φορές είναι στο μυαλό μας..

 

Με το καλό σε ολες!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...

γεια σας ειμαι καινουργια στο γκρουπ και χρειαζομαι τις συμβουλες σας, εδω και 6 μηνες προσπαθουμε για μωρακι τιποτα ομως ακομα, μου ειπε ο γιατρος μου για σαλπιγκογραφιμα, αν εχεις σαλπιγκες κλειστες εχω ακουσει οτι πρεπει να περασεις απο σοβαρες μολυσεις, πυρετο και πονους στην κοιλια! δεν ξερω αν υσχειουν ολα αυτα γιαυτο θελω την αποψει σας! υπαρχει καπιο συμπτωμα αν ειναι κλειστες?

Link to comment
Share on other sites

On 25/12/2017 at 10:41 ΜΜ, lina87 είπε:

γεια σας ειμαι καινουργια στο γκρουπ και χρειαζομαι τις συμβουλες σας, εδω και 6 μηνες προσπαθουμε για μωρακι τιποτα ομως ακομα, μου ειπε ο γιατρος μου για σαλπιγκογραφιμα, αν εχεις σαλπιγκες κλειστες εχω ακουσει οτι πρεπει να περασεις απο σοβαρες μολυσεις, πυρετο και πονους στην κοιλια! δεν ξερω αν υσχειουν ολα αυτα γιαυτο θελω την αποψει σας! υπαρχει καπιο συμπτωμα αν ειναι κλειστες?

Δε γνωρίζω να σου απαντήσω στα ερωτήματα σου.Αυτό όμως που εχω να σου πω ειναι ότι το φυσιολογικό σε ζευγάρια που δεν υπάρχει κάποιο παθολογικό αίτιο είναι μέχρι 1-1,5χρόνο προσπαθειών.Εσείς είσαστε στο εξάμηνο.Και μόνο το άγχος σου μπορεί να το επηρεάζει.Αν δεν υπάρχουν βάσιμες υποψίες εγω στη θέση σου θα καθυστερουσα για οποιαδήποτε εξέταση τέτοιου είδους.

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά οι 6 μήνες προσπαθειών δεν είναι λόγος ανησυχίας, και όπως φαίνεται από την ηλικία σου είσαι και νέα ακόμα για να αγχωθείς. Ορμονικό έλεγχο έχεις κάνει; Συνήθως από αυτό ξεκινάνε οι γιατροί και μετά γίνεται σαλπιγγογραφία. Δεν ξέρω αν υπάρχουν συμπτώματα από τις κλειστές σάλπιγγες, πάντως η εξέταση δεν είναι κάτι φοβερό, ούτε έχει κάτι παρεμβατικό ή επώδυνο. Απλώς είναι άβολη όπως οι περισσότερες γυναικολογικές εξετάσεις. Αυτό που είχα διαβάσει πάντως, που δεν έχω βέβαια τις ιατρικές γνώσεις να το επιβεβαιώσω, όταν ψαχνόμουν για την εξέταση, είναι ότι υπήρξαν κοπέλες που είχαν κάποια απόφραξη σάλπιγγας η οποία αποκαταστάθηκε την ώρα της εξέτασης επειδή πέρασε με πίεση το σκιαγραφικό υγρό και την άνοιξε. 

 

Σίγουρα πάντως, πριν αρχίσεις να τρελαίνεσαι με τις πολλές εξετάσεις, στείλε και τον άντρα σου για ένα σπερμοδιάγραμμα. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Η φάση της αποδοχής. 

 

Η ελπίδα είναι ένα αχνό φως στο σκοτάδι. Δεν φωτίζει, υπάρχει ομώς στις πιο σκοτεινές νύχτες, στις πιο δύσκολες στιγμές. Σιγοκαίει και ζεσταίνει τις ψυχές μας. Σαν το καντίλι στο εικονοστάσι της γιαγιάς. Το λάδι όμως σώθηκε. Το φως γίνεται όλο και πιο θαμπό.

 

Η πρώτη κύηση ήταν εξωμήτριος και παλίνδρομη. Πόνεσε αλλά ήταν μια άτυχη στιγμή, την άφησα πίσω μου. Η σαλπιγγογραφία ήταν δύσκολη, το υγρό πέρασε με την τρίτη προσπάθεια κι έφτασα πολύ κοντά να χάσω τις αισθήσεις μου.  Πολύς ο πόνος, ήταν όμως σωματικός. Είχα μία σάλπιγγα αλλά ήταν σε καλή κατάσταση και οι πιθανότητες για μια φυσιολογική σύλληψη υπήρχαν. Ήταν όμως μικρές. 5% από 20-25% που έχει μια φυσιολογική γυναίκα με 2 σάλπιγγες. Προσπαθούσαμε σε κάθε κύκλο και για 2 βδομάδες κρατούσαμε την ανάσα μας. Ξανά και ξανά. Τα καταφέραμε μετά από μία βιοχημική λίγο πριν πάμε για τεχνιτή- υποβοηθούμενη αναπαραγωγή. Έχουμε το παιδί μας και είναι καλά στην υγεία του, μεγαλώνει με αγάπη και φροντίδα κι όταν ζωγραφίζει την οικογένειά του ζωγραφίζει και τα ξαδέρφια του. Μας έλεγε πως ήθελε αδέρφια και κοιταζόμασταν ενοχικά σχεδόν. Προσπαθούσαμε χωρίς αποτέλεσμα. Μέχρι που το πιστέψαμε στον προηγούμενο κύκλο. Έκανα το τεστ για β- χοριακή το βράδυ της 42ης και πήγα για ύπνο μ' ένα πλατύ χαμόγελο στα χείλη. Το επόμενο πρωί είχα αίμα και λίγες ώρες αργότερα ήρθε η απάντηση του μικροβιολογικού. Δεν ήμουν ποτέ έγκυος και οι ορμονικές εξετάσεις δείξανε πως ήταν μια κύστη που έκανε τόσο μεγάλο κύκλο. Πλέον δεν ελπίζω, απλά αποδέχομαι, τα ανίψια μου είναι ότι πιο κοντινό έχει το παιδί μου σε αδέρφια. Θα το ξεπεράσω αλλά πονάει και θα πονάει για πολύ καιρό. Στον επόμενο κύκλο θα πάω για σαλπιγγογραφία. Περιμένω να μου πούνε πως η σάλπιγγα είναι βουλωμένη. Άσχετα όμως με τ' αποτελέσματα της εξέτασης ξέρω πως θα κλάψω.

 

Εύχομαι σε όσες προσπαθούν κουράγιο, να μην το βάζουν κάτω και να μην αφήνουν τίποτα στην τύχη. 

 

Καλό Πάσχα σε όλους.

Επεξεργάστηκαν by Velv
Ορθογραφία

το αγγελούδι μου, η ζωή μου όλη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Πριν από 2 μέρες προσπάθησα να κλείσω ραντεβού για σαλπιγγογραφία. Δεν μπόρεσα γιατί μου είπανε πως είναι όλα κλεισμένα. Αναγκαστικά θα περιμένω στον επόμενο κύκλο και σ' αυτόν θα κάνω καλλιέργεια κολπικού υγρού και θα πάρω utrogestan (όσο ζω, ελπίζω, η γυναικολόγος θα με παρακολουθήσει για μερικούς μήνες). Σε ότι αφορά την σαλπιγγογραφία, απ' ότι φαίνεται θα πρέπει να κλείσω ραντεβού πιο νωρίς, πράγμα δύσκολο γιατί θα πρέπει να υπολογίσω με όση περισσσότερη ακρίβεια μπορώ την ωορρηξία (αν αυτή συμβεί). Οπότε μάλλον θα πάρω και τεστ ωορρηξίας για να μπορέσω να το κάνω αυτό. Οκ, όλα γίνονται, αν μπορούσε να γίνει και μωρό, θα ήταν όλα πιο όμορφα.

το αγγελούδι μου, η ζωή μου όλη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα κορίτσια μου!! Καλώς σας βρήκα! είμαι καινούργια  στο φορουμ γι αυτο δεν ξερω αν πρεπει να ανοιξω καινουργιο θεμα, αλλα αφου υπαρχει ηδη ας δοκιμασω  την τυχη μου πρώτα εδώ !  Πριν μια εβδομάδα υποβλήθηκα σε λαπαροσκόπηση για λύση συμφύσεων στις σάλπιγγες. Στη σαλπιγγογραφια η μια δεν απεικονιζοταν καθολου κ η αλλη είχε συμφυσεις στους κώδωνες, ο γιατρός μου εξειδικευμενος στις λαπαροσκοπησεις , μου ειπε κατευθειαν λαπαροσκοπηση, να δούμε τι γίνετε. Μετα την επεμβαση μας πληροφορησε( βασικά τον άντρα μου) οτι η μια τουλάχιστον είναι οκ η άλλη ούτε που ξέρω ( πάντως δεν την αφαίρεσε αν και ειχαμε πει οτι αν ειναι υδροσάλπιγγα και χρειαστει θα το κανει, επίσης απο το φόβο μου δεν εχω δει ουτε το dvd της επέμβασης )  και μπορούμε να προσπαθήσουμε φυσιολογικά 3 με 6 μήνες ( κι αυτό γιατί ξέρει πόσο βιαζόμαστε με τον άντρα μου για παιδάκι και ειμαι και στα 32, αν ήμουν πιο μικρή θα με άφηνε πολύ περισσότερο) και μετά βλέπουμε αν καταφύγουμε σε εξωσωματική. Εγώ όπως καταλαβαίνετε τα έχω χαμένα μόνο κλαίω και διαβάζω στα φορουμ για πληροφορίες. Έχει καμιά παρόμοια εμπειρία ( αν και εύχομαι καμιά γυναικά να μην το ζήσει αυτό) αλλά να είχε καλά αποτελέσματα? φοβάμαι μήπως αυτα τα λέει ο γιατρός για να με καθησυχάσει..

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, maria1212 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου!! Καλώς σας βρήκα! είμαι καινούργια  στο φορουμ γι αυτο δεν ξερω αν πρεπει να ανοιξω καινουργιο θεμα, αλλα αφου υπαρχει ηδη ας δοκιμασω  την τυχη μου πρώτα εδώ !  Πριν μια εβδομάδα υποβλήθηκα σε λαπαροσκόπηση για λύση συμφύσεων στις σάλπιγγες. Στη σαλπιγγογραφια η μια δεν απεικονιζοταν καθολου κ η αλλη είχε συμφυσεις στους κώδωνες, ο γιατρός μου εξειδικευμενος στις λαπαροσκοπησεις , μου ειπε κατευθειαν λαπαροσκοπηση, να δούμε τι γίνετε. Μετα την επεμβαση μας πληροφορησε( βασικά τον άντρα μου) οτι η μια τουλάχιστον είναι οκ η άλλη ούτε που ξέρω ( πάντως δεν την αφαίρεσε αν και ειχαμε πει οτι αν ειναι υδροσάλπιγγα και χρειαστει θα το κανει, επίσης απο το φόβο μου δεν εχω δει ουτε το dvd της επέμβασης )  και μπορούμε να προσπαθήσουμε φυσιολογικά 3 με 6 μήνες ( κι αυτό γιατί ξέρει πόσο βιαζόμαστε με τον άντρα μου για παιδάκι και ειμαι και στα 32, αν ήμουν πιο μικρή θα με άφηνε πολύ περισσότερο) και μετά βλέπουμε αν καταφύγουμε σε εξωσωματική. Εγώ όπως καταλαβαίνετε τα έχω χαμένα μόνο κλαίω και διαβάζω στα φορουμ για πληροφορίες. Έχει καμιά παρόμοια εμπειρία ( αν και εύχομαι καμιά γυναικά να μην το ζήσει αυτό) αλλά να είχε καλά αποτελέσματα? φοβάμαι μήπως αυτα τα λέει ο γιατρός για να με καθησυχάσει..

Καλημερα,αρχικα θα ηθελα να σου πω οτι πρεπει να φτιαξεις την ψυχολογια σου γτ δε βοηθαει καθολου...Ακριβως για την περιπτωση σου δεν εχω απαντηση.Μπορω ομως να σου πω οτι παρα τους ελεγχους που εκανα κ ημουν κ τυπικη κανενας γιατρος δεν ειχε "δει" την απουσια μιας ωοθηκης.Εγω ξαναγραψει την ιστορια και πιο πανω.Το αποτελεσμα ηταν να συλλαβω κανονικα και μαλιστα με 3 μηνες προσπαθειας!!Τωρα εχω ενα υγιεστατο κοριτσακι ενος ετους!!!Μην απελπιζεσαι!!!Καλη δυναμη και με το καλο!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...