Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μία σάλπιγγα.Εμπόδιο για φυσιολογική σύλληψη?


Recommended Posts

Καλημέρα κι από μένα κορίτσια! Τον προηγούμενο μήνα έκανα λαπαροσκοπηση για 2 εξωμητρια ινομυωματα κ όλα πήγαν καλά εκτός του ότι βρήκαμε τη μία σάλπιγγα μισό βουλωμενη. Η άλλη μια χαρά. Σε 4-5 μήνες θα πάρουμε το οκ για προσπάθεια για μπεμπέ κ εύχομαι να έρθει το μωράκι μας.:-(:-(

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

I'm in LOVE with two babies I haven't yet met...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα κορίτσια!

Έχει περάσει καιρός απο την τελευταια μου ανάρτηση!ημουν πολυ απογοητευμένη τότε... Βεβαια αυτο που δεν ήξερα την στιγμή που δημοσίευα το τελευταίο μου post ήταν πως ήμουν ηδη έγκυος!!!δυστυχως η κύηση παλλινδρομησε στην 8η εβδομάδα...έκανα αποξεση στις 8 Ιουλίου και αφου πέρασε το 3 μηνο που μας συνέστησε ο γιατρος να περιμένουμε, ξεκινήσαμε και πάλι προσπάθειες!τωρα η στεναχώρια μου πηγάζει απο αλλο λόγο, η αποβολή ηταν μακραν η χειρότερη εμπειρία της ζωής μου, ομως τουλαχιστον μπορω να είμαι αισιόδοξη πως παρόλο που εχω μα υδροσαλπιγγα μπορω να συλλάβω και να αποκτησω το πολυπόθητο μπεμπακι που θα κλείσει την πληγή που με πονάει!

Εύχομαι σε ολες οτι καλύτερο και σύντομα μανουλες!

Popi μου να μην ανησυχείς καθόλου!φυσικα θα έρθει το μπεμπακι σου και με μα σαλπιγγα οπως και σε πολλες κοπέλες που είχαν το ίδιο θεμα!

f51ep3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

γεια σας κοριτσια!ειμαι καινουργια στο φορουμ και προσπαθω να καταλαβω πως λειτουργει! εγω ειμαι 33 ετων και προσπαθουμε με τον αντρα μου σχεδον 3 χρονια τωρα για μπεμπακι..εγω εχω την αριστερη σαλπιγγα κλειστη-η δεξια ειναι ανοιχτη. επισης ειχα ενδομοιτριωση σταδιο 1 προς 2 (κατα τα λεγομενα του γιατρου) και η προγεστερονη μου ειναι σχετικα χαμηλη οποτε κατα διαστηματα επαιρνα ουτροτζεσταν. το καλο ειναι οτι μετα την αγωγη η προγεστερονη ανεβαινει..το θεμα μου ειναι οτι απο οτι καταλαβαινω με παει μηνα παρα μηνα μιας και η μια σαλπιγγα ειναι κλειστη...και εγω ειμαι αγχωμενη και δεν ξερω αν χρειαζεται να κοιταξω και κατι αλλο. ο γιατρος σε γενικες γραμμες ειναι αισιοδοξος αλλα δεν μιλαει και πολυ οποτε αυτο με ανησυχει...πειτε μου γνωμες κοριτσια θα με βοηθησετε πολυ!!!!!να παω για εξωσωματικη?

Link to comment
Share on other sites

Αχ κοριτισια διαβασα οσο περισσοτερα ποστ μπορουσα και χαρηκα πολυ που οι πιο πολλες τα εχετε καταφερει και μαλιστα φυσιολογικα για τις υπολοιπες ευχομαι να γινει το ιδιο.

Εγω εχω ενα παιδακι το οποιο το συνελαβα σχετικα γρηγορα και φυσιολογικα μετα απο μια παλινδρομη.

Μετα απο τρια χρονια βαζοντας μπρος για παιδι ανακαληψα οτι εχω χαμηλη προγεστερονη. Λανοντας μια θεραπεια ξαναμενω εγκυος και το χανω πριν χτυπησει καρδια σταματησε να αναπτησετε στην 6 βδομαδα. Απο εκει και μετα εχουν περασει 8 μηνες και τιποτα και πανω που θα μου ελεγε ο γιατρο να παρω αλλη ορμονικη θεραπεια του ειπα οτι θελω να κανω σαλπιγγογραφια για να μην την κανω τζαμπα και εκει φανηκε οτι εχω δεξια σαλπιγγα βουλωμενη επανω δηλαδη περνει το υγρο τη σκιαγραφει αλλα δεν βγαινει και αριστερη καλη με οπισθια καμψη μητρας η οποια ποσος με ενδιαφερει γιατι εχω μεινει 3 φορες εγκυος. Θα μου πειτε τωρα που ειναι το προβλημα. Εκτος του οτι εχω καμηλη προγεστερονη το προβλημα ειναι οτι εδω και ενα χρονο που παρακολουθουμε οωρρηξια εγω κανω μονο απο δεξια οποτε σαλπιγγα και οωθηκη δεν συμφωνουν. Τωρα εχω σκασει γιατι δεν επαθα εξωμητριο ωστε να ξερω ποτε βουλωσε δεν ξερω δηλαδη αν ηταν παντα βουλωμενη, αν βουλωσε μετα την αποξεση και γιατι κανω μονο απο την αντιθετη πλευρα οωρρηξια και αν εχω πιθανοτητες γαι φυσιολογικη συλληψη ετσι. Ο γιατρο μου λεει να συνεχισω τις προσπαθειες ετσι ή αν θελω να κανω λαπαροσκοπηση να δουμε πραγματικα την κατασταση της σαλπιγγας γιατι αφου λεει σκιαγραφητε πιαθανοτατα να μπορει να την ανοιξει. Σπερμοδιαγραμμα καναμε αριθμος τελειος φυδιολογικα πανω απο το οριο λιγο κατω απο το οριο η κινητικοτητα αλλα βρεθηκε ουρεοπλασμα που μαλλον ευθηνεται αυτο και εχει παρει ηδη αντιβιωση και αυτος και εγω

Ειμαι να σκασω αλλα θα το παλεψω οσο μπορω να κανω ενα αδερφακι στο παιδακι μου.

Link to comment
Share on other sites

Α επισης ανακαληψα και θρομβοφιλια και δεν ξερω τι αλλη εξεταση να κανω ωστε αμα ξαναμηνω να μην εχω τα δυσαρεστα. Ξερω οτι υπαρχουν και χειροτερα με γυναικες που δεν εχουν καν ενα παιδακι και προσπαθουν και ευχομαι μεσα απο την καρδια μου να το πετυχουν γιατι εμενα αυτο με κραταει και δεν εχω πεσει στα πατωματα αλλα οταν μια γυναικα αποφασιζει να κανει παιδι ειτε αυτο ειναι το πρωτο ειτε το δευτερο ειτε το τριτο και δεν μπορει παλι ψυχολογικα δεν ειναι καλα. Πιθανον να μην μπορεσω να κανω αλλο αλλα θα το παλεψω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 7 months later...

Κορίτσια καλησπέρα.Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν γνωρίζετε για τη φυσιολογική σύλληψη με μία σάλπιγγα.Αφαίρεσα τη δεξιά σάλπιγγα λόγω εξωμήτριας κύησης πέρσι.Διαβάζω ότι μόνο όταν έχεις ωορρηξία από εκεί που έχεις σάλπιγγα μπορείς να μείνεις έγκυος.Ο γιατρός μου όμως λέει ότι ακόμα και όταν γίνεται ωορρηξία από εκεί που δεν έχεις σάλπιγγα,μπορείς να μείνεις έγκυος,η άλλη σάλπιγγα μπορεί να τραβήξει το γονιμοποιημένο ωάριο.Εσείς γνωρίζετε κάτι γι'αυτό?Αληθεύει?Εγώ πιστεύω το γιατρό μου,αλλά όπου το λέω τους φαίνεται περίεργο.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
Κορίτσια καλησπέρα.Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν γνωρίζετε για τη φυσιολογική σύλληψη με μία σάλπιγγα.Αφαίρεσα τη δεξιά σάλπιγγα λόγω εξωμήτριας κύησης πέρσι.Διαβάζω ότι μόνο όταν έχεις ωορρηξία από εκεί που έχεις σάλπιγγα μπορείς να μείνεις έγκυος.Ο γιατρός μου όμως λέει ότι ακόμα και όταν γίνεται ωορρηξία από εκεί που δεν έχεις σάλπιγγα,μπορείς να μείνεις έγκυος,η άλλη σάλπιγγα μπορεί να τραβήξει το γονιμοποιημένο ωάριο.Εσείς γνωρίζετε κάτι γι'αυτό?Αληθεύει?Εγώ πιστεύω το γιατρό μου,αλλά όπου το λέω τους φαίνεται περίεργο.

 

OLY75 μια κοπέλα στα αρχικά post ανάφερε πως μπορεί να γίνει αυτό. Νομίζω σελίδα 82 ή 81 αλλά δε θυμάμαι το όνομα της...εύχομαι όλα καλά να πάνε!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια, πριν 5 χρόνια έχασα την μια ωοθήκη κ τη μια σάλπιγγα από μια κύστη 2,5 κιλών...προσφάτως παντρεύτηκα, ακόμα δεν αρχίσαμε προσπάθειες...εύχομαι όλα να πάνε καλά και να αποκτήσουμε κ εμείς παιδάκια. Όσες έχετε να χαίρεστε τα αγγελούδια σας...όσες προσπαθείτε καλή δύναμη!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια, πριν 5 χρόνια έχασα την μια ωοθήκη κ τη μια σάλπιγγα από μια κύστη 2,5 κιλών...προσφάτως παντρεύτηκα, ακόμα δεν αρχίσαμε προσπάθειες...εύχομαι όλα να πάνε καλά και να αποκτήσουμε κ εμείς παιδάκια. Όσες έχετε να χαίρεστε τα αγγελούδια σας...όσες προσπαθείτε καλή δύναμη!

 

Καταρχάς, να ζήσετε! Κιλών; Μάλλον εκατοστών εννοείς...Είμαι ομοιοπαθούσα...Αν επιτρέπεται, ποιες είναι οι ηλικίες σας; Χωρίς να θέλω να σε αγχώσω, θα σε συμβούλευα να κοιτάξετε τη γονιμότητά σας προκειμένου να μη βρεθείτε καποια στιγμή προ εκπλήξεων...

jTRQp2.png KPxIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Να ρωτήσω, δηλαδή μετά απο εξωμήτριο η σάλπιγγα βουλώνει? Είχα πριν απο 1 μήνα αλλά δεν έκανα επέμβαση γιατί παλλινδρόμησε και ο γιατρός μου είπε θα απορροφηθεί απο τον οργανισμό. Θα πάω την Τρίτη για υπέρηχο να δούμε αν έφυγε.Αλλά με τη σάλπιγγα τι γίνεται?Λειτουργεί? Θα πάω μετά την περίοδο για σαλπιγγογραφία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κοριτσάκια καλημέρα.Έχω κάποιες απορίες και θα ήθελα να με βοηθήσετε να τις λύσω.Θέλω να ρωτήσω αν γνωρίζετε,όταν έχεις μία σάλπιγγα,έχασα τη δεξιά μου μετά από εξωμήτρια κύηση,ωορρηξία γίνεται από τη μεριά που δεν υπάρχει σάλπιγγα?Κάποιοι λένε ναι,άλλοι πάλι όχι.Έχω μπερδευτεί.'Οταν υπάρχει ωοθυλλάκιο δε γίνεται κανονικά ωορρηξία?Ή μπορεί να γίνει ωορρηξία αλλά όχι γονιμοποιήση?Κάποιος γιατρός μου είπε ότι η μοναδική σάλπιγγα που υπάρχει υπερλειτουργεί και μπορεί να τραβήξει το γονιμοποιημένο ωάριο.Κορίτσια αυτό το θέμα με έχει μπερδέψει πολύ.Εσείς τί γνωρίζετε?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα. Ανήκω πλέον κι εγώ στο κλαμπ της μιας σάλπιγγας :-( Είχα μια εξωμήτριο, αφαίρεσα την δεξιά αλλά και η αριστερή απ'ότι μου είπε ο γιατρός δεν είναι στα καλύτερά της. Είναι όμως διαβατή, οπότε θα τις κάνουμε τις προσπάθειές μας για φυσιολογική σύλληψη και βλέπουμε. Ίσως αν δε γίνει κάτι μέχρι Σεπτέμβριο να κοιτάξουμε για εξωσωματική. Βέβαια έχω και αυξημένο κίνδυνο για 2ο εξωμήτριο αλλά πιστεύω αξίζει μια προσπάθεια.

 

oly75 δε νομίζω να παίζει ρόλο η ωορρηξία με τη σάλπιγγα... :confused: προφανώς γίνεται κανονικά αλλά δεν υπάρχει τρόπος να γονιμοποιηθεί το ωάριο και να φτάσει στη μήτρα. Έχω ακούσει κι εγώ όμως και μου το επιβεβαίωσε και ο δικός μου γιατρός ότι μπορεί να το τραβήξει η άλλη σάλπιγγα, η οποία απ'ότι μου είπε είναι κινητό όργανο. Κι εγώ σ αυτό ελπίζω γιατί η καλή μου ωοθήκη είναι η δεξιά.. και δεν το βλέπω να έχω πολλές πιθανότητες για φυσιολογική σύλληψη.

 

Καλή δύναμη εύχομαι σε όλες μας!

nhZg.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα. Ανήκω πλέον κι εγώ στο κλαμπ της μιας σάλπιγγας :-( Είχα μια εξωμήτριο, αφαίρεσα την δεξιά αλλά και η αριστερή απ'ότι μου είπε ο γιατρός δεν είναι στα καλύτερά της. Είναι όμως διαβατή, οπότε θα τις κάνουμε τις προσπάθειές μας για φυσιολογική σύλληψη και βλέπουμε. Ίσως αν δε γίνει κάτι μέχρι Σεπτέμβριο να κοιτάξουμε για εξωσωματική. Βέβαια έχω και αυξημένο κίνδυνο για 2ο εξωμήτριο αλλά πιστεύω αξίζει μια προσπάθεια.

 

oly75 δε νομίζω να παίζει ρόλο η ωορρηξία με τη σάλπιγγα... :confused: προφανώς γίνεται κανονικά αλλά δεν υπάρχει τρόπος να γονιμοποιηθεί το ωάριο και να φτάσει στη μήτρα. Έχω ακούσει κι εγώ όμως και μου το επιβεβαίωσε και ο δικός μου γιατρός ότι μπορεί να το τραβήξει η άλλη σάλπιγγα, η οποία απ'ότι μου είπε είναι κινητό όργανο. Κι εγώ σ αυτό ελπίζω γιατί η καλή μου ωοθήκη είναι η δεξιά.. και δεν το βλέπω να έχω πολλές πιθανότητες για φυσιολογική σύλληψη.

 

Καλή δύναμη εύχομαι σε όλες μας!

 

Σ ευχαριστώ κορίτσι για τις πληροφορίες. Εγώ μετά το χειρουργείο δεν ελεγξα την αριστερή σάλπιγγα από φόβο. Βέβαια ο γιατρός μου μου είπε ότι είδε με τη λαπαροσκοπηση ότι είναι μια χαρά. Είπα να τον εμπιστευτω. Για τις ωοθηκες μου δε ξέρω και πολλά, αλλά κάνω ωορρηξια, απλώς όταν αγχωνομαι κάνω κυστικα ωοθυλακια. Και εγώ ελπίζω η αριστερή σάλπιγγα να τραβήξει το ωαριο. Βέβαια ετοιμάζομαι για την τρίτη εξωσωματικη, αλλά δε σταματάω και τις προσπάθειες. Μας εύχομαι καλή επιτυχία και να αποκτήσουμε αυτό που τόσο πολύ επιθυμούμε.

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ κορίτσι για τις πληροφορίες. Εγώ μετά το χειρουργείο δεν ελεγξα την αριστερή σάλπιγγα από φόβο. Βέβαια ο γιατρός μου μου είπε ότι είδε με τη λαπαροσκοπηση ότι είναι μια χαρά. Είπα να τον εμπιστευτω. Για τις ωοθηκες μου δε ξέρω και πολλά, αλλά κάνω ωορρηξια, απλώς όταν αγχωνομαι κάνω κυστικα ωοθυλακια. Και εγώ ελπίζω η αριστερή σάλπιγγα να τραβήξει το ωαριο. Βέβαια ετοιμάζομαι για την τρίτη εξωσωματικη, αλλά δε σταματάω και τις προσπάθειες. Μας εύχομαι καλή επιτυχία και να αποκτήσουμε αυτό που τόσο πολύ επιθυμούμε.

 

Αφού σου είπε ότι είναι μια χαρά έτσι θα ναι. Εμένα μου είπε ότι δεν του πολυάρεσε η όψη της αλλά αφού περνάει το υγρό αισιοδοξούμε.

 

Για την ωορρηξία, έχω κάνει κάποιες φορές παρακολούθηση και γίνεται πάντα από δεξιά. Η άλλη βέβαια είχε μια κύστη που τη βγάλαμε κι αυτή με τη λαπαροσκόπηση οπότε ελπίζω να πάρει μπρος σιγά σιγά.

 

Καλή επιτυχία με την εξωσωματική! Την κάνετε λόγω σάλπιγγας ή υπάρχει κι άλλος λόγος; Φυσικά ποτέ δεν αποκλείεται η φυσιολογική σύλληψη οπότε καλά κάνετε και το προσπαθείτε! Ξέρω προσωπικά κοπέλες που με μία σάλπιγγα κάναν κανονικά τα παιδάκια τους.

nhZg.png
Link to comment
Share on other sites

Αφού σου είπε ότι είναι μια χαρά έτσι θα ναι. Εμένα μου είπε ότι δεν του πολυάρεσε η όψη της αλλά αφού περνάει το υγρό αισιοδοξούμε.

 

Για την ωορρηξία, έχω κάνει κάποιες φορές παρακολούθηση και γίνεται πάντα από δεξιά. Η άλλη βέβαια είχε μια κύστη που τη βγάλαμε κι αυτή με τη λαπαροσκόπηση οπότε ελπίζω να πάρει μπρος σιγά σιγά.

 

Καλή επιτυχία με την εξωσωματική! Την κάνετε λόγω σάλπιγγας ή υπάρχει κι άλλος λόγος; Φυσικά ποτέ δεν αποκλείεται η φυσιολογική σύλληψη οπότε καλά κάνετε και το προσπαθείτε! Ξέρω προσωπικά κοπέλες που με μία σάλπιγγα κάναν κανονικά τα παιδάκια τους.

 

Σ'ευχαριστώ πολύ.'Οχι εξωσωματική ξεκινήσαμε λόγω σπέρματος και κιρσοκήλης που είχε ο σύζυγος.Μετά έμεινα φυσιολογικά και ήταν δυστυχώς εξωμήτρια και έχασα τη σάλπιγγα.'Ισως τώρα είναι ακόμα πιο δύσκολα φυσιολογικά,γι'αυτό αναρρωτιέμαι αν γίνεται ωορρηξία από εκεί που δεν υπάρχει σάλπιγγα.Δε ξέρω τί θα γίνει με την εξωσωματική,μακάρι η άλλη σάλπιγγα να καταφέρει να τραβήξει το ωάριο,αφού μπορεί να συμβεί.'Οταν λες κάνεις ωορρηξία μόνο από δεξιά,δηλαδή από εκεί που έχεις τη σάλπιγγα?Δηλαδή από την άλλη ωοθήκη δεν αναπτύσεται ωοθυλλάκιο?Εγώ στους υπερήχους που κάνω,μία έχω ωοθυλλάκιο από τη μία,μία από την άλλη.Έχει παρατηρηθεί ότι κάνω ωορρηξία και από τις δύο ωοθήκες.Βέβαια δε ξέρω αν μπορεί να γίνει γονιμοποίηση από τη δεξιά χωρίς σάλπιγγα.Τί να πω,γενικά στεναχωρέθηκα πολύ που έχασα στα καλά καθούμενα τη σάλπιγγα μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σ'ευχαριστώ πολύ.'Οχι εξωσωματική ξεκινήσαμε λόγω σπέρματος και κιρσοκήλης που είχε ο σύζυγος.Μετά έμεινα φυσιολογικά και ήταν δυστυχώς εξωμήτρια και έχασα τη σάλπιγγα.'Ισως τώρα είναι ακόμα πιο δύσκολα φυσιολογικά,γι'αυτό αναρρωτιέμαι αν γίνεται ωορρηξία από εκεί που δεν υπάρχει σάλπιγγα.Δε ξέρω τί θα γίνει με την εξωσωματική,μακάρι η άλλη σάλπιγγα να καταφέρει να τραβήξει το ωάριο,αφού μπορεί να συμβεί.'Οταν λες κάνεις ωορρηξία μόνο από δεξιά,δηλαδή από εκεί που έχεις τη σάλπιγγα?Δηλαδή από την άλλη ωοθήκη δεν αναπτύσεται ωοθυλλάκιο?Εγώ στους υπερήχους που κάνω,μία έχω ωοθυλλάκιο από τη μία,μία από την άλλη.Έχει παρατηρηθεί ότι κάνω ωορρηξία και από τις δύο ωοθήκες.Βέβαια δε ξέρω αν μπορεί να γίνει γονιμοποίηση από τη δεξιά χωρίς σάλπιγγα.Τί να πω,γενικά στεναχωρέθηκα πολύ που έχασα στα καλά καθούμενα τη σάλπιγγα μου.

 

Εσύ τότε είσαι μια χαρά αφού κάνεις και από τις δύο ωοθήκες ωορρηξία, ένα μήνα θα κάνεις από τη μεριά που έχεις σάλπιγγα με ίδιες πιθανότητες για σύλληψη, και μία από την άλλη μεριά με τις πιθανότητες να πέφτουν γιατί πρέπει το ωάριο να το τραβήξει η άλλη σάλπιγγα. Μην το σκέφτεσαι, βουρ στην προσπάθεια και θα ξαναγίνει, είτε φυσιολογικά πάλι είτε με την εξωσωματική.

Εμένα ναι, ωοθηλάκια κάνει μόνο η δεξιά, από εκεί είχα και το εξωμήτριο και αυτή η σάλπιγγα αφαιρέθηκε. Άρα τώρα ευελπιστώ είτε να τραβήξει κανένα ωάριο η αριστερή σάλπιγγα είτε να ξυπνήσει η αριστερή ωοθήκη και να κάνει κι αυτή κανένα αυγουλάκι :rolleyes:

Ήμασταν άτυχες ρε κορίτσι, αλλά δεν πειράζει, σε άλλες έρχεται εύκολα, άλλες δυσκολευόμαστε λίγο, στο τέλος όμως όλες θα τα καταφέρουμε! :P

nhZg.png
Link to comment
Share on other sites

Εσύ τότε είσαι μια χαρά αφού κάνεις και από τις δύο ωοθήκες ωορρηξία, ένα μήνα θα κάνεις από τη μεριά που έχεις σάλπιγγα με ίδιες πιθανότητες για σύλληψη, και μία από την άλλη μεριά με τις πιθανότητες να πέφτουν γιατί πρέπει το ωάριο να το τραβήξει η άλλη σάλπιγγα. Μην το σκέφτεσαι, βουρ στην προσπάθεια και θα ξαναγίνει, είτε φυσιολογικά πάλι είτε με την εξωσωματική.

Εμένα ναι, ωοθηλάκια κάνει μόνο η δεξιά, από εκεί είχα και το εξωμήτριο και αυτή η σάλπιγγα αφαιρέθηκε. Άρα τώρα ευελπιστώ είτε να τραβήξει κανένα ωάριο η αριστερή σάλπιγγα είτε να ξυπνήσει η αριστερή ωοθήκη και να κάνει κι αυτή κανένα αυγουλάκι :rolleyes:

Ήμασταν άτυχες ρε κορίτσι, αλλά δεν πειράζει, σε άλλες έρχεται εύκολα, άλλες δυσκολευόμαστε λίγο, στο τέλος όμως όλες θα τα καταφέρουμε! :P

 

Ναι ήμασταν ατυχες δυστυχώς. Εύχομαι κάποια στιγμή να τα καταφέρουμε. :P

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μην απελπιζεστε...εχω μια σαλπιγγα εκ γεννετης οπως αποδειχτηκε, καναμε ενα σωρο εξωσωματικες λογω σπερματος κυριως...και τελικα εμεινα εγκυος φυσιολογικα...με μια σαλπιγγα και μητρα μονοκερο...η σαλπιγγα υπαρχει πιθανοτητα "να σκυψει" και να παρει το ωοθηλακιο και απο την ωοθηκη που δεν επικοινωνει με σαλπιγγα...υπαρχει πιθανοτητα να συμβει μου ειχε πει ο εξωσωματικος μου...με το καλο εγκυουλες,μην αγχωνεστε...η μια σαλπιγγα,εφοσον λειτουργει σωστα και δεν εχει θεματα, μπορει να δωσει θετικη χοριακη μια χαρα...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα.Το θεμα της σάλπιγγας με απασχολησε κ εμενα καθοτι ειχα μια υδροσάλπιγγα που δε λειτουργουσε.Με μια σάλπιγγα μου ειπε ο γιατρος μου αυτο που ειπε κ σε εσας ,οτι κανονικα η μια κινειται κ παιρνει το ωοθηλακιο οταν γινεται ωορηξια απο την αλλη.Εμας ομως επειδη το θεμα μας ηταν κ το σπέρμα καταφυγαμε στην εξω/κη κ ετσι εχω με την 3η τον μικρο μου.Πάντως φιλη λογω ενδομητριωσης έχασε τη μια σαπλιγγ-ωοθηκη κ παρολαυτα ειχε 4εγκυμοσυνες κανονικοτατα κ σε μεγαλη ηλικια 42χρ.

Βέβαια εμεις προσπαθησαμε κ μονοι μας ,εγω ημουν 35χρ τοτε αλλά ενας γιατρος μου ειπε το εξης:"κανε μια εξω/κη τωρα που εισαι μικρη κ μετα κανεις κ μονη σου"Τον ακουσα αλλα δεν ξερω αν μιλουσε για σαλπιγγα μονο ή κ για το θεμα με το σπέρμα ,μαλλον κ για τα δυο.Στη θεση σας θα το συζητουσα με το γιατρο μου θα έπαιρνα κ αλλες γνωμες κ θα συνεχιζα αναλογως.Καλη επιτυχια.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια.Ευχαριστώ για τις πληροφορίες,είναι όντως πολύ χρήσιμες.Τώρα ξέρω ότι αυτά δε μου τα είπε μόνο εμένα ο γιατρός,δηλαδή τα είπαν κι άλλοι και προφανώς ισχύουν.Μακάρι να τα καταφέρουμε.Είτε φυσιολογικά,είτε με εξωσωματική.Τρία χρόνια προσπαθειών με ένα σωρό εξετάσεις,σπερματεγχύσεις,εξωσωματικές,λαπαροσκόπηση και υστεροσκόπηση,έχω κουραστεί.Εύχομαι να είναι η τυχερή χρονιά μας το 2016.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια.Ευχαριστώ για τις πληροφορίες,είναι όντως πολύ χρήσιμες.Τώρα ξέρω ότι αυτά δε μου τα είπε μόνο εμένα ο γιατρός,δηλαδή τα είπαν κι άλλοι και προφανώς ισχύουν.Μακάρι να τα καταφέρουμε.Είτε φυσιολογικά,είτε με εξωσωματική.Τρία χρόνια προσπαθειών με ένα σωρό εξετάσεις,σπερματεγχύσεις,εξωσωματικές,λαπαροσκόπηση και υστεροσκόπηση,έχω κουραστεί.Εύχομαι να είναι η τυχερή χρονιά μας το 2016.

Μακαρι κοριτσι.Θα ανταμοιφτουν οι κοποι κ η υπομονη σου ειμαι σιγουρη.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! magdoulini και HOPE77 ευχαριστούμε για την ενθάρρυνση και που καταθέσατε τις εμπειρίες σας. :D

Είμαι κι εγώ πεπεισμένη ότι η μία σάλπιγγα δεν αποτελεί καθόλου εμπόδιο, απλά εγώ δε ξέρω αν την έχω κι αυτή τη μία. Μου είπε ο γιατρός όταν αφαίρεσε τη σάλπιγγα (είχα εξωμήτριο που αποβλήθηκε, αλλά μετά είδαμε στην σαλπιγγογραφία ότι έγινε υδροσάλπιγγα) ότι και η άλλη είναι ελαφρώς διογκωμένη και οφιοειδής ή κάπως έτσι:confused: αλλά δεν είναι υδροσάλπιγγα, και αφού η σαλπιγγογραφία έδειξε διαβατότητα να τις κάνω τις προσπάθειές μου. έδειξε μάλιστα πολύ σίγουρος ότι θα τα καταφέρω να συλλάβω..:roll:

Τι να πω, θα τις κάνω τις προσπάθειές αλλά εγώ δεν ελπίζω πολλά. Από Σεπτέμβρη θα κοιτάξω για εξωσωματική, κλείνω και τα 35 τότε και δεν θέλω κι εγώ να χάνω περισσότερο χρόνο. Τουλάχιστον από σπέρμα είμαστε τέλεια και άλλα θέματα δεν υπάρχουν, θέλω να πιστεύω ότι η εξωσωματική θα γίνει με τις καλύτερες προϋποθέσεις.

Να είστε καλά και χαίρεστε τα παιδάκια σας! oly75 μακάρι το '16 να είναι η χρονιά μας!

nhZg.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! magdoulini και HOPE77 ευχαριστούμε για την ενθάρρυνση και που καταθέσατε τις εμπειρίες σας. :D

Είμαι κι εγώ πεπεισμένη ότι η μία σάλπιγγα δεν αποτελεί καθόλου εμπόδιο, απλά εγώ δε ξέρω αν την έχω κι αυτή τη μία. Μου είπε ο γιατρός όταν αφαίρεσε τη σάλπιγγα (είχα εξωμήτριο που αποβλήθηκε, αλλά μετά είδαμε στην σαλπιγγογραφία ότι έγινε υδροσάλπιγγα) ότι και η άλλη είναι ελαφρώς διογκωμένη και οφιοειδής ή κάπως έτσι:confused: αλλά δεν είναι υδροσάλπιγγα, και αφού η σαλπιγγογραφία έδειξε διαβατότητα να τις κάνω τις προσπάθειές μου. έδειξε μάλιστα πολύ σίγουρος ότι θα τα καταφέρω να συλλάβω..:roll:

Τι να πω, θα τις κάνω τις προσπάθειές αλλά εγώ δεν ελπίζω πολλά. Από Σεπτέμβρη θα κοιτάξω για εξωσωματική, κλείνω και τα 35 τότε και δεν θέλω κι εγώ να χάνω περισσότερο χρόνο. Τουλάχιστον από σπέρμα είμαστε τέλεια και άλλα θέματα δεν υπάρχουν, θέλω να πιστεύω ότι η εξωσωματική θα γίνει με τις καλύτερες προϋποθέσεις.

Να είστε καλά και χαίρεστε τα παιδάκια σας! oly75 μακάρι το '16 να είναι η χρονιά μας!

 

ευχομαι να μην χρειαστει να προχωρησεις σε εξωσωματικη και να ερθει το μωρακι σου φυσιολογικα χωρις να ταλαιπωρηθεις...θα ηθελα ομως να σου πω, οτι αν τελικα πατε κατα αυτον τον δρομο, πριν ξεκινησεις το οποιο προγραμμα υποβοηθουμενης αναπαραγωγης,να σιγουρεψεις την κατασταση της υπαρχουσας σαλπιγγας σου...επιτυχημενη εξωσωματικη με υδροσαλπιγγα πχ δεν υπαρχει οτι και να υποστηριζουν μερικοι εξωσωματικοι...καμμια φορα μπαινει και σε κινδυνο ακομα και μια κυηση αν υπαρχει υδροσαλπιγγα...οποτε αν φτασεις σε σημειο να χρειαστει προσπαθεια εξωσωματικης,ελεγχεις πρωτα την σαλπιγγα σου ...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

ευχομαι να μην χρειαστει να προχωρησεις σε εξωσωματικη και να ερθει το μωρακι σου φυσιολογικα χωρις να ταλαιπωρηθεις...θα ηθελα ομως να σου πω, οτι αν τελικα πατε κατα αυτον τον δρομο, πριν ξεκινησεις το οποιο προγραμμα υποβοηθουμενης αναπαραγωγης,να σιγουρεψεις την κατασταση της υπαρχουσας σαλπιγγας σου...επιτυχημενη εξωσωματικη με υδροσαλπιγγα πχ δεν υπαρχει οτι και να υποστηριζουν μερικοι εξωσωματικοι...καμμια φορα μπαινει και σε κινδυνο ακομα και μια κυηση αν υπαρχει υδροσαλπιγγα...οποτε αν φτασεις σε σημειο να χρειαστει προσπαθεια εξωσωματικης,ελεγχεις πρωτα την σαλπιγγα σου ...

 

Σ ευχαριστώ πολύ! Ναι, φαντάζομαι ότι θα χρειαστεί να την ξαναελέγξω μέχρι τότε μήπως έχει εξελιχθεί κι αυτή σε υδροσάλπιγγα.. Κι εγώ αυτό ξέρω ότι με υδροσάλπιγγα δεν προχωράς γι αυτό και την αφαίρεσα την άλλη κατευθείαν μετά τη διάγνωση. ΘΑ δείξει, μακάρι να μη χρειαστεί!

nhZg.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια καλησπέρα και καλή σαρακοστή! ήθελα να σας καταθέσω την δική μου εμπειρία σχετικα με το θεμα. καταρχάς Μελιτίνη μου καλή, μην μου στενοχωριέσαι. και εγω είχα το ίδιο πρόβλημσ, με θυμάσαι έτσι δεν είναι από το φόρουμ μετα από ποσο καιρό μεινατε έγκυος; επειδή ομως οι άλλες κοπελες δεν με γνωριζουν, θα σας συστηθω. είμαι η Ρίτα 34 ετων. τον οκτωβρη 2015 έκανα λαπαροσκόπηση λόγω μιας κύστης 4 εκατοστων στην δεξια ωοθήκη, που τελικά ήταν ενδομητριωσική. κατά την επέμβαση ο γιατρός είδε ότι η αριστερή μου σάλπιγγα ήταν εντελώς κλειστή. αυτή δεν επιχείρησε να την ανοίξει γιατι θα μου προκαλούσε εξωμήτρια κύηση. την δεξια που είχε την κύστη, μου την ψιλοάνοιξε, αλλά όχι σπουδαία πράγματα. μόλις άνοιξα τα μάτια μου από το χειρουργείο και τον ρώτησα πώς πηγαμε, μου απάντησε πως αν θέλω να μείνω έγκυος να κάνω εξωσωματική. όλη την ημερα έκλαιγα στην κλινική. τα πεθερικά μου ούτε λίγο ούτε πολύ με αντιμετώπιζαν ως στείρα. βασικά και εγω έτσι αντιλαμβανόμουν τον εαυτό μου. άρχισα να ψάχνω για κέντρα εξωσωματικής και να συλλεγω πληροφορίες. ειχα κλείσει και ραντεβού στην επιτροπή του εοππυ για τα χάπια της εξωσωματικής. επισης τον ιανουάριο θα πήγαινα σε δυο εξωσωματικούς να με εξετάσουνε στην Αθήνα. 4 Ιανουριου του 2016 έμαθα οτι είμαι έγκυος και στις 22 Ιανουαριου ότι είναι διζυγωτικά δίδυμα. ο γιατρός μου είπε οτι η διπλή ωορρηξία δεν έγινε από την ίδια σάλπιγγα αλλά ότι η δεξιά που ήταν ψιλοδιαβατή τράβηξε και το ωάριο από την αριστερή ωοθήκη, που συνδεόταν με τη θεόκλειστη σάλπιγγα. θέλω να πω ότι όντως μπορεί η μία ωοθήκη να τραβήξει το ωάριο της άλλης. εγω βεβαια αν δεν έμεινα έγκυος ως τον Απρίλη φυσιλογικά, θα προχωρούσα σε εξωσωματική, γιατί δεν πιστευα ότι θα τα καταφέρνα φυσιολογικά. ο γιατρός που μου έκανε την λαπαροσκόπηση, μόνο μετά από την κατσάδα που έφαγε από τον άνδρα μου, άρχισε να τα μαζεύει ότι μπορεί και να μείνω έγκυος φυσιολογικά. βασικά έλεγε ότι όλα είναι πιθανά, σαν να ήθελε να συμπληρώσει ότι και η Σάρα έμεινε έγκυος στα 90 της.

Μελιτίνη μου μην απελπίζεσαι, μακάρι να μην είναι υδροσάλπιγγα και η δεύτερη σάλπιγγα. τωρα έκανες την λαπαροσκόπηση; εγω έμεινα έγκυος δυο μήνες μετα την λαπαροσκόπηση. μακαρι να είσαι τυχερή και να μείνεις και εσύ γρήγορα έγκυος. αλλιώς προχώρησε σε εξωσωματική. εχεις πολλές πιθανότητες να τα καταφέρεις έτσι!

όπως και τα υπόλοιπα κορίτσια! μην απελπίζεστε!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...