Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μία σάλπιγγα.Εμπόδιο για φυσιολογική σύλληψη?


Recommended Posts

Nα πω κι εγώ με τη σειρά μου σε όλα τα κορίτσια που έχουν χάσει τη σάλπιγγα τους, να μην πτοούνται! Θαύματα γίνονται! Αν ψάξετε να βρείτε παλιά μου μηνύματα, θα διαπιστώσετε πως πιο απαισιόδοξο άτομο από εμένα δεν υπήρχε! Θεωρούσα, μάλλον το είχα δεδομένο, πως δεν θα τα κατάφερνα ποτέ! Και χειρουργεία έκανα και εξωσωματική έκανα................τίποτα........ δεν έλεγε να έρθει!

 

 

Ε, λοιπόν, το καμάρι μου, το όμορφο κοριτσάκι μου ήρθε όταν σταμάτησα πια να προσπαθώ! Εκείνος ο μήνας ήταν αφιερωμένος σε μένα και στον άντρα μου ΜΟΝΟ! Ερχόμασταν σε επαφή όποτε γουστάραμε ( όχι όποτε έπρεπε).

Ηρθε μόνη της χωρίς καμία προσπάθεια.........

 

Είναι θέμα τύχης! Εμένα η τύχη μετά το εξωμήτριο και την αφαίρεση σάλπιγγας που είχα κάνει με παίδευε 3μιση χρόνια.

 

Να έχετε πίστη κορίτσια μου κι όλα θα γίνουν!

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κοριτσια καλησπέρα,να σας ζήσουν τα μωράκια σας και όσες δεν έχουν σύντομα να αποκτήσουν!!! το προβλημά μου λοιπόν είναι οτι προσπάθω έδω και 1 χρόνο και τίποτα ακόμα....:( είχα χάσει την μια σαλπιγγά μου απο εξωμήτριο και έχω και πολυκυστικές την προηγουμενη φορά (εξωμήτριο) ειχα μείνει εγκυος με τα serpafar....

τωρα περιμένω περίοδο και μου είπε ο γιατρός να κάνω σαλπιγγογραφία.εχω πολύ αγχος το σκέφτομαι συνέχεια,η αλήθεια είναι πως έχω απογοητευτεί...

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπέρα,να σας ζήσουν τα μωράκια σας και όσες δεν έχουν σύντομα να αποκτήσουν!!! το προβλημά μου λοιπόν είναι οτι προσπάθω έδω και 1 χρόνο και τίποτα ακόμα....:( είχα χάσει την μια σαλπιγγά μου απο εξωμήτριο και έχω και πολυκυστικές την προηγουμενη φορά (εξωμήτριο) ειχα μείνει εγκυος με τα serpafar....

τωρα περιμένω περίοδο και μου είπε ο γιατρός να κάνω σαλπιγγογραφία.εχω πολύ αγχος το σκέφτομαι συνέχεια,η αλήθεια είναι πως έχω απογοητευτεί...

 

γεια σου κ εγω στην ιδια περιπτωση με σενα ακριβως πριν ενα χρονο εχασα την αριστερη μου σαλπιγγα απο εξωμητριο κ εγω με πολυκυστικες οωθηκες εκανα το πρωτο μου παιδακι χωρις κανενα προβλημα με την πρωτη προσπαθεια χωρις καποιο φαρμακο, κ το εξωμητριο απο το 1 μηνα προσπαθειων το επιασα!, μετα απο 7 μηνες προσπαθειες κ τεραστιες καθυστερισεις στη περιοδο μεχρι κ 60 μερες εφτασα ο γιατρος, με εβαλε να κανω ορμονολογικες εξετασεις μεχρι κ το αν μπαινω σε κλημακτηριο, το ζητησα εγω αυτο γτ η γιαγια μου ειχε μπει κλιμακτηριο στα 37, εγω ειμαι 34 τωρα, κ τελικα ο θυρωειδης μου ηταν αστα να πανε, μεχρι κ οζο εχω 17χιλ. τωρα περνω χαπι εφ ορου ζωης, μου εδωσε χαπακι το τ4 τωρα περνω των 88, κ τωρα ο ενδοκρινολογος μου εδωσε το πρασινο φως για να ξαναρχισω τις προσπαθειες, θελω να καταληξω οτι ισως πριν μπεις στη διαδικασια της σαλπιγγογραφιας να κανεις ορμονολογικες κ υπερηχο θυρωειδη κ ας δειξουν οι εξετασεις αιματος οτι ειναι οκ. υπερηχο θυρωειδη να κανεις γτ εμενα 5-6 μηνες πριν το εξωμητριο ειχα κανει μονο εξετασεις TSH T3 T4 κ ηταν μεσα στο ωριο αλλα ηψηλες κ ο παθολογος δε μου ειπε τοτε να δω ενδοκρινολογο ενω οζο ειχα χωρις να το ξερω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα κ απο εμενα!!θα ηθελα να σας αναφερω το δικο μου αγχοσ κ προβληματισμο. έχω μια σάλπιγγα κ παντα είχα το άγχοσ αν θα μπορεσω να αποκτησω ποτε παιδι δεδομενου οτι δν γνωριζω κ αν η αλλη σαλπιγγα ειναι διαβατη.(δεν εχω κανει σαλπιγγογραφια γιατι μεχρι τωρα δν ειχα ξεκινησει προσπαθειες για να δω αν οντως υπαρχει θεμα) παρολα αυτα το αγχος εχει φτασει στο κοκκινο..εχουμε πλεον ελευθερη επαφη εκ των οποιων 2 φορες εγινε στη 13η κ 14η μερα.(γονιμες μερες, σωστα?) ηταν να αδιαθετησω στις 4 του μηνα, την προηγουμενη βδομαδα.. αλλα δν ηρθε.. 2 μερες μετα αργα το βραδυ ειδα λιγο κοκκινο που συνεχισε με λιγες σταγονες μεχρι κ το σαββατο το πρωι με λιγες καφε οποτε κ σταματησε...απο τοτε δεν εχω ξαναδει τιποτα. το στηθος μου ποναει κ ειναι πρησμενο οπως κ η κοιλια μου κ τις τελευταιες μερες εχω 36.8, 37.2 πιστευετε οτι υπαρχει περιπτωση εγκυμοσυνης ή ειναι το αγχος μου που τα δημιουργει ολα αυτα??? φοβαμαι να κανω το τεστ γιατι πιστευω οτι θα απογοητευτω...λετε να ειναι και τιποτα χειροτερο?? ευχαριστω πολυ κ συγγνωμη αν σας κουρασα....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κ απο εμενα!!θα ηθελα να σας αναφερω το δικο μου αγχοσ κ προβληματισμο. έχω μια σάλπιγγα κ παντα είχα το άγχοσ αν θα μπορεσω να αποκτησω ποτε παιδι δεδομενου οτι δν γνωριζω κ αν η αλλη σαλπιγγα ειναι διαβατη.(δεν εχω κανει σαλπιγγογραφια γιατι μεχρι τωρα δν ειχα ξεκινησει προσπαθειες για να δω αν οντως υπαρχει θεμα) παρολα αυτα το αγχος εχει φτασει στο κοκκινο..εχουμε πλεον ελευθερη επαφη εκ των οποιων 2 φορες εγινε στη 13η κ 14η μερα.(γονιμες μερες, σωστα?) ηταν να αδιαθετησω στις 4 του μηνα, την προηγουμενη βδομαδα.. αλλα δν ηρθε.. 2 μερες μετα αργα το βραδυ ειδα λιγο κοκκινο που συνεχισε με λιγες σταγονες μεχρι κ το σαββατο το πρωι με λιγες καφε οποτε κ σταματησε...απο τοτε δεν εχω ξαναδει τιποτα. το στηθος μου ποναει κ ειναι πρησμενο οπως κ η κοιλια μου κ τις τελευταιες μερες εχω 36.8, 37.2 πιστευετε οτι υπαρχει περιπτωση εγκυμοσυνης ή ειναι το αγχος μου που τα δημιουργει ολα αυτα??? φοβαμαι να κανω το τεστ γιατι πιστευω οτι θα απογοητευτω...λετε να ειναι και τιποτα χειροτερο?? ευχαριστω πολυ κ συγγνωμη αν σας κουρασα....

 

γεια σου κ απο μενα! γτ φοβασαι να κανεις τεστ η εστω χοριακη, ολα ειναι πιθανα, εχοντας κ μονο μια σαλπιγγα θα επρεπε να ειχες κανει κατι εγω στη θεση σου θα πηγαινα κ στο γιατρο, (εχω κ εγω μια σαλπιγγα - εξωμητριος κυηση) σου ευχομαι το καλυτερο για σενα αποτοελεσμα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπέρα κοριτσια...παρακολουθώ πολύ καιρό αθόρυβα το site όχι γιατί είμαι αντικοινωνική αλλά γιατί είναι μερικές φορές που νιώθεις ότι δεν μπορείς να συμμετέχεις γιατι δεν ξέρεις τι να πεις...και ότι άμα πεις κάτι μπορεί να θεωρηθεί χαζο..Εύχομαι ολόψυχα σε όλες μας σύντομα να αποκτήσουμε αυτό που λαχταράμε τόσο πολύ...ένα μωράκι...Έχασα και εγώ την δεξιά μου σάλπιγγα τον Μάρτιο του 2013 εξαιτίας εξωμήτριας κύησης και τώρα από τον Οκτώβριο και μετά προσπαθώ προς το παρών ανεπιτυχώς. Την παρασκευή 21/03 περιμένω αν θα αδιαθετήσω ή όχι αλλά δεν ελπίζω σε πολλά μιας και εχθές με έπιασε υστερία και έκανα ένα self clear και βγήκε αρνητικό...Ξέρω πως έπρεπε να περιμένω αλλά δεν με κράταγες ούτε με αλυσίδες...:roll: Εύχομαι να συνομιλήσω με πολλές απο εσάς που προσπαθείτε για μπεμπε και να μοιραστούμε μαζί αυτή τη δύσκολη αλλά ευχάριστη διαδρομή....Φιλιά

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλησπέρα δεν είμαι και στα καλύτερα μου...πριν 1 μίσι μήνα ανακάλυψα επιτέλους πως είμαι έγκυος δυστηχως το έμαθα όταν ήδη είχα αίμα και απέβαλα,νόμιζα οτι ήταν περίοδος και θα πήγαινα να κάνω και σαλπιγγογραφία πριν ο γιατρός με έστειλε να κάνω χοριακή. και δυστήχως έπεφτε!!! μέχρι τώρα είχα αίμα,δεν έκανα καθαρισμό έφυγε απο μόνο του:confused:..το θέμα είναι πως ακόμα δεν ξέρουμε με σιγουριά αν ήταν κανονική κύηση ή εξωμήτριο πάλι...θα περιμένω να αδιαθετήσω να κάνω σαλπιγγογραφία και βλέπουμε.:rolleyes:..έχω στεναχωρηθεί πάρα πολύ και έχω και άγχος!!!:(

Link to comment
Share on other sites

Nini, παραγματικά λυπάμαι πάρα πολύ με αυτό που σου έτυχε. Ελπίζω να πάνε όλα καλά από εδώ και πέρα. Μην χάνεις την πίστη σου. Ξέρω πως είναι δύσκολο, αλλά να σκέφτεσαι πως αφού έμεινες έγκυος, σύντομα θα ξαναμείνεις.

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημερα!θα ήθελα κι εγω με τη σειρά μου να σας παραθέσω το πρόβλημα μου και να ζητήσω τα "φώτα" σας!απο μικρη ειχα πολυκυστικες και πριν απο 3χρονια ειχα ενα συμβάν όπου έσπασε μια μεγάλη κύστη που ειχε δημιουργηθεί στις ωοθήκες μου!το πάλεψα για κάποιο καιρό με αντισυλληπτικά αλλα δεν ειχα αποτέλεσμα οποτε έκανα παρακεντηση.οταν έφυγαν οι κύστες με την παρακεντηση φάνηκαν εστίες καλπάζουσας ενδομητριωσης και για να μη σας τα πολυλογώ τελικα έκανα λαπαροσκόπηση και καπάκι arvekap για 3μηνες!οταν μετα απο ολα αυτα και μετα κόπων και βασάνων αδιαθετησα,έκανα σαλπιγγογραφια και το σκιαγραφικο πέρασε μονο απο τη μια σάλπιγγα!ο γιατρός μου είπε οτι η αλλη σάλπιγγα εχει υγρό αλλα δεν χρειάζεται να την αφαιρεσω απο τη στιγμή που δεν φαίνεται στον υπέρηχο!απο τοτε εχουμε κανει 4 μήνες προσπάθειες μόνοι μας και μια σπερματεγχυνση,χωρίς όμως αποτέλεσμα!οπως καταλαβαίνεται με εχουν ζώσει τα φίδια μηπως φταίει το θέμα με τη σάλπιγγα!σας παρακαλω,αν εχετε κάποια εμπειρία ή γνώση που θα μπορούσε να με βοηθήσει,θα το εκτιμούσα πολυ!

f51ep3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια κι εγω εχω αφαιρεσει τη δξια σαλπιγγα λογω εξωμητριου 2011. Ειχα προβλημα με τον θυρεοειδη και τον εβγαλα 2012(καρκινος),εκανα και ραδιενεργο ιωδιο. Τωρα ειμαι πολυ καλα απο αυτο αλλα 1 1/2χρονο τωρα προσπαθουμε για μωρο και τιποτα. Τη δευτερα θα παμε στο γυναικολογο για να δουμε πως πρεπει να κινηθουμε γιατι δεν μπορω αλλο να προσπαθω να μη γινεται τιποτα. Εχω αρχισει να ανησυχω μηως εχω κατι και δε μπορω να συλλαβω. Γνωριζει καμια σας τι εξετασεις ζηταει ο γιατρος πρωτα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλημερα!θα ήθελα κι εγω με τη σειρά μου να σας παραθέσω το πρόβλημα μου και να ζητήσω τα "φώτα" σας!απο μικρη ειχα πολυκυστικες και πριν απο 3χρονια ειχα ενα συμβάν όπου έσπασε μια μεγάλη κύστη που ειχε δημιουργηθεί στις ωοθήκες μου!το πάλεψα για κάποιο καιρό με αντισυλληπτικά αλλα δεν ειχα αποτέλεσμα οποτε έκανα παρακεντηση.οταν έφυγαν οι κύστες με την παρακεντηση φάνηκαν εστίες καλπάζουσας ενδομητριωσης και για να μη σας τα πολυλογώ τελικα έκανα λαπαροσκόπηση και καπάκι arvekap για 3μηνες!οταν μετα απο ολα αυτα και μετα κόπων και βασάνων αδιαθετησα,έκανα σαλπιγγογραφια και το σκιαγραφικο πέρασε μονο απο τη μια σάλπιγγα!ο γιατρός μου είπε οτι η αλλη σάλπιγγα εχει υγρό αλλα δεν χρειάζεται να την αφαιρεσω απο τη στιγμή που δεν φαίνεται στον υπέρηχο!απο τοτε εχουμε κανει 4 μήνες προσπάθειες μόνοι μας και μια σπερματεγχυνση,χωρίς όμως αποτέλεσμα!οπως καταλαβαίνεται με εχουν ζώσει τα φίδια μηπως φταίει το θέμα με τη σάλπιγγα!σας παρακαλω,αν εχετε κάποια εμπειρία ή γνώση που θα μπορούσε να με βοηθήσει,θα το εκτιμούσα πολυ!

Κοριτσακι καλησπερα απ οτι καταλαβα ο γιτρος σου μιλαει για υδροσαλπιγγα.

Καλο θα ηταν να παρεις κ μια δευτερη γνωμη γιατι πολοι γιατροι υποστηριζουν οτι η υδροσαλπιγγα εμποδιζει την εμφυτευση καποιες φορες. Οταν εκανες λαμπαροσκοπιση σε τι κατασταση ηταν οι σάλπιγγεσ? επισης δεν καταλαβα απο το μυνημα σου αν η σαλπιγγογραφια ειναι προσφατη. Φιλια πολλα περιμενω νεα σου.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακι καλησπερα απ οτι καταλαβα ο γιτρος σου μιλαει για υδροσαλπιγγα.

Καλο θα ηταν να παρεις κ μια δευτερη γνωμη γιατι πολοι γιατροι υποστηριζουν οτι η υδροσαλπιγγα εμποδιζει την εμφυτευση καποιες φορες. Οταν εκανες λαμπαροσκοπιση σε τι κατασταση ηταν οι σάλπιγγεσ? επισης δεν καταλαβα απο το μυνημα σου αν η σαλπιγγογραφια ειναι προσφατη. Φιλια πολλα περιμενω νεα σου.

 

Ναι κοριτσάκι μου,για υδροσαλπιγγα..το ξέρω οτι το υγρό της υδροσαλπιγγας θεωρείται τοξικό και εμποδίζει την εμφύτευση γιαυτο εχω αγχωθει...οταν έκανα λαπαροσκόπηση ηταν βουλωμένες οι σάλπιγγες λόγω της ενδομητριωσης και κάποιου μικροβιου που ειχαμε αλλα πηραμε αντιβίωση και έφυγε!τη σαλπιγγογραφια την έκανα τον Νοέμβριο και όπως σου είπα ειναι η μια σάλπιγγα ανοιχτή και η αλλη κλειστή!ο γιατρός μου είπε οτι απο τη στιγμή που δεν φαίνεται στον υπέρηχο σημαίνει οτι δεν παράγει υγρό γιατι θα ειχε διογκωθει και θα ηταν διακριτή.απλα λόγω της φλεγμονής(ενδομητριωση)εχει εγκλωβιστεί υγρό και εχει βουλώσει!οπως και να χει εχω κλείσει ραντεβού και σε άλλον γιατρό για μια δεύτερη γνωμη(οπως πολυ σοφά με συμβούλεψες κι συ και σ ευχαριστω),βλέπουμε τι θα μου πει κι εκείνος και αναλόγως θα κινηθώ..σ ευχαριστω πολυ και παλι για τη συμβουλή και για την υποστήριξη!θα σου πω νεα απο βδομάδα!φιλακια!!!

f51ep3.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι κοριτσάκι μου,για υδροσαλπιγγα..το ξέρω οτι το υγρό της υδροσαλπιγγας θεωρείται τοξικό και εμποδίζει την εμφύτευση γιαυτο εχω αγχωθει...οταν έκανα λαπαροσκόπηση ηταν βουλωμένες οι σάλπιγγες λόγω της ενδομητριωσης και κάποιου μικροβιου που ειχαμε αλλα πηραμε αντιβίωση και έφυγε!τη σαλπιγγογραφια την έκανα τον Νοέμβριο και όπως σου είπα ειναι η μια σάλπιγγα ανοιχτή και η αλλη κλειστή!ο γιατρός μου είπε οτι απο τη στιγμή που δεν φαίνεται στον υπέρηχο σημαίνει οτι δεν παράγει υγρό γιατι θα ειχε διογκωθει και θα ηταν διακριτή.απλα λόγω της φλεγμονής(ενδομητριωση)εχει εγκλωβιστεί υγρό και εχει βουλώσει!οπως και να χει εχω κλείσει ραντεβού και σε άλλον γιατρό για μια δεύτερη γνωμη(οπως πολυ σοφά με συμβούλεψες κι συ και σ ευχαριστω),βλέπουμε τι θα μου πει κι εκείνος και αναλόγως θα κινηθώ..σ ευχαριστω πολυ και παλι για τη συμβουλή και για την υποστήριξη!θα σου πω νεα απο βδομάδα!φιλακια!!!

Καλησπερα κοριτσακι καλα θα κανεις κ θα παρεις και δευτερη γνωμη να ξερεις τι γινετε και να μη χανεις χρονο. Κοιτα εγω εκανα λαμπαροσκοπηση προ 6 μηνου αφαιρεσα κυστη ενδομητριωσης στη ωοθηκη οι σαπιγγες ηταν διαβατες αλλα ο γιατρος μου ειπε οτι μπορει λογο φλεγμονης που ειχα να κλεισουν. αυτο που δεν εχω καταλαβει ειναι οτι μετα τη λαμπαροσκοπηση η φλεγμονη δεν υποχωρει? αρα γιατι να κλεινουν αν ξερεις πες μου. εσυ πριν ποσο καιρο εχεις κανει λαμπαροσκοπηση? εχεις ενοχλησεις μετα την επεμβαση (εγω που κ που νιωθω κατι σα σουβλιες) τι μορφη ενδομητριωσης ειχες? και ποσο καιρο σου ειπε να προσπαθησεις μονη σου? εγω προσπαθω 6μηνες κ φοβαμαι μηπως ξαναεμφανιστει η κυστη. πρεπει να παω για σαλπιγγογραφια κ εγω και θα ηθελα να μου πεις που την εκανες κ αν ποναει εχω αγχωθει. Παντως εσυ αν σκεφτεις οτι εχεις μια ανοιχτη σαλπιγγα κ προσπαθεις 4 μηνες δεν ειναι κ για να αγχωνεσε η ωορρηξια δεν γινετε εν αλαξ απο καθε ωοθηκη μπορει πχ να εχεις 3 μηνες συνεχεια απο αυτη με την κλειστη σαλπιγγα οποτε χαλαρωσε προς το παρον.

Περιμενω συντομα νεα σου. Καλο σαββατοκυριακο!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσακι καλα θα κανεις κ θα παρεις και δευτερη γνωμη να ξερεις τι γινετε και να μη χανεις χρονο. Κοιτα εγω εκανα λαμπαροσκοπηση προ 6 μηνου αφαιρεσα κυστη ενδομητριωσης στη ωοθηκη οι σαπιγγες ηταν διαβατες αλλα ο γιατρος μου ειπε οτι μπορει λογο φλεγμονης που ειχα να κλεισουν. αυτο που δεν εχω καταλαβει ειναι οτι μετα τη λαμπαροσκοπηση η φλεγμονη δεν υποχωρει? αρα γιατι να κλεινουν αν ξερεις πες μου. εσυ πριν ποσο καιρο εχεις κανει λαμπαροσκοπηση? εχεις ενοχλησεις μετα την επεμβαση (εγω που κ που νιωθω κατι σα σουβλιες) τι μορφη ενδομητριωσης ειχες? και ποσο καιρο σου ειπε να προσπαθησεις μονη σου? εγω προσπαθω 6μηνες κ φοβαμαι μηπως ξαναεμφανιστει η κυστη. πρεπει να παω για σαλπιγγογραφια κ εγω και θα ηθελα να μου πεις που την εκανες κ αν ποναει εχω αγχωθει. Παντως εσυ αν σκεφτεις οτι εχεις μια ανοιχτη σαλπιγγα κ προσπαθεις 4 μηνες δεν ειναι κ για να αγχωνεσε η ωορρηξια δεν γινετε εν αλαξ απο καθε ωοθηκη μπορει πχ να εχεις 3 μηνες συνεχεια απο αυτη με την κλειστη σαλπιγγα οποτε χαλαρωσε προς το παρον.

Περιμενω συντομα νεα σου. Καλο σαββατοκυριακο!!!!!

 

Mairyloo μου, τώρα έιδα την απάντηση σου ,είχα κάτι τρεχάματα και δεν έιχα μπει καθόλου στο φορουμ. εγώ έκανα την λαπαροσκόπηση πέρισυ τέλη Μαίου, είχα ενδομητρίωση στάδιο 3(που είναι το τελευταίο στάδιο και πολύ σπάνιο για κοπέλα της ηλικίας μου, όπως μου είπε ο γιατρός μου) Στις αρχές έιχα διάφορες ενοχλήσεις και πονάκια όπως τα περιγράφεις, εντάξει είναι φυσιολογικό, είναι και σημαντική η διαταραχή που υφισταται το όλο σύστημα..έκανα και την ένεση που με επηρρέασε αρκετά σωματικά(ήταν σαν να περνάω κλιμακτήριο)..για να μη στα πολυλογώ ο οργανισμός μου θεωρώ οτι επανήλθε γύρω στα Χριστούγεννα. Βέβαια τώρα έχω δει τεράστια διαφορά, ειδικά όταν έχω περίοδο, που πονάω ελάχιστα(πριν την επέμβαση γονάτιζα), αλλά και στις επαφες ποναγα πριν και τώρα όχι. Μου είπε να προσπαθήσω αρχικά μόνη μου και στους 4 μήνες κάναμε την σπερματέγχυνση(η οποία δεν πέτυχε). αυτό το μήνα προσπαθούμε μόνοι μας και αν δεν κάτσει, τον άλλο μήνα λέω να κάνω άλλη μια σπερματέγχυνση. Το καλοκαίρι λέω να κάτσω να χαλαρώσω και από σεπτέμβρη βλέπουμε..γενικά μου έχει δώσει ένα περιθώριο μέχρι τέλος της χρονιας, δηλ περισσότερο από 1 1/2 χρόνο μετά την επέμβαση. Μετά όχι ότι είναι και σίγουρο ότι θα ξαναέχω πρόβλημα, απλά καταλαβαίνεις ότι όσο περνάει ο καιρός απο κει και πέρα έιναι εναντίον μου. γιαυτό μην ανησυχείς. 6 μήνες δεν είναι πολύ για να ξαναεμφανιστεί η κύστη(που μπορεί και να μην ξαναεμφανιστεί, δεν έιναι απόλυτο). Η φλεγμονή σίγουρα υποχωρεί, εμένα ήταν κλειστές οι σάλπιγγες στο χειρουργίο λόγω της φλεγμονής και μετά άνοιξε η μια. δεν ξέρω τι εννοούσε ο γιατρός σου ότι εκ των υστέρων μπορεί να κλείσουν. Πάντως κάντη τη σαλπιγγογραφία για να ξέρεις και να είσαι πιο ήρεμη. Εγώ την έκανα στο λητώ και κόστισε 100€.δεν πόνεσα, μια μικρή ενοχληση ένιωσα μόνο την ώρα που περναγε το υγρο, σαν ελαφρύ πόνο περιόδου φαντάσου. Μετά απο κανένα δύωρο είχα πιο έντονους πόνους γιατί το υγρο ερέθισε την μήτρα μου και έκανε συσπάσεις, αλλά αυτό από ότι το έχω συζητήσει με άλλες κοπέλες, συμβαίνει σπάνια. Αύριο πάντως έχω ραντεβού σε έναν άλλο γιατρό που σου έιπα για να πάρω δεύτερη γνώμη για την υδροσαλπιγγγα. Θα σου στείλω αύριο να σου πω νέα.:):)

f51ep3.png
Link to comment
Share on other sites

Mairyloo μου , τελικά πήγα την προηγούμενη βδομάδα στο γιατρό για δεύτερη γνώμη απλά δεν πρόλαβα αυτές τις μέρες να μπω στο forum. Μου είπε ότι προς το παρόν να προσπαθήσω κάποιο καιρό χωρίς να την αφαιρέσω(υπάρχουν πιθανότητες για σύλληψη και αφού λέει είμαι μικρή ακόμα) και αν μετα το καλοκαίρι δεν έχω κανένα ευχάριστο να κάνω την αφαίρεση. Τι να πω?? ο Θεός βοηθός!!

f51ep3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...
Mairyloo μου , τελικά πήγα την προηγούμενη βδομάδα στο γιατρό για δεύτερη γνώμη απλά δεν πρόλαβα αυτές τις μέρες να μπω στο forum. Μου είπε ότι προς το παρόν να προσπαθήσω κάποιο καιρό χωρίς να την αφαιρέσω(υπάρχουν πιθανότητες για σύλληψη και αφού λέει είμαι μικρή ακόμα) και αν μετα το καλοκαίρι δεν έχω κανένα ευχάριστο να κάνω την αφαίρεση. Τι να πω?? ο Θεός βοηθός!!

 

Καλησπερα Mairyloo,ειμαι καινουργια στο φορουμ και μολις διαβασα το θεμα αποφασισα να γραψω και γω την εμπειρεια μου μιας και αντιμετωπισα το ιδιο προβλημα.Μην τυχον και κανεις αφαιρεση θα κανεις παιδια και μαλιστα οσα επιθυμεις.Και εγω ειμαι με μια σαλπιγγα η αλλη ειναι βουλωμανη πηγα σε 10 γιατρους ωσπου στο τελος βρηκα το σωτηρα μου και μολις πριν εναμισι μηνα αποκτησα και το δευτερο κοριτσακι μου.:shock::shock::shock:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια κι εγω εχω αφαιρεσει τη δξια σαλπιγγα λογω εξωμητριου 2011. Ειχα προβλημα με τον θυρεοειδη και τον εβγαλα 2012(καρκινος),εκανα και ραδιενεργο ιωδιο. Τωρα ειμαι πολυ καλα απο αυτο αλλα 1 1/2χρονο τωρα προσπαθουμε για μωρο και τιποτα. Τη δευτερα θα παμε στο γυναικολογο για να δουμε πως πρεπει να κινηθουμε γιατι δεν μπορω αλλο να προσπαθω να μη γινεται τιποτα. Εχω αρχισει να ανησυχω μηως εχω κατι και δε μπορω να συλλαβω. Γνωριζει καμια σας τι εξετασεις ζηταει ο γιατρος πρωτα;

Θα σας πει πρωτα απο`λα σπερμοδιαγραμμα για τον αντρα σου..... Να το ψαξετε καλα γιατι εμενα μου ζητησανε μισες εξετασεις οταν πηγα για εξωσωματικη και τεληκα ηταν ολα λαθος και δεν ειχα κανει την ποιο απαρετητη εξεταση,,,,,, σου ευχομαι καλα αποτελεσματα και να μην υπαρχει κανενα προβλημα........

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Mairyloo,ειμαι καινουργια στο φορουμ και μολις διαβασα το θεμα αποφασισα να γραψω και γω την εμπειρεια μου μιας και αντιμετωπισα το ιδιο προβλημα.Μην τυχον και κανεις αφαιρεση θα κανεις παιδια και μαλιστα οσα επιθυμεις.Και εγω ειμαι με μια σαλπιγγα η αλλη ειναι βουλωμανη πηγα σε 10 γιατρους ωσπου στο τελος βρηκα το σωτηρα μου και μολις πριν εναμισι μηνα αποκτησα και το δευτερο κοριτσακι μου.:shock::shock::shock:

 

γιαδικ μου εσυ είχες υδροσάλπιγγα??δεν την είχες αφαιρέσει ε??απλά ήταν βουλωμένη!!!

f51ep3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κοριτσάρες, σαν ψέματα μου φαίνεται που γράφω πάλι εδώ, σε αυτό το θέμα που πριν 6 χρόνια περίπου έγραφα με τόση αγωνία. Ξεκινώ προσπάθειες για δεύτερο παιδάκι. Στείλε μου καλή ενέργεια και μαμαδόσκονη! Σας φιλώ!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα.ειμαι κ εγω καινουρια στο φορουμ.ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας.σε λιγες μερες θα παω να κανω σαλπιγγογραφια.η γιατρος μου μου εδωσε ν παρω μια αντιβιωση κ ενα κουτι arcoxia λεγεται να παρω ενα χαπι μια ωρα πριν την εξεταση.εχω ακουσει οτι ποναει παρα πολυ ισχυει?κ αυτο το arcoxia το ξερετε?αχ φοβαμε παρα πολυ:-(

Link to comment
Share on other sites

Μαρία μου, μη φοβάσαι. συνήθως πονάει αν οι σάλπιγγες είναι κλειστές. η αίσθηση είναι σαν πόνοι περιόδου. την αντιβίωση στην δίνει για να σε προστατεύσει από λοιμώξεις. καλά αποτελέσματα!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Mammy30 σου εύχομαι σύντομα να έχεις ένα θετικό τεστ στα χέρια σου!

 

 

Η σαλπιγγογραφία εμένα δεν με πόνεσε παρά ελάχιστα!

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Margi μου, θετικό το τεστ αλλά δυστυχώς βιοχημική η κύηση. Πρέπει να ελέγξω πάλι τα γνωστά μικρόβια πριν την επόμενη προσπάθεια. Πού θα πάει θα τα καταφέρουμε πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα!

Είμαι κι εγώ καινούρια στο forum, πήρε το μάτι μου τον τίτλο και δε μπορούσα να μη μοιραστώ τη δική μου εμπειρία....δηλαδή όχι ακριβώς δική μου αλλά της μητέρας μου η οποία με συνέλαβε αφού της είχαν αφαιρέσει τη μία σάλπιγγα και η αλήθεια είναι ότι "την πάτησε" από την άποψη ότι δεν είχε σκοπό να κάνει 3ο παιδί (λόγω οικονομικών. Ήταν πεπεισμένη ότι δε μπορεί αλλά τελικά παραήταν εφησυχασμένη! Δεν το περίμεναν ούτε οι γιατροί τότε (1981).

Καταλαβαίνω όμως ότι δεν είχε και καθόλου άγχος να συλλάβει το οποίο θεωρώ ότι είναι ίσως ο βασικότερος αρνητικός παράγοντας σε τέτοιες περιπτώσεις.....

YT9Xp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...