Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μία σάλπιγγα.Εμπόδιο για φυσιολογική σύλληψη?


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια συγχωρέστε με εάν κανω κάποια λάθη αλλά δεν τα πάω καλά με την τεχνολογία! Διαβάζω πολύ καιρό το φόρουμ!ηθελα να λύση κάποιες απορίες μου!εχω μια σαλπιγγα κλειστή έχω κάνει αφερεση πολυποδα και είμαστε σε προσπάθεια για ζουζουνακι τώρα! Ο κύκλος μου είναι ως εξής 20 Φεβ.1 μέρα με ωορηξια 13 Μαρτίου 22 μέρα κύκλου και σήμερα που είναι 28η μέρα είχα λίγο αιματακι! Τι να είναι άραγε; Κάναμε πολλές υποθέσεις , αλλά θα ήθελα και την γνώμη σας! Σημειωτέον ότι είχα επαφές καθημερινά μετα την ωορηξια για 4 μερες! Σας ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σας, κοριτσάρεεεεεεες! Χάθηκα αλλά είμαστε καλά! Μη με ρωτάτε για δεύτερο δεν είναι στο πρόγραμμα ακόμα! Διαβάζω όμως εδώ για τις εγκυμοσύνες και χαίρομαι πολύ (Margi μου γλυκιά <3)

Loran μου, έχεις διερευνήσει το λόγο που σου έκλεισε η μία σάλπιγγα;

Link to comment
Share on other sites

mammy30- γεια. με θυμασαι; μπορεί αν σε ειχα ακουσει και οχι τον γιατρο μου να ημουν μαμα τωρα. μου ειχες προτεινει να μην κανω λαπαροσκοπηση για να ανοιξουμε την σαλπιγγα που ηταν κλειστη γιατι ετσι κι αλλιως θα ξαναεκλεινε. ή μαλλον μου ειχεις πει οτι δεν ειχε καλα ποσοστα επιτυχιας. το πρωτο το εμαθα αλλου. βεβαια οταν ρωτησα τον γιατρο δεν μου τα ειπε αυτα! ολα ροδινα τα παρουσιαζουν. βλεπεις εκει που λες οτι θα εμπιστευτεις τον γιατρο σου γιατι στα φορουμ λει η καθε μια το μακρυ και το κοντο της και δεν ειναι ολες οι περιπτωσεις ιδιες- που σαφως δεν ειναι... ναι, τελος παντων. πετυχε η επεμβαση τοτε τον 11/2011 αλλα οπως φανηκε στην τελευταια σαλπιγγογραφια 01/2013 εκλεισε παλι. ετσι κι αλλιως ειχαμε αλλα προβληματα υγειας μετα την επεμβαση (ο αντρας μου) και δεν προσπαθησαμε μεσα στους πρωτους και δηθεν καλυτερους μηνες μετα την επεμβαση. τωρα, υστερα απο σχεδον δυο χρονια θα την αφαιρεσω την μια σαλπιγγα και δε ξερω για την αλλη. ο γιατρος λεει οτι αφου καθαρισαμε απο μικροβια και δεν μενουμε απο την αλλη σαλπιγγα τοτε μαλλον πρεπει να την αφαιρεσουμε γιατι εμποδιζει συλληψη. (ειναι υδροσαλπιγγα) απο την πρωτη φορα που μπηκα και με εστειλες στο locus medicus (και σε ευχαριστω) εχω αλλαξει τρεις γιατρους, εχω δει πεντε και παω να παρω αλλες δυο γνωμες πριν παρω αποφαση. εχω κανει μια υστεροσκοπηση για αφαιρεση πολυποδα, δυο εξωσωματικες σε διαστημα τεσσαρων μηνων και πηρα δυο μεγαλα αρνητικα. :(

ευτυχως δεν δωσαμε του κοσμου τα λεφτα σε ολα αυτα- γιατι εχω ακουσει εξωφρενων τιμες απο αλλες κοπελες- βεβαια, ηταν λεφτα που δεν τα ειχαμε για πεταμα αλλα το ψυχολογικο και σωματικο ειναι αυτο που μετραει. και γι αυτο τα εχουμε παρατησει εδω και μηνες.

αρχικα ηθελα να ρωτησω την γνωμη σου για το τι να κανω αλλα δεν ξερω αν μπορεις να το κανεις αυτο.

η πλακα ειναι οτι οταν μαλλον κολλησα το μικροβιο που εκανε την ζημια στη σαλπιγγα χρονια πριν γνωρισω τον αντρα μου ειχα εντονους πονους και ετρεχα σε νοσοκομεια και δεν μου βρισκανε τιποτα. βεβαια δεν κανανε τεστ αιμαστος για τα σχετικα. δεν ξερω. ισως τα βλεπω πολυ τραγικα.

AAH8p2.png

 

tt18974d.aspx

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, κοριτσάρεεεεεεες! Χάθηκα αλλά είμαστε καλά! Μη με ρωτάτε για δεύτερο δεν είναι στο πρόγραμμα ακόμα! Διαβάζω όμως εδώ για τις εγκυμοσύνες και χαίρομαι πολύ (Margi μου γλυκιά <3)

Loran μου, έχεις διερευνήσει το λόγο που σου έκλεισε η μία σάλπιγγα;

 

Καλησπέρα κούκλα μου! Οχι δεν ρώτησα ...γιατι δεν ήταν ούτε απο επέμβαση ούτε απο εξωμητριο ούτε απο κάτι άλλο ...όσο γνωρίζω τουλάχιστον! Μου είπε ο γιατρός η απο κάποιο μικρόβιο η απο κάποια αποβολή που δεν κατάλαβα! Να σου πω την αλήθεια δεν το έψαξα γιατι το πήρα σαν ένα απλό δεδομένο και συνεχίζω με οτι μου απομένει!εσεις κορίτσια μου κάτι ξέρετε παράπανο γιατι μας συμβουλεβετε βάση των εμπειριών σας! Εγω εχω 6 μήνες που άρχισα να ψαχνομαι...και έχουμε βρει ένα σορό εμπόδια!:( φιλία πολλά σε ολες

Link to comment
Share on other sites

Λουσιόλα, λυπάμαι πάρα πολύ για την ταλαιπωρία που περνας! Ευχομαι σε ό,τι και να κάνεις από εδώ και πέρα να σου χαμογελάσει η τύχη και να καταφέρεις αυτό που τώρα σου φάινεται ακατόρθωτο αλλά που, κατά την δική μου γνώμη, είναι εφικτό!

 

Σε φιλώ και σένα και όλα τα κορίτσια που προσπαθούν! Εχω αφαιρέσει σάλπιγγα, έκανα αφαίρεση πολυπόδων, έκανα λαπαροσκόπηση, έκανα αμέτρητες θεραπείες! Μετράω 3 υστεροσκοπήσεις! Η τελευταία ήταν λύση μιας απλής σύμφυσης! Εκανα μία αποτυχημένη εξωσωματική κι εκεί που κατέθεσα τα όπλα, το μωρό μου ήρθε από μόνο του! Αν μου το έλεγαν πως θα συνεβαινε κάτι τέτοιο, δεν θα το πίστευα!

 

Είμαι ατην 36η+ 3 ημέρες εβδομάδα! Απομένουν 25 μέρες για να πάρω το κοριτσάκι μου αγκαλιά! Ευχομαι σε όλες σας να συμβεί το θαύμα!

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλησπέρα θελω την βοήθεια σας. Μετα απο 3 χρόνια σχεδόν προσπαθειών αποφάσισα να κάνω σαλπιγγογραφια. Η μια τελικά ειναι υδροσαλπιγγα και η άλλη έχει αρκετές συμφησεις και περιορισμένη διαβατοτητα. Ο γιατρός μου, μου είπε οτι πρέπει οπωσδήποτε να κάνω λαπαροσκοπηση και αναλόγως τι θα δει θα πράξει. Ουσιαστικά μου είπε να του δείξω εμπιστοσύνη έτσι ώστε να αποφασίσει αυτός για μένα. Είτε αφαίρεση σαλπιγγων αν και η άλλη ειναι υδροσαλπιγγα είτε να προσπαθήσει να καθαρίσει την άλλη αν γινεται. Κορίτσια ειμαι πελαγωμενη δεν ξέρω τι να κάνω θελω όμως να πάρω και άλλες γνώμες απο γιατρούς και αν έχετε να μου προτείνεται κάποιον στη Θεσσαλονίκη ο οποίος να ειναι ειδικός στις λαπαροσκοπησεις θα το εκτιμούσα πολυ. Ποτε δεν είχα σκεφτεί την εξωσωματικη ως ενδεχόμενο και μου ειναι πολυ δύσκολο να φανταστώ οτι μπορεί να μπω στο χειρουργείο και οταν ξύπνησω να μην εχω καμμιά σαλπιγγα και οτι μετα μόνο με εξωσωματικη θα κάνω παιδί. Αν καμια κοπέλα είχε παρόμοιο πρόβλημα θα με βοηθούσε παρά πολυ η ιστορία της. Ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα θελω την βοήθεια σας. Μετα απο 3 χρόνια σχεδόν προσπαθειών αποφάσισα να κάνω σαλπιγγογραφια. Η μια τελικά ειναι υδροσαλπιγγα και η άλλη έχει αρκετές συμφησεις και περιορισμένη διαβατοτητα. Ο γιατρός μου, μου είπε οτι πρέπει οπωσδήποτε να κάνω λαπαροσκοπηση και αναλόγως τι θα δει θα πράξει. Ουσιαστικά μου είπε να του δείξω εμπιστοσύνη έτσι ώστε να αποφασίσει αυτός για μένα. Είτε αφαίρεση σαλπιγγων αν και η άλλη ειναι υδροσαλπιγγα είτε να προσπαθήσει να καθαρίσει την άλλη αν γινεται. Κορίτσια ειμαι πελαγωμενη δεν ξέρω τι να κάνω θελω όμως να πάρω και άλλες γνώμες απο γιατρούς και αν έχετε να μου προτείνεται κάποιον στη Θεσσαλονίκη ο οποίος να ειναι ειδικός στις λαπαροσκοπησεις θα το εκτιμούσα πολυ. Ποτε δεν είχα σκεφτεί την εξωσωματικη ως ενδεχόμενο και μου ειναι πολυ δύσκολο να φανταστώ οτι μπορεί να μπω στο χειρουργείο και οταν ξύπνησω να μην εχω καμμιά σαλπιγγα και οτι μετα μόνο με εξωσωματικη θα κάνω παιδί. Αν καμια κοπέλα είχε παρόμοιο πρόβλημα θα με βοηθούσε παρά πολυ η ιστορία της. Ευχαριστω πολυ.

 

Αγαπητή ΤinaS,

 

Ούτε εγώ είχα σκεφτεί ποτέ το ενδεχόμενο λαπαροσκόπησης και εξωσωματικής, και όταν μετά τη σαλπιγγογραφία άκουσα αυτές τις λέξεις από τον γυναικολόγο μου, μου φάνηκαν κινέζικα. Τρόμαξα, μου φάνηκαν όλα ένα βουνό.

Αλλά σιγά σιγά συνηθίζεις την ιδέα και όταν ξεκινήσεις βλέπεις ότι δεν είναι και κάτι τρομερό. Μπαίνεις στο χορό και χορεύεις. Όπως μπαίνεις στη θάλασσα και κολυμπάς.

Πάρε και δεύτερη γνώμη και αποφάσισε. Ό,τι σε συμβουλέψει ο γιατρός που επιλέξεις τόλμησέ το. Από κάπου πρέπει να αρχίσεις.

Όσο για τις σάλπιγγες, αν είναι υδροσάλπιγγες ίσως πρέπει να αφαιρεθούν, γιατί με το υγρό τους μπορεί να βλάψουν το έμβρυο και έτσι να καταδικάσουν και το αποτέλεσμα της εξωσωματικής. Αλλά μπορεί να μην είναι και οι δύο. Εμένα για παράδειγμα, στη σαλπιγγογραφία φάνηκε η μία κλειστή και η άλλη με περιορισμένη διαβατότητα και συμφύσεις. Όταν έκανα τη λαπαροσκόπηση αυτή με την περιορισμένη διαβατότητα κλπ δεν είχε τίποτα παθολογικό. Ήταν μια χαρά λέει.

Ελπίζω να βοήθησα κάπως.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή ΤinaS,

 

Ούτε εγώ είχα σκεφτεί ποτέ το ενδεχόμενο λαπαροσκόπησης και εξωσωματικής, και όταν μετά τη σαλπιγγογραφία άκουσα αυτές τις λέξεις από τον γυναικολόγο μου, μου φάνηκαν κινέζικα. Τρόμαξα, μου φάνηκαν όλα ένα βουνό.

Αλλά σιγά σιγά συνηθίζεις την ιδέα και όταν ξεκινήσεις βλέπεις ότι δεν είναι και κάτι τρομερό. Μπαίνεις στο χορό και χορεύεις. Όπως μπαίνεις στη θάλασσα και κολυμπάς.

Πάρε και δεύτερη γνώμη και αποφάσισε. Ό,τι σε συμβουλέψει ο γιατρός που επιλέξεις τόλμησέ το. Από κάπου πρέπει να αρχίσεις.

Όσο για τις σάλπιγγες, αν είναι υδροσάλπιγγες ίσως πρέπει να αφαιρεθούν, γιατί με το υγρό τους μπορεί να βλάψουν το έμβρυο και έτσι να καταδικάσουν και το αποτέλεσμα της εξωσωματικής. Αλλά μπορεί να μην είναι και οι δύο. Εμένα για παράδειγμα, στη σαλπιγγογραφία φάνηκε η μία κλειστή και η άλλη με περιορισμένη διαβατότητα και συμφύσεις. Όταν έκανα τη λαπαροσκόπηση αυτή με την περιορισμένη διαβατότητα κλπ δεν είχε τίποτα παθολογικό. Ήταν μια χαρά λέει.

Ελπίζω να βοήθησα κάπως.

Σε ευχαριστω παρά πολυ για την απαντηση σου, όντως μέρα με τη μέρα το χωνευω όλο και πιο πολυ. Πήγα ήδη σε δυο γιατρούς και αποφάσισα να κάνω λαπαροσκοπηση και οτι ειναι να γίνει ας γίνει. Ευχαριστώ και πάλι και σε σένα εύχομαι σύντομα να γίνεις μανούλα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια ειναι η πρωτη φορα που γραφω,2 χρονια πριν ειχα εξωμητριο κυηση και εχασα την δεξια σαλπιγγα απο τοτε δεν ξαναπροσπαθησαμε για παιδακι. :-( εδω και 2 μηνες εχουμε ξεκινησει προσπαθειες αλλα ακομα τιποτα θα ηθελα να ρωτησω (επειδη ειμαι λιγο ασχετη) εχω ελπιδες η οχι ? δεν γνωριζω κατι για την κατασταση της αριστερης σαλπιγγας.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια ειναι η πρωτη φορα που γραφω,2 χρονια πριν ειχα εξωμητριο κυηση και εχασα την δεξια σαλπιγγα απο τοτε δεν ξαναπροσπαθησαμε για παιδακι. :-( εδω και 2 μηνες εχουμε ξεκινησει προσπαθειες αλλα ακομα τιποτα θα ηθελα να ρωτησω (επειδη ειμαι λιγο ασχετη) εχω ελπιδες η οχι ? δεν γνωριζω κατι για την κατασταση της αριστερης σαλπιγγας.

 

nina καλωσήρθες!

Το 2009 είχα ανάλογη περίπτωση, είναι μισή πλέον η αριστερή μου σάλπιγγα. Μπορείς να μιλήσεις με το γιατρό σου και να κάνεις μια υστεροσαλπιγγογραφία, ώστε να δεις αν είναι διαβατή η αριστερή σου σάλπιγγα. Καλή επιτυχία να έχεις!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Το όχι βέβαια έχει να κάνει στην αρχική ερώτηση.Η κολλητή μου μετά από εξωμήτριο το 2011 και αφαίρεση της μιας σάλπιγγας έμεινε έγκυος μετα από 8 μήνες προσπαθειών...απλά το σπορ το "εξάσκησε" πολύ.....

Αφού γεννήθηκε ο αναδεχτός μου και έγινε 12 μηνών είπε ας ξεκινήσω προσπαθειες αφού μιας και έχω μια σάλπιγγα θα αργήσω λογικά να μείνω....

μετά από 4 μήνες μένει έγκυος...πάει στο γιατρό και τα μωρά ήταν 2.....

πολύτεκνη με μία σάλπιγγα.....

φιλιά σε όλες!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

κορίτσια έχω καλά νέα! μετά απο σχεδόν 4 χρόνια προσπαθειων, 2 αποτυχημένες εξωσωμάτικες, με μια υδροσάλπιγγα που ήμασταν έτοιμοι να βγάλουμε τέλος Αυγούστου, αφού δήθεν κορυφαίοι γιατροί μας είχαν αποκλείσει την πιθανότητα φυσικής σύλληψης ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΠΑΙΔΙ!!

δεν το πιστεύουμε ακόμα! είδαμε σάκο!!! χοριακή 4650 6 μέρες μετά την καθυστέρηση! πάντα υπάρχουν ελπίδες! έστω και μικρές! ο Θεός είναι μεγέλος!

ΜΕ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΣΑΛΠΙΓΓΑ και ΜΙΑ που έσταζε τοξικό υγρό και εμπόδιζε σύλληψη. μην απογοητεύεστε!

μακάρι να πάνε όλα καλά...

αυτά.

φιλάκια

AAH8p2.png

 

tt18974d.aspx

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια έχω καλά νέα! μετά απο σχεδόν 4 χρόνια προσπαθειων, 2 αποτυχημένες εξωσωμάτικες, με μια υδροσάλπιγγα που ήμασταν έτοιμοι να βγάλουμε τέλος Αυγούστου, αφού δήθεν κορυφαίοι γιατροί μας είχαν αποκλείσει την πιθανότητα φυσικής σύλληψης ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΠΑΙΔΙ!!

δεν το πιστεύουμε ακόμα! είδαμε σάκο!!! χοριακή 4650 6 μέρες μετά την καθυστέρηση! πάντα υπάρχουν ελπίδες! έστω και μικρές! ο Θεός είναι μεγέλος!

ΜΕ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΣΑΛΠΙΓΓΑ και ΜΙΑ που έσταζε τοξικό υγρό και εμπόδιζε σύλληψη. μην απογοητεύεστε!

μακάρι να πάνε όλα καλά...

αυτά.

φιλάκια

 

 

Συγχαρητήρια!!! Να σκέφτεσαι θετικά και όλα θα πάνε καλά! Αφού ήρθε το σποράκι με τόσες δυσκολίες, ήρθε για να μείνει!

Link to comment
Share on other sites

lucciola δεν εχεις ιδεα ποσο πολυ χαρηκα! Βασικα για ολες τις κοπελες που εδω κ και καιρο λεγαμε τον πονο μας , εχω χαρει πολυ (κ για την margi ας πουμε που το μωρακι της θα εχει μεγαλωσει πια) .

 

Ειναι τρελό αν το καλοσκεφτεις οτι οι πιο πολλες απο εμας καναμε χειρουργεια , εξωσωματικες κ ενα σκασμο εξετασεις κ τελικα μειναμε μονες μας!!!!

Εγω κοριτσια οπως ξερετε ειχα μια παλινδρομηση τον Αυγουστο του 2011 (μονο η αριστερη σαλπιγγα λειτουργει) . Αφου ανακαλυψα τα αυτοανοσα κ την θρομβοφιλια ξαναπεσα με τα μουτρα στο αθλημα , αλλα τιποτα . ενα χρονο μετα την παλινδρομηση εκανα την πρωτη εξωσωματικη . Επιασα μεν , το εχασα κ αυτο το νινι μετα απο λιγο δε (σεπτεμβριος το '12) . κλαμα , κακο ιστοριες . Τον γεναρη ξανακανω εξωσωματικη , αλλα δεν επιασα καθολου . ολο τον ενδιαμεσο καιρο ψαχνομουνα για υιοθεσια. κ απο εκει πορτα γτ ειτε ημουνα μικρη κ δεν με δεχοντουσαν στα ιδρυματα , ειτε γιατι δεν ειχα λεφτα για να γινει ιδιωτικη η υιοθεσια . Κ ΕΤΣΙ ΕΠΙΣΗΜΑ ΕΠΙΑΣΑ ΠΑΤΟ! Μετα την τελευταια εξωσωματικη του Ιανουαριου ημουνα τοσο ασχημα ψυχολογικα που οταν μετα απο 1 μηνα που γυρισα στη δουλεια (ειμαι διορισμενη σε αλλη πολλη απο αυτη που μενω κανονικα) προσπαθησαν οι φιλοι μου να με βγαλουν εξω απο το σπιτι βολτα κ επαθα κριση πανικου με το που μπηκα σε ενα καφε!!! Κοριτσια αλήθεια! ουτε να κουνηθω , ουτε να μιλησω .

 

Να μην σας τα πολυλογω , οταν πιανεις πατο δεν εχεις αλλο δρομο παρα να πας προς τα πανω...Γι' αυτο κ εγω μετα την κριση τα παρατησα , ολα . Τα φαρμακα τα επαιρνα γιατι αλλιως πονουσα , αλλα εκανα ντοινγκ - ντοινγκ μονο οπως το θελαμε , οποτε πηγαινα εγω σ/κ στο σπιτι μου χωρις να υπολογιζω σωνει κ ντε γονιμες μερες κ μονο επειδη το θελαμε . κ σχεδον 3 μηνες μετα την εξωσωματικη κ αφου εχουν παιχτει διαφορες μικρες αλλαγες κ ξεκαθαρισματα στην ζωη μου , βρεθηκα με καθυστερηση κ θετικη χοριακη ! Τοσο δεν το περιμενα που μια μερα πριν την χοριακη εκανα γενικη στο σπιτι μου (τα παντα ολα ) κ οταν ειδα το τεστ να ειναι θετικο , ειπα οτι εκανε λαθος το τεστ κ το πεταξα . οταν πια συνεχισε να ειναι αφαντη η περιοδος εκανα χοριακη κ πειστηκα!

 

Τωρα πια ειμαι 20 εβδομαδων κ περιμενω κοριτσακι . Κ ολα πανε καλα . απλα χρειαστηκα εξτρα φαρμακα κ ξεκουραση . Να ειστε ολες καλα κ βγαλτε το απο το μυαλο σας για να ερθει!!!!

64Bcp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αχ μπράβο Κατερίνα! ανατρίχιασα! με το καλό! :D:D:D

τι γολγοθά περνάμε για να αποκτήσουμε παιδί! και εγώ δεν το πιστεύω ακόμα και "κρατάω μια πισινή" γιατί φοβάμαι οτι θα ΄φάω τα μούτρα μου πάλι...

να προσθέσω ακόμη ότι επειδή είχαμε προγραμματίσει να αφαιρέσουμε την υδροσάλπιγγα χαλαρώσαμε και κάναμε και εμείς όποτε θέλαμε, χωρίς προγράμματα, χωρίς να μετράμε μέρες και όταν είχα καθυστέρηση και αναγούλες, επειδή κυκλοφορεί μια ίωση και υπολόγισα και τα μπάνια στην θάλασσα νόμιζα οτι απλά είχε αλλάξει ο κύκλος μου και οτι είχα κολλήσει κάτι. το πρώι που έκανα το τεστ δεν περίμενα τίποτα. είχα πιεί και κρασί το βράδυ της Παναγίας... :oops:

 

γι 'αυτό μη το βάζετε κάτω!

 

σ' ευχαριστώ mama2be! να σαι καλά!

AAH8p2.png

 

tt18974d.aspx

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια μου, έχω να μπω τόσο καιρό... Ελπίζω να είστε όλες καλά! Χαίρομαι πολύ με τις ανακοινώσεις σας! Να έχετε πίστη! όλα θα πάνε καλά! Όλες θα γίνουμε μανούλες! Σας φιλώ όλες!

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολύ καιρό μπαίνω στο θεμα μας και παίρνω πολύ μεγάλη χαρά για την Λουσιόλα και την Κατερίνα! Μπράβο κορίτσια!!!! Σας ευχομαι να πάνε όλα καλά και να κρατήσετε τα μωράκια σας υγιή στην αγκαλιά σας!

 

Λουσιόλα, θυμάσαι που τα είχαμε πει σε πμ και σου είπα πως μόνο όταν θα κάνεις έρωτα χωρίς να περιμένεις κάτι, τότε θα έρθει; Ετσι συνέβη και σε μας! Δεν το πίστευα πέρισυ τέτοιο καιρό περίπου όταν είδα θετικό τεστ! Ακόμη δεν μπορώ να πιστέψω πως έχω ένα πανέμορφο κοριτσάκι 4 μηνών που μου χαρίζει ανείπωτη ευτυχία! Σήμερα ρωτούσα τον άντρα μου να μου πει μήπως βλέπω όνειρο! "Εχω πράγματι μωράκι; μήπως ξυπνήσω και διαπιστώσω πως όλα ήταν όνειρο; μήπως ξυπνήσω κι είμαι πάλι σε κάποιο κοτσοχώρι να κλάιω τη μοίρα μου;". Αυτά του έλεγα!

 

Κορίτσια μου,σας εύχομαι να ζήσετε όλες τη μοναδική εμπειρία της μητρότητας! Να μην το βάλετε κάτω και να διώξετε το άγχος της μίας σάλπιγγας! Γιατί και με μία σάλπιγγα ΜΠΟΡΟΥΜΕ!!!!

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολύ καιρό μπαίνω στο θεμα μας και παίρνω πολύ μεγάλη χαρά για την Λουσιόλα και την Κατερίνα! Μπράβο κορίτσια!!!! Σας ευχομαι να πάνε όλα καλά και να κρατήσετε τα μωράκια σας υγιή στην αγκαλιά σας!

 

Λουσιόλα, θυμάσαι που τα είχαμε πει σε πμ και σου είπα πως μόνο όταν θα κάνεις έρωτα χωρίς να περιμένεις κάτι, τότε θα έρθει; Ετσι συνέβη και σε μας! Δεν το πίστευα πέρισυ τέτοιο καιρό περίπου όταν είδα θετικό τεστ! Ακόμη δεν μπορώ να πιστέψω πως έχω ένα πανέμορφο κοριτσάκι 4 μηνών που μου χαρίζει ανείπωτη ευτυχία! Σήμερα ρωτούσα τον άντρα μου να μου πει μήπως βλέπω όνειρο! "Εχω πράγματι μωράκι; μήπως ξυπνήσω και διαπιστώσω πως όλα ήταν όνειρο; μήπως ξυπνήσω κι είμαι πάλι σε κάποιο κοτσοχώρι να κλάιω τη μοίρα μου;". Αυτά του έλεγα!

 

Κορίτσια μου,σας εύχομαι να ζήσετε όλες τη μοναδική εμπειρία της μητρότητας! Να μην το βάλετε κάτω και να διώξετε το άγχος της μίας σάλπιγγας! Γιατί και με μία σάλπιγγα ΜΠΟΡΟΥΜΕ!!!!

 

Margi να σου ζήσει το κοριτσάκι σου! Δεν ξέρω αν με θυμάσαι, έχω γραψει και εγω παλιότερα σε αυτο το θέμα και με βοήθησε πολυ εκείνο το διάστημα η συνομιλία κυρίως μαζί σου και με την mammy30. Και εγω κοριτσάκι έχω αποκτήσει που ήρθε με φυσιολογική σύλληψη.....χαίρομαι για όλες σας, σαν να σας γνωρίζω προσωπικά....

Οσες είστε στην προσπάθεια ακόμη, θα σας πω να είστε αισιόδοξες και να ξέρετε οτι το μωρακι θα έρθει κάποια στιγμή, έτσι απλά.....απο την μια μερα στην άλλη θα αλλάξουν ολα και θα περιμένετε μωρο...και δεν θα το πιστεύετε για πολυ καιρό οτι ειναι το δικο σας...το ολοδικο σας μωρακι. Καλη τύχη σε όλες και όσο λιγότερη ταλαιπωρία σε ολα τα κορίτσια που θέλουν να αποκτήσουν παιδάκι....

Link to comment
Share on other sites

lucciola δεν εχεις ιδεα ποσο πολυ χαρηκα! Βασικα για ολες τις κοπελες που εδω κ και καιρο λεγαμε τον πονο μας , εχω χαρει πολυ (κ για την margi ας πουμε που το μωρακι της θα εχει μεγαλωσει πια) .

 

Ειναι τρελό αν το καλοσκεφτεις οτι οι πιο πολλες απο εμας καναμε χειρουργεια , εξωσωματικες κ ενα σκασμο εξετασεις κ τελικα μειναμε μονες μας!!!!

Εγω κοριτσια οπως ξερετε ειχα μια παλινδρομηση τον Αυγουστο του 2011 (μονο η αριστερη σαλπιγγα λειτουργει) . Αφου ανακαλυψα τα αυτοανοσα κ την θρομβοφιλια ξαναπεσα με τα μουτρα στο αθλημα , αλλα τιποτα . ενα χρονο μετα την παλινδρομηση εκανα την πρωτη εξωσωματικη . Επιασα μεν , το εχασα κ αυτο το νινι μετα απο λιγο δε (σεπτεμβριος το '12) . κλαμα , κακο ιστοριες . Τον γεναρη ξανακανω εξωσωματικη , αλλα δεν επιασα καθολου . ολο τον ενδιαμεσο καιρο ψαχνομουνα για υιοθεσια. κ απο εκει πορτα γτ ειτε ημουνα μικρη κ δεν με δεχοντουσαν στα ιδρυματα , ειτε γιατι δεν ειχα λεφτα για να γινει ιδιωτικη η υιοθεσια . Κ ΕΤΣΙ ΕΠΙΣΗΜΑ ΕΠΙΑΣΑ ΠΑΤΟ! Μετα την τελευταια εξωσωματικη του Ιανουαριου ημουνα τοσο ασχημα ψυχολογικα που οταν μετα απο 1 μηνα που γυρισα στη δουλεια (ειμαι διορισμενη σε αλλη πολλη απο αυτη που μενω κανονικα) προσπαθησαν οι φιλοι μου να με βγαλουν εξω απο το σπιτι βολτα κ επαθα κριση πανικου με το που μπηκα σε ενα καφε!!! Κοριτσια αλήθεια! ουτε να κουνηθω , ουτε να μιλησω .

 

Να μην σας τα πολυλογω , οταν πιανεις πατο δεν εχεις αλλο δρομο παρα να πας προς τα πανω...Γι' αυτο κ εγω μετα την κριση τα παρατησα , ολα . Τα φαρμακα τα επαιρνα γιατι αλλιως πονουσα , αλλα εκανα ντοινγκ - ντοινγκ μονο οπως το θελαμε , οποτε πηγαινα εγω σ/κ στο σπιτι μου χωρις να υπολογιζω σωνει κ ντε γονιμες μερες κ μονο επειδη το θελαμε . κ σχεδον 3 μηνες μετα την εξωσωματικη κ αφου εχουν παιχτει διαφορες μικρες αλλαγες κ ξεκαθαρισματα στην ζωη μου , βρεθηκα με καθυστερηση κ θετικη χοριακη ! Τοσο δεν το περιμενα που μια μερα πριν την χοριακη εκανα γενικη στο σπιτι μου (τα παντα ολα ) κ οταν ειδα το τεστ να ειναι θετικο , ειπα οτι εκανε λαθος το τεστ κ το πεταξα . οταν πια συνεχισε να ειναι αφαντη η περιοδος εκανα χοριακη κ πειστηκα!

 

Τωρα πια ειμαι 20 εβδομαδων κ περιμενω κοριτσακι . Κ ολα πανε καλα . απλα χρειαστηκα εξτρα φαρμακα κ ξεκουραση . Να ειστε ολες καλα κ βγαλτε το απο το μυαλο σας για να ερθει!!!!

 

Κατερίνα, με το καλό....τωρα είδα οτι είσαι έγκυος και εσυ.....

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...
Καλή σας μέρα και καλή χρονιά με υγεία σε όλους!!! Δεν ξέρω αν θα δείτε το μήνυμά μου, αλλά ήθελα να μιλήσω κάπου γιατί δεν ξέρω τί άλλο να κάνω...

Από τις αρχές του 2012 έτρεχα από γυναικολόγο σε γυναικολόγο για υψηλές τιμές CA-125, μετά άλλος έλεγε για πιθανή ενδομητρίωση και ο τελευταίος με βεβαίωσε για υδροσάλπιγγα και όχι για ενδομητρίωση, αφού εξ αρχής ο πρώτος γιατρός με έβαζε να κάνω τη CA-125 κατά τη διάρκεια της περιόδου ενώ υπέρηχοι και κολπικές εξετάσεις ήταν καθαρές.

Με αναμονή της περιόδου μου για τον Ιανουάριο (πρώτη μέρα 15/12/2012) και συνεχείς ελεύθερες επαφές με τον σύντροφο μου καθόλη τη χρονική διάρκεια έως σήμερα, εδώ και μία εβδομάδα έχω καθημερινά έντονους πόνους χαμηλά, πρήξιμο στη κοιλιά (δεν κουμπώνουν καλά τα παντελόνια μου), το στήθος μόλις σήμερα άρχισε να πονάει κάπως και να πρήζεται ενώ συνήθως το πάθαινα νωρίτερα, πόνους στη μέση, το στομάχι μου με ταλαιπωρεί και απίστευτη κούραση.

Αντιλαμβάνομαι ότι μπορεί να είναι σημάδια εγκυμοσύνης, αλλά δυστυχώς αν ισχύει κάτι από αυτά που τόσο καιρό μου λένε οι γιατροί (αναμένω τη περίοδο ώστε να κάνω μετά τη σαλπιγγογραφία) σίγουρα δεν υπάρχει περίπτωση κύησης. Ή υπάρχει...?

Τελικά είχες ενδομητρίωση ? Αν ναι πώς την αντιμετώπισες ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Θα ήθελα να ευχηθώ σε όλα τα κορίτσια του θέματος αυτού χρόνια πολλά! Οσες έχετε γίνει μανούλες εύχομαι να έχετε καλά τα παιδάκια σας κι όσες δεν έχετε ακομη καταφέρει να μείνετε έγκυες σας εύχομαι πολύ σύντομα να τα καταφέρετε και του χρόνου να έχετε τα μικρα θαυματάκια σας αγκαλιά! Να έχετε πίστη κι όλα θα γίνουν!

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

ax bre koritsia na kserate ti anxos exw..thelw polu na kanw ena paidaki....exw kanei laparoskophsh kai exw afairesei thn aristerh salpigga htan udrosalpigga kanw kai therapeia me eneseis gia endomhtriwsh eixa kai mia kusth sthn aristerh owthikh h opia afairethike tha ta kataferw arage na ginw manoula????

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας και εγώ με την σειρά μου είμαι στον δεύτερο μηνα προσπαθειών τον Σεπτέμβριο είχα κανει τρίτο χειρουργείο για ενδομιτριωση στα προηγούμενα δυο δεν μου κάνανε καλή δουλειά μου αφερεσαν την δεξιά ωοθηκη και μετα έβγαλα πρόβλημα και στην αριστερή επίσης είχα υδροσαλπιγγα στην αριστερή πλευρά καταλαβενετε και είμαι μόνο 22 χρόνων!!! Έφυγα Γερμανία χειρουργιθξκα και επιτέλους όλα καλά ο γιατρός μου ειπε να κάνω προσπάθειες και θα έρθει λέτε να αργηση πολυ;;;;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

καλησπερα σε ολες κοπελες, εχω παααρα πολυ καιρο να μπω στο parents, κακως βεβαια γιατι το χρωσταω σε ολες τις κοπελες που αντιμετωπιζουν το ιδιο θεμα με εμενα. εχω μια σαλπιγγα κλειστη και το πρωτο μας μωρο ηρθε με εξωσωματικη. γυναικολογος μου ο θαυμασιος κυριος χασιακος και ο γιατρος χαρη στον οποιο αποκτησαμε το πρωτο μας παιδακι με την εξωσωματικη ο υπεροχος κυριος μουστακαριας. ποτε δεν μου απεκλεισαν το ενδεχομενο να μεινω εγκυος φυσιολογικα, αλλα το ηθελα τοσο πολυ που αποφασισαμε να μην αφησουμε να περασουν χρονια, προχωρησαμε σε εξωσωματικη περιπου μετα απο ενα χρονο (ομολογομενως οχι και τοσο εντατικων) προσπαθειων, λογω επαγγελματος του συζυγου μου. εμεινα εγκυος με την πρωτη προσπαθεια εξωσωματικης και μολις τρεις μηνες μετα τη γεννηση του πρωτου μας μωρου εμεινα εγκυος φυσιολογικα στο δευτερο!!!!! αυτη τη στιγμη εχουμε δυο παιδακια, δυο και ενος ετους αντιστοιχα. σιγουρα παιζει μεγαλο ρολο η τυχη, σε ποια σαλπιγνγα κατεβαινει το ωαριο, αλλα ο θεος τελικα ειναι μεγαλος. απλα θελω να σας ενθαρρυνω με την προσωπικη μου εμπειρια αλλα να μην σταματατε και εσεις να αγωνιζεστε ακομα και αν χρειαζεται να αντιμετωπισετε δοκιμασιες (πχ. εξωσωματικη κτλ) αλλα να πιστευετε στο θεο και στα θαυματα γιατι πραγματι γινονται, ειναι για εμας τους απλους και συνηθισμενους ανθρωπους. mammy30 σε θυμαμαι απο συζητηση που ειχαμε κανει παλαιοτερα για τον κυριο μουστακαρια, χαιρομαι που σε ξανασυναντω εδω και εισαι παντα τοσο ενεργη και υποστηρικτικη, να εισαι παντα καλα, φιλια σε ολες σας!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...