Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μία σάλπιγγα.Εμπόδιο για φυσιολογική σύλληψη?


Recommended Posts

Έτσι να ακούμε ευχάριστα νέα!!Πάντα τέτοια!!Σ ευχαριστώ Margi μου!!Ελπίζω να σας πω σύντομα τα ευχάριστα!!Και στα δικά σου Margi μου και σε όλες τις κοπέλες!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

H cristia έκανε την αρχή σ'αυτό το θέμα που άνοιξες εσύ, έβη μου. Να δεις που από εδώ και πέρα όλα θα πάνε καλά. Ευχομαι πολύ σύντομα να μας ανακοινώσεις και' συ ευχάριστα νέα. Εγώ τουλάχιστον θα περιμένω με αγωνία. Πιστεψέ με όση αγωνία εχω για μένα, την ίδια αγωνία αισθάνομαι και για σένα. Περασαμε σχεδόν τα ίδια- αν κι εσύ πιστεύω ότι υπέφερες περισσότερο, γιατί περίμενες πολύ. Αφου ξεκαθαρίστηκε το θέμα και ξεκινάτε εξωσωματικη, όλα θα πάνε κατ' ευχήν. Να είσαι καλά.

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Με συγκινείς πολύ Margi μου!!Μόνο που υπάρχει ένας άνθρωπος να με νοιάζεται έτσι και να σκέφτεται θετικά για μένα,είμαι σίγουρη ότι όλα θα μου πάνε καλά!!Τα αισθήματα είναι αμοιβαία!!Σύντομα θα ακούσουμε και τα δικά σου ευχάριστα!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσακια καλησπερα!!!η αδερφη μου ειχε μια εξωμητριο κυηση και εκανε αφαιρεση της μιας σαλπιγγας.με θεραπεια σε λιγοτερο απο ενα χρονο εμεινε εγκυος και εχουμε τωρα μια μπουμπου μα μια μπουμπου ονειρο!!!η επιστημη εχει προχωρησει παρα πολυ και πραγματικα πιστευω πως οποια κοπελα σημερα θελει να κανει παιδακι θα το κανει!!!ευχομαι σε ολες τα καλυτερα και συντομα με ενα νινακι!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,κοριτσάρες.Τα νέα μου έχουν ως εξής: τον άλλο μήνα θα κάνω εξωσωματική με φυσικό κύκλο!!Τις προσευχές σας και εύχομαι να σας πω τα ευχάριστα!!Και για να μην σας τρομάζω δεν οδηγούμαι σε εξωσωματική επειδή είχα εξωμήτριο και μία σάλπιγγα,αλλά επειδή υπάρχει ένα προβληματάκι με μικρόβιο στον άνδρα μου!!Γρήγορα όλες έγκυες!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eιμαι σιγουρη Εβη οτι ολα θα πανε καλα και θα μας ανακοινωσεις το θετικο σου

3-08-09.Η ημερομηνια που αλλαξε τη ζωη μου.Εγινα και εγω μανουλα

16-3-12.Μανουλα ξανα!!!!!!!!!!!!!!! 

Link to comment
Share on other sites

Evi μου, εύχομαι να πάνε όλα καλά!! Εμείς ξεκινήσαμε από σήμερα τις προσπάθειες για παιδάκι. Είμαι στην έβδομη μέρα του κύκλου ( δύσκολο για εγκυμοσύνη) αλλά είπαμε ν' αρχίσουμε την προθέρμανση. Μακάρι να τα καταφέρουμε όλες μας. Αυτό που με ανησυχεί και με τσαντίζει πάρα πολύ είναι ότι συχνά παθαίνω μηκυτιάσεις κι έχω φοβερές ενοχλήσεις. Κι από τη στιγμή που ξεκινάω προσπάθειες δεν επιτρέπεται να βάζω ούτε αλοιφούλα για να ηρεμώ λίγο. Μήπως ξέρει καμιά σας τι μπορώ να κάνω για να ανακουφίζομαι λιγάκι.

Aretim, να χαίρεσαι το παιδάκι σου. Loukoumaki τι θεραπεία έκανε η αδελφή σου μετά το εξωμήτριο;

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Evi μου, εύχομαι να πάνε όλα καλά!! Εμείς ξεκινήσαμε από σήμερα τις προσπάθειες για παιδάκι. Είμαι στην έβδομη μέρα του κύκλου ( δύσκολο για εγκυμοσύνη) αλλά είπαμε ν' αρχίσουμε την προθέρμανση. Μακάρι να τα καταφέρουμε όλες μας. Αυτό που με ανησυχεί και με τσαντίζει πάρα πολύ είναι ότι συχνά παθαίνω μηκυτιάσεις κι έχω φοβερές ενοχλήσεις. Κι από τη στιγμή που ξεκινάω προσπάθειες δεν επιτρέπεται να βάζω ούτε αλοιφούλα για να ηρεμώ λίγο. Μήπως ξέρει καμιά σας τι μπορώ να κάνω για να ανακουφίζομαι λιγάκι.

Aretim, να χαίρεσαι το παιδάκι σου. Loukoumaki τι θεραπεία έκανε η αδελφή σου μετά το εξωμήτριο;

margi μου να πλενεσαι με πρασινο σαπουνι και νερο προς το κρυο η με χαμομηλακι.με εχουν θεραπευσει πολλες φορες

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

Loukoumaki τι θεραπεία έκανε η αδελφή σου μετά το εξωμήτριο;

 

Διακοπη της περιοδου με Averkap για 6 μηνες...και χαπια για ωορρηξια.Βασικα η αδερφη μου ειχε και ενδομητριωση οποτε γιαυτο ακολουθησε αυτην την θεραπεια...

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι,η ενδομητρίωση είναι ένας από τους κλασικούς λόγους για εξωμήτριο,καθώς οι εστίες που γεννά η ενδομητρίωση κλείνουν πολλές τις σάλπιγγες...Margi μου,χαμομηλάκι,αυτό που σου είπε η φιλενάδα μας και υπάρχουν και στο φαρμακείο κάποιες φυσικές κρεμούλες που δεν εμποδίζουν τη σύλληψη.Και να είσαι αισιόδοξη από τον πρώτο μήνα,παρακαλώ!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κορίτσια. Το ξέρω αυτό το κόλπο με το χαμομηλι. Κάποιες φορές με βοηθάει, άλλες πάλι όχι. Πώς το χρησιμοποιείτε εσείς; εγώ το βράζω, το αφήνω να χλιαρέψει και μετά πλένομαι εξωτερικά χωρίς σαπούνι. Μήπως πρέπει να χησιμοποιώ και σαπούνι; Εβη μου, μακάρι να μείνω από τον πρώτο μήνα !!! Ας φανώ για μια φορά στη ζωή μου λίγο τυχερή. :D

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Αυτός ο τρόπος είναι ο σωστός Margi μου και χωρίς σαπούνι πιάνει.Το θέμα είναι ότι αν συνεχίζουν οι ενοχλήσεις μήπως πρέπει να σε δει ο γιατρούς και αυτός ξέρει ποιο φάρμακο μπορεί να σου δώσει ώστε να μην επηρεάζει τη σύλληψη. Μην ξεχνάς άλλωστε ότι οι μύκητες είναι οι μόνοι που δε δημιουργούν αποβολές.Δε θυμάμαι αν σε είχα ρωτήσει τι σου είπαν οι γιατροί μετά το εξωμήτριο,στο χειρουργείο δηλαδή είδαν κάποια αιτία για παράδειγμα συμφύσεις,μακριές σάλπιγγες κ.τ.λ.??Σου είπαν κάποια κόλπα,σου έδωσαν εικόνα της άλλης σάλπιγγας???

Link to comment
Share on other sites

Εβη, αυτή τη στιγμή μάλλον δεν έχω μήκυτες. Απλά μία μικρή φαγούρα που μπορεί να οφείλεται και στο ότι είχαμε καιρό να έρθουμε σε επαφή. Μυκητιάσεις γενικώα παθαίνω πολύ συχνά και γι'αυτό φοβάμαι μη βγουν πάλι. Κι επειδή πριν μάθω για την εγκυμοσύνη, έκανα θεραπεία για μηκυτίαση,( κολπική αλοιφή και αντιβίωση, αφου είχα αδιαθετήσει κανονικά) ξέρεις το έχω συνδέσει αρνητικά μέσα μου και δεν θέλω με τίποτα να κάνω θεραπεία. Να φανταστείς όταν έμαθα ότι είμαι έγκυος, το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα ήταν ότι έβλαψα το μωρό με την αντιβίωση. Πού να'ξερα....

Ο γιατρός δεν μου έδωσε σαφή εικόνα για το εξωμητριο. Είπε ότι υπήρχαν μικροσυμφύσεις και ότι αυτά είναι να συμβούν. Δεν μου είπε να κάνω καμία απολύτως εξέταση. Η ιστολογική το μόνο που επιβεβαίωνε ήταν ότι πράγματι ήταν εξωμήτριο. Για την άλλη σάλπιγγα είπε προς το παρον είναι διαβατή και αν δεν μείνω έγκυος σε 6 μήνες θα κάνω σαλπιγγογραφία. Αυτά από το γιατρό που με χειρούργησε. Η γιατρός που με παρακολουθεί έξω μού είπε πως μπορεί και να μην υπήρχε καμία απολύτως σύμφυση και απλά να έγινε. Να περιμένω να περάσει το εξάμηνο κι από κει και πέρα βλέπουμε. Λες να επρεπε να κάνω καμία εξέταση; Γιατί δεν μου είπαν τίποτα;

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Από τη μία άποψη έχουν δίκιο ότι συμβαίνει καμιά φορά και χωρίς να υπάρχει αιτία.Απλώς να τύχει δηλαδή...Κι εμένα ο προηγούμενος γιατρός μου δεν ασχολήθηκε,αλλά εγώ το έψαξα μόνη μου και βρήκα το μικρόβιο.Εγώ βέβαια είχα πολλές συμφύσεις...Ίσως ήταν καλό έτσι για να σου φύγει το άγχος να πας να κάνεις εξετάσεις μικροβιακές,μόνο βέβαια αν το θέλεις!!Τα εξωμήτρια συνήθως συμβαίνουν για τους εξής λόγους (το έχω ψάξει πάρα πολύ καλά): μακριές σάλπιγγες (από τη φύση της γυναίκας-εξαιρετικά σπάνιο),ενδομητρίωση (πολύ συχνό),χλαμύδια (πολύ συχνό),χωρίς αιτία (δεν το γνωρίζω).Εγώ προσωπικά είχα χλαμύδια τα οποία τα ανακάλυψε κάνοντας pcr εξέταση ιστού περιόδου σε ειδικό κέντρο...

Όταν σε ρώτησα για κόλπα εννοούσα αν σου είπε κάποιους τρόπους ευκολότερης σύλληψης λόγω της μίας σάλπιγγας...Το πιο σημαντικό όμως κατά τη γνώμη μου είναι να δεις πρώτα αν το εξωμήτριο συνέβη για κάποιο λόγο ή απλώς ήταν τυχαίο γεγονός.Να σκεφτείς αν ποτέ είχες κάποια μόλυνση,σαλπιγγίτιδα,τραχηλίτιδα,αν ο σύζυγος έχει κάποιες περίεργες ενοχλήσεις...Κι όλα αυτά δε στα λέω για να σε αγχώσω,αλλά για να σε προστατεύσω...Ό,τι χρειαστείς είμαι εδώ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το μόνο πρόβλημα που είχα από πολύ μικρή ηληκία ( 16 χρ) ήταν οι συνεχείς μυκητιάσεις- κολπίτιδες. Θυμάμαι και μια φορά, όταν σπούδαζα, που πήγαινα σ' έναν γυναικολόγο, μου είπε πως είχα πληγή στον τράχηλο και πήγαινα μια φορά την εβδομάδα, μου έβαζε μία αλοιφή και στο τέλος είπε ότι θεραπεύτηκα!! Τι να πω...Δεν θυμάμαι και πολλά απ'αυτήν την περίοδο, δεν είχα ανησυχήσει. Ο σύζυγος δεν έχει ενοχλήσεις. Ο δικός σου, ας πούμε, είχε; Πώς να το ψάξω μόνη μου; Αφού οι γιατροί μου λένε ότι όλα είναι καλά και δεν χρειάζεται να κάνω τίποτα. Δεν με αγχώνεις, κοπέλα μου, ίσα-ίσα. Καλό είναι να ακούμε και τη γνώμη άλλων. Α, τα χλαμύδια θεραπεύονται;

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Οι μηκυτιάσεις δεν κάνουν συμφύσεις.Οι μύκητες είναι τελείως ακίνδυνοι.Η αλήθεια είναι ότι μπορεί και να μη συμβαίνει τίποτα.Κι εμένα επειδή τα ίδια μου έλεγαν πήγα σε ένα κέντρο μόνη μου και έδωσα ιστό περιόδου για καλλιέργεια για όλα τα μικρόβια.Εκεί λοιπόν βγήκα θετική στα χλαμύδια.Μετά από αρκετή αγωγή θεραπεύτηκα εγώ,αλλά ο άνδρας μου που το είχε πολλά χρόνια όχι.Γι αυτό προχωράμε σε εξωσωματική.Ο άνδρας είχε συχνοουρία,δεν είχε άλλα φανερά συμπτώματα...Έκανες τουλάχιστον την απλή καλλιέργεια τραχήλου και κόλπου μετά το εξωμήτριο??

Link to comment
Share on other sites

εκανα καλλιέργεια κολπικού υγρου και τεστ παπ. Βρέθηκε ένα μικρόβιο το Coli. Εκανα θεραπεία για 2 βδομάδες. Η γιατρός μού είπε να μην επαναλάβω την εξέταση, γιατί δεν χρειάζεται. Το τέστ παπ έδειξε κι αυτό το μικρόβιο. Τι να πω... Δεν ξέρω. Για να είμαι ειλικρινής φοβάμαι να το ψάξω, μην μου βρουν και τίποτα άλλο. Σημερα λέω να πάω να κάνω έναν υπέρηχο, γιατί έχω κάτι πονάκια στον αριστερό νεφρό και κάτω δεξιά ( στην μοναδική μου "καλή" πλευρά). Θα μιλήσω και με τη γυναικολόγο, θα την ρωτήσω τι πρέπει να κάνω. Ολο με καθυσηχάζουν και στο τέλος παθαίνω τα χειρότερα. Γιατί κι αυτοί οι γιατροί δεν προσέχουν περισσότερο; Δίκιο έχεις. Αντιμετώπισα κάτι τόσο σοβαρό κι αυτοι δεν μου είπαν τίποτα συγκεκριμένο, ούτε καν μ'εβαλαν να το ψάξω. Και να πω ότι ρώτησα μόνο έναν γιατρό! Τρεις ρώτησα και οι τρεις μου λένε "κάνε προσπάθειες και βλέπουμε". Τι να δούμε; Κιαν το ξαναπάθω; Θεε μου, φοβάμαι τόσο πολύ. Γιατί να τύχει αυτό το πράγμα; Αλλες κοπέλες μένουν έγκυες κι όλα μια χαρά. Ηταν ανάγκη; Συγνώμη, έβη μου, αλλά είμαι πολύ απογοητευμένη.( έχασε κι ο άνδρας μου τη δουλειά του, εγώ έχω ικα, οπότε αν χρειαστεί να κάνω εξετάσεις θα τα πληρώσω από την τσέπη μου...Καταλαβαίνεις. Ολα στραβά κι ανάποδα).

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε κοριτσάκι μου έχεις απόλυτο δίκιο.Έχουν έρθει όλα μαζί.Υπομονή!!!Εύχομαι να έρθουν καλύτερες μέρες για σένα.Αφού ρώτησες τόσους γιατρούς προχώρα.Δε νομίζω να σου συμβεί κάτι πάλι.Όλα θα πάνε καλά!!

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς για τη σάλπιγγα. Η μητέρα μου με έκανε το 1974 με μια σάλπιγγα και μια ωοθήκη. Φαντάσου ότι η πεθερά της (γιαγιά μου) της έλεγε ότι είναι ανικανη πια (η μητέρα μου ήδη είχε 2 κόρες) και δεν θα μπορέσει να κάνει άλλο παιδί αλλά συνέβη φυσιολογικότατα και είμαι η ζωντανή απόδειξη. Πίστεψέ το λοιπόν και είμαι σίγουρη ότι θα σου συμβεί :P

Link to comment
Share on other sites

τον δεκέμβριο του 2008 αντιμετώπισα μια εξωμήτριο κύηση στη δεξιά σάλπιγγα και δυστυχώς δεν καταφέραμε να την σώσουμε :(. τώρα είμαι έγκυος 26εβδομάδων με φυσιολογική σύλληψη απο μια επαφή. Το κόλπο μην ανχώνεστε :D

WNQ3p2.png

 

dev173pb___.png

Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα, να είσαι καλά κοπέλα μου !!! Εύχομαι να έχεις μια καλή γέννα και να σου πάνε όλα καλά. ΄Μακάρι να μπορέσω να ακολουθήσω τη συμβουλή σου και να σταματήσω επιτέλους να αγχώνομαι και να φοβάμαι. Είναι όμως τόσο δύσκολο κάποιες φορές! Ειδικά αυτόν τον μήνα που ξαναξεκινήσαμε προσπάθειες, όλο περίεργες σκέψεις μού μπαίνουν στο μυαλό ( όλες μαύρες κι άραχνες ). Το'χω ξαναπεί : είμαι η προσωποποίηση της απαισιοδοξίας :( Πάντως με το μήνυμά σου πήρα χαρά, ελπίδα κι πιστεύω πως μπορεί να μου συμβεί κι εμένα κάποια στιγμή το θαύμα. :-D

Εβη μου, εσύ τι κάνεις; μέρες έχουμε να τα πούμε. Δουλέυω αρκετές ώρες και δεν προλαβαίνω να μπαίνω στο site. Ξεκίνησες τις ενέργειες για εξωσωματική; Μακάρι να έχουμε σύντομα ευχάριστα νέα σου.

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Margi μου,είμαι πολύ καλά!Αναμένω την εξωσωματική.Δεν παίρνω ορμόνες.Θα την κάνω με το φυσικό κύκλο,με το ωάριο του μήνα μου!!Επομένως περιμένω να αδιαθετήσω σε 3-4 μέρες και μετά θα μετρήσω το ωάριο τη 10η μέρα και θα προχωρήσουμε στην εμβφυομεταφορά στο τέλος του μήνα!!

Σου εύχομαι ό,τι καλύτερο!!Να μην αγχώνεσαι και να είσαι σίγουρη ότι το όνειρό σου θα γίνει πραγματικότητα!!Είδες πόσα κοριτσάκια πέρασαν τα ίδια με μας και τώρα είναι μανούλες!!Να σκέφτεσαι θετικά,για να μην μπλοκάρεις τον οργανισμό σου!!!Θα σε ενημερώνω για τις εξελίξεις!!

Link to comment
Share on other sites

Σε όλες θα συμβεί το θαύμα, χαλαρώστε και χαρείται την σχέση σας με τον σύντροφο σας. Ξέρω οτι είναι δύσκολο, συμβουλή ένα ταξιδάκι ίσως σας βοηθήσει, φιλιά

WNQ3p2.png

 

dev173pb___.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια. Τι κάνετε; Εβη, ξεκίνησες; Εγώ μετά από τον πρώτο μήνα προσπαθειών αδιαθέτησα χθες το πρωι και στενοχωρήθηκα πολύ εκείνη την ώρα. Τώρα είμαι καλύτερα. Προσπαθώ να το δω πιο θετικά. Μακάρι να πάνε όλα καλά από εδώ και πέρα! Λέω να κάνω υπέρηχο κάθε μήνα για να βλέπω από ποια πλευρά κάνω ωορρηξία, κιαν κλείσουν 6 μήνες προσπαθειών από την καλή πλευρά και δεν έχω μείνει ακόμα έγκυος, τότε να ξεκινήσω εξετάσεις και ο,τι άλλο χρειαστεί. Γαμώτο, περνάνε και τα χρόνια. Είμαι 34 τώρα. Βλέπω όλες τις ξαδέλφες μου, τις φίλες, τις γνωστές μου, μικρότερες από μένα να έχουν παιδάκια, να ξαναμένουν έγκυες στο λεπτό κι εγώ τιποτα....Και τι γόνιμη περίοδος είναι τούτη που διανύουμε! Τους τελευταίους δύο μήνες όλο για εγκυμοσύνες μαθαίνω. Θέλω κι εγώ!!!

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...